European Cup
Innsbruck (AUT)
19 - 20 January 2019

Ladies
Name                      	                         			500m 		3000m  		1500m  		5000m  		
                          	                         			19 Jan 		19 Jan 		20 Jan 		20 Jan 		
Krotava, Mariyia          	Кротова, Мария           	LSA	BLR	41,92  	1      	       	       	2.11,08	1      	       	       	
Sáblíková, Martina        	                         	L30	CZE	       	       	4.16,61	1      	       	       	7.16,33	1   TR 	

Ladies - Neo-Senior
Name                      	                         			500m 		1500m  		1000m  		5000m  		
                          	                         			19 Jan 		19 Jan 		20 Jan 		20 Jan 		
Zdráhalová, Nikola        	                         	LN4	CZE	41,16  	1      	2.06,55	1      	1.21,11	1      	7.35,71	1   SB 	
Varabyova, Yauheniya      	Воробьева, Евгения       	LN2	BLR	41,41  	2      	       	       	1.25,61	4      	       	       	
Hogaş, Mihaela            	                         	LN1	ROU	41,75  	3      	       	       	1.24,84	3      	       	       	
Stănică, Bianca           	                         	LN2	ROU	43,18  	4      	2.14,39	3      	1.25,97	5      	8.36,86	3   PR 	
Haldan, Andreea           	                         	LN1	ROU	43,31  	5      	2.18,11	5      	1.28,87	7      	       	       	
Kerschbaummayr, Natálie   	                         	LN2	CZE	43,38  	6      	2.11,73	2      	1.24,61	2      	7.50,09	2   SB 	
Palukarava, Palina        	Полукарова, Полина       	LN1	BLR	44,62  	7      	2.16,79	4      	1.28,65	6      	       	DNS    	
Günter, Fiona             	                         	L?	AUT	45,63  	8      	2.28,05	6   PR 	       	       	       	       	

Ladies - Junior
Name                      	                         			500m 		1500m  		1000m  		3000m  		
                          	                         			19 Jan 		19 Jan 		20 Jan 		20 Jan 		
Schinnerl, Viktoria       	                         	LA2	AUT	43,50  	1      	2.14,60	1      	       	       	4.46,59	3      	
Burmistrava, Krystsina    	Бурмистрова, Кристина    	LB2	BLR	43,75  	2      	       	       	       	       	       	       	
Petutschnigg, Anna        	                         	LB2	AUT	43,92  	3      	2.17,89	3      	       	       	4.45,67	2   PR 	
Pchalkova, Lizaveta       	Пчелкова, Елизавета      	LA2	BLR	44,29  	4      	2.21,93	9      	1.29,85	4      	5.08,64	8      	
Shypulia, Karyna          	Шипуля, Карина           	LB2	BLR	44,31  	5      	2.16,63	2      	1.27,37	1      	       	DNS    	
Bandaryna, Varvara        	Бандарина, Варвара       	LC2	BLR	44,46  	6      	2.21,73	8      	1.28,74	2      	       	       	
Ionel, Ramona             	                         	LB2	ROU	44,56  	7      	2.24,59	11     	1.30,38	6      	       	       	
Manolache, Roxana-Elena   	                         	LA1	ROU	44,61  	8      	2.20,09	7      	1.29,57	3      	       	DNS    	
Kuršová, Zuzana           	                         	LB1	CZE	45,35  	9      	2.17,98	4      	1.30,24	5      	4.54,14	4      	
Thien, Katharina          	                         	LA2	AUT	45,52  	10     	2.19,02	6      	       	       	5.02,48	6      	
Molnar, Anna              	                         	LB2	AUT	45,90  	11     	2.18,36	5      	       	       	4.43,72	1   PR 	
Krupenkova, Ekaterina     	Крупенькова, Екатерина   	LB2	BLR	46,14  	12     	2.23,91	10     	1.31,88	7      	5.03,08	7      	
Šimková, Sandra           	                         	LA1	CZE	46,70  	13     	2.24,59	11     	1.34,04	8      	4.59,92	5      	
Nepokojova, Nikol         	                         	LB1	CZE	47,57  	14     	       	       	1.39,31	9      	       	       	
Nosková, Tereza           	                         	LA1	CZE	47,97  	15     	2.40,87	13     	1.41,75	10     	5.41,40	10     	
Brugger, Julia            	                         	LB2	AUT	50,98  	16     	2.58,73	14  PR 	       	       	       	       	
Günter, Fiona             	                         	L?	AUT	       	       	       	       	       	       	5.25,34	9   PR 	

Ladies - Out of Competition
Name                      	                         			500m   		100m		
                          	                         			19 Jan 		19 Jan 		
Brugger, Lola             	                         	LC1	AUT	50,62  	1      	       	       	
Rosner, Sarah             	                         	LYC	AUT	56,21  	2      	       	       	
Matkovic, Ivona           	                         	LYC	AUT	57,81  	3      	       	       	
Brugger, Marie            	                         	LYD	AUT	58,55  	4      	       	       	
Haupt, Sarah              	                         	LYB	AUT	1.01,80	5      	       	       	
Gerber, Sofia             	                         	LYD	AUT	1.10,79	6      	       	       	
Brugger, Rabea            	                         	LYD	AUT	1.14,58	7      	       	       	
Petutschnigg, Lina        	                         	LYD	AUT	       	DNS    	       	       	
Zimmerling, Lisa          	                         	LYD	AUT	       	       	       	DNS    	

Men
Name                      	                         			500m   		3000m  		1500m  		5000m  		
                          	                         			19 Jan 		19 Jan 		20 Jan 		20 Jan 		
Chaban, Artsiom           	Чабан, Артём             	MSA	BLR	37,25  	1      	       	       	       	       	       	       	
Root, Floris              	                         	MN4	AUT	37,99  	2      	       	       	1.58,06	4      	7.26,73	5   SB 	
Odor, Gabriel             	                         	MA1	AUT	38,15  	3      	       	       	1.53,52	1      	7.22,10	4   SB 	
Druszkiewicz, Sebastian   	                         	M30	CZE	41,38  	4      	4.02,85	1      	1.58,35	5      	6.56,73	2      	
Hager, Armin              	                         	MSA	AUT	1.09,77	5      	       	       	1.54,64	3      	7.12,12	3   SB 	
Heidegger, Linus          	                         	MN4	AUT	       	       	       	       	1.54,02	2   SB 	6.52,71	1   SB 	
Skoficz, Paul             	                         	M?	AUT	       	       	       	       	2.42,26	6   PR 	       	       	

Men - Neo-Senior
Name                      	                         			500m 		1500m  		1000m  		5000m  		
                          	                         			19 Jan 		19 Jan 		20 Jan 		20 Jan 		
Kandratsyeu, Maksim (1995)	Кондратьев, Максим (1995)	MN4	BLR	38,20  	1      	       	       	1.16,45	2      	       	       	
Bolhau, Yauheni           	Болгов, Евгений          	MN1	BLR	38,33  	2      	1.57,28	1      	1.15,92	1      	7.12,43	1      	
Zapoikin, Uladzislau      	Запойкин, Владислав      	MN1	BLR	38,62  	3      	2.00,31	4      	       	DNF    	       	       	
Ilyushenka, Anton         	Ильюшенко, Антон         	MN2	BLR	38,84  	4      	1.58,67	2      	       	DNF    	7.35,65	3      	
Kopriva, Jakub            	                         	MN1	CZE	39,80  	5      	1.59,45	3      	1.18,05	3      	7.25,78	2      	
Briešťanský, Sebastien    	                         	MN1	CZE	40,25  	6      	2.03,49	5      	1.18,42	4      	7.40,51	4      	

Men - Junior
Name                      	                         			500m 		1500m  		1000m  		3000m  		
                          	                         			19 Jan 		19 Jan 		20 Jan 		20 Jan 		
Hapon, Uladzislau         	Гапон, Владислав         	MA1	BLR	38,89  	1      	2.04,55	4      	1.17,58	3      	       	       	
Gschwentner, Ignaz        	                         	MB2	AUT	38,94  	2      	2.03,85	3      	1.18,67	4      	7.58,50	8      	
Makhakhei, Raman          	Махахей, Роман           	MA1	BLR	39,02  	3      	2.02,74	2      	1.16,74	1      	       	       	
Tsimafeyev, Tsimafey      	Тимофеев, Тимофей        	MA2	BLR	39,33  	4      	2.00,99	1      	1.17,01	2      	4.22,92	1      	
Kanonik, Mikita           	Каноник, Никита          	MA1	BLR	39,79  	5      	       	DQ     	1.20,43	8      	       	       	
Nedelea, Cosmin Ionuţ     	                         	MA2	ROU	40,13  	6      	2.04,81	5      	1.20,02	5      	       	       	
Brankovskiy, Anton        	Бранковский, Антон       	MB1	BLR	40,27  	7      	2.07,22	7      	1.20,30	7      	4.40,82	5      	
Hurdes, Vojtěch           	                         	MA1	CZE	40,58  	8      	2.09,17	9      	1.21,14	10     	4.39,75	4      	
Vasulka, Zdenék           	                         	MA1	CZE	40,67  	9      	2.10,90	11     	1.22,58	12     	4.46,53	6      	
Mozheiko, Evgenij         	                         	MA1	BLR	40,73  	10     	2.08,51	8      	1.20,99	9      	4.35,58	3      	
Fiodarau, Max (2002)      	Федоров, Максим (2002)   	MB1	BLR	40,91  	11     	2.05,37	6      	1.20,25	6      	4.30,75	2      	
Bigler, Simon             	                         	MB2	DEN	41,86  	12     	2.09,51	10     	1.21,69	11     	4.51,56	7      	
Brunner, Valentin         	                         	MC2	AUT	45,41  	13  PR 	2.36,31	14     	       	       	       	       	
Plank, Moritz             	                         	MC2	AUT	46,43  	14     	2.32,05	12     	       	       	       	       	
Farthofer, Alexander      	                         	MC1	AUT	48,80  	15     	2.34,77	13     	       	       	       	       	
Skoficz, Paul             	                         	M?	AUT	50,24  	16  PR 	2.46,29	16  PR 	       	       	       	       	
Gerber, Enrico            	                         	MC2	AUT	50,74  	17     	2.42,67	15     	       	       	       	       	
Hahiyeu, Yauheni          	Гагиев, Евгений          	MA2	BLR	       	WDR    	       	       	       	       	       	       	

Men - Out of Competition
Name                      	                         			500m 		3000m  		1500m  		5000m  		
                          	                         			19 Jan 		19 Jan 		20 Jan 		20 Jan 		
Gerber, Adrian            	                         	MYA	AUT	53,64  	1      	       	       	       	       	       	       	
Gasteiger, Lukas          	                         	MYC	AUT	55,32  	2      	       	       	       	       	       	       	
Mahmoud, Masin            	                         	MYC	AUT	57,06  	3      	       	       	       	       	       	       	
Kohlweg, Leo              	                         	MYC	AUT	57,32  	4   PR 	       	       	       	       	       	       	
Brütsch, Ricardo          	                         	M35	SUI	       	       	4.44,43	1   SB 	2.13,89	1      	8.19,78	1   SB 	

    
                

Native Language Names