Skating Union of Belarus Cup #2

Minsk (BLR) 17 - 18 October 2020 Source: A. Kalinovskaya

500m Men 17 October 2020

1500m Men 17 October 2020

500m Men - Junior A/B 17 October 2020

Rank Name Country Time
1 Ilya PIATROU Илья Петров MB2 BLR BLR 38,72
2 Nikita MIGDALEV Никита Мигдалёв MB2 BLR BLR 39,20 PR SB
3 Dzmitry DZIUSAU Дмитрий Дюсов MB2 BLR BLR 39,40
4 Igor KNIAZEV Игорь Князев MB1 BLR BLR 39,46 PR SB
5 Dzianis PUCHKOU Денис Пучков MB2 BLR BLR 39,62 SB
6 Viktar KAZLOU Виктор Козлов MB2 BLR BLR 39,77 PR SB
7 Makar PANKRATSENKAU Макар Понкратенков MA1 BLR BLR 40,00 PR SB
8 Andrei HERMAN Андрей Герман MA1 BLR BLR 40,19
9 Artsiom STSEPANENKA (2002) Артём Степаненко MA1 BLR BLR 40,28
10 Zakhar YAKAULEU Захар Яковлев MB2 BLR BLR 40,86 SB
11 Artsiom SHARAMET Артём Шеремет MA2 BLR BLR 40,95 SB
12 Artsiom BARAZNOUSKI MB2 BLR BLR 40,98
13 Anton MIKHEYEU Антон Михеев MB2 BLR BLR 41,11
14 Ivan NAUMOV Иван Наумов MA1 BLR BLR 41,23 SB
15 Taras KUPRYIANAU Тарас Куприянов MB2 BLR BLR 41,36 SB
16 Valerey MAKHNOVICH Валерий Махнович MB2 BLR BLR 41,59 PR SB
17 Aliaksei YASHYNSKI MB1 BLR BLR 41,63 PR SB
18 Ivan FURSA MB2 BLR BLR 41,78
19 Uladzimir ILYUSHYN Владимир Ильюшин MB1 BLR BLR 41,98 SB
20 Mikita BADZIULIA Никита Бадюля MA2 BLR BLR 42,58
21 Roman GAVRILCHIK Роман Гаврильчик MB1 BLR BLR 43,20 SB
22 Daniil IVANOV (2003) Даниил Иванов MB2 BLR BLR 44,45 PR SB
23 Roman VOLODKO Роман Володько MB1 BLR BLR 45,02 PR SB
24 Yauheni KACHAN Евгений Качан MB1 BLR BLR 45,21 PR SB
25 Arseny BEZKREVNUY MB1 BLR BLR 45,59 PR SB
26 Ivan ANISKOV Иван Анисков M? BLR BLR 46,07 SB
27 Kanstantsin KRUPIANKOU Константин Крупенков MB1 BLR BLR 46,75
28 Yahor YEUSTSIGNEYEU Егор Евстигнеев MB2 BLR BLR 47,22 PR SB
29 Aliaksandr SHYSTSIKAU M? BLR BLR 47,43 PR SB

PR - Personal Record, SB - Season Best

1500m Men - Junior A/B 17 October 2020

Rank Name Country Time
1 Nikita MIGDALEV Никита Мигдалёв MB2 BLR BLR 2.00,24 PR SB
2 Viktar KAZLOU Виктор Козлов MB2 BLR BLR 2.02,68 PR SB
3 Ivan FURSA MB2 BLR BLR 2.08,01 SB
4 Artsiom STSEPANENKA (2002) Артём Степаненко MA1 BLR BLR 2.08,44
5 Dzianis PUCHKOU Денис Пучков MB2 BLR BLR 2.09,42
6 Roman GAVRILCHIK Роман Гаврильчик MB1 BLR BLR 2.13,58 PR SB
7 Aliaksei YASHYNSKI MB1 BLR BLR 2.14,41
8 Valerey MAKHNOVICH Валерий Махнович MB2 BLR BLR 2.14,44 PR SB
9 Anton MIKHEYEU Антон Михеев MB2 BLR BLR 2.18,47 SB
10 Ivan ANISKOV Иван Анисков M? BLR BLR 2.21,28 PR SB
11 Yauheni KACHAN Евгений Качан MB1 BLR BLR 2.22,30 PR SB
12 Yahor YEUSTSIGNEYEU Егор Евстигнеев MB2 BLR BLR 2.27,20 PR SB
DNS Daniil IVANOV (2003) Даниил Иванов MB2 BLR BLR DNS

PR - Personal Record, SB - Season Best

500m Men - Junior C/D 17 October 2020

Rank Name Country Time
1 Mikita SHYKALAU MC2 BLR BLR 41,46 PR SB
2 Kiryl PIATROU Кирилл Петров MC1 BLR BLR 42,23 PR SB
3 Andrei ALEKSANDROVICH MC1 BLR BLR 42,45
4 Aleksey MANULIK Алексей Манулик MC2 BLR BLR 42,67 PR SB
5 Siarhei CHARANKOU MC2 BLR BLR 42,72 PR SB
6 Artsemii ZGIROUSKY M? BLR BLR 42,77 PR SB
7 Mikita MARCHENKA Никита Марченко MC1 BLR BLR 42,87 PR SB
8 Nazar YAKAULEU Назар Яковлев MC1 BLR BLR 43,25 SB
9 Ivan LAZARCHIK M? BLR BLR 44,00 PR SB
10 Danila ASHUIKA MC2 BLR BLR 44,77 PR SB
11 Daniil MAKARKOV Даниил Макарков MB1 BLR BLR 46,25
12 Mikita METSECHKO M? BLR BLR 46,83 PR SB
13 Timur SVITIN MC1 BLR BLR 47,26
14 Uladzuslau GOSHA MC1 BLR BLR 47,50 PR SB
15 Ivan DAMARATSKI MC2 BLR BLR 48,27 PR SB
16 Serhei PAVLOV M? BLR BLR 48,37 PR SB
17 Patrokl KUPTSOU Патрокл Купцов MYC BLR BLR 48,41 PR SB
18 Hleb PRAZHEVALSKI MC1 BLR BLR 48,46 PR SB
19 Maksim CHAREPKIN Максим Черепкин MYB BLR BLR 49,60
20 Mihail VODNEV M? BLR BLR 50,00 PR SB
21 Aliaksandr HLUKHOUSKI Александр Глуховский MC1 BLR BLR 50,05 PR SB
22 Madest ABRAMAU MC2 BLR BLR 50,16 SB
23 Ivan NOVIKAU MYB BLR BLR 50,43 PR SB
24 Albert RUDZEVICH MYC BLR BLR 50,62 PR SB
25 Gleb BOLGOV Глеб Болгов MYB BLR BLR 51,56 SB
26 Aliaksandr DUDAREV M? BLR BLR 52,35 PR SB
27 Yahor CHELIUBEYEU MC1 BLR BLR 52,74
28 Mikita TOKACH Никита Токач MC1 BLR BLR 52,84 PR SB
29 Stanislau RAMANENKA MYB BLR BLR 53,49
30 Pavel KUGEIKO MYB BLR BLR 53,94
31 Zakhar ANDRUKEVICH Захар Андрукевич MYD BLR BLR 54,49
32 Artsiom SHUSTIKAU MYA BLR BLR 54,92 PR SB
33 Aleksey RYABCEV M? BLR BLR 54,99 PR SB
34 Ilya KOLESNIKOV MYB BLR BLR 56,09 PR SB
35 Yaraslau HUZKOU MYA BLR BLR 56,60
36 Sergei GABRALEV MYA BLR BLR 58,51
37 Klim DZIAMIDAU MYA BLR BLR 59,10 PR SB
38 Leanid HUBKIN MYC BLR BLR 59,94 PR SB
39 Anton TRAFIMOV MC1 BLR BLR 1.04,99 PR SB
40 Yagor BABARIKO MC1 BLR BLR 1.05,76
41 Yauheni SALDATSENKA MYB BLR BLR 1.06,06 SB
DNS Victor DEMIANOVICH M? BLR BLR DNS
DNS Artem DEMIANOVICH M? BLR BLR DNS
DQ Anton ZBOROVSKI MC2 BLR BLR DQ

PR - Personal Record, SB - Season Best

1500m Men - Junior C/D 17 October 2020

Rank Name Country Time
1 Andrei ALEKSANDROVICH MC1 BLR BLR 2.11,06 PR SB
2 Mikita SHYKALAU MC2 BLR BLR 2.13,25 PR SB
3 Kiryl PIATROU Кирилл Петров MC1 BLR BLR 2.16,73 PR SB
4 Artsemii ZGIROUSKY M? BLR BLR 2.16,74 PR SB
5 Aleksey MANULIK Алексей Манулик MC2 BLR BLR 2.19,55 PR SB
6 Mikita MARCHENKA Никита Марченко MC1 BLR BLR 2.20,32 PR SB
7 Danila ASHUIKA MC2 BLR BLR 2.21,44 PR SB
8 Nazar YAKAULEU Назар Яковлев MC1 BLR BLR 2.21,68 PR SB
9 Ivan LAZARCHIK M? BLR BLR 2.27,81 PR SB
10 Timur SVITIN MC1 BLR BLR 2.29,03
11 Serhei PAVLOV M? BLR BLR 2.31,65 PR SB
12 Anton ZBOROVSKI MC2 BLR BLR 2.33,08 PR SB
13 Patrokl KUPTSOU Патрокл Купцов MYC BLR BLR 2.34,53 PR SB
14 Hleb PRAZHEVALSKI MC1 BLR BLR 2.34,94 SB
15 Maksim CHAREPKIN Максим Черепкин MYB BLR BLR 2.36,42 PR SB
16 Ivan DAMARATSKI MC2 BLR BLR 2.36,52 PR SB
17 Gleb BOLGOV Глеб Болгов MYB BLR BLR 2.37,78 PR SB
18 Dmitry GRIGOROVICH M? BLR BLR 2.40,84 PR SB
19 Albert RUDZEVICH MYC BLR BLR 2.41,67 PR SB
20 Yahor CHELIUBEYEU MC1 BLR BLR 2.42,34 PR SB
21 Aleksey RYABCEV M? BLR BLR 2.59,30 PR SB

PR - Personal Record, SB - Season Best

1000m Men 18 October 2020

Rank Name Country Time
1 Mikita KANONIK Никита Каноник MN1 BLR BLR 1.14,82 SB
2 Herman LOSEU Герман Лосев MN3 BLR BLR 1.15,63
3 Ivan KARPOVICH Иван Карпович MN1 BLR BLR 1.17,04
4 Yury SIAMENAU MN2 BLR BLR 1.19,98
DNF Evgenij MOZHEIKO MN1 BLR BLR DNF

SB - Season Best

3000m Men 18 October 2020

Rank Name Country Time
1 Victor RUDENKO Виктор Руденко MN3 BLR BLR 4.00,71 PR SB
2 Aliaksei KIRPICHNIK Алексей Кирпичник MSA BLR BLR 4.10,29 SB
3 Yauheni BOLHAU Евгений Болгов MN3 BLR BLR 4.10,65
4 Ivan KARPOVICH Иван Карпович MN1 BLR BLR 4.22,04
WDR Evgenij MOZHEIKO MN1 BLR BLR WDR

PR - Personal Record, SB - Season Best

1000m Men - Junior A/B 18 October 2020

Rank Name Country Time
1 Anton BRANKOVSKIY Антон Бранковский MA1 BLR BLR 1.14,08 PR SB
2 Pavel BRANKOVSKIY Павел Бранковский MA1 BLR BLR 1.16,12 PR SB
3 Max FIODARAV (2002) Максим Федоров MA1 BLR BLR 1.16,51 SB
4 Andrei HERMAN Андрей Герман MA1 BLR BLR 1.17,25
5 Nikita MIGDALEV Никита Мигдалёв MB2 BLR BLR 1.17,34 PR SB
6 Viktar KAZLOU Виктор Козлов MB2 BLR BLR 1.18,31 PR SB
7 Yauheni LIAUKO MA2 BLR BLR 1.19,15
8 Makar PANKRATSENKAU Макар Понкратенков MA1 BLR BLR 1.19,53 PR SB
9 Artsiom STSEPANENKA (2002) Артём Степаненко MA1 BLR BLR 1.22,00
10 Taras KUPRYIANAU Тарас Куприянов MB2 BLR BLR 1.23,04 SB
11 Artsiom SHARAMET Артём Шеремет MA2 BLR BLR 1.23,06 SB
12 Ivan FURSA MB2 BLR BLR 1.24,12
13 Aliaksei YASHYNSKI MB1 BLR BLR 1.24,66 SB
14 Valerey MAKHNOVICH Валерий Махнович MB2 BLR BLR 1.25,19 PR SB
15 Anton MIKHEYEU Антон Михеев MB2 BLR BLR 1.25,29 SB
16 Uladzimir ILYUSHYN Владимир Ильюшин MB1 BLR BLR 1.25,40 PR SB
17 Roman GAVRILCHIK Роман Гаврильчик MB1 BLR BLR 1.26,23 PR SB
18 Yauheni KACHAN Евгений Качан MB1 BLR BLR 1.31,00 PR SB
19 Kanstantsin KRUPIANKOU Константин Крупенков MB1 BLR BLR 1.31,61 PR SB
20 Ivan ANISKOV Иван Анисков M? BLR BLR 1.32,89 PR SB
21 Yahor YEUSTSIGNEYEU Егор Евстигнеев MB2 BLR BLR 1.33,67 SB
22 Arseny BEZKREVNUY MB1 BLR BLR 1.39,57
DNS Mikita BADZIULIA Никита Бадюля MA2 BLR BLR DNS
WDR Dzmitry DZIUSAU Дмитрий Дюсов MB2 BLR BLR WDR

PR - Personal Record, SB - Season Best

3000m Men - Junior A/B 18 October 2020

Rank Name Country Time
1 Igor KNIAZEV Игорь Князев MB1 BLR BLR 4.33,92
2 Viktar KAZLOU Виктор Козлов MB2 BLR BLR 4.37,64 PR SB
3 Roman VOLODKO Роман Володько MB1 BLR BLR 4.52,93 PR SB
4 Valerey MAKHNOVICH Валерий Махнович MB2 BLR BLR 4.59,21 PR SB
5 Yauheni KACHAN Евгений Качан MB1 BLR BLR 5.03,33
DNS Nikita MIGDALEV Никита Мигдалёв MB2 BLR BLR DNS

PR - Personal Record, SB - Season Best

5000m Men - Junior A/B 18 October 2020

Rank Name Country Time
1 Ivan NAUMOV Иван Наумов MA1 BLR BLR 7.46,33 PR SB
2 Andrei ILYUTSIK Андрей Ильютик MB2 BLR BLR 7.59,67 PR SB

PR - Personal Record, SB - Season Best

500m Men - Junior C/D 18 October 2020

Rank Name Country Time
1 Andrei ALEKSANDROVICH MC1 BLR BLR 41,79 PR SB
2 Kiryl PIATROU Кирилл Петров MC1 BLR BLR 42,08 PR SB
3 Siarhei CHARANKOU MC2 BLR BLR 42,43 PR SB
4 Aleksey MANULIK Алексей Манулик MC2 BLR BLR 42,53 PR SB
5 Mikita MARCHENKA Никита Марченко MC1 BLR BLR 42,90
6 Artsemii ZGIROUSKY M? BLR BLR 43,62
7 Nazar YAKAULEU Назар Яковлев MC1 BLR BLR 43,77
8 Danila ASHUIKA MC2 BLR BLR 44,28 PR SB
9 Timur SVITIN MC1 BLR BLR 45,67
10 Daniil MAKARKOV Даниил Макарков MB1 BLR BLR 46,13 PR SB
11 Mikita METSECHKO M? BLR BLR 46,68 PR SB
12 Uladzuslau GOSHA MC1 BLR BLR 47,12 PR SB
13 Serhei PAVLOV M? BLR BLR 47,52 PR SB
14 Anton ZBOROVSKI MC2 BLR BLR 47,66 PR SB
15 Hleb PRAZHEVALSKI MC1 BLR BLR 47,77 PR SB
16 Ivan DAMARATSKI MC2 BLR BLR 47,82 PR SB
17 Dmitry GRIGOROVICH M? BLR BLR 48,49 PR SB
18 Patrokl KUPTSOU Патрокл Купцов MYC BLR BLR 49,36
19 Maksim CHAREPKIN Максим Черепкин MYB BLR BLR 49,46
20 Pavel ILLARIONOV MC2 BLR BLR 49,60 PR SB
21 Ivan NOVIKAU MYB BLR BLR 49,67 PR SB
22 Albert RUDZEVICH MYC BLR BLR 49,73 PR SB
23 Sergei GABRALEV MYA BLR BLR 50,38 PR SB
24 Aliaksandr DUDAREV M? BLR BLR 51,01 PR SB
25 Fiodar DANILAU Федор Данилов MYA BLR BLR 51,21 SB
26 Gleb BOLGOV Глеб Болгов MYB BLR BLR 51,24 SB
27 Rastsislau HUZEYEU M? BLR BLR 51,99 PR SB
28 Pavel KUGEIKO MYB BLR BLR 52,17 PR SB
29 Stanislau RAMANENKA MYB BLR BLR 52,57 PR SB
30 Yahor CHELIUBEYEU MC1 BLR BLR 52,73
31 Mikita TOKACH Никита Токач MC1 BLR BLR 52,83 PR SB
32 Yagor BABARIKO MC1 BLR BLR 53,66 PR SB
33 Anton TRAFIMOV MC1 BLR BLR 54,26 PR SB
34 Oskar GRIGORYEV Оскар Григорьев MYB BLR BLR 54,38
35 Zakhar ANDRUKEVICH Захар Андрукевич MYD BLR BLR 54,41
36 Ihar SHYNKEVICH Игорь Шинкевич MYB BLR BLR 54,50
37 Yaraslau HUZKOU MYA BLR BLR 54,51 SB
38 Aleksey RYABCEV M? BLR BLR 54,97 PR SB
39 Tsimafei DYDYSHKA Тимофей Дыдышко MYA BLR BLR 55,27 SB
40 Ilya KOLESNIKOV MYB BLR BLR 55,83 PR SB
41 Leanid HUBKIN MYC BLR BLR 58,36 PR SB
42 Klim DZIAMIDAU MYA BLR BLR 59,01 PR SB
43 Artsiom SHUSTIKAU MYA BLR BLR 1.05,38
44 Yauheni SALDATSENKA MYB BLR BLR 1.16,16
45 Victor DEMIANOVICH M? BLR BLR 1.16,26 SB
46 Mihail VODNEV M? BLR BLR 1.35,84

PR - Personal Record, SB - Season Best

1000m Men - Junior C/D 18 October 2020

Rank Name Country Time
1 Andrei ALEKSANDROVICH MC1 BLR BLR 1.23,29 PR SB
2 Mikita SHYKALAU MC2 BLR BLR 1.24,32 PR SB
3 Kiryl PIATROU Кирилл Петров MC1 BLR BLR 1.26,60 PR SB
4 Aleksey MANULIK Алексей Манулик MC2 BLR BLR 1.27,15 PR SB
5 Artsemii ZGIROUSKY M? BLR BLR 1.27,51 PR SB
6 Mikita MARCHENKA Никита Марченко MC1 BLR BLR 1.29,43 PR SB
7 Nazar YAKAULEU Назар Яковлев MC1 BLR BLR 1.29,52 SB
8 Ivan LAZARCHIK M? BLR BLR 1.30,43 PR SB
9 Danila ASHUIKA MC2 BLR BLR 1.30,93 PR SB
10 Timur SVITIN MC1 BLR BLR 1.35,45
11 Hleb PRAZHEVALSKI MC1 BLR BLR 1.36,57 PR SB
12 Daniil MAKARKOV Даниил Макарков MB1 BLR BLR 1.38,00 PR SB
13 Mikita METSECHKO M? BLR BLR 1.39,22 PR SB
14 Anton ZBOROVSKI MC2 BLR BLR 1.40,20 PR SB
15 Serhei PAVLOV M? BLR BLR 1.40,58 SB
16 Maksim CHAREPKIN Максим Черепкин MYB BLR BLR 1.40,91 SB
17 Ivan DAMARATSKI MC2 BLR BLR 1.41,01
18 Aliaksandr HLUKHOUSKI Александр Глуховский MC1 BLR BLR 1.41,95
19 Dmitry GRIGOROVICH M? BLR BLR 1.43,02 PR SB
20 Albert RUDZEVICH MYC BLR BLR 1.43,46 PR SB
21 Gleb BOLGOV Глеб Болгов MYB BLR BLR 1.44,01 SB
22 Uladzuslau GOSHA MC1 BLR BLR 1.44,04 PR SB
23 Yahor CHELIUBEYEU MC1 BLR BLR 1.46,99
24 Ivan NOVIKAU MYB BLR BLR 1.47,40 PR SB
25 Aliaksandr DUDAREV M? BLR BLR 1.54,19 PR SB
26 Anton TRAFIMOV MC1 BLR BLR 1.54,23 PR SB
27 Zakhar ANDRUKEVICH Захар Андрукевич MYD BLR BLR 1.54,36 PR SB
28 Aleksey RYABCEV M? BLR BLR 1.56,16 PR SB
29 Yaraslau HUZKOU MYA BLR BLR 1.57,95
30 Yagor BABARIKO MC1 BLR BLR 1.59,69 PR SB
31 Artsiom SHUSTIKAU MYA BLR BLR 2.04,09 PR SB
32 Leanid HUBKIN MYC BLR BLR 2.07,14 PR SB
33 Victor DEMIANOVICH M? BLR BLR 2.33,09 SB
34 Mihail VODNEV M? BLR BLR 3.03,56 SB
DNS Pavel ILLARIONOV MC2 BLR BLR DNS
DQ Stanislau RAMANENKA MYB BLR BLR DQ

PR - Personal Record, SB - Season Best

3000m Men - Junior C/D 18 October 2020

Rank Name Country Time
1 Artsemii ZGIROUSKY M? BLR BLR 4.50,04 PR SB
2 Siarhei CHARANKOU MC2 BLR BLR 4.51,03 PR SB

PR - Personal Record, SB - Season Best

500m Men - Out of Competition 18 October 2020

Rank Name Country Time
1 Herman LOSEU Герман Лосев MN3 BLR BLR 37,87 SB
2 Ilya PIATROU Илья Петров MB2 BLR BLR 38,93
3 Yury SIAMENAU MN2 BLR BLR 39,09
4 Dzmitry DZIUSAU Дмитрий Дюсов MB2 BLR BLR 39,43
5 Igor KNIAZEV Игорь Князев MB1 BLR BLR 39,51
6 Yauheni LIAUKO MA2 BLR BLR 39,58
7 Makar PANKRATSENKAU Макар Понкратенков MA1 BLR BLR 40,00 PR SB
8 Artsiom STSEPANENKA (2002) Артём Степаненко MA1 BLR BLR 40,92
9 Artsiom BARAZNOUSKI MB2 BLR BLR 41,17
10 Kanstantsin KRUPIANKOU Константин Крупенков MB1 BLR BLR 44,86 PR SB
11 Yahor YEUSTSIGNEYEU Егор Евстигнеев MB2 BLR BLR 46,15 PR SB

PR - Personal Record, SB - Season Best

Native Language Names