ISU Junior World Cup #2
Enschede (NED)
23 - 24 November 2019

1000m Ladies - Junior - 23 November 2019
1	Kok, Femke                  	                            	LA2	NED	1.18,16	
2	Lugters, Maud               	                            	LA2	NED	1.19,95	
3	Fledderus, Marrit           	                            	LA2	NED	1.20,54	
4	Kumagai, Moe                	                            	LA2	JPN	1.20,91	
5	de Boer, Myrthe             	                            	LA1	NED	1.21,20	
6	Jabrzyk, Natalia            	                            	LA2	POL	1.21,33	
7	Takahashi, Yuka             	                            	LA1	JPN	1.21,37	
8	Scott, Alexa                	                            	LA2	CAN	1.21,60	
9	Wystrichowski, Meghan       	                            	LA1	GER	1.21,83	
10	Hai, Tiange                 	海天鸽                         	LA2	CHN	1.21,89	
11	Kang, Soo-Min               	강수민                         	LB1	KOR	1.22,27	PR SB
12	Ostlender, Anna             	                            	LA1	GER	1.22,34	
13	Yoshida, Yukino             	                            	LB2	JPN	1.22,35	
14	Yang, Binyu                 	杨滨瑜                         	LB2	CHN	1.22,43	
15	Maffei, Federica            	                            	LA2	ITA	1.22,44	
16	Agafoshina, Elizaveta       	Агафошина, Елизавета        	LA2	RUS	1.22,53	
17	Nagasaki, Towako            	                            	LA2	JPN	1.22,58	
18	Wang, Jingyi                	王晶漪                         	LB2	CHN	1.22,94	
19	Kim, Min-Hui (2003)         	김민희 (2003)                  	LB2	KOR	1.22,96	
20	Huang, Lan                  	                            	LA2	CHN	1.23,23	
21	Kim, Yoon-Ji                	김윤지                         	LB2	KOR	1.23,24	
22	Heimerl, Josephine          	                            	LA2	GER	1.23,31	
23	Kravchenko, Aleksandra      	Кравченко, Александра       	LA1	RUS	1.23,43	
24	Dauranova, Alina            	Дауранова, Алина            	LB1	KAZ	1.23,67	
25	Rutkovskaya, Aleksandra     	Рутковская, Александра      	LA1	RUS	1.23,72	
26	Gavrilova, Darya            	Гаврилова, Дарья            	LC2	KAZ	1.23,83	
27	Cabrera, Sara               	                            	LA2	ESP	1.23,86	
28	Garibyan, Lilit             	Гарибян, Лилит              	LB1	RUS	1.24,04	
29	Kirsakal, Pia-Leonie        	                            	LA2	GER	1.24,30	
30	Baran, Martyna              	                            	LA2	POL	1.24,78	
31	Płończyk, Maja              	                            	LA2	POL	1.25,02	
32	Yakovleva, Kseniya          	Яковлева, Ксения            	LA1	KAZ	1.25,31	
33	Sjøbrend, Julie Berg        	                            	LA1	NOR	1.25,37	
34	Kivioja, Laura              	                            	LB2	FIN	1.25,38	
35	Bandaryna, Varvara          	Бандарина, Варвара          	LB1	BLR	1.25,39	
36	Carreño, Ainoa              	                            	LA1	ESP	1.25,51(1)	
37	Petutschnigg, Anna          	                            	LA1	AUT	1.25,51(6)	
38	Haugland, Amalie            	                            	LB1	NOR	1.25,59	
39	Sanderud, Sarah Marie       	                            	LB2	NOR	1.25,66	
40	Prakapovich, Anastasiya     	Прокопович, Анастасия       	LB1	BLR	1.25,82	
41	Füzesy, Ilka                	                            	LB1	ROU	1.26,18	
42	Szygenda, Arwen             	                            	LA1	NOR	1.26,26	
43	Kuršová, Zuzana             	                            	LB2	CZE	1.26,48(3)	
44	Gonzalez Salazar, Luisa     	                            	LB1	ESP	1.26,48(7)	PR SB
45	Donoghue, Tara              	                            	LA1	IRL	1.27,29	
46	Manolache, Roxana-Elena     	                            	LA2	ROU	1.27,58	
47	Burmistrava, Krystsina      	Бурмистрова, Кристина       	LA1	BLR	1.27,80	
48	Bíró, Hanna                 	                            	LB1	HUN	1.27,91	
49	Shpakova, Anna              	Шпакова, Анна               	LA1	KAZ	1.28,11	
50	Vanhoutte, Fran             	                            	LB2	BEL	1.28,62	PR SB
51	Siro, Sini                  	                            	LA1	FIN	1.28,87	SB
52	Pergher, Serena             	                            	LB1	ITA	1.29,51	
53	Macháčková, Kateřina        	                            	LC2	CZE	1.30,12	
54	Chuang, Ting                	                            	LB1	TPE	1.30,30	
55	Koivisto, Inka              	                            	LA1	FIN	1.30,31	
56	Langa, Nerea                	                            	LA2	ESP	1.30,34	
57	Nepokojová, Nikol           	                            	LB2	CZE	1.31,00	
58	Rigó, Nikolett              	                            	LA1	HUN	1.31,99	SB
59	Enkhzul, Gankhuyag          	                            	LB2	MGL	1.32,13	PR SB
60	Lindenskov, Natascha        	                            	LC2	DEN	1.32,31	
DNF	Gajewska, Kaja              	                            	LA2	POL	DNF	

3000m Ladies - Junior - 23 November 2019
1	Groot, Robin (2001)         	                            	LA2	NED	4.19,82	
2	Conijn, Merel               	                            	LA1	NED	4.21,67	
3	Kosaka, Rin                 	                            	LA1	JPN	4.21,74	
4	Grigoreva, Anastasiya (2001)	Григорьева, Анастасия (2001)	LA2	RUS	4.22,95	
5	Lee, Sol                    	이솔                          	LB1	KOR	4.23,77	
6	Miyagawa, Suzuka            	                            	LB2	JPN	4.25,02	
7	Peveri, Laura               	                            	LA1	ITA	4.26,03	SB
8	Maffei, Federica            	                            	LA2	ITA	4.26,23	
9	Momose, Manami              	                            	LA2	JPN	4.26,25	
10	Park, Chae-Weon             	박채원                         	LB2	KOR	4.27,78	PR SB
11	Jabrzyk, Natalia            	                            	LA2	POL	4.29,33	
12	Ma, Yuhan                   	马语含                         	LA1	CHN	4.29,42	
13	Agafoshina, Elizaveta       	Агафошина, Елизавета        	LA2	RUS	4.32,16	
14	Kuršová, Zuzana             	                            	LB2	CZE	4.33,07	
15	Gajewska, Kaja              	                            	LA2	POL	4.33,85	
16	Pavlova, Darya (2003)       	Павлова, Дарья (2003)       	LB2	RUS	4.33,88	
17	Sanderud, Sarah Marie       	                            	LB2	NOR	4.33,89	
18	Verweij, Maaike             	                            	LA2	NED	4.34,02	
19	Sjøbrend, Julie Berg        	                            	LA1	NOR	4.34,51	
20	Cheng, Li                   	成丽                          	LA2	CHN	4.36,17	
21	Yakovleva, Kseniya          	Яковлева, Ксения            	LA1	KAZ	4.36,67	SB
22	Furnée, Marte Bjerkreim     	                            	LA2	NOR	4.38,10	
23	Yang, Binyu                 	杨滨瑜                         	LB2	CHN	4.38,12	
24	Donoghue, Tara              	                            	LA1	IRL	4.41,85	
25	Dobrowolska, Marta          	                            	LA1	POL	4.42,12	
26	Antošová, Veronika          	                            	LA2	CZE	4.44,23	
27	Macháčková, Kateřina        	                            	LC2	CZE	4.44,26	
28	Lindenskov, Natascha        	                            	LC2	DEN	4.46,24	
29	Rigó, Nikolett              	                            	LA1	HUN	4.51,24	
30	Biermann, Séverine          	                            	LA2	SUI	4.52,73	

1000m Ladies - Neo-Senior - 23 November 2019
1	Scholz, Lea-Sophie          	                            	LN2	GER	1.20,37	
2	McDougall, Brooklyn         	                            	LN2	CAN	1.20,44	
3	Hogaş, Mihaela              	                            	LN2	ROU	1.21,05	
4	McCluskey, Abigail          	                            	LN4	CAN	1.21,10	
5	Smeding, Ellia              	                            	LN3	GBR	1.21,53	
6	Farstad, Ane By             	                            	LN1	NOR	1.21,77	
7	Xi, Dongxue                 	奚冬雪                         	LN2	CHN	1.21,83	
8	Kaczmarek, Olga             	                            	LN1	POL	1.22,69	
9	Lin, Xue                    	林雪                          	LN1	CHN	1.23,27	
10	Wojtasik, Iga               	                            	LN1	POL	1.23,31	
11	Schinnerl, Viktoria         	                            	LN1	AUT	1.23,33	
12	Jagtøyen, Carina            	                            	LN3	NOR	1.24,02	
13	Haldan, Andreea             	                            	LN2	ROU	1.25,06	
14	Güntert, Vera               	                            	LN3	SUI	1.25,61	
15	Kalev, Kristiine            	                            	LN2	EST	1.27,30	
16	Thien, Katharina            	                            	LN1	AUT	1.28,25	

3000m Ladies - Neo-Senior - 23 November 2019
1	Adake, Ahenar               	阿达克, 阿合娜尔                   	LN2	CHN	4.20,58	
2	Chen, Xiangyu               	陈翔宇                         	LN1	CHN	4.21,58	
3	McCluskey, Abigail          	                            	LN4	CAN	4.21,62	
4	Hofmann, Josie              	                            	LN4	GER	4.30,98	
5	Härdi, Ramona               	                            	LN4	SUI	4.33,13	
6	Stănică, Bianca             	                            	LN3	ROU	4.38,28	

500m Ladies - Junior - 24 November 2019
1	Kok, Femke                  	                            	LA2	NED	38,75	
2	Kumagai, Moe                	                            	LA2	JPN	39,11	
3	Fledderus, Marrit           	                            	LA2	NED	39,71	
4	Lugters, Maud               	                            	LA2	NED	40,05	
5	Wang, Jingyi                	王晶漪                         	LB2	CHN	40,20	
6	Hai, Tiange                 	海天鸽                         	LA2	CHN	40,30	
7	Yoshida, Yukino             	                            	LB2	JPN	40,32	PR SB
8	Warmuth, Sophie             	                            	LB2	GER	40,62	
9	Kim, Min-Hui (2003)         	김민희 (2003)                  	LB2	KOR	40,69	
10	Wystrichowski, Meghan       	                            	LA1	GER	40,98	
11	Nagasaki, Towako            	                            	LA2	JPN	41,02	
12	Huang, Lan                  	                            	LA2	CHN	41,09(1)	
13	Scott, Alexa                	                            	LA2	CAN	41,09(2)	
14	Pergher, Serena             	                            	LB1	ITA	41,11	
15	Sasaki, Seika               	                            	LA1	JPN	41,16	
16	Ostlender, Anna             	                            	LA1	GER	41,19	
17	Cheng, Li                   	成丽                          	LA2	CHN	41,22	
18	Avtonomova, Marina          	Автономова, Марина          	LA1	RUS	41,26	
19	Kirsakal, Pia-Leonie        	                            	LA2	GER	41,28	
20	Dauranova, Alina            	Дауранова, Алина            	LB1	KAZ	41,41	
21	Prakapovich, Anastasiya     	Прокопович, Анастасия       	LB1	BLR	41,43	
22	Gonzalez Salazar, Luisa     	                            	LB1	ESP	41,43(2)	
23	Kivioja, Laura              	                            	LB2	FIN	41,80	
24	Baran, Martyna              	                            	LA2	POL	41,81	
25	Garibyan, Lilit             	Гарибян, Лилит              	LB1	RUS	41,83	
26	Shypulia, Karyna            	Шипуля, Карина              	LA1	BLR	41,85	
27	Jabrzyk, Natalia            	                            	LA2	POL	41,86	
28	Petutschnigg, Anna          	                            	LA1	AUT	42,02	
29	Maffei, Federica            	                            	LA2	ITA	42,18	
30	Bandaryna, Varvara          	Бандарина, Варвара          	LB1	BLR	42,23	
31	Dobrowolska, Marta          	                            	LA1	POL	42,26	
32	Carreño, Ainoa              	                            	LA1	ESP	42,27	
33	Furnée, Marte Bjerkreim     	                            	LA2	NOR	42,29	
34	Rabbe, Maria Netland        	                            	LA2	NOR	42,30(5)	
34	Lee, Sol                    	이솔                          	LB1	KOR	42,30(5)	PR SB
36	Bíró, Hanna                 	                            	LB1	HUN	42,32	
37	Płończyk, Maja              	                            	LA2	POL	42,35	
38	Gavrilova, Darya            	Гаврилова, Дарья            	LC2	KAZ	42,37	
39	Burmistrava, Krystsina      	Бурмистрова, Кристина       	LA1	BLR	42,38	
40	Vashkene, Anna              	Вашкене, Анна               	LA2	RUS	42,43	
41	Nepokojová, Nikol           	                            	LB2	CZE	42,62	
42	Yakovleva, Kseniya          	Яковлева, Ксения            	LA1	KAZ	42,78	
43	Ionel, Ramona               	                            	LA1	ROU	42,82	
44	Balanant, Marine            	                            	LA1	FRA	43,01	NRJ PR SB
45	Füzesy, Ilka                	                            	LB1	ROU	43,03	
46	Haugland, Amalie            	                            	LB1	NOR	43,22	
47	Szygenda, Arwen             	                            	LA1	NOR	43,24	
48	Vanhoutte, Fran             	                            	LB2	BEL	43,30	
49	Langa, Nerea                	                            	LA2	ESP	43,44	
50	Siro, Sini                  	                            	LA1	FIN	43,53(4)	SB
51	Manolache, Roxana-Elena     	                            	LA2	ROU	43,53(5)	
52	Shpakova, Anna              	Шпакова, Анна               	LA1	KAZ	43,56	
53	Kuršová, Zuzana             	                            	LB2	CZE	43,63	
54	Donoghue, Tara              	                            	LA1	IRL	43,64	
55	Chuang, Ting                	                            	LB1	TPE	44,47	
56	Alvarez Fernandez, Carla    	                            	LB1	ESP	44,93	
57	Macháčková, Kateřina        	                            	LC2	CZE	45,23	
DNF	Koivisto, Inka              	                            	LA1	FIN	DNF	
WDR	Agafoshina, Elizaveta       	Агафошина, Елизавета        	LA2	RUS	WDR	

1500m Ladies - Junior - 24 November 2019
1	Groot, Robin (2001)         	                            	LA2	NED	2.02,29	
2	Scott, Alexa                	                            	LA2	CAN	2.03,56	
3	Conijn, Merel               	                            	LA1	NED	2.03,93	
4	Takahashi, Yuka             	                            	LA1	JPN	2.04,30	
5	Park, Chae-Weon             	박채원                         	LB2	KOR	2.04,40	PR SB
6	Miyagawa, Suzuka            	                            	LB2	JPN	2.04,46	
7	de Boer, Myrthe             	                            	LA1	NED	2.04,99	
8	Stirnemann, Victoria        	                            	LA1	GER	2.05,19	
9	Jabrzyk, Natalia            	                            	LA2	POL	2.05,40	SB
10	Yang, Binyu                 	杨滨瑜                         	LB2	CHN	2.05,86(4)	
10	Grigoreva, Anastasiya (2001)	Григорьева, Анастасия (2001)	LA2	RUS	2.05,86(4)	
12	Shinno, Misaki              	                            	LB1	JPN	2.05,93	
13	Wystrichowski, Meghan       	                            	LA1	GER	2.06,65	
14	Gajewska, Kaja              	                            	LA2	POL	2.06,66	SB
15	Cheng, Li                   	成丽                          	LA2	CHN	2.06,72	
16	Maffei, Federica            	                            	LA2	ITA	2.07,50	
17	Kim, Yoon-Ji                	김윤지                         	LB2	KOR	2.07,58	
18	Furnée, Marte Bjerkreim     	                            	LA2	NOR	2.07,88	
19	Shypulia, Karyna            	Шипуля, Карина              	LA1	BLR	2.08,63	
20	Ma, Yuhan                   	马语含                         	LA1	CHN	2.08,86	
21	Rutkovskaya, Aleksandra     	Рутковская, Александра      	LA1	RUS	2.08,95	
22	Peveri, Laura               	                            	LA1	ITA	2.09,48	
23	Kuršová, Zuzana             	                            	LB2	CZE	2.09,88	
24	Dauranova, Alina            	Дауранова, Алина            	LB1	KAZ	2.09,97	
25	Sjøbrend, Julie Berg        	                            	LA1	NOR	2.10,67	
26	Baran, Martyna              	                            	LA2	POL	2.10,75	
27	Gavrilova, Darya            	Гаврилова, Дарья            	LC2	KAZ	2.11,12	
28	Haugland, Amalie            	                            	LB1	NOR	2.11,63	
29	Cabrera, Sara               	                            	LA2	ESP	2.11,71	
30	Bandaryna, Varvara          	Бандарина, Варвара          	LB1	BLR	2.12,87	
31	Kivioja, Laura              	                            	LB2	FIN	2.13,04	
32	Donoghue, Tara              	                            	LA1	IRL	2.13,36	
33	Carreño, Ainoa              	                            	LA1	ESP	2.13,48	
34	Shpakova, Anna              	Шпакова, Анна               	LA1	KAZ	2.14,14	
35	Antošová, Veronika          	                            	LA2	CZE	2.14,45	
36	Manolache, Roxana-Elena     	                            	LA2	ROU	2.14,54	
37	Bíró, Hanna                 	                            	LB1	HUN	2.14,91(4)	
37	Ionel, Ramona               	                            	LA1	ROU	2.14,91(4)	
39	Füzesy, Ilka                	                            	LB1	ROU	2.15,10	
40	Prakapovich, Anastasiya     	Прокопович, Анастасия       	LB1	BLR	2.15,47	
41	Macháčková, Kateřina        	                            	LC2	CZE	2.15,87	
42	Lindenskov, Natascha        	                            	LC2	DEN	2.18,90	
43	Vanhoutte, Fran             	                            	LB2	BEL	2.18,95	
44	Biermann, Séverine          	                            	LA2	SUI	2.19,64	
45	Siro, Sini                  	                            	LA1	FIN	2.21,86	
46	Rigó, Nikolett              	                            	LA1	HUN	2.22,39	
47	Koivisto, Inka              	                            	LA1	FIN	2.23,07	
DQ	Kang, Soo-Min               	강수민                         	LB1	KOR	DQ	

Mass Start (10 laps) Ladies - Junior - 24 November 2019
1	Peveri, Laura               	                            	LA1	ITA	5.42,01	30
2	Kerkhoff, Bente             	                            	LA1	NED	5.42,06	20
3	Kosaka, Rin                 	                            	LA1	JPN	5.42,22	10
4	Groot, Robin (2001)         	                            	LA2	NED	5.42,22	10
5	Shypulia, Karyna            	Шипуля, Карина              	LA1	BLR	6.03,06	4
6	Ma, Yuhan                   	马语含                         	LA1	CHN	5.50,41	3
7	Yang, Binyu                 	杨滨瑜                         	LB2	CHN	6.13,63	3
8	Momose, Manami              	                            	LA2	JPN	5.44,59	2
9	Ostlender, Anna             	                            	LA1	GER	5.44,88	1
10	Kuršová, Zuzana             	                            	LB2	CZE	5.55,81	1
11	Furnée, Marte Bjerkreim     	                            	LA2	NOR	5.55,91	1
12	Maffei, Federica            	                            	LA2	ITA	5.45,11	
13	Lee, Sol                    	이솔                          	LB1	KOR	5.45,26	
14	Scott, Alexa                	                            	LA2	CAN	5.45,31	
15	Gajewska, Kaja              	                            	LA2	POL	5.46,09	
16	Balanant, Marine            	                            	LA1	FRA	5.48,19	
17	Lindenskov, Natascha        	                            	LC2	DEN	5.50,00	
18	Donoghue, Tara              	                            	LA1	IRL	5.50,46	
19	Vanhoutte, Fran             	                            	LB2	BEL	5.50,60	
20	Kravchenko, Aleksandra      	Кравченко, Александра       	LA1	RUS	5.50,75	
21	Manolache, Roxana-Elena     	                            	LA2	ROU	5.50,96	
22	Kang, Soo-Min               	강수민                         	LB1	KOR	5.51,03	
23	Grigoreva, Anastasiya (2001)	Григорьева, Анастасия (2001)	LA2	RUS	5.53,26	
24	Yakovleva, Kseniya          	Яковлева, Ксения            	LA1	KAZ	5.56,61	
25	Biermann, Séverine          	                            	LA2	SUI	5.56,76	
26	Antošová, Veronika          	                            	LA2	CZE	6.03,23	
27	Bíró, Hanna                 	                            	LB1	HUN	6.12,51	
28	Cabrera, Sara               	                            	LA2	ESP	5.47,11	
29	Jabrzyk, Natalia            	                            	LA2	POL	5.52,52	
30	Sanderud, Sarah Marie       	                            	LB2	NOR	3.46,06	

500m Ladies - Neo-Senior - 24 November 2019
1	McDougall, Brooklyn         	                            	LN2	CAN	39,68	
2	Hogaş, Mihaela              	                            	LN2	ROU	40,01	
3	Lin, Xue                    	林雪                          	LN1	CHN	40,08	
4	Scholz, Lea-Sophie          	                            	LN2	GER	40,36	
5	Xi, Dongxue                 	奚冬雪                         	LN2	CHN	40,71	
6	McCluskey, Abigail          	                            	LN4	CAN	40,80	
7	Kaczmarek, Olga             	                            	LN1	POL	40,98	
8	Farstad, Ane By             	                            	LN1	NOR	41,03	
9	Wojtasik, Iga               	                            	LN1	POL	41,50	
10	Schinnerl, Viktoria         	                            	LN1	AUT	41,74	
11	Stănică, Bianca             	                            	LN3	ROU	41,94	
12	Güntert, Vera               	                            	LN3	SUI	42,33	
13	Haldan, Andreea             	                            	LN2	ROU	42,47	
14	Jagtøyen, Carina            	                            	LN3	NOR	42,49	
15	Kalev, Kristiine            	                            	LN2	EST	43,45	

1500m Ladies - Neo-Senior - 24 November 2019
1	McCluskey, Abigail          	                            	LN4	CAN	2.01,98	
2	Smeding, Ellia              	                            	LN3	GBR	2.03,51	
3	Scholz, Lea-Sophie          	                            	LN2	GER	2.04,44	
4	Hofmann, Josie              	                            	LN4	GER	2.04,93	
5	Chen, Xiangyu               	陈翔宇                         	LN1	CHN	2.05,02	
6	Stănică, Bianca             	                            	LN3	ROU	2.06,07	
7	Adake, Ahenar               	阿达克, 阿合娜尔                   	LN2	CHN	2.06,42	
8	Xi, Dongxue                 	奚冬雪                         	LN2	CHN	2.07,17	
9	Farstad, Ane By             	                            	LN1	NOR	2.07,41	
10	Schinnerl, Viktoria         	                            	LN1	AUT	2.07,61	
11	Härdi, Ramona               	                            	LN4	SUI	2.08,19	
12	McDougall, Brooklyn         	                            	LN2	CAN	2.08,20	
13	Wojtasik, Iga               	                            	LN1	POL	2.08,62	
14	Hogaş, Mihaela              	                            	LN2	ROU	2.09,42	
15	Jagtøyen, Carina            	                            	LN3	NOR	2.12,12	
16	Haldan, Andreea             	                            	LN2	ROU	2.13,02	
17	Thien, Katharina            	                            	LN1	AUT	2.15,70	

Mass Start (10 laps) Ladies - Neo-Senior - 24 November 2019
1	Adake, Ahenar               	阿达克, 阿合娜尔                   	LN2	CHN	6.10,34	32
2	Güntert, Vera               	                            	LN3	SUI	6.10,85	21
3	McCluskey, Abigail          	                            	LN4	CAN	6.11,01	13
4	Chen, Xiangyu               	陈翔宇                         	LN1	CHN	6.11,04	4
5	Smeding, Ellia              	                            	LN3	GBR	6.11,79	3
6	Farstad, Ane By             	                            	LN1	NOR	6.11,36	2
7	Hofmann, Josie              	                            	LN4	GER	6.11,92	2
8	Thien, Katharina            	                            	LN1	AUT	6.11,53	1
9	Härdi, Ramona               	                            	LN4	SUI	6.20,27	1
10	Kaczmarek, Olga             	                            	LN1	POL	6.14,32	
11	Schinnerl, Viktoria         	                            	LN1	AUT	6.19,89	
12	Stănică, Bianca             	                            	LN3	ROU	6.20,19	
13	Kalev, Kristiine            	                            	LN2	EST	6.30,71	

1000m Men - Junior - 23 November 2019
1	Nonomura, Taiyo             	                            	MA1	JPN	1.11,22	SB
2	Cho, Sang-Hyeok (2001-1)    	조상혁 (2001-1)                	MA2	KOR	1.11,66	
3	Morishige, Wataru           	                            	MA2	JPN	1.11,88	
4	Kongshaug, Peder            	                            	MA1	NOR	1.11,91	
5	Kuratsubo, Katsuhiro        	                            	MA2	JPN	1.12,19	
6	Gerrits, Jarle              	                            	MA1	NED	1.12,22	
7	Oh, Sang-Hun                	오상훈                         	MA2	KOR	1.12,51	
8	Chistiakov, Stepan          	Чистяков, Степан            	MA2	RUS	1.12,52	
9	Veenje, Jur                 	                            	MA2	NED	1.12,76	
10	Klein, Moritz               	                            	MA2	GER	1.12,93	
11	Llop, Nil                   	                            	MB2	ESP	1.13,22	
12	Smirnov, Danil (2001-1)     	Смирнов, Данил (2001-1)     	MA2	RUS	1.13,49	
13	Diniz, Sebas                	                            	MA1	NED	1.13,58	
14	Amaya, Diego                	                            	MB2	COL	1.13,63	
15	Zaretskiy, Vyacheslav       	Зарецкий, Вячеслав          	MA2	KAZ	1.13,81	SB
16	Kurzmann, Niklas            	                            	MA2	GER	1.13,85	
17	Karamov, Timur              	Карамов, Тимур              	MA1	RUS	1.14,09	
18	Xue, Zhiwen                 	薛智文                         	MB1	CHN	1.14,11	
19	Sharapov, Maksim            	Шарапов, Максим             	MA1	RUS	1.14,16	
20	Eitrem, Sander              	                            	MA1	NOR	1.14,17	
21	Yamamoto, Yuudai            	                            	MA1	JPN	1.14,19	
22	Nałęcki, Piotr              	                            	MA2	POL	1.14,33	
23	Tobon, Jonathan             	                            	MB1	USA	1.14,48	
24	Stolz, Jordan               	                            	MB1	USA	1.14,58	
25	Gschwentner, Ignaz          	                            	MA1	AUT	1.14,68	
26	de Hair, Rem                	                            	MA2	NED	1.14,69	
27	Götze, Konstantin           	                            	MA2	GER	1.14,78	
28	Tveter, Kasper              	                            	MA1	NOR	1.14,84	
29	Yang, Yang (2000)           	杨阳 (2000)                   	MA2	CHN	1.14,93	
30	Mellemstrand, Oddbjørn      	                            	MA1	NOR	1.15,16	
31	Riches, Peter               	                            	MA1	GBR	1.15,20	
32	Jabłoński, Mikołaj          	                            	MA2	POL	1.15,43	
33	Liu, Xifeng                 	刘锡峰                         	MB2	CHN	1.16,25	
34	Lehtonen, Juuso             	                            	MA1	FIN	1.16,28	
35	Dobrovolskij, Vladislav     	Добровольский, Владислав    	MA2	KAZ	1.16,43	
36	Makhakhei, Raman            	Махахей, Роман              	MA2	BLR	1.16,49	
37	Zhardembekuly, Altaj        	Жардембекулы, Алтай         	MA2	KAZ	1.16,64	
38	Rosanelli, Nicky            	                            	MB2	ITA	1.16,96	
39	Mastrup, Niclas             	                            	MA2	DEN	1.16,98	
40	Wojtakowski, Szymon         	                            	MC2	POL	1.17,20	
41	Valge, Joonas               	                            	MA2	EST	1.17,23	
42	Steklý, Lukáš               	                            	MB1	CZE	1.17,62	
43	Koshkin, Evgenij (2002)     	Кошкин, Евгений (2002)      	MB2	KAZ	1.17,76	
44	Hurdes, Vojtěch             	                            	MA2	CZE	1.17,84	
45	Käsnänen, Eetu              	                            	MB2	FIN	1.17,94	
46	Peghini, Mattia             	                            	MA1	ITA	1.17,96	PR SB
47	Kinnala, Kalle              	                            	MA1	FIN	1.18,28	
48	Nalepka, Adrian             	                            	MA2	POL	1.18,49(4)	PR SB
49	Vasulka, Zdenék             	                            	MA2	CZE	1.18,49(8)	PR SB
50	Militaru, Nicolae Răzvan    	                            	MA1	ROU	1.18,50	
51	Bigler, Simon               	                            	MA1	DEN	1.18,63	
52	Suomalainen, Tuukka         	                            	MB2	FIN	1.19,38	
53	Kočí, Jakub                 	                            	MB1	CZE	1.20,19	
54	Rezzonico, Alexander        	                            	MB1	ESP	1.20,36	
55	Klockar, Emil               	                            	MA1	SWE	1.21,50	
56	Ambrosini, Matteo           	                            	MA1	ITA	1.21,51	
57	Luijten, Gijs               	                            	MB2	BEL	1.21,77	
58	Tu, Hsin-Tse                	                            	MB1	TPE	1.22,05	
59	Vicos, Marcos               	                            	MA2	ESP	1.22,78	
DQ	Kanonik, Mikita             	Каноник, Никита             	MA2	BLR	DQ	

3000m Men - Junior - 23 November 2019
1	Odor, Gabriel               	                            	MA2	AUT	3.52,44	
2	Kongshaug, Peder            	                            	MA1	NOR	3.54,25	
3	van Workum, Jordy           	                            	MA2	NED	3.54,54	
4	Aldoshkin, Daniil           	Алдошкин, Даниил            	MA2	RUS	3.54,70	
5	Park, Jun-Hyeong            	박준형                         	MA2	KOR	3.55,39	SB
6	Fløiten, Tobias             	                            	MA1	NOR	3.55,53	
7	Arito, Motonaga             	                            	MA1	JPN	3.55,65	
8	Horikawa, Tsubasa           	                            	MA2	JPN	3.56,38	
9	Eitrem, Sander              	                            	MA1	NOR	3.56,68	
10	Snellink, Beau              	                            	MA2	NED	3.56,92	
11	Morino, Taiyou              	                            	MA1	JPN	3.57,19	
12	Dagaev, Aleksandr           	Дагаев, Александр           	MA2	RUS	3.57,22	
13	Taran, Pavel                	Таран, Павел                	MA1	RUS	3.57,29	
14	Park, Sang-Eon              	박상언                         	MB2	KOR	3.57,42	
15	Liu, Zehao                  	刘泽昊                         	MA1	CHN	3.57,72	
16	Visser, Harm                	                            	MA2	NED	3.58,48	
17	Yeerken, Teenbuli           	叶尔肯, 特恩布力                   	MA1	CHN	3.59,85	
18	Yu, Jiawei                  	于佳伟                         	MA2	CHN	4.00,45	
19	Tobon, Jonathan             	                            	MB1	USA	4.02,93	
20	Ahn, Kon-Hyu                	안건휴                         	MA1	KOR	4.03,96	
21	Jasch, Lennart              	                            	MA2	GER	4.04,54	
22	Suttels, Jason              	                            	MA2	BEL	4.04,60	
23	Riches, Peter               	                            	MA1	GBR	4.05,22	NRJ PR SB
24	Stolz, Jordan               	                            	MB1	USA	4.06,51	PR SB
25	Dulewicz, Maciej            	                            	MA1	POL	4.07,59	PR SB
26	Steklý, Lukáš               	                            	MB1	CZE	4.10,53	
27	Jabłoński, Mikołaj          	                            	MA2	POL	4.11,73	SB
28	Akzhol, Nuraly              	Акжол, Нуралы               	MB1	KAZ	4.13,17	
29	Vasulka, Zdenék             	                            	MA2	CZE	4.13,35	
30	Dobrovolskij, Vladislav     	Добровольский, Владислав    	MA2	KAZ	4.14,60	
31	Peghini, Mattia             	                            	MA1	ITA	4.15,77	PR SB
32	Fierar, Adrian              	                            	MB1	ROU	4.16,43	
33	Mastrup, Niclas             	                            	MA2	DEN	4.17,76	SB
34	Ambrosini, Matteo           	                            	MA1	ITA	4.17,97	
35	Kinnala, Kalle              	                            	MA1	FIN	4.18,53	
36	Nalepka, Adrian             	                            	MA2	POL	4.20,60	
37	Käsnänen, Eetu              	                            	MB2	FIN	4.21,98	
38	Kočí, Jakub                 	                            	MB1	CZE	4.21,99	
39	Luijten, Gijs               	                            	MB2	BEL	4.26,13	
40	Mariën, Jef                 	                            	MA2	BEL	4.33,79	

1000m Men - Neo-Senior - 23 November 2019
1	Howe, Connor                	                            	MN1	CAN	1.10,93	
2	Wang, Haotian               	王浩田                         	MN3	CHN	1.11,24	
3	Reinton, Kristian Solland   	                            	MN4	NOR	1.12,01	
4	Emin, Cooper                	                            	MN3	CAN	1.12,37	
5	Jin, Yanan (1997)           	金亚男 (1997)                  	MN3	CHN	1.12,38	
6	Mayeur, Hayden              	                            	MN3	CAN	1.12,55	
7	Świątek, Jan                	                            	MN2	POL	1.12,89	
8	Wang, Rui (1999)            	王锐 (1999)                   	MN1	CHN	1.12,93	
9	Rosanelli, Jeffrey          	                            	MN2	ITA	1.12,94(3)	
10	Bratli, Marius              	                            	MN3	NOR	1.12,94(5)	
11	Roth, Michael               	                            	MN2	GER	1.13,14	
12	Baas, Sindre                	                            	MN2	NOR	1.13,43	
13	Zapoikin, Uladzislau        	Запойкин, Владислав         	MN2	BLR	1.13,54	
14	Mukhamadeyev, Anvar         	Мухамадеев, Анвар           	MN2	KAZ	1.14,42	
15	Oficjalski, Gaweł           	                            	MN2	POL	1.14,51	
16	Tsimafeyev, Tsimafey        	Тимофеев, Тимофей           	MN1	BLR	1.14,53(5)	
17	Begimbetov, Ruslan          	Бегимбетов, Руслан          	MN4	KAZ	1.14,53(8)	
18	Hahiyeu, Yauheni            	Гагиев, Евгений             	MN1	BLR	1.14,61	
19	Karlingsjö, David           	                            	MN3	SWE	1.14,93	
20	Jeske, Ole                  	                            	MN2	GER	1.15,12	
21	Bejczi, Botond              	                            	MN1	HUN	1.15,79	
22	Ekensskär, Wilhelm          	                            	MN3	SWE	1.16,11	
23	Chizhikov, Aleksandr        	Чижиков, Александр          	MN3	KAZ	1.16,30	
24	Briešťanský, Sebastien      	                            	MN2	CZE	1.16,64	
25	Nedelea, Cosmin Ionuţ       	                            	MN1	ROU	1.17,30	

3000m Men - Neo-Senior - 23 November 2019
1	Howe, Connor                	                            	MN1	CAN	3.52,68	
2	Mann, Lukas                 	                            	MN1	GER	3.53,57	
3	Stangeland, Vetle           	                            	MN3	NOR	3.54,46	
4	Mayeur, Hayden              	                            	MN3	CAN	3.56,20	
5	Shen, Hanyang               	沈晗扬                         	MN2	CHN	3.57,29	
6	Galli, Gabriele             	                            	MN3	ITA	4.00,00	
7	Belloir, Mathieu            	                            	MN1	FRA	4.02,63	
8	Bejczi, Botond              	                            	MN1	HUN	4.03,35	SB
9	Bolhau, Yauheni             	Болгов, Евгений             	MN2	BLR	4.04,18	
10	Ekensskär, Wilhelm          	                            	MN3	SWE	4.07,78	
11	Świątek, Jan                	                            	MN2	POL	4.10,73	

500m Men - Junior - 24 November 2019
1	Morishige, Wataru           	                            	MA2	JPN	35,88(3)	
2	Cho, Sang-Hyeok (2001-1)    	조상혁 (2001-1)                	MA2	KOR	35,88(6)	
3	Kuratsubo, Katsuhiro        	                            	MA2	JPN	36,01	
4	Oh, Sang-Hun                	오상훈                         	MA2	KOR	36,13	
5	Karamov, Timur              	Карамов, Тимур              	MA1	RUS	36,17	
6	Diniz, Sebas                	                            	MA1	NED	36,22	
7	Yamamoto, Yuudai            	                            	MA1	JPN	36,28	
8	Gerrits, Jarle              	                            	MA1	NED	36,55	
9	Yang, Yang (2000)           	杨阳 (2000)                   	MA2	CHN	36,67	
10	Liu, Xifeng                 	刘锡峰                         	MB2	CHN	36,72	SB
11	Klein, Moritz               	                            	MA2	GER	36,73	
12	Kurzmann, Niklas            	                            	MA2	GER	36,91	
13	Chistiakov, Stepan          	Чистяков, Степан            	MA2	RUS	36,92	
14	Gschwentner, Ignaz          	                            	MA1	AUT	36,94	
15	Xue, Zhiwen                 	薛智文                         	MB1	CHN	36,98	
16	de Hair, Rem                	                            	MA2	NED	36,99	
17	Veenje, Jur                 	                            	MA2	NED	37,02	
18	Amaya, Diego                	                            	MB2	COL	37,15	
19	Zaretskiy, Vyacheslav       	Зарецкий, Вячеслав          	MA2	KAZ	37,27	
20	Takamizawa, Shougo          	                            	MB1	JPN	37,28	
21	Wojtakowski, Szymon         	                            	MC2	POL	37,35	
22	Sæther, Håkon               	                            	MA1	NOR	37,46	
23	Taran, Pavel                	Таран, Павел                	MA1	RUS	37,55	
24	Tobon, Jonathan             	                            	MB1	USA	37,57	
25	Rosanelli, Nicky            	                            	MB2	ITA	37,59	
26	Koshkin, Evgenij (2002)     	Кошкин, Евгений (2002)      	MB2	KAZ	37,63	
27	Tveter, Kasper              	                            	MA1	NOR	37,65	
28	Nikulin, Ilya               	Никулин, Илья               	MA2	RUS	37,66	
29	Stolz, Jordan               	                            	MB1	USA	37,84	
30	Zhardembekuly, Altaj        	Жардембекулы, Алтай         	MA2	KAZ	38,03	
31	Lehtonen, Juuso             	                            	MA1	FIN	38,04	
32	Kanonik, Mikita             	Каноник, Никита             	MA2	BLR	38,16	
33	Riches, Peter               	                            	MA1	GBR	38,20	
34	Makhakhei, Raman            	Махахей, Роман              	MA2	BLR	38,21	
35	Hurdes, Vojtěch             	                            	MA2	CZE	38,58	
36	Dobrovolskij, Vladislav     	Добровольский, Владислав    	MA2	KAZ	38,59	PR SB
37	Götze, Konstantin           	                            	MA2	GER	38,60	
38	Mastrup, Niclas             	                            	MA2	DEN	38,67	
39	Suomalainen, Tuukka         	                            	MB2	FIN	38,67(3)	
40	Fiodarau, Max (2002)        	Федоров, Максим (2002)      	MB2	BLR	38,76	
41	Valge, Joonas               	                            	MA2	EST	38,95	
42	Eitrem, Sander              	                            	MA1	NOR	38,99	
43	Fournier, Nicolas           	                            	MA2	FRA	39,04	
44	Mellemstrand, Oddbjørn      	                            	MA1	NOR	39,06	
45	Militaru, Nicolae Răzvan    	                            	MA1	ROU	39,13	
46	Käsnänen, Eetu              	                            	MB2	FIN	39,26	
47	Vasulka, Zdenék             	                            	MA2	CZE	39,32	
48	Peghini, Mattia             	                            	MA1	ITA	39,42	PR SB
49	Tu, Hsin-Tse                	                            	MB1	TPE	39,57	
50	Nitu, Gabriel Eduard        	                            	MC2	ROU	39,68	
51	Bigler, Simon               	                            	MA1	DEN	39,72	
52	Nalepka, Adrian             	                            	MA2	POL	39,91	PR SB
53	Kinnala, Kalle              	                            	MA1	FIN	39,93	
54	Steklý, Lukáš               	                            	MB1	CZE	40,30	
55	Fierar, Adrian              	                            	MB1	ROU	40,50	
56	Collins, Theo               	                            	MB1	GBR	40,85	
57	Kočí, Jakub                 	                            	MB1	CZE	41,01	
58	Luijten, Gijs               	                            	MB2	BEL	41,13	
DQ	Jabłoński, Mikołaj          	                            	MA2	POL	DQ	
DQ	Hapon, Uladzislau           	Гапон, Владислав            	MA2	BLR	DQ	
DQ	Llop, Nil                   	                            	MB2	ESP	DQ	

1500m Men - Junior - 24 November 2019
1	Kongshaug, Peder            	                            	MA1	NOR	1.49,99	
2	Taran, Pavel                	Таран, Павел                	MA1	RUS	1.50,69	
3	Odor, Gabriel               	                            	MA2	AUT	1.50,75	
4	Chistiakov, Stepan          	Чистяков, Степан            	MA2	RUS	1.50,80	
5	Arito, Motonaga             	                            	MA1	JPN	1.50,97	
6	Mitsui, Kouta               	                            	MB2	JPN	1.51,41	
7	van Workum, Jordy           	                            	MA2	NED	1.51,57	
8	Veenje, Jur                 	                            	MA2	NED	1.51,68	
9	Eitrem, Sander              	                            	MA1	NOR	1.51,94	
10	Yeerken, Teenbuli           	叶尔肯, 特恩布力                   	MA1	CHN	1.52,19(8)	
11	Horikawa, Tsubasa           	                            	MA2	JPN	1.52,19(9)	
12	Park, Sang-Eon              	박상언                         	MB2	KOR	1.52,56	
13	Smirnov, Danil (2001-1)     	Смирнов, Данил (2001-1)     	MA2	RUS	1.52,63	
14	Liu, Zehao                  	刘泽昊                         	MA1	CHN	1.52,68	
15	in 't Veld, Kai             	                            	MA1	NED	1.52,83	
16	Riches, Peter               	                            	MA1	GBR	1.52,89	
17	Klein, Moritz               	                            	MA2	GER	1.52,97	
18	Ahn, Kon-Hyu                	안건휴                         	MA1	KOR	1.53,36(2)	
19	Tobon, Jonathan             	                            	MB1	USA	1.53,36(9)	
20	Amaya, Diego                	                            	MB2	COL	1.53,65	
21	Llop, Nil                   	                            	MB2	ESP	1.53,73	NRJ PR SB
22	Fløiten, Tobias             	                            	MA1	NOR	1.53,81	
23	Park, Jun-Hyeong            	박준형                         	MA2	KOR	1.54,16	
24	Zaretskiy, Vyacheslav       	Зарецкий, Вячеслав          	MA2	KAZ	1.54,85	SB
25	Nałęcki, Piotr              	                            	MA2	POL	1.55,15	
26	Suttels, Jason              	                            	MA2	BEL	1.55,29	
27	Yu, Jiawei                  	于佳伟                         	MA2	CHN	1.55,41	
28	Fiodarau, Max (2002)        	Федоров, Максим (2002)      	MB2	BLR	1.55,90	
29	Stolz, Jordan               	                            	MB1	USA	1.56,17	
30	Jabłoński, Mikołaj          	                            	MA2	POL	1.56,22	PR SB
31	Götze, Konstantin           	                            	MA2	GER	1.56,48	
32	Akzhol, Nuraly              	Акжол, Нуралы               	MB1	KAZ	1.57,35	
33	Kanonik, Mikita             	Каноник, Никита             	MA2	BLR	1.57,50	
34	Dobrovolskij, Vladislav     	Добровольский, Владислав    	MA2	KAZ	1.57,71	
35	Hapon, Uladzislau           	Гапон, Владислав            	MA2	BLR	1.57,83	
36	Jasch, Lennart              	                            	MA2	GER	1.58,01	
37	Lehtonen, Juuso             	                            	MA1	FIN	1.58,06	
38	Steklý, Lukáš               	                            	MB1	CZE	1.58,90	
39	Hurdes, Vojtěch             	                            	MA2	CZE	1.59,01	
40	Mastrup, Niclas             	                            	MA2	DEN	1.59,52	
41	Peghini, Mattia             	                            	MA1	ITA	2.00,11	PR SB
42	Nalepka, Adrian             	                            	MA2	POL	2.00,20	
43	Militaru, Nicolae Răzvan    	                            	MA1	ROU	2.00,61	
44	Bigler, Simon               	                            	MA1	DEN	2.00,89	
45	Fournier, Nicolas           	                            	MA2	FRA	2.01,28	
46	Kinnala, Kalle              	                            	MA1	FIN	2.01,36	
47	Nitu, Gabriel Eduard        	                            	MC2	ROU	2.01,57	
48	Kočí, Jakub                 	                            	MB1	CZE	2.02,65	
49	Deschamps, Germain          	                            	MB2	FRA	2.02,85	PR SB
50	Belloir, Martin             	                            	MB2	FRA	2.03,11	
51	Rosanelli, Nicky            	                            	MB2	ITA	2.03,31	
52	Käsnänen, Eetu              	                            	MB2	FIN	2.03,53	
53	Luijten, Gijs               	                            	MB2	BEL	2.03,55	
54	Klockar, Emil               	                            	MA1	SWE	2.03,91	
55	Collins, Theo               	                            	MB1	GBR	2.04,63	
56	Ambrosini, Matteo           	                            	MA1	ITA	2.05,81	
DNF	Mariën, Jef                 	                            	MA2	BEL	DNF	
DQ	Fierar, Adrian              	                            	MB1	ROU	DQ	
WDR	Gschwentner, Ignaz          	                            	MA1	AUT	WDR	

Mass Start (10 laps) Men - Junior - 24 November 2019
1	Odor, Gabriel               	                            	MA2	AUT	5.38,29	30
2	Horikawa, Tsubasa           	                            	MA2	JPN	5.38,73	20
3	Visser, Harm                	                            	MA2	NED	5.38,78	10
4	Morino, Taiyou              	                            	MA1	JPN	5.39,58	4
5	Fløiten, Tobias             	                            	MA1	NOR	5.40,00	4
6	Llop, Nil                   	                            	MB2	ESP	6.01,77	4
7	Suttels, Jason              	                            	MA2	BEL	5.46,74	3
8	Dagaev, Aleksandr           	Дагаев, Александр           	MA2	RUS	5.39,69	2
9	Wojtakowski, Szymon         	                            	MC2	POL	5.51,76	2
10	Smirnov, Danil (2001-1)     	Смирнов, Данил (2001-1)     	MA2	RUS	5.40,16	
11	van Workum, Jordy           	                            	MA2	NED	5.40,35	
12	Yeerken, Teenbuli           	叶尔肯, 特恩布力                   	MA1	CHN	5.40,55	
13	Kongshaug, Peder            	                            	MA1	NOR	5.40,76	
14	Liu, Zehao                  	刘泽昊                         	MA1	CHN	5.41,05	
15	Makhakhei, Raman            	Махахей, Роман              	MA2	BLR	5.42,54	
16	Stolz, Jordan               	                            	MB1	USA	5.42,55	
17	Tobon, Jonathan             	                            	MB1	USA	5.43,59	
18	Mastrup, Niclas             	                            	MA2	DEN	5.45,58	
19	Gross, Flavio               	                            	MA1	SUI	5.46,73	
20	Riches, Peter               	                            	MA1	GBR	5.49,05	
21	Steklý, Lukáš               	                            	MB1	CZE	5.50,13	
22	Götze, Konstantin           	                            	MA2	GER	5.50,76	
23	Ambrosini, Matteo           	                            	MA1	ITA	5.51,18	
24	Fournier, Nicolas           	                            	MA2	FRA	5.51,96	
25	Valge, Joonas               	                            	MA2	EST	5.53,39	
26	Park, Jun-Hyeong            	박준형                         	MA2	KOR	5.54,69	
27	Dobrovolskij, Vladislav     	Добровольский, Владислав    	MA2	KAZ	5.58,08	
28	Klockar, Emil               	                            	MA1	SWE	5.58,19	
29	Militaru, Nicolae Răzvan    	                            	MA1	ROU	6.07,29	
30	Park, Sang-Eon              	박상언                         	MB2	KOR	3.52,34	

500m Men - Neo-Senior - 24 November 2019
1	Wang, Haotian               	王浩田                         	MN3	CHN	36,17	
2	Wang, Rui (1999)            	王锐 (1999)                   	MN1	CHN	36,18	
3	Reinton, Kristian Solland   	                            	MN4	NOR	36,21	
4	Rosanelli, Jeffrey          	                            	MN2	ITA	36,29	
5	Emin, Cooper                	                            	MN3	CAN	36,31	
6	Bratli, Marius              	                            	MN3	NOR	36,45	
7	Howe, Connor                	                            	MN1	CAN	36,48	
8	Jeske, Ole                  	                            	MN2	GER	36,80	
9	Hahiyeu, Yauheni            	Гагиев, Евгений             	MN1	BLR	36,81	
10	Oficjalski, Gaweł           	                            	MN2	POL	36,81(6)	
11	Jin, Yanan (1997)           	金亚男 (1997)                  	MN3	CHN	36,82	
12	Grob, Oliver                	                            	MN4	SUI	36,94	
13	Baas, Sindre                	                            	MN2	NOR	37,18	
14	Begimbetov, Ruslan          	Бегимбетов, Руслан          	MN4	KAZ	37,33	
15	Zapoikin, Uladzislau        	Запойкин, Владислав         	MN2	BLR	37,42	
16	Chizhikov, Aleksandr        	Чижиков, Александр          	MN3	KAZ	37,46	
17	Bejczi, Botond              	                            	MN1	HUN	37,99	
18	Karlingsjö, David           	                            	MN3	SWE	38,10	
19	Mann, Lukas                 	                            	MN1	GER	38,52	
20	Nedelea, Cosmin Ionuţ       	                            	MN1	ROU	38,71	

1500m Men - Neo-Senior - 24 November 2019
1	Howe, Connor                	                            	MN1	CAN	1.48,61	
2	Mayeur, Hayden              	                            	MN3	CAN	1.49,88	
3	Shen, Hanyang               	沈晗扬                         	MN2	CHN	1.52,09	
4	Mann, Lukas                 	                            	MN1	GER	1.52,12	
5	Bolhau, Yauheni             	Болгов, Евгений             	MN2	BLR	1.52,20	
6	Galli, Gabriele             	                            	MN3	ITA	1.52,66	
7	Wang, Haotian               	王浩田                         	MN3	CHN	1.52,69	
8	Stangeland, Vetle           	                            	MN3	NOR	1.52,73	
9	Emin, Cooper                	                            	MN3	CAN	1.52,87	
10	Roth, Michael               	                            	MN2	GER	1.52,93	
11	Bejczi, Botond              	                            	MN1	HUN	1.53,00	
12	Baas, Sindre                	                            	MN2	NOR	1.54,42	
13	Świątek, Jan                	                            	MN2	POL	1.54,42(4)	
14	Tsimafeyev, Tsimafey        	Тимофеев, Тимофей           	MN1	BLR	1.54,74	
15	Zapoikin, Uladzislau        	Запойкин, Владислав         	MN2	BLR	1.54,81	
16	Grob, Oliver                	                            	MN4	SUI	1.54,89	
17	Begimbetov, Ruslan          	Бегимбетов, Руслан          	MN4	KAZ	1.55,36	
18	Ekensskär, Wilhelm          	                            	MN3	SWE	1.55,42	
19	Mukhamadeyev, Anvar         	Мухамадеев, Анвар           	MN2	KAZ	1.55,97	
20	Belloir, Mathieu            	                            	MN1	FRA	1.56,20	
21	Briešťanský, Sebastien      	                            	MN2	CZE	1.58,75	
22	Lindenskov, Oliver          	                            	MN3	DEN	1.58,79	
23	Nedelea, Cosmin Ionuţ       	                            	MN1	ROU	2.02,31	

Mass Start (10 laps) Men - Neo-Senior - 24 November 2019
1	Mayeur, Hayden              	                            	MN3	CAN	5.13,09	30
2	Shen, Hanyang               	沈晗扬                         	MN2	CHN	5.13,22	20
3	Wang, Haotian               	王浩田                         	MN3	CHN	5.13,48	10
4	Galli, Gabriele             	                            	MN3	ITA	5.13,77	4
5	Bejczi, Botond              	                            	MN1	HUN	5.22,39	3
6	Grob, Oliver                	                            	MN4	SUI	5.46,86	3
7	Howe, Connor                	                            	MN1	CAN	5.13,92	2
8	Belloir, Mathieu            	                            	MN1	FRA	5.21,28	2
9	Bolhau, Yauheni             	Болгов, Евгений             	MN2	BLR	5.18,80	1
10	Świątek, Jan                	                            	MN2	POL	5.16,52	1
11	Lindenskov, Oliver          	                            	MN3	DEN	5.22,59	1
12	Stangeland, Vetle           	                            	MN3	NOR	5.16,58	
13	Baas, Sindre                	                            	MN2	NOR	5.17,50	
14	Tsimafeyev, Tsimafey        	Тимофеев, Тимофей           	MN1	BLR	5.18,81	
15	Barbera, Stephane           	                            	MN1	ESP	5.21,94	
16	Karlingsjö, David           	                            	MN3	SWE	5.23,29	
17	Ekensskär, Wilhelm          	                            	MN3	SWE	5.33,75	
18	Briešťanský, Sebastien      	                            	MN2	CZE	5.35,61	
19	Mukhamadeyev, Anvar         	Мухамадеев, Анвар           	MN2	KAZ	5.12,54	
DNS	Mann, Lukas                 	                            	MN1	GER	DNS	

            

Native Language Names