60th Student Festival of the North
60-ый Юбилейный Праздник Севера Учащихся
Olenegorsk (RUS)
17 - 18 March 2020

500m Ladies - Junior B - 17 March 2020
1	Agapitova, Mariya          	Агапитова, Мария          	LB2	RUS	43,63	
2	Vorona, Vera               	Ворона, Вера              	LB2	RUS	45,04	
3	Matkovskaya, Marina        	Матковская, Марина        	LC1	RUS	48,94	
4	Semenova, Zlata            	Семенова, Злата           	LC2	RUS	52,20	

1500m Ladies - Junior B - 17 March 2020
1	Vorona, Vera               	Ворона, Вера              	LB2	RUS	2.25,45	
2	Agapitova, Mariya          	Агапитова, Мария          	LB2	RUS	2.27,88	
3	Matkovskaya, Marina        	Матковская, Марина        	LC1	RUS	2.43,27	
4	Semenova, Zlata            	Семенова, Злата           	LC2	RUS	2.48,24	

500m Ladies - Junior C - 17 March 2020
1	Korzhova, Kseniya          	Коржова, Ксения           	LC2	RUS	43,51	
2	Kuprikova, Anna            	Куприкова, Анна           	LC1	RUS	44,51	
3	Voronkova, Anastasiya      	Воронкова, Анастасия      	LC1	RUS	47,39	
4	Kochneva, Vera             	Кочнева, Вера             	LC2	RUS	47,60	
5	Cyplyaeva, Elena           	Цыпляева, Елена           	LC1	RUS	48,09	PR SB
6	Lodyagina, Kseniya         	Лодягина, Ксения          	LC2	RUS	48,83	
7	Makukha, Tatyana           	Макуха, Татьяна           	LC2	RUS	51,28	PR SB

1500m Ladies - Junior C - 17 March 2020
1	Korzhova, Kseniya          	Коржова, Ксения           	LC2	RUS	2.20,58	
2	Voronkova, Anastasiya      	Воронкова, Анастасия      	LC1	RUS	2.35,16	
3	Lodyagina, Kseniya         	Лодягина, Ксения          	LC2	RUS	2.36,49	
4	Kuprikova, Anna            	Куприкова, Анна           	LC1	RUS	2.38,04	
5	Cyplyaeva, Elena           	Цыпляева, Елена           	LC1	RUS	2.38,41	
6	Kochneva, Vera             	Кочнева, Вера             	LC2	RUS	2.40,36	
7	Makukha, Tatyana           	Макуха, Татьяна           	LC2	RUS	2.56,29	

500m Ladies - Junior D - 17 March 2020
1	Zhurba, Valeriya           	Журба, Валерия            	LYB	RUS	48,89	
2	Stoyanova, Alyona          	Стоянова, Алёна           	LYA	RUS	49,25	PR SB
3	Medvedeva, Viktoriya (2007)	Медведева, Виктория (2007)	LYB	RUS	55,71	
4	Smetannikova, Yuliya       	Сметанникова, Юлия        	LYB	RUS	58,77	
5	Chesnokova, Aleksandra     	Чеснокова, Александра     	LYA	RUS	1.00,24	PR SB
6	Kovalchuk, Milana          	Ковальчук, Милана         	LYC	RUS	1.03,16	PR SB
7	Beresneva, Darya           	Береснева, Дарья          	LYA	RUS	1.05,48	
8	Tikhonova, Valeriya        	Тихонова, Валерия         	LYC	RUS	1.15,59	

1000m Ladies - Junior D - 17 March 2020
1	Stoyanova, Alyona          	Стоянова, Алёна           	LYA	RUS	1.42,32	
2	Zhurba, Valeriya           	Журба, Валерия            	LYB	RUS	1.44,90	
3	Medvedeva, Viktoriya (2007)	Медведева, Виктория (2007)	LYB	RUS	1.59,46	
4	Smetannikova, Yuliya       	Сметанникова, Юлия        	LYB	RUS	2.01,10	
5	Beresneva, Darya           	Береснева, Дарья          	LYA	RUS	2.01,59	
6	Chesnokova, Aleksandra     	Чеснокова, Александра     	LYA	RUS	2.02,12	PR SB
7	Kovalchuk, Milana          	Ковальчук, Милана         	LYC	RUS	2.20,94	PR SB
8	Tikhonova, Valeriya        	Тихонова, Валерия         	LYC	RUS	2.22,87	PR SB

1000m Ladies - Junior B - 18 March 2020
1	Vorona, Vera               	Ворона, Вера              	LB2	RUS	1.32,05	
2	Agapitova, Mariya          	Агапитова, Мария          	LB2	RUS	1.33,85	
3	Matkovskaya, Marina        	Матковская, Марина        	LC1	RUS	1.42,07	
4	Semenova, Zlata            	Семенова, Злата           	LC2	RUS	1.46,03	

3000m Ladies - Junior B - 18 March 2020
1	Agapitova, Mariya          	Агапитова, Мария          	LB2	RUS	5.02,91	
2	Vorona, Vera               	Ворона, Вера              	LB2	RUS	5.05,88	
3	Matkovskaya, Marina        	Матковская, Марина        	LC1	RUS	5.37,13	
4	Semenova, Zlata            	Семенова, Злата           	LC2	RUS	5.42,04	

Mass Start (10 laps) Ladies - Junior B - 18 March 2020
1	Korzhova, Kseniya          	Коржова, Ксения           	LC2	RUS	7.39,52	60
2	Agapitova, Mariya          	Агапитова, Мария          	LB2	RUS	7.41,78	43
3	Kuprikova, Anna            	Куприкова, Анна           	LC1	RUS	7.41,96	20
4	Kochneva, Vera             	Кочнева, Вера             	LC2	RUS	7.54,55	5
5	Vorona, Vera               	Ворона, Вера              	LB2	RUS	7.43,31	1
6	Voronkova, Anastasiya      	Воронкова, Анастасия      	LC1	RUS	7.46,29	
7	Lodyagina, Kseniya         	Лодягина, Ксения          	LC2	RUS	7.46,72	
8	Matkovskaya, Marina        	Матковская, Марина        	LC1	RUS	7.47,36	
9	Makukha, Tatyana           	Макуха, Татьяна           	LC2	RUS	7.54,84	
10	Semenova, Zlata            	Семенова, Злата           	LC2	RUS	7.56,17	
11	Cyplyaeva, Elena           	Цыпляева, Елена           	LC1	RUS		

1000m Ladies - Junior C - 18 March 2020
1	Korzhova, Kseniya          	Коржова, Ксения           	LC2	RUS	1.27,54	
2	Kuprikova, Anna            	Куприкова, Анна           	LC1	RUS	1.33,06	
3	Voronkova, Anastasiya      	Воронкова, Анастасия      	LC1	RUS	1.38,06	
4	Kochneva, Vera             	Кочнева, Вера             	LC2	RUS	1.39,12	
5	Makukha, Tatyana           	Макуха, Татьяна           	LC2	RUS	1.49,59	
6	Lodyagina, Kseniya         	Лодягина, Ксения          	LC2	RUS	1.49,96	
7	Cyplyaeva, Elena           	Цыпляева, Елена           	LC1	RUS	1.56,30	

3000m Ladies - Junior C - 18 March 2020
1	Korzhova, Kseniya          	Коржова, Ксения           	LC2	RUS	4.50,05	
2	Kuprikova, Anna            	Куприкова, Анна           	LC1	RUS	5.20,39	
3	Lodyagina, Kseniya         	Лодягина, Ксения          	LC2	RUS	5.20,41	
4	Kochneva, Vera             	Кочнева, Вера             	LC2	RUS	5.24,16	PR SB
5	Cyplyaeva, Elena           	Цыпляева, Елена           	LC1	RUS	5.26,54	
6	Voronkova, Anastasiya      	Воронкова, Анастасия      	LC1	RUS	5.32,09	PR SB
7	Makukha, Tatyana           	Макуха, Татьяна           	LC2	RUS	5.51,79	

500m Ladies - Junior D - 18 March 2020
1	Zhurba, Valeriya           	Журба, Валерия            	LYB	RUS	48,90	
2	Stoyanova, Alyona          	Стоянова, Алёна           	LYA	RUS	49,71	
3	Medvedeva, Viktoriya (2007)	Медведева, Виктория (2007)	LYB	RUS	52,69	
4	Smetannikova, Yuliya       	Сметанникова, Юлия        	LYB	RUS	55,22	
5	Beresneva, Darya           	Береснева, Дарья          	LYA	RUS	57,01	
6	Chesnokova, Aleksandra     	Чеснокова, Александра     	LYA	RUS	59,68	PR SB
7	Kovalchuk, Milana          	Ковальчук, Милана         	LYC	RUS	1.01,77	PR SB
8	Tikhonova, Valeriya        	Тихонова, Валерия         	LYC	RUS	1.05,85	PR SB

1000m Ladies - Junior D - 18 March 2020
1	Zhurba, Valeriya           	Журба, Валерия            	LYB	RUS	1.43,42	
2	Stoyanova, Alyona          	Стоянова, Алёна           	LYA	RUS	1.44,09	
3	Medvedeva, Viktoriya (2007)	Медведева, Виктория (2007)	LYB	RUS	1.56,94	
4	Smetannikova, Yuliya       	Сметанникова, Юлия        	LYB	RUS	1.58,96	
5	Beresneva, Darya           	Береснева, Дарья          	LYA	RUS	2.02,10	
6	Chesnokova, Aleksandra     	Чеснокова, Александра     	LYA	RUS	2.02,94	
7	Kovalchuk, Milana          	Ковальчук, Милана         	LYC	RUS	2.17,73	PR SB
8	Tikhonova, Valeriya        	Тихонова, Валерия         	LYC	RUS	2.29,45	

Mass Start (10 laps) Ladies - Junior D - 18 March 2020
1	Zhurba, Valeriya           	Журба, Валерия            	LYB	RUS	7.59,10	63
2	Stoyanova, Alyona          	Стоянова, Алёна           	LYA	RUS	7.59,46	45
3	Smetannikova, Yuliya       	Сметанникова, Юлия        	LYB	RUS	8.24,72	20
4	Medvedeva, Viktoriya (2007)	Медведева, Виктория (2007)	LYB	RUS	8.29,95	1
5	Beresneva, Darya           	Береснева, Дарья          	LYA	RUS	8.40,32	
6	Chesnokova, Aleksandra     	Чеснокова, Александра     	LYA	RUS	8.41,38	
7	Kovalchuk, Milana          	Ковальчук, Милана         	LYC	RUS		
8	Tikhonova, Valeriya        	Тихонова, Валерия         	LYC	RUS		

500m Men - Junior B - 17 March 2020
1	Rakov, Nikita              	Раков, Никита             	MB2	RUS	39,42	
1	Uspekhov, Danila           	Успехов, Данила           	MB1	RUS	39,42	
3	Kornienko, Maksim          	Корниенко, Максим         	MB1	RUS	39,85	
4	Filippov, Vladislav        	Филиппов, Владислав       	MC2	RUS	52,70	

3000m Men - Junior B - 17 March 2020
1	Rakov, Nikita              	Раков, Никита             	MB2	RUS	4.27,50	
2	Kornienko, Maksim          	Корниенко, Максим         	MB1	RUS	4.31,38	
3	Uspekhov, Danila           	Успехов, Данила           	MB1	RUS	4.44,27	
4	Filippov, Vladislav        	Филиппов, Владислав       	MC2	RUS	6.13,08	

500m Men - Junior C - 17 March 2020
1	Volkov, Andrej (2005)      	Волков, Андрей (2005)     	MC2	RUS	42,41	
2	Pustovalov, Kirill         	Пустовалов, Кирилл        	MC2	RUS	45,22	
3	Shalavin, Sergej           	Шалавин, Сергей           	MC2	RUS	45,79	PR SB
4	Borovikov, Denis           	Боровиков, Денис          	MC1	RUS	46,49	
5	Yakutkin, Daniil           	Якуткин, Даниил           	MC1	RUS	47,81	PR SB

1500m Men - Junior C - 17 March 2020
1	Volkov, Andrej (2005)      	Волков, Андрей (2005)     	MC2	RUS	2.19,61	
2	Pustovalov, Kirill         	Пустовалов, Кирилл        	MC2	RUS	2.24,40	
3	Borovikov, Denis           	Боровиков, Денис          	MC1	RUS	2.27,18	
4	Yakutkin, Daniil           	Якуткин, Даниил           	MC1	RUS	2.36,70	PR SB
5	Shalavin, Sergej           	Шалавин, Сергей           	MC2	RUS	2.37,57	PR SB

500m Men - Junior D - 17 March 2020
1	Voevodin, Konstantin       	Воеводин, Константин      	MYA	RUS	46,47	PR SB
2	Uspekhov, Nikita           	Успехов, Никита           	MYA	RUS	46,67	
3	Perevoznikov, Matvej       	Перевозников, Матвей      	MYA	RUS	48,74	
4	Suturin, Maksim            	Сутурин, Максим           	MYB	RUS	50,60	
5	Borovikov, Kirill          	Боровиков, Кирилл         	MYB	RUS	53,13	
6	Popov, Egor (2008)         	Попов, Егор (2008)        	MYB	RUS	54,50	
7	Prokofev, Kirill           	Прокофьев, Кирилл         	MYC	RUS	54,70	
8	Puczko, Roman              	Пуцко, Роман              	MYA	RUS	1.13,18	PR SB

1000m Men - Junior D - 17 March 2020
1	Voevodin, Konstantin       	Воеводин, Константин      	MYA	RUS	1.36,15	
2	Uspekhov, Nikita           	Успехов, Никита           	MYA	RUS	1.38,67	
3	Perevoznikov, Matvej       	Перевозников, Матвей      	MYA	RUS	1.46,61	
4	Suturin, Maksim            	Сутурин, Максим           	MYB	RUS	1.48,60	
5	Popov, Egor (2008)         	Попов, Егор (2008)        	MYB	RUS	1.54,34	
6	Prokofev, Kirill           	Прокофьев, Кирилл         	MYC	RUS	1.56,83	PR SB
7	Borovikov, Kirill          	Боровиков, Кирилл         	MYB	RUS	1.57,07	
8	Puczko, Roman              	Пуцко, Роман              	MYA	RUS	2.35,06	PR SB

1500m Men - Junior B - 18 March 2020
1	Rakov, Nikita              	Раков, Никита             	MB2	RUS	2.03,26	
2	Kornienko, Maksim          	Корниенко, Максим         	MB1	RUS	2.04,66	
3	Uspekhov, Danila           	Успехов, Данила           	MB1	RUS	2.14,33	
4	Filippov, Vladislav        	Филиппов, Владислав       	MC2	RUS	2.49,32	

5000m Men - Junior B - 18 March 2020
1	Rakov, Nikita              	Раков, Никита             	MB2	RUS	7.42,98	
2	Kornienko, Maksim          	Корниенко, Максим         	MB1	RUS	7.49,44	
3	Uspekhov, Danila           	Успехов, Данила           	MB1	RUS	8.03,36	
4	Filippov, Vladislav        	Филиппов, Владислав       	MC2	RUS	9.26,00	PR SB

Mass Start (10 laps) Men - Junior B - 18 March 2020
1	Kornienko, Maksim          	Корниенко, Максим         	MB1	RUS	6.48,62	60
2	Rakov, Nikita              	Раков, Никита             	MB2	RUS	6.48,99	40
3	Uspekhov, Danila           	Успехов, Данила           	MB1	RUS	6.49,37	20
4	Volkov, Andrej (2005)      	Волков, Андрей (2005)     	MC2	RUS	6.54,49	5
5	Borovikov, Denis           	Боровиков, Денис          	MC1	RUS	7.01,05	3
6	Pustovalov, Kirill         	Пустовалов, Кирилл        	MC2	RUS	6.59,31	1
7	Yakutkin, Daniil           	Якуткин, Даниил           	MC1	RUS	7.28,33	
8	Filippov, Vladislav        	Филиппов, Владислав       	MC2	RUS		
9	Shalavin, Sergej           	Шалавин, Сергей           	MC2	RUS		

1000m Men - Junior C - 18 March 2020
1	Volkov, Andrej (2005)      	Волков, Андрей (2005)     	MC2	RUS	1.30,13	
2	Pustovalov, Kirill         	Пустовалов, Кирилл        	MC2	RUS	1.33,44	
3	Borovikov, Denis           	Боровиков, Денис          	MC1	RUS	1.35,27	
4	Shalavin, Sergej           	Шалавин, Сергей           	MC2	RUS	1.36,68	
5	Yakutkin, Daniil           	Якуткин, Даниил           	MC1	RUS	1.40,85	PR SB

3000m Men - Junior C - 18 March 2020
1	Volkov, Andrej (2005)      	Волков, Андрей (2005)     	MC2	RUS	5.10,83	
2	Pustovalov, Kirill         	Пустовалов, Кирилл        	MC2	RUS	5.21,07	
3	Borovikov, Denis           	Боровиков, Денис          	MC1	RUS	5.24,07	
4	Yakutkin, Daniil           	Якуткин, Даниил           	MC1	RUS	5.36,86	PR SB
5	Shalavin, Sergej           	Шалавин, Сергей           	MC2	RUS	5.51,11	

500m Men - Junior D - 18 March 2020
1	Voevodin, Konstantin       	Воеводин, Константин      	MYA	RUS	46,30	PR SB
2	Uspekhov, Nikita           	Успехов, Никита           	MYA	RUS	46,37	
3	Perevoznikov, Matvej       	Перевозников, Матвей      	MYA	RUS	48,45	
4	Suturin, Maksim            	Сутурин, Максим           	MYB	RUS	49,00	PR SB
5	Borovikov, Kirill          	Боровиков, Кирилл         	MYB	RUS	51,96	
6	Prokofev, Kirill           	Прокофьев, Кирилл         	MYC	RUS	53,37	PR SB
7	Popov, Egor (2008)         	Попов, Егор (2008)        	MYB	RUS	54,14	PR SB
8	Puczko, Roman              	Пуцко, Роман              	MYA	RUS	1.11,84	PR SB

1000m Men - Junior D - 18 March 2020
1	Voevodin, Konstantin       	Воеводин, Константин      	MYA	RUS	1.35,98	
2	Suturin, Maksim            	Сутурин, Максим           	MYB	RUS	1.41,62	PR SB
3	Uspekhov, Nikita           	Успехов, Никита           	MYA	RUS	1.42,43	
4	Perevoznikov, Matvej       	Перевозников, Матвей      	MYA	RUS	1.42,93	
5	Borovikov, Kirill          	Боровиков, Кирилл         	MYB	RUS	1.50,85	
6	Popov, Egor (2008)         	Попов, Егор (2008)        	MYB	RUS	1.58,26	
7	Prokofev, Kirill           	Прокофьев, Кирилл         	MYC	RUS	1.58,66	
8	Puczko, Roman              	Пуцко, Роман              	MYA	RUS	2.33,36	PR SB

Mass Start (10 laps) Men - Junior D - 18 March 2020
1	Uspekhov, Nikita           	Успехов, Никита           	MYA	RUS	6.54,87	65
2	Voevodin, Konstantin       	Воеводин, Константин      	MYA	RUS	6.55,16	41
3	Suturin, Maksim            	Сутурин, Максим           	MYB	RUS	6.55,46	23
4	Perevoznikov, Matvej       	Перевозников, Матвей      	MYA	RUS	6.55,56	
5	Popov, Egor (2008)         	Попов, Егор (2008)        	MYB	RUS	7.11,10	
6	Borovikov, Kirill          	Боровиков, Кирилл         	MYB	RUS	7.20,19	
7	Prokofev, Kirill           	Прокофьев, Кирилл         	MYC	RUS	7.32,22	
DNS	Puczko, Roman              	Пуцко, Роман              	MYA	RUS	DNS	

            

Native Language Names