3. Deutschland-Cup 2021-2022
Erfurt (GER)
5 - 6 March 2022

500m Women - 5 March 2022
1	Ostlender, Anna           	LN1	GER	40,34	
2	Franzen, Katja            	L30	GER	40,42	

1500m Women - 5 March 2022
1	Hofmann, Josie            	LSA	GER	2.04,92	
2	Stirnemann, Victoria      	LN1	GER	2.05,63	
3	Anders, Christl           	LN3	GER	2.15,45	

500m Women - Junior A - 5 March 2022
1	Warmuth, Sophie           	LA2	GER	39,62	
2	Schlörb, Josephine        	LA1	GER	41,43	
3	Zschimmer, Vivien         	LA1	GER	42,26	
4	Mühle, Magdalena          	LA2	GER	42,63	
5	Mulsow, Aurelia           	LA1	GER	43,10	
6	Zink, Marlene             	LA1	GER	43,34	
7	Herberger, Ella           	LA2	GER	44,09	

1500m Women - Junior A - 5 March 2022
1	Schlörb, Josephine        	LA1	GER	2.09,46	
2	Mulsow, Aurelia           	LA1	GER	2.10,59	
3	Bachl, Julia              	LA2	GER	2.10,62	
4	Mayrhofer, Leonie         	LA1	GER	2.11,49	
5	Zink, Marlene             	LA1	GER	2.16,82	
6	Herberger, Ella           	LA2	GER	2.17,75	
DNF	Mühle, Magdalena          	LA2	GER	DNF	

Team Pursuit (6 laps) Women - Junior A - 5 March 2022
1	BAYERN                     			3.20,28	
	Bachl, Julia               	LA2	GER		
	Mayrhofer, Leonie          	LA1	GER		
	Völker, Ashley             	LB2	GER		
2	SACHSEN                    			3.36,00	
	Richter, Johanna           	LB1	GER		
	Hemeltjen, Tina            	LB1	GER		
	Altrogge, Tami             	LB1	GER		

Team Sprint Women - Junior A - 5 March 2022
1	THÜRINGEN I                			1.37,66	
	Warmuth, Sophie            	LA2	GER		
	Zschimmer, Vivien          	LA1	GER		
	Adeberg, Sofie             	LB1	GER		
2	SACHSEN                    			1.37,87	
	Mühle, Magdalena           	LA2	GER		
	Herberger, Ella            	LA2	GER		
	Schlörb, Josephine         	LA1	GER		
3	THÜRINGEN II               			1.41,49	
	Mulsow, Aurelia            	LA1	GER		
	Zink, Marlene              	LA1	GER		
	Junge, Stella Marie        	LB1	GER		

500m Women - Junior B - 5 March 2022
1	Adeberg, Sofie            	LB1	GER	42,13	
2	Letteboer, Stina          	LB1	GER	42,37	
3	Geutner, Julia            	LB1	GER	42,62	
4	Erler, Emma Helene        	LB2	GER	43,17	SB
5	Hemeltjen, Tina           	LB1	GER	43,30	
6	Völker, Ashley            	LB2	GER	43,67	
7	Junge, Stella Marie       	LB1	GER	44,22	
8	Richter, Johanna          	LB1	GER	44,28	
9	Altrogge, Tami            	LB1	GER	44,33	
10	Sommer, Alicia            	LB2	GER	44,86	
11	Hollerbaum, Jessie        	LB1	GER	44,95	
12	Gerke, Jessica            	LB2	GER	45,05	
13	Wolf, Emma Charlotte      	LB1	GER	46,41	
14	Krömer, Anna              	LB1	GER	48,69	PR SB

1500m Women - Junior B - 5 March 2022
1	Letteboer, Stina          	LB1	GER	2.12,21	
2	Erler, Emma Helene        	LB2	GER	2.12,46	SB
3	Adeberg, Sofie            	LB1	GER	2.12,78	
4	Hemeltjen, Tina           	LB1	GER	2.14,21	
5	Altrogge, Tami            	LB1	GER	2.17,19	
6	Richter, Johanna          	LB1	GER	2.20,71	
7	Sommer, Alicia            	LB2	GER	2.21,40	
8	Hollerbaum, Jessie        	LB1	GER	2.21,85	
9	Wolf, Emma Charlotte      	LB1	GER	2.24,21	
10	Gerke, Jessica            	LB2	GER	2.27,80	
11	Krömer, Anna              	LB1	GER	2.33,31	PR SB

500m Women - Junior C - 5 March 2022
1	Pfeifer, Paula            	LC2	GER	41,96	
2	Duft, Isabelle            	LC2	GER	42,96	PR SB
3	Albrecht, Paula           	LC1	GER	43,83	
4	Zillger, Laura            	LC2	GER	44,31	
5	Hennig, Sophie            	LC2	GER	44,38	
6	Fuhrmann, Mara            	LC2	GER	44,47	
7	Sauer, Alexandra Charlotte	LC1	GER	44,72	
8	Brusch, Frida             	LC1	GER	44,82	
9	Henkel, Sahra Michelle    	LC1	GER	45,29	
10	Trapp, Johanna            	LC1	GER	45,52	
11	Meinig, Mia               	LC1	GER	45,97	
12	Heinze, Angelina          	LC2	GER	46,17	
13	Riedel, Franziska         	LC2	GER	46,24	
14	Jarmatz, Luisa            	LC1	GER	46,33	
15	Ziegler, Viktoria         	LC2	GER	46,39	
16	Schöbel, Nea Malin        	LC1	GER	46,75	
17	Janetzki, Elisa           	LC2	GER	46,84	
18	Winkels, Sofia            	LC1	GER	47,00	
19	Müller, Annalina          	LC1	GER	47,52	
20	Guzowski, Anna            	LC2	GER	48,13	
21	Stauch, Luise             	LC1	GER	48,15	
22	Hörnschemeyer, Irene      	LC1	GER	48,55	
23	Pechardscheck, Leonie     	LC2	GER	49,33	
24	Töbs, Elenore             	LC1	GER	49,68	
25	Bubic, Mirja              	LC2	GER	50,66	

1500m Women - Junior C - 5 March 2022
1	Duft, Isabelle            	LC2	GER	2.14,49	PR SB
2	Pfeifer, Paula            	LC2	GER	2.16,86	
3	Fuhrmann, Mara            	LC2	GER	2.19,71	
4	Albrecht, Paula           	LC1	GER	2.19,85	
5	Hennig, Sophie            	LC2	GER	2.21,69	
6	Sauer, Alexandra Charlotte	LC1	GER	2.21,99	
7	Meinig, Mia               	LC1	GER	2.22,25	PR SB
8	Jarmatz, Luisa            	LC1	GER	2.22,35	
9	Riedel, Franziska         	LC2	GER	2.23,12	
10	Zillger, Laura            	LC2	GER	2.23,28	
11	Brusch, Frida             	LC1	GER	2.23,49	
12	Henkel, Sahra Michelle    	LC1	GER	2.24,10	
13	Winkels, Sofia            	LC1	GER	2.28,19	PR SB
14	Müller, Annalina          	LC1	GER	2.28,52	PR SB
15	Hörnschemeyer, Irene      	LC1	GER	2.29,35	
16	Trapp, Johanna            	LC1	GER	2.29,57	
17	Guzowski, Anna            	LC2	GER	2.30,01	
18	Ziegler, Viktoria         	LC2	GER	2.30,66	
19	Pechardscheck, Leonie     	LC2	GER	2.31,01	PR SB
20	Heinze, Angelina          	LC2	GER	2.31,68	
21	Schöbel, Nea Malin        	LC1	GER	2.32,52	
22	Janetzki, Elisa           	LC2	GER	2.34,39	
23	Stauch, Luise             	LC1	GER	2.41,30	
24	Bubic, Mirja              	LC2	GER	2.47,25	
25	Töbs, Elenore             	LC1	GER	2.49,46	

Team Pursuit (6 laps) Women - Out of Competition - 5 March 2022
1	NRW                        			3.58,66	
	Gerke, Jessica             	LB2	GER		
	Hörnschemeyer, Irene       	LC1	GER		
	Winkels, Sofia             	LC1	GER		

1000m Women - 6 March 2022
1	Franzen, Katja            	L30	GER	1.21,27	
2	Ostlender, Anna           	LN1	GER	1.22,90	

3000m Women - 6 March 2022
1	Hofmann, Josie            	LSA	GER	4.26,87	
2	Anders, Christl           	LN3	GER	4.46,97	

Mass Start (16 laps) Women - 6 March 2022
1	Hofmann, Josie            	LSA	GER	10.24,06	63
2	Ostlender, Anna           	LN1	GER	10.24,19	42
3	Geutner, Julia            	LB1	GER	10.27,82	22
4	Hemeltjen, Tina           	LB1	GER	10.27,97	10
5	Altrogge, Tami            	LB1	GER	10.28,05	6
6	Bachl, Julia              	LA2	GER	10.29,03	4
7	Richter, Johanna          	LB1	GER	10.28,50	3
8	Adeberg, Sofie            	LB1	GER	10.30,75	3
9	Völker, Ashley            	LB2	GER	10.34,12	3
10	Mayrhofer, Leonie         	LA1	GER	10.34,22	1
11	Zink, Marlene             	LA1	GER	10.33,89	
12	Sommer, Alicia            	LB2	GER	10.34,23	
13	Wolf, Emma Charlotte      	LB1	GER	10.35,06	
14	Gerke, Jessica            	LB2	GER		

1000m Women - Junior A - 6 March 2022
1	Schlörb, Josephine        	LA1	GER	1.22,69	
2	Zschimmer, Vivien         	LA1	GER	1.25,78	
3	Zink, Marlene             	LA1	GER	1.27,62	
4	Herberger, Ella           	LA2	GER	1.29,02	
5	Mühle, Magdalena          	LA2	GER	1.29,06	

3000m Women - Junior A - 6 March 2022
1	Mayrhofer, Leonie         	LA1	GER	4.27,57	
2	Schlörb, Josephine        	LA1	GER	4.31,48	
3	Bachl, Julia              	LA2	GER	4.33,44	
4	Mühle, Magdalena          	LA2	GER	4.34,49	
5	Mulsow, Aurelia           	LA1	GER	4.35,22	PR SB
6	Zink, Marlene             	LA1	GER	4.48,60	PR SB
7	Herberger, Ella           	LA2	GER	4.52,39	

1000m Women - Junior B - 6 March 2022
1	Adeberg, Sofie            	LB1	GER	1.24,18	
2	Geutner, Julia            	LB1	GER	1.24,70	PR SB
3	Letteboer, Stina          	LB1	GER	1.25,04	
4	Erler, Emma Helene        	LB2	GER	1.25,38	SB
5	Hemeltjen, Tina           	LB1	GER	1.26,36	
6	Altrogge, Tami            	LB1	GER	1.28,50	
7	Junge, Stella Marie       	LB1	GER	1.30,02	
8	Sommer, Alicia            	LB2	GER	1.30,89	
9	Richter, Johanna          	LB1	GER	1.31,14	
10	Hollerbaum, Jessie        	LB1	GER	1.31,48	
11	Wolf, Emma Charlotte      	LB1	GER	1.33,36	
12	Gerke, Jessica            	LB2	GER	1.33,70	
13	Krömer, Anna              	LB1	GER	1.40,43	PR SB

3000m Women - Junior B - 6 March 2022
1	Völker, Ashley            	LB2	GER	4.39,20	
2	Geutner, Julia            	LB1	GER	4.40,65	
3	Adeberg, Sofie            	LB1	GER	4.42,26	PR SB
4	Hemeltjen, Tina           	LB1	GER	4.47,55	
5	Erler, Emma Helene        	LB2	GER	4.50,62	PR SB
6	Altrogge, Tami            	LB1	GER	4.54,66	
7	Sommer, Alicia            	LB2	GER	4.59,36	
8	Hollerbaum, Jessie        	LB1	GER	5.11,81	
9	Gerke, Jessica            	LB2	GER	5.25,83	
10	Krömer, Anna              	LB1	GER	5.38,11	

Mass Start (10 laps) Women - Junior C - 6 March 2022
1	Duft, Isabelle            	LC2	GER	6.49,05	32
2	Pfeifer, Paula            	LC2	GER	6.49,65	21
3	Jarmatz, Luisa            	LC1	GER	6.50,16	10
4	Zillger, Laura            	LC2	GER	7.15,44	6
5	Fuhrmann, Mara            	LC2	GER	6.52,47	4
6	Meinig, Mia               	LC1	GER	6.52,51	2
7	Sauer, Alexandra Charlotte	LC1	GER	6.53,64	2
8	Winkels, Sofia            	LC1	GER	6.53,25	1
9	Schöbel, Nea Malin        	LC1	GER	6.53,29	
10	Brusch, Frida             	LC1	GER	6.53,30	
11	Riedel, Franziska         	LC2	GER	6.53,33	
12	Hörnschemeyer, Irene      	LC1	GER	6.53,46	
13	Trapp, Johanna            	LC1	GER	6.53,54	
14	Ziegler, Viktoria         	LC2	GER	6.54,44	
15	Guzowski, Anna            	LC2	GER	6.54,68	
16	Heinze, Angelina          	LC2	GER	6.54,91	
17	Pechardscheck, Leonie     	LC2	GER	6.54,93	
18	Müller, Annalina          	LC1	GER	6.55,07	
19	Hennig, Sophie            	LC2	GER	6.55,14	
20	Henkel, Sahra Michelle    	LC1	GER	6.57,28	
21	Janetzki, Elisa           	LC2	GER	7.05,28	
DNF	Albrecht, Paula           	LC1	GER	DNF	

1000m Women - Junior C - 6 March 2022
1	Pfeifer, Paula            	LC2	GER	1.26,25	PR SB
2	Duft, Isabelle            	LC2	GER	1.27,51	PR SB
3	Albrecht, Paula           	LC1	GER	1.28,87	PR SB
4	Fuhrmann, Mara            	LC2	GER	1.29,49	
5	Meinig, Mia               	LC1	GER	1.30,96	PR SB
6	Hennig, Sophie            	LC2	GER	1.31,24	PR SB
7	Zillger, Laura            	LC2	GER	1.31,70	
8	Jarmatz, Luisa            	LC1	GER	1.31,85	
9	Henkel, Sahra Michelle    	LC1	GER	1.32,02	
10	Brusch, Frida             	LC1	GER	1.32,14	PR SB
11	Sauer, Alexandra Charlotte	LC1	GER	1.32,30	
12	Riedel, Franziska         	LC2	GER	1.32,60	
13	Trapp, Johanna            	LC1	GER	1.33,44	
14	Heinze, Angelina          	LC2	GER	1.34,13	
15	Winkels, Sofia            	LC1	GER	1.34,35	
16	Janetzki, Elisa           	LC2	GER	1.35,30	
17	Schöbel, Nea Malin        	LC1	GER	1.35,36	PR SB
18	Ziegler, Viktoria         	LC2	GER	1.35,40	
19	Guzowski, Anna            	LC2	GER	1.35,73	PR SB
20	Müller, Annalina          	LC1	GER	1.36,69	PR SB
21	Hörnschemeyer, Irene      	LC1	GER	1.37,37	
22	Pechardscheck, Leonie     	LC2	GER	1.40,68	
23	Stauch, Luise             	LC1	GER	1.43,84	
24	Bubic, Mirja              	LC2	GER	1.45,64	
25	Töbs, Elenore             	LC1	GER	1.48,72	

500m Men - 5 March 2022
1	Kurzmann, Niklas          	MN2	GER	36,29	
2	Jeske, Ole                	MN4	GER	36,34	
3	Strübe, Maximilian        	MSA	GER	36,86	
4	Marx, Jeremias            	MSA	GER	38,25	
5	Herrmann, Richard         	MN3	GER	38,62	

1500m Men - 5 March 2022
1	Müller, Noel              	MSA	GER	1.52,83	
2	Rudolph, Tom              	MN1	GER	1.56,52	
3	Herrmann, Richard         	MN3	GER	1.57,16	
WDR	Marx, Jeremias            	MSA	GER	WDR	

500m Men - Junior A - 5 March 2022
1	Schnabel, Emile           	MA2	GER	37,25	
2	Mittag, Magnus            	MA1	GER	38,33	PR SB
3	Brandt, Finn-Bennet       	MA1	GER	39,84	PR SB

1500m Men - Junior A - 5 March 2022
1	Mittag, Magnus            	MA1	GER	1.57,44	
2	Mayrhofer, Dominik        	MA1	GER	1.58,35	
3	Geppert, Maximilian       	MA2	GER	1.59,52	
4	Brandt, Finn-Bennet       	MA1	GER	2.00,39	

Team Pursuit (8 laps) Men - Junior A - 5 March 2022
1	BAYERN                     			4.07,87	
	Geppert, Maximilian        	MA2	GER		
	Gross, Gabriel             	MA1	GER		
	Mayrhofer, Dominik         	MA1	GER		
2	SACHSEN                    			4.19,74	
	Schreiter, Richard         	MB2	GER		
	Lippert, Lars              	MB1	GER		
	Stibenz, Matteo            	MB1	GER		

Team Sprint Men - Junior A - 5 March 2022
1	SACHSEN                    			1.30,03	
	Mittag, Magnus             	MA1	GER		
	Blümel, Ben                	MB2	GER		
	Grabe, Lennart             	MB1	GER		
2	THÜRINGEN                  			1.32,79	
	Brandt, Finn-Bennet        	MA1	GER		
	Fischer, Nils              	MB2	GER		
	Heimbürge, David           	MB2	GER		

500m Men - Junior B - 5 March 2022
1	Grabe, Lennart            	MB1	GER	38,60	
2	Santana, Martin           	MB1	GER	38,77	
3	Heimbürge, David          	MB2	GER	39,19	
4	Blümel, Ben               	MB2	GER	39,33	
5	Lippert, Lars             	MB1	GER	39,47	
6	Hell, Konstantin          	MB2	GER	39,49	
7	Malik, Maximilian         	MB2	GER	39,60	
8	Schreiter, Richard        	MB2	GER	39,79	
9	Gonscharov, Denis         	MB1	GER	39,89	
9	Fischer, Nils             	MB2	GER	39,89	
11	Stibenz, Matteo           	MB1	GER	40,19	
12	Müller, Nico              	MB1	GER	41,07	
13	Baier, Max                	MB1	GER	41,14	
14	PUkall, Ricky             	MB2	GER	41,39	
15	Göpelt, Arvid             	MB1	GER	41,43	
16	Kaiser, Adrian            	MB1	GER	41,59	
17	Köckert, Jasper           	MB1	GER	42,98	
18	Görhardt, Lars Lukas      	MB1	GER	43,33	PR SB
19	Lerchenmüller, Halvar     	MB1	GER	47,89	

1500m Men - Junior B - 5 March 2022
1	Stibenz, Matteo           	MB1	GER	1.59,20	
2	Schreiter, Richard        	MB2	GER	1.59,25	
3	Heimbürge, David          	MB2	GER	2.01,16	PR SB
4	Hell, Konstantin          	MB2	GER	2.01,30	PR SB
5	Kaiser, Adrian            	MB1	GER	2.01,74	
6	Malik, Maximilian         	MB2	GER	2.02,01	
7	Gonscharov, Denis         	MB1	GER	2.02,29	
8	Lippert, Lars             	MB1	GER	2.02,39	PR SB
9	Blümel, Ben               	MB2	GER	2.02,89	
10	Grabe, Lennart            	MB1	GER	2.05,05	
11	Müller, Nico              	MB1	GER	2.07,22	
12	Baier, Max                	MB1	GER	2.07,75	
13	Göpelt, Arvid             	MB1	GER	2.10,16	
14	Köckert, Jasper           	MB1	GER	2.14,37	
15	Görhardt, Lars Lukas      	MB1	GER	2.16,49	
16	Lerchenmüller, Halvar     	MB1	GER	2.29,85	

500m Men - Junior C - 5 March 2022
1	Sonnekalb, Finn           	MC2	GER	38,26	
2	Kortlever, Ede-Konrad     	MC2	GER	39,96	
3	Drechsler, Ben-Lukas      	MC1	GER	40,55	
4	Melde, Oskar              	MC1	GER	40,68	
5	Patz, Max                 	MC2	GER	40,70	
6	Garmeister, Philippe      	MC2	GER	40,80	
7	Höhne, Dustin             	MC2	GER	40,93	
8	Marth, Bandet             	MC2	GER	41,06	
9	Mittag, Carlos            	MC2	GER	41,39	
10	Weber, Rafael             	MC2	GER	41,46	
11	Lemcke, Matti             	MC1	GER	41,94	
11	Conrad, Florian           	MC2	GER	41,94	
13	Huber, Leo                	MC1	GER	41,97	
14	Flaig, Jaro               	MC2	GER	42,08	PR SB
15	Rau, Maximilian           	MC1	GER	42,22	PR SB
16	Ebert, Jonas              	MC1	GER	43,15	
17	Sobottka, Anton           	MC1	GER	43,18	
18	Theuring, Emilian         	MC2	GER	43,53	PR SB
19	Schuhmacher, Yannick      	MC1	GER	43,61	
20	Mehnert, Fritz            	MC1	GER	43,70	PR SB
21	Volkmer, Nils             	MC1	GER	43,71	
21	Baum, Valentin            	MC1	GER	43,71	
23	Büttner, Bruno            	MC1	GER	43,89	
24	Sobottka, Johannes        	MC1	GER	43,97	
25	Grimm, Paul               	MC1	GER	44,10	
26	Heck, Matteo              	MC2	GER	44,44	
27	Hoppenrath, Floris        	MC1	GER	45,19	
28	Rohleder, Tim Collin      	MC1	GER	45,27	
29	Quaiser, Julian           	MC1	GER	46,44	
30	Graefe, Emil              	MC1	GER	46,56	

1500m Men - Junior C - 5 March 2022
1	Sonnekalb, Finn           	MC2	GER	2.00,88	
2	Kortlever, Ede-Konrad     	MC2	GER	2.01,81	
3	Weber, Rafael             	MC2	GER	2.05,68	
4	Drechsler, Ben-Lukas      	MC1	GER	2.06,53	
5	Höhne, Dustin             	MC2	GER	2.06,93	
6	Conrad, Florian           	MC2	GER	2.07,06	
7	Patz, Max                 	MC2	GER	2.07,98	
8	Garmeister, Philippe      	MC2	GER	2.08,22	
9	Flaig, Jaro               	MC2	GER	2.08,72	
10	Huber, Leo                	MC1	GER	2.08,75	
11	Mittag, Carlos            	MC2	GER	2.11,35	
12	Marth, Bandet             	MC2	GER	2.13,01	
13	Rau, Maximilian           	MC1	GER	2.13,13	PR SB
14	Lemcke, Matti             	MC1	GER	2.13,66	
15	Melde, Oskar              	MC1	GER	2.13,85	
16	Mehnert, Fritz            	MC1	GER	2.13,99	
17	Sobottka, Johannes        	MC1	GER	2.14,22	PR SB
18	Schuhmacher, Yannick      	MC1	GER	2.16,01	
19	Theuring, Emilian         	MC2	GER	2.16,23	PR SB
20	Sobottka, Anton           	MC1	GER	2.16,36	PR SB
21	Ebert, Jonas              	MC1	GER	2.17,04	
22	Volkmer, Nils             	MC1	GER	2.17,35	PR SB
23	Hoppenrath, Floris        	MC1	GER	2.17,60	PR SB
24	Grimm, Paul               	MC1	GER	2.18,26	PR SB
25	Baum, Valentin            	MC1	GER	2.19,62	
26	Büttner, Bruno            	MC1	GER	2.20,40	
27	Heck, Matteo              	MC2	GER	2.20,78	
28	Graefe, Emil              	MC1	GER	2.23,98	
29	Rohleder, Tim Collin      	MC1	GER	2.24,85	
30	Quaiser, Julian           	MC1	GER	2.24,90	

1000m Men - 6 March 2022
1	Jeske, Ole                	MN4	GER	1.13,35	
2	Kurzmann, Niklas          	MN2	GER	1.14,86	
3	Rudolph, Tom              	MN1	GER	1.16,00	
DNF	Herrmann, Richard         	MN3	GER	DNF	

5000m Men - 6 March 2022
1	Götze, Konstantin         	MN2	GER	6.41,03	
2	Galczinsky, Paul          	MN4	GER	6.43,26	

Mass Start (16 laps) Men - 6 March 2022
1	Rudolph, Tom              	MN1	GER	8.52,73	62
2	Schnabel, Emile           	MA2	GER	8.53,70	40
3	Mayrhofer, Dominik        	MA1	GER	8.53,73	20
4	Geppert, Maximilian       	MA2	GER	8.53,74	10
5	Stibenz, Matteo           	MB1	GER	9.12,61	9
6	Kaiser, Adrian            	MB1	GER	8.57,36	7
7	Gonscharov, Denis         	MB1	GER	9.01,99	3
8	Müller, Nico              	MB1	GER	9.14,84	2
9	Heimbürge, David          	MB2	GER	9.14,98	1
10	Brandt, Finn-Bennet       	MA1	GER	9.05,58	
11	Jeske, Ole                	MN4	GER	9.07,06	
12	Göpelt, Arvid             	MB1	GER	9.07,29	
13	Hell, Konstantin          	MB2	GER	9.11,38	
14	Lippert, Lars             	MB1	GER	9.15,18	
15	Fischer, Nils             	MB2	GER	9.15,19	
16	Malik, Maximilian         	MB2	GER	9.15,60	
17	Schreiter, Richard        	MB2	GER		
18	Baier, Max                	MB1	GER		
19	Görhardt, Lars Lukas      	MB1	GER		
20	Köckert, Jasper           	MB1	GER		
DQ	Kurzmann, Niklas          	MN2	GER	DQ	

1000m Men - Junior A - 6 March 2022
1	Schnabel, Emile           	MA2	GER	1.15,84	
2	Mittag, Magnus            	MA1	GER	1.16,75	
3	Mayrhofer, Dominik        	MA1	GER	1.16,95	
4	Brandt, Finn-Bennet       	MA1	GER	1.18,83	

5000m Men - Junior A - 6 March 2022
1	Gross, Gabriel            	MA1	GER	6.59,11	
2	Geppert, Maximilian       	MA2	GER	7.07,90	
3	Brandt, Finn-Bennet       	MA1	GER	7.20,32	PR SB
4	Mittag, Magnus            	MA1	GER	7.28,86	

1000m Men - Junior B - 6 March 2022
1	Schreiter, Richard        	MB2	GER	1.17,60	
2	Lippert, Lars             	MB1	GER	1.17,84	
3	Hell, Konstantin          	MB2	GER	1.17,99	
4	Stibenz, Matteo           	MB1	GER	1.18,64	
5	Blümel, Ben               	MB2	GER	1.18,99	
6	Gonscharov, Denis         	MB1	GER	1.19,14	
7	Malik, Maximilian         	MB2	GER	1.19,31	
8	Heimbürge, David          	MB2	GER	1.19,58	
9	Grabe, Lennart            	MB1	GER	1.19,69	
10	Santana, Martin           	MB1	GER	1.20,21	
11	Fischer, Nils             	MB2	GER	1.21,09	
12	Baier, Max                	MB1	GER	1.22,67	
13	PUkall, Ricky             	MB2	GER	1.25,37	PR SB
14	Göpelt, Arvid             	MB1	GER	1.25,41	
15	Köckert, Jasper           	MB1	GER	1.27,08	
16	Görhardt, Lars Lukas      	MB1	GER	1.27,48	
17	Lerchenmüller, Halvar     	MB1	GER	1.38,83	

3000m Men - Junior B - 6 March 2022
1	Kaiser, Adrian            	MB1	GER	4.08,79	PR SB
2	Schreiter, Richard        	MB2	GER	4.11,35	
3	Stibenz, Matteo           	MB1	GER	4.12,05	
4	Hell, Konstantin          	MB2	GER	4.16,88	
5	Gonscharov, Denis         	MB1	GER	4.17,29	
6	Lippert, Lars             	MB1	GER	4.23,11	
7	Heimbürge, David          	MB2	GER	4.24,77	
8	Blümel, Ben               	MB2	GER	4.25,75	
9	Malik, Maximilian         	MB2	GER	4.28,25	
10	Fischer, Nils             	MB2	GER	4.28,77	
11	Müller, Nico              	MB1	GER	4.33,05	
12	Baier, Max                	MB1	GER	4.33,27	
13	Grabe, Lennart            	MB1	GER	4.34,06	
14	Göpelt, Arvid             	MB1	GER	4.38,95	
15	Köckert, Jasper           	MB1	GER	4.49,55	
16	Görhardt, Lars Lukas      	MB1	GER	4.49,63	PR SB

1000m Men - Junior C - 6 March 2022
1	Sonnekalb, Finn           	MC2	GER	1.16,86	
2	Kortlever, Ede-Konrad     	MC2	GER	1.18,26	
3	Weber, Rafael             	MC2	GER	1.19,69	
4	Garmeister, Philippe      	MC2	GER	1.20,80	
5	Höhne, Dustin             	MC2	GER	1.20,97	
6	Drechsler, Ben-Lukas      	MC1	GER	1.21,62	
7	Patz, Max                 	MC2	GER	1.22,50	
8	Huber, Leo                	MC1	GER	1.23,46	
9	Marth, Bandet             	MC2	GER	1.23,50	
10	Melde, Oskar              	MC1	GER	1.23,82	PR SB
11	Conrad, Florian           	MC2	GER	1.23,98	
12	Mittag, Carlos            	MC2	GER	1.24,19	
13	Flaig, Jaro               	MC2	GER	1.24,51	
14	Lemcke, Matti             	MC1	GER	1.25,22	
15	Rau, Maximilian           	MC1	GER	1.26,11	PR SB
16	Sobottka, Johannes        	MC1	GER	1.26,75	PR SB
17	Theuring, Emilian         	MC2	GER	1.27,27	
18	Mehnert, Fritz            	MC1	GER	1.27,43	
19	Sobottka, Anton           	MC1	GER	1.27,65	
20	Ebert, Jonas              	MC1	GER	1.27,83	
21	Volkmer, Nils             	MC1	GER	1.27,86	PR SB
22	Schuhmacher, Yannick      	MC1	GER	1.28,41	
23	Baum, Valentin            	MC1	GER	1.29,62	
24	Grimm, Paul               	MC1	GER	1.29,76	
25	Büttner, Bruno            	MC1	GER	1.29,81	
26	Hoppenrath, Floris        	MC1	GER	1.30,18	
27	Graefe, Emil              	MC1	GER	1.30,36	PR SB
28	Heck, Matteo              	MC2	GER	1.30,74	
29	Quaiser, Julian           	MC1	GER	1.32,53	PR SB
30	Rohleder, Tim Collin      	MC1	GER	1.32,85	

Mass Start (10 laps) Men - Junior C - 6 March 2022
1	Sonnekalb, Finn           	MC2	GER	6.00,45	31
2	Patz, Max                 	MC2	GER	6.02,50	22
3	Kortlever, Ede-Konrad     	MC2	GER	6.02,73	13
4	Lemcke, Matti             	MC1	GER	6.14,61	4
5	Weber, Rafael             	MC2	GER	6.16,43	3
6	Conrad, Florian           	MC2	GER	6.17,09	3
7	Höhne, Dustin             	MC2	GER	6.16,94	1
8	Garmeister, Philippe      	MC2	GER	6.19,29	
9	Schuhmacher, Yannick      	MC1	GER	6.19,75	
10	Huber, Leo                	MC1	GER	6.20,47	
11	Mehnert, Fritz            	MC1	GER	6.20,63	
12	Baum, Valentin            	MC1	GER	6.20,79	
13	Marth, Bandet             	MC2	GER	6.21,73	
14	Sobottka, Anton           	MC1	GER	6.21,86	
15	Mittag, Carlos            	MC2	GER	6.21,89	
16	Heck, Matteo              	MC2	GER	6.22,38	
17	Melde, Oskar              	MC1	GER	6.22,46	
18	Hoppenrath, Floris        	MC1	GER	6.22,51	
19	Volkmer, Nils             	MC1	GER	6.23,03	
20	Büttner, Bruno            	MC1	GER	6.24,81	
21	Ebert, Jonas              	MC1	GER	6.25,14	
22	Graefe, Emil              	MC1	GER	6.31,35	
23	Quaiser, Julian           	MC1	GER	6.31,57	
24	Rohleder, Tim Collin      	MC1	GER	6.35,15	
25	Rau, Maximilian           	MC1	GER		
DNF	Sobottka, Johannes        	MC1	GER	DNF	
DNF	Grimm, Paul               	MC1	GER	DNF	

            

Native Language Names