Minsk Open Cup

Minsk (BLR) 26 September 2020 Source: P. Volodko

500m Men 26 September 2020

Rank Name Country Time
1 Mikita KANONIK Никита Каноник MN1 BLR BLR 37,89 SB
2 Herman LOSEU Герман Лосев MN3 BLR BLR 38,46
3 Evgenij MOZHEIKO MN1 BLR BLR 38,98
4 Ivan KARPOVICH Иван Карпович MN1 BLR BLR 39,24
5 Yury SIAMENAU MN2 BLR BLR 39,33 SB
6 Uladzislau ZAPOIKIN Владислав Запойкин MN3 BLR BLR 39,52
DNF Stefan NEUMIARZHYTSKI Стефан Невмержицкий MN3 BLR BLR DNF

SB - Season Best

1000m Men 26 September 2020

Rank Name Country Time
1 Mikita KANONIK Никита Каноник MN1 BLR BLR 1.15,49
2 Herman LOSEU Герман Лосев MN3 BLR BLR 1.15,72
3 Ivan KARPOVICH Иван Карпович MN1 BLR BLR 1.16,99
4 Yury SIAMENAU MN2 BLR BLR 1.19,10

1500m Men 26 September 2020

Rank Name Country Time
1 Evgenij MOZHEIKO MN1 BLR BLR 1.59,64 SB

SB - Season Best

500m Men - Junior A 26 September 2020

Rank Name Country Time
1 Pavel BRANKOVSKIY Павел Бранковский MA1 BLR BLR 37,60 PR SB
2 Yauheni LIAUKO MA2 BLR BLR 39,20
3 Mikita BADZIULIA Никита Бадюля MA2 BLR BLR 41,27 SB
4 Artsiom SHARAMET Артём Шеремет MA2 BLR BLR 41,40 SB
5 Ivan KALIADKA MA1 BLR BLR 1.05,28 SB

PR - Personal Record, SB - Season Best

1000m Men - Junior A 26 September 2020

Rank Name Country Time
1 Ivan NAUMOV Иван Наумов MA1 BLR BLR 1.23,59 SB
DNS Artsiom SHARAMET Артём Шеремет MA2 BLR BLR DNS

SB - Season Best

1500m Men - Junior A 26 September 2020

Rank Name Country Time
1 Andrei HERMAN Андрей Герман MA1 BLR BLR 1.57,19 SB
2 Max FIODARAV (2002) Максим Федоров MA1 BLR BLR 1.57,58 SB

SB - Season Best

500m Men - Junior B 26 September 2020

1000m Men - Junior B 26 September 2020

Rank Name Country Time
1 Dzmitry DZIUSAU Дмитрий Дюсов MB2 BLR BLR 1.17,70 SB
2 Viktar KAZLOU Виктор Козлов MB2 BLR BLR 1.18,65 PR SB
3 Andrei ILYUTSIK Андрей Ильютик MB2 BLR BLR 1.20,14 PR SB
4 Igor KNIAZEV Игорь Князев MB1 BLR BLR 1.20,48
5 Ivan FURSA MB2 BLR BLR 1.22,00
6 Dzianis PUCHKOU Денис Пучков MB2 BLR BLR 1.22,20
7 Artsiom BARAZNOUSKI MB2 BLR BLR 1.22,40
8 Valerey MAKHNOVICH Валерий Махнович MB2 BLR BLR 1.27,10 PR SB
9 Yauheni KACHAN Евгений Качан MB1 BLR BLR 1.31,11 PR SB
10 Kanstantsin KRUPIANKOU Константин Крупенков MB1 BLR BLR 1.32,47 PR SB
11 Arseny BEZKREVNUY MB1 BLR BLR 1.33,72 PR SB
DNS Aliaksei YASHYNSKI MB1 BLR BLR DNS

PR - Personal Record, SB - Season Best

1500m Men - Junior B 26 September 2020

Rank Name Country Time
1 Uladzimir ILYUSHYN Владимир Ильюшин MB1 BLR BLR 2.14,52 PR SB
2 Daniil IVANOV (2003) Даниил Иванов MB2 BLR BLR 2.17,77 PR SB
DNS Zakhar YAKAULEU Захар Яковлев MB2 BLR BLR DNS

PR - Personal Record, SB - Season Best

500m Men - Junior C 26 September 2020

Rank Name Country Time
1 Mikita SHYKALAU MC2 BLR BLR 41,55 PR SB
2 Kiryl PIATROU Кирилл Петров MC1 BLR BLR 42,72 PR SB
3 Siarhei CHARANKOU MC2 BLR BLR 42,91 SB
4 Nazar YAKAULEU Назар Яковлев MC1 BLR BLR 43,38 SB
5 Aleksey MANULIK Алексей Манулик MC2 BLR BLR 43,69 SB
6 Mikita MARCHENKA Никита Марченко MC1 BLR BLR 43,82
7 Danila ASHUIKA MC2 BLR BLR 45,12 PR SB
8 Timur SVITIN MC1 BLR BLR 45,49 PR SB
9 Dzmitritry MAZALSKIY MC1 BLR BLR 46,54 PR SB
10 Ivan DAMARATSKI MC2 BLR BLR 48,99 PR SB
11 Uladzuslau GOSHA MC1 BLR BLR 51,99 PR SB
12 Pavel ILLARIONOV MC2 BLR BLR 52,28 SB
13 Yahor CHELIUBEYEU MC1 BLR BLR 52,58 PR SB
14 Aliaksandr DUDAREV M? BLR BLR 56,15 PR SB
15 Yagor BABARIKO MC1 BLR BLR 58,06 SB
16 Maksim ZHELEZNYI MC1 BLR BLR 1.00,67 PR SB
17 Anton ZBOROVSKI MC2 BLR BLR 1.01,12
DNS Andrei ALEKSANDROVICH MC1 BLR BLR DNS
DNS Evgeniy KOSHUR MYA BLR BLR DNS
DQ Anton TRAFIMOV MC1 BLR BLR DQ

PR - Personal Record, SB - Season Best

1000m Men - Junior C 26 September 2020

Rank Name Country Time
1 Siarhei CHARANKOU MC2 BLR BLR 1.26,19 SB
2 Aleksey MANULIK Алексей Манулик MC2 BLR BLR 1.29,37 SB
3 Nazar YAKAULEU Назар Яковлев MC1 BLR BLR 1.29,52 SB
4 Danila ASHUIKA MC2 BLR BLR 1.32,30 PR SB
5 Ivan DAMARATSKI MC2 BLR BLR 1.40,69 PR SB
6 Aliaksandr HLUKHOUSKI Александр Глуховский MC1 BLR BLR 1.40,97 PR SB
7 Anton ZBOROVSKI MC2 BLR BLR 1.42,84 PR SB
8 Yahor CHELIUBEYEU MC1 BLR BLR 1.45,42 PR SB
9 Mikita TOKACH Никита Токач MC1 BLR BLR 1.47,64 PR SB
10 Timur SVITIN MC1 BLR BLR 1.48,57

PR - Personal Record, SB - Season Best

1500m Men - Junior C 26 September 2020

Rank Name Country Time
1 Mikita SHYKALAU MC2 BLR BLR 2.16,68 SB

SB - Season Best

500m Men - Junior D 26 September 2020

Rank Name Country Time
1 Radomir MININ MYB BLR BLR 45,03
2 Fiodar DANILAU Федор Данилов MYA BLR BLR 52,90 SB
3 Pavel KUGEIKO MYB BLR BLR 53,75 PR SB
4 Zakhar ANDRUKEVICH Захар Андрукевич MYD BLR BLR 54,16 PR SB
5 Oskar GRIGORYEV Оскар Григорьев MYB BLR BLR 54,27 PR SB
6 Ihar SHYNKEVICH Игорь Шинкевич MYB BLR BLR 54,32 PR SB
7 Ilya KOLESNIKOV MYB BLR BLR 58,32
8 Tsimafei KANDRAKOU MYB BLR BLR 59,01 PR SB
9 Klim DZIAMIDAU MYA BLR BLR 59,92 SB
10 Leanid HUBKIN MYC BLR BLR 1.00,99 PR SB
11 Aleh MATSIAS Олег Матяс MYC BLR BLR 1.01,00 PR SB
12 Barys NIFANTAU MYC BLR BLR 1.03,13
13 Stepan MELNIKAU MYC BLR BLR 1.05,07 PR SB
14 Evgeniy SOBOLEV MYB BLR BLR 1.13,82 PR SB
DQ Yury ILYUTSIK MA2 BLR BLR DQ

PR - Personal Record, SB - Season Best

1000m Men - Junior D 26 September 2020

Rank Name Country Time
1 Patrokl KUPTSOU Патрокл Купцов MYC BLR BLR 1.41,11 PR SB
2 Zakhar ANDRUKEVICH Захар Андрукевич MYD BLR BLR 1.55,71
3 Leanid HUBKIN MYC BLR BLR 2.14,00 PR SB

PR - Personal Record, SB - Season Best

Native Language Names