Minsk Open Cup
Minsk (BLR)
26 September 2020

Ladies
Name                      	                      			500m 		1000m  		
Shostak, Mariia           	Шостак, Марія         	LN1	BLR	43,30  	1   SB 	1.27,60	1      	
Belaya, Valeriyia         	Белая, Валерия        	LN3	BLR	45,28  	2   SB 	1.30,96	2   SB 	

Ladies - Junior A
Name                      	                      			500m 		1000m  		
Tsitsishyna, Palina       	Титишина, Полина      	LA1	BLR	43,64  	1   PR 	1.30,83	2   SB 	
Roslik, Yana              	Рослик, Яна           	LA1	BLR	44,72  	2   SB 	       	       	
Makeichyk, Sofya          	Макейчик, София       	LA1	BLR	46,29  	3   PR 	       	       	
Tatarenka, Volha          	Татаренко, Ольга      	LA1	BLR	48,29  	4   SB 	1.38,16	3   SB 	
Burmistrava, Krystsina    	Бурмистрова, Кристина 	LA2	BLR	       	       	1.25,29	1   SB 	
Tserashonak, Yauheniya    	Терешонок, Евгения    	LA1	BLR	       	       	       	DNS    	

Ladies - Junior B
Name                      	                      			500m 		1000m  		
Prakapovich, Anastasiya   	Прокопович, Анастасия 	LB2	BLR	42,56  	1      	       	       	
Karzhuyeva, Palina        	Коржуева, Полина      	LB2	BLR	44,56  	2      	       	       	
Hitcheuskaya, Alena       	Хичевская, Алена      	LB2	BLR	45,74  	3      	1.33,21	1      	
Makarevich, Hanna         	Макаревич, Анна       	LB1	BLR	46,63  	4   SB 	       	DNS    	
Novikava, Karyna (2005)   	                      	LB1	BLR	47,24  	5   SB 	1.36,76	3   SB 	
Vasilyeva, Viktoryia      	                      	LB1	BLR	47,68  	6   PR 	1.36,50	2   PR 	
Sashuryna, Aliaksandra    	                      	LB2	BLR	49,46  	7   PR 	1.39,55	4   PR 	
Semenchukova, Alina       	Семенчукова, Алина    	LB2	BLR	51,60  	8   SB 	1.44,32	5      	
Spurgyash, Yana           	                      	LB1	BLR	57,33  	9   PR 	1.56,97	6   PR 	
Bandaryna, Varvara        	Бандарина, Варвара    	LB2	BLR	       	DNF    	       	       	
Kupryianava, Aryna        	Куприянова, Арина     	LA1	BLR	       	WDR    	       	       	

Ladies - Junior C
Name                      	                      			500m 		1000m  		1500m  		
Bahdanava, Vlada          	                      	LC2	BLR	44,81  	1   SB 	1.31,56	1      	       	       	
Yakimenka, Valeryia       	Якименко, Валерия     	LC2	BLR	46,21  	2   SB 	1.34,46	2      	       	       	
Maliukevich, Yuliya       	Малюкевич, Юлия       	LC1	BLR	46,41  	3   SB 	       	       	2.23,91	1   SB 	
Parashkova, Darya         	Парашкова, Дарья      	LC2	BLR	47,19  	4   PR 	       	       	       	       	
Polazava, Aryna           	                      	LC2	BLR	47,35  	5      	1.35,72	3   PR 	       	       	
Aleksandronak, Dana       	Александрёнок, Дана   	LC1	BLR	47,54  	6   PR 	1.39,12	4      	       	       	
Herasimchyk, Valeriya     	                      	LC1	BLR	47,58  	7   SB 	       	       	       	       	
Yeshman, Katsiaryna       	Ешман, Екатерина      	LC1	BLR	48,07  	8   SB 	       	       	2.33,03	2   PR 	
Scheblyakova, Darya       	                      	LC1	BLR	51,18  	9   PR 	       	       	       	       	
Arlouskaya, Valeria       	                      	LC1	BLR	51,23  	10  PR 	       	       	       	       	
Davydava, Maryia          	                      	LC2	BLR	52,11  	11  PR 	1.44,63	5   PR 	       	       	
Skorozhonok, Veranika     	                      	LYA	BLR	55,15  	12  PR 	1.59,60	7   PR 	       	       	
Prazhyvalskaya, Anastasiya	                      	LC2	BLR	56,07  	13  SB 	1.55,05	6   SB 	       	       	
Gotovko, Elizaveta        	                      	LC1	BLR	59,96  	14  PR 	       	       	       	       	

Ladies - Junior D
Name                      	                      			500m   		1000m  		
Charniakova, Darya        	                      	LYA	BLR	47,14  	1   PR 	       	       	
Sivets, Palina            	Сивец, Полина         	LYA	BLR	47,88  	2   PR 	1.37,11	1   PR 	
Agarkova, Dana            	Агаркова, Дана        	LYC	BLR	48,04  	3   PR 	       	       	
Kanaplianik, Evialina     	Konoplyanik, Evelina  	LYA	BLR	50,06  	4   SB 	       	       	
Hancharyk, Kira           	                      	L?	BLR	51,27  	5   PR 	       	       	
Kukharchyk, Daminika      	                      	LYA	BLR	51,31  	6   PR 	1.44,08	2   PR 	
Stsiapanova, Darya        	Степанова, Дарья      	LYA	BLR	52,28  	7   PR 	       	       	
Crochko, Valeriya         	                      	L?	BLR	53,77  	8   PR 	       	       	
Krukava, Juliana          	                      	LYD	BLR	54,08  	9   PR 	       	       	
Shylava, Palina           	                      	LYB	BLR	56,81  	10  PR 	       	       	
Vashkevich, Kseniya       	                      	LYC	BLR	1.00,84	11  PR 	       	       	
Kozlowskaya, Sofiya       	                      	LYA	BLR	1.02,04	12  PR 	       	       	
Syradoeva, Evgeniya       	                      	LYC	BLR	1.05,45	13  PR 	       	       	
Husentsava, Darya         	                      	LYC	BLR	1.07,55	14  PR 	2.35,90	3   SB 	
Malyshevskaya, Yaroslava  	                      	LYD	BLR	1.07,92	15  PR 	       	       	
Kutuzova, Ekatserina      	                      	LYC	BLR	1.12,46	16  PR 	3.22,28	5   PR 	
Malyshevskaya, Nelly      	                      	LYB	BLR	1.18,60	17  SB 	       	       	
Kazachyna, Katsiaryna     	                      	LYC	BLR	1.22,81	18  PR 	2.45,75	4   PR 	
Miklush, Nika             	                      	LYA	BLR	1.35,87	19  PR 	       	       	
Shaykovskaya, Polina      	                      	LYB	BLR	       	DNS    	       	       	
Magerova, Darina          	                      	LYB	BLR	       	DNS    	       	       	

Men
Name                      	                      			500m 		1000m  		1500m  		
Kanonik, Mikita           	Каноник, Никита       	MN1	BLR	37,89  	1   SB 	1.15,49	1      	       	       	
Loseu, Herman             	Лосев, Герман         	MN3	BLR	38,46  	2      	1.15,72	2      	       	       	
Mozheiko, Evgenij         	                      	MN1	BLR	38,98  	3      	       	       	1.59,64	1   SB 	
Karpovich, Ivan           	Карпович, Иван        	MN1	BLR	39,24  	4      	1.16,99	3      	       	       	
Siamenau, Yury            	                      	MN2	BLR	39,33  	5   SB 	1.19,10	4      	       	       	
Zapoikin, Uladzislau      	Запойкин, Владислав   	MN3	BLR	39,52  	6      	       	       	       	       	
Neumiarzhytski, Stefan    	Невмержицкий, Стефан  	MN3	BLR	       	DNF    	       	       	       	       	

Men - Junior A
Name                      	                      			500m   		1000m  		1500m  		
Brankovskiy, Pavel        	Бранковский, Павел    	MA1	BLR	37,60  	1   PR 	       	       	       	       	
Liauko, Yauheni           	                      	MA2	BLR	39,20  	2      	       	       	       	       	
Badziulia, Mikita         	Бадюля, Никита        	MA2	BLR	41,27  	3   SB 	       	       	       	       	
Sharamet, Artsiom         	Шеремет, Артём        	MA2	BLR	41,40  	4   SB 	       	DNS    	       	       	
Kaliadka, Ivan            	                      	MA1	BLR	1.05,28	5   SB 	       	       	       	       	
Naumov, Ivan              	Наумов, Иван          	MA1	BLR	       	       	1.23,59	1   SB 	       	       	
Herman, Andrei            	Герман, Андрей        	MA1	BLR	       	       	       	       	1.57,19	1   SB 	
Fiodarav, Max (2002)      	Федоров, Максим (2002)	MA1	BLR	       	       	       	       	1.57,58	2   SB 	

Men - Junior B
Name                      	                      			500m 		1000m  		1500m  		
Dziusau, Dzmitry          	Дюсов, Дмитрий        	MB2	BLR	39,33  	1   SB 	1.17,70	1   SB 	       	       	
Puchkou, Dzianis          	Пучков, Денис         	MB2	BLR	39,67  	2   SB 	1.22,20	6      	       	       	
Kniazev, Igor             	Князев, Игорь         	MB1	BLR	39,90  	3      	1.20,48	4      	       	       	
Kazlou, Viktar            	Козлов, Виктор        	MB2	BLR	40,14  	4   SB 	1.18,65	2   PR 	       	       	
Fursa, Ivan               	                      	MB2	BLR	40,32  	5      	1.22,00	5      	       	       	
Baraznouski, Artsiom      	                      	MB2	BLR	40,70  	6   SB 	1.22,40	7      	       	       	
Mikheyeu, Anton           	Михеев, Антон         	MB2	BLR	40,78  	7   SB 	       	       	       	       	
Kupryianau, Taras         	Куприянов, Тарас      	MB2	BLR	41,64  	8   SB 	       	       	       	       	
Yashynski, Aliaksei       	                      	MB1	BLR	42,72  	9      	       	DNS    	       	       	
Makhnovich, Valerey       	Махнович, Валерий     	MB2	BLR	42,76  	10  PR 	1.27,10	8   PR 	       	       	
Gavrilchik, Roman         	Гаврильчик, Роман     	MB1	BLR	43,66  	11  SB 	       	       	       	       	
Ivanov, Daniil (2003)     	Иванов, Даниил (2003) 	MB2	BLR	44,56  	12  PR 	       	       	2.17,77	2   PR 	
Krupiankou, Kanstantsin   	Крупенков, Константин 	MB1	BLR	46,15  	13  PR 	1.32,47	10  PR 	       	       	
Bezkrevnuy, Arseny        	                      	MB1	BLR	46,50  	14  PR 	1.33,72	11  PR 	       	       	
Yakauleu, Zakhar          	Яковлев, Захар        	MB2	BLR	       	DNS    	       	       	       	DNS    	
Volodko, Roman            	Володько, Роман       	MB1	BLR	       	DNS    	       	       	       	       	
Ilyutsik, Andrei          	Ильютик, Андрей       	MB2	BLR	       	DQ     	1.20,14	3   PR 	       	       	
Kachan, Yauheni           	Качан, Евгений        	MB1	BLR	       	DQ     	1.31,11	9   PR 	       	       	
Ilyushyn, Uladzimir       	Ильюшин, Владимир     	MB1	BLR	       	       	       	       	2.14,52	1   PR 	

Men - Junior C
Name                      	                      			500m   		1000m  		1500m  		
Shykalau, Mikita          	                      	MC2	BLR	41,55  	1   PR 	       	       	2.16,68	1   SB 	
Piatrou, Kiryl            	Петров, Кирилл        	MC1	BLR	42,72  	2   PR 	       	       	       	       	
Charankou, Siarhei        	                      	MC2	BLR	42,91  	3   SB 	1.26,19	1   SB 	       	       	
Yakauleu, Nazar           	Яковлев, Назар        	MC1	BLR	43,38  	4   SB 	1.29,52	3   SB 	       	       	
Manulik, Aleksey          	Манулик, Алексей      	MC2	BLR	43,69  	5   SB 	1.29,37	2   SB 	       	       	
Marchenka, Mikita         	Марченко, Никита      	MC1	BLR	43,82  	6      	       	       	       	       	
Ashuika, Danila           	                      	MC2	BLR	45,12  	7   PR 	1.32,30	4   PR 	       	       	
Svitin, Timur             	                      	MC1	BLR	45,49  	8   PR 	1.48,57	10     	       	       	
Mazalskiy, Dzmitritry     	                      	MC1	BLR	46,54  	9   PR 	       	       	       	       	
Damaratski, Ivan          	                      	MC2	BLR	48,99  	10  PR 	1.40,69	5   PR 	       	       	
Gosha, Uladzuslau         	                      	MC1	BLR	51,99  	11  PR 	       	       	       	       	
Illarionov, Pavel         	                      	MC2	BLR	52,28  	12  SB 	       	       	       	       	
Cheliubeyeu, Yahor        	                      	MC1	BLR	52,58  	13  PR 	1.45,42	8   PR 	       	       	
Dudarev, Aliaksandr       	                      	M?	BLR	56,15  	14  PR 	       	       	       	       	
Babariko, Yagor           	                      	MC1	BLR	58,06  	15  SB 	       	       	       	       	
Zheleznyi, Maksim         	                      	MC1	BLR	1.00,67	16  PR 	       	       	       	       	
Zborovski, Anton          	                      	MC2	BLR	1.01,12	17     	1.42,84	7   PR 	       	       	
Aleksandrovich, Andrei    	                      	MC1	BLR	       	DNS    	       	       	       	       	
Koshur, Evgeniy           	                      	MYA	BLR	       	DNS    	       	       	       	       	
Trafimov, Anton           	                      	MC1	BLR	       	DQ     	       	       	       	       	
Hlukhouski, Aliaksandr    	Глуховский, Александр 	MC1	BLR	       	       	1.40,97	6   PR 	       	       	
Tokach, Mikita            	Токач, Никита         	MC1	BLR	       	       	1.47,64	9   PR 	       	       	

Men - Junior D
Name                      	                      			500m   		1000m  		
Minin, Radomir            	                      	MYB	BLR	45,03  	1      	       	       	
Danilau, Fiodar           	Данилов, Федор        	MYA	BLR	52,90  	2   SB 	       	       	
Kugeiko, Pavel            	                      	MYB	BLR	53,75  	3   PR 	       	       	
Andrukevich, Zakhar       	Андрукевич, Захар     	MYD	BLR	54,16  	4   PR 	1.55,71	2      	
Grigoryev, Oskar          	Григорьев, Оскар      	MYB	BLR	54,27  	5   PR 	       	       	
Shynkevich, Ihar          	Шинкевич, Игорь       	MYB	BLR	54,32  	6   PR 	       	       	
Kolesnikov, Ilya          	                      	MYB	BLR	58,32  	7      	       	       	
Kandrakou, Tsimafei       	                      	MYB	BLR	59,01  	8   PR 	       	       	
Dziamidau, Klim           	                      	MYA	BLR	59,92  	9   SB 	       	       	
Hubkin, Leanid            	                      	MYC	BLR	1.00,99	10  PR 	2.14,00	3   PR 	
Matsias, Aleh             	Матяс, Олег           	MYC	BLR	1.01,00	11  PR 	       	       	
Nifantau, Barys           	                      	MYC	BLR	1.03,13	12     	       	       	
Melnikau, Stepan          	                      	MYC	BLR	1.05,07	13  PR 	       	       	
Sobolev, Evgeniy          	                      	MYB	BLR	1.13,82	14  PR 	       	       	
Ilyutsik, Yury            	                      	MA2	BLR	       	DQ     	       	       	
Kuptsou, Patrokl          	Купцов, Патрокл       	MYC	BLR	       	       	1.41,11	1   PR 	

    
                

Native Language Names