Murmansk Region Single Distances Championships
Первенство Мурманской Области по Конькобежному Спорту - Отдельные Дистанции
Olenegorsk (RUS)
4 - 6 January 2021

1000m Ladies - 4 January 2021
1	Agapitova, Mariya            	Агапитова, Мария             	LA1	RUS	1.38,77	
2	Semenova, Zlata              	Семенова, Злата              	LB1	RUS	1.47,59	SB
3	Saveleva, Violetta           	Савельева, Виолетта          	LN2	RUS	1.48,00	SB

Mass Start (10 laps) Ladies - Junior B - 4 January 2021
1	Nikitina, Kseniya            	Никитина, Ксения             	LB2	RUS	7.54,54	35
2	Lodyagina, Kseniya           	Лодягина, Ксения             	LB1	RUS	7.54,64	22
3	Markina, Mariya              	Маркина, Мария               	LB2	RUS	7.54,74	15
4	Semenova, Zlata              	Семенова, Злата              	LB1	RUS	8.10,66	4
5	Makukha, Tatyana             	Макуха, Татьяна              	LB1	RUS	8.31,67	2

Mass Start (10 laps) Ladies - Junior C - 4 January 2021
1	Kuprikova, Anna              	Куприкова, Анна              	LC2	RUS	7.41,89	35
2	Voronkova, Anastasiya        	Воронкова, Анастасия         	LC2	RUS	7.44,38	25
3	Stoyanova, Alyona            	Стоянова, Алёна              	LC1	RUS	7.45,67	11
4	Adamova, Anastasiya          	Адамова, Анастасия           	LC2	RUS	7.46,08	4
5	Dubikova, Galina             	Дубикова, Галина             	LC2	RUS	7.46,42	2
6	Nekrasova, Evelina           	Некрасова, Эвелина           	LC2	RUS	7.59,65	1
7	Ermolaeva, Sofya             	Ермолаева, Софья             	LC2	RUS	8.06,69	1

500m Ladies - 5 January 2021
1	Agapitova, Mariya            	Агапитова, Мария             	LA1	RUS	43,64	
2	Saveleva, Violetta           	Савельева, Виолетта          	LN2	RUS	48,94	SB
3	Semenova, Zlata              	Семенова, Злата              	LB1	RUS	51,50	SB

1500m Ladies - 5 January 2021
1	Semenova, Zlata              	Семенова, Злата              	LB1	RUS	2.51,17	
2	Saveleva, Violetta           	Савельева, Виолетта          	LN2	RUS	2.52,57	SB
3	Agapitova, Mariya            	Агапитова, Мария             	LA1	RUS	2.52,77	

500m Ladies - Junior B - 5 January 2021
1	Korzhova, Kseniya            	Коржова, Ксения              	LB1	RUS	42,48	
2	Nikitina, Kseniya            	Никитина, Ксения             	LB2	RUS	44,37	
3	Markina, Mariya              	Маркина, Мария               	LB2	RUS	45,63	SB
4	Lodyagina, Kseniya           	Лодягина, Ксения             	LB1	RUS	47,07	SB
5	Makukha, Tatyana             	Макуха, Татьяна              	LB1	RUS	55,36	SB

1500m Ladies - Junior B - 5 January 2021
1	Lodyagina, Kseniya           	Лодягина, Ксения             	LB1	RUS	2.30,45	
2	Nikitina, Kseniya            	Никитина, Ксения             	LB2	RUS	2.30,57	
3	Markina, Mariya              	Маркина, Мария               	LB2	RUS	2.40,34	
4	Makukha, Tatyana             	Макуха, Татьяна              	LB1	RUS	3.06,84	SB

Team Sprint Ladies - Junior B - 5 January 2021
1	Мурманск                      	                             			1.43,76	
	Markina, Mariya               	Маркина, Мария               	LB2	RUS		
	Agapitova, Mariya             	Агапитова, Мария             	LA1	RUS		
	Nikitina, Kseniya             	Никитина, Ксения             	LB2	RUS		
2	Оленегорск                    	                             			1.45,65	
	Korzhova, Kseniya             	Коржова, Ксения              	LB1	RUS		
	Lodyagina, Kseniya            	Лодягина, Ксения             	LB1	RUS		
	Semenova, Zlata               	Семенова, Злата              	LB1	RUS		

Team Sprint Ladies - Junior C - 5 January 2021
1	Мурманск                      	                             			1.49,38	
	Kuprikova, Anna               	Куприкова, Анна              	LC2	RUS		
	Voronkova, Anastasiya         	Воронкова, Анастасия         	LC2	RUS		
	Adamova, Anastasiya           	Адамова, Анастасия           	LC2	RUS		
2	Мончегорск                    	                             			2.06,37	
	Stoyanova, Alyona             	Стоянова, Алёна              	LC1	RUS		
	Dubikova, Galina              	Дубикова, Галина             	LC2	RUS		
	Ermolaeva, Sofya              	Ермолаева, Софья             	LC2	RUS		

500m Ladies - Junior C - 5 January 2021
1	Kuprikova, Anna              	Куприкова, Анна              	LC2	RUS	43,20	
2	Voronkova, Anastasiya        	Воронкова, Анастасия         	LC2	RUS	47,49	
3	Stoyanova, Alyona            	Стоянова, Алёна              	LC1	RUS	48,81	PR SB
4	Adamova, Anastasiya          	Адамова, Анастасия           	LC2	RUS	48,91	SB
5	Nekrasova, Evelina           	Некрасова, Эвелина           	LC2	RUS	52,74	
6	Ermolaeva, Sofya             	Ермолаева, Софья             	LC2	RUS	54,59	SB
7	Dubikova, Galina             	Дубикова, Галина             	LC2	RUS	57,86	PR SB
8	Mikhajlova, Kseniya (2006)   	Михайлова, Ксения (2006)     	LC2	RUS	1.01,33	PR SB
9	Novalenko, Mariya (2007)     	Новаленко, Мария (2007)      	LC1	RUS	1.21,38	PR SB
10	Chernenko, Viktoriya         	Черненко, Виктория           	LC1	RUS	1.27,98	PR SB

1500m Ladies - Junior C - 5 January 2021
1	Kuprikova, Anna              	Куприкова, Анна              	LC2	RUS	2.26,03	
2	Voronkova, Anastasiya        	Воронкова, Анастасия         	LC2	RUS	2.39,91	
3	Adamova, Anastasiya          	Адамова, Анастасия           	LC2	RUS	2.42,17	PR SB
4	Stoyanova, Alyona            	Стоянова, Алёна              	LC1	RUS	2.44,47	PR SB
5	Dubikova, Galina             	Дубикова, Галина             	LC2	RUS	3.00,33	PR SB
6	Ermolaeva, Sofya             	Ермолаева, Софья             	LC2	RUS	3.02,13	SB
7	Nekrasova, Evelina           	Некрасова, Эвелина           	LC2	RUS	3.03,74	SB
DNS	Mikhajlova, Kseniya (2006)   	Михайлова, Ксения (2006)     	LC2	RUS	DNS	

500m Ladies - Junior D - 5 January 2021
1	Sokolova, Diana              	Соколова, Диана              	LYB	RUS	52,31	PR SB
2	Glybchak, Ekaterina          	Глыбчак, Екатерина           	LYC	RUS	52,49	PR SB
3	Grigoreva, Ekaterina (2008)  	Григорьева, Екатерина (2008) 	LYA	RUS	53,32	SB
4	Medvedeva, Viktoriya (2007)  	Медведева, Виктория (2007)   	LYA	RUS	53,52	SB
5	Valigura, Mariya             	Валигура, Мария              	LYB	RUS	55,91	PR SB
6	Baladzhi, Diana              	Баладжи, Диана               	LYA	RUS	57,07	PR SB
7	Volkova, Vitaliya            	Волкова, Виталия             	LYA	RUS	58,56	SB
8	Belorukova, Kristina         	Белорукова, Кристина         	LYC	RUS	58,80	PR SB
9	Grishanova, Kira             	Гришанова, Кира              	LYC	RUS	1.00,45	
10	Yapparova, Alina             	Яппарова, Алина              	LYA	RUS	1.03,52	PR SB
11	Zhurba, Valeriya             	Журба, Валерия               	LYA	RUS	1.03,97	SB
12	Kurasova, Anna               	Курасова, Анна               	LYC	RUS	1.04,35	
13	Smirnova, Elizaveta (2008-12)	Смирнова, Елизавета (2008-12)	LYB	RUS	1.05,27	SB
14	Yakimova, Darya              	Якимова, Дарья               	LYB	RUS	1.09,75	PR SB
15	Smirnova, Mariya (2008)      	Смирнова, Мария (2008)       	LYB	RUS	1.13,48	
16	Tyurina, Anastasiya          	Тюрина, Анастасия            	LYB	RUS	1.13,97	PR SB
17	Kuzmicheva, Ulyana           	Кузьмичева, Ульяна           	LYA	RUS	1.17,31	
18	Malysheva, Eleonora          	Малышева, Элеонора           	LYC	RUS	1.20,13	PR SB
19	Turygina, Sofya              	Турыгина, Софья              	LYA	RUS	1.32,52	SB
DNS	Firyulina, Milana            	Фирюлина, Милана             	LYB	RUS	DNS	
DNS	Navroczkaya, Darya           	Навроцкая, Дарья             	LYB	RUS	DNS	
DNS	Kutuzova, Mariya             	Кутузова, Мария              	LYB	RUS	DNS	
DQ	Smirnova, Mariya (2010)      	Смирнова, Мария (2010)       	LYC	RUS	DQ	

Team Sprint Ladies - Junior D - 5 January 2021
1	Мончегорск                    	                             			2.10,28	
	Sokolova, Diana               	Соколова, Диана              	LYB	RUS		
	Grigoreva, Ekaterina (2008)   	Григорьева, Екатерина (2008) 	LYA	RUS		
	Malysheva, Eleonora           	Малышева, Элеонора           	LYC	RUS		
2	Мурманск-2                    	                             			2.15,24	
	Medvedeva, Viktoriya (2007)   	Медведева, Виктория (2007)   	LYA	RUS		
	Volkova, Vitaliya             	Волкова, Виталия             	LYA	RUS		
	Baladzhi, Diana               	Баладжи, Диана               	LYA	RUS		
3	Оленегорск-1                  	                             			2.19,23	
	Kurasova, Anna                	Курасова, Анна               	LYC	RUS		
	Grishanova, Kira              	Гришанова, Кира              	LYC	RUS		
	Valigura, Mariya              	Валигура, Мария              	LYB	RUS		
4	Оленегорск-2                  	                             			2.39,60	
	Kuzmicheva, Ulyana            	Кузьмичева, Ульяна           	LYA	RUS		
	Smirnova, Elizaveta (2008-12) 	Смирнова, Елизавета (2008-12)	LYB	RUS		
	Smirnova, Mariya (2008)       	Смирнова, Мария (2008)       	LYB	RUS		
5	Мурманск-3                    	                             			2.51,20	
	Navroczkaya, Darya            	Навроцкая, Дарья             	LYB	RUS		
	Firyulina, Milana             	Фирюлина, Милана             	LYB	RUS		
	Yakimova, Darya               	Якимова, Дарья               	LYB	RUS		
DQ	Мурманск-1                    	                             			DQ	
	Belorukova, Kristina          	Белорукова, Кристина         	LYC	RUS		
	Zhurba, Valeriya              	Журба, Валерия               	LYA	RUS		
	Glybchak, Ekaterina           	Глыбчак, Екатерина           	LYC	RUS		

100m Ladies - Junior E - 5 January 2021
1	Grishanova, Kira             	Гришанова, Кира              	LYC	RUS	12,67	SB
2	Glybchak, Ekaterina          	Глыбчак, Екатерина           	LYC	RUS	12,82	SB
3	Kurasova, Anna               	Курасова, Анна               	LYC	RUS	13,75	SB
4	Belorukova, Kristina         	Белорукова, Кристина         	LYC	RUS	13,94	SB
5	Malysheva, Eleonora          	Малышева, Элеонора           	LYC	RUS	14,17	SB
6	Kovinova, Sofya              	Ковинова, Софья              	LYC	RUS	15,59	SB
7	Smirnova, Mariya (2010)      	Смирнова, Мария (2010)       	LYC	RUS	22,68	SB

3000m Ladies - 6 January 2021
1	Agapitova, Mariya            	Агапитова, Мария             	LA1	RUS	5.20,03	
2	Semenova, Zlata              	Семенова, Злата              	LB1	RUS	5.50,39	SB
3	Saveleva, Violetta           	Савельева, Виолетта          	LN2	RUS	6.15,38	SB

1000m Ladies - Junior B - 6 January 2021
1	Korzhova, Kseniya            	Коржова, Ксения              	LB1	RUS	1.27,11	
2	Nikitina, Kseniya            	Никитина, Ксения             	LB2	RUS	1.31,87	
3	Markina, Mariya              	Маркина, Мария               	LB2	RUS	1.34,57	SB
4	Lodyagina, Kseniya           	Лодягина, Ксения             	LB1	RUS	1.36,20	SB
5	Makukha, Tatyana             	Макуха, Татьяна              	LB1	RUS	1.56,15	SB

3000m Ladies - Junior B - 6 January 2021
1	Lodyagina, Kseniya           	Лодягина, Ксения             	LB1	RUS	5.16,48	SB
2	Markina, Mariya              	Маркина, Мария               	LB2	RUS	5.24,60	
3	Makukha, Tatyana             	Макуха, Татьяна              	LB1	RUS	6.26,64	SB

1000m Ladies - Junior C - 6 January 2021
1	Kuprikova, Anna              	Куприкова, Анна              	LC2	RUS	1.31,89	
2	Voronkova, Anastasiya        	Воронкова, Анастасия         	LC2	RUS	1.40,02	
3	Adamova, Anastasiya          	Адамова, Анастасия           	LC2	RUS	1.41,66	PR SB
4	Stoyanova, Alyona            	Стоянова, Алёна              	LC1	RUS	1.42,45	SB
5	Nekrasova, Evelina           	Некрасова, Эвелина           	LC2	RUS	1.54,73	SB
6	Ermolaeva, Sofya             	Ермолаева, Софья             	LC2	RUS	1.55,37	SB
7	Dubikova, Galina             	Дубикова, Галина             	LC2	RUS	1.56,61	PR SB
8	Mikhajlova, Kseniya (2006)   	Михайлова, Ксения (2006)     	LC2	RUS	2.12,87	PR SB
9	Novalenko, Mariya (2007)     	Новаленко, Мария (2007)      	LC1	RUS	2.53,65	PR SB
DNS	Chernenko, Viktoriya         	Черненко, Виктория           	LC1	RUS	DNS	

3000m Ladies - Junior C - 6 January 2021
1	Kuprikova, Anna              	Куприкова, Анна              	LC2	RUS	5.22,02	
2	Voronkova, Anastasiya        	Воронкова, Анастасия         	LC2	RUS	5.37,47	
3	Adamova, Anastasiya          	Адамова, Анастасия           	LC2	RUS	5.52,72	PR SB
4	Stoyanova, Alyona            	Стоянова, Алёна              	LC1	RUS	5.58,00	PR SB
5	Dubikova, Galina             	Дубикова, Галина             	LC2	RUS	6.03,23	PR SB
6	Nekrasova, Evelina           	Некрасова, Эвелина           	LC2	RUS	6.28,32	SB
7	Ermolaeva, Sofya             	Ермолаева, Софья             	LC2	RUS	6.34,12	SB
DNS	Mikhajlova, Kseniya (2006)   	Михайлова, Ксения (2006)     	LC2	RUS	DNS	

1000m Ladies - Junior D - 6 January 2021
1	Zhurba, Valeriya             	Журба, Валерия               	LYA	RUS	1.43,99	SB
2	Grigoreva, Ekaterina (2008)  	Григорьева, Екатерина (2008) 	LYA	RUS	1.47,68	PR SB
3	Medvedeva, Viktoriya (2007)  	Медведева, Виктория (2007)   	LYA	RUS	1.50,29	SB
4	Sokolova, Diana              	Соколова, Диана              	LYB	RUS	1.51,25	PR SB
5	Glybchak, Ekaterina          	Глыбчак, Екатерина           	LYC	RUS	1.56,31	SB
6	Valigura, Mariya             	Валигура, Мария              	LYB	RUS	2.01,87	PR SB
7	Belorukova, Kristina         	Белорукова, Кристина         	LYC	RUS	2.04,70	PR SB
8	Volkova, Vitaliya            	Волкова, Виталия             	LYA	RUS	2.06,49	SB
9	Grishanova, Kira             	Гришанова, Кира              	LYC	RUS	2.09,58	PR SB
10	Baladzhi, Diana              	Баладжи, Диана               	LYA	RUS	2.12,01	SB
11	Kurasova, Anna               	Курасова, Анна               	LYC	RUS	2.13,32	PR SB
12	Yapparova, Alina             	Яппарова, Алина              	LYA	RUS	2.15,31	PR SB
13	Turygina, Sofya              	Турыгина, Софья              	LYA	RUS	2.16,14	SB
14	Kuzmicheva, Ulyana           	Кузьмичева, Ульяна           	LYA	RUS	2.17,87	SB
15	Malysheva, Eleonora          	Малышева, Элеонора           	LYC	RUS	2.18,45	PR SB
16	Firyulina, Milana            	Фирюлина, Милана             	LYB	RUS	2.27,01	PR SB
17	Smirnova, Mariya (2008)      	Смирнова, Мария (2008)       	LYB	RUS	2.29,94	PR SB
18	Navroczkaya, Darya           	Навроцкая, Дарья             	LYB	RUS	2.30,71	PR SB
19	Smirnova, Elizaveta (2008-12)	Смирнова, Елизавета (2008-12)	LYB	RUS	2.31,70	SB
20	Yakimova, Darya              	Якимова, Дарья               	LYB	RUS	2.32,81	PR SB
21	Tyurina, Anastasiya          	Тюрина, Анастасия            	LYB	RUS	2.36,75	PR SB
22	Smirnova, Mariya (2010)      	Смирнова, Мария (2010)       	LYC	RUS	2.58,09	PR SB

300m Ladies - Junior E - 6 January 2021
1	Glybchak, Ekaterina          	Глыбчак, Екатерина           	LYC	RUS	33,49	SB
2	Grishanova, Kira             	Гришанова, Кира              	LYC	RUS	36,20	SB
3	Belorukova, Kristina         	Белорукова, Кристина         	LYC	RUS	37,28	SB
4	Kurasova, Anna               	Курасова, Анна               	LYC	RUS	38,00	SB
5	Malysheva, Eleonora          	Малышева, Элеонора           	LYC	RUS	40,27	SB
6	Smirnova, Mariya (2010)      	Смирнова, Мария (2010)       	LYC	RUS	48,59	SB
7	Kovinova, Sofya              	Ковинова, Софья              	LYC	RUS	54,65	SB

1000m Men - 4 January 2021
1	Zykin, Dmitrij (2000)        	Зыкин, Дмитрий (2000)        	MN1	RUS	1.21,19	SB
2	Strunin, Egor                	Струнин, Егор                	MB2	RUS	1.22,77	
3	Uspekhov, Danila             	Успехов, Данила              	MB2	RUS	1.22,99	SB
4	Suloev, Aleksej              	Сулоев, Алексей              	MB1	RUS	1.28,62	

Mass Start (10 laps) Men - Junior B - 4 January 2021
1	Kornienko, Maksim            	Корниенко, Максим            	MB2	RUS	7.41,77	35
2	Uspekhov, Danila             	Успехов, Данила              	MB2	RUS	7.41,78	23
3	Volkov, Andrej (2005)        	Волков, Андрей (2005)        	MB1	RUS	7.44,51	10
4	Strunin, Egor                	Струнин, Егор                	MB2	RUS	7.44,52	8
5	Kyulyan, Eldar               	Кюлян, Эльдар                	MB1	RUS	7.46,11	2
6	Krakhmalev, Dmitrij          	Крахмалев, Дмитрий           	MB1	RUS	7.57,39	1
7	Filippov, Vladislav          	Филиппов, Владислав          	MB1	RUS	8.00,05	

Mass Start (10 laps) Men - Junior C - 4 January 2021
1	Borovikov, Denis             	Боровиков, Денис             	MC2	RUS	7.19,21	36
2	Uspekhov, Nikita             	Успехов, Никита              	MC1	RUS	7.19,31	23
3	Perevoznikov, Matvej         	Перевозников, Матвей         	MC1	RUS	7.19,51	13
4	Gusev, Timur                 	Гусев, Тимур                 	MC1	RUS		
DNS	Voevodin, Konstantin         	Воеводин, Константин         	MC1	RUS	DNS	
DNS	Pilipko, Vadim               	Пилипко, Вадим               	MC1	RUS	DNS	
DNS	Ponomarev, Nikita (2006)     	Пономарев, Никита (2006)     	MC1	RUS	DNS	
DNS	Shelepyatkin, Maksim         	Шелепяткин, Максим           	MC1	RUS	DNS	

500m Men - 5 January 2021
1	Zhiganov, Evgenij            	Жиганов, Евгений             	M35	RUS	40,30	SB
2	Korpusov, Ilya               	Корпусов, Илья               	MSA	RUS	43,55	SB
3	Poroshin, Aleksej            	Порошин, Алексей             	M35	RUS	43,70	PR SB
4	Savelev, Valerij             	Савельев, Валерий            	MN3	RUS	45,25	SB

3000m Men - 5 January 2021
1	Zhiganov, Evgenij            	Жиганов, Евгений             	M35	RUS	4.39,08	SB
2	Poroshin, Aleksej            	Порошин, Алексей             	M35	RUS	4.59,56	SB
3	Korpusov, Ilya               	Корпусов, Илья               	MSA	RUS	5.13,17	SB
4	Savelev, Valerij             	Савельев, Валерий            	MN3	RUS	5.23,36	SB

500m Men - Junior B - 5 January 2021
1	Kornienko, Maksim            	Корниенко, Максим            	MB2	RUS	38,85	
2	Strunin, Egor                	Струнин, Егор                	MB2	RUS	39,87	PR SB
3	Uspekhov, Danila             	Успехов, Данила              	MB2	RUS	40,06	SB
4	Suloev, Aleksej              	Сулоев, Алексей              	MB1	RUS	40,44	
5	Volkov, Andrej (2005)        	Волков, Андрей (2005)        	MB1	RUS	42,09	SB
6	Kyulyan, Eldar               	Кюлян, Эльдар                	MB1	RUS	42,69	PR SB
7	Krakhmalev, Dmitrij          	Крахмалев, Дмитрий           	MB1	RUS	48,66	PR SB
8	Filippov, Vladislav          	Филиппов, Владислав          	MB1	RUS	51,90	

3000m Men - Junior B - 5 January 2021
1	Kornienko, Maksim            	Корниенко, Максим            	MB2	RUS	4.31,76	SB
2	Strunin, Egor                	Струнин, Егор                	MB2	RUS	4.38,65	
3	Uspekhov, Danila             	Успехов, Данила              	MB2	RUS	4.40,25	
4	Kyulyan, Eldar               	Кюлян, Эльдар                	MB1	RUS	4.42,65	
5	Volkov, Andrej (2005)        	Волков, Андрей (2005)        	MB1	RUS	4.50,80	PR SB
6	Suloev, Aleksej              	Сулоев, Алексей              	MB1	RUS	5.07,90	SB
7	Krakhmalev, Dmitrij          	Крахмалев, Дмитрий           	MB1	RUS	5.45,33	PR SB
8	Filippov, Vladislav          	Филиппов, Владислав          	MB1	RUS	6.02,99	SB

Team Sprint Men - Junior B - 5 January 2021
1	Мурманск                      	                             			1.31,50	
	Kornienko, Maksim             	Корниенко, Максим            	MB2	RUS		
	Uspekhov, Danila              	Успехов, Данила              	MB2	RUS		
	Strunin, Egor                 	Струнин, Егор                	MB2	RUS		
2	Оленегорск                    	                             			1.48,05	
	Filippov, Vladislav           	Филиппов, Владислав          	MB1	RUS		
	Volkov, Andrej (2005)         	Волков, Андрей (2005)        	MB1	RUS		
	Krakhmalev, Dmitrij           	Крахмалев, Дмитрий           	MB1	RUS		

500m Men - Junior C - 5 January 2021
1	Borovikov, Denis             	Боровиков, Денис             	MC2	RUS	44,02	PR SB
2	Uspekhov, Nikita             	Успехов, Никита              	MC1	RUS	44,99	PR SB
3	Voevodin, Konstantin         	Воеводин, Константин         	MC1	RUS	45,09	PR SB
4	Perevoznikov, Matvej         	Перевозников, Матвей         	MC1	RUS	45,36	PR SB
5	Pilipko, Vadim               	Пилипко, Вадим               	MC1	RUS	50,10	PR SB
6	Ponomarev, Nikita (2006)     	Пономарев, Никита (2006)     	MC1	RUS	50,67	PR SB
7	Gusev, Timur                 	Гусев, Тимур                 	MC1	RUS	53,71	SB
DQ	Shelepyatkin, Maksim         	Шелепяткин, Максим           	MC1	RUS	DQ	

1500m Men - Junior C - 5 January 2021
1	Voevodin, Konstantin         	Воеводин, Константин         	MC1	RUS	2.20,97	PR SB
2	Borovikov, Denis             	Боровиков, Денис             	MC2	RUS	2.22,18	PR SB
3	Perevoznikov, Matvej         	Перевозников, Матвей         	MC1	RUS	2.27,15	PR SB
4	Uspekhov, Nikita             	Успехов, Никита              	MC1	RUS	2.30,33	PR SB
5	Pilipko, Vadim               	Пилипко, Вадим               	MC1	RUS	2.50,72	PR SB
6	Ponomarev, Nikita (2006)     	Пономарев, Никита (2006)     	MC1	RUS	2.53,59	
7	Gusev, Timur                 	Гусев, Тимур                 	MC1	RUS	3.09,02	
8	Shelepyatkin, Maksim         	Шелепяткин, Максим           	MC1	RUS	3.54,81	PR SB

Team Sprint Men - Junior C - 5 January 2021
1	Оленегорск                    	                             			1.49,97	
	Gusev, Timur                  	Гусев, Тимур                 	MC1	RUS		
	Borovikov, Denis              	Боровиков, Денис             	MC2	RUS		
	Perevoznikov, Matvej          	Перевозников, Матвей         	MC1	RUS		
2	Мурманск                      	                             			1.50,69	
	Ponomarev, Nikita (2006)      	Пономарев, Никита (2006)     	MC1	RUS		
	Voevodin, Konstantin          	Воеводин, Константин         	MC1	RUS		
	Pilipko, Vadim                	Пилипко, Вадим               	MC1	RUS		

500m Men - Junior D - 5 January 2021
1	Suturin, Maksim              	Сутурин, Максим              	MYA	RUS	48,63	PR SB
2	Babochkin, Evgenij           	Бабочкин, Евгений            	MYA	RUS	50,06	PR SB
3	Olefir, Aleksej              	Олефир, Алексей              	MYA	RUS	50,59	SB
4	Borovikov, Kirill            	Боровиков, Кирилл            	MYA	RUS	51,11	
5	Krakhmalev, Ivan             	Крахмалев, Иван              	MYA	RUS	52,74	
6	Czolin, Aleksandr            	Цолин, Александр             	MYB	RUS	53,05	PR SB
7	Ivanov, Arsenij              	Иванов, Арсений              	MYA	RUS	53,90	PR SB
8	Igumnov, Mikhail             	Игумнов, Михаил              	MYA	RUS	54,09	PR SB
9	Spiridonov, Maksim (2007)    	Спиридонов, Максим (2007)    	MYA	RUS	54,37	PR SB
10	Moskvin, Mikhail             	Москвин, Михаил              	MYA	RUS	54,83	PR SB
11	Leskov, Artem                	Лесков, Артем                	MYB	RUS	57,70	PR SB
12	Lebedev, Daniil              	Лебедев, Даниил              	MYC	RUS	58,58	
13	Gladkov, Anatolij            	Гладков, Анатолий            	MYA	RUS	1.00,79	SB
14	Derevyanko, Aleksej          	Деревянко, Алексей           	MYC	RUS	1.01,47	
15	Gnebedyuk, Kirill            	Гнебедюк, Кирилл             	MYB	RUS	1.02,07	
16	Shevchuk, Aleksandr          	Шевчук, Александр            	MYC	RUS	1.03,71	
17	Murnikov, Evgenij            	Мурников, Евгений            	MYB	RUS	1.04,95	
18	Kolocej, Rodion              	Колоцей, Родион              	MYB	RUS	1.05,92	PR SB
19	Belyaev, Ivan (2008)         	Беляев, Иван (2008)          	MYB	RUS	1.06,23	PR SB
20	Safonov, Semen               	Сафонов, Семен               	MYC	RUS	1.06,50	PR SB
21	Popov, Egor (2008)           	Попов, Егор (2008)           	MYA	RUS	1.07,44	SB
22	Levshakov, Mikhail           	Левшаков, Михаил             	MYB	RUS	1.10,10	
23	Demchenko, Aleksej           	Демченко, Алексей            	MYC	RUS	1.14,00	PR SB
24	Ryzhov, Egor                 	Рыжов, Егор                  	MYC	RUS	1.15,48	PR SB
25	Krakhmalev, Roman            	Крахмалев, Роман             	MYC	RUS	1.15,92	PR SB
26	Zaglyada, Mikhail            	Загляда, Михаил              	MYB	RUS	1.21,20	PR SB
27	Teterkin, Yurij              	Тетеркин, Юрий               	MYC	RUS	1.30,77	PR SB

Team Sprint Men - Junior D - 5 January 2021
1	Мончегорск-1                  	                             			1.58,48	
	Spiridonov, Maksim (2007)     	Спиридонов, Максим (2007)    	MYA	RUS		
	Suturin, Maksim               	Сутурин, Максим              	MYA	RUS		
	Popov, Egor (2008)            	Попов, Егор (2008)           	MYA	RUS		
2	Оленегорск-1                  	                             			2.00,59	
	Borovikov, Kirill             	Боровиков, Кирилл            	MYA	RUS		
	Lebedev, Daniil               	Лебедев, Даниил              	MYC	RUS		
	Krakhmalev, Ivan              	Крахмалев, Иван              	MYA	RUS		
3	Мурманск-2                    	                             			2.04,98	
	Babochkin, Evgenij            	Бабочкин, Евгений            	MYA	RUS		
	Czolin, Aleksandr             	Цолин, Александр             	MYB	RUS		
	Olefir, Aleksej               	Олефир, Алексей              	MYA	RUS		
4	Мурманск-1                    	                             			2.16,24	
	Leskov, Artem                 	Лесков, Артем                	MYB	RUS		
	Moskvin, Mikhail              	Москвин, Михаил              	MYA	RUS		
	Ivanov, Arsenij               	Иванов, Арсений              	MYA	RUS		
5	Оленегорск-2                  	                             			2.30,96	
	Shevchuk, Aleksandr           	Шевчук, Александр            	MYC	RUS		
	Gnebedyuk, Kirill             	Гнебедюк, Кирилл             	MYB	RUS		
	Safonov, Semen                	Сафонов, Семен               	MYC	RUS		
6	Оленегорск-3                  	                             			2.40,05	
	Ryzhov, Egor                  	Рыжов, Егор                  	MYC	RUS		
	Kolocej, Rodion               	Колоцей, Родион              	MYB	RUS		
	Derevyanko, Aleksej           	Деревянко, Алексей           	MYC	RUS		
7	Мончегорск-2                  	                             			2.41,41	
	Igumnov, Mikhail              	Игумнов, Михаил              	MYA	RUS		
	Demchenko, Aleksej            	Демченко, Алексей            	MYC	RUS		
	Teterkin, Yurij               	Тетеркин, Юрий               	MYC	RUS		
8	Оленегорск-4                  	                             			2.50,82	
	Murnikov, Evgenij             	Мурников, Евгений            	MYB	RUS		
	Krakhmalev, Roman             	Крахмалев, Роман             	MYC	RUS		
	Levshakov, Mikhail            	Левшаков, Михаил             	MYB	RUS		

100m Men - Junior E - 5 January 2021
1	Lebedev, Daniil              	Лебедев, Даниил              	MYC	RUS	12,77	SB
2	Shevchuk, Aleksandr          	Шевчук, Александр            	MYC	RUS	13,15	SB
3	Safonov, Semen               	Сафонов, Семен               	MYC	RUS	13,34	SB
4	Berezin, Anton               	Березин, Антон               	MYC	RUS	13,47	SB
5	Mustyace, Artem              	Мустяцэ, Артем               	MYC	RUS	13,70	SB
6	Derevyanko, Aleksej          	Деревянко, Алексей           	MYC	RUS	13,89	SB
7	Cheremnyj, Sergej            	Черемный, Сергей             	MYC	RUS	14,11	SB
8	Makridin, Andrej             	Макридин, Андрей             	MYC	RUS	14,23	SB
9	Ryzhov, Egor                 	Рыжов, Егор                  	MYC	RUS	14,65	SB
10	Demchenko, Aleksej           	Демченко, Алексей            	MYC	RUS	14,96	SB
11	Krakhmalev, Roman            	Крахмалев, Роман             	MYC	RUS	15,80	SB
12	Teterkin, Yurij              	Тетеркин, Юрий               	MYC	RUS	22,17	SB

1500m Men - 6 January 2021
1	Zhiganov, Evgenij            	Жиганов, Евгений             	M35	RUS	2.13,12	SB
2	Poroshin, Aleksej            	Порошин, Алексей             	M35	RUS	2.20,97	SB
3	Korpusov, Ilya               	Корпусов, Илья               	MSA	RUS	2.23,42	SB
4	Savelev, Valerij             	Савельев, Валерий            	MN3	RUS	2.31,30	SB

5000m Men - 6 January 2021
1	Zhiganov, Evgenij            	Жиганов, Евгений             	M35	RUS	8.44,11	SB
2	Poroshin, Aleksej            	Порошин, Алексей             	M35	RUS	8.54,55	PR SB
3	Korpusov, Ilya               	Корпусов, Илья               	MSA	RUS	9.28,74	SB
DNS	Savelev, Valerij             	Савельев, Валерий            	MN3	RUS	DNS	

1500m Men - Junior B - 6 January 2021
1	Strunin, Egor                	Струнин, Егор                	MB2	RUS	2.07,25	
2	Kyulyan, Eldar               	Кюлян, Эльдар                	MB1	RUS	2.10,36	SB
3	Uspekhov, Danila             	Успехов, Данила              	MB2	RUS	2.13,87	
4	Krakhmalev, Dmitrij          	Крахмалев, Дмитрий           	MB1	RUS	2.42,50	PR SB
5	Filippov, Vladislav          	Филиппов, Владислав          	MB1	RUS	2.48,36	
DNS	Suloev, Aleksej              	Сулоев, Алексей              	MB1	RUS	DNS	
DNS	Volkov, Andrej (2005)        	Волков, Андрей (2005)        	MB1	RUS	DNS	

5000m Men - Junior B - 6 January 2021
1	Kornienko, Maksim            	Корниенко, Максим            	MB2	RUS	7.47,53	SB
2	Strunin, Egor                	Струнин, Егор                	MB2	RUS	8.07,50	SB
3	Kyulyan, Eldar               	Кюлян, Эльдар                	MB1	RUS	8.07,66	PR SB
4	Krakhmalev, Dmitrij          	Крахмалев, Дмитрий           	MB1	RUS	10.17,99	PR SB
5	Filippov, Vladislav          	Филиппов, Владислав          	MB1	RUS	10.22,58	SB
DNS	Suloev, Aleksej              	Сулоев, Алексей              	MB1	RUS	DNS	
DNS	Volkov, Andrej (2005)        	Волков, Андрей (2005)        	MB1	RUS	DNS	
DQ	Uspekhov, Danila             	Успехов, Данила              	MB2	RUS	DQ	

1000m Men - Junior C - 6 January 2021
1	Voevodin, Konstantin         	Воеводин, Константин         	MC1	RUS	1.31,72	
2	Borovikov, Denis             	Боровиков, Денис             	MC2	RUS	1.32,38	PR SB
3	Perevoznikov, Matvej         	Перевозников, Матвей         	MC1	RUS	1.35,88	PR SB
4	Uspekhov, Nikita             	Успехов, Никита              	MC1	RUS	1.37,71	
5	Pilipko, Vadim               	Пилипко, Вадим               	MC1	RUS	1.41,91	PR SB
6	Ponomarev, Nikita (2006)     	Пономарев, Никита (2006)     	MC1	RUS	1.41,98	PR SB
7	Gusev, Timur                 	Гусев, Тимур                 	MC1	RUS	1.52,35	SB
8	Shelepyatkin, Maksim         	Шелепяткин, Максим           	MC1	RUS	2.23,07	SB

3000m Men - Junior C - 6 January 2021
1	Voevodin, Konstantin         	Воеводин, Константин         	MC1	RUS	4.57,97	PR SB
2	Borovikov, Denis             	Боровиков, Денис             	MC2	RUS	4.58,97	SB
3	Perevoznikov, Matvej         	Перевозников, Матвей         	MC1	RUS	5.05,62	PR SB
4	Uspekhov, Nikita             	Успехов, Никита              	MC1	RUS	5.24,87	PR SB
5	Pilipko, Vadim               	Пилипко, Вадим               	MC1	RUS	6.00,80	PR SB
6	Ponomarev, Nikita (2006)     	Пономарев, Никита (2006)     	MC1	RUS	6.34,03	
7	Gusev, Timur                 	Гусев, Тимур                 	MC1	RUS	6.37,37	SB
DNS	Shelepyatkin, Maksim         	Шелепяткин, Максим           	MC1	RUS	DNS	

1000m Men - Junior D - 6 January 2021
1	Suturin, Maksim              	Сутурин, Максим              	MYA	RUS	1.42,24	SB
2	Babochkin, Evgenij           	Бабочкин, Евгений            	MYA	RUS	1.46,57	SB
3	Krakhmalev, Ivan             	Крахмалев, Иван              	MYA	RUS	1.49,26	PR SB
4	Borovikov, Kirill            	Боровиков, Кирилл            	MYA	RUS	1.50,80	SB
5	Popov, Egor (2008)           	Попов, Егор (2008)           	MYA	RUS	1.50,95	PR SB
6	Spiridonov, Maksim (2007)    	Спиридонов, Максим (2007)    	MYA	RUS	1.51,72	PR SB
7	Igumnov, Mikhail             	Игумнов, Михаил              	MYA	RUS	1.54,08	PR SB
8	Czolin, Aleksandr            	Цолин, Александр             	MYB	RUS	1.56,55	PR SB
9	Lebedev, Daniil              	Лебедев, Даниил              	MYC	RUS	2.05,27	PR SB
10	Moskvin, Mikhail             	Москвин, Михаил              	MYA	RUS	2.05,61	PR SB
11	Olefir, Aleksej              	Олефир, Алексей              	MYA	RUS	2.07,00	SB
12	Leskov, Artem                	Лесков, Артем                	MYB	RUS	2.07,82	PR SB
13	Gladkov, Anatolij            	Гладков, Анатолий            	MYA	RUS	2.13,43	SB
14	Gnebedyuk, Kirill            	Гнебедюк, Кирилл             	MYB	RUS	2.13,82	
15	Shevchuk, Aleksandr          	Шевчук, Александр            	MYC	RUS	2.14,64	PR SB
16	Derevyanko, Aleksej          	Деревянко, Алексей           	MYC	RUS	2.16,73	PR SB
17	Kolocej, Rodion              	Колоцей, Родион              	MYB	RUS	2.18,93	
18	Murnikov, Evgenij            	Мурников, Евгений            	MYB	RUS	2.22,30	
19	Levshakov, Mikhail           	Левшаков, Михаил             	MYB	RUS	2.25,01	
20	Safonov, Semen               	Сафонов, Семен               	MYC	RUS	2.31,39	PR SB
21	Ryzhov, Egor                 	Рыжов, Егор                  	MYC	RUS	2.36,71	PR SB
22	Krakhmalev, Roman            	Крахмалев, Роман             	MYC	RUS	2.38,79	PR SB
23	Demchenko, Aleksej           	Демченко, Алексей            	MYC	RUS	2.45,48	PR SB
24	Zaglyada, Mikhail            	Загляда, Михаил              	MYB	RUS	2.59,39	PR SB
25	Teterkin, Yurij              	Тетеркин, Юрий               	MYC	RUS	3.09,27	PR SB
DQ	Ivanov, Arsenij              	Иванов, Арсений              	MYA	RUS	DQ	
DQ	Belyaev, Ivan (2008)         	Беляев, Иван (2008)          	MYB	RUS	DQ	

300m Men - Junior E - 6 January 2021
1	Lebedev, Daniil              	Лебедев, Даниил              	MYC	RUS	34,70	SB
2	Berezin, Anton               	Березин, Антон               	MYC	RUS	36,18	SB
3	Shevchuk, Aleksandr          	Шевчук, Александр            	MYC	RUS	38,28	
4	Derevyanko, Aleksej          	Деревянко, Алексей           	MYC	RUS	38,93	SB
5	Cheremnyj, Sergej            	Черемный, Сергей             	MYC	RUS	38,97	SB
6	Safonov, Semen               	Сафонов, Семен               	MYC	RUS	39,40	
7	Makridin, Andrej             	Макридин, Андрей             	MYC	RUS	41,93	SB
8	Mustyace, Artem              	Мустяцэ, Артем               	MYC	RUS	42,01	SB
9	Ryzhov, Egor                 	Рыжов, Егор                  	MYC	RUS	45,52	SB
10	Krakhmalev, Roman            	Крахмалев, Роман             	MYC	RUS	45,71	SB
11	Demchenko, Aleksej           	Демченко, Алексей            	MYC	RUS	45,91	SB
12	Teterkin, Yurij              	Тетеркин, Юрий               	MYC	RUS	52,84	SB

            

Native Language Names