Skating Union of Belarus Cup Final
Minsk (BLR)
22 - 24 February 2019

500m Women - 22 February 2019
1	Sloeva, Ekaterina          	                         	LN1	RUS	40,21	PR SB
2	Palukarava, Palina         	Полукарова, Полина       	LN1	BLR	42,45	
3	Kalev, Kristiine           	                         	LN1	EST	44,07	
4	Belaya, Valeriyia          	Белая, Валерия           	LN1	BLR	45,24	

1500m Women - 22 February 2019
1	Krotava, Mariyia           	Кротова, Мария           	LSA	BLR	2.06,77	
2	Palukarava, Palina         	Полукарова, Полина       	LN1	BLR	2.12,05	
3	Kalev, Kristiine           	                         	LN1	EST	2.22,67	

500m Women - Junior A/B - 22 February 2019
1	Shostak, Mariia            	                         	LA1	UKR	44,33	PR SB
2	Hrytsenko, Viktoria        	                         	LB2	UKR	47,80	PR SB
3	Kuzmych, Anna              	                         	LB1	UKR	50,47	PR SB
4	Dovnar, Milana             	Довнар, Милана           	LB1	BLR	51,48	
5	Sokolova, Yulia            	Соколова, Юлия           	LB1	UKR	51,85	
DNS	Belakhvostsik, Darya       	Белохвостик, Дарья       	LB2	BLR	DNS	

1500m Women - Junior A/B - 22 February 2019
1	Shostak, Mariia            	                         	LA1	UKR	2.16,70	PR SB
2	Hrytsenko, Viktoria        	                         	LB2	UKR	2.32,12	PR SB
3	Sokolova, Yulia            	Соколова, Юлия           	LB1	UKR	2.38,21	SB
4	Kuzmych, Anna              	                         	LB1	UKR	2.44,58	SB

500m Women - Junior C/D - 22 February 2019
1	Hurdjiy, Daria             	                         	LC2	UKR	45,55	PR SB
2	Mikhailava, Tatsiana (2003)	Михайлова, Татьяна (2003)	LC2	BLR	48,04	PR SB
3	Polazava, Aryna            	                         	LYA	BLR	49,15	
4	Kulias, Anna               	                         	LC1	UKR	49,62	PR SB
5	Hnatiuk, Hanna             	                         	LYA	UKR	50,24	PR SB
6	Aleksandronak, Dana        	Александрёнок, Дана      	LYB	BLR	51,98	
7	Zavalova, Anastasia        	Завалова, Анастасия      	L?	BLR	54,21	
8	Scheblyakova, Darya        	                         	LYB	BLR	54,60	
9	Agarkova, Dana             	Агаркова, Дана           	LYE	BLR	57,47	PR SB
10	Korsunska, Diana           	                         	L?	UKR	59,21	PR SB
11	Parfelova, Ekatserina      	                         	L?	BLR	59,92	
12	Artemenko, Polina          	                         	L?	UKR	1.00,93	PR SB
13	Hirko, Diana               	                         	L?	BLR	1.03,08	
14	Semenchukova, Alina        	Семенчукова, Алина       	LC2	BLR	1.03,54	
15	Miagkykh, Polina           	                         	L?	UKR	1.19,26	PR SB

1500m Women - Junior C/D - 22 February 2019
1	Hurdjiy, Daria             	                         	LC2	UKR	2.32,39	
2	Mikhailava, Tatsiana (2003)	Михайлова, Татьяна (2003)	LC2	BLR	2.34,63	PR SB
3	Hnatiuk, Hanna             	                         	LYA	UKR	2.38,34	PR SB
4	Polazava, Aryna            	                         	LYA	BLR	2.39,11	PR SB
5	Kulias, Anna               	                         	LC1	UKR	2.42,65	PR SB
6	Aleksandronak, Dana        	Александрёнок, Дана      	LYB	BLR	2.44,96	PR SB
7	Semenchukova, Alina        	Семенчукова, Алина       	LC2	BLR	2.45,87	PR SB

3000m Women - Junior A/B - 23 February 2019
1	Shostak, Mariia            	                         	LA1	UKR	4.46,64	PR SB
2	Hrytsenko, Viktoria        	                         	LB2	UKR	5.25,92	PR SB
3	Sokolova, Yulia            	Соколова, Юлия           	LB1	UKR	5.40,41	SB
4	Kuzmych, Anna              	                         	LB1	UKR	5.41,70	PR SB

3000m Women - Junior C/D - 23 February 2019
1	Hurdjiy, Daria             	                         	LC2	UKR	5.25,37	SB
2	Mikhailava, Tatsiana (2003)	Михайлова, Татьяна (2003)	LC2	BLR	5.31,28	PR SB
3	Polazava, Aryna            	                         	LYA	BLR	5.35,45	PR SB
4	Hnatiuk, Hanna             	                         	LYA	UKR	5.36,10	PR SB
5	Kulias, Anna               	                         	LC1	UKR	6.02,83	PR SB
6	Semenchukova, Alina        	Семенчукова, Алина       	LC2	BLR	6.14,92	PR SB

1000m Women - 24 February 2019
1	Belaya, Valeriyia          	Белая, Валерия           	LN1	BLR	1.32,30	PR SB
DNS	Kalev, Kristiine           	                         	LN1	EST	DNS	

1000m Women - Junior A/B - 24 February 2019
1	Shostak, Mariia            	                         	LA1	UKR	1.28,68	PR SB
2	Hrytsenko, Viktoria        	                         	LB2	UKR	1.35,89	PR SB
3	Sokolova, Yulia            	Соколова, Юлия           	LB1	UKR	1.42,33	
4	Kuzmych, Anna              	                         	LB1	UKR	1.44,16	PR SB

1000m Women - Junior C/D - 24 February 2019
1	Hurdjiy, Daria             	                         	LC2	UKR	1.38,07	
2	Mikhailava, Tatsiana (2003)	Михайлова, Татьяна (2003)	LC2	BLR	1.40,74	
3	Chernyavskaya, Aleksandra  	Чернявская, Александра   	L?	BLR	1.41,59	
4	Hnatiuk, Hanna             	                         	LYA	UKR	1.41,76	PR SB
5	Polazava, Aryna            	                         	LYA	BLR	1.43,54	
6	Kulias, Anna               	                         	LC1	UKR	1.43,70	PR SB
7	Semenchukova, Alina        	Семенчукова, Алина       	LC2	BLR	1.49,59	PR SB
8	Aleksandronak, Dana        	Александрёнок, Дана      	LYB	BLR	1.50,58	
9	Zavalova, Anastasia        	Завалова, Анастасия      	L?	BLR	1.51,81	PR SB
10	Scheblyakova, Darya        	                         	LYB	BLR	1.54,04	
11	Artemenko, Polina          	                         	L?	UKR	2.06,68	PR SB
12	Korsunska, Diana           	                         	L?	UKR	2.07,51	PR SB
13	Spurgyash, Yana            	                         	LC1	BLR	2.11,29	PR SB
14	Hirko, Diana               	                         	L?	BLR	2.11,68	
15	Parfelova, Ekatserina      	                         	L?	BLR	2.12,80	

500m Men - 22 February 2019
1	Kandratsyeu, Maksim (1995) 	Кондратьев, Максим (1995)	MN4	BLR	37,17	
2	Zapoikin, Uladzislau       	Запойкин, Владислав      	MN1	BLR	37,52	
3	Loseu, Herman              	Лосев, Герман            	MN1	BLR	38,54	
4	Ilyushenka, Anton          	Ильюшенко, Антон         	MN2	BLR	38,85	
5	Skavarodkin, Ilya          	Сковородкин, Илья        	MN2	BLR	39,27	
6	Samushchenka, Yavheni      	Самущенко, Евгений       	MN1	BLR	40,24	SB
DNS	Ihnatsenka, Stanislau      	Игнатенко, Станислав     	MN2	BLR	DNS	
DNS	Kirpichnik, Aliaksei       	Кирпичник, Алексей       	MN3	BLR	DNS	

1500m Men - 22 February 2019
1	Bolhau, Yauheni            	Болгов, Евгений          	MN1	BLR	1.54,57	
2	Zapoikin, Uladzislau       	Запойкин, Владислав      	MN1	BLR	1.56,42	
3	Ilyushenka, Anton          	Ильюшенко, Антон         	MN2	BLR	1.57,38	
4	Skavarodkin, Ilya          	Сковородкин, Илья        	MN2	BLR	2.02,17	

500m Men - Junior A/B - 22 February 2019
1	Samushchenka, Dzmitry      	Самущенко, Дмитрий       	MA2	BLR	38,32	PR SB
2	Hahiyeu, Yauheni           	Гагиев, Евгений          	MA2	BLR	39,04	
3	Tsimafeyev, Tsimafey       	Тимофеев, Тимофей        	MA2	BLR	39,13	
4	Alsheuski, Ilya            	Ольшевский, Илья         	MA2	BLR	39,22	
5	Makhakhei, Raman           	Махахей, Роман           	MA1	BLR	40,62	
6	Shevchuk, Yaroslav         	                         	MA2	UKR	40,81	PR SB
7	Siamenau, Yury             	                         	MA2	BLR	42,23	PR SB
8	Kravchenko, Kirill         	Кравченко, Кирилл        	M?	BLR	43,28	PR SB
9	Romanovski, Kirill         	Рамановский, Кирилл      	MB1	BLR	44,21	SB
10	Shynkar, Vladislav         	                         	MB1	UKR	46,00	SB
11	Filimonau, Ivan            	Филимонов, Иван          	MB1	BLR	46,19	
12	Khrolovskyi, Denys         	                         	M?	UKR	46,23	PR SB
13	Sedneu, Mikita             	Седнев, Никита           	MB1	BLR	47,54	PR SB
14	Koin, Klim                 	Коин, Клим               	MB1	BLR	47,68	SB
15	Charnyshou, Mikita         	                         	MB1	BLR	49,84	PR SB
16	Kaliadka, Ivan             	                         	MB1	BLR	52,91	

1500m Men - Junior A/B - 22 February 2019
1	Tsimafeyev, Tsimafey       	Тимофеев, Тимофей        	MA2	BLR	1.58,16	
2	Hahiyeu, Yauheni           	Гагиев, Евгений          	MA2	BLR	1.58,24	SB
3	Alsheuski, Ilya            	Ольшевский, Илья         	MA2	BLR	2.01,05	
4	Shevchuk, Yaroslav         	                         	MA2	UKR	2.09,80	
5	Kravchenko, Kirill         	Кравченко, Кирилл        	M?	BLR	2.20,26	
6	Shynkar, Vladislav         	                         	MB1	UKR	2.24,38	
7	Khrolovskyi, Denys         	                         	M?	UKR	2.27,06	PR SB
8	Filimonau, Ivan            	Филимонов, Иван          	MB1	BLR	2.28,56	SB
9	Charnyshou, Mikita         	                         	MB1	BLR	2.36,65	PR SB
10	Koin, Klim                 	Коин, Клим               	MB1	BLR	2.41,01	SB
11	Sedneu, Mikita             	Седнев, Никита           	MB1	BLR	2.41,74	
DNS	Samushchenka, Dzmitry      	Самущенко, Дмитрий       	MA2	BLR	DNS	
DQ	Siamenau, Yury             	                         	MA2	BLR	DQ	

500m Men - Junior C/D - 22 February 2019
1	Arkhipou, Mikita (2)       	Архипов, Никита (2)      	M?	BLR	45,36	
2	Barysionak, Andrei         	Борисёнок, Андрей        	MC2	BLR	45,77	PR SB
3	Aniskov, Ivan              	Анисков, Иван            	M?	BLR	45,98	PR SB
4	Lazarchik, Ivan            	                         	M?	BLR	46,43	PR SB
5	Manulik, Aleksey           	Манулик, Алексей         	MYA	BLR	46,79	PR SB
6	Skryplov, Vladislav        	                         	M?	UKR	46,81	PR SB
7	Zgirousky, Artsemii        	                         	M?	BLR	46,99	PR SB
8	Shamich, Maksym            	                         	M?	UKR	47,33	PR SB
9	Makhnovich, Valerey        	Махнович, Валерий        	MC2	BLR	47,48	PR SB
10	Yakauleu, Nazar            	Яковлев, Назар           	MYB	BLR	47,57	
11	Ashuika, Danila            	                         	MYA	BLR	47,68	
12	Abramau, Madest            	                         	MYA	BLR	50,27	PR SB
13	Maksimenya, Ruslan         	                         	M?	BLR	52,58	PR SB
14	Kuptsou, Patrokl           	Купцов, Патрокл          	MYE	BLR	53,92	
15	Hlukhouski, Aliaksandr     	Глуховский, Александр    	MYB	BLR	55,42	
16	Tokach, Mikita             	Токач, Никита            	MYB	BLR	56,71	PR SB
17	Padalka, Vitalii           	                         	MYB	UKR	1.01,40	PR SB
18	Onyshchenko, Hryhorii      	                         	M?	UKR	1.01,87	PR SB
DNS	Bezkrevnuy, Arseny         	                         	MC1	BLR	DNS	
DNF	Kazakou, Aliaksei (2)      	                         	M?	BLR	DNF	

1500m Men - Junior C/D - 22 February 2019
1	Kazakou, Aliaksei (2)      	                         	M?	BLR	2.25,99	PR SB
2	Aniskov, Ivan              	Анисков, Иван            	M?	BLR	2.28,64	PR SB
3	Skryplov, Vladislav        	                         	M?	UKR	2.30,92	PR SB
4	Arkhipou, Mikita (2)       	Архипов, Никита (2)      	M?	BLR	2.34,21	PR SB
5	Ashuika, Danila            	                         	MYA	BLR	2.37,14	
6	Makhnovich, Valerey        	Махнович, Валерий        	MC2	BLR	2.39,26	
7	Shamich, Maksym            	                         	M?	UKR	2.43,98	PR SB
DQ	Barysionak, Andrei         	Борисёнок, Андрей        	MC2	BLR	DQ	

3000m Men - 23 February 2019
1	Skryplov, Vladislav        	                         	M?	UKR	5.23,55	PR SB
2	Shamich, Maksym            	                         	M?	UKR	5.31,64	PR SB
3	Makhnovich, Valerey        	Махнович, Валерий        	MC2	BLR	5.50,02	PR SB

5000m Men - 23 February 2019
1	Skavarodkin, Ilya          	Сковородкин, Илья        	MN2	BLR	7.38,11	

3000m Men - Junior A/B - 23 February 2019
1	Damaratski, Yahor          	Доморацкий, Егор         	MA2	BLR	3.56,41	
2	Shevchuk, Yaroslav         	                         	MA2	UKR	4.43,90	
3	Kravchenko, Kirill         	Кравченко, Кирилл        	M?	BLR	4.58,93	PR SB
4	Khrolovskyi, Denys         	                         	M?	UKR	5.05,92	PR SB
5	Shynkar, Vladislav         	                         	MB1	UKR	5.10,25	SB
6	Dabraliot, Dzmitry         	Добролёт, Дмитрий        	MB2	BLR	5.10,82	
7	Sedneu, Mikita             	Седнев, Никита           	MB1	BLR	5.37,00	
8	Koin, Klim                 	Коин, Клим               	MB1	BLR	5.45,21	SB
9	Charnyshou, Mikita         	                         	MB1	BLR	5.45,24	PR SB

1000m Men - 24 February 2019
1	Kazakou, Aliaksei (2)      	                         	M?	BLR	1.32,49	PR SB
2	Arkhipou, Mikita (2)       	Архипов, Никита (2)      	M?	BLR	1.34,11	PR SB
3	Aniskov, Ivan              	Анисков, Иван            	M?	BLR	1.35,48	PR SB
4	Yakauleu, Nazar            	Яковлев, Назар           	MYB	BLR	1.38,08	
5	Skryplov, Vladislav        	                         	M?	UKR	1.38,57	PR SB
6	Lazarchik, Ivan            	                         	M?	BLR	1.38,74	PR SB
7	Shamich, Maksym            	                         	M?	UKR	1.38,76	PR SB
8	Zgirousky, Artsemii        	                         	M?	BLR	1.39,31	PR SB
9	Ashuika, Danila            	                         	MYA	BLR	1.39,36	
10	Makhnovich, Valerey        	Махнович, Валерий        	MC2	BLR	1.41,11	
11	Volodko, Roman             	Володько, Роман          	MC1	BLR	1.42,74	
12	Moskalev, Ivan             	Москалев, Иван           	M?	BLR	1.48,63	PR SB
13	Samoshkin, Yan             	                         	M?	BLR	1.49,39	PR SB
14	Abramau, Madest            	                         	MYA	BLR	1.49,66	PR SB
15	Kuptsou, Patrokl           	Купцов, Патрокл          	MYE	BLR	1.52,91	
16	Hlukhouski, Aliaksandr     	Глуховский, Александр    	MYB	BLR	1.57,20	
17	Onyshchenko, Hryhorii      	                         	M?	UKR	2.12,24	PR SB
18	Padalka, Vitalii           	                         	MYB	UKR	2.19,37	PR SB
DNS	Bezkrevnuy, Arseny         	                         	MC1	BLR	DNS	
DNS	Manulik, Aleksey           	Манулик, Алексей         	MYA	BLR	DNS	
DNF	Barysionak, Andrei         	Борисёнок, Андрей        	MC2	BLR	DNF	
DQ	Maksimenya, Ruslan         	                         	M?	BLR	DQ	

1000m Men - Junior A/B - 24 February 2019
1	Samushchenka, Dzmitry      	Самущенко, Дмитрий       	MA2	BLR	1.19,95	
2	Shevchuk, Yaroslav         	                         	MA2	UKR	1.22,05	
3	Siamenau, Yury             	                         	MA2	BLR	1.26,89	PR SB
4	Kravchenko, Kirill         	Кравченко, Кирилл        	M?	BLR	1.28,16	
5	Kaliadka, Ivan             	                         	MB1	BLR	1.32,53	PR SB
6	Romanovski, Kirill         	Рамановский, Кирилл      	MB1	BLR	1.34,11	SB
7	Shynkar, Vladislav         	                         	MB1	UKR	1.36,13	
8	Koin, Klim                 	Коин, Клим               	MB1	BLR	1.38,45	SB
9	Sedneu, Mikita             	Седнев, Никита           	MB1	BLR	1.38,46	
10	Charnyshou, Mikita         	                         	MB1	BLR	1.43,94	SB
DQ	Khrolovskyi, Denys         	                         	M?	UKR	DQ	

            

Native Language Names