2020 FISU World University Speed Skating Championship

Amsterdam (NED) 10 - 12 March 2020 Source: wucspeedskating2020.nl

500m Men 10 March 2020

Rank Name Country Time
1 Yamato MATSUI MN3 JPN JPN 35,73 TR
2 Ignat GOLOVATSIUK Игнат Головатюк MN4 BLR BLR 35,84
3 Wataru MORISHIGE MA2 JPN JPN 36,32
4 Artem ZOLOTAREV Артем Золотарев MN4 RUS RUS 36,47
5 Michael ROTH MN2 GER GER 37,14
6 Victor LOBAS Виктор Лобас MSA RUS RUS 37,20
7 Sergei LOGINOV (1999) Сергей Логинов MN1 RUS RUS 37,34
8 Victor RUDENKO Виктор Руденко MN2 BLR BLR 37,50
9 Antoine ROGER MN4 CAN CAN 37,69
10 Hendrik DOMBEK MN4 GER GER 37,71
11 Jan Hein VERHOEFF MN2 NED NED 38,16
12 Joonas VALGE MA2 EST EST 38,17(2)
13 Watse VERMANING MN1 NED NED 38,17(4)
14 TAI Wei-Lin (William) MN4 TPE TPE 38,23
15 Antero ESKOLA MN3 FIN FIN 38,35(1)
16 Thijs VERMAAK MN2 NED NED 38,35(5)
17 Jan ŚWIĄTEK MN2 POL POL 38,55
18 Hille DRENTH MSA NED NED 39,72
19 Wilhelm EKENSSKÄR MN3 SWE SWE 40,64

TR - Track Record

5000m Men 10 March 2020

Rank Name Country Time
1 Victor RAMLER MN4 NED NED 7.00,42
2 Ethan CEPURAN MN1 USA USA 7.03,27
3 Jeroen JANISSEN MN3 NED NED 7.06,91
4 Szymon PALKA MN4 POL POL 7.15,04
5 Daniil GENSHEL Даниил Геншель MA1 RUS RUS 7.20,08
6 Yahor DAMARATSKI Егор Доморацкий MN1 BLR BLR 7.20,48
7 Roel BOEK MN3 NED NED 7.20,58
8 Yauheni BOLHAU Евгений Болгов MN2 BLR BLR 7.21,02
9 Aliaksei KIRPICHNIK Алексей Кирпичник MN4 BLR BLR 7.21,76
10 Wilhelm EKENSSKÄR MN3 SWE SWE 7.48,48
11 TAI Wei-Lin (William) MN4 TPE TPE 7.48,68 SB
DQ Mathieu BELLOIR MN1 FRA FRA DQ
DQ Aleksandr PODOLSKII Александр Подольский MN2 RUS RUS DQ

SB - Season Best

1500m Men 11 March 2020

Rank Name Country Time
1 Marcin BACHANEK MSA POL POL 1.55,11
2 Aleksandr PODOLSKII Александр Подольский MN2 RUS RUS 1.55,86
3 Victor RUDENKO Виктор Руденко MN2 BLR BLR 1.57,01
4 Victor LOBAS Виктор Лобас MSA RUS RUS 1.57,35
5 Dawid BURZYKOWSKI MN3 POL POL 1.57,36
6 Victor RAMLER MN4 NED NED 1.57,62
7 Ethan CEPURAN MN1 USA USA 1.58,02
8 Yauheni BOLHAU Евгений Болгов MN2 BLR BLR 1.58,64
9 Daniil GENSHEL Даниил Геншель MA1 RUS RUS 1.59,81
10 TAI Wei-Lin (William) MN4 TPE TPE 1.59,99
11 Jan ŚWIĄTEK MN2 POL POL 2.00,31
12 Jeroen JANISSEN MN3 NED NED 2.00,45
13 Michael ROTH MN2 GER GER 2.00,67
14 Wilhelm EKENSSKÄR MN3 SWE SWE 2.01,49
15 Roel BOEK MN3 NED NED 2.01,50
16 Antero ESKOLA MN3 FIN FIN 2.01,86
17 Joonas VALGE MA2 EST EST 2.02,22
18 Antoine ROGER MN4 CAN CAN 2.02,29
19 Luc HEINE MN3 NED NED 2.03,26

10000m Men 11 March 2020

Rank Name Country Time
1 Victor RAMLER MN4 NED NED 14.17,03 PR SB
2 Ethan CEPURAN MN1 USA USA 14.31,15
3 Jeroen JANISSEN MN3 NED NED 14.33,83
4 Szymon PALKA MN4 POL POL 14.37,31
5 Yahor DAMARATSKI Егор Доморацкий MN1 BLR BLR 14.59,19
WDR Aliaksei KIRPICHNIK Алексей Кирпичник MN4 BLR BLR WDR
WDR Wilhelm EKENSSKÄR MN3 SWE SWE WDR

PR - Personal Record, SB - Season Best

1000m Men 12 March 2020

Rank Name Country Time
1 Yamato MATSUI MN3 JPN JPN 1.13,14 TR
2 Ignat GOLOVATSIUK Игнат Головатюк MN4 BLR BLR 1.13,26
3 Victor LOBAS Виктор Лобас MSA RUS RUS 1.13,45
4 Wataru MORISHIGE MA2 JPN JPN 1.14,63
5 TAI Wei-Lin (William) MN4 TPE TPE 1.14,90
6 Victor RUDENKO Виктор Руденко MN2 BLR BLR 1.14,93
7 Sergei LOGINOV (1999) Сергей Логинов MN1 RUS RUS 1.15,18
8 Hendrik DOMBEK MN4 GER GER 1.15,43
9 Jan ŚWIĄTEK MN2 POL POL 1.15,61
10 Artem ZOLOTAREV Артем Золотарев MN4 RUS RUS 1.15,65
11 Antoine ROGER MN4 CAN CAN 1.15,79
12 Michael ROTH MN2 GER GER 1.16,07
13 Thijs VERMAAK MN2 NED NED 1.16,11
14 Yauheni BOLHAU Евгений Болгов MN2 BLR BLR 1.16,27
15 Antero ESKOLA MN3 FIN FIN 1.16,36
16 Jan Hein VERHOEFF MN2 NED NED 1.16,66
17 Joonas VALGE MA2 EST EST 1.17,25
18 Watse VERMANING MN1 NED NED 1.18,24
19 Ethan CEPURAN MN1 USA USA 1.18,82 SB
20 Hille DRENTH MSA NED NED 1.19,60
DQ Wilhelm EKENSSKÄR MN3 SWE SWE DQ

TR - Track Record, SB - Season Best

Native Language Names