Chelyabinsk Speed Skating Federation Prize
Всероссийские Спортивные Соревнования на Ппризы Федерации Конькобежного Спорта Челябинской Области
Chelyabinsk (RUS)
7 - 8 October 2020

500m Ladies - 7 October 2020
1	Aseeva, Nadezhda           	Асеева, Надежда           	L30	RUS	40,87	SB
2	Samkova, Elena             	Самкова, Елена            	LN4	RUS	41,75	
3	Boyarkina, Yana            	Бояркина, Яна             	LN1	RUS	42,74	SB
4	Gudoshnikova, Darya        	Гудошникова, Дарья        	LN2	RUS	43,03	SB
5	Bodunova, Kseniya          	Бодунова, Ксения          	LN1	RUS	43,58	SB
6	Zdravkova, Anastasiya      	Здравкова, Анастасия      	LSA	RUS	43,75	SB
7	Antonova, Anastasiya (1999)	Антонова, Анастасия (1999)	LN3	RUS	43,82	SB
8	Nezhelskaya, Anastasiya    	Нежельская, Анастасия     	LN2	RUS	44,15	
9	Karimova, Rozalina         	Каримова, Розалина        	LN1	RUS	45,34	SB
10	Tashkinova, Elizaveta      	Ташкинова, Елизавета      	LN2	RUS	45,94	SB

1500m Ladies - 7 October 2020
1	Aseeva, Nadezhda           	Асеева, Надежда           	L30	RUS	2.08,69	SB
2	Gudoshnikova, Darya        	Гудошникова, Дарья        	LN2	RUS	2.10,15	SB
3	Samkova, Elena             	Самкова, Елена            	LN4	RUS	2.12,35	SB
4	Boyarkina, Yana            	Бояркина, Яна             	LN1	RUS	2.12,57	SB
5	Antonova, Anastasiya (1999)	Антонова, Анастасия (1999)	LN3	RUS	2.13,43	SB
6	Nezhelskaya, Anastasiya    	Нежельская, Анастасия     	LN2	RUS	2.13,74	
7	Bodunova, Kseniya          	Бодунова, Ксения          	LN1	RUS	2.18,33	SB
WDR	Zdravkova, Anastasiya      	Здравкова, Анастасия      	LSA	RUS	WDR	

500m Ladies - Junior A - 7 October 2020
1	Altukhova, Anastasiya      	Алтухова, Анастасия       	LA1	RUS	41,84	
2	Klyukinskikh, Nadezhda     	Клюкинских, Надежда       	LA1	RUS	42,10	SB
3	Yakushova, Kristina        	Якушова, Кристина         	LA1	RUS	42,38	
4	Bersenyova, Alena          	Берсенёва, Алена          	LA2	RUS	42,75	SB
5	Polyakova, Anastasiya      	Полякова, Анастасия       	LA2	RUS	43,00	SB
6	Olkova, Anna               	Олькова, Анна             	LA2	RUS	43,21	SB
7	Kazakova, Ekaterina (2002) 	Казакова, Екатерина (2002)	LA1	RUS	43,94	
8	Klimenko, Sofiya           	Клименко, София           	LA1	RUS	44,47	SB
9	Khareeva, Olga             	Хареева, Ольга            	LA1	RUS	44,56	SB
10	Saunina, Evgeniya          	Саунина, Евгения          	LA1	RUS	44,83	
11	Balandina, Natalya         	Баландина, Наталья        	LA2	RUS	44,84	SB
12	Epifanova, Yuliya          	Епифанова, Юлия           	LA1	RUS	45,12	SB
13	Pentina, Alena             	Пентина, Алена            	LA1	RUS	45,30	SB
14	Pugacheva, Elizaveta       	Пугачева, Елизавета       	LA2	RUS	45,64	SB
15	Kozhemyakina, Alina        	Кожемякина, Алина         	LA2	RUS	45,67	SB
16	Chashhina, Ekaterina       	Чащина, Екатерина         	LA1	RUS	45,81	SB
17	Kolosova, Anastasiya       	Колосова, Анастасия       	LA2	RUS	46,08	SB
18	Zlobina, Ekaterina (2002)  	Злобина, Екатерина (2002) 	LA1	RUS	46,39	
19	Bosh, Valeriya             	Бош, Валерия              	LA2	RUS	46,92	
20	Arseneva, Marina           	Арсеньева, Марина         	LA1	RUS	46,97	SB
21	Bakirova, Yuliya           	Бакирова, Юлия            	LA1	RUS	47,05	SB
22	Kameneva, Valeriya         	Каменева, Валерия         	LA1	RUS	47,43	SB
23	Edidina, Viktoriya         	Едидина, Виктория         	LA1	RUS	47,51	SB
24	Koksharova, Regina         	Кокшарова, Регина         	LA1	RUS	47,90	SB
WDR	Kukol, Aleksandra          	Куколь, Александра        	LA2	RUS	WDR	

1500m Ladies - Junior A - 7 October 2020
1	Polyakova, Anastasiya      	Полякова, Анастасия       	LA2	RUS	2.10,02	PR SB
2	Olkova, Anna               	Олькова, Анна             	LA2	RUS	2.10,71	PR SB
3	Yakushova, Kristina        	Якушова, Кристина         	LA1	RUS	2.10,76	SB
4	Klyukinskikh, Nadezhda     	Клюкинских, Надежда       	LA1	RUS	2.13,13	SB
5	Saunina, Evgeniya          	Саунина, Евгения          	LA1	RUS	2.15,81	SB
6	Balandina, Natalya         	Баландина, Наталья        	LA2	RUS	2.17,17	SB
7	Zlobina, Ekaterina (2002)  	Злобина, Екатерина (2002) 	LA1	RUS	2.17,42	
8	Pentina, Alena             	Пентина, Алена            	LA1	RUS	2.20,96	SB
9	Bosh, Valeriya             	Бош, Валерия              	LA2	RUS	2.21,98	
10	Arseneva, Marina           	Арсеньева, Марина         	LA1	RUS	2.23,34	SB
11	Chashhina, Ekaterina       	Чащина, Екатерина         	LA1	RUS	2.23,42	SB
12	Kozhemyakina, Alina        	Кожемякина, Алина         	LA2	RUS	2.24,17	SB
13	Epifanova, Yuliya          	Епифанова, Юлия           	LA1	RUS	2.24,34	
14	Kameneva, Valeriya         	Каменева, Валерия         	LA1	RUS	2.27,23	SB
15	Pugacheva, Elizaveta       	Пугачева, Елизавета       	LA2	RUS	2.28,23	SB
16	Koksharova, Regina         	Кокшарова, Регина         	LA1	RUS	2.32,64	SB

500m Ladies - Junior B - 7 October 2020
1	Pervushina, Vladislava     	Первушина, Владислава     	LB2	RUS	42,87	SB
2	Sorokoletova, Valeriya     	Сороколетова, Валерия     	LB2	RUS	42,92	SB
3	Tikhonova, Olesya          	Тихонова, Олеся           	LB2	RUS	43,32	SB
4	Vlasova, Irina             	Власова, Ирина            	LB2	RUS	43,72	SB
5	Archugova, Ekaterina       	Арчугова, Екатерина       	LB1	RUS	44,43	SB
6	Soloveva, Kristina         	Соловьева, Кристина       	LB2	RUS	44,77	PR SB
7	MIkhajlenko, Svetlana      	Михайленко, Светлана      	LB1	RUS	44,78	PR SB
8	Nurieva, Alina             	Нуриева, Алина            	LB1	RUS	45,07	SB
9	Polushkina, Angelina       	Полушкина, Ангелина       	LB2	RUS	45,41(0)	
10	Kapustina, Polina (2004)   	Капустина, Полина (2004)  	LB1	RUS	45,41(2)	
11	Krivoluczkaya, Vladislava  	Криволуцкая, Владислава   	LB1	RUS	46,20	
12	Dukhnovskaya, Irina        	Духновская, Ирина         	LB2	RUS	46,27	
13	Terenteva, Darya           	Терентьева, Дарья         	LB2	RUS	46,81	SB
14	Ryazanova, Kseniya         	Рязанова, Ксения          	LB2	RUS	46,88	SB
15	Popelyshko, Faina          	Попелышко, Фаина          	LB2	RUS	47,22	SB
16	Demina, Kristina           	Демина, Кристина          	LB1	RUS	47,34	SB
17	Khoroshenina, Olga         	Хорошенина, Ольга         	LB2	RUS	47,50	SB
18	Mironova, Valeriya         	Миронова, Валерия         	LB1	RUS	47,59	SB
19	Lebedeva, Yana             	Лебедева, Яна             	LB1	RUS	48,16	SB
20	Safronova, Zarina          	Сафронова, Зарина         	LB1	RUS	49,17	SB
21	Kuraeva, Lyudmila          	Кураева, Людмила          	LB2	RUS	49,30	SB
22	Drobysheva, Tamara         	Дробышева, Тамара         	LB2	RUS	49,46	SB
23	Talalina, Anastasiya       	Талалина, Анастасия       	LB2	RUS	51,74	SB
DQ	Galeeva, Anastasiya (2005) 	Галеева, Анастасия (2005) 	LB1	RUS	DQ	

1500m Ladies - Junior B - 7 October 2020
1	Sorokoletova, Valeriya     	Сороколетова, Валерия     	LB2	RUS	2.10,25	SB
2	Polushkina, Angelina       	Полушкина, Ангелина       	LB2	RUS	2.17,55	
3	Pervushina, Vladislava     	Первушина, Владислава     	LB2	RUS	2.17,72	SB
4	Soloveva, Kristina         	Соловьева, Кристина       	LB2	RUS	2.17,86	SB
5	Tikhonova, Olesya          	Тихонова, Олеся           	LB2	RUS	2.18,31	SB
6	Archugova, Ekaterina       	Арчугова, Екатерина       	LB1	RUS	2.18,40	SB
7	Kapustina, Polina (2004)   	Капустина, Полина (2004)  	LB1	RUS	2.18,72	SB
8	Popelyshko, Faina          	Попелышко, Фаина          	LB2	RUS	2.20,01	SB
9	Vlasova, Irina             	Власова, Ирина            	LB2	RUS	2.20,55	SB
10	MIkhajlenko, Svetlana      	Михайленко, Светлана      	LB1	RUS	2.22,61	PR SB
11	Dukhnovskaya, Irina        	Духновская, Ирина         	LB2	RUS	2.24,63	
12	Ryazanova, Kseniya         	Рязанова, Ксения          	LB2	RUS	2.24,90	SB
13	Mironova, Valeriya         	Миронова, Валерия         	LB1	RUS	2.26,14	SB
14	Kuraeva, Lyudmila          	Кураева, Людмила          	LB2	RUS	2.27,14	SB
15	Safronova, Zarina          	Сафронова, Зарина         	LB1	RUS	2.29,94	PR SB
16	Terenteva, Darya           	Терентьева, Дарья         	LB2	RUS	2.31,95	SB
17	Talalina, Anastasiya       	Талалина, Анастасия       	LB2	RUS	2.41,33	SB
WDR	Demina, Kristina           	Демина, Кристина          	LB1	RUS	WDR	

1000m Ladies - 8 October 2020
1	Aseeva, Nadezhda           	Асеева, Надежда           	L30	RUS	1.22,74	SB
2	Samkova, Elena             	Самкова, Елена            	LN4	RUS	1.24,04	SB
3	Boyarkina, Yana            	Бояркина, Яна             	LN1	RUS	1.25,18	SB
4	Nezhelskaya, Anastasiya    	Нежельская, Анастасия     	LN2	RUS	1.26,76	
5	Antonova, Anastasiya (1999)	Антонова, Анастасия (1999)	LN3	RUS	1.27,53	SB
6	Karimova, Rozalina         	Каримова, Розалина        	LN1	RUS	1.33,93	SB
7	Tashkinova, Elizaveta      	Ташкинова, Елизавета      	LN2	RUS	1.35,72	SB

3000m Ladies - 8 October 2020
1	Gudoshnikova, Darya        	Гудошникова, Дарья        	LN2	RUS	4.31,56	PR SB
2	Antonova, Anastasiya (1999)	Антонова, Анастасия (1999)	LN3	RUS	4.46,53	SB
3	Nezhelskaya, Anastasiya    	Нежельская, Анастасия     	LN2	RUS	4.51,28	SB
4	Bodunova, Kseniya          	Бодунова, Ксения          	LN1	RUS	4.57,91	SB

1000m Ladies - Junior A - 8 October 2020
1	Yakushova, Kristina        	Якушова, Кристина         	LA1	RUS	1.23,45	SB
2	Polyakova, Anastasiya      	Полякова, Анастасия       	LA2	RUS	1.24,73	PR SB
3	Klyukinskikh, Nadezhda     	Клюкинских, Надежда       	LA1	RUS	1.25,23	SB
4	Olkova, Anna               	Олькова, Анна             	LA2	RUS	1.27,72	SB
5	Klimenko, Sofiya           	Клименко, София           	LA1	RUS	1.28,17	SB
6	Saunina, Evgeniya          	Саунина, Евгения          	LA1	RUS	1.29,83	SB
7	Balandina, Natalya         	Баландина, Наталья        	LA2	RUS	1.30,34	SB
8	Zlobina, Ekaterina (2002)  	Злобина, Екатерина (2002) 	LA1	RUS	1.30,53	SB
9	Pentina, Alena             	Пентина, Алена            	LA1	RUS	1.31,08	SB
10	Bosh, Valeriya             	Бош, Валерия              	LA2	RUS	1.31,54	SB
11	Pugacheva, Elizaveta       	Пугачева, Елизавета       	LA2	RUS	1.34,66	SB
12	Kameneva, Valeriya         	Каменева, Валерия         	LA1	RUS	1.35,43	SB
13	Arseneva, Marina           	Арсеньева, Марина         	LA1	RUS	1.35,59	SB
14	Bakirova, Yuliya           	Бакирова, Юлия            	LA1	RUS	1.38,08	SB
15	Edidina, Viktoriya         	Едидина, Виктория         	LA1	RUS	1.42,71	SB
DQ	Krylova, Karina            	Крылова, Карина           	LA1	RUS	DQ	
WDR	Kozhemyakina, Alina        	Кожемякина, Алина         	LA2	RUS	WDR	
WDR	Kazakova, Ekaterina (2002) 	Казакова, Екатерина (2002)	LA1	RUS	WDR	

3000m Ladies - Junior A - 8 October 2020
1	Olkova, Anna               	Олькова, Анна             	LA2	RUS	4.39,14	PR SB
2	Yakushova, Kristina        	Якушова, Кристина         	LA1	RUS	4.41,13	SB
3	Polyakova, Anastasiya      	Полякова, Анастасия       	LA2	RUS	4.42,62	SB
4	Zlobina, Ekaterina (2002)  	Злобина, Екатерина (2002) 	LA1	RUS	4.45,76	
5	Balandina, Natalya         	Баландина, Наталья        	LA2	RUS	4.51,63	SB
6	Saunina, Evgeniya          	Саунина, Евгения          	LA1	RUS	4.52,25	SB
7	Epifanova, Yuliya          	Епифанова, Юлия           	LA1	RUS	4.53,79	
8	Pentina, Alena             	Пентина, Алена            	LA1	RUS	4.57,92	SB
9	Arseneva, Marina           	Арсеньева, Марина         	LA1	RUS	5.00,28	SB
10	Bosh, Valeriya             	Бош, Валерия              	LA2	RUS	5.06,91	SB
11	Kameneva, Valeriya         	Каменева, Валерия         	LA1	RUS	5.17,55	SB
12	Krylova, Karina            	Крылова, Карина           	LA1	RUS	5.22,29	SB
13	Koksharova, Regina         	Кокшарова, Регина         	LA1	RUS	5.25,73	SB
WDR	Klyukinskikh, Nadezhda     	Клюкинских, Надежда       	LA1	RUS	WDR	
WDR	Kozhemyakina, Alina        	Кожемякина, Алина         	LA2	RUS	WDR	
WDR	Chashhina, Ekaterina       	Чащина, Екатерина         	LA1	RUS	WDR	

1000m Ladies - Junior B - 8 October 2020
1	Sorokoletova, Valeriya     	Сороколетова, Валерия     	LB2	RUS	1.25,14	SB
2	Tikhonova, Olesya          	Тихонова, Олеся           	LB2	RUS	1.27,71	PR SB
3	Vlasova, Irina             	Власова, Ирина            	LB2	RUS	1.29,11	SB
4	Polushkina, Angelina       	Полушкина, Ангелина       	LB2	RUS	1.29,47	SB
5	Archugova, Ekaterina       	Арчугова, Екатерина       	LB1	RUS	1.30,05	SB
6	Soloveva, Kristina         	Соловьева, Кристина       	LB2	RUS	1.30,56	SB
7	MIkhajlenko, Svetlana      	Михайленко, Светлана      	LB1	RUS	1.30,94	PR SB
8	Kapustina, Polina (2004)   	Капустина, Полина (2004)  	LB1	RUS	1.31,57	
9	Popelyshko, Faina          	Попелышко, Фаина          	LB2	RUS	1.32,14	SB
10	Nurieva, Alina             	Нуриева, Алина            	LB1	RUS	1.32,34	SB
11	Krivoluczkaya, Vladislava  	Криволуцкая, Владислава   	LB1	RUS	1.32,57	SB
12	Dukhnovskaya, Irina        	Духновская, Ирина         	LB2	RUS	1.33,94	SB
13	Ryazanova, Kseniya         	Рязанова, Ксения          	LB2	RUS	1.33,97	SB
14	Terenteva, Darya           	Терентьева, Дарья         	LB2	RUS	1.35,36	SB
15	Lebedeva, Yana             	Лебедева, Яна             	LB1	RUS	1.35,49	PR SB
16	Khoroshenina, Olga         	Хорошенина, Ольга         	LB2	RUS	1.37,62	SB
17	Kuraeva, Lyudmila          	Кураева, Людмила          	LB2	RUS	1.37,65	SB
18	Safronova, Zarina          	Сафронова, Зарина         	LB1	RUS	1.38,65	PR SB
19	Drobysheva, Tamara         	Дробышева, Тамара         	LB2	RUS	1.41,54	SB
20	Galeeva, Anastasiya (2005) 	Галеева, Анастасия (2005) 	LB1	RUS	1.42,98	SB
21	Talalina, Anastasiya       	Талалина, Анастасия       	LB2	RUS	1.43,44	SB

3000m Ladies - Junior B - 8 October 2020
1	Sorokoletova, Valeriya     	Сороколетова, Валерия     	LB2	RUS	4.36,73	SB
2	Polushkina, Angelina       	Полушкина, Ангелина       	LB2	RUS	4.47,02	
3	Popelyshko, Faina          	Попелышко, Фаина          	LB2	RUS	4.54,63	SB
4	Kapustina, Polina (2004)   	Капустина, Полина (2004)  	LB1	RUS	4.57,72	SB
5	Soloveva, Kristina         	Соловьева, Кристина       	LB2	RUS	4.58,95	SB
6	Pervushina, Vladislava     	Первушина, Владислава     	LB2	RUS	5.03,25	SB
7	Kuraeva, Lyudmila          	Кураева, Людмила          	LB2	RUS	5.04,06	SB
8	Dukhnovskaya, Irina        	Духновская, Ирина         	LB2	RUS	5.04,54	
9	MIkhajlenko, Svetlana      	Михайленко, Светлана      	LB1	RUS	5.15,75	PR SB
10	Safronova, Zarina          	Сафронова, Зарина         	LB1	RUS	5.24,00	PR SB
DNS	Krivoluczkaya, Vladislava  	Криволуцкая, Владислава   	LB1	RUS	DNS	
WDR	Mironova, Valeriya         	Миронова, Валерия         	LB1	RUS	WDR	

500m Men - 7 October 2020
1	Bazyuk, Nikita             	Базюк, Никита             	MN2	RUS	36,49	PR SB
2	Tikhanov, Roman            	Тиханов, Роман            	MN1	RUS	37,43	SB
3	Czvetcikh, Nikita          	Цветцих, Никита           	MN4	RUS	37,77	
4	Fomin, Gleb                	Фомин, Глеб               	MN1	RUS	37,91	SB
5	Gabitov, Artur             	Габитов, Артур            	MN2	RUS	39,20	SB
6	Kochnev, Igor              	Кочнев, Игорь             	MN1	RUS	39,49	SB
7	Sidorov, Daniil (1999)     	Сидоров, Даниил (1999)    	MN3	RUS	39,51	SB
8	Kazymin, Pavel             	Казымин, Павел            	MN1	RUS	40,53	SB
9	Rakhmatillaev, Nikita      	Рахматиллаев, Никита      	MSA	RUS	40,68	SB

1500m Men - 7 October 2020
1	Bazyuk, Nikita             	Базюк, Никита             	MN2	RUS	1.52,12	PR SB
2	Fomin, Gleb                	Фомин, Глеб               	MN1	RUS	1.56,29	SB
3	Sidorov, Daniil (1999)     	Сидоров, Даниил (1999)    	MN3	RUS	1.56,38	SB
4	Gabitov, Artur             	Габитов, Артур            	MN2	RUS	1.57,91	SB
5	Kochnev, Igor              	Кочнев, Игорь             	MN1	RUS	2.00,05	
6	Rakhmatillaev, Nikita      	Рахматиллаев, Никита      	MSA	RUS	2.05,31	SB
7	Kazymin, Pavel             	Казымин, Павел            	MN1	RUS	2.06,75	SB

500m Men - Junior A - 7 October 2020
1	Varavkin, Nikita           	Варавкин, Никита          	MA2	RUS	37,53	SB
2	Safin, Ruslan              	Сафин, Руслан             	MA1	RUS	38,03	
3	Tumanov, Matvej            	Туманов, Матвей           	MA2	RUS	38,14	
4	Strelecz, Aleksandr        	Стрелец, Александр        	MA2	RUS	38,16	PR SB
5	Polishhuk, Semen           	Полищук, Семен            	MA2	RUS	38,64	PR SB
6	Shorokhov, Egor            	Шорохов, Егор             	MA1	RUS	38,80	SB
7	Menshikov, Egor            	Меньшиков, Егор           	MA2	RUS	38,85	SB
8	Zuev, Kirill               	Зуев, Кирилл              	MA1	RUS	39,07	SB
9	Kononov, Semyon            	Кононов, Семён            	MA2	RUS	39,10	PR SB
10	Shageev, Filipp            	Шагеев, Филипп            	MA2	RUS	39,11(4)	SB
11	Salamatov, Aleksandr       	Саламатов, Александр      	MA1	RUS	39,11(9)	PR SB
12	Grachev, German            	Грачев, Герман            	MA2	RUS	39,15	SB
13	Leonenko, Sergej           	Леоненко, Сергей          	MA1	RUS	39,24	PR SB
14	Zajnulin, Vladislav        	Зайнулин, Владислав       	MA2	RUS	39,63	SB
15	Davydov, Egor              	Давыдов, Егор             	MA1	RUS	39,81	
16	Voroneczkij, Dmitrij       	Воронецкий, Дмитрий       	MA1	RUS	40,07	SB
17	Kharchikov, Aleksej        	Харчиков, Алексей         	MA1	RUS	40,11	SB
18	Shherbakov, Dmitrij        	Щербаков, Дмитрий         	MA2	RUS	40,16	SB
19	Gandaloev, Yakub           	Гандалоев, Якуб           	MA2	RUS	40,32	SB
20	Subbotin, Mikhail          	Субботин, Михаил          	MA1	RUS	40,57	SB
21	Dorofeev, Artemij          	Дорофеев, Артемий         	MA1	RUS	40,73	
22	Kochurov, Gleb             	Кочуров, Глеб             	MA1	RUS	41,07	PR SB
23	Bodrov, Igor               	Бодров, Игорь             	MA2	RUS	41,39	SB
24	Cherepkin, Danila          	Черепкин, Данила          	MA1	RUS	41,41	PR SB
25	Pechishhev, Grigorij       	Печищев, Григорий         	MA1	RUS	41,56	
26	Afanasev, Maksim (2002)    	Афанасьев, Максим (2002)  	MA1	RUS	42,16	SB
27	Shmonin, Gleb              	Шмонин, Глеб              	MA1	RUS	42,54	SB
28	Akhmetshin, Vyacheslav     	Ахметшин, Вячеслав        	MA1	RUS	42,92	SB
29	Grechishnov, Ivan          	Гречишнов, Иван           	MA1	RUS	43,93	PR SB
30	Klykov, Vladislav          	Клыков, Владислав         	MA1	RUS	44,98	SB
31	Voloczkov, Aleksandr       	Волоцков, Александр       	MA1	RUS	45,47	SB
DQ	Ukhanov, Stanislav         	Уханов, Станислав         	MA1	RUS	DQ	

1500m Men - Junior A - 7 October 2020
1	Menshikov, Egor            	Меньшиков, Егор           	MA2	RUS	1.56,37	SB
2	Varavkin, Nikita           	Варавкин, Никита          	MA2	RUS	1.56,74	SB
3	Subbotin, Mikhail          	Субботин, Михаил          	MA1	RUS	1.57,57	SB
4	Grachev, German            	Грачев, Герман            	MA2	RUS	1.57,92	SB
5	Kononov, Semyon            	Кононов, Семён            	MA2	RUS	1.58,46	PR SB
6	Tumanov, Matvej            	Туманов, Матвей           	MA2	RUS	1.58,52	SB
7	Safin, Ruslan              	Сафин, Руслан             	MA1	RUS	1.58,65	SB
8	Polishhuk, Semen           	Полищук, Семен            	MA2	RUS	1.59,53	PR SB
9	Strelecz, Aleksandr        	Стрелец, Александр        	MA2	RUS	1.59,58	SB
10	Shorokhov, Egor            	Шорохов, Егор             	MA1	RUS	2.01,27	SB
11	Zajnulin, Vladislav        	Зайнулин, Владислав       	MA2	RUS	2.02,81	PR SB
12	Shherbakov, Dmitrij        	Щербаков, Дмитрий         	MA2	RUS	2.02,84	SB
13	Bodrov, Igor               	Бодров, Игорь             	MA2	RUS	2.03,18	SB
14	Voroneczkij, Dmitrij       	Воронецкий, Дмитрий       	MA1	RUS	2.04,84	PR SB
15	Kochurov, Gleb             	Кочуров, Глеб             	MA1	RUS	2.05,36	PR SB
16	Afanasev, Maksim (2002)    	Афанасьев, Максим (2002)  	MA1	RUS	2.06,00	SB
17	Kharchikov, Aleksej        	Харчиков, Алексей         	MA1	RUS	2.06,41	SB
18	Gandaloev, Yakub           	Гандалоев, Якуб           	MA2	RUS	2.07,59	SB
19	Pechishhev, Grigorij       	Печищев, Григорий         	MA1	RUS	2.08,37	
20	Cherepkin, Danila          	Черепкин, Данила          	MA1	RUS	2.08,50	PR SB
21	Grechishnov, Ivan          	Гречишнов, Иван           	MA1	RUS	2.12,05	PR SB
22	Shmonin, Gleb              	Шмонин, Глеб              	MA1	RUS	2.20,03	SB
DNS	Salamatov, Aleksandr       	Саламатов, Александр      	MA1	RUS	DNS	
DNS	Voloczkov, Aleksandr       	Волоцков, Александр       	MA1	RUS	DNS	

500m Men - Junior B - 7 October 2020
1	Konkov, Vitalij            	Коньков, Виталий          	MB2	RUS	38,23	PR SB
2	Nalivajko, Sergej          	Наливайко, Сергей         	MB2	RUS	38,24	PR SB
3	Brusnicyn, Nikita          	Брусницын, Никита         	MB2	RUS	39,17	
4	Cherneczov, Aleksandr      	Чернецов, Александр       	MB1	RUS	39,31	PR SB
5	Belyanin, Denis            	Белянин, Денис            	MB2	RUS	39,39	SB
6	Burgasov, Daniil           	Бургасов, Даниил          	MB1	RUS	39,48	SB
7	Sizyurin, Gleb             	Сизюрин, Глеб             	MB1	RUS	39,54	PR SB
8	Korzunin, Aleksandr        	Корзунин, Александр       	MB2	RUS	39,69	SB
9	Balashov, Denis            	Балашов, Денис            	MB2	RUS	39,86	SB
10	Perminov, Andrej           	Перминов, Андрей          	MB2	RUS	39,93	PR SB
11	Artebyakin, Vladimir       	Артебякин, Владимир       	MB2	RUS	39,96	PR SB
12	Kordyukov, Evgenij         	Кордюков, Евгений         	MB1	RUS	40,02	SB
13	Tataurov, Ilya             	Татауров, Илья            	MB1	RUS	40,15	PR SB
14	Ismagilov, Albert          	Исмагилов, Альберт        	MB2	RUS	40,26	PR SB
15	Klestov, Egor              	Клестов, Егор             	MB2	RUS	40,52	SB
16	Starikov, Ivan (2006)      	Стариков, Иван (2006)     	MC2	RUS	40,53	PR SB
17	Vejnberg, Dmitrij          	Вейнберг, Дмитрий         	MB2	RUS	40,56	
18	Gavrilov, Mikhail          	Гаврилов, Михаил          	MB2	RUS	40,77	SB
19	Minin, Danila              	Минин, Данила             	MB2	RUS	41,00(4)	SB
20	Shakhmatov, Ilya           	Шахматов, Илья            	MB1	RUS	41,00(9)	PR SB
21	Gvozdij, Sergej            	Гвоздий, Сергей           	MB2	RUS	41,02	
22	Kuzmichev, Denis           	Кузьмичев, Денис          	MB1	RUS	41,18	PR SB
23	Kim, Artyom (2003)         	Ким, Артём (2003)         	MB2	RUS	41,74	SB
24	Burakov, Dmitrij           	Бураков, Дмитрий          	MB2	RUS	42,06	SB
25	Trubachyov, Aleksej        	Трубачёв, Алексей         	MB1	RUS	42,07	SB
26	Sheptunov, Artem           	Шептунов, Артем           	MB2	RUS	42,17	SB
27	Masalovich, Andrej         	Масалович, Андрей         	MB1	RUS	42,27	PR SB
28	Izotov, Aleksandr          	Изотов, Александр         	MB1	RUS	42,58	PR SB
29	Brakorenko, Kirill         	Бракоренко, Кирилл        	MB1	RUS	42,91	SB
30	Kolenchenko, Artyom        	Коленченко, Артём         	MB2	RUS	43,02	SB
31	Rogulin, Kirill            	Рогулин, Кирилл           	MB2	RUS	43,42	SB
32	Smirnov, Ivan (2004)       	Смирнов, Иван (2004)      	MB1	RUS	44,03	PR SB
33	Yanvarcev, Vladislav       	Январцев, Владислав       	MB1	RUS	44,14	PR SB
34	Chashin, Denis             	Чашин, Денис              	MB2	RUS	44,15	SB
35	Sizikov, Dmitrij           	Сизиков, Дмитрий          	MB1	RUS	45,60	PR SB
36	Kazarinov, Vyacheslav      	Казаринов, Вячеслав       	MB1	RUS	45,62	SB
37	Bogdanov, Ilya (2004)      	Богданов, Илья (2004)     	MB1	RUS	46,26	PR SB
DNS	Kuzenkov, Vyacheslav       	Кузенков, Вячеслав        	MB2	RUS	DNS	

1500m Men - Junior B - 7 October 2020
1	Nalivajko, Sergej          	Наливайко, Сергей         	MB2	RUS	1.56,78	PR SB
2	Korzunin, Aleksandr        	Корзунин, Александр       	MB2	RUS	1.57,18	PR SB
3	Cherneczov, Aleksandr      	Чернецов, Александр       	MB1	RUS	2.01,26	SB
4	Gvozdij, Sergej            	Гвоздий, Сергей           	MB2	RUS	2.01,42	SB
5	Klestov, Egor              	Клестов, Егор             	MB2	RUS	2.01,61	PR SB
6	Konkov, Vitalij            	Коньков, Виталий          	MB2	RUS	2.02,80	SB
7	Balashov, Denis            	Балашов, Денис            	MB2	RUS	2.03,34	SB
8	Shakhmatov, Ilya           	Шахматов, Илья            	MB1	RUS	2.05,12	PR SB
9	Burakov, Dmitrij           	Бураков, Дмитрий          	MB2	RUS	2.05,20	SB
10	Trubachyov, Aleksej        	Трубачёв, Алексей         	MB1	RUS	2.05,65	
11	Kordyukov, Evgenij         	Кордюков, Евгений         	MB1	RUS	2.06,15	PR SB
12	Artebyakin, Vladimir       	Артебякин, Владимир       	MB2	RUS	2.06,68	PR SB
13	Kolenchenko, Artyom        	Коленченко, Артём         	MB2	RUS	2.07,04	PR SB
14	Perminov, Andrej           	Перминов, Андрей          	MB2	RUS	2.08,62	SB
15	Gavrilov, Mikhail          	Гаврилов, Михаил          	MB2	RUS	2.08,74	SB
16	Izotov, Aleksandr          	Изотов, Александр         	MB1	RUS	2.09,77	PR SB
17	Sheptunov, Artem           	Шептунов, Артем           	MB2	RUS	2.14,52	SB
18	Smirnov, Ivan (2004)       	Смирнов, Иван (2004)      	MB1	RUS	2.17,29	PR SB
19	Rogulin, Kirill            	Рогулин, Кирилл           	MB2	RUS	2.17,35	SB
20	Chashin, Denis             	Чашин, Денис              	MB2	RUS	2.23,29	SB
DNS	Kuzmichev, Denis           	Кузьмичев, Денис          	MB1	RUS	DNS	
DNS	Kuzenkov, Vyacheslav       	Кузенков, Вячеслав        	MB2	RUS	DNS	
WDR	Tataurov, Ilya             	Татауров, Илья            	MB1	RUS	WDR	

1000m Men - 8 October 2020
1	Bazyuk, Nikita             	Базюк, Никита             	MN2	RUS	1.11,76	PR SB
2	Koksharov, Mikhail         	Кокшаров, Михаил          	M30	RUS	1.13,29	SB
3	Czvetcikh, Nikita          	Цветцих, Никита           	MN4	RUS	1.13,70	SB
4	Fomin, Gleb                	Фомин, Глеб               	MN1	RUS	1.15,39	SB
5	Usenko, Nikita             	Усенко, Никита            	MN1	RUS	1.16,17	
6	Demin, Vladislav           	Демин, Владислав          	MN3	RUS	1.16,55	SB
7	Kochnev, Igor              	Кочнев, Игорь             	MN1	RUS	1.18,76	SB
8	Kazymin, Pavel             	Казымин, Павел            	MN1	RUS	1.20,97	SB
DNS	Sidorov, Daniil (1999)     	Сидоров, Даниил (1999)    	MN3	RUS	DNS	

5000m Men - 8 October 2020
1	Sidorov, Daniil (1999)     	Сидоров, Даниил (1999)    	MN3	RUS	7.02,94	SB
2	Tikhanov, Roman            	Тиханов, Роман            	MN1	RUS	7.16,35	
3	Gabitov, Artur             	Габитов, Артур            	MN2	RUS	7.19,96	
4	Kochnev, Igor              	Кочнев, Игорь             	MN1	RUS	7.23,02	SB
5	Kazymin, Pavel             	Казымин, Павел            	MN1	RUS	8.08,73	SB

1000m Men - Junior A - 8 October 2020
1	Varavkin, Nikita           	Варавкин, Никита          	MA2	RUS	1.14,21	SB
2	Tumanov, Matvej            	Туманов, Матвей           	MA2	RUS	1.14,97	
3	Strelecz, Aleksandr        	Стрелец, Александр        	MA2	RUS	1.15,63	PR SB
4	Menshikov, Egor            	Меньшиков, Егор           	MA2	RUS	1.16,40	PR SB
5	Kononov, Semyon            	Кононов, Семён            	MA2	RUS	1.16,44	PR SB
6	Shorokhov, Egor            	Шорохов, Егор             	MA1	RUS	1.16,53	SB
7	Polishhuk, Semen           	Полищук, Семен            	MA2	RUS	1.16,61	PR SB
8	Subbotin, Mikhail          	Субботин, Михаил          	MA1	RUS	1.17,91	PR SB
9	Leonenko, Sergej           	Леоненко, Сергей          	MA1	RUS	1.18,25	
10	Salamatov, Aleksandr       	Саламатов, Александр      	MA1	RUS	1.18,41	PR SB
11	Zajnulin, Vladislav        	Зайнулин, Владислав       	MA2	RUS	1.18,60	SB
12	Shageev, Filipp            	Шагеев, Филипп            	MA2	RUS	1.19,23	SB
13	Kharchikov, Aleksej        	Харчиков, Алексей         	MA1	RUS	1.20,05	SB
14	Voroneczkij, Dmitrij       	Воронецкий, Дмитрий       	MA1	RUS	1.20,74	PR SB
15	Kochurov, Gleb             	Кочуров, Глеб             	MA1	RUS	1.20,80	PR SB
16	Stolyarov, Maksim          	Столяров, Максим          	MA2	RUS	1.22,34	SB
17	Gandaloev, Yakub           	Гандалоев, Якуб           	MA2	RUS	1.22,35	SB
18	Pechishhev, Grigorij       	Печищев, Григорий         	MA1	RUS	1.22,46	SB
19	Afanasev, Maksim (2002)    	Афанасьев, Максим (2002)  	MA1	RUS	1.23,19	SB
20	Prazdnichnykh, Grigorij    	Праздничных, Григорий     	MA1	RUS	1.23,27	SB
21	Cherepkin, Danila          	Черепкин, Данила          	MA1	RUS	1.23,45	PR SB
22	Shherbakov, Dmitrij        	Щербаков, Дмитрий         	MA2	RUS	1.27,12	SB
23	Grechishnov, Ivan          	Гречишнов, Иван           	MA1	RUS	1.27,97	PR SB
24	Voloczkov, Aleksandr       	Волоцков, Александр       	MA1	RUS	1.32,51	SB
25	Klykov, Vladislav          	Клыков, Владислав         	MA1	RUS	1.37,86	SB
DNS	Shmonin, Gleb              	Шмонин, Глеб              	MA1	RUS	DNS	

3000m Men - Junior A - 8 October 2020
1	Kononov, Semyon            	Кононов, Семён            	MA2	RUS	4.03,74	PR SB
2	Menshikov, Egor            	Меньшиков, Егор           	MA2	RUS	4.06,01	PR SB
3	Subbotin, Mikhail          	Субботин, Михаил          	MA1	RUS	4.09,64	SB
4	Leonenko, Sergej           	Леоненко, Сергей          	MA1	RUS	4.11,55	
5	Bodrov, Igor               	Бодров, Игорь             	MA2	RUS	4.13,36	SB
6	Varavkin, Nikita           	Варавкин, Никита          	MA2	RUS	4.19,16	SB
7	Dorofeev, Artemij          	Дорофеев, Артемий         	MA1	RUS	4.20,46	
8	Safin, Ruslan              	Сафин, Руслан             	MA1	RUS	4.20,92	
9	Ukhanov, Stanislav         	Уханов, Станислав         	MA1	RUS	4.23,01	PR SB
10	Kochurov, Gleb             	Кочуров, Глеб             	MA1	RUS	4.23,66	PR SB
11	Afanasev, Maksim (2002)    	Афанасьев, Максим (2002)  	MA1	RUS	4.23,98	SB
12	Zuev, Kirill               	Зуев, Кирилл              	MA1	RUS	4.24,51	SB
13	Shherbakov, Dmitrij        	Щербаков, Дмитрий         	MA2	RUS	4.25,95	SB
14	Stolyarov, Maksim          	Столяров, Максим          	MA2	RUS	4.27,56	
15	Zajnulin, Vladislav        	Зайнулин, Владислав       	MA2	RUS	4.28,86	SB
16	Strelecz, Aleksandr        	Стрелец, Александр        	MA2	RUS	4.29,59	SB
17	Davydov, Egor              	Давыдов, Егор             	MA1	RUS	4.31,21	SB
18	Shorokhov, Egor            	Шорохов, Егор             	MA1	RUS	4.32,13	
19	Pechishhev, Grigorij       	Печищев, Григорий         	MA1	RUS	4.34,32	SB
20	Grechishnov, Ivan          	Гречишнов, Иван           	MA1	RUS	4.38,14	PR SB
21	Voroneczkij, Dmitrij       	Воронецкий, Дмитрий       	MA1	RUS	4.38,84	SB
22	Cherepkin, Danila          	Черепкин, Данила          	MA1	RUS	4.42,17	
WDR	Grachev, German            	Грачев, Герман            	MA2	RUS	WDR	
WDR	Akhmetshin, Vyacheslav     	Ахметшин, Вячеслав        	MA1	RUS	WDR	

1000m Men - Junior B - 8 October 2020
1	Nalivajko, Sergej          	Наливайко, Сергей         	MB2	RUS	1.15,54	PR SB
2	Gvozdij, Sergej            	Гвоздий, Сергей           	MB2	RUS	1.18,17	
3	Burgasov, Daniil           	Бургасов, Даниил          	MB1	RUS	1.18,20	SB
4	Balashov, Denis            	Балашов, Денис            	MB2	RUS	1.18,23	SB
5	Korzunin, Aleksandr        	Корзунин, Александр       	MB2	RUS	1.18,38	PR SB
6	Konkov, Vitalij            	Коньков, Виталий          	MB2	RUS	1.18,61	SB
7	Klestov, Egor              	Клестов, Егор             	MB2	RUS	1.20,00	PR SB
8	Kordyukov, Evgenij         	Кордюков, Евгений         	MB1	RUS	1.20,45	SB
9	Sizyurin, Gleb             	Сизюрин, Глеб             	MB1	RUS	1.20,69	SB
10	Shakhmatov, Ilya           	Шахматов, Илья            	MB1	RUS	1.21,67	PR SB
11	Burakov, Dmitrij           	Бураков, Дмитрий          	MB2	RUS	1.22,06	PR SB
12	Perminov, Andrej           	Перминов, Андрей          	MB2	RUS	1.22,42	PR SB
13	Kim, Artyom (2003)         	Ким, Артём (2003)         	MB2	RUS	1.22,77	SB
14	Minin, Danila              	Минин, Данила             	MB2	RUS	1.22,98	SB
15	Izotov, Aleksandr          	Изотов, Александр         	MB1	RUS	1.24,10	PR SB
16	Rogulin, Kirill            	Рогулин, Кирилл           	MB2	RUS	1.27,19	SB
17	Smirnov, Ivan (2004)       	Смирнов, Иван (2004)      	MB1	RUS	1.27,80	PR SB
18	Starikov, Matvej           	Стариков, Матвей          	MB1	RUS	1.28,60	SB
19	Chashin, Denis             	Чашин, Денис              	MB2	RUS	1.29,86	SB
20	Kazarinov, Vyacheslav      	Казаринов, Вячеслав       	MB1	RUS	1.31,39	SB
21	Bogdanov, Ilya (2004)      	Богданов, Илья (2004)     	MB1	RUS	1.32,35	PR SB
22	Sizikov, Dmitrij           	Сизиков, Дмитрий          	MB1	RUS	1.33,59	PR SB
DNS	Masalovich, Andrej         	Масалович, Андрей         	MB1	RUS	DNS	
DNS	Yanvarcev, Vladislav       	Январцев, Владислав       	MB1	RUS	DNS	
DNF	Trubachyov, Aleksej        	Трубачёв, Алексей         	MB1	RUS	DNF	

3000m Men - Junior B - 8 October 2020
1	Korzunin, Aleksandr        	Корзунин, Александр       	MB2	RUS	4.05,75	PR SB
2	Brusnicyn, Nikita          	Брусницын, Никита         	MB2	RUS	4.11,16	SB
3	Burakov, Dmitrij           	Бураков, Дмитрий          	MB2	RUS	4.17,04	SB
4	Klestov, Egor              	Клестов, Егор             	MB2	RUS	4.19,95	PR SB
5	Belyanin, Denis            	Белянин, Денис            	MB2	RUS	4.21,37	PR SB
6	Trubachyov, Aleksej        	Трубачёв, Алексей         	MB1	RUS	4.23,19	SB
7	Balashov, Denis            	Балашов, Денис            	MB2	RUS	4.23,66	SB
8	Nalivajko, Sergej          	Наливайко, Сергей         	MB2	RUS	4.24,69	PR SB
9	Shakhmatov, Ilya           	Шахматов, Илья            	MB1	RUS	4.26,31	PR SB
10	Vejnberg, Dmitrij          	Вейнберг, Дмитрий         	MB2	RUS	4.28,24	
11	Kolenchenko, Artyom        	Коленченко, Артём         	MB2	RUS	4.29,83	SB
12	Artebyakin, Vladimir       	Артебякин, Владимир       	MB2	RUS	4.30,26	PR SB
13	Gvozdij, Sergej            	Гвоздий, Сергей           	MB2	RUS	4.33,60	SB
14	Izotov, Aleksandr          	Изотов, Александр         	MB1	RUS	4.34,23	PR SB
15	Perminov, Andrej           	Перминов, Андрей          	MB2	RUS	4.35,94	PR SB
16	Kordyukov, Evgenij         	Кордюков, Евгений         	MB1	RUS	4.40,32	
17	Smirnov, Ivan (2004)       	Смирнов, Иван (2004)      	MB1	RUS	4.55,05	SB
18	Bogdanov, Ilya (2004)      	Богданов, Илья (2004)     	MB1	RUS	5.04,88	SB

            

Native Language Names