Belarus Youth Olympic Days
Minsk (BLR)
13 - 15 March 2020

Ladies - Junior B
Name                       	                        			500m   		1500m  		1000m  		
                           	                        			13 Mar 		13 Mar 		15 Mar 		
Bandaryna, Varvara         	Бандарина, Варвара      	LB1	BLR	41,41  	1      	2.11,09	1      	1.25,82	2      	
Prakapovich, Anastasiya    	Прокопович, Анастасия   	LB1	BLR	41,49  	2      	2.11,57	2      	1.24,26	1      	
Tserashonak, Yauheniya     	Терешонок, Евгения      	LB2	BLR	43,36  	3      	2.15,79	3      	1.27,54	3      	
Roslik, Yana               	Рослик, Яна             	LB2	BLR	43,86  	4      	2.21,00	6   PR 	1.31,84	9      	
Tsitsishyna, Palina        	Титишина, Полина        	LB2	BLR	44,11  	5      	2.21,77	9   PR 	1.30,86	5      	
Karzhuyeva, Palina         	Коржуева, Полина        	LB1	BLR	44,20  	6   PR 	2.21,58	8   PR 	1.31,36	7   PR 	
Antsipava, Dziyana         	Антипова, Диана         	LB1	BLR	44,37  	7   SB 	2.17,75	5   SB 	1.31,75	8      	
Shyk, Krystsina            	Шик, Кристина           	LB2	BLR	44,45  	8      	2.17,72	4   SB 	1.29,04	4   PR 	
Hitcheuskaya, Alena        	Хичевская, Алена        	LB1	BLR	45,70  	9   SB 	2.24,72	10  SB 	1.33,16	10     	
Vershal, Zhanna            	Вершаль, Жанна          	LB1	BLR	45,90  	10  SB 	2.26,35	11  SB 	1.34,45	11  SB 	
Kupryianava, Aryna         	Куприянова, Арина       	LB2	BLR	46,06  	11  SB 	2.21,24	7   PR 	1.31,25	6   PR 	
Gen, Liliya                	Ген, Лилия              	LB2	BLR	47,34  	12     	       	       	1.39,61	13     	
Tatarenka, Volha           	Татаренко, Ольга        	LB2	BLR	47,85  	13     	2.28,87	12  PR 	1.37,53	12     	
Filipovich, Daria          	                        	L?	BLR	50,99  	14  PR 	       	DNS    	       	       	
Semenchukova, Alina        	Семенчукова, Алина      	LB1	BLR	52,32  	15     	2.45,84	14     	1.46,78	14     	
Ushakevich, Valeriya       	                        	L?	BLR	1.14,10	16  PR 	       	       	       	       	
Makeichyk, Sofya           	Макейчик, София         	LB2	BLR	       	DNF    	2.29,84	13  SB 	       	DNF    	

Ladies - Junior C
Name                       	                        			500m   		1500m  		3000m  		1000m  		
                           	                        			13 Mar 		13 Mar 		14 Mar 		15 Mar 		
Bahdanava, Vlada           	                        	LC1	BLR	44,30  	1   PR 	2.18,78	1   PR 	5.03,28	2   PR 	1.32,49	1      	
Makarevich, Hanna          	Макаревич, Анна         	LC2	BLR	44,95  	2   PR 	2.26,86	4      	       	WDR    	1.32,70	2      	
Maliukevich, Yuliya        	Малюкевич, Юлия         	LYA	BLR	45,71  	3      	2.21,21	2   PR 	4.54,77	1   PR 	       	DQ     	
Polazava, Aryna            	                        	LC1	BLR	45,97  	4      	2.27,26	5      	5.16,36	4   PR 	1.36,31	4   PR 	
Yakimenka, Valeryia        	Якименко, Валерия       	LC1	BLR	46,19  	5      	2.24,61	3   PR 	5.06,35	3   PR 	1.34,38	3      	
Novikava, Karyna (2005)    	                        	LC2	BLR	47,27  	6      	2.43,76	13     	5.23,68	5   PR 	1.36,37	5      	
Parashkova, Darya          	Парашкова, Дарья        	LC1	BLR	47,31  	7   PR 	2.38,17	10  PR 	       	       	1.40,81	11  PR 	
Tarasova, Elizaveta        	                        	L?	BLR	47,51  	8      	2.34,17	8   PR 	5.40,27	8   PR 	1.39,31	7      	
Herasimchyk, Valeriya      	                        	LYA	BLR	47,64  	9      	       	DQ     	       	       	1.40,05	9   PR 	
Rudenka, Liubou            	Руденко, Любовь         	LYA	BLR	47,69  	10     	       	       	       	       	1.41,54	12     	
Aleksandronak, Dana        	Александрёнок, Дана     	LYA	BLR	48,37  	11  PR 	2.32,95	6   PR 	5.24,11	6   PR 	1.42,66	14     	
Yeshman, Katsiaryna        	Ешман, Екатерина        	LYA	BLR	48,43  	12     	2.34,00	7   PR 	       	       	1.39,53	8      	
Vasilyeva, Viktoryia       	                        	LC2	BLR	48,73  	13     	2.38,63	12     	5.28,81	7   PR 	1.41,69	13     	
Sivets, Palina             	Сивец, Полина           	LYB	BLR	48,89  	14     	2.35,21	9   PR 	       	       	1.40,45	10     	
Shepelevich, Zlata         	                        	L?	BLR	49,02  	15     	2.38,52	11  PR 	5.44,75	9   PR 	1.39,30	6   PR 	
Agarkova, Dana             	Агаркова, Дана          	LYD	BLR	51,68  	16     	       	       	       	       	       	       	
Kukharchyk, Daminika       	                        	LYB	BLR	52,30  	17  PR 	       	       	       	       	1.50,19	15     	
Scheblyakova, Darya        	                        	LYA	BLR	52,59  	18     	       	       	       	       	1.51,19	16     	
Arochka, Valeria           	                        	LYB	BLR	55,20  	19  PR 	       	       	       	       	2.01,58	19     	
Furs, Arina                	                        	L?	BLR	58,33  	20     	       	       	       	       	1.58,00	17  PR 	
Davydava, Maryia           	                        	LC1	BLR	1.03,79	21  PR 	3.02,88	14  PR 	       	       	2.00,39	18  PR 	
Heytmanchyk, Polina        	                        	L?	BLR	       	DQ     	       	       	       	       	       	       	

Men - Junior B
Name                       	                        			500m 		1500m  		1000m  		
                           	                        			13 Mar 		13 Mar 		15 Mar 		
Piatrou, Ilya              	Петров, Илья            	MB1	BLR	37,88  	1   PR 	1.58,96	2   PR 	1.16,00	3   PR 	
Brankovskiy, Anton         	Бранковский, Антон      	MB2	BLR	37,96  	2      	       	       	1.15,48	2   PR 	
Fiodarav, Max (2002)       	Федоров, Максим (2002)  	MB2	BLR	38,00  	3   PR 	1.56,17	1      	1.14,90	1   PR 	
Brankovskiy, Pavel         	Бранковский, Павел      	MB2	BLR	38,77  	4   PR 	       	       	1.17,15	5   PR 	
Herman, Andrei             	Герман, Андрей          	MB2	BLR	39,19  	5      	2.15,98	13     	1.16,69	4      	
Dziusau, Dzmitry           	Дюсов, Дмитрий          	MB1	BLR	39,22  	6      	1.59,52	3   PR 	1.17,40	6      	
Valutski, Artsiom          	Валуцкий, Артем         	MB2	BLR	39,61  	7   SB 	       	       	1.20,62	9   SB 	
Stsepanenka, Artsiom (2002)	Степаненко, Артём (2002)	MB2	BLR	39,74  	8   PR 	2.04,05	6   PR 	1.19,94	8      	
Fursa, Ivan                	                        	MB1	BLR	40,02  	9      	2.07,43	9   PR 	1.21,22	12     	
Ilyutsik, Andrei           	Ильютик, Андрей         	MB1	BLR	40,06  	10     	2.03,93	4   PR 	1.20,89	11     	
Kazlou, Viktar             	Козлов, Виктор          	MB1	BLR	40,12  	11  PR 	2.04,47	7   PR 	1.19,20	7   PR 	
Mikheyeu, Anton            	Михеев, Антон           	MB1	BLR	40,15  	12  SB 	       	       	1.22,87	15     	
Baraznouski, Artsiom       	                        	MB1	BLR	40,35  	13  PR 	2.04,49	8   PR 	1.21,31	13  PR 	
Pankratsenkau, Makar       	Понкратенков, Макар     	MB2	BLR	40,37  	14  PR 	2.11,66	12     	1.22,01	14     	
Yakauleu, Zakhar           	Яковлев, Захар          	MB1	BLR	40,78  	15  PR 	2.04,00	5   PR 	1.20,67	10  PR 	
Naumov, Ivan               	Наумов, Иван            	MB2	BLR	41,06  	16  PR 	       	       	1.24,93	18     	
Ivantsou, Mikita           	Иванцов, Никита         	MB2	BLR	41,07  	17  PR 	2.09,17	11  PR 	1.22,97	16  PR 	
Babrou, Uladzislau         	Бобров, Владислав       	MB2	BLR	41,69  	18  PR 	2.07,47	10     	1.24,23	17     	
Kupryianau, Taras          	Куприянов, Тарас        	MB1	BLR	41,84  	19     	       	DQ     	1.25,59	19     	
Vodzianitski, Ivan         	Водяницкий, Иван        	MB2	BLR	43,24  	20     	       	       	1.26,14	20     	
Makhnovich, Valerey        	Махнович, Валерий       	MB1	BLR	43,62  	21  PR 	2.20,69	14  PR 	1.30,91	21     	
Kaliadka, Ivan             	                        	MB2	BLR	44,81  	22     	       	       	1.33,19	22     	
Romanovski, Kirill         	Рамановский, Кирилл     	MB2	BLR	45,48  	23     	       	       	       	       	
Aniskov, Ivan              	Анисков, Иван           	M?	BLR	45,85  	24     	2.23,84	15  PR 	1.34,41	23     	
Yeustsigneyeu, Yahor       	Евстигнеев, Егор        	MB1	BLR	48,77  	25     	2.36,94	16     	1.37,33	24  SB 	
Ivanov, Daniil (2003)      	Иванов, Даниил (2003)   	MB1	BLR	       	DQ     	       	DNS    	       	       	

Men - Junior C
Name                       	                        			500m 		1500m  		1000m  		
                           	                        			13 Mar 		13 Mar 		15 Mar 		
Kniazev, Igor              	Князев, Игорь           	MC2	BLR	40,07  	1   PR 	2.03,80	1   PR 	1.20,27	1   PR 	
Shykalau, Mikita           	                        	MC1	BLR	41,67  	2   PR 	2.14,67	4   PR 	1.26,17	4      	
Ilyushyn, Uladzimir        	Ильюшин, Владимир       	MC2	BLR	42,00  	3      	       	       	1.29,86	6      	
Yashynski, Aliaksei        	                        	MC2	BLR	42,10  	4      	2.12,51	2   PR 	1.24,54	2   PR 	
Charankou, Siarhei         	                        	MC1	BLR	42,88  	5   PR 	2.13,48	3   PR 	1.26,15	3   PR 	
Manulik, Aleksey           	Манулик, Алексей        	MC1	BLR	43,52  	6   PR 	2.21,65	7   PR 	1.31,35	9      	
Gavrilchik, Roman          	Гаврильчик, Роман       	MC2	BLR	43,59  	7      	2.16,60	5      	1.29,78	5      	
Zgirousky, Artsemii        	                        	M?	BLR	43,61  	8   PR 	2.25,78	10  PR 	1.31,83	10  PR 	
Piatrou, Kiryl             	Петров, Кирилл          	MYA	BLR	43,97  	9   PR 	2.26,90	11     	       	DNS    	
Aleksandrovich, Andrei     	                        	MYA	BLR	44,39  	10     	2.18,94	6   PR 	1.30,81	7      	
Koniukhau, Makar           	Конюхов, Макар          	MC1	BLR	44,41  	11  PR 	2.22,02	8   PR 	1.30,87	8   PR 	
Marchenka, Mikita          	Марченко, Никита        	MYA	BLR	44,45  	12  PR 	2.28,83	13  PR 	1.32,93	11  PR 	
Volodko, Roman             	Володько, Роман         	MC2	BLR	45,48  	13  PR 	2.22,17	9      	       	       	
Kachan, Yauheni            	Качан, Евгений          	MC2	BLR	45,58  	14  PR 	2.27,10	12     	1.38,99	14     	
Krupiankou, Kanstantsin    	Крупенков, Константин   	MC2	BLR	46,64  	15     	2.29,15	14  PR 	1.36,08	12  PR 	
Ashuika, Danila            	                        	MC1	BLR	47,15  	16     	2.32,81	15     	1.37,44	13  PR 	
Abramau, Madest            	                        	MC1	BLR	48,28  	17  PR 	       	       	1.46,88	18  PR 	
Prazhevalski, Hleb         	                        	MYA	BLR	48,91  	18  PR 	2.33,32	16  PR 	1.40,56	15     	
Kuptsou, Patrokl           	Купцов, Патрокл         	MYD	BLR	49,75  	19     	2.38,29	17     	1.42,73	16  PR 	
Illarionov, Pavel          	                        	MC1	BLR	49,76  	20  PR 	2.43,46	18  PR 	1.44,90	17     	
Hanchenka, Yahor           	                        	MYB	BLR	51,69  	21  PR 	       	       	1.51,30	22  PR 	
Damaratski, Ivan           	                        	MC1	BLR	51,91  	22  PR 	2.47,35	19  PR 	1.49,96	21     	
Hlukhouski, Aliaksandr     	Глуховский, Александр   	MYA	BLR	52,36  	23     	       	       	1.48,49	19     	
Cheliubeyeu, Yahor         	                        	MYA	BLR	53,26  	24  PR 	2.49,88	20  PR 	1.48,89	20  PR 	
Tokach, Mikita             	Токач, Никита           	MYA	BLR	53,40  	25  PR 	       	       	1.53,17	23  PR 	
Andrukevich, Zakhar        	Андрукевич, Захар       	MYE	BLR	56,60  	26  PR 	       	       	1.59,61	24  PR 	
Kolesnikov, Ilya           	                        	MYC	BLR	57,62  	27     	       	       	       	       	
Gabralev, Sergei           	                        	MYB	BLR	58,16  	28     	       	       	       	       	
Dziamidau, Klim            	                        	MYB	BLR	59,26  	29  PR 	       	       	       	       	
Bezkrevnuy, Arseny         	                        	MC2	BLR	       	DNS    	       	       	       	       	

    
                

Native Language Names