37. International Junior Meeting - Finstral Trophy
Collalbo (ITA)
2 - 3 February 2019

Ladies - U 23
Name                            	                        			500m 		3000m  		1000m  		1500m  		
                                	                        			2 Feb  		2 Feb  		3 Feb  		3 Feb  		
Rossi, Linda                    	                        	LN2	ITA	42,01  	1   PR 	4.31,64	1   PR 	1.23,89	1      	2.09,73	1   PR 	
Chadova, Valeriya               	Чадова, Валерия         	LN4	KAZ	42,56  	2      	4.57,38	2      	1.24,94	2      	2.16,13	2      	
Chumak, Irina                   	Чумак, Ирина            	LN1	KAZ	43,38  	3      	5.18,08	4      	1.28,44	3      	2.21,51	3      	
Vidal, Natalia                  	                        	LN3	ESP	44,84  	4      	5.07,57	3   PR 	1.30,98	4      	2.25,77	4      	
Stănică, Bianca                 	                        	LN2	ROU	       	DNS    	       	DNS    	       	       	       	       	
Haldan, Andreea                 	                        	LN1	ROU	       	DNS    	       	DNS    	       	       	       	       	

Ladies - Junior A
Name                            	                        			500m 		3000m  		1000m  		1500m  		
                                	                        			2 Feb  		2 Feb  		3 Feb  		3 Feb  		
Ioriatti, Gloria                	                        	LA2	ITA	44,03  	1   SB 	4.58,25	1   PR 	1.30,12	1   SB 	2.18,52	1   PR 	
Babka, Tamara                   	Бабка, Тамара           	LA2	KAZ	44,26  	2      	5.14,99	3      	1.30,99	2      	2.26,44	3      	
Gretter, Linda                  	                        	LA2	ITA	44,47  	3      	5.06,73	2   SB 	1.32,88	3      	2.23,74	2      	
Manolache, Roxana-Elena         	                        	LA1	ROU	       	DNS    	       	WDR    	       	       	       	       	

Ladies - Junior B
Name                            	                        			500m 		1500m  		500m 		1000m  		
                                	                        			2 Feb  		2 Feb  		3 Feb  		3 Feb  		
Artemeva, Margarita             	Артемьева, Маргарита    	LB2	KAZ	43,14  	1      	       	       	       	       	       	       	
Yakovleva, Kseniya              	Яковлева, Ксения        	LB2	KAZ	43,70  	2      	       	       	       	       	       	       	
Carreño, Ainoa                  	                        	LB2	ESP	44,11  	3      	2.19,15	1      	43,88  	1      	1.28,84	1      	
Filippi, Katia                  	                        	LB1	ITA	45,31  	4      	2.25,24	2   SB 	       	       	       	       	
Kirsten, Melanie                	                        	LB2	ITA	48,26  	5   PR 	2.34,74	3   PR 	49,97  	2      	1.42,08	2   SB 	
Barcatta, Verena                	                        	L?	ITA	51,68  	6      	2.49,91	4   SB 	51,39  	3      	1.48,48	3      	
Casagrande, Alice               	                        	LB1	ITA	55,65  	7      	3.07,63	5   PR 	55,48  	4      	1.57,38	4      	
Ionel, Ramona                   	                        	LB2	ROU	       	DNS    	       	       	       	       	       	       	
Năstăsache, Diana Andreea       	                        	LB2	ROU	       	DNS    	       	       	       	       	       	       	

Ladies - Junior C
Name                            	                        			500m 		1500m  		500m 		1000m  		
                                	                        			2 Feb  		2 Feb  		3 Feb  		3 Feb  		
Füzesy, Ilka                    	                        	LC2	ROU	43,58  	1      	2.17,45	1      	44,80  	1      	       	DNF    	
Kästner, Nora                   	                        	LC1	GER	45,06  	2      	2.21,54	2      	46,25  	3      	1.33,05	1      	
Oestreich, Antonia              	                        	LC1	GER	45,17  	3      	2.21,93	3      	       	DQ     	1.33,11	2      	
Segata, Melanie                 	                        	LC1	ITA	45,18  	4      	2.30,11	7   PR 	45,58  	2      	1.34,58	4      	
Erler, Emma Helene              	                        	LC1	GER	46,30  	5      	2.27,18	4      	46,50  	4      	1.35,59	5      	
Resmini, Aurora                 	                        	LC2	ITA	46,92  	6      	2.28,02	5   SB 	47,05  	5      	1.33,74	3   SB 	
Sella, Sofia                    	                        	LC2	ITA	47,03  	7      	2.31,55	8   SB 	47,70  	6      	1.36,00	6      	
Macháčková, Kateřina            	                        	LC1	CZE	47,42  	8      	2.29,16	6      	48,51  	8      	1.37,57	7      	
Vigl, Maybritt                  	                        	LC1	ITA	47,62  	9      	2.32,53	9   PR 	47,90  	7      	1.39,59	8      	
Kadlecová, Marie                	                        	LC1	CZE	49,32  	10     	2.37,54	10     	49,78  	9      	1.41,24	9      	
Dossi, Veronica                 	                        	LC1	ITA	50,98  	11     	2.40,72	11  PR 	54,46  	10     	1.46,81	10     	

Ladies - Junior D
Name                            	                        			500m 		300m 		500m 		1000m  		
                                	                        			2 Feb  		2 Feb  		3 Feb  		3 Feb  		
Espin, Julia                    	                        	LYA	ESP	45,46  	1   PR 	29,38  	1   SB 	46,50  	1      	1.35,70	1   PR 	
Thurner, Carmen                 	                        	LYA	ITA	47,28  	2      	30,53  	2      	47,59  	2      	1.36,52	2      	
Spoegler, Sophie                	                        	L?	ITA	49,64  	3      	31,57  	3      	49,68  	3      	2.00,42	4      	
Dzudzevic, Zada                 	                        	LYB	ITA	52,97  	4   PR 	33,95  	4      	53,96  	4      	1.52,16	3   PR 	

Ladies - Junior E
Name                            	                        			500m   		300m 		500m   		300m 		
                                	                        			2 Feb  		2 Feb  		3 Feb  		3 Feb  		
Rodriguez, Ona                  	                        	LYC	ESP	54,68  	1   PR 	34,26  	1   SB 	54,40  	1   PR 	33,58  	1   SB 	
Rathiens, Laura                 	                        	LYC	ITA	55,92  	2   PR 	35,13  	2      	56,64  	2      	34,37  	2      	
Franceschini, Giorgia           	                        	LYC	ITA	57,70  	3   PR 	35,55  	3      	59,07  	3      	35,30  	3      	
Prader, Melanie                 	                        	L?	ITA	1.05,82	4   PR 	41,56  	4      	1.08,20	4      	41,95  	4      	
Spaggiari Munsters, Agnes Andree	                        	L?	ITA	1.39,04	5   PR 	59,26  	5   SB 	1.25,84	5   PR 	52,05  	5   SB 	

Ladies - Junior F
Name                            	                        			100m 		300m 		500m   		300m 		
                                	                        			2 Feb  		2 Feb  		3 Feb  		3 Feb  		
Treibenreif, Pia                	                        	L?	ITA	14,56  	1      	42,23  	1   SB 	1.09,05	1   PR 	41,71  	1   SB 	

Men - U 23
Name                            	                        			500m 		3000m  		1000m  		1500m  		
                                	                        			2 Feb  		2 Feb  		3 Feb  		3 Feb  		
Mukhamadeyev, Anvar             	Мухамадеев, Анвар       	MN1	KAZ	38,19  	1      	4.09,50	2      	1.15,09	2      	2.06,39	4      	
De Flaviis, Marco               	                        	MN3	ITA	38,46  	2   PR 	5.12,76	5   PR 	1.19,70	5      	2.15,08	5   PR 	
Kopriva, Jakub                  	                        	MN1	CZE	38,78  	3      	4.03,87	1      	1.15,00	1      	1.58,17	1      	
Briešťanský, Sebastien          	                        	MN1	CZE	39,16  	4      	4.25,38	4      	1.18,56	3      	2.01,49	2      	
Appolloni, Andrea               	                        	M?	ITA	39,23  	5   PR 	4.20,28	3   PR 	1.18,93	4   PR 	2.02,95	3   PR 	

Men - Junior A
Name                            	                        			500m 		3000m  		1000m  		1500m  		
                                	                        			2 Feb  		2 Feb  		3 Feb  		3 Feb  		
Galiyev, Artur                  	Галиев, Артур           	MA2	KAZ	37,43  	1      	       	       	       	       	       	       	
Dobrovolskij, Vladislav         	Добровольский, Владислав	MA1	KAZ	39,42  	2      	       	       	       	       	       	       	
Di Nuzzo, Gabriele              	                        	MA2	ITA	39,88  	3      	4.27,40	1      	1.21,09	1      	2.06,93	1      	
Vasulka, Zdenék                 	                        	MA1	CZE	40,57  	4      	4.36,93	2      	1.22,51	2      	2.11,79	2      	
Nedelea, Cosmin Ionuţ           	                        	MA2	ROU	       	DNS    	       	       	       	       	       	       	

Men - Junior B
Name                            	                        			500m 		1500m  		500m 		1000m  		
                                	                        			2 Feb  		2 Feb  		3 Feb  		3 Feb  		
Llop, Nil                       	                        	MB1	ESP	38,65  	1      	2.00,18	1   PR 	38,34  	1   SB 	1.17,25	1      	
Nadalini, Thomas                	                        	MB2	ITA	39,45  	2      	2.03,70	2   PR 	38,60  	2      	1.18,56	2      	
Thurner, Romedius               	                        	MB1	ITA	41,71  	3      	2.12,05	3      	41,70  	3      	1.23,68	3      	
Oss Chemper, Davide             	                        	MB1	ITA	42,25  	4      	2.20,27	5   SB 	42,83  	4      	1.27,79	4      	
Ambrosini, Matteo               	                        	MB2	ITA	       	DNS    	       	WDR    	       	       	       	       	
Eccher, Saimon                  	                        	MB2	ITA	       	DNF    	2.18,79	4      	       	       	       	       	

Men - Junior C
Name                            	                        			500m   		1500m  		500m 		1000m  		
                                	                        			2 Feb  		2 Feb  		3 Feb  		3 Feb  		
Steklý, Lukáš                   	                        	MC2	CZE	41,41  	1      	2.02,94	1      	41,28  	1      	1.22,37	1      	
Malik, Maximilian               	                        	MC1	GER	42,48  	2   PR 	2.17,94	5   PR 	42,46  	2   PR 	1.25,77	3   PR 	
Hell, Konstantin                	                        	MC1	GER	42,81  	3      	2.18,66	6      	43,00  	5      	       	DQ     	
Rezzonico, Alexander            	                        	MC2	ESP	42,94  	4      	2.16,27	4   PR 	42,65  	3   PR 	1.25,19	2   PR 	
Bernardi, Gianluca              	                        	MC2	ITA	43,45  	5      	2.14,59	2      	       	DNS    	       	       	
Wrobel, Jesko                   	                        	MC1	GER	43,82  	6      	       	DNF    	43,73  	6      	1.28,42	5      	
De Carli, Manuel                	                        	MC1	ITA	44,35  	7      	2.20,99	7      	44,95  	7      	1.30,75	6      	
Lunardi, Marco                  	                        	MC1	ITA	54,79  	8      	2.55,14	8      	55,95  	8      	1.52,68	7      	
Rebeschini, Marco               	                        	M?	ITA	1.07,36	9   PR 	3.07,18	9   PR 	56,83  	9   PR 	1.57,99	8   PR 	
Kočí, Jakub                     	                        	MC2	CZE	       	DNF    	2.16,24	3      	42,80  	4      	1.26,63	4      	

Men - Junior D
Name                            	                        			500m 		300m 		500m   		1000m  		
                                	                        			2 Feb  		2 Feb  		3 Feb  		3 Feb  		
Finco, Matteo                   	                        	MYA	ITA	44,50  	1      	28,54  	1      	46,74  	1      	1.33,56	1      	
De Carli, Simone                	                        	MYA	ITA	51,11  	2   PR 	32,20  	2      	52,31  	2      	1.52,60	3      	
Cramerotti, Elia                	                        	MYB	ITA	52,42  	3      	32,56  	3      	54,30  	3      	1.54,39	4      	
Peghini, Federico               	                        	MYA	ITA	54,05  	4      	34,22  	4      	54,50  	4      	1.50,91	2      	
Dzudzevic, Hasan                	                        	MYB	ITA	57,01  	5      	34,91  	5      	1.00,12	5      	2.02,74	5      	
Leonardelli, Mattia             	                        	MYB	ITA	       	       	       	DNS    	       	       	       	       	

Men - Junior E
Name                            	                        			500m   		300m 		500m   		300m 		
                                	                        			2 Feb  		2 Feb  		3 Feb  		3 Feb  		
Lunardi, Emanuele               	                        	MYD	ITA	54,62  	1      	34,91  	1      	55,52  	1      	34,96  	1      	
Alberti, Samuele                	                        	MYD	ITA	54,94  	2      	35,07  	2      	56,26  	2      	35,86  	4      	
Alvarez Fernandez, Sergio       	                        	MYC	ESP	56,14  	3   PR 	36,03  	3   SB 	58,77  	4      	35,44  	2   SB 	
Finco, Andrea                   	                        	MYC	ITA	57,15  	4   PR 	36,40  	4      	58,25  	3      	35,60  	3      	
Carpene, Leone                  	                        	M?	ITA	1.00,18	5   PR 	37,30  	5      	1.00,42	5      	37,44  	5      	
Ruiz, Iker                      	                        	M?	ESP	1.00,44	6   PR 	37,52  	6   SB 	1.01,40	6      	37,68  	6      	
Campion, Noah                   	                        	MYD	ITA	1.00,59	7      	38,88  	8      	1.02,75	8      	37,80  	7      	
Pezzin, Denis                   	                        	MYD	ITA	1.02,39	8      	38,19  	7      	1.01,97	7      	37,85  	8      	

Men - Junior F
Name                            	                        			100m 		300m 		500m   		300m 		
                                	                        			2 Feb  		2 Feb  		3 Feb  		3 Feb  		
Passerini, Filippo              	                        	MYE	ITA	13,56  	1      	38,91  	1      	1.04,27	2   PR 	37,45  	1      	
Endrizzi, Ryan                  	                        	M?	ITA	14,36  	2   SB 	39,57  	3   SB 	1.06,26	3   PR 	39,96  	3      	
Franzoi, Davis                  	                        	M?	ITA	14,63  	3      	41,62  	4      	1.09,40	4   PR 	42,57  	4      	
Casentini, Davide               	                        	M?	ITA	15,42  	4      	44,99  	5      	1.14,43	5      	45,22  	5      	
Resmini, Andrea                 	                        	MYE	ITA	18,64  	5      	39,51  	2      	1.01,51	1      	37,78  	2      	

    
                

Native Language Names