3. Deutschland-Cup 2021-2022
Erfurt (GER)
5 - 6 March 2022

Women
Name                      			500m 		1500m  		1000m  		3000m  		
                          			5 Mar  		5 Mar  		6 Mar  		6 Mar  		
Ostlender, Anna           	LN1	GER	40,34  	1      	       	       	1.22,90	2      	       	       	
Franzen, Katja            	L30	GER	40,42  	2      	       	       	1.21,27	1      	       	       	
Hofmann, Josie            	LSA	GER	       	       	2.04,92	1      	       	       	4.26,87	1      	
Stirnemann, Victoria      	LN1	GER	       	       	2.05,63	2      	       	       	       	       	
Anders, Christl           	LN3	GER	       	       	2.15,45	3      	       	       	4.46,97	2      	

Women - Junior A
Name                      			500m 		1500m  		1000m  		3000m  		
                          			5 Mar  		5 Mar  		6 Mar  		6 Mar  		
Warmuth, Sophie           	LA2	GER	39,62  	1      	       	       	       	       	       	       	
Schlörb, Josephine        	LA1	GER	41,43  	2      	2.09,46	1      	1.22,69	1      	4.31,48	2      	
Zschimmer, Vivien         	LA1	GER	42,26  	3      	       	       	1.25,78	2      	       	       	
Mühle, Magdalena          	LA2	GER	42,63  	4      	       	DNF    	1.29,06	5      	4.34,49	4      	
Mulsow, Aurelia           	LA1	GER	43,10  	5      	2.10,59	2      	       	       	4.35,22	5   PR 	
Zink, Marlene             	LA1	GER	43,34  	6      	2.16,82	5      	1.27,62	3      	4.48,60	6   PR 	
Herberger, Ella           	LA2	GER	44,09  	7      	2.17,75	6      	1.29,02	4      	4.52,39	7      	
Bachl, Julia              	LA2	GER	       	       	2.10,62	3      	       	       	4.33,44	3      	
Mayrhofer, Leonie         	LA1	GER	       	       	2.11,49	4      	       	       	4.27,57	1      	

Women - Junior B
Name                      			500m 		1500m  		1000m  		3000m  		
                          			5 Mar  		5 Mar  		6 Mar  		6 Mar  		
Adeberg, Sofie            	LB1	GER	42,13  	1      	2.12,78	3      	1.24,18	1      	4.42,26	3   PR 	
Letteboer, Stina          	LB1	GER	42,37  	2      	2.12,21	1      	1.25,04	3      	       	       	
Geutner, Julia            	LB1	GER	42,62  	3      	       	       	1.24,70	2   PR 	4.40,65	2      	
Erler, Emma Helene        	LB2	GER	43,17  	4   SB 	2.12,46	2   SB 	1.25,38	4   SB 	4.50,62	5   PR 	
Hemeltjen, Tina           	LB1	GER	43,30  	5      	2.14,21	4      	1.26,36	5      	4.47,55	4      	
Völker, Ashley            	LB2	GER	43,67  	6      	       	       	       	       	4.39,20	1      	
Junge, Stella Marie       	LB1	GER	44,22  	7      	       	       	1.30,02	7      	       	       	
Richter, Johanna          	LB1	GER	44,28  	8      	2.20,71	6      	1.31,14	9      	       	       	
Altrogge, Tami            	LB1	GER	44,33  	9      	2.17,19	5      	1.28,50	6      	4.54,66	6      	
Sommer, Alicia            	LB2	GER	44,86  	10     	2.21,40	7      	1.30,89	8      	4.59,36	7      	
Hollerbaum, Jessie        	LB1	GER	44,95  	11     	2.21,85	8      	1.31,48	10     	5.11,81	8      	
Gerke, Jessica            	LB2	GER	45,05  	12     	2.27,80	10     	1.33,70	12     	5.25,83	9      	
Wolf, Emma Charlotte      	LB1	GER	46,41  	13     	2.24,21	9      	1.33,36	11     	       	       	
Krömer, Anna              	LB1	GER	48,69  	14  PR 	2.33,31	11  PR 	1.40,43	13  PR 	5.38,11	10     	

Women - Junior C
Name                      			500m 		1500m  		1000m  		
                          			5 Mar  		5 Mar  		6 Mar  		
Pfeifer, Paula            	LC2	GER	41,96  	1      	2.16,86	2      	1.26,25	1   PR 	
Duft, Isabelle            	LC2	GER	42,96  	2   PR 	2.14,49	1   PR 	1.27,51	2   PR 	
Albrecht, Paula           	LC1	GER	43,83  	3      	2.19,85	4      	1.28,87	3   PR 	
Zillger, Laura            	LC2	GER	44,31  	4      	2.23,28	10     	1.31,70	7      	
Hennig, Sophie            	LC2	GER	44,38  	5      	2.21,69	5      	1.31,24	6   PR 	
Fuhrmann, Mara            	LC2	GER	44,47  	6      	2.19,71	3      	1.29,49	4      	
Sauer, Alexandra Charlotte	LC1	GER	44,72  	7      	2.21,99	6      	1.32,30	11     	
Brusch, Frida             	LC1	GER	44,82  	8      	2.23,49	11     	1.32,14	10  PR 	
Henkel, Sahra Michelle    	LC1	GER	45,29  	9      	2.24,10	12     	1.32,02	9      	
Trapp, Johanna            	LC1	GER	45,52  	10     	2.29,57	16     	1.33,44	13     	
Meinig, Mia               	LC1	GER	45,97  	11     	2.22,25	7   PR 	1.30,96	5   PR 	
Heinze, Angelina          	LC2	GER	46,17  	12     	2.31,68	20     	1.34,13	14     	
Riedel, Franziska         	LC2	GER	46,24  	13     	2.23,12	9      	1.32,60	12     	
Jarmatz, Luisa            	LC1	GER	46,33  	14     	2.22,35	8      	1.31,85	8      	
Ziegler, Viktoria         	LC2	GER	46,39  	15     	2.30,66	18     	1.35,40	18     	
Schöbel, Nea Malin        	LC1	GER	46,75  	16     	2.32,52	21     	1.35,36	17  PR 	
Janetzki, Elisa           	LC2	GER	46,84  	17     	2.34,39	22     	1.35,30	16     	
Winkels, Sofia            	LC1	GER	47,00  	18     	2.28,19	13  PR 	1.34,35	15     	
Müller, Annalina          	LC1	GER	47,52  	19     	2.28,52	14  PR 	1.36,69	20  PR 	
Guzowski, Anna            	LC2	GER	48,13  	20     	2.30,01	17     	1.35,73	19  PR 	
Stauch, Luise             	LC1	GER	48,15  	21     	2.41,30	23     	1.43,84	23     	
Hörnschemeyer, Irene      	LC1	GER	48,55  	22     	2.29,35	15     	1.37,37	21     	
Pechardscheck, Leonie     	LC2	GER	49,33  	23     	2.31,01	19  PR 	1.40,68	22     	
Töbs, Elenore             	LC1	GER	49,68  	24     	2.49,46	25     	1.48,72	25     	
Bubic, Mirja              	LC2	GER	50,66  	25     	2.47,25	24     	1.45,64	24     	

Men
Name                      			500m 		1500m  		1000m  		5000m  		
                          			5 Mar  		5 Mar  		6 Mar  		6 Mar  		
Kurzmann, Niklas          	MN2	GER	36,29  	1      	       	       	1.14,86	2      	       	       	
Jeske, Ole                	MN4	GER	36,34  	2      	       	       	1.13,35	1      	       	       	
Strübe, Maximilian        	MSA	GER	36,86  	3      	       	       	       	       	       	       	
Marx, Jeremias            	MSA	GER	38,25  	4      	       	WDR    	       	       	       	       	
Herrmann, Richard         	MN3	GER	38,62  	5      	1.57,16	3      	       	DNF    	       	       	
Müller, Noel              	MSA	GER	       	       	1.52,83	1      	       	       	       	       	
Rudolph, Tom              	MN1	GER	       	       	1.56,52	2      	1.16,00	3      	       	       	
Götze, Konstantin         	MN2	GER	       	       	       	       	       	       	6.41,03	1      	
Galczinsky, Paul          	MN4	GER	       	       	       	       	       	       	6.43,26	2      	

Men - Junior A
Name                      			500m 		1500m  		1000m  		5000m  		
                          			5 Mar  		5 Mar  		6 Mar  		6 Mar  		
Schnabel, Emile           	MA2	GER	37,25  	1      	       	       	1.15,84	1      	       	       	
Mittag, Magnus            	MA1	GER	38,33  	2   PR 	1.57,44	1      	1.16,75	2      	7.28,86	4      	
Brandt, Finn-Bennet       	MA1	GER	39,84  	3   PR 	2.00,39	4      	1.18,83	4      	7.20,32	3   PR 	
Mayrhofer, Dominik        	MA1	GER	       	       	1.58,35	2      	1.16,95	3      	       	       	
Geppert, Maximilian       	MA2	GER	       	       	1.59,52	3      	       	       	7.07,90	2      	
Gross, Gabriel            	MA1	GER	       	       	       	       	       	       	6.59,11	1      	

Men - Junior B
Name                      			500m 		1500m  		1000m  		3000m  		
                          			5 Mar  		5 Mar  		6 Mar  		6 Mar  		
Grabe, Lennart            	MB1	GER	38,60  	1      	2.05,05	10     	1.19,69	9      	4.34,06	13     	
Santana, Martin           	MB1	GER	38,77  	2      	       	       	1.20,21	10     	       	       	
Heimbürge, David          	MB2	GER	39,19  	3      	2.01,16	3   PR 	1.19,58	8      	4.24,77	7      	
Blümel, Ben               	MB2	GER	39,33  	4      	2.02,89	9      	1.18,99	5      	4.25,75	8      	
Lippert, Lars             	MB1	GER	39,47  	5      	2.02,39	8   PR 	1.17,84	2      	4.23,11	6      	
Hell, Konstantin          	MB2	GER	39,49  	6      	2.01,30	4   PR 	1.17,99	3      	4.16,88	4      	
Malik, Maximilian         	MB2	GER	39,60  	7      	2.02,01	6      	1.19,31	7      	4.28,25	9      	
Schreiter, Richard        	MB2	GER	39,79  	8      	1.59,25	2      	1.17,60	1      	4.11,35	2      	
Gonscharov, Denis         	MB1	GER	39,89  	9      	2.02,29	7      	1.19,14	6      	4.17,29	5      	
Fischer, Nils             	MB2	GER	39,89  	9      	       	       	1.21,09	11     	4.28,77	10     	
Stibenz, Matteo           	MB1	GER	40,19  	11     	1.59,20	1      	1.18,64	4      	4.12,05	3      	
Müller, Nico              	MB1	GER	41,07  	12     	2.07,22	11     	       	       	4.33,05	11     	
Baier, Max                	MB1	GER	41,14  	13     	2.07,75	12     	1.22,67	12     	4.33,27	12     	
PUkall, Ricky             	MB2	GER	41,39  	14     	       	       	1.25,37	13  PR 	       	       	
Göpelt, Arvid             	MB1	GER	41,43  	15     	2.10,16	13     	1.25,41	14     	4.38,95	14     	
Kaiser, Adrian            	MB1	GER	41,59  	16     	2.01,74	5      	       	       	4.08,79	1   PR 	
Köckert, Jasper           	MB1	GER	42,98  	17     	2.14,37	14     	1.27,08	15     	4.49,55	15     	
Görhardt, Lars Lukas      	MB1	GER	43,33  	18  PR 	2.16,49	15     	1.27,48	16     	4.49,63	16  PR 	
Lerchenmüller, Halvar     	MB1	GER	47,89  	19     	2.29,85	16     	1.38,83	17     	       	       	

Men - Junior C
Name                      			500m 		1500m  		1000m  		
                          			5 Mar  		5 Mar  		6 Mar  		
Sonnekalb, Finn           	MC2	GER	38,26  	1      	2.00,88	1      	1.16,86	1      	
Kortlever, Ede-Konrad     	MC2	GER	39,96  	2      	2.01,81	2      	1.18,26	2      	
Drechsler, Ben-Lukas      	MC1	GER	40,55  	3      	2.06,53	4      	1.21,62	6      	
Melde, Oskar              	MC1	GER	40,68  	4      	2.13,85	15     	1.23,82	10  PR 	
Patz, Max                 	MC2	GER	40,70  	5      	2.07,98	7      	1.22,50	7      	
Garmeister, Philippe      	MC2	GER	40,80  	6      	2.08,22	8      	1.20,80	4      	
Höhne, Dustin             	MC2	GER	40,93  	7      	2.06,93	5      	1.20,97	5      	
Marth, Bandet             	MC2	GER	41,06  	8      	2.13,01	12     	1.23,50	9      	
Mittag, Carlos            	MC2	GER	41,39  	9      	2.11,35	11     	1.24,19	12     	
Weber, Rafael             	MC2	GER	41,46  	10     	2.05,68	3      	1.19,69	3      	
Lemcke, Matti             	MC1	GER	41,94  	11     	2.13,66	14     	1.25,22	14     	
Conrad, Florian           	MC2	GER	41,94  	11     	2.07,06	6      	1.23,98	11     	
Huber, Leo                	MC1	GER	41,97  	13     	2.08,75	10     	1.23,46	8      	
Flaig, Jaro               	MC2	GER	42,08  	14  PR 	2.08,72	9      	1.24,51	13     	
Rau, Maximilian           	MC1	GER	42,22  	15  PR 	2.13,13	13  PR 	1.26,11	15  PR 	
Ebert, Jonas              	MC1	GER	43,15  	16     	2.17,04	21     	1.27,83	20     	
Sobottka, Anton           	MC1	GER	43,18  	17     	2.16,36	20  PR 	1.27,65	19     	
Theuring, Emilian         	MC2	GER	43,53  	18  PR 	2.16,23	19  PR 	1.27,27	17     	
Schuhmacher, Yannick      	MC1	GER	43,61  	19     	2.16,01	18     	1.28,41	22     	
Mehnert, Fritz            	MC1	GER	43,70  	20  PR 	2.13,99	16     	1.27,43	18     	
Volkmer, Nils             	MC1	GER	43,71  	21     	2.17,35	22  PR 	1.27,86	21  PR 	
Baum, Valentin            	MC1	GER	43,71  	21     	2.19,62	25     	1.29,62	23     	
Büttner, Bruno            	MC1	GER	43,89  	23     	2.20,40	26     	1.29,81	25     	
Sobottka, Johannes        	MC1	GER	43,97  	24     	2.14,22	17  PR 	1.26,75	16  PR 	
Grimm, Paul               	MC1	GER	44,10  	25     	2.18,26	24  PR 	1.29,76	24     	
Heck, Matteo              	MC2	GER	44,44  	26     	2.20,78	27     	1.30,74	28     	
Hoppenrath, Floris        	MC1	GER	45,19  	27     	2.17,60	23  PR 	1.30,18	26     	
Rohleder, Tim Collin      	MC1	GER	45,27  	28     	2.24,85	29     	1.32,85	30     	
Quaiser, Julian           	MC1	GER	46,44  	29     	2.24,90	30     	1.32,53	29  PR 	
Graefe, Emil              	MC1	GER	46,56  	30     	2.23,98	28     	1.30,36	27  PR 	

    
                

Native Language Names