Belarus - Open Sprint Championships 2019
Minsk (BLR)
2 - 3 March 2019

Ladies
Name                      	                         			500m 		1000m  		500m 		1000m  		
                          	                         			2 Mar  		2 Mar  		3 Mar  		3 Mar  		
Nifontova, Hanna          	Нифонтова, Анна          	LA2	BLR	39,03  	1   NRJ	1.19,80	2      	39,18  	1      	1.19,70	2      	
Sloeva, Ekaterina         	Слоева, Екатерина        	LN1	RUS	39,86  	2   PR 	1.18,81	1   PR 	39,53  	2   PR 	1.19,49	1      	
Varabyova, Yauheniya      	Воробьева, Евгения       	LN2	BLR	40,71  	3      	1.24,10	5      	40,92  	3      	1.23,08	4      	
Krotava, Mariyia          	Кротова, Мария           	LSA	BLR	41,35  	4      	1.22,13	3      	41,59  	4      	1.21,92	3      	
Burmistrava, Krystsina    	Бурмистрова, Кристина    	LB2	BLR	41,80  	5      	1.27,92	8      	41,78  	5      	1.27,25	8      	
Palukarava, Palina        	Полукарова, Полина       	LN1	BLR	42,19  	6   PR 	1.23,67	4   PR 	42,31  	6      	1.23,92	5      	
Shypulia, Karyna          	Шипуля, Карина           	LB2	BLR	42,21  	7      	1.24,31	6   PR 	42,46  	7      	1.24,07	6   PR 	
Pchalkova, Lizaveta       	Пчелкова, Елизавета      	LA2	BLR	43,01  	8      	1.27,91	7      	42,74  	8   PR 	1.26,89	7   SB 	
Tserashonak, Yauheniya    	Терешонок, Евгения       	LB1	BLR	43,30  	9      	1.28,40	10  PR 	43,33  	9      	1.47,34	15     	
Tselesh, Yuliya           	Телеш, Юлия              	LB1	BLR	43,88  	10  SB 	1.28,72	11     	44,26  	11     	1.30,68	12     	
Shostak, Mariia           	Шостак, Марія            	LA1	UKR	44,23  	11  PR 	1.28,05	9   PR 	44,09  	10  PR 	1.28,06	9      	
Belaya, Valeriyia         	Белая, Валерия           	LN1	BLR	44,57  	12     	1.29,27	12  PR 	54,77  	15     	1.30,54	11     	
Roslik, Yana              	Рослик, Яна              	L?	BLR	44,78  	13     	1.31,45	14     	44,81  	12     	1.33,14	14     	
Matsesha, Kseniya         	Матеша, Ксения           	LA1	BLR	45,00  	14  PR 	1.30,40	13     	45,04  	13     	1.29,79	10     	
Shik, Kristina            	Шик, Кристина            	LB1	BLR	45,51  	15     	1.32,84	15     	45,58  	14     	1.32,90	13     	
Skavarodkina, Kseniya     	Сковородкина, Ксения     	LSA	BLR	45,72  	16     	1.34,96	16  SB 	       	       	       	       	

Ladies - Out of Competition
Name                      	                         			500m 		1000m  		500m 		
                          	                         			2 Mar  		2 Mar  		3 Mar  		
Tsitsishyna, Palina       	Титишина, Полина         	LB1	BLR	44,77  	1   PR 	1.34,50	1      	45,26  	1      	
Vershal, Zhanna           	Вершаль, Жанна           	LC2	BLR	45,69  	2   PR 	       	       	       	       	

Men
Name                      	                         			500m    		1000m     		500m 		1000m  		
                          	                         			2 Mar   		2 Mar     		3 Mar  		3 Mar  		
Golovatsiuk, Ignat        	Головатюк, Игнат         	MN3	BLR	35,36   	1      	1.11,83   	1      	       	DNF    	       	       	
Hahiyeu, Yauheni          	Гагиев, Евгений          	MA2	BLR	37,08   	2   SB 	1.15,11   	7   SB 	37,13  	1      	1.13,53	1   PR 	
Kandratsyeu, Maksim (1995)	Кондратьев, Максим (1995)	MN4	BLR	37,09   	3      	1.14,99   	6      	37,75  	4      	       	WDR    	
Hapon, Uladzislau         	Гапон, Владислав         	MA1	BLR	37,11   	4   PR 	          	DNF    	       	       	       	       	
Zapoikin, Uladzislau      	Запойкин, Владислав      	MN1	BLR	37,31(3)	5   PR 	1.15,96   	10     	37,48  	2      	1.15,32	7      	
Damaratski, Yahor         	Доморацкий, Егор         	MA2	BLR	37,31(5)	6   PR 	1.12,58   	2   PR 	42,44  	16     	1.13,58	2      	
Bolhau, Yauheni           	Болгов, Евгений          	MN1	BLR	37,58   	7      	1.14,22   	4      	37,86  	6      	1.14,09	3      	
Ilyushenka, Anton         	Ильюшенко, Антон         	MN2	BLR	37,73   	8   SB 	1.13,56   	3   SB 	37,83  	5      	1.14,68	5      	
Zhyburtovich, Uladzislau  	Жибуртович, Владислав    	MA2	BLR	37,96   	9      	1.14,70   	5      	37,60  	3   SB 	1.14,50	4      	
Kirpichnik, Aliaksei      	Кирпичник, Алексей       	MN3	BLR	37,99   	10     	1.15,76   	9      	38,14  	8      	1.15,92	8      	
Samushchenka, Dzmitry     	Самущенко, Дмитрий       	MA2	BLR	38,03   	11  PR 	1.18,92   	16  PR 	37,97  	7   PR 	1.17,46	14  PR 	
Loseu, Herman             	Лосев, Герман            	MN1	BLR	38,21   	12     	1.16,97(3)	13     	38,28  	9      	1.16,58	10     	
Ihnatsenka, Stanislau     	Игнатенко, Станислав     	MN2	BLR	38,29   	13     	1.17,08   	14     	38,34  	10     	1.17,09	13     	
Alsheuski, Ilya           	Ольшевский, Илья         	MA2	BLR	38,64   	14     	1.16,97(1)	12     	38,82  	14     	1.16,40	9   PR 	
Skavarodkin, Ilya         	Сковородкин, Илья        	MN2	BLR	38,92   	15     	1.17,13   	15  SB 	38,63  	11  PR 	1.17,00	12  PR 	
Rizhov, Evgeni            	                         	MSA	BLR	39,04   	16  PR 	1.15,46   	8      	38,64  	12  PR 	1.15,18	6   PR 	
Tsimafeyev, Tsimafey      	Тимофеев, Тимофей        	MA2	BLR	39,22   	17     	1.16,54   	11     	38,78  	13     	1.16,72	11     	
Sipko, Ivan               	Сипко, Иван              	MA2	BLR	39,94   	18     	1.19,54   	17     	42,22  	15     	       	WDR    	

Men - Out of Competition
Name                      	                         			500m   		1000m  		500m 		1000m  		
                          	                         			2 Mar  		2 Mar  		3 Mar  		3 Mar  		
Mozheiko, Evgenij         	                         	MA1	BLR	38,87  	1   PR 	1.16,65	1   PR 	       	DNF    	       	       	
Badziulia, Mikita         	Бадюля, Никита           	MB2	BLR	39,10  	2   PR 	1.19,12	5      	38,83  	2   PR 	1.18,70	2      	
Hanchuk, Ilya             	Ганчук, Илья             	MN2	BLR	39,17  	3      	1.18,67	4      	39,01  	3      	       	WDR    	
Valuckij, Artem           	Валуцкий, Артем          	MB1	BLR	39,57  	4   PR 	1.20,09	6   SB 	39,33  	4   PR 	1.19,26	3   PR 	
Brankovskiy, Pavel        	Бранковский, Павел       	MB1	BLR	39,68  	5      	1.22,12	9      	40,02  	5      	1.20,86	6      	
Samushchenka, Yavheni     	Самущенко, Евгений       	MN1	BLR	40,07  	6   SB 	1.22,38	10     	40,08  	7      	       	WDR    	
Mikheyeu, Anton           	Михеев, Антон            	MC2	BLR	40,12  	7      	1.23,91	13     	40,12  	8      	1.24,06	8      	
Piatrou, Ilya             	Петров, Илья             	MC2	BLR	40,21  	8      	       	       	40,06  	6      	       	       	
Sharamet, Artsiom         	Шеремет, Артём           	MB2	BLR	40,47  	9   PR 	1.21,36	7   PR 	40,28  	10  PR 	1.22,58	7      	
Karpovich, Ivan           	Карпович, Иван           	MA1	BLR	40,52  	10     	1.18,52	3   PR 	40,21  	9   SB 	1.19,46	4      	
Fournier, Nicolas         	                         	MA1	FRA	40,60  	11  PR 	1.21,66	8   PR 	40,68  	11     	1.20,83	5   PR 	
Sharokh, Maksim           	Шарох, Максим            	MB2	BLR	41,30  	12     	       	WDR    	       	       	       	       	
Semenov, Yuri             	                         	M?	BLR	41,36  	13  PR 	1.27,39	14     	41,71  	13     	1.26,13	9   PR 	
Kupryianau, Taras         	Куприянов, Тарас         	M?	BLR	41,53  	14  PR 	1.23,89	12     	       	       	       	       	
Ausiyevich, Mikita        	Авсиевич, Никита         	MB2	BLR	41,63  	15     	1.23,69	11     	41,48  	12     	       	       	
Kravchenko, Kirill        	Кравченко, Кирилл        	M?	BLR	43,29  	16     	1.29,96	16     	       	       	       	       	
Kedzich, Pavel            	Кедич, Павел             	MA2	BLR	1.03,28	17     	1.28,69	15     	       	       	       	       	
Sergeev, Maksim           	Сергеев, Максим          	M?	RUS	       	       	1.16,77	2   PR 	       	       	1.17,28	1      	
Hapon, Uladzislau         	Гапон, Владислав         	MA1	BLR	       	       	       	       	37,32  	1      	       	       	
Markevich, Kirill         	Маркевич, Кирилл         	MA1	BLR	       	       	       	       	       	DNS    	       	       	

    
                

Native Language Names