ISU Neo-Senior World Cup
Baselga di Pinè (ITA)
9 - 10 February 2019

1000m Ladies - 9 February 2019
1	Kuznetsova, Irina (1998)	Кузнецова, Ирина (1998)	LN1	RUS	1.20,30	
2	Xi, Dongxue             	奚冬雪                    	LN1	CHN	1.22,07	
3	Suslova, Veronika       	Суслова, Вероника      	LN2	RUS	1.23,29	
4	Vanhoutte, Stien        	                       	LN4	BEL	1.23,86	
5	Hogaş, Mihaela          	                       	LN1	ROU	1.24,57	
6	Rossi, Linda            	                       	LN2	ITA	1.24,73	
7	Chadova, Valeriya       	Чадова, Валерия        	LN4	KAZ	1.25,33	
8	Adake, Ahenar           	阿达克, 阿合娜尔              	LN1	CHN	1.25,36	
9	Varabyova, Yauheniya    	Воробьева, Евгения     	LN2	BLR	1.26,12	
10	Jagtøyen, Carina        	                       	LN2	NOR	1.27,68	
11	Haldan, Andreea         	                       	LN1	ROU	1.29,83	
DNS	Zul, Altan-Ochir        	                       	LN4	MGL	DNS	

3000m Ladies - 9 February 2019
1	Rossi, Linda            	                       	LN2	ITA	4.33,46	
2	Adake, Ahenar           	阿达克, 阿合娜尔              	LN1	CHN	4.36,04	
3	Suslova, Veronika       	Суслова, Вероника      	LN2	RUS	4.36,97	
4	Härdi, Ramona           	                       	LN3	SUI	4.39,02	
5	Xi, Dongxue             	奚冬雪                    	LN1	CHN	4.39,60	
6	Haugli, Marie Bakken    	                       	LN4	NOR	4.48,51	
7	Stănică, Bianca         	                       	LN2	ROU	5.01,59	
8	Vaher, Tuuli            	                       	LN1	EST	5.03,29	SB

500m Ladies - 10 February 2019
1	Kuznetsova, Irina (1998)	Кузнецова, Ирина (1998)	LN1	RUS	39,35	
2	Xi, Dongxue             	奚冬雪                    	LN1	CHN	40,77	
3	Hogaş, Mihaela          	                       	LN1	ROU	40,93	
4	Varabyova, Yauheniya    	Воробьева, Евгения     	LN2	BLR	40,98	
5	Rossi, Linda            	                       	LN2	ITA	41,07	PR SB
6	Vanhoutte, Stien        	                       	LN4	BEL	41,20	
7	Jagtøyen, Carina        	                       	LN2	NOR	42,37	
8	Adake, Ahenar           	阿达克, 阿合娜尔              	LN1	CHN	43,53	
DNS	Chadova, Valeriya       	Чадова, Валерия        	LN4	KAZ	DNS	

1500m Ladies - 10 February 2019
1	Suslova, Veronika       	Суслова, Вероника      	LN2	RUS	2.07,46	
2	Vanhoutte, Stien        	                       	LN4	BEL	2.08,17	PR SB
3	Härdi, Ramona           	                       	LN3	SUI	2.08,82	
4	Adake, Ahenar           	阿达克, 阿合娜尔              	LN1	CHN	2.10,63	
5	Haugli, Marie Bakken    	                       	LN4	NOR	2.14,46	
6	Stănică, Bianca         	                       	LN2	ROU	2.14,76	
7	Rossi, Linda            	                       	LN2	ITA	2.26,82	

Mass Start (10 laps) Ladies - 10 February 2019
1	Rossi, Linda            	                       	LN2	ITA	6.15,93	31
2	Suslova, Veronika       	Суслова, Вероника      	LN2	RUS	6.16,35	21
3	Adake, Ahenar           	阿达克, 阿合娜尔              	LN1	CHN	6.16,65	10
4	Härdi, Ramona           	                       	LN3	SUI	6.18,23	10
5	Vanhoutte, Stien        	                       	LN4	BEL	6.35,25	5
6	Vaher, Tuuli            	                       	LN1	EST	6.34,59	2

1000m Men - 9 February 2019
1	Farstad, Odin By        	                       	MN2	NOR	1.13,03	
2	Suomalainen, Samuli     	                       	MN1	FIN	1.13,63	
3	Jin, Yanan (1997)       	金亚男 (1997)             	MN2	CHN	1.13,79	
4	Marx, Jeremias          	                       	MN2	GER	1.14,05	
5	Roth, Michael           	                       	MN1	GER	1.14,21	
6	Bratli, Marius          	                       	MN2	NOR	1.14,58	
7	Burzykowski, Dawid      	                       	MN2	POL	1.14,61	
8	Jeske, Ole              	                       	MN1	GER	1.14,71	
9	Owczarek, Mateusz       	                       	MN2	POL	1.14,74	
10	Dieterle, Fábián        	                       	MN4	HUN	1.15,12	
11	Mukhamadeyev, Anvar     	Мухамадеев, Анвар      	MN1	KAZ	1.15,58	
12	Axelsson, Adam          	                       	MN4	SWE	1.16,69	
13	Zhang, Junzhi           	                       	MN1	CHN	1.16,81	
14	Karlingsjö, David       	                       	MN2	SWE	1.17,26	
15	Oficjalski, Gaweł       	                       	MN1	POL	1.17,34	
16	Salino, Enrico          	                       	MN1	ITA	1.18,45	

3000m Men - 9 February 2019
1	Shkolin, Egor           	Школин, Егор           	MN1	RUS	3.57,82	
2	Podolskii, Aleksandr    	Подольский, Александр  	MN1	RUS	3.59,58	SB
3	Stangeland, Vetle       	                       	MN2	NOR	4.00,47	
4	Petzold, Fridtjof       	                       	MN3	GER	4.02,20	
5	Owczarek, Mateusz       	                       	MN2	POL	4.04,37	
6	Galli, Gabriele         	                       	MN2	ITA	4.10,00	
7	Ekensskär, Wilhelm      	                       	MN2	SWE	4.12,60	
8	Karlingsjö, David       	                       	MN2	SWE	4.15,63	
9	Lindenskov, Oliver      	                       	MN2	DEN	4.22,85	

500m Men - 10 February 2019
1	Farstad, Odin By        	                       	MN2	NOR	36,06	SB
2	Suomalainen, Samuli     	                       	MN1	FIN	36,08	
3	Zhang, Junzhi           	                       	MN1	CHN	36,44	
4	Bratli, Marius          	                       	MN2	NOR	36,44(3)	SB
5	Marx, Jeremias          	                       	MN2	GER	36,56	
6	Salino, Enrico          	                       	MN1	ITA	37,07(5)	
7	Jeske, Ole              	                       	MN1	GER	37,07(7)	
8	Grob, Oliver            	                       	MN3	SUI	37,25	
9	Galli, Gabriele         	                       	MN2	ITA	38,18	
10	Axelsson, Adam          	                       	MN4	SWE	38,89	
11	Jin, Yanan (1997)       	金亚男 (1997)             	MN2	CHN	39,58	

1500m Men - 10 February 2019
1	Podolskii, Aleksandr    	Подольский, Александр  	MN1	RUS	1.49,63	
2	Shkolin, Egor           	Школин, Егор           	MN1	RUS	1.50,58	
3	Burzykowski, Dawid      	                       	MN2	POL	1.51,89	
4	Roth, Michael           	                       	MN1	GER	1.52,16	
5	Emele, Stefan           	                       	MN3	GER	1.52,61	
6	Petzold, Fridtjof       	                       	MN3	GER	1.52,82	
7	Stangeland, Vetle       	                       	MN2	NOR	1.52,90	
8	Dieterle, Fábián        	                       	MN4	HUN	1.53,80	
9	Karlingsjö, David       	                       	MN2	SWE	1.57,63	
10	Ekensskär, Wilhelm      	                       	MN2	SWE	1.58,82	
11	Lindenskov, Oliver      	                       	MN2	DEN	2.00,41	
DQ	Jin, Yanan (1997)       	金亚男 (1997)             	MN2	CHN	DQ	

Mass Start (10 laps) Men - 10 February 2019
1	Shkolin, Egor           	Школин, Егор           	MN1	RUS	5.29,56	30
2	Podolskii, Aleksandr    	Подольский, Александр  	MN1	RUS	5.30,13	21
3	Galli, Gabriele         	                       	MN2	ITA	5.30,45	10
4	Stangeland, Vetle       	                       	MN2	NOR	5.30,60	7
5	Petzold, Fridtjof       	                       	MN3	GER	5.31,36	4
6	Dieterle, Fábián        	                       	MN4	HUN	5.33,70	3
7	Lindenskov, Oliver      	                       	MN2	DEN	5.59,88	3
8	Grob, Oliver            	                       	MN3	SUI	5.39,70	1
9	Ekensskär, Wilhelm      	                       	MN2	SWE	5.43,75	
10	Karlingsjö, David       	                       	MN2	SWE	5.44,85	
11	Emele, Stefan           	                       	MN3	GER	5.47,01	

            

Native Language Names