Murmansk Region Single Distances Championships
Первенство Мурманской Области по Конькобежному Спорту - Отдельные Дистанции
Olenegorsk (RUS)
4 - 6 January 2021

Ladies
Name                         	                             			1000m  		500m 		1500m  		3000m  		
                             	                             			4 Jan  		5 Jan  		5 Jan  		6 Jan  		
Agapitova, Mariya            	Агапитова, Мария             	LA1	RUS	1.38,77	1      	43,64  	1      	2.52,77	3      	5.20,03	1      	
Semenova, Zlata              	Семенова, Злата              	LB1	RUS	1.47,59	2   SB 	51,50  	3   SB 	2.51,17	1      	5.50,39	2   SB 	
Saveleva, Violetta           	Савельева, Виолетта          	LN2	RUS	1.48,00	3   SB 	48,94  	2   SB 	2.52,57	2   SB 	6.15,38	3   SB 	

Ladies - Junior B
Name                         	                             			500m 		1500m  		1000m  		3000m  		
                             	                             			5 Jan  		5 Jan  		6 Jan  		6 Jan  		
Korzhova, Kseniya            	Коржова, Ксения              	LB1	RUS	42,48  	1      	       	       	1.27,11	1      	       	       	
Nikitina, Kseniya            	Никитина, Ксения             	LB2	RUS	44,37  	2      	2.30,57	2      	1.31,87	2      	       	       	
Markina, Mariya              	Маркина, Мария               	LB2	RUS	45,63  	3   SB 	2.40,34	3      	1.34,57	3   SB 	5.24,60	2      	
Lodyagina, Kseniya           	Лодягина, Ксения             	LB1	RUS	47,07  	4   SB 	2.30,45	1      	1.36,20	4   SB 	5.16,48	1   SB 	
Makukha, Tatyana             	Макуха, Татьяна              	LB1	RUS	55,36  	5   SB 	3.06,84	4   SB 	1.56,15	5   SB 	6.26,64	3   SB 	

Ladies - Junior C
Name                         	                             			500m   		1500m  		1000m  		3000m  		
                             	                             			5 Jan  		5 Jan  		6 Jan  		6 Jan  		
Kuprikova, Anna              	Куприкова, Анна              	LC2	RUS	43,20  	1      	2.26,03	1      	1.31,89	1      	5.22,02	1      	
Voronkova, Anastasiya        	Воронкова, Анастасия         	LC2	RUS	47,49  	2      	2.39,91	2      	1.40,02	2      	5.37,47	2      	
Stoyanova, Alyona            	Стоянова, Алёна              	LC1	RUS	48,81  	3   PR 	2.44,47	4   PR 	1.42,45	4   SB 	5.58,00	4   PR 	
Adamova, Anastasiya          	Адамова, Анастасия           	LC2	RUS	48,91  	4   SB 	2.42,17	3   PR 	1.41,66	3   PR 	5.52,72	3   PR 	
Nekrasova, Evelina           	Некрасова, Эвелина           	LC2	RUS	52,74  	5      	3.03,74	7   SB 	1.54,73	5   SB 	6.28,32	6   SB 	
Ermolaeva, Sofya             	Ермолаева, Софья             	LC2	RUS	54,59  	6   SB 	3.02,13	6   SB 	1.55,37	6   SB 	6.34,12	7   SB 	
Dubikova, Galina             	Дубикова, Галина             	LC2	RUS	57,86  	7   PR 	3.00,33	5   PR 	1.56,61	7   PR 	6.03,23	5   PR 	
Mikhajlova, Kseniya (2006)   	Михайлова, Ксения (2006)     	LC2	RUS	1.01,33	8   PR 	       	DNS    	2.12,87	8   PR 	       	DNS    	
Novalenko, Mariya (2007)     	Новаленко, Мария (2007)      	LC1	RUS	1.21,38	9   PR 	       	       	2.53,65	9   PR 	       	       	
Chernenko, Viktoriya         	Черненко, Виктория           	LC1	RUS	1.27,98	10  PR 	       	       	       	DNS    	       	       	

Ladies - Junior D
Name                         	                             			500m   		1000m  		
                             	                             			5 Jan  		6 Jan  		
Sokolova, Diana              	Соколова, Диана              	LYB	RUS	52,31  	1   PR 	1.51,25	4   PR 	
Glybchak, Ekaterina          	Глыбчак, Екатерина           	LYC	RUS	52,49  	2   PR 	1.56,31	5   SB 	
Grigoreva, Ekaterina (2008)  	Григорьева, Екатерина (2008) 	LYA	RUS	53,32  	3   SB 	1.47,68	2   PR 	
Medvedeva, Viktoriya (2007)  	Медведева, Виктория (2007)   	LYA	RUS	53,52  	4   SB 	1.50,29	3   SB 	
Valigura, Mariya             	Валигура, Мария              	LYB	RUS	55,91  	5   PR 	2.01,87	6   PR 	
Baladzhi, Diana              	Баладжи, Диана               	LYA	RUS	57,07  	6   PR 	2.12,01	10  SB 	
Volkova, Vitaliya            	Волкова, Виталия             	LYA	RUS	58,56  	7   SB 	2.06,49	8   SB 	
Belorukova, Kristina         	Белорукова, Кристина         	LYC	RUS	58,80  	8   PR 	2.04,70	7   PR 	
Grishanova, Kira             	Гришанова, Кира              	LYC	RUS	1.00,45	9      	2.09,58	9   PR 	
Yapparova, Alina             	Яппарова, Алина              	LYA	RUS	1.03,52	10  PR 	2.15,31	12  PR 	
Zhurba, Valeriya             	Журба, Валерия               	LYA	RUS	1.03,97	11  SB 	1.43,99	1   SB 	
Kurasova, Anna               	Курасова, Анна               	LYC	RUS	1.04,35	12     	2.13,32	11  PR 	
Smirnova, Elizaveta (2008-12)	Смирнова, Елизавета (2008-12)	LYB	RUS	1.05,27	13  SB 	2.31,70	19  SB 	
Yakimova, Darya              	Якимова, Дарья               	LYB	RUS	1.09,75	14  PR 	2.32,81	20  PR 	
Smirnova, Mariya (2008)      	Смирнова, Мария (2008)       	LYB	RUS	1.13,48	15     	2.29,94	17  PR 	
Tyurina, Anastasiya          	Тюрина, Анастасия            	LYB	RUS	1.13,97	16  PR 	2.36,75	21  PR 	
Kuzmicheva, Ulyana           	Кузьмичева, Ульяна           	LYA	RUS	1.17,31	17     	2.17,87	14  SB 	
Malysheva, Eleonora          	Малышева, Элеонора           	LYC	RUS	1.20,13	18  PR 	2.18,45	15  PR 	
Turygina, Sofya              	Турыгина, Софья              	LYA	RUS	1.32,52	19  SB 	2.16,14	13  SB 	
Firyulina, Milana            	Фирюлина, Милана             	LYB	RUS	       	DNS    	2.27,01	16  PR 	
Navroczkaya, Darya           	Навроцкая, Дарья             	LYB	RUS	       	DNS    	2.30,71	18  PR 	
Kutuzova, Mariya             	Кутузова, Мария              	LYB	RUS	       	DNS    	       	       	
Smirnova, Mariya (2010)      	Смирнова, Мария (2010)       	LYC	RUS	       	DQ     	2.58,09	22  PR 	

Ladies - Junior E
Name                         	                             			100m 		300m 		
                             	                             			5 Jan  		6 Jan  		
Grishanova, Kira             	Гришанова, Кира              	LYC	RUS	12,67  	1   SB 	36,20  	2   SB 	
Glybchak, Ekaterina          	Глыбчак, Екатерина           	LYC	RUS	12,82  	2   SB 	33,49  	1   SB 	
Kurasova, Anna               	Курасова, Анна               	LYC	RUS	13,75  	3   SB 	38,00  	4   SB 	
Belorukova, Kristina         	Белорукова, Кристина         	LYC	RUS	13,94  	4   SB 	37,28  	3   SB 	
Malysheva, Eleonora          	Малышева, Элеонора           	LYC	RUS	14,17  	5   SB 	40,27  	5   SB 	
Kovinova, Sofya              	Ковинова, Софья              	LYC	RUS	15,59  	6   SB 	54,65  	7   SB 	
Smirnova, Mariya (2010)      	Смирнова, Мария (2010)       	LYC	RUS	22,68  	7   SB 	48,59  	6   SB 	

Men
Name                         	                             			1000m  		500m 		3000m  		1500m  		5000m  		
                             	                             			4 Jan  		5 Jan  		5 Jan  		6 Jan  		6 Jan  		
Zykin, Dmitrij (2000)        	Зыкин, Дмитрий (2000)        	MN1	RUS	1.21,19	1   SB 	       	       	       	       	       	       	       	       	
Strunin, Egor                	Струнин, Егор                	MB2	RUS	1.22,77	2      	       	       	       	       	       	       	       	       	
Uspekhov, Danila             	Успехов, Данила              	MB2	RUS	1.22,99	3   SB 	       	       	       	       	       	       	       	       	
Suloev, Aleksej              	Сулоев, Алексей              	MB1	RUS	1.28,62	4      	       	       	       	       	       	       	       	       	
Zhiganov, Evgenij            	Жиганов, Евгений             	M35	RUS	       	       	40,30  	1   SB 	4.39,08	1   SB 	2.13,12	1   SB 	8.44,11	1   SB 	
Korpusov, Ilya               	Корпусов, Илья               	MSA	RUS	       	       	43,55  	2   SB 	5.13,17	3   SB 	2.23,42	3   SB 	9.28,74	3   SB 	
Poroshin, Aleksej            	Порошин, Алексей             	M35	RUS	       	       	43,70  	3   PR 	4.59,56	2   SB 	2.20,97	2   SB 	8.54,55	2   PR 	
Savelev, Valerij             	Савельев, Валерий            	MN3	RUS	       	       	45,25  	4   SB 	5.23,36	4   SB 	2.31,30	4   SB 	       	DNS    	

Men - Junior B
Name                         	                             			500m 		3000m  		1500m  		5000m   		
                             	                             			5 Jan  		5 Jan  		6 Jan  		6 Jan   		
Kornienko, Maksim            	Корниенко, Максим            	MB2	RUS	38,85  	1      	4.31,76	1   SB 	       	       	7.47,53 	1   SB 	
Strunin, Egor                	Струнин, Егор                	MB2	RUS	39,87  	2   PR 	4.38,65	2      	2.07,25	1      	8.07,50 	2   SB 	
Uspekhov, Danila             	Успехов, Данила              	MB2	RUS	40,06  	3   SB 	4.40,25	3      	2.13,87	3      	        	DQ     	
Suloev, Aleksej              	Сулоев, Алексей              	MB1	RUS	40,44  	4      	5.07,90	6   SB 	       	DNS    	        	DNS    	
Volkov, Andrej (2005)        	Волков, Андрей (2005)        	MB1	RUS	42,09  	5   SB 	4.50,80	5   PR 	       	DNS    	        	DNS    	
Kyulyan, Eldar               	Кюлян, Эльдар                	MB1	RUS	42,69  	6   PR 	4.42,65	4      	2.10,36	2   SB 	8.07,66 	3   PR 	
Krakhmalev, Dmitrij          	Крахмалев, Дмитрий           	MB1	RUS	48,66  	7   PR 	5.45,33	7   PR 	2.42,50	4   PR 	10.17,99	4   PR 	
Filippov, Vladislav          	Филиппов, Владислав          	MB1	RUS	51,90  	8      	6.02,99	8   SB 	2.48,36	5      	10.22,58	5   SB 	

Men - Junior C
Name                         	                             			500m 		1500m  		1000m  		3000m  		
                             	                             			5 Jan  		5 Jan  		6 Jan  		6 Jan  		
Borovikov, Denis             	Боровиков, Денис             	MC2	RUS	44,02  	1   PR 	2.22,18	2   PR 	1.32,38	2   PR 	4.58,97	2   SB 	
Uspekhov, Nikita             	Успехов, Никита              	MC1	RUS	44,99  	2   PR 	2.30,33	4   PR 	1.37,71	4      	5.24,87	4   PR 	
Voevodin, Konstantin         	Воеводин, Константин         	MC1	RUS	45,09  	3   PR 	2.20,97	1   PR 	1.31,72	1      	4.57,97	1   PR 	
Perevoznikov, Matvej         	Перевозников, Матвей         	MC1	RUS	45,36  	4   PR 	2.27,15	3   PR 	1.35,88	3   PR 	5.05,62	3   PR 	
Pilipko, Vadim               	Пилипко, Вадим               	MC1	RUS	50,10  	5   PR 	2.50,72	5   PR 	1.41,91	5   PR 	6.00,80	5   PR 	
Ponomarev, Nikita (2006)     	Пономарев, Никита (2006)     	MC1	RUS	50,67  	6   PR 	2.53,59	6      	1.41,98	6   PR 	6.34,03	6      	
Gusev, Timur                 	Гусев, Тимур                 	MC1	RUS	53,71  	7   SB 	3.09,02	7      	1.52,35	7   SB 	6.37,37	7   SB 	
Shelepyatkin, Maksim         	Шелепяткин, Максим           	MC1	RUS	       	DQ     	3.54,81	8   PR 	2.23,07	8   SB 	       	DNS    	

Men - Junior D
Name                         	                             			500m   		1000m  		
                             	                             			5 Jan  		6 Jan  		
Suturin, Maksim              	Сутурин, Максим              	MYA	RUS	48,63  	1   PR 	1.42,24	1   SB 	
Babochkin, Evgenij           	Бабочкин, Евгений            	MYA	RUS	50,06  	2   PR 	1.46,57	2   SB 	
Olefir, Aleksej              	Олефир, Алексей              	MYA	RUS	50,59  	3   SB 	2.07,00	11  SB 	
Borovikov, Kirill            	Боровиков, Кирилл            	MYA	RUS	51,11  	4      	1.50,80	4   SB 	
Krakhmalev, Ivan             	Крахмалев, Иван              	MYA	RUS	52,74  	5      	1.49,26	3   PR 	
Czolin, Aleksandr            	Цолин, Александр             	MYB	RUS	53,05  	6   PR 	1.56,55	8   PR 	
Ivanov, Arsenij              	Иванов, Арсений              	MYA	RUS	53,90  	7   PR 	       	DQ     	
Igumnov, Mikhail             	Игумнов, Михаил              	MYA	RUS	54,09  	8   PR 	1.54,08	7   PR 	
Spiridonov, Maksim (2007)    	Спиридонов, Максим (2007)    	MYA	RUS	54,37  	9   PR 	1.51,72	6   PR 	
Moskvin, Mikhail             	Москвин, Михаил              	MYA	RUS	54,83  	10  PR 	2.05,61	10  PR 	
Leskov, Artem                	Лесков, Артем                	MYB	RUS	57,70  	11  PR 	2.07,82	12  PR 	
Lebedev, Daniil              	Лебедев, Даниил              	MYC	RUS	58,58  	12     	2.05,27	9   PR 	
Gladkov, Anatolij            	Гладков, Анатолий            	MYA	RUS	1.00,79	13  SB 	2.13,43	13  SB 	
Derevyanko, Aleksej          	Деревянко, Алексей           	MYC	RUS	1.01,47	14     	2.16,73	16  PR 	
Gnebedyuk, Kirill            	Гнебедюк, Кирилл             	MYB	RUS	1.02,07	15     	2.13,82	14     	
Shevchuk, Aleksandr          	Шевчук, Александр            	MYC	RUS	1.03,71	16     	2.14,64	15  PR 	
Murnikov, Evgenij            	Мурников, Евгений            	MYB	RUS	1.04,95	17     	2.22,30	18     	
Kolocej, Rodion              	Колоцей, Родион              	MYB	RUS	1.05,92	18  PR 	2.18,93	17     	
Belyaev, Ivan (2008)         	Беляев, Иван (2008)          	MYB	RUS	1.06,23	19  PR 	       	DQ     	
Safonov, Semen               	Сафонов, Семен               	MYC	RUS	1.06,50	20  PR 	2.31,39	20  PR 	
Popov, Egor (2008)           	Попов, Егор (2008)           	MYA	RUS	1.07,44	21  SB 	1.50,95	5   PR 	
Levshakov, Mikhail           	Левшаков, Михаил             	MYB	RUS	1.10,10	22     	2.25,01	19     	
Demchenko, Aleksej           	Демченко, Алексей            	MYC	RUS	1.14,00	23  PR 	2.45,48	23  PR 	
Ryzhov, Egor                 	Рыжов, Егор                  	MYC	RUS	1.15,48	24  PR 	2.36,71	21  PR 	
Krakhmalev, Roman            	Крахмалев, Роман             	MYC	RUS	1.15,92	25  PR 	2.38,79	22  PR 	
Zaglyada, Mikhail            	Загляда, Михаил              	MYB	RUS	1.21,20	26  PR 	2.59,39	24  PR 	
Teterkin, Yurij              	Тетеркин, Юрий               	MYC	RUS	1.30,77	27  PR 	3.09,27	25  PR 	

Men - Junior E
Name                         	                             			100m 		300m 		
                             	                             			5 Jan  		6 Jan  		
Lebedev, Daniil              	Лебедев, Даниил              	MYC	RUS	12,77  	1   SB 	34,70  	1   SB 	
Shevchuk, Aleksandr          	Шевчук, Александр            	MYC	RUS	13,15  	2   SB 	38,28  	3      	
Safonov, Semen               	Сафонов, Семен               	MYC	RUS	13,34  	3   SB 	39,40  	6      	
Berezin, Anton               	Березин, Антон               	MYC	RUS	13,47  	4   SB 	36,18  	2   SB 	
Mustyace, Artem              	Мустяцэ, Артем               	MYC	RUS	13,70  	5   SB 	42,01  	8   SB 	
Derevyanko, Aleksej          	Деревянко, Алексей           	MYC	RUS	13,89  	6   SB 	38,93  	4   SB 	
Cheremnyj, Sergej            	Черемный, Сергей             	MYC	RUS	14,11  	7   SB 	38,97  	5   SB 	
Makridin, Andrej             	Макридин, Андрей             	MYC	RUS	14,23  	8   SB 	41,93  	7   SB 	
Ryzhov, Egor                 	Рыжов, Егор                  	MYC	RUS	14,65  	9   SB 	45,52  	9   SB 	
Demchenko, Aleksej           	Демченко, Алексей            	MYC	RUS	14,96  	10  SB 	45,91  	11  SB 	
Krakhmalev, Roman            	Крахмалев, Роман             	MYC	RUS	15,80  	11  SB 	45,71  	10  SB 	
Teterkin, Yurij              	Тетеркин, Юрий               	MYC	RUS	22,17  	12  SB 	52,84  	12  SB 	

    
                

Native Language Names