26. Elbe-Pokal
Dresden (GER)
7 - 8 March 2020

Ladies - Junior D2
Name                  			500m   		1000m  		500m   		
                      			7 Mar  		7 Mar  		8 Mar  		
Gey, Vanessa          	LYA	GER	45,62  	1      	1.35,78	1      	45,58  	1      	
Zillger, Laura        	LYA	GER	47,42  	2      	1.39,47	2      	46,98  	3      	
Heinze, Angelina      	LYA	GER	48,53  	3      	1.45,69	6      	48,68  	4      	
Fuhrmann, Mara        	LYA	GER	48,61  	4      	1.39,84	3      	46,84  	2      	
Riedel, Franziska     	LYA	GER	50,09  	5      	1.44,38	5      	49,49  	6      	
Lorenz, Patrycja      	LYA	POL	50,53  	6      	1.42,54	4      	49,41  	5      	
Kohlisch, Lena        	LYA	GER	53,63  	7      	1.51,00	8      	52,64  	8      	
Bos, Janneke          	LYA	NED	55,28  	8      	1.52,84	9      	55,40  	12     	
Wuttig, Kaily         	LYA	GER	56,17  	9      	2.06,84	12     	55,34  	11     	
Späte, Elin           	LYA	GER	56,29  	10     	2.04,08	11  SB 	54,94  	10     	
Neumann, Vanessa      	LYA	GER	57,85  	11     	1.59,68	10     	54,43  	9      	
Bubic, Mirja          	LYA	GER	59,05  	12     	1.49,88	7      	51,63  	7      	
Ziegler, Viktoria     	LYA	GER	1.03,87	13     	       	DNS    	       	DNS    	
Tischer, Eleni        	LYA	GER	1.05,57	14     	2.19,94	13     	1.04,70	13     	

Ladies - Junior D1
Name                  			500m   		300m 		500m   		
                      			7 Mar  		7 Mar  		8 Mar  		
Boos, Amelia          	LYB	POL	48,47  	1      	29,96  	1      	47,75  	2      	
Peschke, Lilly        	LYB	GER	48,77  	2      	30,70  	2      	47,45  	1      	
Henkel, Sahra Michelle	LYB	GER	50,32  	3      	31,26  	3      	49,14  	3      	
Trapp, Johanna        	LYB	GER	51,63  	4      	31,89  	5      	51,13  	4      	
Töbs, Elenore         	LYB	GER	52,29  	5      	31,74  	4      	51,96  	5      	
Pürzel, Mia           	LYB	GER	54,28  	6      	33,25  	7      	54,65  	7      	
Niu, Jun              	LYB	GER	55,18  	7      	32,90  	6   SB 	54,19  	6   PR 	
Stauch, Luise         	LYB	GER	56,39  	8      	34,18  	8      	55,50  	8      	
Wagenknecht, Vivienne 	LYB	GER	59,87  	9      	36,57  	9      	58,38  	9      	
Ooijman, Imme         	LYC	NED	1.07,06	10  PR 	40,36  	10     	1.06,22	10  PR 	

Ladies - Junior E2
Name                  			500m   		300m 		300m 		
                      			7 Mar  		7 Mar  		8 Mar  		
Herold, Hailey        	LYC	GER	52,37  	1      	32,34  	1      	31,58  	1      	
Herold, Gloria        	LYC	GER	53,58  	2   PR 	33,80  	2      	33,21  	3   SB 	
Tuchscherer, Claire   	LYC	GER	55,30  	3      	34,71  	4      	32,84  	2   SB 	
Kebsch, Alina         	LYC	GER	56,52  	4      	       	DNF    	35,94  	5      	
Seidl, Enola          	LYC	GER	58,15  	5      	34,03  	3      	34,00  	4      	
Blümel, Florentine    	LYC	GER	1.00,73	6      	36,92  	5      	36,45  	6      	
Koier, Lise           	LYC	NED	1.06,03	7      	41,52  	6      	39,65  	7   SB 	
Graf, Frederike       	LYC	GER	1.08,07	8      	42,40  	8      	42,03  	8      	
Sczepansky, Enrika    	LYC	GER	1.12,04	9      	41,76  	7      	42,61  	9      	

Ladies - Junior E1
Name                  			500m   		200m 		200m 		
                      			7 Mar  		7 Mar  		8 Mar  		
Pańczyszyn, Amelia    	LYD	POL	54,02  	1      	23,16  	1   SB 	23,27  	1      	
Zięcina, Natalia      	LYD	POL	58,02  	2   PR 	25,28  	3   SB 	24,50  	2   SB 	
Jabłońska, Aleksandra 	LYD	POL	1.01,18	3      	24,60  	2   SB 	24,63  	3      	
Boas, Cacy            	LYD	GER	1.01,23	4   PR 	25,66  	4      	25,83  	4      	
Berndt, Lotte         	LYD	GER	1.03,75	5      	26,87  	5      	26,21  	5      	
Lerchenmüller, Ida    	LYD	GER	1.08,47	6   PR 	28,06  	7      	26,36  	6      	
Lebsuch, Alexandra    	LYD	GER	1.09,31	7      	27,89  	6      	26,77  	7      	
Köbernick, Marie      	LYD	GER	1.13,35	8      	28,49  	8      	27,12  	8      	
Varenbrink, Elin      	LYD	NED	1.13,71	9      	29,52  	9   SB 	36,00  	10     	
Kowollik, Amelie      	LYD	GER	1.20,82	10  PR 	31,46  	10     	30,48  	9      	

Ladies - Sonderläufe
Name                  			200m 		
                      			8 Mar  		
Krompaß, Hannah       	LYD	GER	24,31  	1      	
Mittag, Lilli Malin   	LYD	GER	25,90  	2      	

Men - Junior D2
Name                  			500m 		1000m  		500m 		
                      			7 Mar  		7 Mar  		8 Mar  		
Kühnl, Peter          	MYA	GER	45,40  	1      	1.31,71	1      	44,86  	1      	
Mende, Chris          	MYA	GER	45,97  	2      	1.35,28	2      	45,76  	3      	
Weber, Rafael         	MYA	GER	47,13  	3      	1.35,67	3      	45,49  	2      	
Mittag, Carlos        	MYA	GER	49,55  	4      	1.41,69	4      	46,95  	4      	
Ehlert, Milan         	MYA	GER	50,15  	5      	1.47,67	6      	49,03  	5      	
Conrad, Florian       	MYA	GER	51,58  	6      	1.46,22	5      	50,19  	6      	
Tournier, Etienne     	MYA	NED	51,59  	7      	1.50,79	7      	52,00  	7      	
Köbernick, Paul       	MYA	GER	56,46  	8      	2.02,74	9      	56,20  	9      	
Taschenberger, Arno   	MYA	GER	57,82  	9      	1.57,53	8      	54,66  	8      	

Men - Junior D1
Name                  			500m   		300m 		500m   		
                      			7 Mar  		7 Mar  		8 Mar  		
Drechsler, Ben-Lukas  	MYB	GER	46,92  	1      	28,82  	1      	45,90  	1      	
Melde, Oskar          	MYB	GER	50,55  	2      	30,28  	2      	49,18  	2      	
Jaskolka, Karol       	MYB	GER	52,86  	3      	32,68  	4      	50,49  	3      	
Büttner, Bruno        	MYB	GER	52,96  	4      	32,87  	5   SB 	52,60  	5      	
Ernst, Jasper Frederik	MYB	GER	53,25  	5      	33,91  	6      	54,17  	6      	
Baum, Valentin        	MYB	GER	54,20  	6      	32,44  	3      	51,95  	4      	
Richter, Aleksander   	MYB	POL	56,61  	7      	34,04  	7      	55,74  	7      	
Hannig, Tim           	MYC	GER	1.00,62	8      	37,51  	9      	1.03,17	9      	
Braun, Jonathan       	MYB	GER	1.00,67	9      	36,45  	8      	58,84  	8      	
Sinke, Jits           	MYB	NED	1.02,35	10     	37,71  	10  SB 	1.13,13	10     	

Men - Junior E2
Name                  			500m   		300m 		300m 		
                      			7 Mar  		7 Mar  		8 Mar  		
Engst, Levente        	MYC	GER	52,56  	1      	32,42  	1      	31,37  	1      	
Rasch, Marius         	MYC	GER	54,73  	2      	38,50  	6      	34,21  	6   SB 	
Kühnert, Lukas        	MYC	GER	55,00  	3      	34,56  	4   SB 	32,67  	2   SB 	
Tsyupiy, Nick         	MYC	GER	55,33  	4      	33,94  	3   SB 	33,53  	3   SB 	
Kobuch, Jonas Leon    	MYC	GER	56,86  	5      	33,93  	2   SB 	33,69  	4   SB 	
Schenk, Lando         	MYC	GER	59,53  	6      	43,06  	11     	34,02  	5      	
Ewinger, Lennart      	MYC	GER	1.01,25	7      	37,65  	5      	38,02  	8      	
Bednarz, Jakub        	MYC	POL	1.07,02	8      	38,83  	7      	38,83  	9      	
Kemper, Georg         	MYC	GER	1.07,67	9      	39,57  	8      	37,63  	7      	
Langhof, Tony         	MYB	GER	1.11,72	10     	41,49  	9      	40,42  	11     	
Risch, Dennis         	MYC	GER	1.15,01	11     	42,35  	10     	39,01  	10     	
de Vries, Loïc        	MYC	NED	       	DNS    	       	DNF    	       	       	

Men - Junior E1
Name                  			500m   		200m 		200m 		
                      			7 Mar  		7 Mar  		8 Mar  		
Demmler, Justin       	MYD	GER	1.15,83	1      	28,20  	1      	27,15  	1   SB 	
Morgenstern, Julius   	MYD	GER	1.18,46	2   PR 	33,68  	3      	32,21  	3      	
Mak, Herre            	MYD	NED	1.21,00	3      	29,17  	2   SB 	28,09  	2   SB 	

Men - Sonderläufe
Name                  			200m 		
                      			8 Mar  		
Hartmann, Ole Emil    	MYD	GER	26,12  	1      	
Herzmann, Tom         	MYD	GER	27,19  	2      	

    
                

Native Language Names