Kometa Sprint Competition
Kolomna (RUS)
23 - 24 November 2007

Ladies - Junior B
Name                     	                        			500m 		1000m  		500m 		1000m  		
                         	                        			23 Nov 		23 Nov 		24 Nov 		24 Nov 		
Kozyreva, Yuliya         	                        	LB1	RUS	42,04  	1      	1.25,75	1      	42,45  	1      	1.26,70	1      	
Danilova, Olga (1992)    	Данилова, Ольга (1992)  	LB1	RUS	43,14  	2      	1.28,18	2      	43,60  	2      	1.29,63	2      	

Ladies - Junior C
Name                     	                        			500m 		1000m  		500m 		1000m  		
                         	                        			23 Nov 		23 Nov 		24 Nov 		24 Nov 		
Karannikova, Tatyana     	Каранникова, Татьяна    	LC2	RUS	44,60  	1      	1.29,42	1      	44,96  	1      	1.32,85	1      	
Kulycheva, Anna          	                        	LC1	RUS	46,90  	2      	1.34,42	2      	46,65  	2      	1.36,42	2      	
Sogoyan, Seda            	                        	L?	RUS	48,65  	3      	1.38,72	3      	49,01  	3      	1.41,63	4      	
Biryukova, Elizaveta     	                        	LC1	RUS	48,72  	4      	1.40,85	4      	50,18  	4      	1.41,58	3      	
Medvedeva, Liliya        	Медведева, Лилия        	L?	RUS	56,06  	5      	       	       	       	       	       	       	
Morozova, Yuliya         	Морозова, Юлия          	LYF	RUS	56,56  	6      	2.09,14	5   SB 	53,86  	5      	       	       	
Fomchenkova, Anastasiya  	Фомченкова, Анастасия   	LC1	RUS	59,40  	7      	       	       	       	       	       	       	

Ladies - Junior D
Name                     	                        			500m   		1000m  		
                         	                        			23 Nov 		24 Nov 		
Malyugina, Viktoriya     	                        	LYA	RUS	46,74  	1      	1.34,90	1      	
Filimonova, Anastasiya   	Филимонова, Анастасия   	LYA	RUS	49,09  	2   PR 	1.43,27	2      	
Mulygina, Ulyana         	                        	L?	RUS	51,40  	3   PR 	1.48,74	3   PR 	
Golovkina, Elena         	                        	LYA	RUS	52,51  	4      	1.49,79	4      	
Semyonova, Oksana        	Семёнова, Оксана        	LYA	RUS	52,88  	5      	1.53,64	6      	
Rybchenko, Darya         	                        	LYA	RUS	54,16  	6   PR 	1.51,79	5   PR 	
Suslova, Nadezhda        	Суслова, Надежда        	L?	RUS	54,58  	7   PR 	       	       	
Bolbina, Svetlana        	                        	L?	RUS	54,94  	8      	1.54,93	7   SB 	
Rzaeva, Asya             	                        	LYA	RUS	54,95  	9      	2.28,10	8      	
Shundeva, Mariya         	                        	L?	RUS	55,86  	10  PR 	       	       	
Golubczova, Kristina     	                        	LYC	RUS	56,25  	11  SB 	       	       	
Rybchenko, Aleksandra    	                        	L?	RUS	57,64  	12  PR 	       	       	
Popova, Anastasiya (1994)	Попова, Анастасия (1994)	LYA	RUS	57,92  	13  SB 	       	       	
Filenkova, Aleksandra    	                        	L?	RUS	1.01,13	14  PR 	       	       	
Oreshina, Olga           	Орешина, Ольга          	LYB	RUS	1.07,35	15  SB 	       	       	
Berko, Irina             	                        	L?	RUS	1.07,47	16  PR 	       	       	

Men - Junior B
Name                     	                        			500m 		1000m  		500m 		1000m  		
                         	                        			23 Nov 		23 Nov 		24 Nov 		24 Nov 		
Vikulin, Yaroslav        	                        	MB1	RUS	38,35  	1   SB 	1.15,45	1      	38,44  	1      	1.16,11	1      	
Kulikov, Roman           	Куликов, Роман          	MB2	RUS	39,15  	2   SB 	1.17,35	2      	39,41  	2      	1.18,38	2      	
Popokin, Igor            	                        	MB1	RUS	40,11  	3      	1.26,73	7      	40,39  	4      	1.24,83	7      	
Chechetov, Anatolij      	                        	MB1	RUS	40,57  	4      	1.21,68	4      	40,49  	5      	1.22,12	5      	
Kaurov, Aleksej          	                        	MB2	RUS	40,61  	5      	1.20,12	3      	40,29  	3      	1.20,21	3      	
Bessonov, Pavel          	Бессонов, Павел         	MA1	RUS	41,75  	6      	1.22,10	5      	41,31  	6      	1.22,05	4      	
Kalugin, Nikita          	Калугин, Никита         	M?	RUS	42,27  	7      	1.24,61	6      	42,38  	7      	1.24,16	6      	
Vasilev, Maksim (1)      	Васильев, Максим (1)    	M?	RUS	43,18  	8      	1.28,95	8      	42,63  	8      	1.27,60	8      	
Demidov, Arkadij         	Демидов, Аркадий        	MB2	RUS	44,17  	9   SB 	1.29,21	9   SB 	44,65  	9      	1.30,43	9      	
Sidnin, Aleksandr        	                        	M?	RUS	46,68  	10  PR 	       	       	       	DNF    	       	       	
Gushhin, Viktor          	                        	M?	RUS	47,09  	11     	       	DNF    	47,73  	10     	1.38,69	10  SB 	

Men - Junior C
Name                     	                        			500m 		1000m  		500m 		1000m  		
                         	                        			23 Nov 		23 Nov 		24 Nov 		24 Nov 		
Kulizhnikov, Pavel       	Кулижников, Павел       	MC1	RUS	42,21  	1      	1.24,64	2      	42,26  	1      	1.24,65	1      	
Kamanov, Sergej          	                        	MC2	RUS	42,26  	2      	1.24,56	1      	42,34  	3      	1.24,93	2      	
Kholodov, Vladimir (1993)	Холодов, Владимир (1993)	MC1	RUS	42,75  	3      	1.27,90	4      	43,41  	4      	1.26,27	4      	
Biryukov, Mark           	Бирюков, Марк           	MC1	RUS	43,04  	4      	1.26,87	3      	42,33  	2      	1.26,25	3      	
Babin, Maksim            	                        	M?	RUS	44,82  	5      	1.29,57	5      	44,70  	5      	1.30,26	5      	
Makeev, Artyom           	Макеев, Артём           	M?	RUS	45,86  	6      	1.31,53	6      	46,59  	6      	1.31,85	6      	
Zamyatkin, Grigorij      	                        	M?	RUS	46,36  	7   SB 	1.33,10	7   PR 	       	DNF    	1.35,35	8      	
Gerasimov, Sergej        	Герасимов, Сергей       	M?	RUS	47,24  	8      	1.36,08	8      	46,98  	7      	1.34,50	7      	
Sokolov, Artyom (1)      	Соколов, Артём (1)      	M?	RUS	47,66  	9   PR 	1.36,52	9   PR 	47,52  	8   PR 	1.35,83	9   PR 	
Sergeev, Maksim          	Сергеев, Максим         	M?	RUS	51,14  	10  PR 	       	       	       	       	       	       	
Vasilchikov, Vladimir    	                        	MC1	RUS	51,36  	11     	       	       	       	       	       	       	
Silin, Evgenij           	                        	M?	RUS	52,85  	12     	       	       	51,07  	9   SB 	       	       	
Bizyulin, Artem          	                        	M?	RUS	53,04  	13     	       	       	51,72  	10     	       	       	
Voistinov, Ivan          	                        	M?	RUS	53,52  	14  PR 	2.03,57	12  PR 	       	       	       	       	
Kovajkin, Pavel          	                        	M?	RUS	54,64  	15  PR 	2.00,62	10  PR 	       	       	       	       	
Khrulev, Vitalij         	Хрулев, Виталий         	M?	RUS	56,24  	16  PR 	2.01,80	11  PR 	       	       	       	       	

Men - Junior D
Name                     	                        			500m   		1000m  		
                         	                        			23 Nov 		24 Nov 		
Klindukhov, Dmitrij      	Клиндухов, Дмитрий      	MYB	RUS	46,70  	1      	1.41,92	3      	
Karmanov, Mikhail        	                        	MYA	RUS	47,30  	2      	1.35,31	1      	
Mozgolov, Pavel          	                        	MYA	RUS	47,83  	3      	1.58,47	7      	
Valeev, Dinar            	                        	MYA	RUS	48,06  	4      	1.37,63	2      	
Gnetnev, Aleksej         	                        	MYB	RUS	52,67  	5      	1.57,23	6      	
Kharitonov, Ivan         	Харитонов, Иван         	M?	RUS	53,47  	6   PR 	       	       	
Morozov, Ilya            	Морозов, Морозов        	MYB	RUS	53,71  	7      	1.54,81	5      	
Tochilin, Mikhail        	                        	M?	RUS	53,75  	8      	       	       	
Komarov, Egor            	Комаров, Егор           	M?	RUS	55,21  	9      	       	       	
Smolyaninov, Aleksej     	                        	M?	RUS	55,33  	10     	1.53,15	4   SB 	
Zhukov, Vladislav (1995) 	Жуков, Владислав (1995) 	MYB	RUS	56,19  	11  SB 	2.00,21	8   SB 	
Tashhev, Dmitrij         	                        	M?	RUS	56,25  	12  PR 	       	       	
Zavarov, Ilya            	                        	M?	RUS	56,83  	13  PR 	       	       	
Komolov, Anton           	Комолов, Антон          	M?	RUS	57,40  	14     	       	       	
Tyumencev, Maksim        	                        	MYB	RUS	58,60  	15  SB 	       	       	
Dzervan, Dmitrij         	                        	M?	RUS	59,75  	16  PR 	       	       	
Dydyshko, Aleksandr      	                        	M?	RUS	1.00,04	17  SB 	       	       	

Men - Out of Competition
Name                     	                        			500m 		1000m  		500m 		1000m  		
                         	                        			23 Nov 		23 Nov 		24 Nov 		24 Nov 		
Trukhin, Andrej          	Трухин, Андрей          	MA1	RUS	38,41  	1      	1.16,64	1      	38,87  	1      	1.16,07	1   PR 	
Poyarkov, Maksim         	                        	MA1	RUS	41,25  	2      	1.22,39	2      	40,92  	2      	1.22,62	2      	
Kulikov, Kirill          	Куликов, Кирилл         	MN1	RUS	41,51  	3      	1.23,41	3      	41,36  	3      	1.24,17	3      	
Linev, Roman             	                        	M?	RUS	42,86  	4      	1.28,76	5      	43,22  	4      	1.28,36	4      	
Orlov, Sergej (1968)     	Орлов, Сергей (1968)    	M35	RUS	       	DNF    	1.23,47	4      	       	       	       	       	
Osipov, Yurij            	Осипов, Юрий            	M60	RUS	       	       	       	       	46,81  	5      	       	       	

    
                

Native Language Names