ISU World Cup #1
Tomaszów-Mazowiecki (POL)
12 - 14 November 2021

500m Women - Division A - 12 November 2021
1	Jackson, Erin               	                            	LSA	USA	37,61	
2	Kodaira, Nao                	小平 奈緒                       	L35	JPN	37,74	
3	Fatkulina, Olga             	Фаткулина, Ольга            	L30	RUS	38,07	
4	Golikova, Angelina          	Голикова, Ангелина          	L30	RUS	38,08	
5	Ziomek, Kaja                	                            	LSA	POL	38,09	SB
6	Jin, Jingzhu                	金京珠                         	L30	CHN	38,15	
7	Tian, Ruining               	田芮宁                         	LSA	CHN	38,18	
8	Bowe, Brittany              	                            	L30	USA	38,19	
9	Nifantava, Hanna            	Нифонтова, Анна             	LN3	BLR	38,25	
10	Kachanova, Daria            	Качанова, Дарья             	LSA	RUS	38,33	
11	Kok, Femke                  	                            	LN2	NED	38,36	
12	Leerdam, Jutta              	                            	LN4	NED	38,52	
13	Go, Arisa                   	郷 亜里砂                       	L30	JPN	38,56	
14	McLean, Heather             	                            	LSA	CAN	38,58	
15	Tsuji, Maki                 	辻 麻希                        	L35	JPN	38,68	
16	Kim, Min-Sun                	김민선                         	LN4	KOR	38,77	
17	McDougall, Brooklyn         	                            	LN4	CAN	38,80	
18	Kim, Hyun-Yung              	김현영                         	LSA	KOR	38,86	SB
19	Hudey, Marsha               	                            	L30	CAN	38,90	
20	Yamane, Kako                	山根 佳子                       	LSA	JPN	38,94	

3000m Women - Division A - 12 November 2021
1	Schouten, Irene             	                            	L30	NED	4.04,00	TR
2	Weidemann, Isabelle         	                            	LSA	CAN	4.05,25	
3	Lollobrigida, Francesca     	                            	L30	ITA	4.06,52	
4	Wiklund, Ragne              	                            	LN3	NOR	4.06,74	SB
5	Beune, Joy                  	                            	LN4	NED	4.06,94	
6	Sáblíková, Martina          	                            	L35	CZE	4.07,46	
7	de Jong, Antoinette         	                            	LSA	NED	4.07,54	
8	Blondin, Ivanie             	                            	L30	CAN	4.08,08	
9	Voronina, Natalia           	Воронина, Наталья           	LSA	RUS	4.09,90	
10	Sato, Ayano                 	佐藤 綾乃                       	LSA	JPN	4.10,62	
11	Zueva, Marina               	Зуева, Марина               	L30	BLR	4.12,26	
12	Maltais, Valerie            	                            	L30	CAN	4.13,14	
13	Zdráhalová, Nikola          	                            	LSA	CZE	4.13,76	SB
14	Lalenkova, Evgeniia         	Лаленкова, Евгения          	L30	RUS	4.14,95	
15	Achtereekte, Carlijn        	                            	L30	NED	4.16,06	
16	Pechstein, Claudia          	                            	L50	GER	4.19,07	

500m Women - Division B - 12 November 2021
1	Wójcik, Andżelika           	                            	LSA	POL	38,26	
2	Goetz, Kimi                 	                            	LSA	USA	38,62	
3	Voskamp, Dione              	                            	LSA	NED	38,64	
4	Fledderus, Marrit           	                            	LN2	NED	38,85	
5	Zhang, Lina                 	张丽娜                         	LSA	CHN	38,93	
6	Aydova, Yekaterina          	Айдова, Екатерина           	L30	KAZ	39,05	
7	Irvine, Kaylin              	                            	L30	CAN	39,06	
8	Silaeva, Kristina           	Силаева, Кристина           	LN3	RUS	39,08	
9	de Jong, Michelle           	                            	LN3	NED	39,16	
10	Huang, Yu-Ting              	                            	L30	TPE	39,31	
11	Li, Qishi                   	李奇时                         	LSA	CHN	39,32	
12	Warren, Sarah               	                            	LSA	USA	39,42	
13	Park, Chae-Eun              	박채은                         	LA2	KOR	39,45	
14	Samsonsen, Julie Nistad     	                            	LN3	NOR	39,59	
15	Warmuth, Sophie             	                            	LA2	GER	39,61	
16	Tas, Sandrine               	                            	LSA	BEL	39,65	
17	Hogaş, Mihaela              	                            	LN4	ROU	39,71	
18	Pei, Chong                  	裴冲                          	LSA	CHN	39,93(4)	
19	Ostlender, Anna             	                            	LN1	GER	39,93(9)	
20	Agafoshina, Elizaveta       	Агафошина, Елизавета        	LN2	RUS	39,96	
21	Rodriguez, Maria Victoria   	                            	L30	ARG	40,17	
22	Smeding, Ellia              	                            	LSA	GBR	40,37	
23	Vanhoutte, Stien            	                            	LSA	BEL	40,42	
24	Scholz, Lea-Sophie          	                            	LN4	GER	40,47	
25	Stănică, Bianca             	                            	LSA	ROU	41,13	
26	Güntert, Vera               	                            	LSA	SUI	41,28	

3000m Women - Division B - 12 November 2021
1	Oshigiri, Misaki            	押切 美沙紀                      	LSA	JPN	4.07,65	
2	Morozova, Nadezhda          	Морозова, Надежда           	LN4	KAZ	4.09,42	SB
3	Han, Mei                    	韩梅                          	LSA	CHN	4.09,45	
4	Horikawa, Momoka            	堀川 桃香                       	LA1	JPN	4.12,82	
5	in 't Hof, Sanne            	                            	LSA	NED	4.13,53	
6	Sloeva, Ekaterina           	Слоева, Екатерина           	LN4	BLR	4.13,60	
7	Eranina, Elena              	Еранина, Елена              	LSA	RUS	4.14,15	SB
8	Ahena Er, Adake             	阿合娜尔, 阿达克                   	LN4	CHN	4.14,26	
9	Kilburg-Manganello, Mia     	                            	L30	USA	4.14,59	
10	Sakai, Nene                 	酒井 寧子                       	LSA	JPN	4.14,80	
11	Yin, Qi                     	殷琦                          	LSA	CHN	4.14,95	
12	Sokhryakova, Elena          	Сохрякова, Елена            	L30	RUS	4.15,83	
13	Bøhm, Marit Fjellanger      	                            	L30	NOR	4.16,71	SB
14	Uhrig, Michelle             	                            	LSA	GER	4.18,10	
15	McCluskey, Abigail          	                            	LSA	CAN	4.18,29	
16	Kosaka, Rin                 	小坂 凛                        	LN1	JPN	4.18,40	
17	Haugen, Sofie Karoline      	                            	LSA	NOR	4.18,66	
18	Czyszczoń, Magdalena        	                            	LSA	POL	4.19,10	
19	Tao, Jiaying                	陶嘉莹                         	LSA	CHN	4.20,34	
20	Tas, Sandrine               	                            	LSA	BEL	4.21,03	SB
21	Behlau, Leia                	                            	LSA	GER	4.21,34	
22	Park, Ji-Woo                	박지우                         	LN4	KOR	4.22,60	
23	Weigel, Dessie              	                            	LSA	USA	4.22,65	
24	Gomez, Laura                	                            	L30	COL	4.22,95	
25	Kim, Bo-Reum                	김보름                         	LSA	KOR	4.23,80	
26	Kovaleva, Anna              	Ковалёва, Анна              	LN3	BLR	4.26,32	
27	Härdi, Ramona               	                            	LSA	SUI	4.27,85	
28	Wenger, Nadja               	                            	L30	SUI	4.28,01	
29	Stirnemann, Victoria        	                            	LN1	GER	4.29,51	
30	Maffei, Federica            	                            	LN2	ITA	4.30,59	
31	Cooper, Gemma               	                            	L35	GBR	4.37,19	
DQ	Grigoreva, Anastasiia (2001)	Григорьева, Анастасия (2001)	LN2	RUS	DQ	

500m Women - Division A - 13 November 2021
1	Jackson, Erin               	                            	LSA	USA	37,55	TR
2	Golikova, Angelina          	Голикова, Ангелина          	L30	RUS	37,63	SB
3	Kodaira, Nao                	小平 奈緒                       	L35	JPN	37,78	
4	Nifantava, Hanna            	Нифонтова, Анна             	LN3	BLR	37,96	
5	Tian, Ruining               	田芮宁                         	LSA	CHN	38,09	
6	Kachanova, Daria            	Качанова, Дарья             	LSA	RUS	38,13	
7	Go, Arisa                   	郷 亜里砂                       	L30	JPN	38,19	
8	Kok, Femke                  	                            	LN2	NED	38,21	
9	Fatkulina, Olga             	Фаткулина, Ольга            	L30	RUS	38,23	
10	Bowe, Brittany              	                            	L30	USA	38,24	
11	Wójcik, Andżelika           	                            	LSA	POL	38,27	
12	Leerdam, Jutta              	                            	LN4	NED	38,33	
13	Ziomek, Kaja                	                            	LSA	POL	38,34	
14	Voskamp, Dione              	                            	LSA	NED	38,36	
15	Goetz, Kimi                 	                            	LSA	USA	38,44	
16	Jin, Jingzhu                	金京珠                         	L30	CHN	38,47	
17	Kim, Min-Sun                	김민선                         	LN4	KOR	38,52	
18	Tsuji, Maki                 	辻 麻希                        	L35	JPN	38,81	
19	McLean, Heather             	                            	LSA	CAN	38,89	
20	McDougall, Brooklyn         	                            	LN4	CAN	39,15	

1000m Women - Division A - 13 November 2021
1	Bowe, Brittany              	                            	L30	USA	1.14,78	TR
2	Takagi, Miho                	髙木 美帆                       	LSA	JPN	1.15,38	
3	Kodaira, Nao                	小平 奈緒                       	L35	JPN	1.15,71	
4	Golikova, Angelina          	Голикова, Ангелина          	L30	RUS	1.15,82	
5	Leerdam, Jutta              	                            	LN4	NED	1.16,34	
6	de Jong, Antoinette         	                            	LSA	NED	1.16,50(4)	
6	Wüst, Ireen                 	                            	L35	NED	1.16,50(4)	
8	Li, Qishi                   	李奇时                         	LSA	CHN	1.16,62	
9	Golubeva, Elizaveta         	Голубева, Елизавета         	LSA	RUS	1.16,69	
10	Kok, Femke                  	                            	LN2	NED	1.17,02	
11	Kachanova, Daria            	Качанова, Дарья             	LSA	RUS	1.17,04	
12	Goetz, Kimi                 	                            	LSA	USA	1.17,20	
13	Bosiek, Karolina            	                            	LN3	POL	1.17,72	
14	Wójcik, Andżelika           	                            	LSA	POL	1.17,75	
15	Maltais, Valerie            	                            	L30	CAN	1.17,88	
16	Jin, Jingzhu                	金京珠                         	L30	CHN	1.18,01	
17	Kim, Hyun-Yung              	김현영                         	LSA	KOR	1.18,16	
18	Fledderus, Marrit           	                            	LN2	NED	1.18,48	
19	Irvine, Kaylin              	                            	L30	CAN	1.19,08	
DNS	Fatkulina, Olga             	Фаткулина, Ольга            	L30	RUS	DNS	

Team Pursuit (6 laps) Women - Division A - 13 November 2021
1	Canada                       	                            			3.00,28	
	Blondin, Ivanie              	                            	L30	CAN		
	Weidemann, Isabelle          	                            	LSA	CAN		
	Maltais, Valerie             	                            	L30	CAN		
2	Japan                        	                            			3.01,51	
	Oshigiri, Misaki             	押切 美沙紀                      	LSA	JPN		
	Takagi, Miho                 	髙木 美帆                       	LSA	JPN		
	Sato, Ayano                  	佐藤 綾乃                       	LSA	JPN		
3	Netherlands                  	                            			3.02,69	
	Wüst, Ireen                  	                            	L35	NED		
	Schouten, Irene              	                            	L30	NED		
	de Jong, Antoinette          	                            	LSA	NED		
4	China                        	                            			3.06,49	
	Han, Mei                     	韩梅                          	LSA	CHN		
	Li, Qishi                    	李奇时                         	LSA	CHN		
	Yin, Qi                      	殷琦                          	LSA	CHN		
5	Poland                       	                            			3.06,51	
	Czerwonka, Natalia           	                            	L30	POL		
	Czyszczoń, Magdalena         	                            	LSA	POL		
	Bosiek, Karolina             	                            	LN3	POL		
6	Russia                       	                            			3.06,69	
	Sokhryakova, Elena           	Сохрякова, Елена            	L30	RUS		
	Voronina, Natalia            	Воронина, Наталья           	LSA	RUS		
	Golubeva, Elizaveta          	Голубева, Елизавета         	LSA	RUS		
7	Norway                       	                            			3.06,85	
	Bøhm, Marit Fjellanger       	                            	L30	NOR		
	Haugen, Sofie Karoline       	                            	LSA	NOR		
	Wiklund, Ragne               	                            	LN3	NOR		
8	USA                          	                            			3.09,28	
	Kilburg-Manganello, Mia      	                            	L30	USA		
	Bocox, Brianna               	                            	LSA	USA		
	Weigel, Dessie               	                            	LSA	USA		

500m Women - Division B - 13 November 2021
1	de Jong, Michelle           	                            	LN3	NED	38,62	
2	Fledderus, Marrit           	                            	LN2	NED	38,67	
3	Silaeva, Kristina           	Силаева, Кристина           	LN3	RUS	38,73	
4	Hudey, Marsha               	                            	L30	CAN	39,05	
5	Aydova, Yekaterina          	Айдова, Екатерина           	L30	KAZ	39,06	
6	Irvine, Kaylin              	                            	L30	CAN	39,07	
7	Huang, Yu-Ting              	                            	L30	TPE	39,13	
8	Zhang, Lina                 	张丽娜                         	LSA	CHN	39,17	
9	Yamane, Kako                	山根 佳子                       	LSA	JPN	39,26	
10	Kim, Hyun-Yung              	김현영                         	LSA	KOR	39,27	
11	Agafoshina, Elizaveta       	Агафошина, Елизавета        	LN2	RUS	39,38	PR SB
12	Park, Chae-Eun              	박채은                         	LA2	KOR	39,39	PR SB
13	Samsonsen, Julie Nistad     	                            	LN3	NOR	39,57	
14	Warmuth, Sophie             	                            	LA2	GER	39,66	
15	Warren, Sarah               	                            	LSA	USA	39,74	
16	Pei, Chong                  	裴冲                          	LSA	CHN	39,77	
17	Ostlender, Anna             	                            	LN1	GER	39,89	
18	Rodriguez, Maria Victoria   	                            	L30	ARG	40,23	
19	Vanhoutte, Stien            	                            	LSA	BEL	41,02	
20	Stănică, Bianca             	                            	LSA	ROU	41,22	
DNF	Hogaş, Mihaela              	                            	LN4	ROU	DNF	

1000m Women - Division B - 13 November 2021
1	Aydova, Yekaterina          	Айдова, Екатерина           	L30	KAZ	1.17,19	
2	Han, Mei                    	韩梅                          	LSA	CHN	1.17,24	
3	Zdráhalová, Nikola          	                            	LSA	CZE	1.17,99	
4	Kim, Min-Sun                	김민선                         	LN4	KOR	1.18,05	SB
5	Sloeva, Ekaterina           	Слоева, Екатерина           	LN4	BLR	1.18,08	
6	Huang, Yu-Ting              	                            	L30	TPE	1.18,10	
7	Yin, Qi                     	殷琦                          	LSA	CHN	1.18,12	
8	Czerwonka, Natalia          	                            	L30	POL	1.18,15	
9	Pearman, Maddison           	                            	LSA	CAN	1.18,22	
10	Bocox, Brianna              	                            	LSA	USA	1.18,51	
11	Agafoshina, Elizaveta       	Агафошина, Елизавета        	LN2	RUS	1.18,92	
12	Jackson, Erin               	                            	LSA	USA	1.19,47	
13	McGregor, Kaitlyn           	                            	LSA	SUI	1.19,49	
14	Kosaka, Rin                 	小坂 凛                        	LN1	JPN	1.19,57	
15	Hogaş, Mihaela              	                            	LN4	ROU	1.19,60	
16	Scholz, Lea-Sophie          	                            	LN4	GER	1.19,70	
17	Smeding, Ellia              	                            	LSA	GBR	1.19,76	
18	Tas, Sandrine               	                            	LSA	BEL	1.19,77	
19	Warmuth, Sophie             	                            	LA2	GER	1.19,91	
20	McLean, Heather             	                            	LSA	CAN	1.19,92	
21	Heimerl, Josephine          	                            	LN2	GER	1.20,01	
22	Park, Ji-Woo                	박지우                         	LN4	KOR	1.20,20	
23	Samsonsen, Julie Nistad     	                            	LN3	NOR	1.20,48(4)	
24	Sáblíková, Martina          	                            	L35	CZE	1.20,48(6)	
25	Ostlender, Anna             	                            	LN1	GER	1.20,76	
26	Jabrzyk, Natalia            	                            	LN2	POL	1.21,47	
27	Park, Chae-Eun              	박채은                         	LA2	KOR	1.21,62	
28	Kaczmarek, Olga             	                            	LN3	POL	1.21,99	
29	Stănică, Bianca             	                            	LSA	ROU	1.24,62	
DNS	Rodriguez, Maria Victoria   	                            	L30	ARG	DNS	
DNS	Vanhoutte, Stien            	                            	LSA	BEL	DNS	
DNS	Yamane, Kako                	山根 佳子                       	LSA	JPN	DNS	

Team Pursuit (6 laps) Women - Division B - 13 November 2021
1	Belarus                      	                            			3.07,45	
	Zueva, Marina                	Зуева, Марина               	L30	BLR		
	Varabyova, Yauheniya         	Воробьева, Евгения          	LSA	BLR		
	Sloeva, Ekaterina            	Слоева, Екатерина           	LN4	BLR		
2	Switzerland                  	                            			3.12,46	
	Güntert, Vera                	                            	LSA	SUI		
	Härdi, Ramona                	                            	LSA	SUI		
	Wenger, Nadja                	                            	L30	SUI		
3	Germany                      	                            			3.12,58	
	Behlau, Leia                 	                            	LSA	GER		
	Uhrig, Michelle              	                            	LSA	GER		
	Heimerl, Josephine           	                            	LN2	GER		

1500m Women - Division A - 14 November 2021
1	Takagi, Miho                	髙木 美帆                       	LSA	JPN	1.56,00	TR
2	Bowe, Brittany              	                            	L30	USA	1.56,60	
3	Morozova, Nadezhda          	Морозова, Надежда           	LN4	KAZ	1.56,92	SB
4	Wüst, Ireen                 	                            	L35	NED	1.57,28	
5	Lollobrigida, Francesca     	                            	L30	ITA	1.57,39	SB
6	Sato, Ayano                 	佐藤 綾乃                       	LSA	JPN	1.57,53	
7	de Jong, Antoinette         	                            	LSA	NED	1.57,58	
8	Schouten, Irene             	                            	L30	NED	1.58,17	
9	Han, Mei                    	韩梅                          	LSA	CHN	1.58,30	
10	Golubeva, Elizaveta         	Голубева, Елизавета         	LSA	RUS	1.58,51	
11	Blondin, Ivanie             	                            	L30	CAN	1.58,62	
12	Wiklund, Ragne              	                            	LN3	NOR	1.59,32	
13	Czerwonka, Natalia          	                            	L30	POL	1.59,57	
14	Oshigiri, Misaki            	押切 美沙紀                      	LSA	JPN	1.59,93	
15	Eranina, Elena              	Еранина, Елена              	LSA	RUS	2.00,04	
16	Bosiek, Karolina            	                            	LN3	POL	2.00,24	
17	Kachanova, Daria            	Качанова, Дарья             	LSA	RUS	2.00,74	
18	Li, Qishi                   	李奇时                         	LSA	CHN	2.01,52	
19	Sáblíková, Martina          	                            	L35	CZE	2.01,66	SB

Mass Start (16 laps) Semifinal 1 Women - Division A - 14 November 2021
1	Groenewoud, Marijke         	                            	LN4	NED	8.57,46	60
2	Blondin, Ivanie             	                            	L30	CAN	8.58,04	44
3	Lollobrigida, Francesca     	                            	L30	ITA	8.58,10	24
4	Kim, Bo-Reum                	김보름                         	LSA	KOR	8.58,13	10
5	Kilburg-Manganello, Mia     	                            	L30	USA	8.58,14	6
6	Guo, Dan                    	郭丹                          	L30	CHN	8.58,99	6
7	Bosiek, Karolina            	                            	LN3	POL	9.00,35	4
8	Kosaka, Rin                 	小坂 凛                        	LN1	JPN	9.02,13	2
9	Uhrig, Michelle             	                            	LSA	GER	9.03,29	1
10	Tas, Sandrine               	                            	LSA	BEL	8.59,05	
11	Eranina, Elena              	Еранина, Елена              	LSA	RUS	9.01,21	
12	Kuršová, Zuzana             	                            	LA2	CZE	9.01,49	
13	Bøhm, Marit Fjellanger      	                            	L30	NOR	9.03,00	
14	Gomez, Laura                	                            	L30	COL	9.03,61	
15	Güntert, Vera               	                            	LSA	SUI	9.06,28	
16	Varabyova, Yauheniya        	Воробьева, Евгения          	LSA	BLR	9.17,12	
17	Thien, Katharina            	                            	LN3	AUT	9.28,22	
DNS	Smeding, Ellia              	                            	LSA	GBR	DNS	

Mass Start (16 laps) Semifinal 2 Women - Division A - 14 November 2021
1	Schouten, Irene             	                            	L30	NED	8.31,36	60
2	Golubeva, Elizaveta         	Голубева, Елизавета         	LSA	RUS	8.31,47	41
3	Park, Ji-Woo                	박지우                         	LN4	KOR	8.31,96	20
4	Li, Qishi                   	李奇时                         	LSA	CHN	8.32,02	10
5	Weigel, Dessie              	                            	LSA	USA	8.33,50	6
6	Morozova, Nadezhda          	Морозова, Надежда           	LN4	KAZ	8.34,08	6
7	Maltais, Valerie            	                            	L30	CAN	8.36,44	4
8	Zueva, Marina               	Зуева, Марина               	L30	BLR	8.36,10	3
9	Horikawa, Momoka            	堀川 桃香                       	LA1	JPN	8.35,21	2
10	Zdráhalová, Nikola          	                            	LSA	CZE	8.36,31	2
11	Jabrzyk, Natalia            	                            	LN2	POL	9.05,79	1
12	Wenger, Nadja               	                            	L30	SUI	8.37,73	
13	Haugen, Sofie Karoline      	                            	LSA	NOR	8.42,77	
14	Cooper, Gemma               	                            	L35	GBR	8.44,19	
15	Pechstein, Claudia          	                            	L50	GER	8.06,60	
16	Bonazza, Noemi              	                            	LSA	ITA	7.44,62	
17	Altan-Ochir, Zul            	                            	LSA	MGL	7.29,92	
DNS	Stănică, Bianca             	                            	LSA	ROU	DNS	

Mass Start (16 laps) Final Women - Division A - 14 November 2021
1	Schouten, Irene             	                            	L30	NED	8.25,21	62
2	Blondin, Ivanie             	                            	L30	CAN	8.25,49	40
3	Lollobrigida, Francesca     	                            	L30	ITA	8.25,65	24
4	Groenewoud, Marijke         	                            	LN4	NED	8.26,52	12
5	Zueva, Marina               	Зуева, Марина               	L30	BLR	8.34,48	7
6	Kim, Bo-Reum                	김보름                         	LSA	KOR	8.26,70	6
7	Guo, Dan                    	郭丹                          	L30	CHN	8.26,78	3
8	Kosaka, Rin                 	小坂 凛                        	LN1	JPN	8.34,54	3
9	Kilburg-Manganello, Mia     	                            	L30	USA	8.27,45	1
10	Li, Qishi                   	李奇时                         	LSA	CHN	8.26,81	
11	Golubeva, Elizaveta         	Голубева, Елизавета         	LSA	RUS	8.28,89	
12	Park, Ji-Woo                	박지우                         	LN4	KOR	8.29,59	
13	Maltais, Valerie            	                            	L30	CAN	8.31,10	
14	Bosiek, Karolina            	                            	LN3	POL	8.32,55	
15	Weigel, Dessie              	                            	LSA	USA	8.34,10	
16	Morozova, Nadezhda          	Морозова, Надежда           	LN4	KAZ	8.47,81	

1500m Women - Division B - 14 November 2021
1	Weidemann, Isabelle         	                            	LSA	CAN	1.59,46	
2	Aydova, Yekaterina          	Айдова, Екатерина           	L30	KAZ	1.59,59	SB
3	Zdráhalová, Nikola          	                            	LSA	CZE	2.00,21	
4	ter Mors, Jorien            	                            	L30	NED	2.00,32	
5	Yin, Qi                     	殷琦                          	LSA	CHN	2.00,38	
6	Pearman, Maddison           	                            	LSA	CAN	2.00,48	
7	Kilburg-Manganello, Mia     	                            	L30	USA	2.00,63	
8	Scott, Alexa                	                            	LN2	CAN	2.00,85	
9	Groenewoud, Marijke         	                            	LN4	NED	2.01,01	
10	Sokhryakova, Elena          	Сохрякова, Елена            	L30	RUS	2.01,08	SB
11	Ahena Er, Adake             	阿合娜尔, 阿达克                   	LN4	CHN	2.01,23	
12	McCluskey, Abigail          	                            	LSA	CAN	2.01,37	
13	Horikawa, Momoka            	堀川 桃香                       	LA1	JPN	2.01,95	
14	Park, Ji-Woo                	박지우                         	LN4	KOR	2.02,23	SB
15	Kosaka, Rin                 	小坂 凛                        	LN1	JPN	2.02,32	
16	Goetz, Kimi                 	                            	LSA	USA	2.02,49	
17	Huang, Yu-Ting              	                            	L30	TPE	2.02,50	
18	Behlau, Leia                	                            	LSA	GER	2.02,59	
19	Smeding, Ellia              	                            	LSA	GBR	2.02,80	
20	Uhrig, Michelle             	                            	LSA	GER	2.03,99	
21	Bocox, Brianna              	                            	LSA	USA	2.04,04	
22	Kaczmarek, Olga             	                            	LN3	POL	2.05,93	
23	Heimerl, Josephine          	                            	LN2	GER	2.06,16	

500m Men - Division A - 12 November 2021
1	Gao, Tingyu                 	高亭宇                         	MSA	CHN	34,26	TR
2	Shinhama, Tatsuya           	新濱 立也                       	MSA	JPN	34,54	SB
3	Dubreuil, Laurent           	                            	MSA	CAN	34,68	
4	Murakami, Yuma              	村上 右磨                       	MSA	JPN	34,72(3)	
5	Kim, Jun-Ho                 	김준호                         	MSA	KOR	34,72(4)	SB
6	Mushtakov, Viktor           	Муштаков, Виктор            	MSA	RUS	34,73	
7	Arefyev, Artem              	Арефьев, Артем              	MN2	RUS	34,75	SB
8	Verbij, Kai                 	                            	MSA	NED	34,93	
9	Scheperkamp, Merijn         	                            	MN3	NED	34,94	
10	Lorentzen, Håvard Holmefjord	                            	MSA	NOR	34,97(0)	SB
11	Morishige, Wataru           	森重 航                        	MN2	JPN	34,97(5)	
12	Otterspeer, Hein            	                            	M30	NED	34,98	
13	Golovatsiuk, Ignat          	Головатюк, Игнат            	MSA	BLR	35,00	
14	N'tab, Dai Dai              	                            	MSA	NED	35,01	
15	Matsui, Yamato              	松井 大和                       	MSA	JPN	35,05	
16	Junio, Gilmore              	                            	M30	CAN	35,22	
17	Boisvert-Lacroix, Alex      	                            	M35	CAN	35,30	
18	Cha, Min-Kyu                	차민규                         	MSA	KOR	35,38	
19	Murashov, Ruslan            	Мурашов, Руслан             	MSA	RUS	35,39	SB
20	Kulizhnikov, Pavel          	Кулижников, Павел           	MSA	RUS	35,53	

5000m Men - Division A - 12 November 2021
1	van der Poel, Nils          	                            	MSA	SWE	6.15,56	TR SB
2	Bloemen, Ted-Jan            	                            	M35	CAN	6.20,94	
3	Roest, Patrick              	                            	MSA	NED	6.21,03	
4	Bergsma, Jorrit (1986)      	                            	M35	NED	6.21,22	
5	Swings, Bart                	                            	M30	BEL	6.23,50	
6	Rumyantsev, Alexander       	Румянцев, Александр         	M35	RUS	6.24,38	
7	Ghiotto, Davide             	                            	MSA	ITA	6.25,96	
8	Talsma, Marwin              	                            	MSA	NED	6.26,13	
9	Trofimov, Sergey            	Трофимов, Сергей            	MSA	RUS	6.26,97	
10	Beckert, Patrick            	                            	M30	GER	6.27,40	
11	Zakharov, Ruslan (1987)     	Захаров, Руслан (1987)      	M35	RUS	6.27,42	
12	Fish, Graeme                	                            	MSA	CAN	6.29,65	
13	Ichinohe, Seitaro           	一戸 誠太郎                      	MSA	JPN	6.30,32	
14	Michael, Peter              	                            	M30	NZL	6.33,17	
15	Giovannini, Andrea          	                            	MSA	ITA	6.33,57	
16	Belchos, Jordan             	                            	M30	CAN	6.35,41	

500m Men - Division B - 12 November 2021
1	Michalski, Piotr            	                            	MSA	POL	34,74	SB
2	Żurek, Damian               	                            	MN3	POL	35,16	PR SB
3	Yang, Tao                   	杨涛                          	MSA	CHN	35,24	
4	Morimoto, Takuya            	森本 拓也                       	MSA	JPN	35,29	
5	Liu, An (1996)              	刘安 (1996)                   	MSA	CHN	35,35	
6	Kania, Marek                	                            	MN4	POL	35,36	
7	McLeod, Cooper              	                            	MN1	USA	35,42	
8	Botman, Janno               	                            	MN3	NED	35,44	
9	Liiv, Marten                	                            	MSA	EST	35,52	
10	Kim, Tae-Yun                	김태윤                         	MSA	KOR	35,59	
11	Rukke, Henrik Fagerli       	                            	MSA	NOR	35,65	
12	Rosanelli, Jeffrey          	                            	MN4	ITA	35,76(2)	
13	Dombek, Hendrik             	                            	MSA	GER	35,76(5)	
14	Dufter, Joel                	                            	MSA	GER	35,76(8)	
15	Ihle, Nico                  	                            	M35	GER	35,78	
16	Llop, Nil                   	                            	MA2	ESP	35,79	
17	Jeong, Seon-Kyo             	정선교                         	MN4	KOR	35,81	
18	Nenzi, Mirko Giacomo        	                            	M30	ITA	35,91	
19	Bosa, David                 	                            	M30	ITA	35,94	
20	Kristensen, Pål Myhren      	                            	MN3	NOR	36,03	
21	Kłosiński, Sebastian        	                            	MSA	POL	36,08	SB
22	Neumiarzhytski, Stefan      	Невмержицкий, Стефан        	MN4	BLR	36,13	
23	Lobas, Victor               	Лобас, Виктор               	MSA	RUS	36,14	
24	Graham, Jacob               	                            	MSA	CAN	36,17	
25	Klein, Moritz               	                            	MN2	GER	36,25	
26	Tai, Wei-Lin                	                            	MSA	TPE	36,34	
27	Klenko, Alexandr            	Кленко, Александр           	MSA	KAZ	36,54	
28	Oficjalski, Gaweł           	                            	MN4	POL	36,58	
29	Oberbichler, Christian      	                            	MSA	SUI	36,84	
30	Amaya, Diego                	                            	MA2	COL	36,88	
31	Gschwentner, Ignaz          	                            	MN1	AUT	36,92	
32	Grob, Oliver                	                            	MSA	SUI	36,93	
33	Lehtonen, Juuso             	                            	MN1	FIN	37,17	
DNF	Koshkin, Yevgeniy (2002)    	Кошкин, Евгений (2002)      	MA2	KAZ	DNF	
DQ	Arzhanikov, Ivan            	Аржаников, Иван             	MSA	KAZ	DQ	

5000m Men - Division B - 12 November 2021
1	Eitrem, Sander Mølstad      	                            	MN1	NOR	6.23,73	PR SB
2	Engebråten, Hallgeir        	                            	MN3	NOR	6.24,09	SB
3	Bosker, Marcel              	                            	MSA	NED	6.24,66	
4	Malfatti, Michele           	                            	MSA	ITA	6.24,68	
5	Dawson, Casey               	                            	MN2	USA	6.26,86	
6	Semerikov, Danila           	Семериков, Данила           	MSA	RUS	6.29,40	
7	Loubineaud, Timothy         	                            	MSA	FRA	6.29,42	
8	Ulekleiv, Kristian          	                            	MSA	NOR	6.29,68	
9	Kramer, Sven                	                            	M35	NED	6.30,09	
10	Cepuran, Ethan              	                            	MN3	USA	6.30,54	
11	Wenger, Livio               	                            	MSA	SUI	6.30,64	
12	Lehman, Emery               	                            	MSA	USA	6.31,11	
13	Lee, Seung-Hoon (1988)      	이승훈 (1988)                  	M30	KOR	6.31,24	SB
14	Williamson, Shane           	ウイリアムソン 師円                  	MSA	JPN	6.31,77	
15	Yunin, Yegor                	Юнин, Егор                  	MSA	RUS	6.32,23	
16	Kongshaug, Peder            	                            	MN1	NOR	6.32,40	
17	Obayashi, Masahito          	大林 昌仁                       	MSA	JPN	6.32,61	
18	Ito, Takahiro               	伊藤 貴裕                       	MSA	JPN	6.33,80	
19	Maly, Felix                 	                            	MSA	GER	6.35,04	
20	Niero, Daniel               	                            	MSA	ITA	6.36,36	
21	Sagatov, Bagdaulet          	Сагатов, Багдаулет          	MN1	KAZ	6.36,69	PR SB
22	Rijhnen, Felix              	                            	M30	GER	6.36,74	
23	Thorup, Viktor Hald         	                            	MSA	DEN	6.36,85	
24	Chung, Jae-Won              	정재원                         	MN2	KOR	6.39,59	
25	Shen, Hanyang               	沈晗扬                         	MN4	CHN	6.40,43	
26	Silovs, Haralds             	                            	M35	LAT	6.41,67	
27	Baklashkin, Maksim          	Баклашкин, Максим           	M30	KAZ	6.42,34	SB
28	Damaratski, Yahor           	Доморацкий, Егор            	MN3	BLR	6.42,92	
29	Due Schmidt, Philip         	                            	MSA	DEN	6.43,30	SB
30	Tirado, German              	                            	MSA	COL	6.44,84	
31	Due Schmidt, Stefan         	                            	MSA	DEN	6.46,04	
32	Chshigolev, Vitaliy         	Щиголев, Виталий            	MSA	KAZ	6.46,29	
33	Petzold, Fridtjof           	                            	MSA	GER	6.46,82	
34	Steklý, Lukáš               	                            	MA1	CZE	6.47,87	
35	Palka, Szymon               	                            	MSA	POL	6.49,94	
36	Owczarek, Mateusz           	                            	MSA	POL	6.50,61	
37	Bolgov, Evgeniy             	Болгов, Евгений             	MN4	BLR	6.53,33	
38	Marreiros, Diogo            	                            	M30	POR	7.05,43	
39	Um, Cheon-Ho                	엄천호                         	M30	KOR	7.08,90	SB
40	Burzykowski, Dawid          	                            	MSA	POL	7.12,04	SB
DQ	Janicki, Artur              	                            	MSA	POL	DQ	

1500m Men - Division A - 13 November 2021
1	Kim, Min-Seok (1999)        	김민석 (1999)                  	MN4	KOR	1.46,15	SB
2	Ning, Zhongyan              	宁忠岩                         	MN3	CHN	1.46,19	
3	Mantia, Joey                	                            	M35	USA	1.46,38	
4	Ichinohe, Seitaro           	一戸 誠太郎                      	MSA	JPN	1.46,78	
5	Howe, Connor                	                            	MN3	CAN	1.46,86	
6	Nuis, Kjeld                 	                            	M30	NED	1.47,06	
7	Oda, Takuro                 	小田 卓朗                       	MSA	JPN	1.47,16	
8	Kongshaug, Peder            	                            	MN1	NOR	1.47,50	
9	Ulekleiv, Kristian          	                            	MSA	NOR	1.47,55	
10	Johansson, Allan Dahl       	                            	MN4	NOR	1.47,66	
11	Blokhuijsen, Jan            	                            	M30	NED	1.47,69	
12	Roest, Patrick              	                            	MSA	NED	1.47,72	
13	Swings, Bart                	                            	M30	BEL	1.47,87	
14	Trofimov, Sergey            	Трофимов, Сергей            	MSA	RUS	1.48,56	
15	Langelaar, Tyson            	                            	MN4	CAN	1.48,57	
16	Krol, Thomas                	                            	MSA	NED	1.48,58	
17	Beliaev, Daniil             	Беляев, Даниил              	MSA	RUS	1.48,74	
18	Wenger, Livio               	                            	MSA	SUI	1.49,18	
19	Gélinas-Beaulieu, Antoine   	                            	M30	CAN	1.49,90	
20	Huizinga, Chris             	                            	MSA	NED	1.49,93	

Mass Start (16 laps) Semifinal 1 Men - Division A - 13 November 2021
1	Quinn, Ian                  	                            	MSA	USA	8.09,35	60
2	Swings, Bart                	                            	M30	BEL	8.09,37	40
3	Giovannini, Andrea          	                            	MSA	ITA	8.09,46	20
4	Lee, Seung-Hoon (1988)      	이승훈 (1988)                  	M30	KOR	8.09,55	10
5	Steklý, Lukáš               	                            	MA1	CZE	8.17,42	7
6	Zakharov, Ruslan (1987)     	Захаров, Руслан (1987)      	M35	RUS	8.09,62	6
7	Tai, Wei-Lin                	                            	MSA	TPE	8.19,75	6
8	Bolgov, Evgeniy             	Болгов, Евгений             	MN4	BLR	8.35,68	4
9	Gélinas-Beaulieu, Antoine   	                            	M30	CAN	8.09,70	3
10	Tirado, German              	                            	MSA	COL	8.09,70	3
11	Loubineaud, Timothy         	                            	MSA	FRA	8.12,22	1
12	Hoolwerf, Albertus (Bart)   	                            	MSA	NED	8.09,91	
13	Janicki, Artur              	                            	MSA	POL	8.10,00	
14	Silovs, Haralds             	                            	M35	LAT	8.10,23	
15	Yamada, Kazuya              	山田 和哉                       	MN1	JPN	8.10,45	
16	Due Schmidt, Stefan         	                            	MSA	DEN	8.10,47	
17	Hughes, Kierryn             	                            	MSA	NZL	8.10,57	
18	Farstad, Odin By            	                            	MSA	NOR	8.10,94	
19	Maly, Felix                 	                            	MSA	GER	8.11,40	
20	Grob, Oliver                	                            	MSA	SUI	8.15,04	
21	Nedelea, Cosmin             	                            	MN3	ROU	8.42,12	
22	Gavrilov, Demyan            	Гаврилов, Демьян            	MSA	KAZ	8.42,79	
23	Hanahati, Muhamaiti         	哈那哈提, 木哈买提                  	MN3	CHN	7.19,73	

Mass Start (16 laps) Semifinal 2 Men - Division A - 13 November 2021
1	Mantia, Joey                	                            	M35	USA	7.37,53	60
2	Chung, Jae-Won              	정재원                         	MN2	KOR	7.37,63	40
3	Wenger, Livio               	                            	MSA	SUI	7.37,78	23
4	Bergsma, Jorrit (1986)      	                            	M35	NED	7.37,81	10
5	Ulekleiv, Kristian          	                            	MSA	NOR	7.38,00	6
6	Obayashi, Masahito          	大林 昌仁                       	MSA	JPN	7.38,25	3
7	Bródka, Zbigniew            	                            	M35	POL	7.45,64	3
8	Morozov, Dmitry (1996.08)   	Морозов, Дмитрий (1996.08)  	MSA	KAZ	8.01,11	3
9	Semerikov, Danila           	Семериков, Данила           	MSA	RUS	7.39,76	2
10	Thorup, Viktor Hald         	                            	MSA	DEN	7.56,09	2
11	Damaratski, Yahor           	Доморацкий, Егор            	MN3	BLR	8.01,19	2
12	Michael, Peter              	                            	M30	NZL	7.42,06	1
13	Belloir, Mathieu            	                            	MN3	FRA	7.55,04	1
14	Rijhnen, Felix              	                            	M30	GER	7.55,45	1
15	Belchos, Jordan             	                            	M30	CAN	7.38,71	
16	Marreiros, Diogo            	                            	M30	POR	7.42,48	
17	Francolini, Fabio           	                            	M35	ITA	7.42,70	
18	Odor, Gabriel               	                            	MN2	AUT	7.55,04	
19	Alemasi, Kahanbai           	阿勒玛斯, 卡汉拜                   	MSA	CHN	7.58,47	
20	Amaya, Diego                	                            	MA2	COL	7.39,10	
21	Eshete, Darius              	                            	M35	AUS	6.33,97	
22	Bejczi, Botond              	                            	MN3	HUN	6.37,33	
23	Ekensskär, Wilhelm          	                            	MSA	SWE	6.43,46	
24	Zorigtbaatar, Yalalt        	                            	MN4	MGL	6.27,36	

Mass Start (16 laps) Final Men - Division A - 13 November 2021
1	Obayashi, Masahito          	大林 昌仁                       	MSA	JPN	7.56,91	66
2	Zakharov, Ruslan (1987)     	Захаров, Руслан (1987)      	M35	RUS	7.56,99	44
3	Bródka, Zbigniew            	                            	M35	POL	8.09,48	26
4	Giovannini, Andrea          	                            	MSA	ITA	8.16,87	10
5	Wenger, Livio               	                            	MSA	SUI	8.16,90	6
6	Swings, Bart                	                            	M30	BEL	8.17,02	3
7	Chung, Jae-Won              	정재원                         	MN2	KOR	8.17,12	
8	Bergsma, Jorrit (1986)      	                            	M35	NED	8.17,43	
9	Quinn, Ian                  	                            	MSA	USA	8.17,47	
10	Ulekleiv, Kristian          	                            	MSA	NOR	8.17,82	
11	Morozov, Dmitry (1996.08)   	Морозов, Дмитрий (1996.08)  	MSA	KAZ	8.18,89	
12	Mantia, Joey                	                            	M35	USA	8.20,01	
DNF	Bolgov, Evgeniy             	Болгов, Евгений             	MN4	BLR	DNF	
DNF	Lee, Seung-Hoon (1988)      	이승훈 (1988)                  	M30	KOR	DNF	
DNF	Tai, Wei-Lin                	                            	MSA	TPE	DNF	
DNF	Steklý, Lukáš               	                            	MA1	CZE	DNF	

1500m Men - Division B - 13 November 2021
1	Yamada, Kazuya              	山田 和哉                       	MN1	JPN	1.47,34	
2	Nonomura, Taiyo             	野々村 太陽                      	MN1	JPN	1.47,37	
3	Williamson, Shane           	ウイリアムソン 師円                  	MSA	JPN	1.47,65	
4	Bródka, Zbigniew            	                            	M35	POL	1.47,79	SB
5	Aldoshkin, Daniil           	Алдошкин, Даниил            	MN2	RUS	1.47,80	SB
6	Trentini, Alessio           	                            	MSA	ITA	1.48,25	SB
7	Kersten, Cornelius          	                            	MSA	GBR	1.48,60	
8	Lehman, Emery               	                            	MSA	USA	1.48,61	
9	Emele, Stefan               	                            	MSA	GER	1.48,62	
10	Yunin, Yegor                	Юнин, Егор                  	MSA	RUS	1.48,83	
11	Wang, Haotian               	王浩田                         	MSA	CHN	1.48,97	
12	Farstad, Odin By            	                            	MSA	NOR	1.49,08	
13	Weidemann, Jake             	                            	MSA	CAN	1.49,43	
14	Eitrem, Sander Mølstad      	                            	MN1	NOR	1.49,44(1)	
15	Park, Seong-Hyeon (1999)    	박성현 (1999)                  	MN3	KOR	1.49,44(3)	SB
16	Lian, Ziwen                 	廉子文                         	MN4	CHN	1.49,56	
17	Morozov, Dmitry (1996.08)   	Морозов, Дмитрий (1996.08)  	MSA	KAZ	1.49,57	
18	McDermott-Mostowy, Conor    	                            	MN4	USA	1.49,75	
19	Bachanek, Marcin            	                            	MSA	POL	1.49,81	
20	Piotrowski, Jakub           	                            	MN3	POL	1.50,40	
21	Michael, Peter              	                            	M30	NZL	1.50,44	
22	Rudenko, Victor             	Руденко, Виктор             	MN4	BLR	1.50,57	
23	Kuzin, Denis                	Кузин, Денис                	M30	KAZ	1.50,60	
24	Kłosiński, Sebastian        	                            	MSA	POL	1.50,67	
25	Suomalainen, Samuli         	                            	MN4	FIN	1.50,82	
26	Chshigolev, Vitaliy         	Щиголев, Виталий            	MSA	KAZ	1.50,85	
27	Odor, Gabriel               	                            	MN2	AUT	1.50,86	
28	Dawson, Casey               	                            	MN2	USA	1.50,94	
29	Palka, Szymon               	                            	MSA	POL	1.50,95	
30	Kim, Cheol-Min              	김철민                         	MSA	KOR	1.51,05	
31	Malfatti, Michele           	                            	MSA	ITA	1.51,13	
32	Vosté, Mathias              	                            	MSA	BEL	1.51,36	
33	Gavrilov, Demyan            	Гаврилов, Демьян            	MSA	KAZ	1.51,41	
34	Marx, Jeremias              	                            	MSA	GER	1.51,85	
35	Tai, Wei-Lin                	                            	MSA	TPE	1.52,23	
36	Betti, Francesco            	                            	MN3	ITA	1.52,58	
37	Bolgov, Evgeniy             	Болгов, Евгений             	MN4	BLR	1.52,72	
38	Nagy, Konrád                	                            	M30	HUN	1.52,92	
39	Bejczi, Botond              	                            	MN3	HUN	1.54,28	

500m Men - Division A - 14 November 2021
1	Shinhama, Tatsuya           	新濱 立也                       	MSA	JPN	34,69	
2	Dubreuil, Laurent           	                            	MSA	CAN	34,73	
3	Morishige, Wataru           	森重 航                        	MN2	JPN	34,74	
4	Arefyev, Artem              	Арефьев, Артем              	MN2	RUS	34,82	
5	Golovatsiuk, Ignat          	Головатюк, Игнат            	MSA	BLR	34,84	SB
6	Mushtakov, Viktor           	Муштаков, Виктор            	MSA	RUS	34,86	
7	Verbij, Kai                 	                            	MSA	NED	34,91	
8	Otterspeer, Hein            	                            	M30	NED	34,93(1)	
8	Gao, Tingyu                 	高亭宇                         	MSA	CHN	34,93(1)	
10	Matsui, Yamato              	松井 大和                       	MSA	JPN	34,96(5)	SB
11	Murakami, Yuma              	村上 右磨                       	MSA	JPN	34,96(9)	
12	Yang, Tao                   	杨涛                          	MSA	CHN	34,98	
13	Michalski, Piotr            	                            	MSA	POL	35,02	
14	N'tab, Dai Dai              	                            	MSA	NED	35,11(4)	
15	Scheperkamp, Merijn         	                            	MN3	NED	35,11(8)	
16	Kim, Jun-Ho                 	김준호                         	MSA	KOR	35,18	
17	Lorentzen, Håvard Holmefjord	                            	MSA	NOR	35,19	
18	Junio, Gilmore              	                            	M30	CAN	35,27	
19	Żurek, Damian               	                            	MN3	POL	35,28	
20	Boisvert-Lacroix, Alex      	                            	M35	CAN	35,56	

1000m Men - Division A - 14 November 2021
1	Otterspeer, Hein            	                            	M30	NED	1.08,67	TR
2	Krol, Thomas                	                            	MSA	NED	1.08,69	
3	Nuis, Kjeld                 	                            	M30	NED	1.08,83	
4	Mushtakov, Viktor           	Муштаков, Виктор            	MSA	RUS	1.08,93	SB
5	Dubreuil, Laurent           	                            	MSA	CAN	1.08,98	
6	Kojima, Ryota               	小島 良太                       	MN4	JPN	1.09,04	SB
7	Verbij, Kai                 	                            	MSA	NED	1.09,14	
8	Ning, Zhongyan              	宁忠岩                         	MN3	CHN	1.09,18	
9	Gélinas-Beaulieu, Antoine   	                            	M30	CAN	1.09,46	
10	Lorentzen, Håvard Holmefjord	                            	MSA	NOR	1.09,55	
11	Yamada, Masaya              	山田 将矢                       	MSA	JPN	1.09,57	
12	Golovatsiuk, Ignat          	Головатюк, Игнат            	MSA	BLR	1.09,58	
13	Scheperkamp, Merijn         	                            	MN3	NED	1.09,88	
14	De Haître, Vincent          	                            	MSA	CAN	1.10,16	
15	Kim, Min-Seok (1999)        	김민석 (1999)                  	MN4	KOR	1.10,36	
16	Dufter, Joel                	                            	MSA	GER	1.10,65	
17	Dombek, Hendrik             	                            	MSA	GER	1.11,06	
18	McLeod, Cooper              	                            	MN1	USA	1.11,32	
19	Kim, Tae-Yun                	김태윤                         	MSA	KOR	1.11,53	

Team Pursuit (8 laps) Men - Division A - 14 November 2021
1	Netherlands                  	                            			3.44,56	
	Kramer, Sven                 	                            	M35	NED		
	Bosker, Marcel               	                            	MSA	NED		
	Roest, Patrick               	                            	MSA	NED		
2	Canada                       	                            			3.45,76	
	Bloemen, Ted-Jan             	                            	M35	CAN		
	Belchos, Jordan              	                            	M30	CAN		
	Howe, Connor                 	                            	MN3	CAN		
3	Japan                        	                            			3.45,81	
	Obayashi, Masahito           	大林 昌仁                       	MSA	JPN		
	Williamson, Shane            	ウイリアムソン 師円                  	MSA	JPN		
	Ichinohe, Seitaro            	一戸 誠太郎                      	MSA	JPN		
4	Norway                       	                            			3.48,54	
	Johansson, Allan Dahl        	                            	MN4	NOR		
	Engebråten, Hallgeir         	                            	MN3	NOR		
	Kongshaug, Peder             	                            	MN1	NOR		
5	China                        	                            			3.50,35	
	Alemasi, Kahanbai            	阿勒玛斯, 卡汉拜                   	MSA	CHN		
	Ning, Zhongyan               	宁忠岩                         	MN3	CHN		
	Hanahati, Muhamaiti          	哈那哈提, 木哈买提                  	MN3	CHN		
6	Italy                        	                            			3.51,32	
	Giovannini, Andrea           	                            	MSA	ITA		
	Tumolero, Nicola             	                            	MSA	ITA		
	Malfatti, Michele            	                            	MSA	ITA		
7	New Zealand                  	                            			3.59,63	
	Michael, Peter               	                            	M30	NZL		
	Whyte, Josh                  	                            	MSA	NZL		
	Hughes, Kierryn              	                            	MSA	NZL		
DQ	Russia                       	                            			DQ	
	Semerikov, Danila            	Семериков, Данила           	MSA	RUS		
	Aldoshkin, Daniil            	Алдошкин, Даниил            	MN2	RUS		
	Zakharov, Ruslan (1987)      	Захаров, Руслан (1987)      	M35	RUS		

500m Men - Division B - 14 November 2021
1	Cha, Min-Kyu                	차민규                         	MSA	KOR	34,95	SB
2	Kania, Marek                	                            	MN4	POL	35,07	PR SB
3	Liu, An (1996)              	刘安 (1996)                   	MSA	CHN	35,08	
4	Morimoto, Takuya            	森本 拓也                       	MSA	JPN	35,42	
5	Rosanelli, Jeffrey          	                            	MN4	ITA	35,45	SB
6	Botman, Janno               	                            	MN3	NED	35,49	
7	Dufter, Joel                	                            	MSA	GER	35,54(1)	
7	McLeod, Cooper              	                            	MN1	USA	35,54(1)	
9	Rukke, Henrik Fagerli       	                            	MSA	NOR	35,57	SB
10	Llop, Nil                   	                            	MA2	ESP	35,60	NR NRJ PR SB
11	Jeong, Seon-Kyo             	정선교                         	MN4	KOR	35,61	SB
12	Nenzi, Mirko Giacomo        	                            	M30	ITA	35,64	SB
13	Ihle, Nico                  	                            	M35	GER	35,67	
14	Kim, Tae-Yun                	김태윤                         	MSA	KOR	35,71	
15	Dombek, Hendrik             	                            	MSA	GER	35,75	
16	Graham, Jacob               	                            	MSA	CAN	35,82	
17	Klenko, Alexandr            	Кленко, Александр           	MSA	KAZ	35,87	
18	Bosa, David                 	                            	M30	ITA	35,88	
19	Nogal, Artur                	                            	M30	POL	35,90	
20	Lobas, Victor               	Лобас, Виктор               	MSA	RUS	35,91	
21	Kulizhnikov, Pavel          	Кулижников, Павел           	MSA	RUS	35,93	
22	Klein, Moritz               	                            	MN2	GER	36,03	
23	Arzhanikov, Ivan            	Аржаников, Иван             	MSA	KAZ	36,06(4)	
24	Neumiarzhytski, Stefan      	Невмержицкий, Стефан        	MN4	BLR	36,06(9)	
25	Oberbichler, Christian      	                            	MSA	SUI	36,07	
26	Koshkin, Yevgeniy (2002)    	Кошкин, Евгений (2002)      	MA2	KAZ	36,14	
27	Liiv, Marten                	                            	MSA	EST	36,16	
28	Kłosiński, Sebastian        	                            	MSA	POL	36,29	
29	Gschwentner, Ignaz          	                            	MN1	AUT	36,65	
30	Lehtonen, Juuso             	                            	MN1	FIN	37,15	
WDR	Chaban, Artsiom             	Чабан, Артём                	MSA	BLR	WDR	

1000m Men - Division B - 14 November 2021
1	Cha, Min-Kyu                	차민규                         	MSA	KOR	1.09,38	SB
2	Kersten, Cornelius          	                            	MSA	GBR	1.09,50	
3	Nonomura, Taiyo             	野々村 太陽                      	MN1	JPN	1.09,70	
4	Żurek, Damian               	                            	MN3	POL	1.09,78	PR SB
5	Howe, Connor                	                            	MN3	CAN	1.09,96	
6	Michalski, Piotr            	                            	MSA	POL	1.10,03	
7	Lian, Ziwen                 	廉子文                         	MN4	CHN	1.10,11	
8	Liiv, Marten                	                            	MSA	EST	1.10,36	
9	Rukke, Henrik Fagerli       	                            	MSA	NOR	1.10,55	SB
10	Kania, Marek                	                            	MN4	POL	1.10,60	
11	Lobas, Victor               	Лобас, Виктор               	MSA	RUS	1.10,66	
12	Yamada, Kazuya              	山田 和哉                       	MN1	JPN	1.10,69	
13	Langelaar, Tyson            	                            	MN4	CAN	1.10,71	
14	Klein, Moritz               	                            	MN2	GER	1.10,80	
15	Arzhanikov, Ivan            	Аржаников, Иван             	MSA	KAZ	1.10,83	
16	Beliaev, Daniil             	Беляев, Даниил              	MSA	RUS	1.10,89	
17	Takada, Mamoru              	高田 衛                        	MSA	JPN	1.10,95(1)	
18	Farstad, Odin By            	                            	MSA	NOR	1.10,95(9)	
19	Bosa, David                 	                            	M30	ITA	1.10,99	
20	McDermott-Mostowy, Conor    	                            	MN4	USA	1.11,22	
21	Jeong, Seon-Kyo             	정선교                         	MN4	KOR	1.11,46	
22	Bródka, Zbigniew            	                            	M35	POL	1.11,49	
23	Kleba, Austin               	                            	MN3	USA	1.11,53	
24	Kuzin, Denis                	Кузин, Денис                	M30	KAZ	1.11,63	
25	Klenko, Alexandr            	Кленко, Александр           	MSA	KAZ	1.11,66	
26	Suomalainen, Samuli         	                            	MN4	FIN	1.11,67	
27	Tai, Wei-Lin                	                            	MSA	TPE	1.11,73	
28	Nenzi, Mirko Giacomo        	                            	M30	ITA	1.11,98	
29	Galiyev, Artur              	Галиев, Артур               	MN3	KAZ	1.12,29	
30	Rudenko, Victor             	Руденко, Виктор             	MN4	BLR	1.12,42	
31	Neumiarzhytski, Stefan      	Невмержицкий, Стефан        	MN4	BLR	1.12,49	
32	Nagy, Konrád                	                            	M30	HUN	1.12,70	
33	Amaya, Diego                	                            	MA2	COL	1.12,87	
34	Oberbichler, Christian      	                            	MSA	SUI	1.13,14	
35	Gschwentner, Ignaz          	                            	MN1	AUT	1.13,54	
36	Lehtonen, Juuso             	                            	MN1	FIN	1.15,17	
37	Odor, Gabriel               	                            	MN2	AUT	1.20,81	SB
DQ	Emele, Stefan               	                            	MSA	GER	DQ	
WDR	Llop, Nil                   	                            	MA2	ESP	WDR	
WDR	Nogal, Artur                	                            	M30	POL	WDR	

Team Pursuit (8 laps) Men - Division B - 14 November 2021
1	USA                          	                            			3.45,47	
	Lehman, Emery                	                            	MSA	USA		
	Mantia, Joey                 	                            	M35	USA		
	Dawson, Casey                	                            	MN2	USA		
2	Korea                        	                            			3.50,08	
	Chung, Jae-Won               	정재원                         	MN2	KOR		
	Kim, Min-Seok (1999)         	김민석 (1999)                  	MN4	KOR		
	Um, Cheon-Ho                 	엄천호                         	M30	KOR		
3	Denmark                      	                            			3.52,86	
	Due Schmidt, Stefan          	                            	MSA	DEN		
	Due Schmidt, Philip          	                            	MSA	DEN		
	Thorup, Viktor Hald          	                            	MSA	DEN		
4	Poland                       	                            			3.55,20	
	Palka, Szymon                	                            	MSA	POL		
	Bachanek, Marcin             	                            	MSA	POL		
	Janicki, Artur               	                            	MSA	POL		
5	Kazakhstan                   	                            			3.57,51	
	Baklashkin, Maksim           	Баклашкин, Максим           	M30	KAZ		
	Morozov, Dmitry (1996.08)    	Морозов, Дмитрий (1996.08)  	MSA	KAZ		
	Chshigolev, Vitaliy          	Щиголев, Виталий            	MSA	KAZ		
6	Switzerland                  	                            			3.58,80	
	Grob, Oliver                 	                            	MSA	SUI		
	Wenger, Livio                	                            	MSA	SUI		
	Gross, Flavio                	                            	MN1	SUI		
7	Germany                      	                            			4.18,02	
	Maly, Felix                  	                            	MSA	GER		
	Petzold, Fridtjof            	                            	MSA	GER		
	Rijhnen, Felix               	                            	M30	GER		
DQ	Belarus                      	                            			DQ	
	Bolgov, Evgeniy              	Болгов, Евгений             	MN4	BLR		
	Rudenko, Victor              	Руденко, Виктор             	MN4	BLR		
	Damaratski, Yahor            	Доморацкий, Егор            	MN3	BLR		

            

Native Language Names