World Cup

Berlin (GER) 19 - 21 November 2010

500m Ladies - Divison A 19 November 2010

Rank Name Country Time
1 Jenny WOLF L30 GER GER 38,08
2 LEE Sang-Hwa 이상화 LN3 KOR KOR 38,24 SB
3 Margot BOER LSA NED NED 38,66
4 Laurine van RIESSEN LN4 NED NED 38,68
5 Nao KODAIRA 小平 奈緒 LSA JPN JPN 38,77
6 Judith HESSE LSA GER GER 38,82 SB
7 Olga FATKULINA Ольга Фаткулина LN2 RUS RUS 38,99
8 Heather RICHARDSON LN3 USA USA 39,07
9 Christine NESBITT LSA CAN CAN 39,08
10 Shannon REMPEL LSA CAN CAN 39,09
11 Maki TSUJI 辻 麻希 LSA JPN JPN 39,14
12 Thijsje OENEMA LN4 NED NED 39,20
13 LEE Bo-Ra LSA KOR KOR 39,24
14 Karolina ERBANOVÁ LA1 CZE CZE 39,25 SB
15 Lauren CHOLEWINSKI LN3 USA USA 39,29 SB
16 QI Shuai LN4 CHN CHN 39,30
17 Marianne TIMMER L35 NED NED 39,46
18 Yukana NISHINA LN2 JPN JPN 39,47
19 Anastasia BUCSIS LN3 CAN CAN 39,62
20 Chiara SIMIONATO L35 ITA ITA 39,84

SB - Season Best

1500m Ladies - Divison A 19 November 2010

Rank Name Country Time
1 Christine NESBITT LSA CAN CAN 1.57,03
2 Ida NJÅTUN LN1 NOR NOR 1.57,99 PR SB
3 Ireen WÜST LSA NED NED 1.58,93
4 Cindy KLASSEN L30 CAN CAN 1.59,14
5 Brittany SCHUSSLER LSA CAN CAN 1.59,15
6 Jilleanne ROOKARD LSA USA USA 1.59,53 SB
6 Martina SÁBLÍKOVÁ LSA CZE CZE 1.59,53
8 Marrit LEENSTRA LN3 NED NED 2.00,24
9 LEE Ju-Youn LN4 KOR KOR 2.00,42
10 NOH Seon-Yeong 노선영 LN2 KOR KOR 2.00,45 SB
11 Kristina GROVES L30 CAN CAN 2.00,54
12 Margot BOER LSA NED NED 2.00,61
13 Shannon REMPEL LSA CAN CAN 2.00,79
14 Ekaterina LOBYSHEVA Екатерина Лобышева LSA RUS RUS 2.00,92
15 Yekaterina SHIKHOVA Екатерина Шихова LSA RUS RUS 2.01,14
16 Heather RICHARDSON LN3 USA USA 2.01,30
17 JI Jia LSA CHN CHN 2.01,63
18 Laurine van RIESSEN LN4 NED NED 2.01,96
19 Isabell OST LN3 GER GER 2.02,17
20 Ingeborg KROON LN4 NED NED 2.02,25

PR - Personal Record, SB - Season Best

500m Ladies - Division B 19 November 2010

Rank Name Country Time
1 JIN Peiyu LSA CHN CHN 39,24 SB
2 Ekaterina MALYSHEVA Екатерина Малышева LSA RUS RUS 39,27
3 Anice DAS LSA NED NED 39,43 PR SB
4 Miho TAKAGI 髙木 美帆 LB2 JPN JPN 39,60
5 Yekaterina AYDOVA Екатерина Айдова LA2 KAZ KAZ 39,67 SB
6 Heike HARTMANN LSA GER GER 39,81
6 OH Min-Jee LSA KOR KOR 39,81
6 Rebekah BRADFORD LSA USA USA 39,81
9 Jennifer PLATE LSA GER GER 39,86 PR SB
10 Nadezhda ASEEVA Надежда Асеева LN2 RUS RUS 39,88 PR SB
10 Reika SHIMIZU LN2 JPN JPN 39,88
12 Yuliya SKOKOVA Юлия Скокова LSA RUS RUS 40,04
13 Anna BADAEVA LN4 BLR BLR 40,18
14 ZHANG Lu (1988) LN3 CHN CHN 40,27
15 Denise ROTH LN3 GER GER 40,33
16 Hanne HAUGLAND LA2 NOR NOR 40,60

PR - Personal Record, SB - Season Best

1500m Ladies - Division B 19 November 2010

Rank Name Country Time
1 Miho TAKAGI 髙木 美帆 LB2 JPN JPN 1.59,66 SB
2 Hege BØKKO LA2 NOR NOR 2.00,40 SB
3 Gabriele HIRSCHBICHLER LSA GER GER 2.00,72 PR SB
4 Yuliya SKOKOVA Юлия Скокова LSA RUS RUS 2.00,76
5 Ayaka KIKUCHI LSA JPN JPN 2.00,85 SB
6 Jennifer BAY LN1 GER GER 2.00,90
7 Eriko ISHINO LSA JPN JPN 2.01,12
8 Masako HOZUMI LSA JPN JPN 2.01,28 SB
9 Yuki MATSUDA LSA JPN JPN 2.01,52
10 WANG Fei (1982) LSA CHN CHN 2.01,87
11 Luiza ZŁOTKOWSKA LSA POL POL 2.01,93
12 Evgeniia DMITRIEVA LN1 RUS RUS 2.02,16 SB
13 Natalia CZERWONKA LN3 POL POL 2.02,76
14 Karolina ERBANOVÁ LA1 CZE CZE 2.02,84
15 PARK Do-Young 박도영 LA1 KOR KOR 2.03,39 SB
16 Anna ROKITA LSA AUT AUT 2.03,86 SB
17 Katrin MATTSCHERODT LSA GER GER 2.04,51 SB
18 Cathrine GRAGE L30 DEN DEN 2.05,19 SB
19 Yekaterina AYDOVA Екатерина Айдова LA2 KAZ KAZ 2.06,70 SB
DQ FU Chunyan LN2 CHN CHN DQ

PR - Personal Record, SB - Season Best

500m Ladies - Divison A 20 November 2010

Rank Name Country Time
1 Jenny WOLF L30 GER GER 37,98
2 Margot BOER LSA NED NED 38,46
3 LEE Sang-Hwa 이상화 LN3 KOR KOR 38,56
4 Nao KODAIRA 小平 奈緒 LSA JPN JPN 38,65
5 Heather RICHARDSON LN3 USA USA 38,75
6 Thijsje OENEMA LN4 NED NED 38,87 SB
7 Olga FATKULINA Ольга Фаткулина LN2 RUS RUS 39,00
8 Judith HESSE LSA GER GER 39,06
9 Shannon REMPEL LSA CAN CAN 39,10
10 Maki TSUJI 辻 麻希 LSA JPN JPN 39,13
11 JIN Peiyu LSA CHN CHN 39,15 SB
12 LEE Bo-Ra LSA KOR KOR 39,16
13 Marianne TIMMER L35 NED NED 39,18
14 Yukana NISHINA LN2 JPN JPN 39,20
15 QI Shuai LN4 CHN CHN 39,23
16 Anastasia BUCSIS LN3 CAN CAN 39,30
17 Christine NESBITT LSA CAN CAN 39,38
18 Lauren CHOLEWINSKI LN3 USA USA 39,42
19 Chiara SIMIONATO L35 ITA ITA 40,10
20 Laurine van RIESSEN LN4 NED NED 1.44,11
21 Karolina ERBANOVÁ LA1 CZE CZE 2.03,57

SB - Season Best

3000m Ladies - Divison A 20 November 2010

Rank Name Country Time
1 Jilleanne ROOKARD LSA USA USA 4.04,39 SB
2 Martina SÁBLÍKOVÁ LSA CZE CZE 4.05,83
3 Stephanie BECKERT LN4 GER GER 4.06,12
4 Brittany SCHUSSLER LSA CAN CAN 4.07,04
5 Kristina GROVES L30 CAN CAN 4.07,13
6 Christine NESBITT LSA CAN CAN 4.07,40
7 Eriko ISHINO LSA JPN JPN 4.07,67 SB
8 Ireen WÜST LSA NED NED 4.08,75
9 Ida NJÅTUN LN1 NOR NOR 4.09,25 PR SB
10 Shiho ISHIZAWA LSA JPN JPN 4.11,06 SB
11 Cindy KLASSEN L30 CAN CAN 4.11,34
12 Masako HOZUMI LSA JPN JPN 4.11,62
13 Jennifer BAY LN1 GER GER 4.12,28 PR SB
14 Ekaterina LOBYSHEVA Екатерина Лобышева LSA RUS RUS 4.12,64 SB
15 Cathrine GRAGE L30 DEN DEN 4.15,36
16 Marije JOLING LN4 NED NED 4.15,43
17 Luiza ZŁOTKOWSKA LSA POL POL 4.15,82
18 Fuyo MATSUOKA LA2 JPN JPN 4.16,48
19 Natalia CZERWONKA LN3 POL POL 4.19,23
20 Olga GRAF Ольга Граф LSA RUS RUS 4.19,64

PR - Personal Record, SB - Season Best

500m Ladies - Division B 20 November 2010

Rank Name Country Time
1 Miho TAKAGI 髙木 美帆 LB2 JPN JPN 39,45
2 Anice DAS LSA NED NED 39,56
3 Rebekah BRADFORD LSA USA USA 39,71
4 OH Min-Jee LSA KOR KOR 39,81
5 Reika SHIMIZU LN2 JPN JPN 39,94
6 Heike HARTMANN LSA GER GER 40,07
7 Denise ROTH LN3 GER GER 40,09 PR SB
8 Gabriele HIRSCHBICHLER LSA GER GER 40,22
9 Yekaterina AYDOVA Екатерина Айдова LA2 KAZ KAZ 40,27
10 Anna BADAEVA LN4 BLR BLR 40,33
11 ZHANG Lu (1988) LN3 CHN CHN 40,34
12 Hanne HAUGLAND LA2 NOR NOR 40,59
13 Nadezhda ASEEVA Надежда Асеева LN2 RUS RUS 40,61
DQ Ekaterina MALYSHEVA Екатерина Малышева LSA RUS RUS DQ

PR - Personal Record, SB - Season Best

3000m Ladies - Division B 20 November 2010

Rank Name Country Time
1 Marrit LEENSTRA LN3 NED NED 4.11,52 SB
2 Moniek KLEINSMAN LSA NED NED 4.12,70 SB
3 Ayaka KIKUCHI LSA JPN JPN 4.13,82
4 LEE Ju-Youn LN4 KOR KOR 4.14,33 SB
5 Elena SOKHRYAKOVA Елена Сохрякова LN1 RUS RUS 4.14,92
6 WANG Fei (1982) LSA CHN CHN 4.15,01 SB
7 Nicole GARRIDO LN3 CAN CAN 4.15,02
8 Bente KRAUS LN3 GER GER 4.15,44
9 Sara BAK LSA DEN DEN 4.16,42 PR SB
10 NOH Seon-Yeong 노선영 LN2 KOR KOR 4.16,54 SB
11 PARK Do-Young 박도영 LA1 KOR KOR 4.16,58 SB
12 JI Jia LSA CHN CHN 4.17,08
13 Anna ROKITA LSA AUT AUT 4.18,39 SB
14 Mari HEMMER LSA NOR NOR 4.18,81
15 Katrin MATTSCHERODT LSA GER GER 4.18,90
16 Katarzyna WOŹNIAK LN2 POL POL 4.24,14 SB
17 Tatsiana MIKHAILAVA (1987) Татьяна Михайлова LSA BLR BLR 4.24,30
18 FU Chunyan LN2 CHN CHN 4.24,72 SB
DQ Irene SCHOUTEN LA2 NED NED DQ

PR - Personal Record, SB - Season Best

1000m Ladies - Divison A 21 November 2010

Rank Name Country Time
1 Christine NESBITT LSA CAN CAN 1.15,86
2 Heather RICHARDSON LN3 USA USA 1.16,31 SB
3 Margot BOER LSA NED NED 1.16,51
4 Laurine van RIESSEN LN4 NED NED 1.16,52 SB
5 Ireen WÜST LSA NED NED 1.16,57 SB
6 Marrit LEENSTRA LN3 NED NED 1.16,78 SB
7 Shannon REMPEL LSA CAN CAN 1.17,00 SB
8 Monique ANGERMÜLLER LSA GER GER 1.17,08 SB
9 Ida NJÅTUN LN1 NOR NOR 1.17,12 PR SB
10 Nao KODAIRA 小平 奈緒 LSA JPN JPN 1.17,31
11 Maki TSUJI 辻 麻希 LSA JPN JPN 1.17,38 SB
12 Natasja BRUINTJES LN4 NED NED 1.17,45
13 Judith HESSE LSA GER GER 1.17,53 SB
14 Yekaterina SHIKHOVA Екатерина Шихова LSA RUS RUS 1.17,64 SB
15 Miho TAKAGI 髙木 美帆 LB2 JPN JPN 1.17,70 PR SB
16 Ekaterina LOBYSHEVA Екатерина Лобышева LSA RUS RUS 1.17,76 SB
17 Kristina GROVES L30 CAN CAN 1.17,92
18 Brittany SCHUSSLER LSA CAN CAN 1.18,02
19 LEE Sang-Hwa 이상화 LN3 KOR KOR 1.18,28
19 Gabriele HIRSCHBICHLER LSA GER GER 1.18,28 SB

PR - Personal Record, SB - Season Best

1000m Ladies - Division B 21 November 2010

Rank Name Country Time
1 Hege BØKKO LA2 NOR NOR 1.17,57 SB
2 Yuliya SKOKOVA Юлия Скокова LSA RUS RUS 1.18,20
3 Cindy KLASSEN L30 CAN CAN 1.18,25
4 Jilleanne ROOKARD LSA USA USA 1.18,32
5 Karolina ERBANOVÁ LA1 CZE CZE 1.18,69 SB
6 Olga FATKULINA Ольга Фаткулина LN2 RUS RUS 1.19,04
7 Chiara SIMIONATO L35 ITA ITA 1.19,19 SB
8 Rebekah BRADFORD LSA USA USA 1.19,34
9 LEE Bo-Ra LSA KOR KOR 1.19,37 SB
10 Evgeniia DMITRIEVA LN1 RUS RUS 1.19,47 SB
11 Yuki MATSUDA LSA JPN JPN 1.19,87
12 Yekaterina AYDOVA Екатерина Айдова LA2 KAZ KAZ 1.20,15 SB
13 JIN Peiyu LSA CHN CHN 1.20,26 SB
14 Tatsiana MIKHAILAVA (1987) Татьяна Михайлова LSA BLR BLR 1.20,27
15 QI Shuai LN4 CHN CHN 1.20,33
16 Lauren CHOLEWINSKI LN3 USA USA 1.20,71 SB
17 Anna ROKITA LSA AUT AUT 1.21,71 SB
18 Kaitlyn MCGREGOR LB2 SUI SUI 1.22,11
19 Katarzyna WOŹNIAK LN2 POL POL 1.23,04 SB
20 ZHANG Lu (1988) LN3 CHN CHN 1.23,78

SB - Season Best

Native Language Names