World Cup
Berlin (GER)
19 - 21 November 2010

500m Ladies - Divison A - 19 November 2010
1	Wolf, Jenny                  	                         	L30	GER	38,08	
2	Lee, Sang-Hwa                	이상화                      	LN3	KOR	38,24	SB
3	Boer, Margot                 	                         	LSA	NED	38,66	
4	van Riessen, Laurine         	                         	LN4	NED	38,68	
5	Kodaira, Nao                 	小平 奈緒                    	LSA	JPN	38,77	
6	Hesse, Judith                	                         	LSA	GER	38,82	SB
7	Fatkulina, Olga              	Фаткулина, Ольга         	LN2	RUS	38,99	
8	Richardson, Heather          	                         	LN3	USA	39,07	
9	Nesbitt, Christine           	                         	LSA	CAN	39,08	
10	Rempel, Shannon              	                         	LSA	CAN	39,09	
11	Tsuji, Maki                  	辻 麻希                     	LSA	JPN	39,14	
12	Oenema, Thijsje              	                         	LN4	NED	39,20	
13	Lee, Bo-Ra                   	                         	LSA	KOR	39,24	
14	Erbanová, Karolina           	                         	LA1	CZE	39,25	SB
15	Cholewinski, Lauren          	                         	LN3	USA	39,29	SB
16	Qi, Shuai                    	                         	LN4	CHN	39,30	
17	Timmer, Marianne             	                         	L35	NED	39,46	
18	Nishina, Yukana              	                         	LN2	JPN	39,47	
19	Bucsis, Anastasia            	                         	LN3	CAN	39,62	
20	Simionato, Chiara            	                         	L35	ITA	39,84	

1500m Ladies - Divison A - 19 November 2010
1	Nesbitt, Christine           	                         	LSA	CAN	1.57,03	
2	Njåtun, Ida                  	                         	LN1	NOR	1.57,99	PR SB
3	Wüst, Ireen                  	                         	LSA	NED	1.58,93	
4	Klassen, Cindy               	                         	L30	CAN	1.59,14	
5	Schussler, Brittany          	                         	LSA	CAN	1.59,15	
6	Rookard, Jilleanne           	                         	LSA	USA	1.59,53	SB
6	Sáblíková, Martina           	                         	LSA	CZE	1.59,53	
8	Leenstra, Marrit             	                         	LN3	NED	2.00,24	
9	Lee, Ju-Youn                 	                         	LN4	KOR	2.00,42	
10	Noh, Seon-Yeong              	노선영                      	LN2	KOR	2.00,45	SB
11	Groves, Kristina             	                         	L30	CAN	2.00,54	
12	Boer, Margot                 	                         	LSA	NED	2.00,61	
13	Rempel, Shannon              	                         	LSA	CAN	2.00,79	
14	Lobysheva, Ekaterina         	Лобышева, Екатерина      	LSA	RUS	2.00,92	
15	Shikhova, Yekaterina         	Шихова, Екатерина        	LSA	RUS	2.01,14	
16	Richardson, Heather          	                         	LN3	USA	2.01,30	
17	Ji, Jia                      	                         	LSA	CHN	2.01,63	
18	van Riessen, Laurine         	                         	LN4	NED	2.01,96	
19	Ost, Isabell                 	                         	LN3	GER	2.02,17	
20	Kroon, Ingeborg              	                         	LN4	NED	2.02,25	

500m Ladies - Division B - 19 November 2010
1	Jin, Peiyu                   	                         	LSA	CHN	39,24	SB
2	Malysheva, Ekaterina         	Малышева, Екатерина      	LSA	RUS	39,27	
3	Das, Anice                   	                         	LSA	NED	39,43	PR SB
4	Takagi, Miho                 	髙木 美帆                    	LB2	JPN	39,60	
5	Aydova, Yekaterina           	Айдова, Екатерина        	LA2	KAZ	39,67	SB
6	Hartmann, Heike              	                         	LSA	GER	39,81	
6	Oh, Min-Jee                  	                         	LSA	KOR	39,81	
6	Bradford, Rebekah            	                         	LSA	USA	39,81	
9	Plate, Jennifer              	                         	LSA	GER	39,86	PR SB
10	Aseeva, Nadezhda             	Асеева, Надежда          	LN2	RUS	39,88	PR SB
10	Shimizu, Reika               	                         	LN2	JPN	39,88	
12	Skokova, Yuliya              	Скокова, Юлия            	LSA	RUS	40,04	
13	Badaeva, Anna                	                         	LN4	BLR	40,18	
14	Zhang, Lu (1988)             	                         	LN3	CHN	40,27	
15	Roth, Denise                 	                         	LN3	GER	40,33	
16	Haugland, Hanne              	                         	LA2	NOR	40,60	

1500m Ladies - Division B - 19 November 2010
1	Takagi, Miho                 	髙木 美帆                    	LB2	JPN	1.59,66	SB
2	Bøkko, Hege                  	                         	LA2	NOR	2.00,40	SB
3	Hirschbichler, Gabriele      	                         	LSA	GER	2.00,72	PR SB
4	Skokova, Yuliya              	Скокова, Юлия            	LSA	RUS	2.00,76	
5	Kikuchi, Ayaka               	                         	LSA	JPN	2.00,85	SB
6	Bay, Jennifer                	                         	LN1	GER	2.00,90	
7	Ishino, Eriko                	                         	LSA	JPN	2.01,12	
8	Hozumi, Masako               	                         	LSA	JPN	2.01,28	SB
9	Matsuda, Yuki                	                         	LSA	JPN	2.01,52	
10	Wang, Fei (1982)             	                         	LSA	CHN	2.01,87	
11	Złotkowska, Luiza            	                         	LSA	POL	2.01,93	
12	Dmitrieva, Evgeniia          	                         	LN1	RUS	2.02,16	SB
13	Czerwonka, Natalia           	                         	LN3	POL	2.02,76	
14	Erbanová, Karolina           	                         	LA1	CZE	2.02,84	
15	Park, Do-Young               	박도영                      	LA1	KOR	2.03,39	SB
16	Rokita, Anna                 	                         	LSA	AUT	2.03,86	SB
17	Mattscherodt, Katrin         	                         	LSA	GER	2.04,51	SB
18	Grage, Cathrine              	                         	L30	DEN	2.05,19	SB
19	Aydova, Yekaterina           	Айдова, Екатерина        	LA2	KAZ	2.06,70	SB
DQ	Fu, Chunyan                  	                         	LN2	CHN	DQ	

500m Ladies - Divison A - 20 November 2010
1	Wolf, Jenny                  	                         	L30	GER	37,98	
2	Boer, Margot                 	                         	LSA	NED	38,46	
3	Lee, Sang-Hwa                	이상화                      	LN3	KOR	38,56	
4	Kodaira, Nao                 	小平 奈緒                    	LSA	JPN	38,65	
5	Richardson, Heather          	                         	LN3	USA	38,75	
6	Oenema, Thijsje              	                         	LN4	NED	38,87	SB
7	Fatkulina, Olga              	Фаткулина, Ольга         	LN2	RUS	39,00	
8	Hesse, Judith                	                         	LSA	GER	39,06	
9	Rempel, Shannon              	                         	LSA	CAN	39,10	
10	Tsuji, Maki                  	辻 麻希                     	LSA	JPN	39,13	
11	Jin, Peiyu                   	                         	LSA	CHN	39,15	SB
12	Lee, Bo-Ra                   	                         	LSA	KOR	39,16	
13	Timmer, Marianne             	                         	L35	NED	39,18	
14	Nishina, Yukana              	                         	LN2	JPN	39,20	
15	Qi, Shuai                    	                         	LN4	CHN	39,23	
16	Bucsis, Anastasia            	                         	LN3	CAN	39,30	
17	Nesbitt, Christine           	                         	LSA	CAN	39,38	
18	Cholewinski, Lauren          	                         	LN3	USA	39,42	
19	Simionato, Chiara            	                         	L35	ITA	40,10	
20	van Riessen, Laurine         	                         	LN4	NED	1.44,11	
21	Erbanová, Karolina           	                         	LA1	CZE	2.03,57	

3000m Ladies - Divison A - 20 November 2010
1	Rookard, Jilleanne           	                         	LSA	USA	4.04,39	SB
2	Sáblíková, Martina           	                         	LSA	CZE	4.05,83	
3	Beckert, Stephanie           	                         	LN4	GER	4.06,12	
4	Schussler, Brittany          	                         	LSA	CAN	4.07,04	
5	Groves, Kristina             	                         	L30	CAN	4.07,13	
6	Nesbitt, Christine           	                         	LSA	CAN	4.07,40	
7	Ishino, Eriko                	                         	LSA	JPN	4.07,67	SB
8	Wüst, Ireen                  	                         	LSA	NED	4.08,75	
9	Njåtun, Ida                  	                         	LN1	NOR	4.09,25	PR SB
10	Ishizawa, Shiho              	                         	LSA	JPN	4.11,06	SB
11	Klassen, Cindy               	                         	L30	CAN	4.11,34	
12	Hozumi, Masako               	                         	LSA	JPN	4.11,62	
13	Bay, Jennifer                	                         	LN1	GER	4.12,28	PR SB
14	Lobysheva, Ekaterina         	Лобышева, Екатерина      	LSA	RUS	4.12,64	SB
15	Grage, Cathrine              	                         	L30	DEN	4.15,36	
16	Joling, Marije               	                         	LN4	NED	4.15,43	
17	Złotkowska, Luiza            	                         	LSA	POL	4.15,82	
18	Matsuoka, Fuyo               	                         	LA2	JPN	4.16,48	
19	Czerwonka, Natalia           	                         	LN3	POL	4.19,23	
20	Graf, Olga                   	Граф, Ольга              	LSA	RUS	4.19,64	

500m Ladies - Division B - 20 November 2010
1	Takagi, Miho                 	髙木 美帆                    	LB2	JPN	39,45	
2	Das, Anice                   	                         	LSA	NED	39,56	
3	Bradford, Rebekah            	                         	LSA	USA	39,71	
4	Oh, Min-Jee                  	                         	LSA	KOR	39,81	
5	Shimizu, Reika               	                         	LN2	JPN	39,94	
6	Hartmann, Heike              	                         	LSA	GER	40,07	
7	Roth, Denise                 	                         	LN3	GER	40,09	PR SB
8	Hirschbichler, Gabriele      	                         	LSA	GER	40,22	
9	Aydova, Yekaterina           	Айдова, Екатерина        	LA2	KAZ	40,27	
10	Badaeva, Anna                	                         	LN4	BLR	40,33	
11	Zhang, Lu (1988)             	                         	LN3	CHN	40,34	
12	Haugland, Hanne              	                         	LA2	NOR	40,59	
13	Aseeva, Nadezhda             	Асеева, Надежда          	LN2	RUS	40,61	
DQ	Malysheva, Ekaterina         	Малышева, Екатерина      	LSA	RUS	DQ	

3000m Ladies - Division B - 20 November 2010
1	Leenstra, Marrit             	                         	LN3	NED	4.11,52	SB
2	Kleinsman, Moniek            	                         	LSA	NED	4.12,70	SB
3	Kikuchi, Ayaka               	                         	LSA	JPN	4.13,82	
4	Lee, Ju-Youn                 	                         	LN4	KOR	4.14,33	SB
5	Sokhryakova, Elena           	Сохрякова, Елена         	LN1	RUS	4.14,92	
6	Wang, Fei (1982)             	                         	LSA	CHN	4.15,01	SB
7	Garrido, Nicole              	                         	LN3	CAN	4.15,02	
8	Kraus, Bente                 	                         	LN3	GER	4.15,44	
9	Bak, Sara                    	                         	LSA	DEN	4.16,42	PR SB
10	Noh, Seon-Yeong              	노선영                      	LN2	KOR	4.16,54	SB
11	Park, Do-Young               	박도영                      	LA1	KOR	4.16,58	SB
12	Ji, Jia                      	                         	LSA	CHN	4.17,08	
13	Rokita, Anna                 	                         	LSA	AUT	4.18,39	SB
14	Hemmer, Mari                 	                         	LSA	NOR	4.18,81	
15	Mattscherodt, Katrin         	                         	LSA	GER	4.18,90	
16	Woźniak, Katarzyna           	                         	LN2	POL	4.24,14	SB
17	Mikhailava, Tatsiana (1987)  	Михайлова, Татьяна (1987)	LSA	BLR	4.24,30	
18	Fu, Chunyan                  	                         	LN2	CHN	4.24,72	SB
DQ	Schouten, Irene              	                         	LA2	NED	DQ	

1000m Ladies - Divison A - 21 November 2010
1	Nesbitt, Christine           	                         	LSA	CAN	1.15,86	
2	Richardson, Heather          	                         	LN3	USA	1.16,31	SB
3	Boer, Margot                 	                         	LSA	NED	1.16,51	
4	van Riessen, Laurine         	                         	LN4	NED	1.16,52	SB
5	Wüst, Ireen                  	                         	LSA	NED	1.16,57	SB
6	Leenstra, Marrit             	                         	LN3	NED	1.16,78	SB
7	Rempel, Shannon              	                         	LSA	CAN	1.17,00	SB
8	Angermüller, Monique         	                         	LSA	GER	1.17,08	SB
9	Njåtun, Ida                  	                         	LN1	NOR	1.17,12	PR SB
10	Kodaira, Nao                 	小平 奈緒                    	LSA	JPN	1.17,31	
11	Tsuji, Maki                  	辻 麻希                     	LSA	JPN	1.17,38	SB
12	Bruintjes, Natasja           	                         	LN4	NED	1.17,45	
13	Hesse, Judith                	                         	LSA	GER	1.17,53	SB
14	Shikhova, Yekaterina         	Шихова, Екатерина        	LSA	RUS	1.17,64	SB
15	Takagi, Miho                 	髙木 美帆                    	LB2	JPN	1.17,70	PR SB
16	Lobysheva, Ekaterina         	Лобышева, Екатерина      	LSA	RUS	1.17,76	SB
17	Groves, Kristina             	                         	L30	CAN	1.17,92	
18	Schussler, Brittany          	                         	LSA	CAN	1.18,02	
19	Lee, Sang-Hwa                	이상화                      	LN3	KOR	1.18,28	
19	Hirschbichler, Gabriele      	                         	LSA	GER	1.18,28	SB

1000m Ladies - Division B - 21 November 2010
1	Bøkko, Hege                  	                         	LA2	NOR	1.17,57	SB
2	Skokova, Yuliya              	Скокова, Юлия            	LSA	RUS	1.18,20	
3	Klassen, Cindy               	                         	L30	CAN	1.18,25	
4	Rookard, Jilleanne           	                         	LSA	USA	1.18,32	
5	Erbanová, Karolina           	                         	LA1	CZE	1.18,69	SB
6	Fatkulina, Olga              	Фаткулина, Ольга         	LN2	RUS	1.19,04	
7	Simionato, Chiara            	                         	L35	ITA	1.19,19	SB
8	Bradford, Rebekah            	                         	LSA	USA	1.19,34	
9	Lee, Bo-Ra                   	                         	LSA	KOR	1.19,37	SB
10	Dmitrieva, Evgeniia          	                         	LN1	RUS	1.19,47	SB
11	Matsuda, Yuki                	                         	LSA	JPN	1.19,87	
12	Aydova, Yekaterina           	Айдова, Екатерина        	LA2	KAZ	1.20,15	SB
13	Jin, Peiyu                   	                         	LSA	CHN	1.20,26	SB
14	Mikhailava, Tatsiana (1987)  	Михайлова, Татьяна (1987)	LSA	BLR	1.20,27	
15	Qi, Shuai                    	                         	LN4	CHN	1.20,33	
16	Cholewinski, Lauren          	                         	LN3	USA	1.20,71	SB
17	Rokita, Anna                 	                         	LSA	AUT	1.21,71	SB
18	McGregor, Kaitlyn            	                         	LB2	SUI	1.22,11	
19	Woźniak, Katarzyna           	                         	LN2	POL	1.23,04	SB
20	Zhang, Lu (1988)             	                         	LN3	CHN	1.23,78	

500m Men - Divison A - 19 November 2010
1	Kato, Joji                   	加藤 条治                    	MSA	JPN	35,03	
2	Smeekens, Jan                	                         	MSA	NED	35,04	
3	Lee, Kang-Seok               	이강석                      	MSA	KOR	35,10	
4	Lee, Kyou-Hyuk               	                         	M30	KOR	35,19	
4	Fredricks, Tucker            	                         	MSA	USA	35,19	
6	Nagashima, Keiichiro         	                         	MSA	JPN	35,23	
7	Ihle, Nico                   	                         	MSA	GER	35,28	
8	Ohta, Akio                   	                         	MSA	JPN	35,36	
9	de Koning, Jacques           	                         	MSA	NED	35,37	
10	Otterspeer, Hein             	                         	MN3	NED	35,43	PR SB
10	Lobkov, Dmitrij              	                         	M30	RUS	35,43	
12	Haga, Ryohei                 	羽賀 亮平                    	MN3	JPN	35,46	
13	Oikawa, Yuya                 	及川 佑                     	M30	JPN	35,47	
14	Labrie, Vincent              	                         	MSA	CAN	35,50	
15	Kuipers, Simon               	                         	MSA	NED	35,62	
16	Groothuis, Stefan            	                         	MSA	NED	35,71	
17	Moon, Joon                   	문준                       	MSA	KOR	35,74	
18	Junio, Gilmore               	                         	MN1	CAN	35,83	
19	Davis, Shani                 	                         	MSA	USA	35,91	
20	Yesin, Alexey                	Есин, Алексей            	MN4	RUS	35,92	

5000m Men - Divison A - 19 November 2010
1	Lee, Seung-Hoon (1988)       	이승훈 (1988)               	MN4	KOR	6.18,40	SB
2	Kuck, Jonathan               	                         	MN2	USA	6.18,85	PR SB
3	Bøkko, Håvard                	                         	MSA	NOR	6.19,50	SB
4	de Jong, Bob                 	                         	M30	NED	6.21,01	
5	olde Heuvel, Wouter          	                         	MSA	NED	6.21,81	
6	Contin, Alexis               	                         	MSA	FRA	6.21,92	SB
7	Skobrev, Ivan                	Скобрев, Иван            	MSA	RUS	6.22,92	
8	de Vries, Bob                	                         	MSA	NED	6.24,96	
9	Bergsma, Jorrit (1986)       	                         	MSA	NED	6.27,43	
10	Marsicano, Trevor            	                         	MN3	USA	6.29,12	SB
11	Fabris, Enrico               	                         	MSA	ITA	6.29,99	
12	Dobbin, Shane                	                         	M30	NZL	6.30,70	SB
13	Grødum, Øystein              	                         	M30	NOR	6.31,24	
14	Beckert, Patrick             	                         	MN2	GER	6.32,19	
15	Christiansen, Henrik         	                         	MSA	NOR	6.32,30	
16	Bovenhuis, Robert            	                         	MN4	NED	6.32,55	
17	Babenko, Dmitry              	Бабенко, Дмитрий         	MSA	KAZ	6.34,96	
18	Szymański, Jan               	                         	MN3	POL	6.35,28	
19	Ko, Byung-Wook               	고병욱                      	MN2	KOR	6.35,65	
20	Schneider, Roger             	                         	MSA	SUI	6.48,16	

500m Men - Division B - 19 November 2010
1	Koskela, Pekka               	                         	MSA	FIN	35,46	SB
2	Hvammen, Espen Aarnes        	                         	MN3	NOR	35,72	PR SB
3	Blumel, Mike                 	                         	MSA	USA	35,79	
4	Dutton, William              	                         	MN2	CAN	35,80	
5	Ouardi, Muncef               	                         	MSA	CAN	35,82	
6	Zhang, Yaolin                	                         	MSA	CHN	35,84	
7	Schwarz, Samuel              	                         	MSA	GER	35,91	
8	Ioriatti, Ermanno            	                         	M35	ITA	35,96	
9	Krech, Roman                 	Креч, Роман              	MN2	KAZ	35,98	SB
10	Johansen, Even               	                         	MN3	NOR	36,09	
10	Wang, Nan (1989)             	                         	MN2	CHN	36,09	
12	Nieminen, Tuomas             	                         	MSA	FIN	36,19	SB
13	Ihle, Denny                  	                         	MSA	GER	36,20	
14	Niedźwiedzki, Konrad         	                         	MSA	POL	36,27	SB
15	Guo, Qiang                   	                         	MN4	CHN	36,30	
16	Nan, Minghao                 	                         	MSA	CHN	36,31	PR SB
17	MacLennan, Richard           	                         	MN1	CAN	36,33	
18	Waś, Artur                   	                         	MSA	POL	36,38	
19	Paraschivoiu, Marius Cristian	                         	MN2	ROU	36,57	SB
20	Nenzi, Mirko Giacomo         	                         	MN2	ITA	36,59	
21	Greig, Daniel                	                         	MN1	AUS	37,51	
DNF	Puolakka, Markus             	                         	MSA	FIN	DNF	
DQ	Steiner, Frank               	                         	MSA	GER	DQ	

5000m Men - Division B - 19 November 2010
1	Makowsky, Lucas              	                         	MSA	CAN	6.25,55	SB
2	Pedersen, Sverre Lunde       	                         	MA1	NOR	6.29,65	PR SB
3	Weber, Marco                 	                         	MSA	GER	6.33,09	
4	Silovs, Haralds              	                         	MSA	LAT	6.33,32	SB
5	Zaike, Norimasa              	                         	MN3	JPN	6.33,36	
6	Schneider, Tobias            	                         	MSA	GER	6.34,65	SB
7	Lehmann, Robert              	                         	MSA	GER	6.37,49	SB
8	Geisreiter, Moritz (1987)    	                         	MN4	GER	6.38,61	
9	Eriksson, Joel               	                         	MSA	SWE	6.38,88	SB
10	Warsylewicz, Justin          	                         	MSA	CAN	6.40,10	
11	Briand, Pascal               	                         	M35	FRA	6.40,15	SB
12	Cignini, Marco               	                         	MN3	ITA	6.40,17	PR SB
13	Lose, Joshua                 	                         	MSA	AUS	6.41,27	
14	Landry, Léo                  	                         	MN2	CAN	6.41,33	
15	Nakamura, Shota              	中村 奨太                    	MB2	JPN	6.41,45	
16	Stefani, Luca                	                         	MSA	ITA	6.41,76	SB
17	Chmura, Sławomir             	                         	MSA	POL	6.42,00	
18	Kiyama, Yuta                 	                         	MN2	JPN	6.43,44	
19	Solli, Tore                  	                         	MSA	NOR	6.43,84	
20	Baklashkin, Maksim           	Баклашкин, Максим        	MN4	KAZ	6.46,79	
21	Mikhailov, Vitaly            	Михайлов, Виталий        	MSA	BLR	6.47,14	SB
22	Shirokov, Vladimir           	Широков, Владимир        	MN3	RUS	6.52,65	
23	Räsänen, Niko                	                         	MN2	FIN	6.54,33	
24	Sun, Longjiang               	孙龙将                      	MA1	CHN	6.56,11	SB
25	Haselberger, Zdeněk          	                         	MN3	CZE	6.57,20	
26	Uuganbaatar, Galbaatar       	                         	MN3	MGL	7.11,95	
27	Rumyantsev, Alexander        	Румянцев, Александр      	MSA	RUS	7.26,98	
DQ	Ion, Marian Cristian         	                         	MN3	ROU	DQ	

500m Men - Divison A - 20 November 2010
1	Koskela, Pekka               	                         	MSA	FIN	34,90	SB
2	Fredricks, Tucker            	                         	MSA	USA	34,91	SB
3	Lee, Kang-Seok               	이강석                      	MSA	KOR	35,13	
4	Lee, Kyou-Hyuk               	                         	M30	KOR	35,19	
5	Kato, Joji                   	加藤 条治                    	MSA	JPN	35,21	
6	Nagashima, Keiichiro         	                         	MSA	JPN	35,22	
7	Oikawa, Yuya                 	及川 佑                     	M30	JPN	35,23	SB
7	Ohta, Akio                   	                         	MSA	JPN	35,23	
9	Smeekens, Jan                	                         	MSA	NED	35,26	
10	Otterspeer, Hein             	                         	MN3	NED	35,39	PR SB
11	de Koning, Jacques           	                         	MSA	NED	35,41	
12	Lobkov, Dmitrij              	                         	M30	RUS	35,46	
13	Groothuis, Stefan            	                         	MSA	NED	35,49	
14	Yesin, Alexey                	Есин, Алексей            	MN4	RUS	35,55	SB
15	Moon, Joon                   	문준                       	MSA	KOR	35,61	
16	Labrie, Vincent              	                         	MSA	CAN	35,63	
17	Kuipers, Simon               	                         	MSA	NED	35,70	
18	Davis, Shani                 	                         	MSA	USA	35,71	
19	Ihle, Nico                   	                         	MSA	GER	35,77	
20	Haga, Ryohei                 	羽賀 亮平                    	MN3	JPN	35,88	
21	Junio, Gilmore               	                         	MN1	CAN	35,89	

1500m Men - Divison A - 20 November 2010
1	Bøkko, Håvard                	                         	MSA	NOR	1.45,27	SB
2	Marsicano, Trevor            	                         	MN3	USA	1.46,15	SB
3	Groothuis, Stefan            	                         	MSA	NED	1.46,31	
4	Contin, Alexis               	                         	MSA	FRA	1.46,32	SB
4	Makowsky, Lucas              	                         	MSA	CAN	1.46,32	
6	Kuipers, Simon               	                         	MSA	NED	1.46,36	
7	Davis, Shani                 	                         	MSA	USA	1.46,38	
8	Kuck, Jonathan               	                         	MN2	USA	1.46,44	SB
9	Ket, Rhian                   	                         	MSA	NED	1.46,49	SB
10	Skobrev, Ivan                	Скобрев, Иван            	MSA	RUS	1.46,52	SB
10	Tuitert, Mark                	                         	M30	NED	1.46,52	
12	Flygind Larsen, Mikael       	                         	MSA	NOR	1.47,31	
13	olde Heuvel, Wouter          	                         	MSA	NED	1.47,34	
14	Bródka, Zbigniew             	                         	MSA	POL	1.48,05	SB
15	Lalenkov, Evgenij            	                         	M30	RUS	1.48,27	
16	Fabris, Enrico               	                         	MSA	ITA	1.48,33	
17	Yesin, Alexey                	Есин, Алексей            	MN4	RUS	1.48,58	
18	Christiansen, Henrik         	                         	MSA	NOR	1.49,71	
19	Babenko, Dmitry              	Бабенко, Дмитрий         	MSA	KAZ	1.49,80	
20	Lee, Jong-Woo                	                         	MSA	KOR	1.49,96	

500m Men - Division B - 20 November 2010
1	Hvammen, Espen Aarnes        	                         	MN3	NOR	35,73	
2	Dutton, William              	                         	MN2	CAN	35,78	
3	Zhang, Yaolin                	                         	MSA	CHN	36,04	
4	Wang, Nan (1989)             	                         	MN2	CHN	36,05	
5	Waś, Artur                   	                         	MSA	POL	36,06	SB
6	Ioriatti, Ermanno            	                         	M35	ITA	36,12	
6	Ouardi, Muncef               	                         	MSA	CAN	36,12	
8	Blumel, Mike                 	                         	MSA	USA	36,17	
9	Nieminen, Tuomas             	                         	MSA	FIN	36,26	
10	Nan, Minghao                 	                         	MSA	CHN	36,29	PR SB
11	Schwarz, Samuel              	                         	MSA	GER	36,30	
12	Ihle, Denny                  	                         	MSA	GER	36,33	
13	Krech, Roman                 	Креч, Роман              	MN2	KAZ	36,38	
14	Johansen, Even               	                         	MN3	NOR	36,47	
15	Guo, Qiang                   	                         	MN4	CHN	36,58	
16	Morrison, Denny              	                         	MSA	CAN	36,62	
17	Puolakka, Markus             	                         	MSA	FIN	36,70	
18	Steiner, Frank               	                         	MSA	GER	36,78	
19	Greig, Daniel                	                         	MN1	AUS	36,90	SB
20	Eriksson, Joel               	                         	MSA	SWE	36,93	
21	Paraschivoiu, Marius Cristian	                         	MN2	ROU	36,97	
DQ	Biega, Maciej                	                         	MN3	POL	DQ	

1500m Men - Division B - 20 November 2010
1	Morrison, Denny              	                         	MSA	CAN	1.46,98	SB
2	Szymański, Jan               	                         	MN3	POL	1.48,47	PR SB
3	Kuzin, Denis                 	Кузин, Денис             	MN3	KAZ	1.48,48	SB
4	Dallmann, Jörg               	                         	M30	GER	1.48,93	SB
5	Lorentzen, Håvard Holmefjord 	                         	MA1	NOR	1.49,04	
6	Niedźwiedzki, Konrad         	                         	MSA	POL	1.49,12	SB
7	Rumyantsev, Alexander        	Румянцев, Александр      	MSA	RUS	1.49,54	PR SB
8	Eriksson, Joel               	                         	MSA	SWE	1.49,70	SB
9	Riopel, Philippe             	                         	MN3	CAN	1.49,84	
10	Warsylewicz, Justin          	                         	MSA	CAN	1.50,00	
11	Anesi, Matteo                	                         	MSA	ITA	1.50,03	
12	Beckert, Patrick             	                         	MN2	GER	1.50,53	
13	Abe, Hiroki                  	                         	MSA	JPN	1.50,61	SB
14	Lehmann, Robert              	                         	MSA	GER	1.50,69	
15	Oda, Takuro                  	小田 卓朗                    	MA1	JPN	1.50,85	
16	Blumel, Mike                 	                         	MSA	USA	1.50,94	SB
17	Silovs, Haralds              	                         	MSA	LAT	1.50,96	SB
18	Nenzi, Mirko Giacomo         	                         	MN2	ITA	1.51,45	
19	Mikhailov, Vitaly            	Михайлов, Виталий        	MSA	BLR	1.51,72	
20	Lose, Joshua                 	                         	MSA	AUS	1.51,84	SB
21	Sun, Longjiang               	孙龙将                      	MA1	CHN	1.52,40	SB
22	Schneider, Tobias            	                         	MSA	GER	1.52,64	
23	Räsänen, Niko                	                         	MN2	FIN	1.52,71	
24	Sáblik, Milan                	                         	MN1	CZE	1.53,11	SB
25	Grozea, Claudiu              	                         	MSA	ROU	2.10,39	

1000m Men - Divison A - 21 November 2010
1	Davis, Shani                 	                         	MSA	USA	1.08,82	
2	Lee, Kyou-Hyuk               	                         	M30	KOR	1.09,08	SB
3	Kuipers, Simon               	                         	MSA	NED	1.09,11	
3	Flygind Larsen, Mikael       	                         	MSA	NOR	1.09,11	SB
5	Groothuis, Stefan            	                         	MSA	NED	1.09,15	
6	Tuitert, Mark                	                         	M30	NED	1.09,21	
7	Ihle, Nico                   	                         	MSA	GER	1.09,69	SB
8	Otterspeer, Hein             	                         	MN3	NED	1.09,74	PR SB
9	Morrison, Denny              	                         	MSA	CAN	1.09,83	
10	Yesin, Alexey                	Есин, Алексей            	MN4	RUS	1.09,90	SB
11	Bos, Jan (1975)              	                         	M35	NED	1.09,91	
12	Lalenkov, Evgenij            	                         	M30	RUS	1.09,92	
13	Schwarz, Samuel              	                         	MSA	GER	1.09,93	
14	Lee, Kang-Seok               	이강석                      	MSA	KOR	1.09,98	
15	Lobkov, Dmitrij              	                         	M30	RUS	1.10,35	SB
16	Marsicano, Trevor            	                         	MN3	USA	1.10,69	
17	Riopel, Philippe             	                         	MN3	CAN	1.11,07	
18	Dallmann, Jörg               	                         	M30	GER	1.11,11	
19	Nagashima, Keiichiro         	                         	MSA	JPN	1.11,12	
20	Haga, Ryohei                 	羽賀 亮平                    	MN3	JPN	1.11,59	

1000m Men - Division B - 21 November 2010
1	Koskela, Pekka               	                         	MSA	FIN	1.10,21	SB
2	Kuzin, Denis                 	Кузин, Денис             	MN3	KAZ	1.10,33	SB
3	Kuck, Jonathan               	                         	MN2	USA	1.10,86	
4	Anesi, Matteo                	                         	MSA	ITA	1.11,03	SB
5	Lorentzen, Håvard Holmefjord 	                         	MA1	NOR	1.11,04	PR SB
6	Chadaev, Sergej              	                         	MN4	RUS	1.11,24	
7	Nieminen, Tuomas             	                         	MSA	FIN	1.11,30	SB
8	Rukke, Christoffer Fagerli   	                         	MN4	NOR	1.11,33	SB
9	Bondarchuk, Aleksej          	Бондарчук, Алексей       	MN1	KAZ	1.11,52	SB
10	Junio, Gilmore               	                         	MN1	CAN	1.11,56	
11	Biega, Maciej                	                         	MN3	POL	1.11,67	SB
12	Eriksson, Joel               	                         	MSA	SWE	1.11,68	
13	Nenzi, Mirko Giacomo         	                         	MN2	ITA	1.11,74	
14	Silovs, Haralds              	                         	MSA	LAT	1.11,89	SB
15	Krech, Roman                 	Креч, Роман              	MN2	KAZ	1.11,92	
16	Steiner, Frank               	                         	MSA	GER	1.11,98	
17	Ouardi, Muncef               	                         	MSA	CAN	1.12,02	
18	Hirschbichler, Hubert        	                         	MN1	GER	1.12,04	PR SB
19	Hvammen, Espen Aarnes        	                         	MN3	NOR	1.12,41	
20	Blumel, Mike                 	                         	MSA	USA	1.12,50	
21	Mikhailov, Vitaly            	Михайлов, Виталий        	MSA	BLR	1.12,70	
22	Dutton, William              	                         	MN2	CAN	1.12,80	
23	Wang, Nan (1989)             	                         	MN2	CHN	1.12,81	SB
24	Brojaka, Philip              	                         	MSA	GBR	1.13,06	
25	Greig, Daniel                	                         	MN1	AUS	1.13,26	SB
26	Paraschivoiu, Marius Cristian	                         	MN2	ROU	1.13,82	SB
27	Fredricks, Tucker            	                         	MSA	USA	1.14,01	
DQ	Oikawa, Yuya                 	及川 佑                     	M30	JPN	DQ	

            

Native Language Names