ISU World Cup #1

Tomaszów-Mazowiecki (POL) 12 - 14 November 2021 Source: live.isuresults.eu

500m Women - Division A 12 November 2021

Rank Name Country Time
1 Erin JACKSON LSA USA USA 37,61
2 Nao KODAIRA 小平 奈緒 L35 JPN JPN 37,74
3 Olga FATKULINA Ольга Фаткулина L30 RUS RUS 38,07
4 Angelina GOLIKOVA Ангелина Голикова L30 RUS RUS 38,08
5 Kaja ZIOMEK LSA POL POL 38,09 SB
6 JIN Jingzhu 金京珠 L30 CHN CHN 38,15
7 TIAN Ruining 田芮宁 LSA CHN CHN 38,18
8 Brittany BOWE L30 USA USA 38,19
9 Hanna NIFANTAVA Анна Нифонтова LN3 BLR BLR 38,25
10 Daria KACHANOVA Дарья Качанова LSA RUS RUS 38,33
11 Femke KOK LN2 NED NED 38,36
12 Jutta LEERDAM LN4 NED NED 38,52
13 Arisa GO 郷 亜里砂 L30 JPN JPN 38,56
14 Heather MCLEAN LSA CAN CAN 38,58
15 Maki TSUJI 辻 麻希 L35 JPN JPN 38,68
16 KIM Min-Sun 김민선 LN4 KOR KOR 38,77
17 Brooklyn MCDOUGALL LN4 CAN CAN 38,80
18 KIM Hyun-Yung 김현영 LSA KOR KOR 38,86 SB
19 Marsha HUDEY L30 CAN CAN 38,90
20 Kako YAMANE 山根 佳子 LSA JPN JPN 38,94

SB - Season Best

3000m Women - Division A 12 November 2021

Rank Name Country Time
1 Irene SCHOUTEN L30 NED NED 4.04,00 TR
2 Isabelle WEIDEMANN LSA CAN CAN 4.05,25
3 Francesca LOLLOBRIGIDA L30 ITA ITA 4.06,52
4 Ragne WIKLUND LN3 NOR NOR 4.06,74 SB
5 Joy BEUNE LN4 NED NED 4.06,94
6 Martina SÁBLÍKOVÁ L35 CZE CZE 4.07,46
7 Antoinette de JONG LSA NED NED 4.07,54
8 Ivanie BLONDIN L30 CAN CAN 4.08,08
9 Natalia VORONINA Наталья Воронина LSA RUS RUS 4.09,90
10 Ayano SATO 佐藤 綾乃 LSA JPN JPN 4.10,62
11 Marina ZUEVA Марина Зуева L30 BLR BLR 4.12,26
12 Valerie MALTAIS L30 CAN CAN 4.13,14
13 Nikola ZDRÁHALOVÁ LSA CZE CZE 4.13,76 SB
14 Evgeniia LALENKOVA Евгения Лаленкова L30 RUS RUS 4.14,95
15 Carlijn ACHTEREEKTE L30 NED NED 4.16,06
16 Claudia PECHSTEIN L50 GER GER 4.19,07

TR - Track Record, SB - Season Best

500m Women - Division B 12 November 2021

Rank Name Country Time
1 Andżelika WÓJCIK LSA POL POL 38,26
2 Kimi GOETZ LSA USA USA 38,62
3 Dione VOSKAMP LSA NED NED 38,64
4 Marrit FLEDDERUS LN2 NED NED 38,85
5 ZHANG Lina 张丽娜 LSA CHN CHN 38,93
6 Yekaterina AYDOVA Екатерина Айдова L30 KAZ KAZ 39,05
7 Kaylin IRVINE L30 CAN CAN 39,06
8 Kristina SILAEVA Кристина Силаева LN3 RUS RUS 39,08
9 Michelle de JONG LN3 NED NED 39,16
10 HUANG Yu-Ting L30 TPE TPE 39,31
11 LI Qishi 李奇时 LSA CHN CHN 39,32
12 Sarah WARREN LSA USA USA 39,42
13 PARK Chae-Eun 박채은 LA2 KOR KOR 39,45
14 Julie Nistad SAMSONSEN LN3 NOR NOR 39,59
15 Sophie WARMUTH LA2 GER GER 39,61
16 Sandrine TAS LSA BEL BEL 39,65
17 Mihaela HOGAŞ LN4 ROU ROU 39,71
18 PEI Chong 裴冲 LSA CHN CHN 39,93(4)
19 Anna OSTLENDER LN1 GER GER 39,93(9)
20 Elizaveta AGAFOSHINA Елизавета Агафошина LN2 RUS RUS 39,96
21 Maria Victoria RODRIGUEZ L30 ARG ARG 40,17
22 Ellia SMEDING LSA GBR GBR 40,37
23 Stien VANHOUTTE LSA BEL BEL 40,42
24 Lea-Sophie SCHOLZ LN4 GER GER 40,47
25 Bianca STĂNICĂ LSA ROU ROU 41,13
26 Vera GÜNTERT LSA SUI SUI 41,28

3000m Women - Division B 12 November 2021

Rank Name Country Time
1 Misaki OSHIGIRI 押切 美沙紀 LSA JPN JPN 4.07,65
2 Nadezhda MOROZOVA Надежда Морозова LN4 KAZ KAZ 4.09,42 SB
3 HAN Mei 韩梅 LSA CHN CHN 4.09,45
4 Momoka HORIKAWA 堀川 桃香 LA1 JPN JPN 4.12,82
5 Sanne in 't HOF LSA NED NED 4.13,53
6 Ekaterina SLOEVA Екатерина Слоева LN4 BLR BLR 4.13,60
7 Elena ERANINA Елена Еранина LSA RUS RUS 4.14,15 SB
8 Adake AHENA ER 阿达克 阿合娜尔 LN4 CHN CHN 4.14,26
9 Mia KILBURG-MANGANELLO L30 USA USA 4.14,59
10 Nene SAKAI 酒井 寧子 LSA JPN JPN 4.14,80
11 YIN Qi 殷琦 LSA CHN CHN 4.14,95
12 Elena SOKHRYAKOVA Елена Сохрякова L30 RUS RUS 4.15,83
13 Marit Fjellanger BØHM L30 NOR NOR 4.16,71 SB
14 Michelle UHRIG LSA GER GER 4.18,10
15 Abigail MCCLUSKEY LSA CAN CAN 4.18,29
16 Rin KOSAKA 小坂 凛 LN1 JPN JPN 4.18,40
17 Sofie Karoline HAUGEN LSA NOR NOR 4.18,66
18 Magdalena CZYSZCZOŃ LSA POL POL 4.19,10
19 TAO Jiaying 陶嘉莹 LSA CHN CHN 4.20,34
20 Sandrine TAS LSA BEL BEL 4.21,03 SB
21 Leia BEHLAU LSA GER GER 4.21,34
22 PARK Ji-Woo 박지우 LN4 KOR KOR 4.22,60
23 Dessie WEIGEL LSA USA USA 4.22,65
24 Laura GOMEZ L30 COL COL 4.22,95
25 KIM Bo-Reum 김보름 LSA KOR KOR 4.23,80
26 Anna KOVALEVA Анна Ковалёва LN3 BLR BLR 4.26,32
27 Ramona HÄRDI LSA SUI SUI 4.27,85
28 Nadja WENGER L30 SUI SUI 4.28,01
29 Victoria STIRNEMANN LN1 GER GER 4.29,51
30 Federica MAFFEI LN2 ITA ITA 4.30,59
31 Gemma COOPER L35 GBR GBR 4.37,19
DQ Anastasiia GRIGOREVA (2001) Анастасия Григорьева LN2 RUS RUS DQ

SB - Season Best

500m Women - Division A 13 November 2021

Rank Name Country Time
1 Erin JACKSON LSA USA USA 37,55 TR
2 Angelina GOLIKOVA Ангелина Голикова L30 RUS RUS 37,63 SB
3 Nao KODAIRA 小平 奈緒 L35 JPN JPN 37,78
4 Hanna NIFANTAVA Анна Нифонтова LN3 BLR BLR 37,96
5 TIAN Ruining 田芮宁 LSA CHN CHN 38,09
6 Daria KACHANOVA Дарья Качанова LSA RUS RUS 38,13
7 Arisa GO 郷 亜里砂 L30 JPN JPN 38,19
8 Femke KOK LN2 NED NED 38,21
9 Olga FATKULINA Ольга Фаткулина L30 RUS RUS 38,23
10 Brittany BOWE L30 USA USA 38,24
11 Andżelika WÓJCIK LSA POL POL 38,27
12 Jutta LEERDAM LN4 NED NED 38,33
13 Kaja ZIOMEK LSA POL POL 38,34
14 Dione VOSKAMP LSA NED NED 38,36
15 Kimi GOETZ LSA USA USA 38,44
16 JIN Jingzhu 金京珠 L30 CHN CHN 38,47
17 KIM Min-Sun 김민선 LN4 KOR KOR 38,52
18 Maki TSUJI 辻 麻希 L35 JPN JPN 38,81
19 Heather MCLEAN LSA CAN CAN 38,89
20 Brooklyn MCDOUGALL LN4 CAN CAN 39,15

TR - Track Record, SB - Season Best

1000m Women - Division A 13 November 2021

Rank Name Country Time
1 Brittany BOWE L30 USA USA 1.14,78 TR
2 Miho TAKAGI 髙木 美帆 LSA JPN JPN 1.15,38
3 Nao KODAIRA 小平 奈緒 L35 JPN JPN 1.15,71
4 Angelina GOLIKOVA Ангелина Голикова L30 RUS RUS 1.15,82
5 Jutta LEERDAM LN4 NED NED 1.16,34
6 Antoinette de JONG LSA NED NED 1.16,50(4)
6 Ireen WÜST L35 NED NED 1.16,50(4)
8 LI Qishi 李奇时 LSA CHN CHN 1.16,62
9 Elizaveta GOLUBEVA Елизавета Голубева LSA RUS RUS 1.16,69
10 Femke KOK LN2 NED NED 1.17,02
11 Daria KACHANOVA Дарья Качанова LSA RUS RUS 1.17,04
12 Kimi GOETZ LSA USA USA 1.17,20
13 Karolina BOSIEK LN3 POL POL 1.17,72
14 Andżelika WÓJCIK LSA POL POL 1.17,75
15 Valerie MALTAIS L30 CAN CAN 1.17,88
16 JIN Jingzhu 金京珠 L30 CHN CHN 1.18,01
17 KIM Hyun-Yung 김현영 LSA KOR KOR 1.18,16
18 Marrit FLEDDERUS LN2 NED NED 1.18,48
19 Kaylin IRVINE L30 CAN CAN 1.19,08
DNS Olga FATKULINA Ольга Фаткулина L30 RUS RUS DNS

TR - Track Record

Team Pursuit (6 laps) Women - Division A 13 November 2021

500m Women - Division B 13 November 2021

Rank Name Country Time
1 Michelle de JONG LN3 NED NED 38,62
2 Marrit FLEDDERUS LN2 NED NED 38,67
3 Kristina SILAEVA Кристина Силаева LN3 RUS RUS 38,73
4 Marsha HUDEY L30 CAN CAN 39,05
5 Yekaterina AYDOVA Екатерина Айдова L30 KAZ KAZ 39,06
6 Kaylin IRVINE L30 CAN CAN 39,07
7 HUANG Yu-Ting L30 TPE TPE 39,13
8 ZHANG Lina 张丽娜 LSA CHN CHN 39,17
9 Kako YAMANE 山根 佳子 LSA JPN JPN 39,26
10 KIM Hyun-Yung 김현영 LSA KOR KOR 39,27
11 Elizaveta AGAFOSHINA Елизавета Агафошина LN2 RUS RUS 39,38 PR SB
12 PARK Chae-Eun 박채은 LA2 KOR KOR 39,39 PR SB
13 Julie Nistad SAMSONSEN LN3 NOR NOR 39,57
14 Sophie WARMUTH LA2 GER GER 39,66
15 Sarah WARREN LSA USA USA 39,74
16 PEI Chong 裴冲 LSA CHN CHN 39,77
17 Anna OSTLENDER LN1 GER GER 39,89
18 Maria Victoria RODRIGUEZ L30 ARG ARG 40,23
19 Stien VANHOUTTE LSA BEL BEL 41,02
20 Bianca STĂNICĂ LSA ROU ROU 41,22
DNF Mihaela HOGAŞ LN4 ROU ROU DNF

PR - Personal Record, SB - Season Best

1000m Women - Division B 13 November 2021

Rank Name Country Time
1 Yekaterina AYDOVA Екатерина Айдова L30 KAZ KAZ 1.17,19
2 HAN Mei 韩梅 LSA CHN CHN 1.17,24
3 Nikola ZDRÁHALOVÁ LSA CZE CZE 1.17,99
4 KIM Min-Sun 김민선 LN4 KOR KOR 1.18,05 SB
5 Ekaterina SLOEVA Екатерина Слоева LN4 BLR BLR 1.18,08
6 HUANG Yu-Ting L30 TPE TPE 1.18,10
7 YIN Qi 殷琦 LSA CHN CHN 1.18,12
8 Natalia CZERWONKA L30 POL POL 1.18,15
9 Maddison PEARMAN LSA CAN CAN 1.18,22
10 Brianna BOCOX LSA USA USA 1.18,51
11 Elizaveta AGAFOSHINA Елизавета Агафошина LN2 RUS RUS 1.18,92
12 Erin JACKSON LSA USA USA 1.19,47
13 Kaitlyn MCGREGOR LSA SUI SUI 1.19,49
14 Rin KOSAKA 小坂 凛 LN1 JPN JPN 1.19,57
15 Mihaela HOGAŞ LN4 ROU ROU 1.19,60
16 Lea-Sophie SCHOLZ LN4 GER GER 1.19,70
17 Ellia SMEDING LSA GBR GBR 1.19,76
18 Sandrine TAS LSA BEL BEL 1.19,77
19 Sophie WARMUTH LA2 GER GER 1.19,91
20 Heather MCLEAN LSA CAN CAN 1.19,92
21 Josephine HEIMERL LN2 GER GER 1.20,01
22 PARK Ji-Woo 박지우 LN4 KOR KOR 1.20,20
23 Julie Nistad SAMSONSEN LN3 NOR NOR 1.20,48(4)
24 Martina SÁBLÍKOVÁ L35 CZE CZE 1.20,48(6)
25 Anna OSTLENDER LN1 GER GER 1.20,76
26 Natalia JABRZYK LN2 POL POL 1.21,47
27 PARK Chae-Eun 박채은 LA2 KOR KOR 1.21,62
28 Olga KACZMAREK LN3 POL POL 1.21,99
29 Bianca STĂNICĂ LSA ROU ROU 1.24,62
DNS Maria Victoria RODRIGUEZ L30 ARG ARG DNS
DNS Stien VANHOUTTE LSA BEL BEL DNS
DNS Kako YAMANE 山根 佳子 LSA JPN JPN DNS

SB - Season Best

Team Pursuit (6 laps) Women - Division B 13 November 2021

1500m Women - Division A 14 November 2021

Rank Name Country Time
1 Miho TAKAGI 髙木 美帆 LSA JPN JPN 1.56,00 TR
2 Brittany BOWE L30 USA USA 1.56,60
3 Nadezhda MOROZOVA Надежда Морозова LN4 KAZ KAZ 1.56,92 SB
4 Ireen WÜST L35 NED NED 1.57,28
5 Francesca LOLLOBRIGIDA L30 ITA ITA 1.57,39 SB
6 Ayano SATO 佐藤 綾乃 LSA JPN JPN 1.57,53
7 Antoinette de JONG LSA NED NED 1.57,58
8 Irene SCHOUTEN L30 NED NED 1.58,17
9 HAN Mei 韩梅 LSA CHN CHN 1.58,30
10 Elizaveta GOLUBEVA Елизавета Голубева LSA RUS RUS 1.58,51
11 Ivanie BLONDIN L30 CAN CAN 1.58,62
12 Ragne WIKLUND LN3 NOR NOR 1.59,32
13 Natalia CZERWONKA L30 POL POL 1.59,57
14 Misaki OSHIGIRI 押切 美沙紀 LSA JPN JPN 1.59,93
15 Elena ERANINA Елена Еранина LSA RUS RUS 2.00,04
16 Karolina BOSIEK LN3 POL POL 2.00,24
17 Daria KACHANOVA Дарья Качанова LSA RUS RUS 2.00,74
18 LI Qishi 李奇时 LSA CHN CHN 2.01,52
19 Martina SÁBLÍKOVÁ L35 CZE CZE 2.01,66 SB

TR - Track Record, SB - Season Best

Mass Start (16 laps) Semifinal 1 Women - Division A 14 November 2021

Rank Name Country Time Points
1 Marijke GROENEWOUD LN4 NED NED 8.57,46 60
2 Ivanie BLONDIN L30 CAN CAN 8.58,04 44
3 Francesca LOLLOBRIGIDA L30 ITA ITA 8.58,10 24
4 KIM Bo-Reum 김보름 LSA KOR KOR 8.58,13 10
5 Mia KILBURG-MANGANELLO L30 USA USA 8.58,14 6
6 GUO Dan 郭丹 L30 CHN CHN 8.58,99 6
7 Karolina BOSIEK LN3 POL POL 9.00,35 4
8 Rin KOSAKA 小坂 凛 LN1 JPN JPN 9.02,13 2
9 Michelle UHRIG LSA GER GER 9.03,29 1
10 Sandrine TAS LSA BEL BEL 8.59,05
11 Elena ERANINA Елена Еранина LSA RUS RUS 9.01,21
12 Zuzana KURŠOVÁ LA2 CZE CZE 9.01,49
13 Marit Fjellanger BØHM L30 NOR NOR 9.03,00
14 Laura GOMEZ L30 COL COL 9.03,61
15 Vera GÜNTERT LSA SUI SUI 9.06,28
16 Yauheniya VARABYOVA Евгения Воробьева LSA BLR BLR 9.17,12
17 Katharina THIEN LN3 AUT AUT 9.28,22
DNS Ellia SMEDING LSA GBR GBR DNS

Mass Start (16 laps) Semifinal 2 Women - Division A 14 November 2021

Rank Name Country Time Points
1 Irene SCHOUTEN L30 NED NED 8.31,36 60
2 Elizaveta GOLUBEVA Елизавета Голубева LSA RUS RUS 8.31,47 41
3 PARK Ji-Woo 박지우 LN4 KOR KOR 8.31,96 20
4 LI Qishi 李奇时 LSA CHN CHN 8.32,02 10
5 Dessie WEIGEL LSA USA USA 8.33,50 6
6 Nadezhda MOROZOVA Надежда Морозова LN4 KAZ KAZ 8.34,08 6
7 Valerie MALTAIS L30 CAN CAN 8.36,44 4
8 Marina ZUEVA Марина Зуева L30 BLR BLR 8.36,10 3
9 Momoka HORIKAWA 堀川 桃香 LA1 JPN JPN 8.35,21 2
10 Nikola ZDRÁHALOVÁ LSA CZE CZE 8.36,31 2
11 Natalia JABRZYK LN2 POL POL 9.05,79 1
12 Nadja WENGER L30 SUI SUI 8.37,73
13 Sofie Karoline HAUGEN LSA NOR NOR 8.42,77
14 Gemma COOPER L35 GBR GBR 8.44,19
15 Claudia PECHSTEIN L50 GER GER 8.06,60
16 Noemi BONAZZA LSA ITA ITA 7.44,62
17 Zul ALTAN-OCHIR LSA MGL MGL 7.29,92
DNS Bianca STĂNICĂ LSA ROU ROU DNS

Mass Start (16 laps) Final Women - Division A 14 November 2021

Rank Name Country Time Points
1 Irene SCHOUTEN L30 NED NED 8.25,21 62
2 Ivanie BLONDIN L30 CAN CAN 8.25,49 40
3 Francesca LOLLOBRIGIDA L30 ITA ITA 8.25,65 24
4 Marijke GROENEWOUD LN4 NED NED 8.26,52 12
5 Marina ZUEVA Марина Зуева L30 BLR BLR 8.34,48 7
6 KIM Bo-Reum 김보름 LSA KOR KOR 8.26,70 6
7 GUO Dan 郭丹 L30 CHN CHN 8.26,78 3
8 Rin KOSAKA 小坂 凛 LN1 JPN JPN 8.34,54 3
9 Mia KILBURG-MANGANELLO L30 USA USA 8.27,45 1
10 LI Qishi 李奇时 LSA CHN CHN 8.26,81
11 Elizaveta GOLUBEVA Елизавета Голубева LSA RUS RUS 8.28,89
12 PARK Ji-Woo 박지우 LN4 KOR KOR 8.29,59
13 Valerie MALTAIS L30 CAN CAN 8.31,10
14 Karolina BOSIEK LN3 POL POL 8.32,55
15 Dessie WEIGEL LSA USA USA 8.34,10
16 Nadezhda MOROZOVA Надежда Морозова LN4 KAZ KAZ 8.47,81

1500m Women - Division B 14 November 2021

Rank Name Country Time
1 Isabelle WEIDEMANN LSA CAN CAN 1.59,46
2 Yekaterina AYDOVA Екатерина Айдова L30 KAZ KAZ 1.59,59 SB
3 Nikola ZDRÁHALOVÁ LSA CZE CZE 2.00,21
4 Jorien ter MORS L30 NED NED 2.00,32
5 YIN Qi 殷琦 LSA CHN CHN 2.00,38
6 Maddison PEARMAN LSA CAN CAN 2.00,48
7 Mia KILBURG-MANGANELLO L30 USA USA 2.00,63
8 Alexa SCOTT LN2 CAN CAN 2.00,85
9 Marijke GROENEWOUD LN4 NED NED 2.01,01
10 Elena SOKHRYAKOVA Елена Сохрякова L30 RUS RUS 2.01,08 SB
11 Adake AHENA ER 阿达克 阿合娜尔 LN4 CHN CHN 2.01,23
12 Abigail MCCLUSKEY LSA CAN CAN 2.01,37
13 Momoka HORIKAWA 堀川 桃香 LA1 JPN JPN 2.01,95
14 PARK Ji-Woo 박지우 LN4 KOR KOR 2.02,23 SB
15 Rin KOSAKA 小坂 凛 LN1 JPN JPN 2.02,32
16 Kimi GOETZ LSA USA USA 2.02,49
17 HUANG Yu-Ting L30 TPE TPE 2.02,50
18 Leia BEHLAU LSA GER GER 2.02,59
19 Ellia SMEDING LSA GBR GBR 2.02,80
20 Michelle UHRIG LSA GER GER 2.03,99
21 Brianna BOCOX LSA USA USA 2.04,04
22 Olga KACZMAREK LN3 POL POL 2.05,93
23 Josephine HEIMERL LN2 GER GER 2.06,16

SB - Season Best

Native Language Names