Vereinswettkampf
Dresden (GER)
5 - 6 December 2020

Women - Junior A/B
Name                  			500m 		1500m  		1000m  		3000m  		
                      			5 Dec  		5 Dec  		6 Dec  		6 Dec  		
Schlörb, Josephine    	LB2	GER	43,41  	1      	2.16,85	1      	1.25,68	1   TR 	4.49,71	1   SB 	
Mühle, Magdalena      	LA1	GER	44,09  	2      	2.22,65	3   SB 	1.31,55	2   SB 	5.08,11	2      	
Sommer, Alicia        	LB1	GER	45,25  	3      	2.25,42	4   SB 	1.35,98	4      	5.21,41	4      	
Oestreich, Antonia    	LB1	GER	45,46  	4   SB 	2.22,33	2   SB 	1.32,70	3   SB 	5.10,06	3   PR 	

Women - Junior C
Name                  			500m 		1000m  		500m 		1500m  		
                      			5 Dec  		5 Dec  		6 Dec  		6 Dec  		
König, Sarah          	LC2	GER	45,61  	1      	1.35,07	1   SB 	45,91  	1      	2.30,40	1   SB 	
Fuhrmann, Mara        	LC1	GER	46,19  	2   SB 	1.36,38	2   SB 	46,28  	2      	2.32,67	2   PR 	
Heinze, Angelina      	LC1	GER	48,66  	3   SB 	1.41,43	3   SB 	47,17  	3   PR 	2.38,50	3   PR 	
Ziegler, Viktoria     	LC1	GER	49,79  	4      	1.44,35	4   PR 	49,07  	4   PR 	2.47,45	4   PR 	

Women - Junior D2
Name                  			500m 		300m 		1000m  		300m 		
                      			5 Dec  		5 Dec  		6 Dec  		6 Dec  		
Peschke, Lilly        	LYA	GER	47,25  	1   SB 	29,88  	2   SB 	1.38,97	1   SB 	29,65  	2   SB 	
Trapp, Johanna        	LYA	GER	47,50  	2   PR 	29,39  	1   SB 	1.41,49	3   PR 	29,35  	1   SB 	
Henkel, Sahra Michelle	LYA	GER	48,49  	3   PR 	30,85  	3   SB 	1.41,04	2   PR 	30,45  	3   SB 	

Women - Junior D1
Name                  			500m 		300m 		1000m  		300m 		
                      			5 Dec  		5 Dec  		6 Dec  		6 Dec  		
Tuchscherer, Claire   	LYB	GER	50,47  	1   PR 	32,03  	1      	1.46,99	1   PR 	32,61  	1      	
Blümel, Florentine    	LYB	GER	53,58  	2   PR 	33,96  	2      	1.50,81	2      	33,21  	2   SB 	

Women - Junior E2
Name                  			200m 		300m 		500m   		200m 		
                      			5 Dec  		5 Dec  		6 Dec  		6 Dec  		
Krompaß, Hannah       	LYC	GER	23,27  	1   SB 	34,00  	1   SB 	56,08  	1   SB 	23,46  	1      	
Mittag, Lilli Malin   	LYC	GER	24,12  	2   SB 	35,68  	2   SB 	1.01,72	2      	24,81  	2      	

Men - Junior A/B
Name                  			500m    		1500m  		1000m  		3000m  		
                      			5 Dec   		5 Dec  		6 Dec  		6 Dec  		
Udin, Azhar           	MA2	GER	39,81   	1      	2.08,85	1   SB 	1.22,09	1   SB 	4.44,26	1      	
Blümel, Ben           	MB1	GER	40,96(1)	2   PR 	2.11,51	2   SB 	1.23,25	2   PR 	4.47,67	2   PR 	
Hell, Konstantin      	MB1	GER	40,96(7)	3      	       	WDR    	       	       	       	       	

Men - Junior C
Name                  			500m 		1000m  		500m 		1500m  		
                      			5 Dec  		5 Dec  		6 Dec  		6 Dec  		
Schlörb, Tobias       	MC2	GER	39,79  	1   SB 	1.21,96	1   SB 	39,83  	2      	2.08,38	1   SB 	
Grabe, Lennart        	MC2	GER	40,14  	2   SB 	1.23,60	2   SB 	39,53  	1   PR 	2.10,28	2   SB 	
Mende, Chris          	MC1	GER	43,46  	3   PR 	1.30,74	3   SB 	43,60  	3      	2.26,70	4   PR 	
Mittag, Carlos        	MC1	GER	44,07  	4   PR 	1.31,59	4   PR 	45,29  	4      	2.25,03	3   PR 	
Baier, Max            	MC2	CZE	45,95  	5   SB 	1.35,69	5   SB 	46,22  	5      	2.29,04	5   SB 	
Ehlert, Milan         	MC1	GER	47,66  	6      	1.41,85	6   SB 	47,60  	6      	2.36,91	6   PR 	

Men - Junior D2
Name                  			500m 		300m 		1000m  		300m 		
                      			5 Dec  		5 Dec  		6 Dec  		6 Dec  		
Melde, Oskar          	MYA	GER	45,25  	1   PR 	28,14  	1   SB 	1.36,64	1      	28,71  	1      	
Jaskolka, Karol       	MYA	GER	49,15  	2   SB 	31,01  	2      	1.41,71	2      	30,69  	2   SB 	
Büttner, Bruno        	MYA	GER	49,68  	3   PR 	32,14  	4      	1.45,33	3   PR 	31,39  	4   SB 	
Baum, Valentin        	MYA	GER	50,49  	4      	31,31  	3   SB 	1.48,13	4   PR 	30,74  	3   SB 	
Grosu, Dennis         	MYA	GER	56,33  	5   PR 	34,26  	5      	2.02,91	5   PR 	33,06  	5   SB 	

Men - Junior D1
Name                  			500m 		300m 		1000m  		300m 		
                      			5 Dec  		5 Dec  		6 Dec  		6 Dec  		
Engst, Levente        	MYB	GER	48,96  	1   PR 	29,96  	1      	1.44,65	3   PR 	29,82  	1      	
Kühnert, Lukas        	MYB	GER	49,50  	2   PR 	30,99  	2      	1.42,40	1   PR 	30,53  	2   SB 	
Kobuch, Jonas Leon    	MYB	GER	49,54  	3   PR 	31,99  	4      	1.44,08	2   PR 	30,92  	3   SB 	
Tsyupiy, Nick         	MYB	GER	51,97  	4   PR 	31,61  	3      	1.49,68	4   PR 	31,48  	4      	
Schenk, Lando         	MYB	GER	52,38  	5   PR 	32,47  	5   SB 	       	DQ     	34,12  	6      	
Rasch, Marius         	MYB	GER	53,48  	6   SB 	32,62  	6   SB 	1.51,68	5   PR 	33,44  	5      	

Men - Junior E2
Name                  			200m 		300m 		500m   		200m 		
                      			5 Dec  		5 Dec  		6 Dec  		6 Dec  		
Hartmann, Ole Emil    	MYC	GER	23,80  	1   SB 	34,83  	1   SB 	56,83  	1   PR 	24,66  	1      	
Herzmann, Tom         	MYC	GER	25,59  	2      	37,95  	3   SB 	1.02,21	2   PR 	25,75  	2      	
Morgenstern, Julius   	MYC	GER	25,71  	3   SB 	36,83  	2   SB 	1.03,55	3   PR 	27,35  	3      	

    
                

Native Language Names