60th Student Festival of the North 60-ый Юбилейный Праздник Севера Учащихся

Olenegorsk (RUS) 17 - 18 March 2020 Source: K. Borgström

500m Men - Junior B 17 March 2020

3000m Men - Junior B 17 March 2020

500m Men - Junior C 17 March 2020

Rank Name Country Time
1 Andrej VOLKOV (2005) Андрей Волков MC2 RUS RUS 42,41
2 Kirill PUSTOVALOV Кирилл Пустовалов MC2 RUS RUS 45,22
3 Sergej SHALAVIN Сергей Шалавин MC2 RUS RUS 45,79 PR SB
4 Denis BOROVIKOV Денис Боровиков MC1 RUS RUS 46,49
5 Daniil YAKUTKIN Даниил Якуткин MC1 RUS RUS 47,81 PR SB

PR - Personal Record, SB - Season Best

1500m Men - Junior C 17 March 2020

Rank Name Country Time
1 Andrej VOLKOV (2005) Андрей Волков MC2 RUS RUS 2.19,61
2 Kirill PUSTOVALOV Кирилл Пустовалов MC2 RUS RUS 2.24,40
3 Denis BOROVIKOV Денис Боровиков MC1 RUS RUS 2.27,18
4 Daniil YAKUTKIN Даниил Якуткин MC1 RUS RUS 2.36,70 PR SB
5 Sergej SHALAVIN Сергей Шалавин MC2 RUS RUS 2.37,57 PR SB

PR - Personal Record, SB - Season Best

500m Men - Junior D 17 March 2020

1000m Men - Junior D 17 March 2020

1500m Men - Junior B 18 March 2020

5000m Men - Junior B 18 March 2020

Rank Name Country Time
1 Nikita RAKOV Никита Раков MB2 RUS RUS 7.42,98
2 Maksim KORNIENKO Максим Корниенко MB1 RUS RUS 7.49,44
3 Danila USPEKHOV Данила Успехов MB1 RUS RUS 8.03,36
4 Vladislav FILIPPOV Владислав Филиппов MC2 RUS RUS 9.26,00 PR SB

PR - Personal Record, SB - Season Best

Mass Start (10 laps) Men - Junior B 18 March 2020

1000m Men - Junior C 18 March 2020

Rank Name Country Time
1 Andrej VOLKOV (2005) Андрей Волков MC2 RUS RUS 1.30,13
2 Kirill PUSTOVALOV Кирилл Пустовалов MC2 RUS RUS 1.33,44
3 Denis BOROVIKOV Денис Боровиков MC1 RUS RUS 1.35,27
4 Sergej SHALAVIN Сергей Шалавин MC2 RUS RUS 1.36,68
5 Daniil YAKUTKIN Даниил Якуткин MC1 RUS RUS 1.40,85 PR SB

PR - Personal Record, SB - Season Best

3000m Men - Junior C 18 March 2020

Rank Name Country Time
1 Andrej VOLKOV (2005) Андрей Волков MC2 RUS RUS 5.10,83
2 Kirill PUSTOVALOV Кирилл Пустовалов MC2 RUS RUS 5.21,07
3 Denis BOROVIKOV Денис Боровиков MC1 RUS RUS 5.24,07
4 Daniil YAKUTKIN Даниил Якуткин MC1 RUS RUS 5.36,86 PR SB
5 Sergej SHALAVIN Сергей Шалавин MC2 RUS RUS 5.51,11

PR - Personal Record, SB - Season Best

500m Men - Junior D 18 March 2020

Rank Name Country Time
1 Konstantin VOEVODIN Константин Воеводин MYA RUS RUS 46,30 PR SB
2 Nikita USPEKHOV Никита Успехов MYA RUS RUS 46,37
3 Matvej PEREVOZNIKOV Матвей Перевозников MYA RUS RUS 48,45
4 Maksim SUTURIN Максим Сутурин MYB RUS RUS 49,00 PR SB
5 Kirill BOROVIKOV Кирилл Боровиков MYB RUS RUS 51,96
6 Kirill PROKOFEV Кирилл Прокофьев MYC RUS RUS 53,37 PR SB
7 Egor POPOV (2008) Егор Попов MYB RUS RUS 54,14 PR SB
8 Roman PUCZKO Роман Пуцко MYA RUS RUS 1.11,84 PR SB

PR - Personal Record, SB - Season Best

1000m Men - Junior D 18 March 2020

Mass Start (10 laps) Men - Junior D 18 March 2020

Native Language Names