Russia Cup Final
Chelyabinsk (RUS)
28 February - 2 March 2018

Women
Name                   	                       			500m      		3000m  		500m 		1000m  		1500m  		
                       	                       			28 Feb    		28 Feb 		1 Mar  		1 Mar  		2 Mar  		
Arshinova, Irina       	Аршинова, Ирина        	L30	RUS	39,66     	1      	       	       	39,47  	1      	1.20,12	1      	2.08,91	5      	
Filippova, Darya (1996)	Филиппова, Дарья (1996)	LN3	RUS	40,82     	2      	       	       	40,68  	3      	       	       	       	       	
Demidova, Anastasiya   	Демидова, Анастасия    	LN1	RUS	40,96     	3      	       	       	41,06  	4      	1.22,81	4      	       	       	
Samkova, Elena         	Самкова, Елена         	LN1	RUS	41,07     	4      	       	       	41,09  	5      	1.22,02	2      	       	       	
Syrnikova, Milena      	Сырникова, Милена      	LN1	RUS	41,17     	5      	       	       	41,15  	7      	1.23,95	7      	       	       	
Karannikova, Tatyana   	Каранникова, Татьяна   	LSA	RUS	41,47     	6      	       	       	41,11  	6      	1.22,90	5      	       	       	
Aseeva, Nadezhda       	Асеева, Надежда        	LSA	RUS	41,48(6)  	7      	       	       	41,51  	8      	1.26,31	10     	       	       	
Ryzhova, Margarita     	Рыжова, Маргарита      	LSA	RUS	41,48(8)  	8      	       	       	41,81  	9      	1.22,16	3      	       	       	
Rogatkina, Vladlena    	Рогаткина, Владлена    	LN1	RUS	41,52     	9      	       	       	41,87  	10     	1.25,36	8      	       	       	
Semiglazova, Alena     	Семиглазова, Алена     	LN1	RUS	42,04     	10     	       	       	42,11  	11     	1.26,58	11     	       	       	
Voronina, Darya (1996) 	Воронина, Дарья (1996) 	LN3	RUS	42,56     	11     	       	       	       	       	       	       	       	       	
Koval, Yuliya          	Коваль, Юлия           	LSA	RUS	1.06,22   	12     	       	       	39,97  	2      	       	       	       	       	
Lalenkova, Evgeniia    	Лаленкова, Евгения     	LSA	RUS	          	       	4.19,56	1      	       	       	       	       	2.02,42	1      	
Sokhryakova, Elena     	Сохрякова, Елена       	LSA	RUS	          	       	4.22,42	2      	       	       	       	       	2.04,66	2      	
Filyushkina, Victoria  	Филюшкина, Виктория    	L30	RUS	          	       	4.24,91	3      	       	       	       	       	       	       	
Pristalova, Anna       	Присталова, Анна       	LSA	RUS	          	       	4.28,82	4   SB 	       	       	       	       	2.09,72	7      	
Pushkareva, Margarita  	Пушкарева, Маргарита   	LN1	RUS	          	       	4.34,12	5   PR 	       	       	       	       	2.09,42	6      	
Serkina, Yuliya        	Серкина, Юлия          	LSA	RUS	          	       	4.39,72	6      	       	       	       	       	       	       	
Votchal, Kristina      	Вотчал, Кристина       	LN1	RUS	          	       	4.40,94	7      	       	       	       	       	2.07,41	3      	
Khreptugova, Elizaveta 	Хрептугова, Елизавета  	LN2	RUS	          	       	4.41,81	8      	       	       	       	       	       	       	
Radionik, Evgeniya     	Радионик, Евгения      	L30	RUS	          	       	4.43,55	9      	       	       	       	       	       	       	
Gagarina, Kseniya      	Гагарина, Ксения       	LN1	RUS	          	       	4.51,86	10     	       	       	       	       	       	       	
Kuryleva, Lyubov       	Курылева, Любовь       	L30	RUS	          	       	       	       	       	       	1.23,47	6      	       	       	
Kudlenko, Ulyana       	Кудленко, Ульяна       	LN3	RUS	          	       	       	       	       	       	1.25,87	9      	2.14,73	9      	
Eranina, Elena         	Еранина, Елена         	LN4	RUS	          	       	       	       	       	       	       	       	2.07,50	4      	
Beskrovnykh, Darya     	Бескровных, Дарья      	LN3	RUS	          	       	       	       	       	       	       	       	2.12,44	8      	

Men
Name                   	                       			500m 		5000m  		500m 		1000m  		1500m  		
                       	                       			28 Feb 		28 Feb 		1 Mar  		1 Mar  		2 Mar  		
Zvezdin, Aleksej       	Звездин, Алексей       	MSA	RUS	35,98  	1      	       	       	36,23  	1      	1.14,13	8      	       	       	
Rafikov, Ruslan        	Рафиков, Руслан        	MN2	RUS	36,42  	2      	       	       	       	DNF    	1.14,12	7      	       	       	
Moskvinov, Roman       	Москвинов, Роман       	M30	RUS	36,51  	3      	       	       	36,35  	2      	       	       	       	       	
Sonin, Vadim           	Сонин, Вадим           	MN2	RUS	36,62  	4      	       	       	36,66  	3      	1.13,01	3      	       	       	
Borisenko, Anton       	Борисенко, Антон       	MN1	RUS	37,02  	5      	       	       	36,81  	4      	1.17,13	11     	       	       	
Nikolaev, Andrej (1997)	Николаев, Андрей (1997)	MN2	RUS	37,12  	6      	       	       	36,82  	5      	       	       	       	       	
Koldaev, Vladislav     	Колдаев, Владислав     	MSA	RUS	37,27  	7      	       	       	37,11  	6      	1.13,46	5   SB 	       	       	
Kamenskij, Egor        	Каменский, Егор        	MN1	RUS	37,28  	8      	       	       	37,48  	9      	       	       	       	       	
Timoshhuk, Artur       	Тимощук, Артур         	MN3	RUS	37,48  	9      	       	       	37,39  	7      	1.14,86	10     	       	       	
Safonov, Egor          	Сафонов, Егор          	MN1	RUS	37,57  	10     	       	       	37,41  	8      	       	DQ     	       	       	
Rumyantsev, Alexander  	Румянцев, Александр    	M30	RUS	       	       	6.32,39	1      	       	       	       	       	       	       	
Konyshev, Valerij      	Конышев, Валерий       	M30	RUS	       	       	6.41,05	2      	       	       	       	       	1.54,46	6      	
Seryaev, Yevgeny       	Серяев, Евгений        	MSA	RUS	       	       	6.50,97	3      	       	       	       	       	       	       	
Kurnosov, Evgenij      	Курносов, Евгений      	MN3	RUS	       	       	6.53,33	4   SB 	       	       	       	       	       	       	
Goroshnikov, Andrej    	Горошников, Андрей     	MSA	RUS	       	       	7.03,29	5      	       	       	       	       	       	       	
Nokhrin, Maksim        	Нохрин, Максим         	MN2	RUS	       	       	7.09,00	6      	       	       	       	       	1.54,82	7      	
Trubeczkoj, Sergej     	Трубецкой, Сергей      	MSA	RUS	       	       	7.12,97	7      	       	       	       	       	       	       	
Khudyakov, Timofej     	Худяков, Тимофей       	MN3	RUS	       	       	7.15,49	8      	       	       	       	       	       	       	
Starostin, Mikhail     	Старостин, Михаил      	MSA	RUS	       	       	7.21,58	9      	       	       	       	       	       	       	
Zhbanov, Aleksej       	Жбанов, Алексей        	MN2	RUS	       	       	7.30,88	10     	       	       	       	       	       	       	
Bobyr, Danila          	Бобырь, Данила         	MN3	RUS	       	       	       	       	       	       	1.11,63	1      	       	       	
Koksharov, Mikhail     	Кокшаров, Михаил       	MSA	RUS	       	       	       	       	       	       	1.12,23	2      	1.51,49	1      	
Solodukhin, Ivan       	Солодухин, Иван        	MSA	RUS	       	       	       	       	       	       	1.13,09	4   SB 	1.52,56	3      	
Izmajlov, Isa          	Измайлов, Иса          	MN1	RUS	       	       	       	       	       	       	1.13,70	6      	       	       	
Timoshhuk, Aleksej     	Тимощук, Алексей       	MN3	RUS	       	       	       	       	       	       	1.14,43	9      	       	       	
Yunin, Yegor           	Юнин, Егор             	MN1	RUS	       	       	       	       	       	       	       	       	1.51,81	2      	
Suvorov, Aleksej       	Суворов, Алексей       	MSA	RUS	       	       	       	       	       	       	       	       	1.53,21	4      	
Smirnov, Ilya (1998)   	Смирнов, Илья (1998)   	MN1	RUS	       	       	       	       	       	       	       	       	1.54,34	5      	
Kravczov, Ivan         	Кравцов, Иван          	MN2	RUS	       	       	       	       	       	       	       	       	1.55,99	8      	

    
                

Native Language Names