Skating Union of Belarus Cup #1

Minsk (BLR) 29 - 30 August 2020 Source: P. Volodko

500m Ladies 29 August 2020

1500m Ladies 29 August 2020

Rank Name Country Time
1 Mariia SHOSTAK Марія Шостак LN1 BLR BLR 2.18,21 SB

SB - Season Best

500m Ladies - Junior A/B 29 August 2020

1500m Ladies - Junior A/B 29 August 2020

500m Ladies - Junior C/D 29 August 2020

Rank Name Country Time
1 Vlada BAHDANAVA LC2 BLR BLR 45,79 SB
2 Aryna POLAZAVA LC2 BLR BLR 47,06 SB
3 Valeryia YAKIMENKA Валерия Якименко LC2 BLR BLR 47,11 SB
4 Yuliya MALIUKEVICH Юлия Малюкевич LC1 BLR BLR 47,13 SB
5 Darya PARASHKOVA Дарья Парашкова LC2 BLR BLR 47,30 PR SB
6 Dana ALEKSANDRONAK Дана Александрёнок LC1 BLR BLR 48,02 PR SB
7 Palina SIVETS Полина Сивец LYA BLR BLR 48,65 SB
8 Darya CHARNIAKOVA LYA BLR BLR 48,84 PR SB
9 Katsiaryna YESHMAN Екатерина Ешман LC1 BLR BLR 48,95 SB
10 Dana AGARKOVA Дана Агаркова LYC BLR BLR 49,14 PR SB
11 Viktoryia KASTSENICH LC2 BLR BLR 49,78 SB
12 Kristina RADIONOVA Кристина Радионова LC2 BLR BLR 52,31 PR SB
13 Rina VAITSENKOVA LYA BLR BLR 52,64 PR SB
14 Marharyta OKUNEVA LC2 BLR BLR 52,72 PR SB
15 Darya SCHEBLYAKOVA LC1 BLR BLR 53,96 SB
16 Valeria AROCHKA LYA BLR BLR 55,60 SB
17 Juliana KRUKAVA LYD BLR BLR 56,97 PR SB
18 Maryia DAVYDAVA LC2 BLR BLR 57,30 PR SB
19 Arina FURS L? BLR BLR 57,51 PR SB
20 Elizaveta GOTOVKO LC1 BLR BLR 1.04,69 SB

PR - Personal Record, SB - Season Best

1500m Ladies - Junior C/D 29 August 2020

Rank Name Country Time
1 Valeryia YAKIMENKA Валерия Якименко LC2 BLR BLR 2.26,34 SB
2 Aryna POLAZAVA LC2 BLR BLR 2.26,93 PR SB
3 Dana ALEKSANDRONAK Дана Александрёнок LC1 BLR BLR 2.30,70 PR SB
4 Darya PARASHKOVA Дарья Парашкова LC2 BLR BLR 2.33,71 PR SB
5 Vlada BAHDANAVA LC2 BLR BLR 2.35,14 SB
6 Kristina RADIONOVA Кристина Радионова LC2 BLR BLR 2.39,77 PR SB
7 Marharyta OKUNEVA LC2 BLR BLR 2.41,24 PR SB
8 Viktoryia KASTSENICH LC2 BLR BLR 2.44,89 PR SB

PR - Personal Record, SB - Season Best

500m Ladies 30 August 2020

Rank Name Country Time
1 Hanna NIFANTAVA Анна Нифонтова LN2 BLR BLR 39,43 SB
2 Yauheniya VARABYEVA Евгения Воробьева LN4 BLR BLR 40,81

SB - Season Best

1000m Ladies 30 August 2020

3000m Ladies 30 August 2020

Rank Name Country Time
1 Marina ZUEVA Марина Зуева LSA BLR BLR 4.17,14 SB
2 Anna KOVALEVA Анна Ковалёва LN2 BLR BLR 4.20,07 SB
3 Ekaterina SLOEVA Екатерина Слоева LN3 BLR BLR 4.21,15 PR SB
4 Tatsiana MIKHAILAVA (1987) Татьяна Михайлова L30 BLR BLR 4.31,23 SB
5 Mariia SHOSTAK Марія Шостак LN1 BLR BLR 4.58,02 SB

PR - Personal Record, SB - Season Best

500m Ladies - Junior A/B 30 August 2020

1000m Ladies - Junior A/B 30 August 2020

3000m Ladies - Junior A/B 30 August 2020

500m Ladies - Junior C/D 30 August 2020

Rank Name Country Time
1 Vlada BAHDANAVA LC2 BLR BLR 45,55 SB
2 Aryna POLAZAVA LC2 BLR BLR 46,74 SB
3 Yuliya MALIUKEVICH Юлия Малюкевич LC1 BLR BLR 46,77 SB
4 Darya PARASHKOVA Дарья Парашкова LC2 BLR BLR 47,49
5 Valeryia YAKIMENKA Валерия Якименко LC2 BLR BLR 47,54
6 Darya CHARNIAKOVA LYA BLR BLR 47,63 PR SB
7 Dana ALEKSANDRONAK Дана Александрёнок LC1 BLR BLR 48,04
8 Palina SIVETS Полина Сивец LYA BLR BLR 48,49 SB
9 Dana AGARKOVA Дана Агаркова LYC BLR BLR 48,90 PR SB
10 Viktoryia KASTSENICH LC2 BLR BLR 49,21 PR SB
11 Kristina RADIONOVA Кристина Радионова LC2 BLR BLR 51,84 PR SB
12 Marharyta OKUNEVA LC2 BLR BLR 51,85 PR SB
13 Darya SCHEBLYAKOVA LC1 BLR BLR 52,71 SB
14 Valeria AROCHKA LYA BLR BLR 55,26 SB
15 Juliana KRUKAVA LYD BLR BLR 55,96 PR SB
16 Maryia DAVYDAVA LC2 BLR BLR 57,10 PR SB
17 Rina VAITSENKOVA LYA BLR BLR 1.03,54
18 Elizaveta GOTOVKO LC1 BLR BLR 1.04,28 SB
19 Arina FURS L? BLR BLR 1.12,50

PR - Personal Record, SB - Season Best

1000m Ladies - Junior C/D 30 August 2020

Rank Name Country Time
1 Vlada BAHDANAVA LC2 BLR BLR 1.31,01 SB
2 Valeryia YAKIMENKA Валерия Якименко LC2 BLR BLR 1.34,22 SB
3 Aryna POLAZAVA LC2 BLR BLR 1.36,39 SB
4 Dana ALEKSANDRONAK Дана Александрёнок LC1 BLR BLR 1.36,78 PR SB
5 Palina SIVETS Полина Сивец LYA BLR BLR 1.37,90 PR SB
6 Darya CHARNIAKOVA LYA BLR BLR 1.37,92 PR SB
7 Darya PARASHKOVA Дарья Парашкова LC2 BLR BLR 1.39,26 PR SB
8 Katsiaryna YESHMAN Екатерина Ешман LC1 BLR BLR 1.40,79 SB
9 Viktoryia KASTSENICH LC2 BLR BLR 1.43,36 PR SB
10 Marharyta OKUNEVA LC2 BLR BLR 1.44,13 PR SB
11 Kristina RADIONOVA Кристина Радионова LC2 BLR BLR 1.44,15 PR SB
12 Rina VAITSENKOVA LYA BLR BLR 1.53,36 PR SB
13 Maryia DAVYDAVA LC2 BLR BLR 1.55,03 PR SB
14 Arina FURS L? BLR BLR 1.55,41 PR SB
DNS Daminika KUKHARCHYK LYA BLR BLR DNS
DQ Veranika SKOROZHONOK LYA BLR BLR DQ

PR - Personal Record, SB - Season Best

Native Language Names