Berliner Meisterschaften / NWK / ÜWK
Berlin (GER)
26 - 27 January 2019

Ladies
Name                      			500m   		1000m  		300m 		500m 		1000m  		1500m  		300m 		
                          			26 Jan 		26 Jan 		26 Jan 		27 Jan 		27 Jan 		27 Jan 		27 Jan 		
Werner, Bibiane           	LC1	GER	45,03  	1   PR 	1.32,46	1      	       	       	44,72  	1   PR 	       	       	2.26,57	1      	       	       	
Adeberg, Sofie            	LYA	GER	45,42  	2      	       	       	28,67  	1      	       	       	1.33,73	1      	       	       	28,54  	1      	
Wolf, Emma                	LYA	GER	47,01  	3      	       	       	29,77  	2   SB 	       	       	1.34,76	2      	       	       	29,90  	3      	
Knackstedt, Gina          	LC1	GER	47,07  	4      	1.35,92	2      	       	       	47,22  	4      	       	       	2.29,63	2      	       	       	
Bollert, Lucy             	LYB	GER	47,21  	5   PR 	       	       	29,95  	3   SB 	       	       	1.38,98	3   PR 	       	       	29,68  	2   SB 	
Schultz, Kyra             	LC2	GER	47,56  	6      	1.36,59	3      	       	       	46,91  	2      	       	       	2.35,59	3      	       	       	
Altkrüger, Jordine Emma   	LYB	GER	47,85  	7   PR 	       	       	30,39  	6      	       	       	1.40,23	4      	       	       	30,06  	4   SB 	
Jedigarew, Alexandra      	LYB	GER	48,13  	8   PR 	       	       	30,27  	5   SB 	       	       	1.58,96	14     	       	       	30,60  	5      	
Pagano, Clarissa          	LYB	GER	48,28  	9   PR 	       	       	30,64  	7   SB 	       	       	1.40,80	5      	       	       	30,87  	9      	
Meißies, Paula            	LYB	GER	48,92  	10  PR 	       	       	30,13  	4   SB 	       	       	1.44,22	9   PR 	       	       	30,67  	7      	
König, Paula              	LYB	GER	49,27  	11     	       	       	30,78  	9      	       	       	1.43,45	6      	       	       	30,61  	6      	
Powik, Luna-Luisa         	LYB	GER	49,27  	11     	       	       	30,89  	11     	       	       	1.44,21	8      	       	       	31,06  	11     	
Sauer, Alexandra Charlotte	LYC	GER	50,12  	13     	       	       	30,78  	9   SB 	50,22  	6      	       	       	       	       	30,74  	8   SB 	
Klemm, Mirabella          	LYC	GER	50,16  	14  PR 	       	       	30,94  	12  SB 	50,28  	7      	       	       	       	       	31,31  	12     	
Lazaridou, Elizabeth      	LC1	GER	50,31  	15     	1.39,86	4      	       	       	46,96  	3      	       	       	2.38,93	4      	       	       	
Köpp, Anne                	LYC	GER	50,36  	16  PR 	       	       	30,69  	8   SB 	49,83  	5   PR 	       	       	       	       	31,00  	10     	
Pfau, Charlotte           	LYB	GER	50,66  	17  PR 	       	       	31,39  	13  SB 	       	       	1.43,45	6   PR 	       	       	31,73  	13     	
Jarmatz, Luisa            	LYC	GER	51,38  	18     	       	       	32,25  	15     	52,37  	8      	       	       	       	       	31,90  	14  SB 	
Schürmann, Emely          	LYC	GER	53,18  	19  PR 	       	       	32,99  	16     	53,20  	10     	       	       	       	       	33,23  	19     	
Schöbel, Nea Malin        	LYC	GER	53,24  	20     	       	       	32,20  	14  SB 	52,58  	9      	       	       	       	       	31,94  	15  SB 	
Neumann, Vanessa          	LYB	GER	54,61  	21  PR 	       	       	33,85  	18  SB 	       	       	1.57,68	13  PR 	       	       	33,12  	17  SB 	
Wuttig, Kaily             	LYB	GER	55,46  	22     	       	       	33,30  	17  SB 	       	       	1.56,77	11  PR 	       	       	33,20  	18  SB 	
Weidelt, Anna             	LYC	GER	55,52  	23     	       	       	33,99  	20     	55,68  	12     	       	       	       	       	34,28  	22     	
Dieters, Kimberly         	LYB	GER	55,85  	24     	       	       	34,09  	21  SB 	       	       	1.57,21	12     	       	       	34,07  	21  SB 	
Podufall, Anik            	LYC	GER	56,12  	25     	       	       	33,98  	19  SB 	55,52  	11  PR 	       	       	       	       	34,43  	23     	
Hubald, Leni              	LYC	GER	56,42  	26  PR 	       	       	34,27  	22  SB 	55,70  	13  PR 	       	       	       	       	33,84  	20  SB 	
Busch, Leonie-Sophie      	LYC	GER	58,60  	27  PR 	       	       	35,37  	23     	59,12  	14     	       	       	       	       	36,41  	24     	
Steblau, Nicole           	LYA	GER	1.05,07	28  PR 	       	       	39,63  	24  SB 	       	       	2.17,79	15  PR 	       	       	38,79  	25  SB 	
Imre, Sophia Chiara       	LYA	GER	       	       	       	       	       	       	       	       	1.47,96	10     	       	       	32,21  	16     	

Ladies - Masters
Name                      			500m   		3000m  		
                          			26 Jan 		26 Jan 		
Fink, Emma                	LN2	USA	46,96  	1   SB 	5.07,57	1   SB 	
Manthee, Iris             	L50	GER	49,92  	2      	5.19,11	2   SB 	
Neumann, Anja             	L45	GER	53,64  	3      	5.34,78	3      	
Budde, Gertraud           	L70	GER	1.05,03	4   SB 	6.44,24	4      	

Ladies - Nachwuchswettkampf
Name                      			100m 		200m 		300m 		
                          			26 Jan 		26 Jan 		26 Jan 		
Bornstädt, Jette          	LYE	GER	15,47  	1   SB 	       	       	       	       	
Seidel, Katrin Hoa        	LYE	GER	15,47  	1      	       	       	       	       	
Schwenke, Yasmina         	LYF	GER	15,89  	3   SB 	       	       	       	       	
Martin, Ellen             	LYE	GER	16,23  	4      	       	       	       	       	
Postolaki, Katja          	LYE	GER	16,36  	5      	       	       	       	       	
Köbernick, Marie          	LYE	GER	16,43  	6   SB 	       	       	       	       	
Chamielec, Jadwiga        	LYF	GER	16,53  	7   SB 	       	       	       	       	
Kowollik, Amelie          	LYE	GER	16,71  	8      	       	       	       	       	
Bornstädt, Jule           	LYF	GER	18,71  	9   SB 	       	       	       	       	
Pfefferlein, Christina    	LYF	GER	19,29  	10  SB 	       	       	       	       	
Forde, Naila              	LYF	GER	19,43  	11  SB 	       	       	       	       	
Dieters, Leonie           	LYE	GER	19,64  	12  SB 	       	       	       	       	
Wuttig, Abigail           	LYF	GER	22,65  	13     	       	       	       	       	
Kopp Santos, Sophie       	LYF	GER	25,70  	14  SB 	       	       	       	       	
Altkrüger, Carlie Ellen   	LYF	GER	26,34  	15     	       	       	       	       	
Gutsche, Joanna           	LYE	GER	       	       	26,17  	1   SB 	       	       	
Schkutek, Ella            	LYE	GER	       	       	27,21  	2   SB 	       	       	
Hoffmann, Leni            	LYF	GER	       	       	27,27  	3   SB 	       	       	
Le, Jenny                 	LYE	GER	       	       	28,33  	4   SB 	       	       	
Lukas, Lyann              	LYE	GER	       	       	28,57  	5   SB 	       	       	
Broszinski, Nela          	LYE	GER	       	       	28,60  	6   SB 	       	       	
Peter, Pauline            	LYE	GER	       	       	29,27  	7      	       	       	
Podufall, Jonna           	LYE	GER	       	       	30,47  	8   SB 	       	       	
Diatchenko, Anastasia     	LYF	GER	       	       	30,81  	9   SB 	       	       	
Göpelt, Neele             	LYD	GER	       	       	       	       	32,44  	1   SB 	
Kaiser, Lina              	LYD	GER	       	       	       	       	35,60  	2   SB 	
Diatchenko, Anna          	LYD	GER	       	       	       	       	36,31  	3   SB 	
Höllein, Isa              	LYD	GER	       	       	       	       	36,57  	4   SB 	
Fix, Annabelle            	LYD	GER	       	       	       	       	36,91  	5   SB 	
Golde, Lucie              	LYD	GER	       	       	       	       	43,25  	6   SB 	
Duckstein, Sasha Maja     	LYD	GER	       	       	       	       	43,87  	7   SB 	
Sellmann, Valerie         	LYD	GER	       	       	       	       	44,16  	8   SB 	
Sellmann, Viktoria        	LYD	GER	       	       	       	       	45,59  	9   SB 	
Walter, Julia             	LYD	GER	       	       	       	       	46,47  	10  SB 	
Tzvetkov, Eva             	LYD	GER	       	       	       	       	46,92  	11  SB 	
Sczepansky, Enrika        	LYD	GER	       	       	       	       	47,06  	12  SB 	

Ladies - Sonderläufe
Name                      			500m 		500m 		1000m  		1500m  		
                          			26 Jan 		26 Jan 		26 Jan 		26 Jan 		
Lämmchen, Sina            	LB2	GER	44,24  	1      	44,23  	1      	       	       	       	       	
Sommer, Alicia            	LC1	GER	44,89  	2   PR 	       	       	       	       	2.20,96	1      	
Poddubnaia, Lina          	LYA	GER	45,33  	3   PR 	       	       	1.32,36	1   PR 	       	       	
Günther, Rosanna          	LC1	GER	45,63  	4   PR 	       	       	1.32,38	2   PR 	       	       	
König, Sarah              	LYA	GER	46,91  	5      	       	       	1.39,47	3      	       	       	
Oehme, Hanna Lena         	LC1	GER	48,62  	6      	       	       	       	       	2.41,68	2      	
Arnold, Franziska         	LA2	GER	49,26  	7      	       	       	1.42,00	4      	       	       	
Hase, Ciara               	LB1	GER	       	DNS    	       	DNS    	       	       	       	       	

Men
Name                      			500m   		1000m  		300m 		500m   		1000m  		1500m  		300m 		
                          			26 Jan 		26 Jan 		26 Jan 		27 Jan 		27 Jan 		27 Jan 		27 Jan 		
Köchling, Erik            	MC1	GER	43,26  	1      	1.29,15	1   PR 	       	       	43,50  	1      	       	       	2.22,08	1      	       	       	
Göpelt, Arvid             	MYA	GER	45,62  	2      	       	       	28,41  	1   SB 	       	       	1.32,44	1   PR 	       	       	28,97  	3      	
Kaiser, Adrian            	MYA	GER	46,25  	3      	       	       	29,17  	3   SB 	       	       	1.33,14	3      	       	       	28,86  	1   SB 	
Garmeister, Philippe      	MYB	GER	46,27  	4   PR 	       	       	28,80  	2   SB 	       	       	1.35,82	4      	       	       	29,01  	4      	
PUkall, Ricky             	MC1	GER	47,15  	5      	1.38,95	2      	       	       	46,97  	2      	       	       	2.35,51	2      	       	       	
Kortlever, Ede            	MYB	GER	47,27  	6      	       	       	29,28  	4      	       	       	1.32,60	2   PR 	       	       	28,96  	2   SB 	
Höhne, Dustin             	MYB	GER	48,09  	7      	       	       	30,07  	5   SB 	       	       	1.38,05	5      	       	       	30,57  	6      	
Wieseke, Arne             	MYB	GER	48,29  	8   PR 	       	       	30,20  	6   SB 	       	       	1.41,22	6      	       	       	30,71  	8      	
Rohleder, Tim Collin      	MYC	GER	49,05  	9      	       	       	30,76  	9   SB 	48,95  	4      	       	       	       	       	30,34  	5   SB 	
Marth, Bandeth            	MYB	GER	49,14  	10     	       	       	30,49  	8   SB 	       	       	2.01,41	12     	       	       	30,58  	7      	
Lemcke, Matti             	MYC	GER	49,39  	11     	       	       	30,40  	7   SB 	48,66  	3   PR 	       	       	       	       	30,71  	8      	
Neumann, Leonard          	M?	GER	55,27  	12  PR 	       	       	33,22  	12  SB 	       	       	1.55,87	9   PR 	       	       	33,30  	12     	
Schönhoff, Nils           	MYB	GER	55,85  	13     	       	       	35,26  	14  SB 	       	       	1.56,15	10  PR 	       	       	34,08  	13  SB 	
Domes, Patrick            	MYB	GER	56,79  	14     	       	       	34,77  	13     	       	       	2.06,56	13     	       	       	35,20  	15     	
Köbernick, Paul           	MYB	GER	1.00,02	15  PR 	       	       	44,84  	17     	       	       	2.08,26	14  PR 	       	       	35,59  	16  SB 	
Heck, Matteo              	MYB	GER	1.00,23	16     	       	       	32,15  	10     	       	       	1.48,55	7   PR 	       	       	32,25  	10     	
Hannig, Tim               	MYD	GER	1.00,38	17  PR 	       	       	35,87  	16  SB 	       	       	       	       	       	       	       	       	
Kleinke, Ben Luca         	MYC	GER	1.04,28	18     	       	       	35,39  	15  SB 	1.02,74	7      	       	       	       	       	34,12  	14  SB 	
Hecker, Moritz            	MYB	GER	       	DQ     	       	       	32,90  	11  SB 	       	       	1.51,73	8   PR 	       	       	32,42  	11  SB 	
Schüler, Mark             	MC2	GER	       	       	       	       	       	       	50,85  	5   SB 	       	       	2.49,76	3      	       	       	
Runge, Jo                 	MYC	GER	       	       	       	       	       	       	1.01,32	6      	       	       	       	       	37,46  	18  SB 	
Weber, Janek              	MYB	GER	       	       	       	       	       	       	       	       	1.59,67	11  PR 	       	       	36,29  	17  SB 	

Men - Masters
Name                      			500m 		3000m  		
                          			26 Jan 		26 Jan 		
van Bernum, Rene          	M50	GER	39,72  	1   SB 	4.15,21	1   SB 	
Rodius, Andreas           	M60	GER	42,63  	2      	4.36,32	3   SB 	
Visti, Vesa               	M55	FIN	42,67  	3   SB 	5.02,99	8   SB 	
Rumpf, Thomas             	M55	GER	45,85  	4      	4.51,17	6   SB 	
Lehmann, Steffen          	M45	GER	46,11  	5      	4.41,58	4   PR 	
Probst, Frank             	M50	GER	47,07  	6   SB 	4.43,99	5   SB 	
Gruhl, Sven               	M55	GER	48,51  	7   SB 	4.56,88	7   PR 	
Felix, Roman              	M45	GER	49,81  	8   SB 	5.09,33	9   SB 	
Kotva, Olaf               	M50	GER	       	       	4.19,44	2      	

Men - Nachwuchswettkampf
Name                      			100m 		200m 		300m 		
                          			26 Jan 		26 Jan 		26 Jan 		
Zuniga-Zdunek, Lukas      	MYE	GER	15,50  	1      	       	       	       	       	
Qi, Thomas                	MYE	ROU	15,54  	2      	       	       	       	       	
Hohendorf, Tyler          	MYF	GER	16,19  	3      	       	       	       	       	
Podufall, Jesse           	MYF	GER	16,34  	4      	       	       	       	       	
Völker, Tristan           	MYF	GER	20,45  	5      	       	       	       	       	
Wolf, Hans Richard        	MYD	GER	       	       	26,19  	1   SB 	       	       	
Richter, Dexter           	MYF	GER	       	       	27,04  	2   SB 	       	       	
Chalkraft, Luis           	MYE	GER	       	       	29,08  	3   SB 	       	       	
Steinmetz, Marvin         	MYD	GER	       	       	       	       	32,24  	1   SB 	
Teubner, Levi             	MYD	GER	       	       	       	       	33,28  	2   SB 	
Pfau, Leander             	MYD	GER	       	       	       	       	35,44  	3   SB 	
Grohmann, Maximilian      	MYD	GER	       	       	       	       	38,23  	4   SB 	
Graef, Simon              	MYD	GER	       	       	       	       	40,13  	5   SB 	
Bakroon, Mohammed         	MYD	GER	       	       	       	       	44,99  	6   SB 	
Schlöffel, Paul           	MYD	GER	       	       	       	       	44,99  	6      	

Men - Sonderläufe
Name                      			500m 		500m   		1000m  		1500m  		200m 		300m 		500m 		1500m  		
                          			26 Jan 		26 Jan 		26 Jan 		26 Jan 		26 Jan 		26 Jan 		27 Jan 		27 Jan 		
Görhardt, Nils            	MB2	GER	39,14  	1      	38,98  	1      	       	       	       	       	       	       	       	       	       	       	       	       	
Lotze, Clemens            	MC2	GER	41,21  	2   PR 	       	       	       	       	2.12,89	1   PR 	       	       	       	       	       	       	       	       	
Schlörb, Tobias           	MYA	GER	42,54  	3   PR 	       	       	1.28,21	3      	       	       	       	       	       	       	       	       	       	       	
Schütmaat, Lennard        	MB2	GER	42,92  	4      	42,25  	2   SB 	       	       	       	       	       	       	       	       	       	       	       	       	
Müller, Marceau           	MA1	GER	43,09  	5   PR 	43,37  	3      	       	       	       	       	       	       	       	       	       	       	       	       	
Nguyen, Tomy              	MYA	GER	43,23  	6   PR 	       	       	1.28,28	4      	       	       	       	       	       	       	       	       	       	       	
Grabe, Lennart            	MYA	GER	43,76  	7      	       	       	1.30,16	5      	       	       	       	       	       	       	       	       	       	       	
Metelmann, Tristan        	MC1	GER	43,94  	8      	       	       	1.26,93	2      	       	       	       	       	       	       	       	       	       	       	
Blümel, Ben               	MC1	GER	44,39  	9      	       	       	       	       	2.20,34	2      	       	       	       	       	       	       	       	       	
Baier, Max                	MYA	CZE	45,08  	10     	       	       	1.34,29	6      	       	       	       	       	       	       	       	       	       	       	
Tuchscherer, Colin        	MYA	GER	50,09  	11     	       	       	1.44,62	8      	       	       	       	       	       	       	       	       	       	       	
Görhardt, Lars Lukas      	MYA	GER	       	       	49,40  	4   PR 	       	       	       	       	       	       	31,03  	1   SB 	       	       	       	       	
Melde, Oskar              	MYC	GER	       	       	52,76  	5      	       	       	       	       	22,34  	1   SB 	       	       	       	       	       	       	
Baum, Valentin            	MYC	GER	       	       	57,30  	6      	       	       	       	       	24,71  	2      	       	       	       	       	       	       	
Weber, Janek              	MYB	GER	       	       	1.02,35	7      	       	       	       	       	       	       	38,81  	4      	       	       	       	       	
Runge, Jo                 	MYC	GER	       	       	1.02,60	8      	       	       	       	       	       	       	37,82  	3   SB 	       	       	       	       	
Kotva, Olaf               	M50	GER	       	       	       	       	1.25,70	1   SB 	       	       	       	       	       	       	       	       	       	       	
Mittag, Carlos            	MYB	GER	       	       	       	       	1.41,94	7   PR 	       	       	       	       	31,25  	2      	       	       	       	       	
Rumpf, Thomas             	M55	GER	       	       	       	       	       	       	       	       	       	       	       	       	45,58  	1      	2.22,88	2      	
Probst, Frank             	M50	GER	       	       	       	       	       	       	       	       	       	       	       	       	47,57  	2      	2.21,32	1      	

    
                

Native Language Names