ÜWK III und 3. Pokalwettkampf Juniorencup 2019
Berlin (GER)
19 - 20 January 2019

500m Ladies - 19 January 2019
1	Scholz, Lea-Sophie   	LN1	GER	40,95	
2	Peißker, Jenny       	LN4	GER	42,07	
3	Kowalewskij, Nicole  	LN2	GER	42,34	

1500m Ladies - 19 January 2019
1	Scholz, Lea-Sophie   	LN1	GER	2.07,29	
2	Beckert, Jessica     	LSA	GER	2.10,54	

500m Ladies - Junior A - 19 January 2019
1	Heimerl, Josephine   	LA1	GER	42,26	
2	Anders, Christl      	LA2	GER	43,07	
3	Müller, Chantal      	LA1	GER	43,77	
4	Michalke, Henrike    	LA1	GER	44,64	SB

1500m Ladies - Junior A - 19 January 2019
1	Heimerl, Josephine   	LA1	GER	2.10,75	
2	Anders, Christl      	LA2	GER	2.14,76	
3	Müller, Chantal      	LA1	GER	2.16,53	SB
4	Michalke, Henrike    	LA1	GER	2.17,43	SB

500m Ladies - Junior B - 19 January 2019
1	Stirnemann, Victoria 	LB2	GER	40,91	
2	Warmuth, Sophie      	LB1	GER	41,69	
3	Herberger, Ella      	LB1	GER	42,52	
4	Pönisch, Katharina   	LB2	GER	43,27	SB
5	Künstler, Gianina    	LB2	GER	43,84	
6	Behlert, Lisa-Marie  	LB1	GER	44,07	
7	Mönnich, Josephine   	LB2	GER	44,14	
8	Igrishta, Melody     	LB1	GER	45,37	SB
9	Mehnert, Lucy        	LB2	GER	45,58	
10	Heimberger, Janice   	LB1	GER	45,78	
11	Schneidersmann, Lara 	LB1	GER	45,79	PR SB
12	Ehseluns, Marlen     	LB1	GER	46,43	

1500m Ladies - Junior B - 19 January 2019
1	Stirnemann, Victoria 	LB2	GER	2.04,30	
2	Mönnich, Josephine   	LB2	GER	2.14,54	SB
3	Pönisch, Katharina   	LB2	GER	2.14,64	
4	Mehnert, Lucy        	LB2	GER	2.15,26	SB
5	Warmuth, Sophie      	LB1	GER	2.16,00	PR SB
6	Herberger, Ella      	LB1	GER	2.16,48	SB
7	Künstler, Gianina    	LB2	GER	2.17,39	
8	Behlert, Lisa-Marie  	LB1	GER	2.20,09	
9	Ehseluns, Marlen     	LB1	GER	2.21,03	
10	Heimberger, Janice   	LB1	GER	2.22,18	
11	Igrishta, Melody     	LB1	GER	2.23,59	PR SB
12	Schneidersmann, Lara 	LB1	GER	2.29,11	PR SB

500m Ladies - Junior C - 19 January 2019
1	Mulsow, Aurelia      	LC2	GER	44,68	
2	Gey, Anica           	LC2	GER	45,37	
3	Müller, Liz          	LC2	GER	45,59	
4	Richter, Lilli       	LC2	GER	46,01	PR SB
5	Bretschneider, Anna  	LC2	GER	47,22	
6	Bretschneider, Amelie	LC2	GER	47,39	
DQ	Wilkens, Kim         	LC2	GER	DQ	

1500m Ladies - Junior C - 19 January 2019
1	Gey, Anica           	LC2	GER	2.18,04	
2	Mulsow, Aurelia      	LC2	GER	2.18,08	SB
3	Müller, Liz          	LC2	GER	2.24,03	
4	Bretschneider, Anna  	LC2	GER	2.26,75	
5	Bretschneider, Amelie	LC2	GER	2.28,01	
6	Richter, Lilli       	LC2	GER	2.29,65	
7	Wilkens, Kim         	LC2	GER	2.29,74	PR SB

500m Ladies - Sonderläufe - 19 January 2019
1	Peißker, Jenny       	LN4	GER	41,78	
2	Kowalewskij, Nicole  	LN2	GER	42,34	

1000m Ladies - 20 January 2019
1	Uhrig, Michelle      	LN4	GER	1.20,07	
2	Scholz, Lea-Sophie   	LN1	GER	1.20,50	
3	Kowalewskij, Nicole  	LN2	GER	1.24,07	
4	Peißker, Jenny       	LN4	GER	1.25,47	

3000m Ladies - 20 January 2019
1	Beckert, Jessica     	LSA	GER	4.30,41	

1000m Ladies - Junior A - 20 January 2019
1	Heimerl, Josephine   	LA1	GER	1.25,44	
2	Anders, Christl      	LA2	GER	1.26,94	
3	Müller, Chantal      	LA1	GER	1.28,37	
4	Michalke, Henrike    	LA1	GER	1.30,04	SB

3000m Ladies - Junior A - 20 January 2019
1	Anders, Christl      	LA2	GER	4.42,62	SB
2	Müller, Chantal      	LA1	GER	4.51,40	SB
3	Michalke, Henrike    	LA1	GER	4.54,14	

1000m Ladies - Junior B - 20 January 2019
1	Warmuth, Sophie      	LB1	GER	1.25,80	
2	Herberger, Ella      	LB1	GER	1.26,73	
3	Pönisch, Katharina   	LB2	GER	1.26,98	
4	Künstler, Gianina    	LB2	GER	1.28,42	
5	Mönnich, Josephine   	LB2	GER	1.28,74	
6	Mehnert, Lucy        	LB2	GER	1.28,95	SB
7	Behlert, Lisa-Marie  	LB1	GER	1.29,19	PR SB
8	Heimberger, Janice   	LB1	GER	1.30,78	
9	Ehseluns, Marlen     	LB1	GER	1.31,42	SB
10	Igrishta, Melody     	LB1	GER	1.32,91	SB
11	Schneidersmann, Lara 	LB1	GER	1.36,61	

3000m Ladies - Junior B - 20 January 2019
1	Pönisch, Katharina   	LB2	GER	4.41,15	
2	Mönnich, Josephine   	LB2	GER	4.44,03	
3	Herberger, Ella      	LB1	GER	4.45,32	PR SB
4	Mehnert, Lucy        	LB2	GER	4.45,49	
5	Ehseluns, Marlen     	LB1	GER	4.52,26	PR SB
6	Künstler, Gianina    	LB2	GER	4.53,63	
7	Heimberger, Janice   	LB1	GER	4.56,23	PR SB
8	Behlert, Lisa-Marie  	LB1	GER	4.59,40	PR SB
9	Warmuth, Sophie      	LB1	GER	5.04,68	
10	Igrishta, Melody     	LB1	GER	5.08,01	PR SB
11	Schneidersmann, Lara 	LB1	GER	5.21,50	PR SB

1000m Ladies - Junior C - 20 January 2019
1	Gey, Anica           	LC2	GER	1.29,63	
2	Mulsow, Aurelia      	LC2	GER	1.29,96	
3	Müller, Liz          	LC2	GER	1.33,52	
4	Bretschneider, Anna  	LC2	GER	1.34,86	
5	Wilkens, Kim         	LC2	GER	1.35,64	
6	Richter, Lilli       	LC2	GER	1.35,96	
7	Bretschneider, Amelie	LC2	GER	1.37,25	

500m Men - 19 January 2019
1	Ihle, Denny          	M30	GER	36,29	
2	Strübe, Maximilian   	MSA	GER	36,70	
3	Jeske, Ole           	MN1	GER	36,93	
4	Müller, Noel         	MN4	GER	37,08	
5	Emele, Stefan        	MN3	GER	37,12	
6	Ziegeldecker, Tim    	MSA	GER	41,13	
7	Müller, Marceau      	MA1	GER	43,19	PR SB
DNF	Marx, Jeremias       	MN2	GER	DNF	

1500m Men - 19 January 2019
1	Marx, Jeremias       	MN2	GER	1.51,18	
2	Emele, Stefan        	MN3	GER	1.51,69	
3	Petzold, Fridtjof    	MN3	GER	1.51,97	
4	Müller, Noel         	MN4	GER	1.52,07	
5	Roth, Michael        	MN1	GER	1.52,14	
6	Beckert, Pedro       	MN4	GER	1.52,51	

500m Men - Junior A - 19 January 2019
1	Klein, Moritz        	MA1	GER	36,91	
2	Reder, Max           	MA2	GER	36,92	
3	Kurzmann, Niklas     	MA1	GER	37,06	
4	Herrmann, Richard    	MA2	GER	38,04	
5	Hecker, Yannic       	MA2	GER	38,06	
6	Haake, Maximilian    	MA2	GER	38,58	
7	Götze, Konstantin    	MA1	GER	38,68	
8	Triendl, Benedikt    	MA1	GER	38,88	
9	Prause, Henning      	MA2	GER	39,42	SB
10	Jasch, Lennart       	MA1	GER	40,00	
11	Schmidt, Julian      	MA1	GER	40,35	
12	Jahn, Justus         	MA2	GER	40,61	SB
13	Junge, Lukas         	MA1	GER	40,72	

1500m Men - Junior A - 19 January 2019
1	Reder, Max           	MA2	GER	1.52,00	
2	Klein, Moritz        	MA1	GER	1.52,17	PR SB
3	Herrmann, Richard    	MA2	GER	1.55,23	PR SB
4	Götze, Konstantin    	MA1	GER	1.55,34	SB
5	Kurzmann, Niklas     	MA1	GER	1.56,06	PR SB
6	Hecker, Yannic       	MA2	GER	1.57,17	
7	Haake, Maximilian    	MA2	GER	1.57,99	PR SB
8	Prause, Henning      	MA2	GER	1.58,06	PR SB
9	Triendl, Benedikt    	MA1	GER	1.59,34	
10	Jasch, Lennart       	MA1	GER	1.59,40	
11	Jahn, Justus         	MA2	GER	2.01,63	SB
12	Schmidt, Julian      	MA1	GER	2.06,56	SB
13	Junge, Lukas         	MA1	GER	2.18,30	

500m Men - Junior B - 19 January 2019
1	Görhardt, Nils       	MB2	GER	39,04	
2	Wellnitz, Thorben    	MB2	GER	39,22	
3	Schnabel, Emile      	MB1	GER	39,55	
4	Erdmann, Clemens     	MB2	GER	39,56	
5	Udin, Azhar          	MB2	GER	39,89	
6	Zähringer, Manuel    	MB1	GER	40,23	
7	Hanisch, Lukas       	MB2	GER	40,28	
8	Lubahn, Tami         	MB2	GER	40,82	
9	Eisleb, Heinrich     	MB2	GER	41,06	
10	Seifert, Jacob       	MB1	GER	41,40	PR SB
11	Pollok, Elias        	MB1	GER	41,63	
12	Meinig, Max          	MB2	GER	41,94	
13	Nolte, Jan           	MB1	GER	42,23	
14	Arnold, Lukas        	MB1	GER	42,66	PR SB
15	Hermans, Christian   	MB1	GER	44,15	PR SB
16	Geppert, Maximilian  	MB1	GER	45,45	

1500m Men - Junior B - 19 January 2019
1	Wellnitz, Thorben    	MB2	GER	1.59,87	
2	Erdmann, Clemens     	MB2	GER	2.01,11	PR SB
3	Zähringer, Manuel    	MB1	GER	2.01,75	
4	Görhardt, Nils       	MB2	GER	2.03,07	PR SB
5	Schnabel, Emile      	MB1	GER	2.05,02	SB
6	Udin, Azhar          	MB2	GER	2.05,23	
7	Hanisch, Lukas       	MB2	GER	2.05,25	PR SB
8	Seifert, Jacob       	MB1	GER	2.05,36	PR SB
9	Lubahn, Tami         	MB2	GER	2.06,22	SB
10	Meinig, Max          	MB2	GER	2.06,61	
11	Eisleb, Heinrich     	MB2	GER	2.07,00	SB
12	Pollok, Elias        	MB1	GER	2.08,09	PR SB
13	Nolte, Jan           	MB1	GER	2.13,10	
14	Geppert, Maximilian  	MB1	GER	2.15,58	
15	Arnold, Lukas        	MB1	GER	2.16,80	
16	Hermans, Christian   	MB1	GER	2.20,58	PR SB

500m Men - Junior C - 19 January 2019
1	Mittag, Magnus       	MC2	GER	42,43	PR SB
2	Heinrichs, Lars      	MC2	GER	43,00	
3	Brandt, Finn Bennet  	MC2	GER	43,40	

1500m Men - Junior C - 19 January 2019
1	Mittag, Magnus       	MC2	GER	2.12,93	PR SB
2	Brandt, Finn Bennet  	MC2	GER	2.13,65	PR SB
3	Heinrichs, Lars      	MC2	GER	2.15,12	PR SB

500m Men - Sonderläufe - 19 January 2019
1	Ihle, Denny          	M30	GER	36,52	
2	Strübe, Maximilian   	MSA	GER	36,86	
3	Jeske, Ole           	MN1	GER	37,09	
4	Ziegeldecker, Tim    	MSA	GER	40,75	
5	Wrobel, Jesko        	MC1	GER	43,07	PR SB
6	PUkall, Ricky        	MC1	GER	46,84	

1000m Men - Sonderläufe - 19 January 2019
1	Müller, Marceau      	MA1	GER	1.26,36	PR SB

1500m Men - Sonderläufe - 19 January 2019
1	Wrobel, Jesko        	MC1	GER	2.12,24	PR SB
2	PUkall, Ricky        	MC1	GER	2.31,48	PR SB

1000m Men - 20 January 2019
1	Roth, Michael        	MN1	GER	1.12,21	
2	Jeske, Ole           	MN1	GER	1.12,27	
3	Emele, Stefan        	MN3	GER	1.12,37	
4	Marx, Jeremias       	MN2	GER	1.12,52	
5	Müller, Noel         	MN4	GER	1.12,77	
6	Strübe, Maximilian   	MSA	GER	1.13,56	
7	Ihle, Denny          	M30	GER	1.13,71	
8	Ziegeldecker, Tim    	MSA	GER	1.21,85	

5000m Men - 20 January 2019
1	Petzold, Fridtjof    	MN3	GER	6.35,92	PR SB
2	Kotva, Olaf          	M50	GER	7.16,85	SB

1000m Men - Junior A - 20 January 2019
1	Klein, Moritz        	MA1	GER	1.12,82	
2	Reder, Max           	MA2	GER	1.13,89	
3	Kurzmann, Niklas     	MA1	GER	1.14,19	
4	Herrmann, Richard    	MA2	GER	1.15,44	
5	Götze, Konstantin    	MA1	GER	1.16,05	
6	Haake, Maximilian    	MA2	GER	1.16,12	
7	Hecker, Yannic       	MA2	GER	1.16,65	
8	Triendl, Benedikt    	MA1	GER	1.16,90	
9	Prause, Henning      	MA2	GER	1.17,20	PR SB
10	Jasch, Lennart       	MA1	GER	1.18,27	
11	Jahn, Justus         	MA2	GER	1.20,34	SB
12	Schmidt, Julian      	MA1	GER	1.21,68	
13	Junge, Lukas         	MA1	GER	1.25,76	

5000m Men - Junior A - 20 January 2019
1	Haake, Maximilian    	MA2	GER	7.15,86	PR SB
2	Jasch, Lennart       	MA1	GER	7.15,99	
3	Prause, Henning      	MA2	GER	7.21,24	
4	Herrmann, Richard    	MA2	GER	7.22,87	
5	Götze, Konstantin    	MA1	GER	7.25,49	
6	Hecker, Yannic       	MA2	GER	7.29,29	PR SB

1000m Men - Junior B - 20 January 2019
1	Wellnitz, Thorben    	MB2	GER	1.16,81	SB
2	Görhardt, Nils       	MB2	GER	1.17,48	
3	Zähringer, Manuel    	MB1	GER	1.18,89	
4	Erdmann, Clemens     	MB2	GER	1.19,00	
5	Schnabel, Emile      	MB1	GER	1.20,77	
6	Udin, Azhar          	MB2	GER	1.20,90	
7	Hanisch, Lukas       	MB2	GER	1.21,52	PR SB
8	Lubahn, Tami         	MB2	GER	1.21,86	
9	Seifert, Jacob       	MB1	GER	1.21,87	PR SB
10	Eisleb, Heinrich     	MB2	GER	1.22,04	
11	Meinig, Max          	MB2	GER	1.22,33	
12	Pollok, Elias        	MB1	GER	1.23,68	
13	Nolte, Jan           	MB1	GER	1.25,01	
14	Arnold, Lukas        	MB1	GER	1.27,50	
15	Geppert, Maximilian  	MB1	GER	1.29,02	
16	Hermans, Christian   	MB1	GER	1.30,75	PR SB

3000m Men - Junior B - 20 January 2019
1	Wellnitz, Thorben    	MB2	GER	4.14,11	
2	Zähringer, Manuel    	MB1	GER	4.14,36	
3	Erdmann, Clemens     	MB2	GER	4.15,77	
4	Meinig, Max          	MB2	GER	4.25,75	
5	Seifert, Jacob       	MB1	GER	4.27,22	
6	Udin, Azhar          	MB2	GER	4.28,38	PR SB
7	Hanisch, Lukas       	MB2	GER	4.29,08	PR SB
8	Lubahn, Tami         	MB2	GER	4.29,09	
9	Görhardt, Nils       	MB2	GER	4.30,00	SB
10	Eisleb, Heinrich     	MB2	GER	4.31,57	PR SB
11	Geppert, Maximilian  	MB1	GER	4.36,68	
12	Schnabel, Emile      	MB1	GER	4.38,22	SB
13	Pollok, Elias        	MB1	GER	4.41,22	SB
14	Arnold, Lukas        	MB1	GER	4.52,08	PR SB
15	Hermans, Christian   	MB1	GER	5.08,43	PR SB

1000m Men - Junior C - 20 January 2019
1	Mittag, Magnus       	MC2	GER	1.26,22	
2	Heinrichs, Lars      	MC2	GER	1.27,79	
3	Brandt, Finn Bennet  	MC2	GER	1.28,57	

1000m Men - Sonderläufe - 20 January 2019
1	Wrobel, Jesko        	MC1	GER	1.24,62	PR SB
2	PUkall, Ricky        	MC1	GER	1.37,08	

            

Native Language Names