German Open
Inzell (GER)
17 - 18 February 2012

Women - Sprint
Name                      	                  			500m 		1000m  		500m 		1000m  		
                          	                  			17 Feb 		17 Feb 		18 Feb 		18 Feb 		
Risku, Elina              	                  	LN1	FIN	39,89  	1   SB 	1.21,07	3   SB 	40,26  	4      	1.21,33	4      	
Roth, Denise              	                  	LN4	GER	39,95  	2      	1.20,47	1      	39,54  	3   PR 	1.18,96	1   PR 	
Franzen, Katja            	                  	LN3	GER	40,49  	3   SB 	1.21,34	4   SB 	40,52  	6      	1.21,01	3   SB 	
Haugland, Hanne           	                  	LN1	NOR	40,59  	4      	1.20,71	2      	40,26  	4   SB 	1.20,68	2      	
Tóth, Ágota               	                  	LSA	HUN	40,68  	5   SB 	1.22,65	5   SB 	40,93  	7      	       	       	
Hyttinen, Saana           	                  	LN1	FIN	41,42  	6   SB 	1.23,35	6   SB 	41,13  	8   SB 	1.23,66	5      	
Luley, Marie-Christine    	                  	LA2	GER	42,44  	7   PR 	1.26,84	7      	42,16  	10  PR 	1.24,89	6   PR 	
Törnqvist, Amanda         	                  	LN1	SWE	42,66  	8   PR 	1.28,82	8      	42,09  	9   PR 	1.27,95	7      	
Kaykan, Svetlana          	                  	L30	RUS	       	       	       	       	38,88  	1      	       	       	
Bittner, Vanessa          	                  	LB1	AUT	       	       	       	       	39,53  	2   NRJ	       	       	

Women - Allround
Name                      	                  			500m 		1500m  		1000m  		3000m  		
                          	                  			17 Feb 		17 Feb 		18 Feb 		18 Feb 		
Zeiske, Justine           	                  	LSA	GER	40,70  	1   PR 	2.02,88	2   PR 	1.20,18	1   PR 	4.27,40	5   SB 	
Rokita, Anna              	                  	LSA	AUT	40,72  	2   SB 	2.02,94	3   SB 	1.20,37	2   SB 	4.20,93	1      	
Dufter, Roxane            	                  	LN1	GER	40,90  	3   PR 	2.02,81	1   PR 	1.20,88	3      	4.24,65	2      	
Gericke, Lisa-Sophie      	                  	LB2	GER	40,90  	3   PR 	2.12,92	11  PR 	       	       	       	       	
Östlund, Johanna          	                  	LSA	SWE	40,96  	5   PR 	2.05,03	4      	       	       	4.26,97	4      	
Herlitz, Britta           	                  	LSA	GER	41,06  	6   SB 	2.06,13	5   PR 	1.22,60	5   SB 	4.30,31	6   PR 	
Plendl, Julia             	                  	LN1	GER	41,73  	7   PR 	2.08,96	7   PR 	1.22,53	4   PR 	       	       	
Oltean, Daniela           	                  	L30	ROU	42,01  	8   SB 	2.07,28	6   SB 	       	       	4.32,71	7   SB 	
Radu, Cristina            	                  	LN2	ROU	42,33  	9      	2.12,32	9      	1.25,26	6      	       	DNS    	
Gonchar, Yuliya           	Гончар, Юлия      	LA1	KAZ	       	       	2.11,50	8   SB 	1.25,98	8      	       	       	
Alusalu, Saskia           	                  	LA1	EST	       	       	2.12,71	10  SB 	1.27,21	9   SB 	       	       	
Zhitlukhina, Kseniya      	Житлухина, Ксения 	LB1	KAZ	       	       	       	       	1.25,80	7   PR 	4.57,02	8      	
Swider-Peltz, Nancy (1987)	                  	LSA	USA	       	       	       	       	       	       	4.25,12	3      	

Women - Rahmenprogramm
Name                      	                  			500m 		500m 		1000m  		
                          	                  			18 Feb 		18 Feb 		18 Feb 		
Hartmann, Heike           	                  	L30	GER	39,27  	1      	39,59  	1      	       	       	
Hochreiter, Lena          	                  	LC2	GER	42,86  	2   PR 	       	       	1.26,32	1   PR 	
Gschwendtner, Johanna     	                  	LC2	GER	44,64  	3      	44,01  	2   PR 	       	       	
FInke, Maja               	                  	LC2	GER	44,85  	4      	45,40  	3      	       	       	
Pichler, Anna Maria       	                  	LYA	GER	45,48  	5      	46,21  	4      	       	       	
Brunner, Tamira           	                  	LYB	GER	49,43  	6      	49,72  	5      	       	       	
Kastenbauer, Eva          	                  	LC1	GER	50,50  	7      	50,60  	6      	       	       	
Saurler, Marie            	                  	LYB	GER	       	DNS    	       	DNS    	       	       	

Men - Sprint
Name                      	                  			500m 		1000m  		500m 		1000m  		
                          	                  			17 Feb 		17 Feb 		18 Feb 		18 Feb 		
Hvammen, Espen Aarnes     	                  	MN4	NOR	35,55  	1      	1.11,35	2      	35,45  	1      	       	       	
Hirschbichler, Hubert     	                  	MN2	GER	36,37  	2      	1.11,24	1      	       	       	       	       	
Rauschenbach, Eric        	                  	MSA	GER	36,39  	3   SB 	1.11,84	3   SB 	36,59  	5      	       	       	
Moor, Simon               	                  	MN2	GER	36,43  	4   PR 	1.12,47	5   PR 	36,40  	4   PR 	1.12,73	2      	
Richter, Sebastian        	                  	MN3	GER	36,50  	5   SB 	1.13,79	8      	       	       	       	       	
Levo, Harri               	                  	MN2	FIN	36,93  	6   PR 	1.15,62	12  PR 	36,87  	6   PR 	1.15,09	5   PR 	
Jensen, Mats Roger        	                  	MSA	NOR	37,04  	7      	1.13,46	6      	37,06  	8      	1.13,66	3      	
Dressel, Denis            	                  	MN3	GER	37,05  	8      	1.12,17	4   PR 	37,00  	7      	1.12,25	1      	
Ramali, Etienne           	                  	MN4	GER	37,21  	9   PR 	1.14,47	9   PR 	37,51  	9      	1.15,87	10     	
Weickert, Franz           	                  	MN1	GER	37,48  	10  PR 	1.15,22	11     	37,93  	12     	1.15,27	7      	
Agdestein, Einar Døving   	                  	MN1	NOR	37,64  	11  PR 	1.13,60	7   PR 	37,83  	11     	       	DQ     	
Hager, Armin              	                  	MB2	AUT	38,04  	12  PR 	1.15,06	10  PR 	37,75  	10  PR 	1.15,68	8      	
Schüssler, Michael        	                  	MA2	GER	38,13  	13  PR 	1.16,10	13  PR 	38,00  	13  PR 	1.16,01	11  PR 	
Szöllősi, Szabolcs        	                  	MSA	HUN	38,41  	14  SB 	1.16,34	15  SB 	38,38  	14  SB 	1.16,64	13     	
Schmitz, Romain           	                  	M30	GER	38,57  	15     	1.17,18	16     	38,73  	16     	1.16,24	12  SB 	
Pissang, Julian           	                  	MN1	GER	38,87  	16     	1.16,21	14     	38,87  	17     	1.15,83	9   PR 	
Kießlich, Timo            	                  	MB2	GER	39,47  	17     	1.17,43	17     	39,30  	18  PR 	1.17,56	14     	
Baumgarten, Martin        	                  	MA2	GER	39,70  	18     	1.19,41	18  PR 	39,47  	19  PR 	1.19,12	15  PR 	
Dombek, Hendrik           	                  	MC2	GER	40,01  	19  PR 	1.21,34	19  PR 	       	       	       	       	
Johansen, Even            	                  	MN4	NOR	       	DNF    	       	DNS    	       	       	       	       	
Puolakka, Markus          	                  	MSA	FIN	       	       	       	       	35,64  	2      	1.13,87	4   PR 	
Waś, Artur                	                  	MSA	POL	       	       	       	       	35,80  	3      	1.15,15	6      	
Manteufel, Simon          	                  	MN1	GER	       	       	       	       	38,45  	15  PR 	1.20,44	16     	

Men - Allround
Name                      	                  			500m 		3000m  		1500m  		5000m  		
                          	                  			17 Feb 		17 Feb 		18 Feb 		18 Feb 		
Vähä-Salo, Joel           	                  	MN4	FIN	36,89  	1   SB 	       	       	1.50,03	1   SB 	       	       	
Tveit, Espen              	                  	MN1	NOR	37,39  	2      	3.55,02	4   PR 	1.50,58	2      	7.07,10	10  SB 	
Minge, Andreas Holmen     	                  	MN1	NOR	37,55  	3   PR 	3.53,58	3   PR 	1.51,31	5   PR 	6.48,76	6   SB 	
Dorsch, Nico              	                  	MSA	GER	37,73  	4      	3.57,00	6   PR 	1.51,11	3      	       	       	
Hertel, Korvin            	                  	MN2	GER	37,88  	5      	4.02,81	12  SB 	1.54,72	12     	       	       	
Steinert, Philipp         	                  	MA2	GER	37,89  	6   PR 	3.56,28	5   PR 	1.51,84	7   PR 	       	       	
Koschel, Willi            	                  	MN1	GER	38,10  	7      	3.52,35	1   PR 	1.51,60	6   PR 	6.48,16	5      	
Eggeler, Alexander        	                  	MB2	GER	38,38  	8   PR 	4.15,82	20  PR 	1.59,75	19  PR 	       	       	
Stefani, Andrea           	                  	MA1	ITA	38,51  	9      	4.05,34	15  PR 	       	       	       	       	
Heidegger, Linus          	                  	MB1	AUT	38,74  	10  PR 	4.08,54	16     	1.57,93	16     	7.17,12	11     	
Kessler, Rene             	                  	MA1	GER	38,84  	11  PR 	       	       	1.57,70	15  PR 	       	       	
Rijhnen, Felix            	                  	MN2	GER	39,06  	12     	3.57,62	7   PR 	1.53,21	9   SB 	6.46,78	4   PR 	
Næss, Ole Bjørnsmoen      	                  	MN2	NOR	39,21  	13     	3.59,99	11     	1.55,46	14     	6.59,33	7      	
Hänggi, Martin            	                  	M40	SUI	39,33  	14  SB 	3.57,83	8   PR 	1.54,24	11  PR 	6.41,75	2      	
Vodička, Roman            	                  	MN1	CZE	39,34  	15  PR 	4.15,57	19  PR 	2.00,32	20     	       	       	
Sauerteig, Hannes         	                  	MA1	GER	39,46  	16     	       	       	1.58,13	18  PR 	       	       	
Tumolero, Nicola          	                  	MB2	ITA	39,49  	17  PR 	4.04,08	13  PR 	       	       	       	       	
Binna, Robert             	                  	MSA	AUT	39,60  	18  PR 	4.04,89	14  PR 	1.58,06	17  PR 	7.05,72	9   PR 	
Ramali, Pascal            	                  	MSA	GER	41,47  	19     	4.13,15	17     	2.02,54	21     	7.24,88	12     	
Lisowski, Georg           	                  	MN2	GER	51,60  	20     	3.59,09	10  PR 	1.51,11	3   PR 	7.03,21	8   PR 	
van der Horst, Fredrik    	                  	MN3	NOR	       	DNF    	3.52,91	2   SB 	1.52,17	8   SB 	6.41,04	1   SB 	
Maly, Felix               	                  	MA1	GER	       	       	3.58,58	9   PR 	1.55,04	13  PR 	       	       	
Gencelev, Yurij           	Генцелев, Юрий    	MA1	KAZ	       	       	4.13,24	18     	       	       	       	       	
Essamambo, Darsil         	Эссамамбо, Дарсиль	MA1	KAZ	       	       	4.19,34	21     	       	       	       	       	
Fernandez, Ewen           	                  	MN4	FRA	       	       	       	       	1.53,36	10  PR 	       	       	
Due Schmidt, Stefan       	                  	MB2	DEN	       	       	       	       	       	       	6.46,00	3   NR 	

Men - Rahmenprogramm
Name                      	                  			500m 		500m 		1000m  		
                          	                  			18 Feb 		18 Feb 		18 Feb 		
Sauerteig, Hannes         	                  	MA1	GER	39,12  	1   PR 	       	       	       	       	
Salzinger, Markus         	                  	MC1	GER	43,44  	2   PR 	43,82  	1      	       	       	
Holzner, Johannes         	                  	MC1	GER	45,75  	3      	       	       	1.32,79	1      	

    
                

Native Language Names