Murmansk Region Championships
Первенство Мурманской Области по Конькобежному Спорту
Olenegorsk (RUS)
6 - 7 March 2020

Ladies - Junior B - Allround
Name                       	                            			500m   		1500m  		1000m  		3000m  		
                           	                            			6 Mar  		6 Mar  		7 Mar  		7 Mar  		
Vinichenko, Alina          	Виниченко, Алина            	LB1	RUS	48,12  	1   SB 	2.38,47	1   SB 	1.39,25	1   PR 	5.45,22	1   SB 	
Motresku, Nikolina         	Мотреску, Николина          	LB1	RUS	48,24  	2   PR 	2.38,94	2   PR 	1.39,48	2   PR 	5.45,49	2   PR 	
Zheronkina, Erika          	Жеронкина, Эрика            	LB2	RUS	1.07,14	3   PR 	3.45,97	3   PR 	2.22,32	3   SB 	7.07,44	3   PR 	

Ladies - Junior C - Allround
Name                       	                            			500m   		1500m  		1000m  		3000m  		
                           	                            			6 Mar  		6 Mar  		7 Mar  		7 Mar  		
Kochneva, Vera             	Кочнева, Вера               	LC2	RUS	47,37  	1   PR 	2.31,91	1      	1.37,84	1      	5.28,93	1   PR 	
Skalaczkaya, Varvara       	Скалацкая, Варвара          	LC2	RUS	49,32  	2      	2.42,13	3      	1.42,22	3      	6.03,02	5      	
Nekrasova, Evelina         	Некрасова, Эвелина          	LC1	RUS	50,04  	3   PR 	2.51,47	6      	1.44,88	5   PR 	6.00,27	4   PR 	
Semenova, Zlata            	Семенова, Злата             	LC2	RUS	51,26  	4      	2.44,27	4      	1.43,51	4      	5.51,39	2      	
Dergacheva, Nadezhda       	Дергачева, Надежда          	LC1	RUS	51,92  	5      	2.47,35	5      	1.47,68	6      	5.58,67	3      	
Dubikova, Galina           	Дубикова, Галина            	LC1	RUS	1.09,42	6      	3.05,67	7   PR 	1.59,35	8      	6.23,41	7   PR 	
Vyalaya, Kira              	Вялая, Кира                 	LC1	RUS	       	DNS    	       	DNS    	1.53,45	7   PR 	6.15,23	6      	
Voronkova, Anastasiya      	Воронкова, Анастасия        	LC1	RUS	       	DNF    	2.39,13	2      	1.40,66	2      	       	WDR    	

Ladies - Junior C - Sprint
Name                       	                            			500m   		1000m  		500m   		1000m  		
                           	                            			6 Mar  		6 Mar  		7 Mar  		7 Mar  		
Kuprikova, Anna            	Куприкова, Анна             	LC1	RUS	44,62  	1      	1.32,50	1      	44,27  	1      	1.32,48	1      	
Lodyagina, Kseniya         	Лодягина, Ксения            	LC2	RUS	47,66  	2      	1.38,69	2      	47,22  	2      	1.36,60	2      	
Matkovskaya, Marina        	Матковская, Марина          	LC1	RUS	48,08  	3      	1.39,97	3      	47,70  	3      	1.37,71	3      	
Adamova, Anastasiya        	Адамова, Анастасия          	LC1	RUS	50,03  	4   PR 	1.45,84	4   PR 	48,59  	4   PR 	1.42,26	4   PR 	
Makukha, Tatyana           	Макуха, Татьяна             	LC2	RUS	53,00  	5      	1.51,82	5      	52,26  	5      	1.48,97	5   PR 	
Ermolaeva, Sofya           	Ермолаева, Софья            	LC1	RUS	56,62  	6      	1.59,56	6      	54,28  	6      	1.50,13	6   PR 	
Ermoeva, Aleksandra        	Ермоева, Александра         	LC2	RUS	1.00,14	7   PR 	2.13,85	7   PR 	1.11,08	8      	2.11,24	7   PR 	
Mikhajlova, Kseniya (2006) 	Михайлова, Ксения (2006)    	LC1	RUS	1.07,51	8   PR 	2.30,76	8   PR 	1.03,76	7   PR 	2.15,18	8   PR 	

Ladies - Junior D
Name                       	                            			500m   		1000m  		500m   		1000m  		
                           	                            			6 Mar  		6 Mar  		7 Mar  		7 Mar  		
Stoyanova, Alyona          	Стоянова, Алёна             	LYA	RUS	50,37  	1      	1.45,74	2      	51,61  	2      	1.46,03	1      	
Medvedeva, Viktoriya (2007)	Медведева, Виктория (2007)  	LYB	RUS	51,62  	2      	1.51,61	3      	53,06  	5      	1.49,33	3      	
Orlova, Sofiya (2007)      	Орлова, София (2007)        	LYA	RUS	53,44  	3   PR 	1.54,81	6   PR 	52,76  	3   PR 	1.48,36	2   PR 	
Grigoreva, Ekaterina (2008)	Григорьева, Екатерина (2008)	LYB	RUS	53,58  	4      	1.52,32	5      	52,87  	4      	1.50,42	4      	
Mustafina, Alina           	Мустафина, Алина            	LYA	RUS	54,23  	5   PR 	2.06,92	10  PR 	53,80  	6   PR 	2.04,68	9   PR 	
Zhurba, Valeriya           	Журба, Валерия              	LYB	RUS	54,75  	6      	1.44,56	1      	48,81  	1      	2.05,73	11     	
Volkova, Vitaliya          	Волкова, Виталия            	LYB	RUS	55,09  	7   PR 	1.52,15	4   PR 	54,33  	8   PR 	1.53,31	5      	
Pugina, Yana               	Пугина, Яна                 	LYA	RUS	55,69  	8   PR 	1.58,51	7   PR 	53,88  	7   PR 	1.55,28	6   PR 	
MIndagalieva, Ziyade       	Миндагалиева, Зияде         	LYA	RUS	56,70  	9   PR 	1.59,04	8   PR 	55,56  	9   PR 	1.57,73	7   PR 	
Smetannikova, Yuliya       	Сметанникова, Юлия          	LYB	RUS	57,20  	10  PR 	2.03,35	9   PR 	56,55  	10  PR 	2.09,66	12     	
Chesnokova, Aleksandra     	Чеснокова, Александра       	LYA	RUS	1.02,75	11  PR 	2.09,33	12  PR 	1.00,79	12  PR 	2.05,49	10  PR 	
Kuzmicheva, Ulyana         	Кузьмичева, Ульяна          	LYB	RUS	1.03,30	12  PR 	2.14,70	13  PR 	1.02,53	13  PR 	2.18,34	14     	
Petrieva, Polina           	Петриева, Полина            	LYB	RUS	1.03,60	13  PR 	2.19,60	14  PR 	1.02,55	14  PR 	2.15,40	13  PR 	
Guseva, Milena (2)         	Гусева, Милена (2)          	L?	RUS	1.07,31	14  PR 	2.27,78	15  PR 	1.13,58	15     	2.21,86	15  PR 	
Baladzhi, Diana            	Баладжи, Диана              	LYB	RUS	1.11,11	15     	2.08,19	11  PR 	57,33  	11  PR 	2.00,68	8   PR 	
Novalenko, Mariya (2007)   	Новаленко, Мария (2007)     	LYA	RUS	1.32,39	16  PR 	3.19,44	16  PR 	1.32,61	16     	3.19,97	16     	

Ladies - Junior E
Name                       	                            			100m 		300m 		100m 		300m 		
                           	                            			6 Mar  		6 Mar  		7 Mar  		7 Mar  		
Valigura, Mariya           	Валигура, Мария             	LYC	RUS	13,10  	1   SB 	35,86  	2   SB 	13,20  	2      	35,09  	2   SB 	
Sokolova, Diana            	Соколова, Диана             	LYC	RUS	13,18  	2   SB 	34,43  	1   SB 	13,19  	1      	33,85  	1   SB 	
Firyulina, Milana          	Фирюлина, Милана            	LYC	RUS	13,89  	3   SB 	39,87  	4   SB 	13,76  	4   SB 	38,86  	4   SB 	
Smirnova, Elizaveta (2008) 	Смирнова, Елизавета (2008)  	LYC	RUS	13,98  	4   SB 	38,90  	3   SB 	13,56  	3   SB 	38,45  	3   SB 	
Kolesnik, Larisa           	Колесник, Лариса            	LYC	RUS	14,02  	5   SB 	55,86  	7      	19,62  	7      	51,12  	7      	
Yakimova, Darya            	Якимова, Дарья              	LYC	RUS	16,14  	6   SB 	42,90  	6   SB 	14,62  	6   SB 	47,95  	5      	
Navroczkaya, Darya         	Навроцкая, Дарья            	LYC	RUS	17,54  	7      	41,63  	5   SB 	14,46  	5   SB 	49,76  	6      	

Ladies - Junior F
Name                       	                            			100m 		300m   		100m 		300m 		
                           	                            			6 Mar  		6 Mar  		7 Mar  		7 Mar  		
Glybchak, Ekaterina        	Глыбчак, Екатерина          	LYD	RUS	13,03  	1   SB 	34,12  	1   SB 	13,20  	1      	33,37  	1   SB 	
Malysheva, Eleonora        	Малышева, Элеонора          	LYD	RUS	14,06  	2   SB 	40,52  	2   SB 	14,09  	2      	40,38  	2   SB 	
Smolokurova, Ekaterina     	Смолокурова, Екатерина      	LYE	RUS	14,51  	3   SB 	41,38  	3   SB 	14,64  	3      	42,84  	4      	
Kurasova, Anna             	Курасова, Анна              	LYD	RUS	14,80  	4      	42,37  	5   SB 	14,66  	4      	42,95  	5      	
Shatunova, Svetlana        	Шатунова, Светлана          	LYD	RUS	14,81  	5   SB 	58,22  	9      	15,25  	7      	43,19  	6   SB 	
Belorukova, Kristina       	Белорукова, Кристина        	LYD	RUS	15,55  	6   SB 	41,83  	4      	15,15  	6   SB 	40,62  	3   SB 	
Kovinova, Sofya            	Ковинова, Софья             	LYD	RUS	15,66  	7   SB 	46,67  	6      	14,98  	5   SB 	43,85  	7   SB 	
Shatrova, Nika             	Шатрова, Ника               	LYE	RUS	16,37  	8      	50,09  	8      	15,33  	8   SB 	43,99  	8      	
Smirnova, Mariya (2010)    	Смирнова, Мария (2010)      	LYD	RUS	17,27  	9      	49,70  	7      	16,39  	9      	48,88  	9      	
Tyurina, Anastasiya        	Тюрина, Анастасия           	LYC	RUS	17,33  	10  SB 	1.06,08	10  SB 	16,40  	10  SB 	49,08  	10  SB 	

Men - Junior B - Sprint
Name                       	                            			500m 		1000m  		500m 		1000m  		
                           	                            			6 Mar  		6 Mar  		7 Mar  		7 Mar  		
Korbicyn, Georgij          	Корбицын, Георгий           	MB1	RUS	43,12  	1   PR 	1.34,74	2   PR 	42,85  	2   PR 	1.34,88	2      	
Kryuchkov, Valerij         	Крючков, Валерий            	MB2	RUS	44,26  	2      	1.34,29	1      	41,97  	1      	1.29,87	1      	
Malov, Ivan                	Малов, Иван                 	MB1	RUS	48,99  	3   SB 	1.45,23	3   SB 	48,77  	3   SB 	1.44,34	3   SB 	
Yunoshev, Nikolaj          	Юношев, Николай             	MB1	RUS	50,15  	4      	1.54,48	4      	50,13  	4      	       	DNF    	

Men - Junior C - Allround
Name                       	                            			500m 		1500m  		1000m  		3000m  		
                           	                            			6 Mar  		6 Mar  		7 Mar  		7 Mar  		
Borovikov, Denis           	Боровиков, Денис            	MC1	RUS	45,61  	1   PR 	2.27,61	2      	1.34,68	2   PR 	5.16,58	1      	
Pustovalov, Kirill         	Пустовалов, Кирилл          	MC2	RUS	45,66  	2      	2.23,93	1      	1.32,84	1      	5.18,82	2      	
Yakutkin, Daniil           	Якуткин, Даниил             	MC1	RUS	49,73  	3   PR 	2.48,05	3   PR 	1.43,44	3      	5.38,36	3      	
Filippov, Vladislav        	Филиппов, Владислав         	MC2	RUS	53,15  	4      	2.49,55	4      	1.47,49	4   PR 	6.00,56	5      	
Anpilogov, Kirill          	Анпилогов, Кирилл           	MC1	RUS	53,21  	5      	2.49,72	5      	1.47,57	5      	5.59,69	4      	
Savelev, Maksim (2005)     	Савельев, Максим (2005)     	MC1	RUS	59,25  	6   PR 	3.04,31	6   PR 	1.59,24	6   PR 	6.35,23	6   PR 	

Men - Junior C - Sprint
Name                       	                            			500m 		1000m  		500m 		1000m  		
                           	                            			6 Mar  		6 Mar  		7 Mar  		7 Mar  		
Volkov, Andrej (2005)      	Волков, Андрей (2005)       	MC2	RUS	42,77  	1      	1.29,81	1      	43,50  	1      	1.32,60	1      	
Shalavin, Sergej           	Шалавин, Сергей             	MC2	RUS	46,59  	2   PR 	1.36,68	2   PR 	46,64  	2      	1.36,60	2   PR 	
Krakhmalev, Dmitrij        	Крахмалев, Дмитрий          	MC2	RUS	52,71  	3   PR 	1.54,26	4      	52,51  	3   PR 	1.52,26	4   PR 	
Kyulyan, Eldar             	Кюлян, Эльдар               	MC2	RUS	52,81  	4      	1.54,16	3      	52,66  	4      	1.51,98	3      	
Socenko, Yaroslav          	Соценко, Ярослав            	MC1	RUS	54,25  	5   SB 	1.58,41	5   SB 	53,85  	5   SB 	1.57,42	5   SB 	

Men - Junior D
Name                       	                            			500m   		1000m  		500m   		1000m  		
                           	                            			6 Mar  		6 Mar  		7 Mar  		7 Mar  		
Voevodin, Konstantin       	Воеводин, Константин        	MYA	RUS	46,98  	1      	1.39,44	1      	46,95  	1      	1.34,61	1      	
Perevoznikov, Matvej       	Перевозников, Матвей        	MYA	RUS	47,63  	2      	1.45,39	4      	47,87  	3      	1.40,86	3      	
Uspekhov, Nikita           	Успехов, Никита             	MYA	RUS	48,10  	3      	1.41,23	2      	47,64  	2      	1.34,78	2      	
Olefir, Aleksej            	Олефир, Алексей             	MYB	RUS	50,24  	4   PR 	1.57,30	9   PR 	50,20  	5   PR 	1.46,48	7   PR 	
Suturin, Maksim            	Сутурин, Максим             	MYB	RUS	50,42  	5   PR 	1.46,99	6      	49,31  	4   PR 	1.43,43	4   PR 	
Ponomarev, Nikita (2006)   	Пономарев, Никита (2006)    	MYA	RUS	51,16  	6   PR 	1.45,59	5   PR 	52,36  	7      	1.44,93	5   PR 	
Borovikov, Kirill          	Боровиков, Кирилл           	MYB	RUS	51,16  	6      	1.48,00	7      	51,01  	6      	1.48,68	8      	
Babochkin, Evgenij         	Бабочкин, Евгений           	MYB	RUS	51,50  	8   PR 	1.44,63	3   PR 	58,66  	14     	1.45,72	6      	
Ivanov, Arsenij            	Иванов, Арсений             	MYB	RUS	55,16  	9   PR 	2.00,40	14     	54,30  	10  PR 	1.59,53	14     	
Krakhmalev, Ivan           	Крахмалев, Иван             	MYB	RUS	55,43  	10     	1.59,14	11     	54,80  	11     	1.55,76	11     	
Popov, Egor (2008)         	Попов, Егор (2008)          	MYB	RUS	55,91  	11     	1.58,72	10     	54,25  	9   PR 	1.52,36	9   PR 	
Spiridonov, Maksim (2007)  	Спиридонов, Максим (2007)   	MYB	RUS	56,60  	12  PR 	1.59,49	12  PR 	1.06,55	21     	1.55,67	10  PR 	
Yurov, Dmitrij (2007)      	Юров, Дмитрий (2007)        	MYA	RUS	57,21  	13  PR 	1.59,60	13  PR 	1.02,91	20     	2.00,34	15     	
Gusev, Timur               	Гусев, Тимур                	MYA	RUS	57,46  	14     	1.56,44	8      	54,04  	8      	1.57,68	12     	
Gladkov, Anatolij          	Гладков, Анатолий           	MYB	RUS	58,44  	15  PR 	2.02,17	15  PR 	55,20  	12  PR 	2.02,48	16     	
Matveev, Valerij           	Матвеев, Валерий            	MYA	RUS	59,20  	16     	2.10,66	18     	1.00,13	18     	2.07,75	18  PR 	
Moskvin, Mikhail           	Москвин, Михаил             	MYB	RUS	59,83  	17  PR 	2.12,02	19  PR 	59,42  	17  PR 	2.12,23	20     	
Panfilov, Egor             	Панфилов, Егор              	MYB	RUS	1.00,44	18  PR 	2.07,01	17  PR 	56,81  	13  PR 	1.58,69	13  PR 	
Igumnov, Mikhail           	Игумнов, Михаил             	MYB	RUS	1.00,87	19  PR 	2.14,38	20  PR 	59,22  	16  PR 	2.03,88	17  PR 	
Solovev, Dmitrij           	Соловьев, Дмитрий           	MYB	RUS	1.03,59	20  PR 	2.18,99	21  PR 	1.02,57	19  PR 	2.09,08	19  PR 	
Shelepyatkin, Maksim       	Шелепяткин, Максим          	MYA	RUS	1.13,78	21     	2.06,86	16  PR 	59,10  	15  PR 	2.16,01	21     	
Sobolev, Kim               	Соболев, Ким                	MYA	RUS	1.22,47	22     	2.48,57	22  PR 	1.12,81	22  PR 	2.47,92	22  PR 	

Men - Junior E
Name                       	                            			100m 		300m 		100m 		300m 		
                           	                            			6 Mar  		6 Mar  		7 Mar  		7 Mar  		
Loczmanov, Yaroslav        	Лоцманов, Ярослав           	MYC	RUS	12,79  	1      	39,86  	4      	12,88  	2      	38,44  	3      	
Czolin, Aleksandr          	Цолин, Александр            	MYC	RUS	12,89  	2   SB 	33,88  	1   SB 	12,82  	1   SB 	33,62  	1   SB 	
Gnebedyuk, Kirill          	Гнебедюк, Кирилл            	MYC	RUS	13,42  	3   SB 	41,55  	5      	13,66  	5      	39,78  	5   SB 	
Belyaev, Ivan (2008)       	Беляев, Иван (2008)         	MYC	RUS	13,70  	4      	36,86  	2      	13,48  	3      	36,82  	2      	
Murnikov, Evgenij          	Мурников, Евгений           	MYC	RUS	13,98  	5   SB 	42,57  	6   SB 	13,61  	4   SB 	43,41  	8      	
Vasilev, Timofej (2008)    	Васильев, Тимофей (2008)    	MYC	RUS	14,04  	6   SB 	39,00  	3   SB 	14,07  	7      	38,75  	4   SB 	
Kolocej, Rodion            	Колоцей, Родион             	MYC	RUS	14,08  	7   SB 	42,62  	7   SB 	13,91  	6   SB 	42,12  	6   SB 	
Levshakov, Mikhail         	Левшаков, Михаил            	MYC	RUS	14,69  	8      	45,40  	8      	14,49  	8      	43,02  	7   SB 	

Men - Junior F
Name                       	                            			100m 		300m 		100m 		300m 		
                           	                            			6 Mar  		6 Mar  		7 Mar  		7 Mar  		
Lebedev, Daniil            	Лебедев, Даниил             	MYD	RUS	13,26  	1      	38,02  	1   SB 	12,93  	2   SB 	37,37  	1   SB 	
Shevchuk, Aleksandr        	Шевчук, Александр           	MYD	RUS	13,41  	2   SB 	38,65  	2   SB 	12,75  	1   SB 	37,52  	2   SB 	
Makridin, Andrej           	Макридин, Андрей            	MYD	RUS	13,84  	3   SB 	40,77  	5      	13,67  	4   SB 	45,61  	11     	
Mustyace, Artem            	Мустяцэ, Артем              	MYD	RUS	13,87  	4   SB 	40,20  	4   SB 	13,78  	5   SB 	39,09  	4   SB 	
Safonov, Semen             	Сафонов, Семен              	MYD	RUS	14,12  	5      	41,46  	6   SB 	13,57  	3   SB 	41,40  	7   SB 	
Sirant, Vladimir           	Сирант, Владимир            	MYE	RUS	14,16  	6   SB 	51,06  	12     	14,30  	10     	42,31  	8   SB 	
Tyurin, Ilya               	Тюрин, Илья                 	MYE	RUS	14,25  	7   SB 	45,86  	9      	14,16  	9   SB 	43,41  	9      	
Rzhevskij, Artur           	Ржевский, Артур             	MYE	RUS	14,30  	8   SB 	40,06  	3      	14,01  	8   SB 	40,58  	5      	
Valigura, Ivan             	Валигура, Иван              	MYE	RUS	14,74  	9   SB 	46,09  	10     	13,93  	6   SB 	43,92  	10     	
Zhvakin, Igor              	Жвакин, Игорь               	MYD	RUS	15,07  	10     	41,72  	7   SB 	14,46  	11     	40,83  	6   SB 	
Yacenko, Konstantin        	Яценко, Константин          	MYE	RUS	15,27  	11     	46,46  	11     	18,16  	12     	48,04  	12     	
Cheremnyj, Sergej          	Черемный, Сергей            	MYD	RUS	15,45  	12  SB 	45,75  	8      	       	DNS    	       	DNS    	
Derevyanko, Aleksej        	Деревянко, Алексей          	MYD	RUS	       	DNS    	       	DNS    	13,96  	7   SB 	38,40  	3   SB 	

    
                

Native Language Names