ISU World Cup #1
Minsk (BLR)
15 - 17 November 2019

3000m Ladies - Division A - 15 November 2019
1	Weidemann, Isabelle          	                          	LSA	CAN	4.04,67	
2	Achtereekte, Carlijn         	                          	L30	NED	4.05,15	
3	Blondin, Ivanie              	                          	L30	CAN	4.06,08	
4	Sáblíková, Martina           	                          	L30	CZE	4.06,40	
5	de Jong, Antoinette          	                          	LSA	NED	4.07,67	
6	Zueva, Marina                	Зуева, Марина             	LSA	BLR	4.07,80	
7	Voronina, Natalia            	Воронина, Наталья         	LSA	RUS	4.08,07	
8	Lalenkova, Evgeniia          	Лаленкова, Евгения        	LSA	RUS	4.08,30	
9	Visser, Esmee                	                          	LSA	NED	4.09,08	
10	Takagi, Miho                 	髙木 美帆                     	LSA	JPN	4.10,30	SB
11	Anema, Reina                 	                          	LSA	NED	4.11,11	
12	Maltais, Valerie             	                          	LSA	CAN	4.11,21	
13	Lollobrigida, Francesca      	                          	LSA	ITA	4.11,87	
14	Pechstein, Claudia           	                          	L45	GER	4.12,04	
15	Han, Mei                     	韩梅                        	LN3	CHN	4.16,52	
16	Dufter, Roxane               	                          	LSA	GER	4.17,20	

3000m Ladies - Division B - 15 November 2019
1	Wijfje, Melissa              	                          	LSA	NED	4.07,72	
2	Zdráhalová, Nikola           	                          	LSA	CZE	4.10,74	
3	Shikhova, Yekaterina         	Шихова, Екатерина         	L35	RUS	4.10,81	
4	Kazelina, Elizaveta          	                          	LN4	RUS	4.10,93	
5	Bonazza, Noemi               	                          	LN3	ITA	4.12,22	
6	Takagi, Nana                 	髙木 菜那                     	LSA	JPN	4.13,82	
7	Haugen, Sofie Karoline       	                          	LSA	NOR	4.14,32	
8	Morozova, Nadezhda           	Морозова, Надежда         	LN2	KAZ	4.14,46	
9	Uhrig, Michelle              	                          	LSA	GER	4.14,54	
10	Sakai, Nene                  	酒井 寧子                     	LSA	JPN	4.15,12	
11	Wiklund, Ragne               	                          	LN1	NOR	4.16,39	
12	Tao, Jiaying                 	陶嘉莹                       	LSA	CHN	4.16,50	
13	Czerwonka, Natalia           	                          	L30	POL	4.16,65	
14	Alusalu, Saskia              	                          	LSA	EST	4.16,74	
15	Williamson, Lemi             	ウイリアムソン レミ                	LN1	JPN	4.16,82	
16	Park, Ji-Woo                 	박지우                       	LN2	KOR	4.16,88	SB
17	Onodera, Yuna                	小野寺 優奈                    	LN3	JPN	4.17,78	
18	Njåtun, Ida                  	                          	LSA	NOR	4.18,19	
19	Kilburg-Manganello, Mia      	                          	L30	USA	4.18,99	
20	Li, Dan (1994)               	李丹 (1994)                 	LSA	CHN	4.22,18	
21	Kim, Bo-Reum                 	김보름                       	LSA	KOR	4.22,29	
22	Kovaleva, Anna               	Ковалёва, Анна            	LN1	BLR	4.22,94	
23	Gąsecka, Karolina            	                          	LN1	POL	4.24,58	SB
24	Schwartzburg, Paige          	                          	LSA	USA	4.25,36	
25	Park, Do-Young               	박도영                       	LSA	KOR	4.27,04	
26	Wenger, Nadja                	                          	LSA	SUI	4.31,67	
27	Cooper, Gemma                	                          	L30	GBR	4.38,24	

500m Ladies - Division A - 16 November 2019
1	Fatkulina, Olga              	Фаткулина, Ольга          	L30	RUS	37,92	TR
2	Kachanova, Daria             	Качанова, Дарья           	LN3	RUS	37,94	
3	Kodaira, Nao                 	小平 奈緒                     	L30	JPN	38,17	
4	Kim, Min-Sun                 	김민선                       	LN2	KOR	38,26	
5	Tsuji, Maki                  	辻 麻希                      	L35	JPN	38,39	SB
6	Bowe, Brittany               	                          	L30	USA	38,45	
7	Golikova, Angelina           	Голикова, Ангелина        	LSA	RUS	38,52	
8	Hudey, Marsha                	                          	LSA	CAN	38,55	
9	de Jong, Michelle            	                          	LN1	NED	38,67	
10	de Neeling, Sanneke          	                          	LSA	NED	38,68	
11	Kim, Hyun-Yung               	김현영                       	LSA	KOR	38,78	
12	Leerdam, Jutta               	                          	LN2	NED	38,83	
13	Soga, Konami                 	曽我 こなみ                    	LSA	JPN	38,94	
14	Goetz, Kimi                  	                          	LSA	USA	38,99	
15	Tsujimoto, Arisa             	辻本 有沙                     	LSA	JPN	39,04	SB
16	Irvine, Kaylin               	                          	LSA	CAN	39,12	
17	Jin, Jingzhu                 	金京珠                       	LSA	CHN	39,13	
18	Pei, Chong                   	裴冲                        	LN4	CHN	39,41	
19	Bøkko, Hege                  	                          	LSA	NOR	39,93	
DQ	Herzog, Vanessa              	                          	LSA	AUT	DQ	

1500m Ladies - Division A - 16 November 2019
1	Wüst, Ireen                  	                          	L30	NED	1.56,46	
2	Shikhova, Yekaterina         	Шихова, Екатерина         	L35	RUS	1.56,86	
3	Bowe, Brittany               	                          	L30	USA	1.57,25	
4	Lalenkova, Evgeniia          	Лаленкова, Евгения        	LSA	RUS	1.57,30	
5	ter Mors, Jorien             	                          	L30	NED	1.57,34	
6	Takagi, Miho                 	髙木 美帆                     	LSA	JPN	1.57,54	
7	Kazelina, Elizaveta          	                          	LN4	RUS	1.57,57	
8	Wijfje, Melissa              	                          	LSA	NED	1.58,00	
9	Lollobrigida, Francesca      	                          	LSA	ITA	1.58,32	SB
10	de Jong, Antoinette          	                          	LSA	NED	1.58,48	
11	Takagi, Nana                 	髙木 菜那                     	LSA	JPN	1.59,40	
12	Blondin, Ivanie              	                          	L30	CAN	1.59,58	
13	Bonazza, Noemi               	                          	LN3	ITA	1.59,75	
14	Czerwonka, Natalia           	                          	L30	POL	2.00,23	
15	Voronina, Natalia            	Воронина, Наталья         	LSA	RUS	2.00,42	
16	Anema, Reina                 	                          	LSA	NED	2.00,59	
17	Njåtun, Ida                  	                          	LSA	NOR	2.00,71	
18	Han, Mei                     	韩梅                        	LN3	CHN	2.01,10	
19	Sáblíková, Martina           	                          	L30	CZE	2.01,89	
20	Dufter, Roxane               	                          	LSA	GER	2.01,94	

500m Ladies - Division B - 16 November 2019
1	Go, Arisa                    	郷 亜里砂                     	L30	JPN	38,31	SB
2	de Jong, Letitia             	                          	LSA	NED	38,47	
3	Tian, Ruining                	田芮宁                       	LN4	CHN	38,90(3)	
4	McLean, Heather              	                          	LSA	CAN	38,90(9)	
5	Kuznetsova, Irina (1998)     	Кузнецова, Ирина (1998)   	LN2	RUS	38,99	
6	Ziomek, Kaja                 	                          	LN3	POL	39,24	
7	Huang, Yu-Ting               	                          	L30	TPE	39,28	
8	Voskamp, Dione               	                          	LN4	NED	39,34	
9	Zhao, Xin (1992)             	赵欣 (1992)                 	LSA	CHN	39,36	
10	Wójcik, Andżelika            	                          	LN4	POL	39,46	
11	Nifantava, Hanna             	Нифонтова, Анна           	LN1	BLR	39,56	
12	Jackson, Erin                	                          	LSA	USA	39,60	
13	Franzen, Katja               	                          	L30	GER	39,64	
14	Zdráhalová, Nikola           	                          	LSA	CZE	39,67	SB
15	Li, Qishi                    	李奇时                       	LSA	CHN	39,75	
16	Kim, Min-Ji (2000)           	김민지 (2000)                	LN1	KOR	39,78	
17	Samsonsen, Julie Nistad      	                          	LN1	NOR	39,85	
18	Arshinova, Irina             	Аршинова, Ирина           	L30	RUS	39,99	
19	Bocox, Brianna               	                          	LN4	USA	40,12	
20	Vanhoutte, Stien             	                          	LSA	BEL	40,20	
21	Varabyeva, Yauheniya         	Воробьева, Евгения        	LN3	BLR	40,41	
22	Lamarche, Béatrice           	                          	LN2	CAN	40,42	
23	Sin, Seung-Heun              	신승흔                       	LB2	KOR	40,73	

1500m Ladies - Division B - 16 November 2019
1	Kodaira, Nao                 	小平 奈緒                     	L30	JPN	1.58,37	
2	Zdráhalová, Nikola           	                          	LSA	CZE	1.59,77	
3	Kachanova, Daria             	Качанова, Дарья           	LN3	RUS	2.00,17	
4	Zhao, Xin (1992)             	赵欣 (1992)                 	LSA	CHN	2.00,25	
5	Li, Qishi                    	李奇时                       	LSA	CHN	2.00,49	SB
6	Zueva, Marina                	Зуева, Марина             	LSA	BLR	2.00,52	
7	Onodera, Yuna                	小野寺 優奈                    	LN3	JPN	2.00,66	SB
8	Bosiek, Karolina             	                          	LN1	POL	2.00,70	
9	Yin, Qi                      	殷琦                        	LSA	CHN	2.01,01	
10	Maltais, Valerie             	                          	LSA	CAN	2.01,72	
11	Uhrig, Michelle              	                          	LSA	GER	2.01,81	
12	Haugen, Sofie Karoline       	                          	LSA	NOR	2.02,19	
13	Park, Ji-Woo                 	박지우                       	LN2	KOR	2.02,24	
14	Gąsecka, Karolina            	                          	LN1	POL	2.02,64	
15	Wiklund, Ragne               	                          	LN1	NOR	2.02,65	
16	Morozova, Nadezhda           	Морозова, Надежда         	LN2	KAZ	2.02,73	
17	Goetz, Kimi                  	                          	LSA	USA	2.02,80	
18	Lamarche, Béatrice           	                          	LN2	CAN	2.03,21	
19	Bocox, Brianna               	                          	LN4	USA	2.04,03	
20	Huang, Yu-Ting               	                          	L30	TPE	2.06,46	
21	Kovaleva, Anna               	Ковалёва, Анна            	LN1	BLR	2.09,69	
22	Cooper, Gemma                	                          	L30	GBR	2.13,35	

1000m Ladies - Division A - 17 November 2019
1	Bowe, Brittany               	                          	L30	USA	1.15,35	TR
2	ter Mors, Jorien             	                          	L30	NED	1.15,95	
3	Shikhova, Yekaterina         	Шихова, Екатерина         	L35	RUS	1.15,96	
4	Leerdam, Jutta               	                          	LN2	NED	1.16,00	
5	de Jong, Letitia             	                          	LSA	NED	1.16,15	
6	Kodaira, Nao                 	小平 奈緒                     	L30	JPN	1.16,32	
7	Wüst, Ireen                  	                          	L30	NED	1.16,58	
8	de Jong, Antoinette          	                          	LSA	NED	1.16,60	
9	Takagi, Miho                 	髙木 美帆                     	LSA	JPN	1.16,62	
10	Herzog, Vanessa              	                          	LSA	AUT	1.16,67	
11	Fatkulina, Olga              	Фаткулина, Ольга          	L30	RUS	1.16,68	
12	Kachanova, Daria             	Качанова, Дарья           	LN3	RUS	1.16,77	
13	Czerwonka, Natalia           	                          	L30	POL	1.17,38	
14	Li, Qishi                    	李奇时                       	LSA	CHN	1.17,47	
15	Zhao, Xin (1992)             	赵欣 (1992)                 	LSA	CHN	1.17,84	
16	Irvine, Kaylin               	                          	LSA	CAN	1.18,07	
17	Golikova, Angelina           	Голикова, Ангелина        	LSA	RUS	1.18,16	
18	McLean, Heather              	                          	LSA	CAN	1.18,57	
19	Tsujimoto, Arisa             	辻本 有沙                     	LSA	JPN	1.18,70	
20	Bøkko, Hege                  	                          	LSA	NOR	1.20,64	

Mass Start (16 laps) Semi-Final 1 Ladies - Division A - 17 November 2019
1	Blondin, Ivanie              	                          	L30	CAN	9.03,23	65
2	Takagi, Nana                 	髙木 菜那                     	LSA	JPN	9.03,34	40
3	Wijfje, Melissa              	                          	LSA	NED	9.03,46	22
4	Kim, Bo-Reum                 	김보름                       	LSA	KOR	9.03,59	10
5	Bosiek, Karolina             	                          	LN1	POL	9.04,25	6
6	Bonazza, Noemi               	                          	LN3	ITA	9.04,26	5
7	Mikhailava, Tatsiana (1987)  	Михайлова, Татьяна (1987) 	L30	BLR	9.20,29	4
8	Uhrig, Michelle              	                          	LSA	GER	9.26,34	3
9	Morozova, Nadezhda           	Морозова, Надежда         	LN2	KAZ	9.13,19	2
10	Schwartzburg, Paige          	                          	LSA	USA	9.04,44	
11	Vos, Anke                    	                          	LSA	BEL	9.09,36	
12	Li, Dan (1994)               	李丹 (1994)                 	LSA	CHN	9.20,03	
13	Cooper, Gemma                	                          	L30	GBR	9.23,65	
14	Wenger, Nadja                	                          	LSA	SUI	9.24,47	
DNF	Kazelina, Elizaveta          	                          	LN4	RUS	DNF	

Mass Start (16 laps) Semi-Final 2 Ladies - Division A - 17 November 2019
1	Schouten, Irene              	                          	LSA	NED	8.50,77	63
2	Lollobrigida, Francesca      	                          	LSA	ITA	8.50,86	43
3	Zhou, Yang                   	周洋                        	LSA	CHN	8.50,91	20
4	Sato, Ayano                  	佐藤 綾乃                     	LN4	JPN	8.50,97	10
5	Kilburg-Manganello, Mia      	                          	L30	USA	8.51,00	6
6	Park, Ji-Woo                 	박지우                       	LN2	KOR	8.51,80	3
7	Pechstein, Claudia           	                          	L45	GER	8.57,64	3
8	Gąsecka, Karolina            	                          	LN1	POL	9.02,78	3
9	Zueva, Marina                	Зуева, Марина             	LSA	BLR	8.51,97	2
10	Maltais, Valerie             	                          	LSA	CAN	8.52,78	2
11	Eranina, Elena               	Еранина, Елена            	LSA	RUS	8.52,87	1
12	Alusalu, Saskia              	                          	LSA	EST	8.54,26	1
13	Smeding, Ellia               	                          	LN3	GBR	8.53,99	
14	Vanhoutte, Stien             	                          	LSA	BEL	9.08,55	
DNS	Zdráhalová, Nikola           	                          	LSA	CZE	DNS	

Mass Start (16 laps) Final Ladies - Division A - 17 November 2019
1	Blondin, Ivanie              	                          	L30	CAN	8.22,63	60
2	Schouten, Irene              	                          	LSA	NED	8.22,71	40
3	Lollobrigida, Francesca      	                          	LSA	ITA	8.23,57	20
4	Kim, Bo-Reum                 	김보름                       	LSA	KOR	8.24,93	10
5	Bonazza, Noemi               	                          	LN3	ITA	8.44,25	9
6	Kilburg-Manganello, Mia      	                          	L30	USA	8.25,05	6
7	Mikhailava, Tatsiana (1987)  	Михайлова, Татьяна (1987) 	L30	BLR	9.00,11	4
8	Wijfje, Melissa              	                          	LSA	NED	8.25,24	3
9	Pechstein, Claudia           	                          	L45	GER	8.31,35	3
10	Gąsecka, Karolina            	                          	LN1	POL	8.33,27	1
11	Park, Ji-Woo                 	박지우                       	LN2	KOR	8.33,90	1
12	Bosiek, Karolina             	                          	LN1	POL	8.26,93	
13	Sato, Ayano                  	佐藤 綾乃                     	LN4	JPN	8.27,45	
14	Zhou, Yang                   	周洋                        	LSA	CHN	8.28,42	
15	Uhrig, Michelle              	                          	LSA	GER	8.33,25	
16	Takagi, Nana                 	髙木 菜那                     	LSA	JPN	7.53,87	

1000m Ladies - Division B - 17 November 2019
1	Go, Arisa                    	郷 亜里砂                     	L30	JPN	1.17,45	SB
2	Kim, Hyun-Yung               	김현영                       	LSA	KOR	1.17,77	SB
3	Kim, Min-Sun                 	김민선                       	LN2	KOR	1.17,79	
4	Bosiek, Karolina             	                          	LN1	POL	1.17,90	
5	Njåtun, Ida                  	                          	LSA	NOR	1.18,12	
6	Goetz, Kimi                  	                          	LSA	USA	1.18,34	
7	Huang, Yu-Ting               	                          	L30	TPE	1.18,37	
8	Kuznetsova, Irina (1998)     	Кузнецова, Ирина (1998)   	LN2	RUS	1.18,55	
9	Bocox, Brianna               	                          	LN4	USA	1.18,57	
10	Zdráhalová, Nikola           	                          	LSA	CZE	1.18,71(1)	
11	Tsuji, Maki                  	辻 麻希                      	L35	JPN	1.18,71(2)	
12	Yin, Qi                      	殷琦                        	LSA	CHN	1.18,71(4)	
13	Franzen, Katja               	                          	L30	GER	1.18,92	
14	Lamarche, Béatrice           	                          	LN2	CAN	1.19,10	
15	Ziomek, Kaja                 	                          	LN3	POL	1.19,23	
16	Li, Dan (1994)               	李丹 (1994)                 	LSA	CHN	1.19,27	
17	Uhrig, Michelle              	                          	LSA	GER	1.19,29	
18	Hudey, Marsha                	                          	LSA	CAN	1.19,35	
19	Morozova, Nadezhda           	Морозова, Надежда         	LN2	KAZ	1.19,90	
20	Vanhoutte, Stien             	                          	LSA	BEL	1.20,52	
21	Nifantava, Hanna             	Нифонтова, Анна           	LN1	BLR	1.20,68	
22	Nam, Ye-Won                  	남예원                       	LSA	KOR	1.21,46	
23	Varabyeva, Yauheniya         	Воробьева, Евгения        	LN3	BLR	1.21,68	
24	Smeding, Ellia               	                          	LN3	GBR	1.21,78	
25	Samsonsen, Julie Nistad      	                          	LN1	NOR	1.23,38	

5000m Men - Division A - 15 November 2019
1	Roest, Patrick               	                          	MSA	NED	6.16,61	TR
2	Bergsma, Jorrit (1986)       	                          	M30	NED	6.22,29	
3	Yuskov, Denis                	Юсков, Денис              	M30	RUS	6.22,54	
4	Semerikov, Danila            	Семериков, Данила         	MSA	RUS	6.23,00	
5	Fish, Graeme                 	                          	MN3	CAN	6.24,74	
6	Ghiotto, Davide              	                          	MSA	ITA	6.25,02	
7	Rumyantsev, Alexander        	Румянцев, Александр       	M30	RUS	6.25,50	
8	Bloemen, Ted-Jan             	                          	M30	CAN	6.25,56	
9	Swings, Bart                 	                          	MSA	BEL	6.26,30	
10	Giovannini, Andrea           	                          	MSA	ITA	6.26,38	
11	Beckert, Patrick             	                          	M30	GER	6.27,23	
12	Trofimov, Sergey             	Трофимов, Сергей          	MSA	RUS	6.27,31	
13	Kramer, Sven                 	                          	M30	NED	6.28,53	
14	Pedersen, Sverre Lunde       	                          	MSA	NOR	6.30,00	
15	Tsuchiya, Ryosuke            	土屋 良輔                     	MSA	JPN	6.32,63	
16	Bøkko, Håvard                	                          	M30	NOR	6.33,55	

5000m Men - Division B - 15 November 2019
1	Bosker, Marcel               	                          	MN4	NED	6.22,64	
2	de Vries, Douwe              	                          	M35	NED	6.23,07	
3	Belchos, Jordan              	                          	M30	CAN	6.24,16	
4	Michael, Peter               	                          	M30	NZL	6.25,68	
5	Malfatti, Michele            	                          	MSA	ITA	6.25,91	
6	Zakharov, Ruslan (1987)      	Захаров, Руслан (1987)    	M30	RUS	6.27,30	
7	Tumolero, Nicola             	                          	MSA	ITA	6.27,79	
8	Tsuchiya, Riku               	土屋 陸                      	MN3	JPN	6.28,33	SB
9	Schigolev, Vitaliy           	Щиголев, Виталий          	MN3	KAZ	6.28,66	SB
10	Wenger, Livio                	                          	MSA	SUI	6.29,66	
11	Obayashi, Masahito           	大林 昌仁                     	MSA	JPN	6.31,54	
12	Loubineaud, Timothy          	                          	MSA	FRA	6.31,55	
13	Mikhailov, Vitaly            	Михайлов, Виталий         	M30	BLR	6.31,90	SB
14	Maly, Felix                  	                          	MSA	GER	6.32,42	
15	Ichinohe, Seitaro            	一戸 誠太郎                    	MSA	JPN	6.33,27	
16	Petzold, Fridtjof            	                          	MN4	GER	6.37,09	
17	Damaratski, Yahor            	Доморацкий, Егор          	MN1	BLR	6.37,22	
18	Williamson, Shane            	ウイリアムソン 師円                	MSA	JPN	6.37,59	
19	Palka, Szymon                	                          	MN4	POL	6.38,08	
20	Morozov, Dmitry (1996.08)    	Морозов, Дмитрий (1996.08)	MN4	KAZ	6.38,40	
21	Chung, Jae-Won               	정재원                       	MA2	KOR	6.38,79	SB
22	Engebråten, Hallgeir         	                          	MN1	NOR	6.39,28	
23	Um, Cheon-Ho                 	엄천호                       	MSA	KOR	6.42,05	SB
24	Janicki, Artur               	                          	MN3	POL	6.42,32	
25	Rehati, Baoerjiang           	热哈提, 包尔江                  	M30	CHN	6.42,63	
26	Wu, Yu                       	吴宇                        	MN3	CHN	6.43,29	
27	Ulekleiv, Kristian           	                          	MN4	NOR	6.43,47	
28	Gavrilov, Demyan             	Гаврилов, Демьян          	MN3	KAZ	6.47,68	
29	Kirpichnik, Aliaksei         	Кирпичник, Алексей        	MN4	BLR	6.48,56	
30	Cepuran, Ethan               	                          	MN1	USA	6.51,41	
31	Lee, Jin-Yeong               	이진영                       	MSA	KOR	6.58,27	SB
32	Whyte, Josh                  	                          	MSA	NZL	6.58,88	
33	Due Schmidt, Philip          	                          	MN4	DEN	7.04,14	SB
DQ	Thorup, Viktor Hald          	                          	MSA	DEN	DQ	

1000m Men - Division A - 16 November 2019
1	Krol, Thomas                 	                          	MSA	NED	1.09,00	TR
2	Ning, Zhongyan               	宁忠岩                       	MN1	CHN	1.09,22	
3	Nuis, Kjeld                  	                          	M30	NED	1.09,27	
4	Otterspeer, Hein             	                          	M30	NED	1.09,37	
5	Verbij, Kai                  	                          	MSA	NED	1.09,51	
6	Yamada, Masaya               	山田 将矢                     	MN4	JPN	1.09,86	
7	Kim, Jin-Su (1992)           	김진수 (1992)                	MSA	KOR	1.10,13	
8	Mushtakov, Viktor            	Муштаков, Виктор          	MN4	RUS	1.10,17	
9	Dubreuil, Laurent            	                          	MSA	CAN	1.10,28	
10	N'tab, Dai Dai               	                          	MSA	NED	1.10,31	
11	Lorentzen, Håvard Holmefjord 	                          	MSA	NOR	1.10,33	
12	Vosté, Mathias               	                          	MSA	BEL	1.10,35	
13	Ihle, Nico                   	                          	M30	GER	1.10,47	
14	Golovatsiuk, Ignat           	Головатюк, Игнат          	MN4	BLR	1.10,51	
15	Dufter, Joel                 	                          	MSA	GER	1.10,67	
16	La Rue, David                	                          	MN2	CAN	1.10,72	
17	Johansson, Allan Dahl        	                          	MN2	NOR	1.10,73	
18	Griffin, Kimani              	                          	MSA	USA	1.11,30	
19	Shinhama, Tatsuya            	新濱 立也                     	MN4	JPN	1.11,68	

Mass Start (16 laps) Semi-Final 1 Men - Division A - 16 November 2019
1	Um, Cheon-Ho                 	엄천호                       	MSA	KOR	7.40,17	60
2	Giovannini, Andrea           	                          	MSA	ITA	7.40,63	43
3	Wenger, Livio                	                          	MSA	SUI	7.40,97	24
4	Semerikov, Danila            	Семериков, Данила         	MSA	RUS	7.41,01	11
5	Stroetinga, Arjan            	                          	M35	NED	7.41,02	6
6	Michael, Peter               	                          	M30	NZL	7.52,38	4
7	Tsuchiya, Ryosuke            	土屋 良輔                     	MSA	JPN	7.41,11	3
8	Silovs, Haralds              	                          	M30	LAT	7.43,36	3
9	Cepuran, Ethan               	                          	MN1	USA	7.49,32	3
10	Fish, Graeme                 	                          	MN3	CAN	7.41,52	
11	Bachanek, Marcin             	                          	MSA	POL	7.41,76	
12	Hager, Armin                 	                          	MSA	AUT	7.43,43	
13	Sibiet, Tim                  	                          	MSA	BEL	7.43,43	
14	Due Schmidt, Philip          	                          	MN4	DEN	7.44,92	
15	Muhamaiti, Hanahati          	木哈买提, 哈那哈提                	MN1	CHN	7.49,45	
16	Kirpichnik, Aliaksei         	Кирпичник, Алексей        	MN4	BLR	7.54,78	
17	Petzold, Fridtjof            	                          	MN4	GER	7.58,75	
18	Gavrilov, Demyan             	Гаврилов, Демьян          	MN3	KAZ	8.11,78	
19	Dékány, Bence                	                          	MSA	HUN	4.49,00	
20	Kersten, Cornelius           	                          	MSA	GBR	4.49,00	

Mass Start (16 laps) Semi-Final 2 Men - Division A - 16 November 2019
1	Swings, Bart                 	                          	MSA	BEL	8.02,26	60
2	Chung, Jae-Won               	정재원                       	MA2	KOR	8.02,30	40
3	Zakharov, Ruslan (1987)      	Захаров, Руслан (1987)    	M30	RUS	8.02,63	20
4	Mantia, Joey                 	                          	M30	USA	8.03,15	12
5	Odor, Gabriel                	                          	MA2	AUT	8.03,19	6
6	Bergsma, Jorrit (1986)       	                          	M30	NED	8.06,09	6
7	Kahanbai, Alemasi            	卡汉拜, 阿勒玛斯                 	MN3	CHN	8.03,20	3
8	Baklashkin, Maksim           	Баклашкин, Максим         	M30	KAZ	8.16,54	3
9	Belchos, Jordan              	                          	M30	CAN	8.03,53	2
10	Janicki, Artur               	                          	MN3	POL	8.05,55	2
11	Tai, Wei-Lin (William)       	                          	MN4	TPE	8.31,39	2
12	Due Schmidt, Stefan          	                          	MSA	DEN	8.07,43	1
13	Mikhailov, Vitaly            	Михайлов, Виталий         	M30	BLR	8.03,93	
14	Loubineaud, Timothy          	                          	MSA	FRA	8.04,12	
15	Hughes, Kierryn              	                          	MSA	NZL	8.05,06	
16	Maly, Felix                  	                          	MSA	GER	8.05,38	
17	Bejczi, Botond               	                          	MN1	HUN	8.28,78	
18	Malfatti, Michele            	                          	MSA	ITA	8.01,35	
19	Williamson, Shane            	ウイリアムソン 師円                	MSA	JPN	8.03,61	

Mass Start (16 laps) Final Men - Division A - 16 November 2019
1	Bergsma, Jorrit (1986)       	                          	M30	NED	7.50,36	62
2	Chung, Jae-Won               	정재원                       	MA2	KOR	7.50,88	40
3	Um, Cheon-Ho                 	엄천호                       	MSA	KOR	7.50,96	20
4	Swings, Bart                 	                          	MSA	BEL	7.51,31	12
5	Stroetinga, Arjan            	                          	M35	NED	7.51,52	6
6	Michael, Peter               	                          	M30	NZL	8.04,43	6
7	Semerikov, Danila            	Семериков, Данила         	MSA	RUS	7.51,59	4
8	Silovs, Haralds              	                          	M30	LAT	7.54,29	3
9	Giovannini, Andrea           	                          	MSA	ITA	7.51,73	2
10	Odor, Gabriel                	                          	MA2	AUT	8.03,84	2
11	Wenger, Livio                	                          	MSA	SUI	7.51,67	
12	Kahanbai, Alemasi            	卡汉拜, 阿勒玛斯                 	MN3	CHN	7.52,58	
13	Mantia, Joey                 	                          	M30	USA	7.53,49	
14	Tsuchiya, Ryosuke            	土屋 良輔                     	MSA	JPN	7.54,45	
15	Zakharov, Ruslan (1987)      	Захаров, Руслан (1987)    	M30	RUS	8.22,36	
DQ	Baklashkin, Maksim           	Баклашкин, Максим         	M30	KAZ	DQ	

1000m Men - Division B - 16 November 2019
1	Kim, Tae-Yun                 	김태윤                       	MSA	KOR	1.09,97	SB
2	Kubo, Koki                   	久保 向希                     	MN1	JPN	1.10,03	
3	Arefyev, Artem               	Арефьев, Артем            	MA2	RUS	1.10,20	
4	Kazelin, Mikhail             	Казелин, Михаил           	MN4	RUS	1.10,29	
5	Kojima, Ryota                	小島 良太                     	MN2	JPN	1.10,64	
6	Palkin, Stanislav            	Палкин, Станислав         	MN4	KAZ	1.10,67	SB
7	Gélinas-Beaulieu, Antoine    	                          	MSA	CAN	1.10,76	
8	Yesin, Alexey                	Есин, Алексей             	M30	RUS	1.10,79	
9	Kuzin, Denis                 	Кузин, Денис              	M30	KAZ	1.10,86	
10	Kim, Jun-Ho                  	김준호                       	MSA	KOR	1.10,89	
11	Cha, Min-Kyu                 	차민규                       	MSA	KOR	1.11,06	
12	Nakamura, Shunsuke (20040979)	中村 駿佑 (20040979)          	MSA	JPN	1.11,11(0)	
13	Langelaar, Tyson             	                          	MN2	CAN	1.11,11(4)	
14	Chen, Enxue                  	陈恩学                       	MN4	CHN	1.11,15	
15	Michalski, Piotr             	                          	MSA	POL	1.11,23	
16	Henriksen, Sindre            	                          	MSA	NOR	1.11,27	
17	Murashov, Ruslan             	Мурашов, Руслан           	MSA	RUS	1.11,30	
18	Farstad, Odin By             	                          	MN3	NOR	1.11,37	
19	Nogal, Artur                 	                          	MSA	POL	1.11,44	
20	Bachanek, Marcin             	                          	MSA	POL	1.11,45	
21	Liiv, Marten                 	                          	MN4	EST	1.11,52	SB
22	Trentini, Alessio            	                          	MSA	ITA	1.11,73	
23	Dombek, Hendrik              	                          	MN4	GER	1.11,87	
24	Nenzi, Mirko Giacomo         	                          	M30	ITA	1.11,92	
25	Rudenko, Victor              	Руденко, Виктор           	MN2	BLR	1.12,14	
26	Marx, Jeremias               	                          	MN3	GER	1.12,19	
27	Odor, Gabriel                	                          	MA2	AUT	1.12,29	
28	Tai, Wei-Lin (William)       	                          	MN4	TPE	1.12,72	
29	Krech, Roman                 	Креч, Роман               	M30	KAZ	1.12,73	
30	Kleba, Austin                	                          	MN1	USA	1.12,86	
31	Kersten, Cornelius           	                          	MSA	GBR	1.13,10	
32	Eskola, Antero               	                          	MN3	FIN	1.13,51	
33	Grob, Oliver                 	                          	MN4	SUI	1.13,69	
34	Suomalainen, Samuli          	                          	MN2	FIN	1.13,81	
35	Zapoikin, Uladzislau         	Запойкин, Владислав       	MN2	BLR	1.13,87	
36	Nagy, Konrád                 	                          	MSA	HUN	1.14,92	SB

500m Men - Division A - 17 November 2019
1	Kim, Jun-Ho                  	김준호                       	MSA	KOR	34,87	SB
2	Gao, Tingyu                  	高亭宇                       	MN3	CHN	34,91(3)	SB
3	N'tab, Dai Dai               	                          	MSA	NED	34,91(6)	
4	Shinhama, Tatsuya            	新濱 立也                     	MN4	JPN	35,01	
5	Verbij, Kai                  	                          	MSA	NED	35,10	
6	Mushtakov, Viktor            	Муштаков, Виктор          	MN4	RUS	35,11	
7	Matsui, Yamato               	松井 大和                     	MN3	JPN	35,14	
8	Murakami, Yuma               	村上 右磨                     	MSA	JPN	35,15	
9	Murashov, Ruslan             	Мурашов, Руслан           	MSA	RUS	35,17	
10	Hasegawa, Tsubasa            	長谷川 翼                     	MSA	JPN	35,26	SB
11	Cha, Min-Kyu                 	차민규                       	MSA	KOR	35,36	
12	Kim, Tae-Yun                 	김태윤                       	MSA	KOR	35,39	SB
13	Mulder, Ronald               	                          	M30	NED	35,44	
14	Junio, Gilmore               	                          	MSA	CAN	35,50	
15	Arefyev, Artem               	Арефьев, Артем            	MA2	RUS	35,52	
16	Velema, Lennart              	                          	MSA	NED	35,53(1)	
17	Michalski, Piotr             	                          	MSA	POL	35,53(8)	
18	Lorentzen, Håvard Holmefjord 	                          	MSA	NOR	35,54	
19	Dufter, Joel                 	                          	MSA	GER	35,80	
20	Magnussen, Bjørn             	                          	MN3	NOR	35,90	

1500m Men - Division A - 17 November 2019
1	Nuis, Kjeld                  	                          	M30	NED	1.46,22	
2	Yuskov, Denis                	Юсков, Денис              	M30	RUS	1.46,45	
3	Krol, Thomas                 	                          	MSA	NED	1.46,49	
4	Kim, Min-Seok (1999)         	김민석 (1999)                	MN2	KOR	1.46,68	
5	Roest, Patrick               	                          	MSA	NED	1.47,37	
6	Pedersen, Sverre Lunde       	                          	MSA	NOR	1.47,47	
7	Ning, Zhongyan               	宁忠岩                       	MN1	CHN	1.47,49	
8	Bosker, Marcel               	                          	MN4	NED	1.47,53	
9	Gélinas-Beaulieu, Antoine    	                          	MSA	CAN	1.47,59	
10	Oda, Takuro                  	小田 卓朗                     	MSA	JPN	1.47,80	SB
11	Henriksen, Sindre            	                          	MSA	NOR	1.47,87	
12	Wenger, Livio                	                          	MSA	SUI	1.47,88	
13	Johansson, Allan Dahl        	                          	MN2	NOR	1.48,01	SB
14	Swings, Bart                 	                          	MSA	BEL	1.48,09	
15	Yamada, Masaya               	山田 将矢                     	MN4	JPN	1.48,35	SB
16	Tsuchiya, Riku               	土屋 陸                      	MN3	JPN	1.48,41	
17	Trofimov, Sergey             	Трофимов, Сергей          	MSA	RUS	1.48,47	
18	La Rue, David                	                          	MN2	CAN	1.48,57	
19	Ichinohe, Seitaro            	一戸 誠太郎                    	MSA	JPN	1.48,79	
20	Giovannini, Andrea           	                          	MSA	ITA	1.49,84	

500m Men - Division B - 17 November 2019
1	Dubreuil, Laurent            	                          	MSA	CAN	35,37	
2	Krech, Roman                 	Креч, Роман               	M30	KAZ	35,42	SB
3	Otterspeer, Hein             	                          	M30	NED	35,44	
4	Boisvert-Lacroix, Alex       	                          	M30	CAN	35,50(0)	
5	Nogal, Artur                 	                          	MSA	POL	35,50(8)	
6	Yesin, Alexey                	Есин, Алексей             	M30	RUS	35,52	
7	Waś, Artur                   	                          	M30	POL	35,54	
8	Morimoto, Takuya             	森本 拓也                     	MSA	JPN	35,70	
9	Zolotarev, Artem             	Золотарев, Артем          	MN4	RUS	35,71	
10	Ihle, Nico                   	                          	M30	GER	35,73	
11	Żurek, Damian                	                          	MN1	POL	35,75	
12	Hou, Kaibo                   	侯凯博                       	MA2	CHN	35,80	
13	Yang, Tao                    	杨涛                        	MN3	CHN	35,82(2)	
14	Golovatsiuk, Ignat           	Головатюк, Игнат          	MN4	BLR	35,82(5)	
15	La Rue, David                	                          	MN2	CAN	35,91	
16	Farstad, Odin By             	                          	MN3	NOR	36,03	
17	Nenzi, Mirko Giacomo         	                          	M30	ITA	36,04	
18	Kleba, Austin                	                          	MN1	USA	36,08	
19	Liiv, Marten                 	                          	MN4	EST	36,11	
20	Galiyev, Artur               	Галиев, Артур             	MN1	KAZ	36,14	PR SB
21	Dombek, Hendrik              	                          	MN4	GER	36,16	
22	Krikunov, Artyom             	Крикунов, Артем           	MN4	KAZ	36,18	
23	Vosté, Mathias               	                          	MSA	BEL	36,19	
24	Liu, An (1996)               	刘安 (1996)                 	MN4	CHN	36,20	
25	Perry, Brett                 	                          	MSA	USA	36,22	
26	Puolakka, Miro               	                          	MSA	FIN	36,29	
27	Rukke, Henrik Fagerli        	                          	MN4	NOR	36,38	
28	Chaban, Artsiom              	Чабан, Артём              	MSA	BLR	36,39	
29	Rudenko, Victor              	Руденко, Виктор           	MN2	BLR	36,71	
30	Kersten, Cornelius           	                          	MSA	GBR	36,94	
31	Grob, Oliver                 	                          	MN4	SUI	37,45	
32	Nagy, Konrád                 	                          	MSA	HUN	39,13	
33	Marx, Jeremias               	                          	MN3	GER	41,85	

1500m Men - Division B - 17 November 2019
1	Verweij, Koen                	                          	MSA	NED	1.47,71	
2	Langelaar, Tyson             	                          	MN2	CAN	1.48,44	
3	Williamson, Shane            	ウイリアムソン 師円                	MSA	JPN	1.48,58	
4	Beliaev, Daniil              	Беляев, Даниил            	MSA	RUS	1.49,36	
5	Ulekleiv, Kristian           	                          	MN4	NOR	1.49,47	
6	Emele, Stefan                	                          	MN4	GER	1.49,77	
7	Kim, Cheol-Min               	김철민                       	MSA	KOR	1.49,84	
8	Joo, Hyong-Jun               	주형준                       	MSA	KOR	1.49,95	SB
9	Wielgat, Adrian              	                          	MSA	POL	1.50,10	SB
10	Vosté, Mathias               	                          	MSA	BEL	1.50,12	
11	Kazelin, Mikhail             	Казелин, Михаил           	MN4	RUS	1.50,15	
12	Michael, Peter               	                          	M30	NZL	1.50,19	
13	Rumyantsev, Alexander        	Румянцев, Александр       	M30	RUS	1.50,35	
14	Golovatsiuk, Ignat           	Головатюк, Игнат          	MN4	BLR	1.50,48	
15	Tai, Wei-Lin (William)       	                          	MN4	TPE	1.50,93	
16	Bloemen, Ted-Jan             	                          	M30	CAN	1.51,08	
17	Engebråten, Hallgeir         	                          	MN1	NOR	1.51,09	
18	Odor, Gabriel                	                          	MA2	AUT	1.51,10	
19	Trentini, Alessio            	                          	MSA	ITA	1.51,23	
20	Silovs, Haralds              	                          	M30	LAT	1.51,39	
21	Palkin, Stanislav            	Палкин, Станислав         	MN4	KAZ	1.51,54	
22	Owczarek, Mateusz            	                          	MN3	POL	1.51,66	SB
23	Morozov, Dmitry (1996.08)    	Морозов, Дмитрий (1996.08)	MN4	KAZ	1.51,80	
24	Bachanek, Marcin             	                          	MSA	POL	1.51,95	
25	Marx, Jeremias               	                          	MN3	GER	1.51,99	
26	Janicki, Artur               	                          	MN3	POL	1.52,20(1)	
27	Rudenko, Victor              	Руденко, Виктор           	MN2	BLR	1.52,20(6)	
28	Due Schmidt, Stefan          	                          	MSA	DEN	1.52,26	
29	Mikhailov, Vitaly            	Михайлов, Виталий         	M30	BLR	1.52,38	
30	Damaratski, Yahor            	Доморацкий, Егор          	MN1	BLR	1.53,85	
31	Kirpichnik, Aliaksei         	Кирпичник, Алексей        	MN4	BLR	1.54,34	
32	Kersten, Cornelius           	                          	MSA	GBR	1.54,38	
33	Cepuran, Ethan               	                          	MN1	USA	1.54,99	
34	Grob, Oliver                 	                          	MN4	SUI	1.56,59	
35	Quinn, Ian                   	                          	MSA	USA	1.56,99	
36	Nagy, Konrád                 	                          	MSA	HUN	1.58,56	SB
DQ	Kahanbai, Alemasi            	卡汉拜, 阿勒玛斯                 	MN3	CHN	DQ	

            

Native Language Names