Hamar Open 2020
Hamar (NOR)
24 October 2020

500m Women - 24 October 2020
1	Njøs, Emilie Sparre         	LN1	NOR	45,35	SB
2	Brørby, Guro Ruden          	LN1	NOR	45,94	SB
3	Jeppsson, Renate            	L45	NOR	48,00	SB
4	Vangen Stensvaag, Susanne   	L50	NOR	1.03,69	SB

1000m Women - 24 October 2020
1	Njøs, Emilie Sparre         	LN1	NOR	1.34,17	SB
2	Brørby, Guro Ruden          	LN1	NOR	1.34,26	SB
3	Jeppsson, Renate            	L45	NOR	1.38,23	SB
4	Vangen Stensvaag, Susanne   	L50	NOR	2.18,05	SB

500m Women - Junior A - 24 October 2020
1	Szygenda, Arwen             	LA2	NOR	43,52	SB
1	Engebråten, Gina            	LA2	NOR	43,52	
3	Svenni, Hanna               	LA2	NOR	43,78	
4	Sanderud, Sarah Marie       	LA1	NOR	44,75	SB
5	Reiss-Jacobsen, Kari-Celine 	LA1	NOR	45,39	

1000m Women - Junior A - 24 October 2020
1	Engebråten, Gina            	LA2	NOR	1.30,12	SB

1500m Women - Junior A - 24 October 2020
1	Szygenda, Arwen             	LA2	NOR	2.14,92	SB
2	Svenni, Hanna               	LA2	NOR	2.15,82	SB

3000m Women - Junior A - 24 October 2020
1	Sanderud, Sarah Marie       	LA1	NOR	4.52,88	SB
2	Reiss-Jacobsen, Kari-Celine 	LA1	NOR	5.02,64	

500m Women - Junior B - 24 October 2020
1	Løvås, Aurora               	LB1	NOR	43,49	PR SB
2	Johannessen, Patricia       	LB2	NOR	45,48	
3	Engebråten, Hanna           	LB2	NOR	45,67	
4	Pedersen, Matilde           	LB2	NOR	47,43	SB
5	Vinslid, Nina Milch         	LB1	NOR	48,15	PR SB
6	Stomperudhaugen, Silje      	LB2	NOR	48,43	
7	Finsland, Stine             	LB1	NOR	48,50	PR SB
8	Davidsen, Maria Theresa     	LB1	NOR	49,06	
9	Klevstuen, Pauliina         	LB2	NOR	49,34	SB
10	Fløiten, Tuva               	LB2	NOR	49,78	
11	Sivaganesan, Predika        	LB2	NOR	50,36	SB
12	Eichler, Ingrid Håkegård    	LB1	NOR	50,50	
WDR	Gundersen, Maiken Nerstad   	LA2	NOR	WDR	

1000m Women - Junior B - 24 October 2020
1	Engebråten, Hanna           	LB2	NOR	1.32,29	
2	Johannessen, Patricia       	LB2	NOR	1.37,08	
3	Finsland, Stine             	LB1	NOR	1.37,10	PR SB
4	Vinslid, Nina Milch         	LB1	NOR	1.37,52	PR SB
5	Stomperudhaugen, Silje      	LB2	NOR	1.42,78	SB
6	Davidsen, Maria Theresa     	LB1	NOR	1.44,05	
7	Sivaganesan, Predika        	LB2	NOR	1.51,45	SB
8	Klevstuen, Pauliina         	LB2	NOR	1.59,39	
WDR	Gundersen, Maiken Nerstad   	LA2	NOR	WDR	

1500m Women - Junior B - 24 October 2020
1	Løvås, Aurora               	LB1	NOR	2.14,40	SB
2	Eichler, Ingrid Håkegård    	LB1	NOR	2.27,28	PR SB
3	Fløiten, Tuva               	LB2	NOR	2.31,53	SB

3000m Women - Junior B - 24 October 2020
WDR	Pedersen, Matilde           	LB2	NOR	WDR	

500m Women - Junior C - 24 October 2020
1	Semb, Vilde                 	LC2	NOR	45,35	
2	Dyrset, Aline Holbø         	LC2	NOR	46,23	
3	Teig, Amalie Haugerud       	LC1	NOR	48,76	
4	Brørby, Emma Beate Moe      	LC2	NOR	49,36	SB
5	Darup, Ada                  	LC2	NOR	49,47	
6	Henriksen, Josefine         	LC1	NOR	50,81	
7	Stabell-Jakobsen, Elise     	LC2	NOR	51,52	
8	Braathen, Johanne           	LC2	NOR	55,20	PR SB

1000m Women - Junior C - 24 October 2020
1	Teig, Amalie Haugerud       	LC1	NOR	1.40,77	SB
2	Darup, Ada                  	LC2	NOR	1.47,32	
3	Stabell-Jakobsen, Elise     	LC2	NOR	1.47,99	SB
4	Braathen, Johanne           	LC2	NOR	1.53,86	SB

1500m Women - Junior C - 24 October 2020
1	Semb, Vilde                 	LC2	NOR	2.17,43	
2	Dyrset, Aline Holbø         	LC2	NOR	2.25,22	SB

3000m Women - Junior C - 24 October 2020
1	Henriksen, Josefine         	LC1	NOR	6.09,91	

500m Men - 24 October 2020
1	Sæves, Johann Jørgen        	MSA	NOR	37,36	
2	Njøs, Ivar                  	M55	NOR	40,11	SB
3	Szygenda, Philippe          	M45	FRA	46,29	
4	Stensvaag, Per Gunnar       	M65	NOR	46,81	SB

1000m Men - 24 October 2020
1	Njøs, Ivar                  	M55	NOR	1.23,19	SB
WDR	Sæves, Johann Jørgen        	MSA	NOR	WDR	

1500m Men - 24 October 2020
1	Nielsen, Emil               	MSA	DEN	2.17,65	SB

3000m Men - 24 October 2020
1	Stensvaag, Per Gunnar       	M65	NOR	5.19,20	SB
WDR	Næss, Ole Bjørnsmoen        	M30	NOR	WDR	

500m Men - Junior A - 24 October 2020
1	Sæther, Håkon               	MA2	NOR	38,24	SB
2	Rue, Erlend Andre           	MA2	NOR	39,39	SB
3	Ervik, Emil                 	MA2	FIN	39,43	SB
4	Refsaas, Birk Finnstø       	MA1	NOR	39,69	
5	Sæther, Sigurd              	MA1	NOR	40,89	
6	Nyborg, Colin               	MA1	NOR	43,77	

1000m Men - Junior A - 24 October 2020
1	Ervik, Emil                 	MA2	FIN	1.17,03	SB
2	Rue, Erlend Andre           	MA2	NOR	1.18,01	PR SB
3	Sæther, Håkon               	MA2	NOR	1.18,24	SB

1500m Men - Junior A - 24 October 2020
1	Eitrem, Sander              	MA2	NOR	1.52,69	SB
2	Sæther, Sigurd              	MA1	NOR	2.12,55	

3000m Men - Junior A - 24 October 2020
1	Refsaas, Birk Finnstø       	MA1	NOR	4.12,27	

500m Men - Junior B - 24 October 2020
1	Hoff, Herman                	MB2	NOR	40,70	
2	Hovde, Christoffer          	MB1	NOR	41,09	PR SB
3	Dyrset, Sigurd Holbø        	MB2	NOR	41,38	
4	Darup, Ask                  	MB2	NOR	41,41	PR SB
5	Haneberg, Finn Elias        	MB1	NOR	42,11	
6	Szygenda, Jørgen            	MB1	NOR	47,16	SB
DNF	Danielsen, Stian            	MB2	NOR	DNF	

1000m Men - Junior B - 24 October 2020
1	Haneberg, Finn Elias        	MB1	NOR	1.25,35	SB
2	Darup, Ask                  	MB2	NOR	1.25,47	PR SB
3	Danielsen, Stian            	MB2	NOR	1.33,19	SB

3000m Men - Junior B - 24 October 2020
1	Hoff, Herman                	MB2	NOR	4.26,78	
2	Hovde, Christoffer          	MB1	NOR	4.34,61	SB
3	Borlaug, Sigve              	MB2	NOR	4.43,96	SB
DNF	Dyrset, Sigurd Holbø        	MB2	NOR	DNF	

500m Men - Junior C - 24 October 2020
1	Strand, Didrik Eng          	MC2	NOR	38,57	SB
2	Pedersen, Fredrik           	MC2	NOR	40,48	PR SB
3	Klevstuen, Miika            	MC1	NOR	40,84	
4	Michelet, Paul Fredrik      	MC1	NOR	42,23	PR SB
5	Alme, Tinius Rambøl         	MC2	NOR	43,77	PR SB
6	Andersen, Eirik             	MC1	NOR	44,52	PR SB
7	Nordhus, Mads               	MC1	NOR	45,04	PR SB
8	Myhrer, Mathias             	MC1	NOR	45,98	PR SB
9	Morkemo, Edvard             	MC2	NOR	46,30	PR SB
10	Ljungquist, Sindre Heggelund	MC1	NOR	48,28	
11	Gåseidnes, Eirik Knudsen    	MSA	NOR	55,08	SB

1000m Men - Junior C - 24 October 2020
1	Strand, Didrik Eng          	MC2	NOR	1.16,94	SB
2	Klevstuen, Miika            	MC1	NOR	1.23,99	SB
3	Nordal, Filip Møller        	MC2	NOR	1.24,29	PR SB
4	Michelet, Paul Fredrik      	MC1	NOR	1.28,03	PR SB
5	Andersen, Eirik             	MC1	NOR	1.33,30	SB
6	Nordhus, Mads               	MC1	NOR	1.34,12	SB
7	Myhrer, Mathias             	MC1	NOR	1.35,24	PR SB
8	Morkemo, Edvard             	MC2	NOR	1.35,30	PR SB

1500m Men - Junior C - 24 October 2020
1	Alme, Tinius Rambøl         	MC2	NOR	2.14,64	SB
2	Gåseidnes, Eirik Knudsen    	MSA	NOR	2.46,28	SB

3000m Men - Junior C - 24 October 2020
1	Pedersen, Fredrik           	MC2	NOR	4.23,88	PR SB
2	Nordal, Filip Møller        	MC2	NOR	4.33,38	PR SB
3	Ljungquist, Sindre Heggelund	MC1	NOR	5.15,61	PR SB

            

Native Language Names