Speed Skating Development Competition 2020
Tomaszów-Mazowiecki (POL)
24 July 2020

500m Ladies - 24 July 2020
1	Gonzalez Salazar, Luisa 	LB2	ESP	42,27	SB
2	Cabrera, Sara           	LN1	ESP	42,44	SB
3	Bíró, Hanna             	LB2	HUN	43,25	SB
4	Moreno, Teresa          	LN2	ESP	43,74	SB
5	Llop, Hannah            	LB1	ESP	44,39	PR SB
6	Espin, Julia            	LC2	ESP	44,83	SB
7	Gnandt, Andrea          	LB1	ROU	46,48	SB
8	Harabagiu, Mara         	LB1	ROU	47,19	SB
9	Rodriguez, Ona          	LYA	ESP	47,30	PR SB
10	Syguła, Sandra          	LYC	POL	47,61	PR SB
11	Poplová, Michaela       	LA1	CZE	47,65	PR SB
12	Gnandt, Klara           	LC1	ROU	47,89	SB
13	Seoane, Monica          	LC1	ESP	50,01	SB
14	Hartychová, Karolina    	LC2	CZE	50,25	PR SB
15	Borzuta, Aleksandra     	LC1	POL	51,43	SB
16	Tellez, Mireia          	LYA	ESP	52,84	PR SB
17	Kierebińska, Dominika   	LYC	POL	53,95	PR SB
18	Onuśkova, Zoja          	LYB	SVK	56,05	PR SB
19	Hýžová, Vanesa          	LYA	CZE	57,05	PR SB
20	Pflegerova, Tereza      	LB1	CZE	59,71	PR SB
21	Kmecova, Jela           	LYB	SVK	1.04,52	PR SB
22	Obirek, Hanna           	LYC	POL	1.06,76	SB
23	Nagyova, Sophia         	LYC	SVK	1.07,78	PR SB
DNF	Kmecova, Zoja           	LYD	SVK	DNF	

500m (2) Ladies - 24 July 2020
1	Llop, Hannah            	LB1	ESP	46,08	
2	Onuśkova, Zoja          	LYB	SVK	57,22	
3	Kmecova, Jela           	LYB	SVK	1.05,21	
4	Kmecova, Zoja           	LYD	SVK	1.12,46	PR SB

1000m Ladies - 24 July 2020
1	Cabrera, Sara           	LN1	ESP	1.24,91	SB
2	Bíró, Hanna             	LB2	HUN	1.27,44	SB
3	Espin, Julia            	LC2	ESP	1.31,52	SB
4	Gonzalez Salazar, Luisa 	LB2	ESP	1.31,99	SB
5	Gnandt, Andrea          	LB1	ROU	1.33,76	SB
6	Harabagiu, Mara         	LB1	ROU	1.35,32	SB
7	Rodriguez, Ona          	LYA	ESP	1.36,53	PR SB
8	Gnandt, Klara           	LC1	ROU	1.38,52	SB
9	Seoane, Monica          	LC1	ESP	1.40,16	PR SB
10	Syguła, Sandra          	LYC	POL	1.42,28	SB
11	Tellez, Mireia          	LYA	ESP	1.48,88	PR SB
12	Hýžová, Vanesa          	LYA	CZE	2.00,60	SB
13	Pflegerova, Tereza      	LB1	CZE	2.10,03	PR SB

1500m Ladies - 24 July 2020
1	Carreño, Ainoa          	LA2	ESP	2.14,69	SB
2	Moreno, Teresa          	LN2	ESP	2.19,12	PR SB
3	Sobota, Patrycja        	LB1	POL	2.26,34	SB
4	Poplová, Michaela       	LA1	CZE	2.28,41	PR SB
5	Borzuta, Aleksandra     	LC1	POL	2.45,60	PR SB
6	Hartychová, Karolina    	LC2	CZE	2.47,96	PR SB

300m Ladies - 24 July 2020
1	Kierebińska, Dominika   	LYC	POL	32,58	SB
2	Obirek, Hanna           	LYC	POL	32,82	SB

500m Men - 24 July 2020
1	Llop, Nil               	MA1	ESP	37,56	SB
2	Klembara, Jakub         	MN3	SVK	38,90	SB
3	Nitu, Gabriel Eduard    	MB1	ROU	39,27	SB
4	Militaru, Nicolae Răzvan	MA2	ROU	39,74	SB
5	Rezzonico, Alexander    	MB2	ESP	39,85	PR SB
6	Barbera, Stephane       	MN2	ESP	40,07	SB
7	Fierar, Adrian          	MB2	ROU	40,76	SB
8	Robla, Manel            	MB2	ESP	41,72	PR SB
9	Varga, Boris            	MN1	SVK	42,85	PR SB
10	Moldanschi, Rares       	MB1	ROU	43,08	SB
11	Popl, Matěj             	MC2	CZE	44,33	PR SB
12	Šimko, Daniel           	MB2	SVK	44,37	PR SB
13	Hric, František         	MN1	SVK	46,84	PR SB
14	Vargośko, Jan           	MA1	SVK	47,33	PR SB
15	Dohnalik, Pavel         	MSA	CZE	47,41	PR SB
16	Roldán Ferrar, Ivan     	MB1	ESP	48,43	PR SB
17	Ruiz, Iker              	MYA	ESP	51,00	PR SB
18	Strnad, Matous          	MYB	CZE	55,87	PR SB
19	Paroulek, Patrik        	MC1	SVK	56,77	SB
20	Karaba, Jakub           	MYE	SVK	57,24	PR SB
21	Paroulek, Samuel        	MYC	SVK	58,04	
22	Balak, Denis            	MYD	CZE	58,51	SB
23	Kurš, Marek             	MYA	CZE	1.02,69	SB

500m (2) Men - 24 July 2020
1	Klembara, Jakub         	MN3	SVK	39,34	
2	Varga, Boris            	MN1	SVK	43,33	
3	Šimko, Daniel           	MB2	SVK	44,54	
4	Hric, František         	MN1	SVK	47,16	
5	Vargośko, Jan           	MA1	SVK	47,59	
6	Paroulek, Samuel        	MYC	SVK	57,31	PR SB
7	Paroulek, Patrik        	MC1	SVK	57,82	
8	Karaba, Jakub           	MYE	SVK	59,36	

1000m Men - 24 July 2020
1	Llop, Nil               	MA1	ESP	1.15,11	SB
2	Nitu, Gabriel Eduard    	MB1	ROU	1.18,38	PR SB
3	Rezzonico, Alexander    	MB2	ESP	1.19,23	PR SB
4	Militaru, Nicolae Răzvan	MA2	ROU	1.20,03	SB
5	Barbera, Stephane       	MN2	ESP	1.21,32	SB
6	Robla, Manel            	MB2	ESP	1.21,50	PR SB
7	Moldanschi, Rares       	MB1	ROU	1.27,27	PR SB
8	Roldán Ferrar, Ivan     	MB1	ESP	1.34,20	PR SB
9	Ruiz, Iker              	MYA	ESP	1.46,46	PR SB
10	Strnad, Matous          	MYB	CZE	1.56,69	SB
11	Balak, Denis            	MYD	CZE	2.03,97	SB
12	Kurš, Marek             	MYA	CZE	2.23,03	SB

1500m Men - 24 July 2020
1	Dohnalik, Pavel         	MSA	CZE	2.27,08	SB

3000m Men - 24 July 2020
1	Fierar, Adrian          	MB2	ROU	4.06,58	PR SB
2	Popl, Matěj             	MC2	CZE	4.59,05	PR SB

            

Native Language Names