2020 FISU World University Speed Skating Championship
Amsterdam (NED)
10 - 12 March 2020

Ladies
Name                    	                       			500m 		3000m  		1500m  		5000m  		1000m  		
                        	                       			10 Mar 		10 Mar 		11 Mar 		11 Mar 		12 Mar 		
Kuznetsova, Irina (1998)	Кузнецова, Ирина (1998)	LN2	RUS	39,38  	1   TR 	       	       	       	       	       	       	1.21,12	2      	
Ziomek, Kaja            	                       	LN3	POL	40,22  	2      	       	       	       	       	       	       	1.22,10	4      	
Wójcik, Andżelika       	                       	LN4	POL	40,35  	3      	       	       	       	       	       	       	1.22,11	5      	
Beuling, Femke          	                       	LN1	NED	40,55  	4      	       	       	       	       	       	       	1.21,55	3      	
Nifantava, Hanna        	Нифонтова, Анна        	LN1	BLR	40,67  	5      	       	       	       	       	       	       	1.27,39	13     	
van Elst, Isabelle      	                       	LN3	NED	40,74  	6      	       	       	2.11,76	5      	       	       	1.25,49	7      	
Inagawa, Kurumi         	                       	LN2	JPN	40,84  	7      	       	       	       	       	       	       	1.26,73	11     	
Verhaar, Paulien        	                       	LN1	NED	41,05  	8      	       	       	2.09,85	3      	       	       	       	       	
Korkina, Anastasia      	Коркина, Анастасия     	LN1	RUS	41,06  	9      	       	       	       	       	       	       	1.26,06	9      	
de Neeling, Sanneke     	                       	LSA	NED	41,12  	10     	       	       	       	       	       	       	1.20,11	1   TR 	
Kaczmarek, Olga         	                       	LN1	POL	41,92  	11     	       	       	2.18,74	10     	       	       	1.28,93	15     	
Varabyeva, Yauheniya    	Воробьева, Евгения     	LN3	BLR	41,93  	12     	       	       	       	       	       	       	       	       	
Warren, Sarah           	                       	LSA	USA	42,40  	13     	       	       	       	       	       	       	       	DNS    	
Smeding, Ellia          	                       	LN3	GBR	42,72  	14     	       	       	2.12,39	6      	       	       	1.25,73	8      	
Quinn, Anna             	                       	LN1	USA	42,74  	15     	       	       	2.17,48	9      	       	       	1.24,15	6      	
Kosheleva, Ekaterina    	Кошелева, Екатерина    	LN1	RUS	43,01  	16     	4.47,68	7      	2.14,04	8      	       	       	       	       	
Schinnerl, Viktoria     	                       	LN1	AUT	43,08  	17     	       	       	       	DNS    	       	       	1.26,83	12     	
Güntert, Vera           	                       	LN3	SUI	44,52  	18     	       	       	2.22,87	11     	       	       	1.28,67	14     	
Terpening, Sydney       	                       	LA2	USA	45,34  	19     	       	DNS    	2.27,99	17     	       	       	1.30,00	16     	
Shobe, Ilsa             	                       	LN2	USA	45,83  	20     	5.26,72	12     	2.26,22	16     	       	       	1.33,14	18     	
Vaher, Tuuli            	                       	LN2	EST	46,48  	21     	       	DNS    	2.23,76	13     	       	       	1.34,44	20     	
Oras, Tilda-Sofiia      	                       	LN2	FIN	47,31  	22     	       	       	2.35,09	18     	       	       	1.36,68	22     	
Käsnänen, Anni          	                       	LN2	FIN	48,36  	23     	5.15,01	9      	2.23,24	12     	       	       	1.31,16	17     	
Visser, Esmee           	                       	LSA	NED	       	       	4.33,15	1      	       	       	7.34,70	1   TR 	       	       	
Jonkers, Sterre         	                       	LN2	NED	       	       	4.37,66	2      	2.09,78	2      	       	       	       	       	
in 't Hof, Sanne        	                       	LN3	NED	       	       	4.37,72	3      	2.09,56	1      	7.48,28	3      	1.26,72	10  SB 	
Czyszczoń, Magdalena    	                       	LSA	POL	       	       	4.38,18	4      	       	       	7.45,30	2      	       	       	
Kovaleva, Anna          	Ковалёва, Анна         	LN1	BLR	       	       	4.42,40	5      	       	       	7.56,13	4      	       	       	
Gąsecka, Karolina       	                       	LN1	POL	       	       	4.44,24	6      	2.10,08	4      	       	       	       	       	
Onodera, Yuna           	                       	LN3	JPN	       	       	4.54,08	8      	2.13,05	7      	       	       	       	       	
Thien, Katharina        	                       	LN1	AUT	       	       	5.19,51	10     	2.24,04	14     	       	       	1.34,34	19     	
Lindqvist, Ann-Marie    	                       	LN3	SWE	       	       	5.21,60	11     	2.24,86	15     	8.56,25	5   SB 	1.34,71	21     	

Men
Name                    	                       			500m    		5000m  		1500m  		10000m  		1000m  		
                        	                       			10 Mar  		10 Mar 		11 Mar 		11 Mar  		12 Mar 		
Matsui, Yamato          	                       	MN3	JPN	35,73   	1   TR 	       	       	       	       	        	       	1.13,14	1   TR 	
Golovatsiuk, Ignat      	Головатюк, Игнат       	MN4	BLR	35,84   	2      	       	       	       	       	        	       	1.13,26	2      	
Morishige, Wataru       	                       	MA2	JPN	36,32   	3      	       	       	       	       	        	       	1.14,63	4      	
Zolotarev, Artem        	Золотарев, Артем       	MN4	RUS	36,47   	4      	       	       	       	       	        	       	1.15,65	10     	
Roth, Michael           	                       	MN2	GER	37,14   	5      	       	       	2.00,67	13     	        	       	1.16,07	12     	
Lobas, Victor           	Лобас, Виктор          	MSA	RUS	37,20   	6      	       	       	1.57,35	4      	        	       	1.13,45	3      	
Loginov, Sergei (1999)  	Логинов, Сергей (1999) 	MN1	RUS	37,34   	7      	       	       	       	       	        	       	1.15,18	7      	
Rudenko, Victor         	Руденко, Виктор        	MN2	BLR	37,50   	8      	       	       	1.57,01	3      	        	       	1.14,93	6      	
Roger, Antoine          	                       	MN4	CAN	37,69   	9      	       	       	2.02,29	18     	        	       	1.15,79	11     	
Dombek, Hendrik         	                       	MN4	GER	37,71   	10     	       	       	       	       	        	       	1.15,43	8      	
Verhoeff, Jan Hein      	                       	MN2	NED	38,16   	11     	       	       	       	       	        	       	1.16,66	16     	
Valge, Joonas           	                       	MA2	EST	38,17(2)	12     	       	       	2.02,22	17     	        	       	1.17,25	17     	
Vermaning, Watse        	                       	MN1	NED	38,17(4)	13     	       	       	       	       	        	       	1.18,24	18     	
Tai, Wei-Lin (William)  	                       	MN4	TPE	38,23   	14     	7.48,68	11  SB 	1.59,99	10     	        	       	1.14,90	5      	
Eskola, Antero          	                       	MN3	FIN	38,35(1)	15     	       	       	2.01,86	16     	        	       	1.16,36	15     	
Vermaak, Thijs          	                       	MN2	NED	38,35(5)	16     	       	       	       	       	        	       	1.16,11	13     	
Świątek, Jan            	                       	MN2	POL	38,55   	17     	       	       	2.00,31	11     	        	       	1.15,61	9      	
Drenth, Hille           	                       	MSA	NED	39,72   	18     	       	       	       	       	        	       	1.19,60	20     	
Ekensskär, Wilhelm      	                       	MN3	SWE	40,64   	19     	7.48,48	10     	2.01,49	14     	        	WDR    	       	DQ     	
Ramler, Victor          	                       	MN4	NED	        	       	7.00,42	1      	1.57,62	6      	14.17,03	1   PR 	       	       	
Cepuran, Ethan          	                       	MN1	USA	        	       	7.03,27	2      	1.58,02	7      	14.31,15	2      	1.18,82	19  SB 	
Janissen, Jeroen        	                       	MN3	NED	        	       	7.06,91	3      	2.00,45	12     	14.33,83	3      	       	       	
Palka, Szymon           	                       	MN4	POL	        	       	7.15,04	4      	       	       	14.37,31	4      	       	       	
Genshel, Daniil         	Геншель, Даниил        	MA1	RUS	        	       	7.20,08	5      	1.59,81	9      	        	       	       	       	
Damaratski, Yahor       	Доморацкий, Егор       	MN1	BLR	        	       	7.20,48	6      	       	       	14.59,19	5      	       	       	
Boek, Roel              	                       	MN3	NED	        	       	7.20,58	7      	2.01,50	15     	        	       	       	       	
Bolhau, Yauheni         	Болгов, Евгений        	MN2	BLR	        	       	7.21,02	8      	1.58,64	8      	        	       	1.16,27	14     	
Kirpichnik, Aliaksei    	Кирпичник, Алексей     	MN4	BLR	        	       	7.21,76	9      	       	       	        	WDR    	       	       	
Belloir, Mathieu        	                       	MN1	FRA	        	       	       	DQ     	       	       	        	       	       	       	
Podolskii, Aleksandr    	Подольский, Александр  	MN2	RUS	        	       	       	DQ     	1.55,86	2      	        	       	       	       	
Bachanek, Marcin        	                       	MSA	POL	        	       	       	       	1.55,11	1      	        	       	       	       	
Burzykowski, Dawid      	                       	MN3	POL	        	       	       	       	1.57,36	5      	        	       	       	       	
Heine, Luc              	                       	MN3	NED	        	       	       	       	2.03,26	19     	        	       	       	       	

    
                

Native Language Names