26. Elbe-Pokal
Dresden (GER)
7 - 8 March 2020

500m Ladies - Junior D2 - 7 March 2020
1	Gey, Vanessa          	LYA	GER	45,62	
2	Zillger, Laura        	LYA	GER	47,42	
3	Heinze, Angelina      	LYA	GER	48,53	
4	Fuhrmann, Mara        	LYA	GER	48,61	
5	Riedel, Franziska     	LYA	GER	50,09	
6	Lorenz, Patrycja      	LYA	POL	50,53	
7	Kohlisch, Lena        	LYA	GER	53,63	
8	Bos, Janneke          	LYA	NED	55,28	
9	Wuttig, Kaily         	LYA	GER	56,17	
10	Späte, Elin           	LYA	GER	56,29	
11	Neumann, Vanessa      	LYA	GER	57,85	
12	Bubic, Mirja          	LYA	GER	59,05	
13	Ziegler, Viktoria     	LYA	GER	1.03,87	
14	Tischer, Eleni        	LYA	GER	1.05,57	

1000m Ladies - Junior D2 - 7 March 2020
1	Gey, Vanessa          	LYA	GER	1.35,78	
2	Zillger, Laura        	LYA	GER	1.39,47	
3	Fuhrmann, Mara        	LYA	GER	1.39,84	
4	Lorenz, Patrycja      	LYA	POL	1.42,54	
5	Riedel, Franziska     	LYA	GER	1.44,38	
6	Heinze, Angelina      	LYA	GER	1.45,69	
7	Bubic, Mirja          	LYA	GER	1.49,88	
8	Kohlisch, Lena        	LYA	GER	1.51,00	
9	Bos, Janneke          	LYA	NED	1.52,84	
10	Neumann, Vanessa      	LYA	GER	1.59,68	
11	Späte, Elin           	LYA	GER	2.04,08	SB
12	Wuttig, Kaily         	LYA	GER	2.06,84	
13	Tischer, Eleni        	LYA	GER	2.19,94	
DNS	Ziegler, Viktoria     	LYA	GER	DNS	

500m Ladies - Junior D1 - 7 March 2020
1	Boos, Amelia          	LYB	POL	48,47	
2	Peschke, Lilly        	LYB	GER	48,77	
3	Henkel, Sahra Michelle	LYB	GER	50,32	
4	Trapp, Johanna        	LYB	GER	51,63	
5	Töbs, Elenore         	LYB	GER	52,29	
6	Pürzel, Mia           	LYB	GER	54,28	
7	Niu, Jun              	LYB	GER	55,18	
8	Stauch, Luise         	LYB	GER	56,39	
9	Wagenknecht, Vivienne 	LYB	GER	59,87	
10	Ooijman, Imme         	LYC	NED	1.07,06	PR SB

300m Ladies - Junior D1 - 7 March 2020
1	Boos, Amelia          	LYB	POL	29,96	
2	Peschke, Lilly        	LYB	GER	30,70	
3	Henkel, Sahra Michelle	LYB	GER	31,26	
4	Töbs, Elenore         	LYB	GER	31,74	
5	Trapp, Johanna        	LYB	GER	31,89	
6	Niu, Jun              	LYB	GER	32,90	SB
7	Pürzel, Mia           	LYB	GER	33,25	
8	Stauch, Luise         	LYB	GER	34,18	
9	Wagenknecht, Vivienne 	LYB	GER	36,57	
10	Ooijman, Imme         	LYC	NED	40,36	

500m Ladies - Junior E2 - 7 March 2020
1	Herold, Hailey        	LYC	GER	52,37	
2	Herold, Gloria        	LYC	GER	53,58	PR SB
3	Tuchscherer, Claire   	LYC	GER	55,30	
4	Kebsch, Alina         	LYC	GER	56,52	
5	Seidl, Enola          	LYC	GER	58,15	
6	Blümel, Florentine    	LYC	GER	1.00,73	
7	Koier, Lise           	LYC	NED	1.06,03	
8	Graf, Frederike       	LYC	GER	1.08,07	
9	Sczepansky, Enrika    	LYC	GER	1.12,04	

300m Ladies - Junior E2 - 7 March 2020
1	Herold, Hailey        	LYC	GER	32,34	
2	Herold, Gloria        	LYC	GER	33,80	
3	Seidl, Enola          	LYC	GER	34,03	
4	Tuchscherer, Claire   	LYC	GER	34,71	
5	Blümel, Florentine    	LYC	GER	36,92	
6	Koier, Lise           	LYC	NED	41,52	
7	Sczepansky, Enrika    	LYC	GER	41,76	
8	Graf, Frederike       	LYC	GER	42,40	
DNF	Kebsch, Alina         	LYC	GER	DNF	

500m Ladies - Junior E1 - 7 March 2020
1	Pańczyszyn, Amelia    	LYD	POL	54,02	
2	Zięcina, Natalia      	LYD	POL	58,02	PR SB
3	Jabłońska, Aleksandra 	LYD	POL	1.01,18	
4	Boas, Cacy            	LYD	GER	1.01,23	PR SB
5	Berndt, Lotte         	LYD	GER	1.03,75	
6	Lerchenmüller, Ida    	LYD	GER	1.08,47	PR SB
7	Lebsuch, Alexandra    	LYD	GER	1.09,31	
8	Köbernick, Marie      	LYD	GER	1.13,35	
9	Varenbrink, Elin      	LYD	NED	1.13,71	
10	Kowollik, Amelie      	LYD	GER	1.20,82	PR SB

200m Ladies - Junior E1 - 7 March 2020
1	Pańczyszyn, Amelia    	LYD	POL	23,16	SB
2	Jabłońska, Aleksandra 	LYD	POL	24,60	SB
3	Zięcina, Natalia      	LYD	POL	25,28	SB
4	Boas, Cacy            	LYD	GER	25,66	
5	Berndt, Lotte         	LYD	GER	26,87	
6	Lebsuch, Alexandra    	LYD	GER	27,89	
7	Lerchenmüller, Ida    	LYD	GER	28,06	
8	Köbernick, Marie      	LYD	GER	28,49	
9	Varenbrink, Elin      	LYD	NED	29,52	SB
10	Kowollik, Amelie      	LYD	GER	31,46	

500m Ladies - Junior D2 - 8 March 2020
1	Gey, Vanessa          	LYA	GER	45,58	
2	Fuhrmann, Mara        	LYA	GER	46,84	
3	Zillger, Laura        	LYA	GER	46,98	
4	Heinze, Angelina      	LYA	GER	48,68	
5	Lorenz, Patrycja      	LYA	POL	49,41	
6	Riedel, Franziska     	LYA	GER	49,49	
7	Bubic, Mirja          	LYA	GER	51,63	
8	Kohlisch, Lena        	LYA	GER	52,64	
9	Neumann, Vanessa      	LYA	GER	54,43	
10	Späte, Elin           	LYA	GER	54,94	
11	Wuttig, Kaily         	LYA	GER	55,34	
12	Bos, Janneke          	LYA	NED	55,40	
13	Tischer, Eleni        	LYA	GER	1.04,70	
DNS	Ziegler, Viktoria     	LYA	GER	DNS	

500m Ladies - Junior D1 - 8 March 2020
1	Peschke, Lilly        	LYB	GER	47,45	
2	Boos, Amelia          	LYB	POL	47,75	
3	Henkel, Sahra Michelle	LYB	GER	49,14	
4	Trapp, Johanna        	LYB	GER	51,13	
5	Töbs, Elenore         	LYB	GER	51,96	
6	Niu, Jun              	LYB	GER	54,19	PR SB
7	Pürzel, Mia           	LYB	GER	54,65	
8	Stauch, Luise         	LYB	GER	55,50	
9	Wagenknecht, Vivienne 	LYB	GER	58,38	
10	Ooijman, Imme         	LYC	NED	1.06,22	PR SB

300m Ladies - Junior E2 - 8 March 2020
1	Herold, Hailey        	LYC	GER	31,58	
2	Tuchscherer, Claire   	LYC	GER	32,84	SB
3	Herold, Gloria        	LYC	GER	33,21	SB
4	Seidl, Enola          	LYC	GER	34,00	
5	Kebsch, Alina         	LYC	GER	35,94	
6	Blümel, Florentine    	LYC	GER	36,45	
7	Koier, Lise           	LYC	NED	39,65	SB
8	Graf, Frederike       	LYC	GER	42,03	
9	Sczepansky, Enrika    	LYC	GER	42,61	

200m Ladies - Junior E1 - 8 March 2020
1	Pańczyszyn, Amelia    	LYD	POL	23,27	
2	Zięcina, Natalia      	LYD	POL	24,50	SB
3	Jabłońska, Aleksandra 	LYD	POL	24,63	
4	Boas, Cacy            	LYD	GER	25,83	
5	Berndt, Lotte         	LYD	GER	26,21	
6	Lerchenmüller, Ida    	LYD	GER	26,36	
7	Lebsuch, Alexandra    	LYD	GER	26,77	
8	Köbernick, Marie      	LYD	GER	27,12	
9	Kowollik, Amelie      	LYD	GER	30,48	
10	Varenbrink, Elin      	LYD	NED	36,00	

200m Ladies - Sonderläufe - 8 March 2020
1	Krompaß, Hannah       	LYD	GER	24,31	
2	Mittag, Lilli Malin   	LYD	GER	25,90	

500m Men - Junior D2 - 7 March 2020
1	Kühnl, Peter          	MYA	GER	45,40	
2	Mende, Chris          	MYA	GER	45,97	
3	Weber, Rafael         	MYA	GER	47,13	
4	Mittag, Carlos        	MYA	GER	49,55	
5	Ehlert, Milan         	MYA	GER	50,15	
6	Conrad, Florian       	MYA	GER	51,58	
7	Tournier, Etienne     	MYA	NED	51,59	
8	Köbernick, Paul       	MYA	GER	56,46	
9	Taschenberger, Arno   	MYA	GER	57,82	

1000m Men - Junior D2 - 7 March 2020
1	Kühnl, Peter          	MYA	GER	1.31,71	
2	Mende, Chris          	MYA	GER	1.35,28	
3	Weber, Rafael         	MYA	GER	1.35,67	
4	Mittag, Carlos        	MYA	GER	1.41,69	
5	Conrad, Florian       	MYA	GER	1.46,22	
6	Ehlert, Milan         	MYA	GER	1.47,67	
7	Tournier, Etienne     	MYA	NED	1.50,79	
8	Taschenberger, Arno   	MYA	GER	1.57,53	
9	Köbernick, Paul       	MYA	GER	2.02,74	

500m Men - Junior D1 - 7 March 2020
1	Drechsler, Ben-Lukas  	MYB	GER	46,92	
2	Melde, Oskar          	MYB	GER	50,55	
3	Jaskolka, Karol       	MYB	GER	52,86	
4	Büttner, Bruno        	MYB	GER	52,96	
5	Ernst, Jasper Frederik	MYB	GER	53,25	
6	Baum, Valentin        	MYB	GER	54,20	
7	Richter, Aleksander   	MYB	POL	56,61	
8	Hannig, Tim           	MYC	GER	1.00,62	
9	Braun, Jonathan       	MYB	GER	1.00,67	
10	Sinke, Jits           	MYB	NED	1.02,35	

300m Men - Junior D1 - 7 March 2020
1	Drechsler, Ben-Lukas  	MYB	GER	28,82	
2	Melde, Oskar          	MYB	GER	30,28	
3	Baum, Valentin        	MYB	GER	32,44	
4	Jaskolka, Karol       	MYB	GER	32,68	
5	Büttner, Bruno        	MYB	GER	32,87	SB
6	Ernst, Jasper Frederik	MYB	GER	33,91	
7	Richter, Aleksander   	MYB	POL	34,04	
8	Braun, Jonathan       	MYB	GER	36,45	
9	Hannig, Tim           	MYC	GER	37,51	
10	Sinke, Jits           	MYB	NED	37,71	SB

500m Men - Junior E2 - 7 March 2020
1	Engst, Levente        	MYC	GER	52,56	
2	Rasch, Marius         	MYC	GER	54,73	
3	Kühnert, Lukas        	MYC	GER	55,00	
4	Tsyupiy, Nick         	MYC	GER	55,33	
5	Kobuch, Jonas Leon    	MYC	GER	56,86	
6	Schenk, Lando         	MYC	GER	59,53	
7	Ewinger, Lennart      	MYC	GER	1.01,25	
8	Bednarz, Jakub        	MYC	POL	1.07,02	
9	Kemper, Georg         	MYC	GER	1.07,67	
10	Langhof, Tony         	MYB	GER	1.11,72	
11	Risch, Dennis         	MYC	GER	1.15,01	
DNS	de Vries, Loïc        	MYC	NED	DNS	

300m Men - Junior E2 - 7 March 2020
1	Engst, Levente        	MYC	GER	32,42	
2	Kobuch, Jonas Leon    	MYC	GER	33,93	SB
3	Tsyupiy, Nick         	MYC	GER	33,94	SB
4	Kühnert, Lukas        	MYC	GER	34,56	SB
5	Ewinger, Lennart      	MYC	GER	37,65	
6	Rasch, Marius         	MYC	GER	38,50	
7	Bednarz, Jakub        	MYC	POL	38,83	
8	Kemper, Georg         	MYC	GER	39,57	
9	Langhof, Tony         	MYB	GER	41,49	
10	Risch, Dennis         	MYC	GER	42,35	
11	Schenk, Lando         	MYC	GER	43,06	
DNF	de Vries, Loïc        	MYC	NED	DNF	

500m Men - Junior E1 - 7 March 2020
1	Demmler, Justin       	MYD	GER	1.15,83	
2	Morgenstern, Julius   	MYD	GER	1.18,46	PR SB
3	Mak, Herre            	MYD	NED	1.21,00	

200m Men - Junior E1 - 7 March 2020
1	Demmler, Justin       	MYD	GER	28,20	
2	Mak, Herre            	MYD	NED	29,17	SB
3	Morgenstern, Julius   	MYD	GER	33,68	

500m Men - Junior D2 - 8 March 2020
1	Kühnl, Peter          	MYA	GER	44,86	
2	Weber, Rafael         	MYA	GER	45,49	
3	Mende, Chris          	MYA	GER	45,76	
4	Mittag, Carlos        	MYA	GER	46,95	
5	Ehlert, Milan         	MYA	GER	49,03	
6	Conrad, Florian       	MYA	GER	50,19	
7	Tournier, Etienne     	MYA	NED	52,00	
8	Taschenberger, Arno   	MYA	GER	54,66	
9	Köbernick, Paul       	MYA	GER	56,20	

500m Men - Junior D1 - 8 March 2020
1	Drechsler, Ben-Lukas  	MYB	GER	45,90	
2	Melde, Oskar          	MYB	GER	49,18	
3	Jaskolka, Karol       	MYB	GER	50,49	
4	Baum, Valentin        	MYB	GER	51,95	
5	Büttner, Bruno        	MYB	GER	52,60	
6	Ernst, Jasper Frederik	MYB	GER	54,17	
7	Richter, Aleksander   	MYB	POL	55,74	
8	Braun, Jonathan       	MYB	GER	58,84	
9	Hannig, Tim           	MYC	GER	1.03,17	
10	Sinke, Jits           	MYB	NED	1.13,13	

300m Men - Junior E2 - 8 March 2020
1	Engst, Levente        	MYC	GER	31,37	
2	Kühnert, Lukas        	MYC	GER	32,67	SB
3	Tsyupiy, Nick         	MYC	GER	33,53	SB
4	Kobuch, Jonas Leon    	MYC	GER	33,69	SB
5	Schenk, Lando         	MYC	GER	34,02	
6	Rasch, Marius         	MYC	GER	34,21	SB
7	Kemper, Georg         	MYC	GER	37,63	
8	Ewinger, Lennart      	MYC	GER	38,02	
9	Bednarz, Jakub        	MYC	POL	38,83	
10	Risch, Dennis         	MYC	GER	39,01	
11	Langhof, Tony         	MYB	GER	40,42	

200m Men - Junior E1 - 8 March 2020
1	Demmler, Justin       	MYD	GER	27,15	SB
2	Mak, Herre            	MYD	NED	28,09	SB
3	Morgenstern, Julius   	MYD	GER	32,21	

200m Men - Sonderläufe - 8 March 2020
1	Hartmann, Ole Emil    	MYD	GER	26,12	
2	Herzmann, Tom         	MYD	GER	27,19	

            

Native Language Names