European Cup
Innsbruck (AUT)
19 - 20 January 2019

500m Ladies - 19 January 2019
1	Krotava, Mariyia          	Кротова, Мария           	LSA	BLR	41,92	

3000m Ladies - 19 January 2019
1	Sáblíková, Martina        	                         	L30	CZE	4.16,61	

500m Ladies - Neo-Senior - 19 January 2019
1	Zdráhalová, Nikola        	                         	LN4	CZE	41,16	
2	Varabyova, Yauheniya      	Воробьева, Евгения       	LN2	BLR	41,41	
3	Hogaş, Mihaela            	                         	LN1	ROU	41,75	
4	Stănică, Bianca           	                         	LN2	ROU	43,18	
5	Haldan, Andreea           	                         	LN1	ROU	43,31	
6	Kerschbaummayr, Natálie   	                         	LN2	CZE	43,38	
7	Palukarava, Palina        	Полукарова, Полина       	LN1	BLR	44,62	
8	Günter, Fiona             	                         	L?	AUT	45,63	

1500m Ladies - Neo-Senior - 19 January 2019
1	Zdráhalová, Nikola        	                         	LN4	CZE	2.06,55	
2	Kerschbaummayr, Natálie   	                         	LN2	CZE	2.11,73	
3	Stănică, Bianca           	                         	LN2	ROU	2.14,39	
4	Palukarava, Palina        	Полукарова, Полина       	LN1	BLR	2.16,79	
5	Haldan, Andreea           	                         	LN1	ROU	2.18,11	
6	Günter, Fiona             	                         	L?	AUT	2.28,05	PR SB

Mass Start (10 laps) Ladies - Neo-Senior - 19 January 2019
1	Zdráhalová, Nikola        	                         	LN4	CZE	5.44,55	36
2	Kerschbaummayr, Natálie   	                         	LN2	CZE	5.44,79	24
3	Palukarava, Palina        	Полукарова, Полина       	LN1	BLR	5.52,76	12
DNF	Günter, Fiona             	                         	L?	AUT	DNF	
WDR	Stănică, Bianca           	                         	LN2	ROU	WDR	

500m Ladies - Junior - 19 January 2019
1	Schinnerl, Viktoria       	                         	LA2	AUT	43,50	
2	Burmistrava, Krystsina    	Бурмистрова, Кристина    	LB2	BLR	43,75	
3	Petutschnigg, Anna        	                         	LB2	AUT	43,92	
4	Pchalkova, Lizaveta       	Пчелкова, Елизавета      	LA2	BLR	44,29	
5	Shypulia, Karyna          	Шипуля, Карина           	LB2	BLR	44,31	
6	Bandaryna, Varvara        	Бандарина, Варвара       	LC2	BLR	44,46	
7	Ionel, Ramona             	                         	LB2	ROU	44,56	
8	Manolache, Roxana-Elena   	                         	LA1	ROU	44,61	
9	Kuršová, Zuzana           	                         	LB1	CZE	45,35	
10	Thien, Katharina          	                         	LA2	AUT	45,52	
11	Molnar, Anna              	                         	LB2	AUT	45,90	
12	Krupenkova, Ekaterina     	Крупенькова, Екатерина   	LB2	BLR	46,14	
13	Šimková, Sandra           	                         	LA1	CZE	46,70	
14	Nepokojova, Nikol         	                         	LB1	CZE	47,57	
15	Nosková, Tereza           	                         	LA1	CZE	47,97	
16	Brugger, Julia            	                         	LB2	AUT	50,98	

1500m Ladies - Junior - 19 January 2019
1	Schinnerl, Viktoria       	                         	LA2	AUT	2.14,60	
2	Shypulia, Karyna          	Шипуля, Карина           	LB2	BLR	2.16,63	
3	Petutschnigg, Anna        	                         	LB2	AUT	2.17,89	
4	Kuršová, Zuzana           	                         	LB1	CZE	2.17,98	
5	Molnar, Anna              	                         	LB2	AUT	2.18,36	
6	Thien, Katharina          	                         	LA2	AUT	2.19,02	
7	Manolache, Roxana-Elena   	                         	LA1	ROU	2.20,09	
8	Bandaryna, Varvara        	Бандарина, Варвара       	LC2	BLR	2.21,73	
9	Pchalkova, Lizaveta       	Пчелкова, Елизавета      	LA2	BLR	2.21,93	
10	Krupenkova, Ekaterina     	Крупенькова, Екатерина   	LB2	BLR	2.23,91	
11	Ionel, Ramona             	                         	LB2	ROU	2.24,59	
11	Šimková, Sandra           	                         	LA1	CZE	2.24,59	
13	Nosková, Tereza           	                         	LA1	CZE	2.40,87	
14	Brugger, Julia            	                         	LB2	AUT	2.58,73	PR SB

Mass Start (10 laps) Ladies - Junior - 19 January 2019
1	Petutschnigg, Anna        	                         	LB2	AUT	5.49,70	31
2	Molnar, Anna              	                         	LB2	AUT	5.53,01	20
3	Kuršová, Zuzana           	                         	LB1	CZE	5.53,74	12
4	Schinnerl, Viktoria       	                         	LA2	AUT	6.04,16	7
5	Krupenkova, Ekaterina     	Крупенькова, Екатерина   	LB2	BLR	5.56,52	5
6	Shypulia, Karyna          	Шипуля, Карина           	LB2	BLR	5.56,54	4
7	Thien, Katharina          	                         	LA2	AUT	6.04,21	
8	Šimková, Sandra           	                         	LA1	CZE	6.04,85	
DNF	Pchalkova, Lizaveta       	Пчелкова, Елизавета      	LA2	BLR	DNF	
DNF	Nosková, Tereza           	                         	LA1	CZE	DNF	
WDR	Manolache, Roxana-Elena   	                         	LA1	ROU	WDR	

500m Ladies - Out of Competition - 19 January 2019
1	Brugger, Lola             	                         	LC1	AUT	50,62	
2	Rosner, Sarah             	                         	LYC	AUT	56,21	
3	Matkovic, Ivona           	                         	LYC	AUT	57,81	
4	Brugger, Marie            	                         	LYD	AUT	58,55	
5	Haupt, Sarah              	                         	LYB	AUT	1.01,80	
6	Gerber, Sofia             	                         	LYD	AUT	1.10,79	
7	Brugger, Rabea            	                         	LYD	AUT	1.14,58	
DNS	Petutschnigg, Lina        	                         	LYD	AUT	DNS	

100m Ladies - Out of Competition - 19 January 2019
DNS	Zimmerling, Lisa          	                         	LYD	AUT	DNS	

1500m Ladies - 20 January 2019
1	Krotava, Mariyia          	Кротова, Мария           	LSA	BLR	2.11,08	

5000m Ladies - 20 January 2019
1	Sáblíková, Martina        	                         	L30	CZE	7.16,33	TR

1000m Ladies - Neo-Senior - 20 January 2019
1	Zdráhalová, Nikola        	                         	LN4	CZE	1.21,11	
2	Kerschbaummayr, Natálie   	                         	LN2	CZE	1.24,61	
3	Hogaş, Mihaela            	                         	LN1	ROU	1.24,84	
4	Varabyova, Yauheniya      	Воробьева, Евгения       	LN2	BLR	1.25,61	
5	Stănică, Bianca           	                         	LN2	ROU	1.25,97	
6	Palukarava, Palina        	Полукарова, Полина       	LN1	BLR	1.28,65	
7	Haldan, Andreea           	                         	LN1	ROU	1.28,87	

5000m Ladies - Neo-Senior - 20 January 2019
1	Zdráhalová, Nikola        	                         	LN4	CZE	7.35,71	SB
2	Kerschbaummayr, Natálie   	                         	LN2	CZE	7.50,09	SB
3	Stănică, Bianca           	                         	LN2	ROU	8.36,86	PR SB
DNS	Palukarava, Palina        	Полукарова, Полина       	LN1	BLR	DNS	

1000m Ladies - Junior - 20 January 2019
1	Shypulia, Karyna          	Шипуля, Карина           	LB2	BLR	1.27,37	
2	Bandaryna, Varvara        	Бандарина, Варвара       	LC2	BLR	1.28,74	
3	Manolache, Roxana-Elena   	                         	LA1	ROU	1.29,57	
4	Pchalkova, Lizaveta       	Пчелкова, Елизавета      	LA2	BLR	1.29,85	
5	Kuršová, Zuzana           	                         	LB1	CZE	1.30,24	
6	Ionel, Ramona             	                         	LB2	ROU	1.30,38	
7	Krupenkova, Ekaterina     	Крупенькова, Екатерина   	LB2	BLR	1.31,88	
8	Šimková, Sandra           	                         	LA1	CZE	1.34,04	
9	Nepokojova, Nikol         	                         	LB1	CZE	1.39,31	
10	Nosková, Tereza           	                         	LA1	CZE	1.41,75	

3000m Ladies - Junior - 20 January 2019
1	Molnar, Anna              	                         	LB2	AUT	4.43,72	PR SB
2	Petutschnigg, Anna        	                         	LB2	AUT	4.45,67	PR SB
3	Schinnerl, Viktoria       	                         	LA2	AUT	4.46,59	
4	Kuršová, Zuzana           	                         	LB1	CZE	4.54,14	
5	Šimková, Sandra           	                         	LA1	CZE	4.59,92	
6	Thien, Katharina          	                         	LA2	AUT	5.02,48	
7	Krupenkova, Ekaterina     	Крупенькова, Екатерина   	LB2	BLR	5.03,08	
8	Pchalkova, Lizaveta       	Пчелкова, Елизавета      	LA2	BLR	5.08,64	
9	Günter, Fiona             	                         	L?	AUT	5.25,34	PR SB
10	Nosková, Tereza           	                         	LA1	CZE	5.41,40	
DNS	Shypulia, Karyna          	Шипуля, Карина           	LB2	BLR	DNS	
DNS	Manolache, Roxana-Elena   	                         	LA1	ROU	DNS	

500m Men - 19 January 2019
1	Chaban, Artsiom           	Чабан, Артём             	MSA	BLR	37,25	
2	Root, Floris              	                         	MN4	AUT	37,99	
3	Odor, Gabriel             	                         	MA1	AUT	38,15	
4	Druszkiewicz, Sebastian   	                         	M30	CZE	41,38	
5	Hager, Armin              	                         	MSA	AUT	1.09,77	

3000m Men - 19 January 2019
1	Druszkiewicz, Sebastian   	                         	M30	CZE	4.02,85	

Mass Start (10 laps) Men - 19 January 2019
1	Hager, Armin              	                         	MSA	AUT	5.00,74	35
2	Druszkiewicz, Sebastian   	                         	M30	CZE	5.04,94	25
WDR	Brütsch, Ricardo          	                         	M35	SUI	WDR	

500m Men - Neo-Senior - 19 January 2019
1	Kandratsyeu, Maksim (1995)	Кондратьев, Максим (1995)	MN4	BLR	38,20	
2	Bolhau, Yauheni           	Болгов, Евгений          	MN1	BLR	38,33	
3	Zapoikin, Uladzislau      	Запойкин, Владислав      	MN1	BLR	38,62	
4	Ilyushenka, Anton         	Ильюшенко, Антон         	MN2	BLR	38,84	
5	Kopriva, Jakub            	                         	MN1	CZE	39,80	
6	Briešťanský, Sebastien    	                         	MN1	CZE	40,25	

1500m Men - Neo-Senior - 19 January 2019
1	Bolhau, Yauheni           	Болгов, Евгений          	MN1	BLR	1.57,28	
2	Ilyushenka, Anton         	Ильюшенко, Антон         	MN2	BLR	1.58,67	
3	Kopriva, Jakub            	                         	MN1	CZE	1.59,45	
4	Zapoikin, Uladzislau      	Запойкин, Владислав      	MN1	BLR	2.00,31	
5	Briešťanský, Sebastien    	                         	MN1	CZE	2.03,49	

Mass Start (10 laps) Men - Neo-Senior - 19 January 2019
1	Kopriva, Jakub            	                         	MN1	CZE	5.01,93	35
2	Bolhau, Yauheni           	Болгов, Евгений          	MN1	BLR	5.02,07	23
3	Ilyushenka, Anton         	Ильюшенко, Антон         	MN2	BLR	5.22,42	11
4	Root, Floris              	                         	MN4	AUT	5.39,32	5
5	Briešťanský, Sebastien    	                         	MN1	CZE	5.24,35	4
WDR	Zapoikin, Uladzislau      	Запойкин, Владислав      	MN1	BLR	WDR	

500m Men - Junior - 19 January 2019
1	Hapon, Uladzislau         	Гапон, Владислав         	MA1	BLR	38,89	
2	Gschwentner, Ignaz        	                         	MB2	AUT	38,94	
3	Makhakhei, Raman          	Махахей, Роман           	MA1	BLR	39,02	
4	Tsimafeyev, Tsimafey      	Тимофеев, Тимофей        	MA2	BLR	39,33	
5	Kanonik, Mikita           	Каноник, Никита          	MA1	BLR	39,79	
6	Nedelea, Cosmin Ionuţ     	                         	MA2	ROU	40,13	
7	Brankovskiy, Anton        	Бранковский, Антон       	MB1	BLR	40,27	
8	Hurdes, Vojtěch           	                         	MA1	CZE	40,58	
9	Vasulka, Zdenék           	                         	MA1	CZE	40,67	
10	Mozheiko, Evgenij         	                         	MA1	BLR	40,73	
11	Fiodarau, Max (2002)      	Федоров, Максим (2002)   	MB1	BLR	40,91	
12	Bigler, Simon             	                         	MB2	DEN	41,86	
13	Brunner, Valentin         	                         	MC2	AUT	45,41	PR SB
14	Plank, Moritz             	                         	MC2	AUT	46,43	
15	Farthofer, Alexander      	                         	MC1	AUT	48,80	
16	Skoficz, Paul             	                         	M?	AUT	50,24	PR SB
17	Gerber, Enrico            	                         	MC2	AUT	50,74	
WDR	Hahiyeu, Yauheni          	Гагиев, Евгений          	MA2	BLR	WDR	

1500m Men - Junior - 19 January 2019
1	Tsimafeyev, Tsimafey      	Тимофеев, Тимофей        	MA2	BLR	2.00,99	
2	Makhakhei, Raman          	Махахей, Роман           	MA1	BLR	2.02,74	
3	Gschwentner, Ignaz        	                         	MB2	AUT	2.03,85	
4	Hapon, Uladzislau         	Гапон, Владислав         	MA1	BLR	2.04,55	
5	Nedelea, Cosmin Ionuţ     	                         	MA2	ROU	2.04,81	
6	Fiodarau, Max (2002)      	Федоров, Максим (2002)   	MB1	BLR	2.05,37	
7	Brankovskiy, Anton        	Бранковский, Антон       	MB1	BLR	2.07,22	
8	Mozheiko, Evgenij         	                         	MA1	BLR	2.08,51	
9	Hurdes, Vojtěch           	                         	MA1	CZE	2.09,17	
10	Bigler, Simon             	                         	MB2	DEN	2.09,51	
11	Vasulka, Zdenék           	                         	MA1	CZE	2.10,90	
12	Plank, Moritz             	                         	MC2	AUT	2.32,05	
13	Farthofer, Alexander      	                         	MC1	AUT	2.34,77	
14	Brunner, Valentin         	                         	MC2	AUT	2.36,31	
15	Gerber, Enrico            	                         	MC2	AUT	2.42,67	
16	Skoficz, Paul             	                         	M?	AUT	2.46,29	PR SB
DQ	Kanonik, Mikita           	Каноник, Никита          	MA1	BLR	DQ	

Mass Start (10 laps) Men - Junior - 19 January 2019
1	Odor, Gabriel             	                         	MA1	AUT	4.59,84	36
2	Makhakhei, Raman          	Махахей, Роман           	MA1	BLR	5.01,99	24
3	Hapon, Uladzislau         	Гапон, Владислав         	MA1	BLR	5.06,48	10
4	Nedelea, Cosmin Ionuţ     	                         	MA2	ROU	5.22,25	4
5	Mozheiko, Evgenij         	                         	MA1	BLR	5.35,36	2
6	Bigler, Simon             	                         	MB2	DEN	5.44,32	1
DNF	Gschwentner, Ignaz        	                         	MB2	AUT	DNF	
DNF	Hurdes, Vojtěch           	                         	MA1	CZE	DNF	
DNF	Vasulka, Zdenék           	                         	MA1	CZE	DNF	
WDR	Tsimafeyev, Tsimafey      	Тимофеев, Тимофей        	MA2	BLR	WDR	

500m Men - Out of Competition - 19 January 2019
1	Gerber, Adrian            	                         	MYA	AUT	53,64	
2	Gasteiger, Lukas          	                         	MYC	AUT	55,32	
3	Mahmoud, Masin            	                         	MYC	AUT	57,06	
4	Kohlweg, Leo              	                         	MYC	AUT	57,32	PR SB

3000m Men - Out of Competition - 19 January 2019
1	Brütsch, Ricardo          	                         	M35	SUI	4.44,43	SB

1500m Men - 20 January 2019
1	Odor, Gabriel             	                         	MA1	AUT	1.53,52	
2	Heidegger, Linus          	                         	MN4	AUT	1.54,02	SB
3	Hager, Armin              	                         	MSA	AUT	1.54,64	
4	Root, Floris              	                         	MN4	AUT	1.58,06	
5	Druszkiewicz, Sebastian   	                         	M30	CZE	1.58,35	
6	Skoficz, Paul             	                         	M?	AUT	2.42,26	PR SB

5000m Men - 20 January 2019
1	Heidegger, Linus          	                         	MN4	AUT	6.52,71	SB
2	Druszkiewicz, Sebastian   	                         	M30	CZE	6.56,73	
3	Hager, Armin              	                         	MSA	AUT	7.12,12	SB
4	Odor, Gabriel             	                         	MA1	AUT	7.22,10	SB
5	Root, Floris              	                         	MN4	AUT	7.26,73	SB

1000m Men - Neo-Senior - 20 January 2019
1	Bolhau, Yauheni           	Болгов, Евгений          	MN1	BLR	1.15,92	
2	Kandratsyeu, Maksim (1995)	Кондратьев, Максим (1995)	MN4	BLR	1.16,45	
3	Kopriva, Jakub            	                         	MN1	CZE	1.18,05	
4	Briešťanský, Sebastien    	                         	MN1	CZE	1.18,42	
DNF	Ilyushenka, Anton         	Ильюшенко, Антон         	MN2	BLR	DNF	
DNF	Zapoikin, Uladzislau      	Запойкин, Владислав      	MN1	BLR	DNF	

5000m Men - Neo-Senior - 20 January 2019
1	Bolhau, Yauheni           	Болгов, Евгений          	MN1	BLR	7.12,43	
2	Kopriva, Jakub            	                         	MN1	CZE	7.25,78	
3	Ilyushenka, Anton         	Ильюшенко, Антон         	MN2	BLR	7.35,65	
4	Briešťanský, Sebastien    	                         	MN1	CZE	7.40,51	

1000m Men - Junior - 20 January 2019
1	Makhakhei, Raman          	Махахей, Роман           	MA1	BLR	1.16,74	
2	Tsimafeyev, Tsimafey      	Тимофеев, Тимофей        	MA2	BLR	1.17,01	
3	Hapon, Uladzislau         	Гапон, Владислав         	MA1	BLR	1.17,58	
4	Gschwentner, Ignaz        	                         	MB2	AUT	1.18,67	
5	Nedelea, Cosmin Ionuţ     	                         	MA2	ROU	1.20,02	
6	Fiodarau, Max (2002)      	Федоров, Максим (2002)   	MB1	BLR	1.20,25	
7	Brankovskiy, Anton        	Бранковский, Антон       	MB1	BLR	1.20,30	
8	Kanonik, Mikita           	Каноник, Никита          	MA1	BLR	1.20,43	
9	Mozheiko, Evgenij         	                         	MA1	BLR	1.20,99	
10	Hurdes, Vojtěch           	                         	MA1	CZE	1.21,14	
11	Bigler, Simon             	                         	MB2	DEN	1.21,69	
12	Vasulka, Zdenék           	                         	MA1	CZE	1.22,58	

3000m Men - Junior - 20 January 2019
1	Tsimafeyev, Tsimafey      	Тимофеев, Тимофей        	MA2	BLR	4.22,92	
2	Fiodarau, Max (2002)      	Федоров, Максим (2002)   	MB1	BLR	4.30,75	
3	Mozheiko, Evgenij         	                         	MA1	BLR	4.35,58	
4	Hurdes, Vojtěch           	                         	MA1	CZE	4.39,75	
5	Brankovskiy, Anton        	Бранковский, Антон       	MB1	BLR	4.40,82	
6	Vasulka, Zdenék           	                         	MA1	CZE	4.46,53	
7	Bigler, Simon             	                         	MB2	DEN	4.51,56	
8	Gschwentner, Ignaz        	                         	MB2	AUT	7.58,50	

1500m Men - Out of Competition - 20 January 2019
1	Brütsch, Ricardo          	                         	M35	SUI	2.13,89	

5000m Men - Out of Competition - 20 January 2019
1	Brütsch, Ricardo          	                         	M35	SUI	8.19,78	SB

            

Native Language Names