Vikingloppet 2019
Västerås (SWE)
19 - 20 January 2019

Ladies
Name                     			500m 		3000m  		1000m		1500m  		
                         			19 Jan 		19 Jan 		20 Jan 		20 Jan 		
Winnerstam, Karin        	L40	SWE	56,26  	1   PR 	6.51,23	1   PR 	       	DNS    	3.11,74	1   PR 	

Ladies - Junior B
Name                     			500m 		1500m  		1000m  		3000m  		
                         			19 Jan 		19 Jan 		20 Jan 		20 Jan 		
Svensson, Tina           	LB2	SWE	46,97  	1   PR 	2.30,24	1      	1.35,84	1   PR 	5.13,70	1   PR 	
Hjelm, Vinnie            	LB1	SWE	47,67  	2      	       	DNS    	1.39,26	2      	5.56,78	4   SB 	
Winroth, Alva            	LB1	SWE	49,31  	3      	2.38,65	3      	1.42,53	3      	       	DNS    	
Arnell, Disa             	LB1	SWE	50,65  	4      	2.34,47	2   SB 	1.58,31	6      	5.44,39	2      	
Eriksson, Elin           	LB2	SWE	54,19  	5      	2.48,95	5   SB 	1.48,56	5   SB 	6.00,79	5   SB 	
Åström, Tova             	LB2	SWE	54,80  	6      	2.46,60	4      	1.47,56	4   SB 	5.53,52	3      	

Ladies - Junior C
Name                     			500m 		1000m  		500m   		1500m  		
                         			19 Jan 		19 Jan 		20 Jan 		20 Jan 		
Westman, Tindra Jansson  	LC1	SWE	51,86  	1      	1.46,23	1   PR 	51,45  	1      	2.46,38	1   PR 	
Nyström Eliasson, Lova   	LC1	SWE	56,18  	2   PR 	2.00,57	2   PR 	57,86  	2      	3.09,24	2   PR 	
Larsson, Olivia          	LC1	SWE	       	DQ     	2.23,79	3   PR 	1.03,75	3   PR 	3.37,59	3   PR 	

Ladies - Junior D
Name                     			500m   		1000m  		500m   		300m 		
                         			19 Jan 		19 Jan 		20 Jan 		20 Jan 		
Nilsson, Felicia         	LYA	SWE	52,73  	1      	1.49,95	1   PR 	52,12  	1   SB 	32,24  	1      	
Sjödin, Sofie            	LYA	SWE	55,10  	2   PR 	1.57,46	2   PR 	55,10  	2   PR 	34,13  	2   SB 	
Fondelius, Tilde         	LYA	SWE	58,27  	3   PR 	2.02,70	4   PR 	55,97  	3   PR 	34,76  	3   SB 	
Nilzén, Lisa             	LYB	SWE	58,31  	4      	1.59,93	3   PR 	56,95  	4   PR 	35,60  	4      	
Forsmark, Tilde          	LYB	SWE	1.00,01	5      	2.08,79	5      	1.00,00	5      	37,42  	6      	
Pettersson, Amelia       	LYA	SWE	1.00,40	6      	2.10,10	6   PR 	1.01,58	6      	36,92  	5      	
Nyström Eliasson, Hanna  	LYB	SWE	1.20,55	7      	2.34,61	7   PR 	1.21,30	7      	42,36  	7   SB 	

Ladies - 10
Name                     			500m   		300m 		500m   		300m 		
                         			19 Jan 		19 Jan 		20 Jan 		20 Jan 		
Grill, Josephine         	LYC	SWE	1.03,77	1      	38,84  	1      	       	DNS    	       	DNS    	
Jennische, Linnéa        	LYC	SWE	1.20,96	2   PR 	56,02  	3   SB 	1.19,75	1   PR 	46,18  	1   SB 	
Persson, Jolin           	LYE	SWE	1.29,06	3   PR 	52,49  	2   SB 	1.35,12	2      	55,42  	2      	

Ladies - Extra Klass
Name                     			1000m  		
                         			19 Jan 		
Grill, Josephine         	LYC	SWE	2.21,91	1   PR 	

Men
Name                     			500m 		3000m  		1000m  		1500m  		
                         			19 Jan 		19 Jan 		20 Jan 		20 Jan 		
Åkesson, Gustav          	MSA	SWE	41,23  	1      	4.59,43	5   SB 	1.24,75	3      	2.15,17	3      	
Arnell, Gustav           	MN1	SWE	41,30  	2      	4.35,67	1   SB 	1.22,66	1      	2.09,80	1      	
Nilsson, Oskar           	MA2	SWE	41,33  	3      	4.55,53	3      	1.23,49	2      	2.14,77	2      	
Lönnberg, David          	MA1	SWE	42,86  	4      	5.01,31	6   SB 	1.27,12	4   PR 	2.17,41	4   SB 	
Henriksson, Lars         	M50	SWE	44,07  	5   SB 	4.51,53	2   SB 	1.29,84	5      	2.18,42	5      	
Nylén, Fredrik           	M45	SWE	46,54  	6      	4.58,59	4      	1.33,48	7      	2.21,47	6      	
Hartings, Ralf           	M60	SWE	50,60  	7   PR 	5.44,66	8   PR 	1.43,11	9   PR 	2.43,00	8   PR 	
Olsson, Sven             	M70	SWE	50,71  	8   SB 	5.48,46	10  SB 	1.46,34	10  SB 	2.47,70	10  SB 	
Jacklin, Anders          	M50	SWE	52,46  	9   PR 	5.45,93	9   PR 	1.47,30	11  PR 	2.45,73	9   PR 	
Larsson, Lars-Erik       	M50	SWE	       	DNS    	       	DNS    	1.31,23	6      	2.23,89	7      	
Lorentzon, Ludwig        	MA2	SWE	       	DNF    	5.25,93	7      	1.38,88	8      	       	DNS    	

Men - Junior B
Name                     			500m 		1500m  		1000m  		3000m  		
                         			19 Jan 		19 Jan 		20 Jan 		20 Jan 		
Forslund, Isac           	MB1	SWE	41,99  	1      	2.17,97	2      	1.27,92	2      	5.03,41	3      	
Klockar, Emil            	MB2	SWE	43,11  	2      	2.12,66	1      	1.26,16	1      	4.44,32	1      	
Sjöstedt-Eriksson, Gustav	MB1	SWE	44,01  	3      	2.20,77	3      	1.30,02	3   SB 	4.59,66	2      	
Olofsson, Nils           	MB1	SWE	46,41  	4      	2.30,33	4   PR 	       	DNF    	5.30,08	4   PR 	

Men - Junior C
Name                     			500m 		1000m  		500m 		1500m  		
                         			19 Jan 		19 Jan 		20 Jan 		20 Jan 		
Forsmark, Sebastian      	MC2	SWE	43,59  	1   SB 	1.30,06	3   PR 	43,47  	1   PR 	2.25,28	3   PR 	
Norberg, Kaspar          	MC2	SWE	43,65  	2   PR 	1.29,08	2   PR 	43,87  	2      	2.18,74	2   PR 	
Nylén, Ludvig            	MC2	SWE	43,81  	3      	1.28,88	1      	44,27  	3      	2.17,57	1   PR 	
Jeppsson, Simon          	MC2	SWE	47,32  	4   PR 	1.36,68	4   PR 	47,37  	4      	2.27,13	4   PR 	
Klockar, Hugo            	MC1	SWE	50,59  	5      	1.45,34	5   PR 	50,81  	5      	       	DQ     	

Men - Junior D
Name                     			500m   		1000m  		500m   		300m 		
                         			19 Jan 		19 Jan 		20 Jan 		20 Jan 		
Eriksson, Anton          	MYA	SWE	48,69  	1   PR 	1.40,90	1      	49,83  	1      	31,44  	1   SB 	
van Vliet, Sammi         	MYB	SWE	51,46  	2      	2.17,42	2      	53,23  	2      	32,30  	2      	
Bengtsson, Erik          	MYB	SWE	1.05,17	3   PR 	       	DQ     	1.03,76	3   PR 	39,29  	3   SB 	
Karlsén, Jonathan        	MYB	SWE	1.18,19	4      	       	DQ     	1.04,97	4   PR 	39,31  	4   SB 	

Men - 10
Name                     			500m   		300m   		500m   		300m 		
                         			19 Jan 		19 Jan 		20 Jan 		20 Jan 		
Viertel, Rasmus          	MYD	SWE	1.08,66	1   PR 	40,45  	1   SB 	       	DNS    	       	DNS    	
Winnerstam, Isak         	MYC	SWE	1.10,10	2      	40,86  	2      	1.07,98	1      	40,20  	1      	
Jennische, David         	MYC	SWE	1.13,00	3      	47,55  	6      	1.13,46	2      	44,11  	2      	
Ehrnström, Victor        	MYD	SWE	1.14,49	4      	44,58  	4      	       	DNS    	       	DNS    	
Ohlson, Simon            	MYC	SWE	1.15,40	5   PR 	41,98  	3   SB 	       	DNS    	       	DNS    	
Winnerstam, Emil         	MYE	SWE	1.21,16	6   PR 	44,70  	5   SB 	1.14,30	3   PR 	49,33  	3      	
Nyström Eliasson, Olle   	MYE	SWE	1.40,00	7      	1.03,76	7      	1.43,03	4      	55,39  	4   SB 	

    
                

Native Language Names