2020 FISU World University Speed Skating Championship
Amsterdam (NED)
10 - 12 March 2020

500m Ladies - 10 March 2020
1	Kuznetsova, Irina (1998)	Кузнецова, Ирина (1998)	LN2	RUS	39,38	TR
2	Ziomek, Kaja            	                       	LN3	POL	40,22	
3	Wójcik, Andżelika       	                       	LN4	POL	40,35	
4	Beuling, Femke          	                       	LN1	NED	40,55	
5	Nifantava, Hanna        	Нифонтова, Анна        	LN1	BLR	40,67	
6	van Elst, Isabelle      	                       	LN3	NED	40,74	
7	Inagawa, Kurumi         	                       	LN2	JPN	40,84	
8	Verhaar, Paulien        	                       	LN1	NED	41,05	
9	Korkina, Anastasia      	Коркина, Анастасия     	LN1	RUS	41,06	
10	de Neeling, Sanneke     	                       	LSA	NED	41,12	
11	Kaczmarek, Olga         	                       	LN1	POL	41,92	
12	Varabyeva, Yauheniya    	Воробьева, Евгения     	LN3	BLR	41,93	
13	Warren, Sarah           	                       	LSA	USA	42,40	
14	Smeding, Ellia          	                       	LN3	GBR	42,72	
15	Quinn, Anna             	                       	LN1	USA	42,74	
16	Kosheleva, Ekaterina    	Кошелева, Екатерина    	LN1	RUS	43,01	
17	Schinnerl, Viktoria     	                       	LN1	AUT	43,08	
18	Güntert, Vera           	                       	LN3	SUI	44,52	
19	Terpening, Sydney       	                       	LA2	USA	45,34	
20	Shobe, Ilsa             	                       	LN2	USA	45,83	
21	Vaher, Tuuli            	                       	LN2	EST	46,48	
22	Oras, Tilda-Sofiia      	                       	LN2	FIN	47,31	
23	Käsnänen, Anni          	                       	LN2	FIN	48,36	

3000m Ladies - 10 March 2020
1	Visser, Esmee           	                       	LSA	NED	4.33,15	
2	Jonkers, Sterre         	                       	LN2	NED	4.37,66	
3	in 't Hof, Sanne        	                       	LN3	NED	4.37,72	
4	Czyszczoń, Magdalena    	                       	LSA	POL	4.38,18	
5	Kovaleva, Anna          	Ковалёва, Анна         	LN1	BLR	4.42,40	
6	Gąsecka, Karolina       	                       	LN1	POL	4.44,24	
7	Kosheleva, Ekaterina    	Кошелева, Екатерина    	LN1	RUS	4.47,68	
8	Onodera, Yuna           	                       	LN3	JPN	4.54,08	
9	Käsnänen, Anni          	                       	LN2	FIN	5.15,01	
10	Thien, Katharina        	                       	LN1	AUT	5.19,51	
11	Lindqvist, Ann-Marie    	                       	LN3	SWE	5.21,60	
12	Shobe, Ilsa             	                       	LN2	USA	5.26,72	
DNS	Vaher, Tuuli            	                       	LN2	EST	DNS	
DNS	Terpening, Sydney       	                       	LA2	USA	DNS	

1500m Ladies - 11 March 2020
1	in 't Hof, Sanne        	                       	LN3	NED	2.09,56	
2	Jonkers, Sterre         	                       	LN2	NED	2.09,78	
3	Verhaar, Paulien        	                       	LN1	NED	2.09,85	
4	Gąsecka, Karolina       	                       	LN1	POL	2.10,08	
5	van Elst, Isabelle      	                       	LN3	NED	2.11,76	
6	Smeding, Ellia          	                       	LN3	GBR	2.12,39	
7	Onodera, Yuna           	                       	LN3	JPN	2.13,05	
8	Kosheleva, Ekaterina    	Кошелева, Екатерина    	LN1	RUS	2.14,04	
9	Quinn, Anna             	                       	LN1	USA	2.17,48	
10	Kaczmarek, Olga         	                       	LN1	POL	2.18,74	
11	Güntert, Vera           	                       	LN3	SUI	2.22,87	
12	Käsnänen, Anni          	                       	LN2	FIN	2.23,24	
13	Vaher, Tuuli            	                       	LN2	EST	2.23,76	
14	Thien, Katharina        	                       	LN1	AUT	2.24,04	
15	Lindqvist, Ann-Marie    	                       	LN3	SWE	2.24,86	
16	Shobe, Ilsa             	                       	LN2	USA	2.26,22	
17	Terpening, Sydney       	                       	LA2	USA	2.27,99	
18	Oras, Tilda-Sofiia      	                       	LN2	FIN	2.35,09	
DNS	Schinnerl, Viktoria     	                       	LN1	AUT	DNS	

5000m Ladies - 11 March 2020
1	Visser, Esmee           	                       	LSA	NED	7.34,70	TR
2	Czyszczoń, Magdalena    	                       	LSA	POL	7.45,30	
3	in 't Hof, Sanne        	                       	LN3	NED	7.48,28	
4	Kovaleva, Anna          	Ковалёва, Анна         	LN1	BLR	7.56,13	
5	Lindqvist, Ann-Marie    	                       	LN3	SWE	8.56,25	SB

1000m Ladies - 12 March 2020
1	de Neeling, Sanneke     	                       	LSA	NED	1.20,11	TR
2	Kuznetsova, Irina (1998)	Кузнецова, Ирина (1998)	LN2	RUS	1.21,12	
3	Beuling, Femke          	                       	LN1	NED	1.21,55	
4	Ziomek, Kaja            	                       	LN3	POL	1.22,10	
5	Wójcik, Andżelika       	                       	LN4	POL	1.22,11	
6	Quinn, Anna             	                       	LN1	USA	1.24,15	
7	van Elst, Isabelle      	                       	LN3	NED	1.25,49	
8	Smeding, Ellia          	                       	LN3	GBR	1.25,73	
9	Korkina, Anastasia      	Коркина, Анастасия     	LN1	RUS	1.26,06	
10	in 't Hof, Sanne        	                       	LN3	NED	1.26,72	SB
11	Inagawa, Kurumi         	                       	LN2	JPN	1.26,73	
12	Schinnerl, Viktoria     	                       	LN1	AUT	1.26,83	
13	Nifantava, Hanna        	Нифонтова, Анна        	LN1	BLR	1.27,39	
14	Güntert, Vera           	                       	LN3	SUI	1.28,67	
15	Kaczmarek, Olga         	                       	LN1	POL	1.28,93	
16	Terpening, Sydney       	                       	LA2	USA	1.30,00	
17	Käsnänen, Anni          	                       	LN2	FIN	1.31,16	
18	Shobe, Ilsa             	                       	LN2	USA	1.33,14	
19	Thien, Katharina        	                       	LN1	AUT	1.34,34	
20	Vaher, Tuuli            	                       	LN2	EST	1.34,44	
21	Lindqvist, Ann-Marie    	                       	LN3	SWE	1.34,71	
22	Oras, Tilda-Sofiia      	                       	LN2	FIN	1.36,68	
DNS	Warren, Sarah           	                       	LSA	USA	DNS	

500m Men - 10 March 2020
1	Matsui, Yamato          	                       	MN3	JPN	35,73	TR
2	Golovatsiuk, Ignat      	Головатюк, Игнат       	MN4	BLR	35,84	
3	Morishige, Wataru       	                       	MA2	JPN	36,32	
4	Zolotarev, Artem        	Золотарев, Артем       	MN4	RUS	36,47	
5	Roth, Michael           	                       	MN2	GER	37,14	
6	Lobas, Victor           	Лобас, Виктор          	MSA	RUS	37,20	
7	Loginov, Sergei (1999)  	Логинов, Сергей (1999) 	MN1	RUS	37,34	
8	Rudenko, Victor         	Руденко, Виктор        	MN2	BLR	37,50	
9	Roger, Antoine          	                       	MN4	CAN	37,69	
10	Dombek, Hendrik         	                       	MN4	GER	37,71	
11	Verhoeff, Jan Hein      	                       	MN2	NED	38,16	
12	Valge, Joonas           	                       	MA2	EST	38,17(2)	
13	Vermaning, Watse        	                       	MN1	NED	38,17(4)	
14	Tai, Wei-Lin (William)  	                       	MN4	TPE	38,23	
15	Eskola, Antero          	                       	MN3	FIN	38,35(1)	
16	Vermaak, Thijs          	                       	MN2	NED	38,35(5)	
17	Świątek, Jan            	                       	MN2	POL	38,55	
18	Drenth, Hille           	                       	MSA	NED	39,72	
19	Ekensskär, Wilhelm      	                       	MN3	SWE	40,64	

5000m Men - 10 March 2020
1	Ramler, Victor          	                       	MN4	NED	7.00,42	
2	Cepuran, Ethan          	                       	MN1	USA	7.03,27	
3	Janissen, Jeroen        	                       	MN3	NED	7.06,91	
4	Palka, Szymon           	                       	MN4	POL	7.15,04	
5	Genshel, Daniil         	Геншель, Даниил        	MA1	RUS	7.20,08	
6	Damaratski, Yahor       	Доморацкий, Егор       	MN1	BLR	7.20,48	
7	Boek, Roel              	                       	MN3	NED	7.20,58	
8	Bolhau, Yauheni         	Болгов, Евгений        	MN2	BLR	7.21,02	
9	Kirpichnik, Aliaksei    	Кирпичник, Алексей     	MN4	BLR	7.21,76	
10	Ekensskär, Wilhelm      	                       	MN3	SWE	7.48,48	
11	Tai, Wei-Lin (William)  	                       	MN4	TPE	7.48,68	SB
DQ	Belloir, Mathieu        	                       	MN1	FRA	DQ	
DQ	Podolskii, Aleksandr    	Подольский, Александр  	MN2	RUS	DQ	

1500m Men - 11 March 2020
1	Bachanek, Marcin        	                       	MSA	POL	1.55,11	
2	Podolskii, Aleksandr    	Подольский, Александр  	MN2	RUS	1.55,86	
3	Rudenko, Victor         	Руденко, Виктор        	MN2	BLR	1.57,01	
4	Lobas, Victor           	Лобас, Виктор          	MSA	RUS	1.57,35	
5	Burzykowski, Dawid      	                       	MN3	POL	1.57,36	
6	Ramler, Victor          	                       	MN4	NED	1.57,62	
7	Cepuran, Ethan          	                       	MN1	USA	1.58,02	
8	Bolhau, Yauheni         	Болгов, Евгений        	MN2	BLR	1.58,64	
9	Genshel, Daniil         	Геншель, Даниил        	MA1	RUS	1.59,81	
10	Tai, Wei-Lin (William)  	                       	MN4	TPE	1.59,99	
11	Świątek, Jan            	                       	MN2	POL	2.00,31	
12	Janissen, Jeroen        	                       	MN3	NED	2.00,45	
13	Roth, Michael           	                       	MN2	GER	2.00,67	
14	Ekensskär, Wilhelm      	                       	MN3	SWE	2.01,49	
15	Boek, Roel              	                       	MN3	NED	2.01,50	
16	Eskola, Antero          	                       	MN3	FIN	2.01,86	
17	Valge, Joonas           	                       	MA2	EST	2.02,22	
18	Roger, Antoine          	                       	MN4	CAN	2.02,29	
19	Heine, Luc              	                       	MN3	NED	2.03,26	

10000m Men - 11 March 2020
1	Ramler, Victor          	                       	MN4	NED	14.17,03	PR SB
2	Cepuran, Ethan          	                       	MN1	USA	14.31,15	
3	Janissen, Jeroen        	                       	MN3	NED	14.33,83	
4	Palka, Szymon           	                       	MN4	POL	14.37,31	
5	Damaratski, Yahor       	Доморацкий, Егор       	MN1	BLR	14.59,19	
WDR	Kirpichnik, Aliaksei    	Кирпичник, Алексей     	MN4	BLR	WDR	
WDR	Ekensskär, Wilhelm      	                       	MN3	SWE	WDR	

1000m Men - 12 March 2020
1	Matsui, Yamato          	                       	MN3	JPN	1.13,14	TR
2	Golovatsiuk, Ignat      	Головатюк, Игнат       	MN4	BLR	1.13,26	
3	Lobas, Victor           	Лобас, Виктор          	MSA	RUS	1.13,45	
4	Morishige, Wataru       	                       	MA2	JPN	1.14,63	
5	Tai, Wei-Lin (William)  	                       	MN4	TPE	1.14,90	
6	Rudenko, Victor         	Руденко, Виктор        	MN2	BLR	1.14,93	
7	Loginov, Sergei (1999)  	Логинов, Сергей (1999) 	MN1	RUS	1.15,18	
8	Dombek, Hendrik         	                       	MN4	GER	1.15,43	
9	Świątek, Jan            	                       	MN2	POL	1.15,61	
10	Zolotarev, Artem        	Золотарев, Артем       	MN4	RUS	1.15,65	
11	Roger, Antoine          	                       	MN4	CAN	1.15,79	
12	Roth, Michael           	                       	MN2	GER	1.16,07	
13	Vermaak, Thijs          	                       	MN2	NED	1.16,11	
14	Bolhau, Yauheni         	Болгов, Евгений        	MN2	BLR	1.16,27	
15	Eskola, Antero          	                       	MN3	FIN	1.16,36	
16	Verhoeff, Jan Hein      	                       	MN2	NED	1.16,66	
17	Valge, Joonas           	                       	MA2	EST	1.17,25	
18	Vermaning, Watse        	                       	MN1	NED	1.18,24	
19	Cepuran, Ethan          	                       	MN1	USA	1.18,82	SB
20	Drenth, Hille           	                       	MSA	NED	1.19,60	
DQ	Ekensskär, Wilhelm      	                       	MN3	SWE	DQ	

            

Native Language Names