Murmansk Region Championships Первенство Мурманской Области по Конькобежному Спорту

Olenegorsk (RUS) 6 - 7 March 2020 Source: K. Borgström

500m Men - Junior B - Sprint 6 March 2020

Rank Name Country Time
1 Georgij KORBICYN Георгий Корбицын MB1 RUS RUS 43,12 PR SB
2 Valerij KRYUCHKOV Валерий Крючков MB2 RUS RUS 44,26
3 Ivan MALOV Иван Малов MB1 RUS RUS 48,99 SB
4 Nikolaj YUNOSHEV Николай Юношев MB1 RUS RUS 50,15

PR - Personal Record, SB - Season Best

1000m Men - Junior B - Sprint 6 March 2020

Rank Name Country Time
1 Valerij KRYUCHKOV Валерий Крючков MB2 RUS RUS 1.34,29
2 Georgij KORBICYN Георгий Корбицын MB1 RUS RUS 1.34,74 PR SB
3 Ivan MALOV Иван Малов MB1 RUS RUS 1.45,23 SB
4 Nikolaj YUNOSHEV Николай Юношев MB1 RUS RUS 1.54,48

PR - Personal Record, SB - Season Best

500m Men - Junior C - Allround 6 March 2020

1500m Men - Junior C - Allround 6 March 2020

Rank Name Country Time
1 Kirill PUSTOVALOV Кирилл Пустовалов MC2 RUS RUS 2.23,93
2 Denis BOROVIKOV Денис Боровиков MC1 RUS RUS 2.27,61
3 Daniil YAKUTKIN Даниил Якуткин MC1 RUS RUS 2.48,05 PR SB
4 Vladislav FILIPPOV Владислав Филиппов MC2 RUS RUS 2.49,55
5 Kirill ANPILOGOV Кирилл Анпилогов MC1 RUS RUS 2.49,72
6 Maksim SAVELEV (2005) Максим Савельев MC1 RUS RUS 3.04,31 PR SB

PR - Personal Record, SB - Season Best

500m Men - Junior C - Sprint 6 March 2020

Rank Name Country Time
1 Andrej VOLKOV (2005) Андрей Волков MC2 RUS RUS 42,77
2 Sergej SHALAVIN Сергей Шалавин MC2 RUS RUS 46,59 PR SB
3 Dmitrij KRAKHMALEV Дмитрий Крахмалев MC2 RUS RUS 52,71 PR SB
4 Eldar KYULYAN Эльдар Кюлян MC2 RUS RUS 52,81
5 Yaroslav SOCENKO Ярослав Соценко MC1 RUS RUS 54,25 SB

PR - Personal Record, SB - Season Best

1000m Men - Junior C - Sprint 6 March 2020

Rank Name Country Time
1 Andrej VOLKOV (2005) Андрей Волков MC2 RUS RUS 1.29,81
2 Sergej SHALAVIN Сергей Шалавин MC2 RUS RUS 1.36,68 PR SB
3 Eldar KYULYAN Эльдар Кюлян MC2 RUS RUS 1.54,16
4 Dmitrij KRAKHMALEV Дмитрий Крахмалев MC2 RUS RUS 1.54,26
5 Yaroslav SOCENKO Ярослав Соценко MC1 RUS RUS 1.58,41 SB

PR - Personal Record, SB - Season Best

500m Men - Junior D 6 March 2020

Rank Name Country Time
1 Konstantin VOEVODIN Константин Воеводин MYA RUS RUS 46,98
2 Matvej PEREVOZNIKOV Матвей Перевозников MYA RUS RUS 47,63
3 Nikita USPEKHOV Никита Успехов MYA RUS RUS 48,10
4 Aleksej OLEFIR Алексей Олефир MYB RUS RUS 50,24 PR SB
5 Maksim SUTURIN Максим Сутурин MYB RUS RUS 50,42 PR SB
6 Nikita PONOMAREV (2006) Никита Пономарев MYA RUS RUS 51,16 PR SB
6 Kirill BOROVIKOV Кирилл Боровиков MYB RUS RUS 51,16
8 Evgenij BABOCHKIN Евгений Бабочкин MYB RUS RUS 51,50 PR SB
9 Arsenij IVANOV Арсений Иванов MYB RUS RUS 55,16 PR SB
10 Ivan KRAKHMALEV Иван Крахмалев MYB RUS RUS 55,43
11 Egor POPOV (2008) Егор Попов MYB RUS RUS 55,91
12 Maksim SPIRIDONOV (2007) Максим Спиридонов MYB RUS RUS 56,60 PR SB
13 Dmitrij YUROV (2007) Дмитрий Юров MYA RUS RUS 57,21 PR SB
14 Timur GUSEV Тимур Гусев MYA RUS RUS 57,46
15 Anatolij GLADKOV Анатолий Гладков MYB RUS RUS 58,44 PR SB
16 Valerij MATVEEV Валерий Матвеев MYA RUS RUS 59,20
17 Mikhail MOSKVIN Михаил Москвин MYB RUS RUS 59,83 PR SB
18 Egor PANFILOV Егор Панфилов MYB RUS RUS 1.00,44 PR SB
19 Mikhail IGUMNOV Михаил Игумнов MYB RUS RUS 1.00,87 PR SB
20 Dmitrij SOLOVEV Дмитрий Соловьев MYB RUS RUS 1.03,59 PR SB
21 Maksim SHELEPYATKIN Максим Шелепяткин MYA RUS RUS 1.13,78
22 Kim SOBOLEV Ким Соболев MYA RUS RUS 1.22,47

PR - Personal Record, SB - Season Best

1000m Men - Junior D 6 March 2020

Rank Name Country Time
1 Konstantin VOEVODIN Константин Воеводин MYA RUS RUS 1.39,44
2 Nikita USPEKHOV Никита Успехов MYA RUS RUS 1.41,23
3 Evgenij BABOCHKIN Евгений Бабочкин MYB RUS RUS 1.44,63 PR SB
4 Matvej PEREVOZNIKOV Матвей Перевозников MYA RUS RUS 1.45,39
5 Nikita PONOMAREV (2006) Никита Пономарев MYA RUS RUS 1.45,59 PR SB
6 Maksim SUTURIN Максим Сутурин MYB RUS RUS 1.46,99
7 Kirill BOROVIKOV Кирилл Боровиков MYB RUS RUS 1.48,00
8 Timur GUSEV Тимур Гусев MYA RUS RUS 1.56,44
9 Aleksej OLEFIR Алексей Олефир MYB RUS RUS 1.57,30 PR SB
10 Egor POPOV (2008) Егор Попов MYB RUS RUS 1.58,72
11 Ivan KRAKHMALEV Иван Крахмалев MYB RUS RUS 1.59,14
12 Maksim SPIRIDONOV (2007) Максим Спиридонов MYB RUS RUS 1.59,49 PR SB
13 Dmitrij YUROV (2007) Дмитрий Юров MYA RUS RUS 1.59,60 PR SB
14 Arsenij IVANOV Арсений Иванов MYB RUS RUS 2.00,40
15 Anatolij GLADKOV Анатолий Гладков MYB RUS RUS 2.02,17 PR SB
16 Maksim SHELEPYATKIN Максим Шелепяткин MYA RUS RUS 2.06,86 PR SB
17 Egor PANFILOV Егор Панфилов MYB RUS RUS 2.07,01 PR SB
18 Valerij MATVEEV Валерий Матвеев MYA RUS RUS 2.10,66
19 Mikhail MOSKVIN Михаил Москвин MYB RUS RUS 2.12,02 PR SB
20 Mikhail IGUMNOV Михаил Игумнов MYB RUS RUS 2.14,38 PR SB
21 Dmitrij SOLOVEV Дмитрий Соловьев MYB RUS RUS 2.18,99 PR SB
22 Kim SOBOLEV Ким Соболев MYA RUS RUS 2.48,57 PR SB

PR - Personal Record, SB - Season Best

100m Men - Junior E 6 March 2020

300m Men - Junior E 6 March 2020

100m Men - Junior F 6 March 2020

300m Men - Junior F 6 March 2020

500m Men - Junior B - Sprint 7 March 2020

Rank Name Country Time
1 Valerij KRYUCHKOV Валерий Крючков MB2 RUS RUS 41,97
2 Georgij KORBICYN Георгий Корбицын MB1 RUS RUS 42,85 PR SB
3 Ivan MALOV Иван Малов MB1 RUS RUS 48,77 SB
4 Nikolaj YUNOSHEV Николай Юношев MB1 RUS RUS 50,13

PR - Personal Record, SB - Season Best

1000m Men - Junior B - Sprint 7 March 2020

Rank Name Country Time
1 Valerij KRYUCHKOV Валерий Крючков MB2 RUS RUS 1.29,87
2 Georgij KORBICYN Георгий Корбицын MB1 RUS RUS 1.34,88
3 Ivan MALOV Иван Малов MB1 RUS RUS 1.44,34 SB
DNF Nikolaj YUNOSHEV Николай Юношев MB1 RUS RUS DNF

SB - Season Best

1000m Men - Junior C - Allround 7 March 2020

Rank Name Country Time
1 Kirill PUSTOVALOV Кирилл Пустовалов MC2 RUS RUS 1.32,84
2 Denis BOROVIKOV Денис Боровиков MC1 RUS RUS 1.34,68 PR SB
3 Daniil YAKUTKIN Даниил Якуткин MC1 RUS RUS 1.43,44
4 Vladislav FILIPPOV Владислав Филиппов MC2 RUS RUS 1.47,49 PR SB
5 Kirill ANPILOGOV Кирилл Анпилогов MC1 RUS RUS 1.47,57
6 Maksim SAVELEV (2005) Максим Савельев MC1 RUS RUS 1.59,24 PR SB

PR - Personal Record, SB - Season Best

3000m Men - Junior C - Allround 7 March 2020

500m Men - Junior C - Sprint 7 March 2020

Rank Name Country Time
1 Andrej VOLKOV (2005) Андрей Волков MC2 RUS RUS 43,50
2 Sergej SHALAVIN Сергей Шалавин MC2 RUS RUS 46,64
3 Dmitrij KRAKHMALEV Дмитрий Крахмалев MC2 RUS RUS 52,51 PR SB
4 Eldar KYULYAN Эльдар Кюлян MC2 RUS RUS 52,66
5 Yaroslav SOCENKO Ярослав Соценко MC1 RUS RUS 53,85 SB

PR - Personal Record, SB - Season Best

1000m Men - Junior C - Sprint 7 March 2020

Rank Name Country Time
1 Andrej VOLKOV (2005) Андрей Волков MC2 RUS RUS 1.32,60
2 Sergej SHALAVIN Сергей Шалавин MC2 RUS RUS 1.36,60 PR SB
3 Eldar KYULYAN Эльдар Кюлян MC2 RUS RUS 1.51,98
4 Dmitrij KRAKHMALEV Дмитрий Крахмалев MC2 RUS RUS 1.52,26 PR SB
5 Yaroslav SOCENKO Ярослав Соценко MC1 RUS RUS 1.57,42 SB

PR - Personal Record, SB - Season Best

500m Men - Junior D 7 March 2020

Rank Name Country Time
1 Konstantin VOEVODIN Константин Воеводин MYA RUS RUS 46,95
2 Nikita USPEKHOV Никита Успехов MYA RUS RUS 47,64
3 Matvej PEREVOZNIKOV Матвей Перевозников MYA RUS RUS 47,87
4 Maksim SUTURIN Максим Сутурин MYB RUS RUS 49,31 PR SB
5 Aleksej OLEFIR Алексей Олефир MYB RUS RUS 50,20 PR SB
6 Kirill BOROVIKOV Кирилл Боровиков MYB RUS RUS 51,01
7 Nikita PONOMAREV (2006) Никита Пономарев MYA RUS RUS 52,36
8 Timur GUSEV Тимур Гусев MYA RUS RUS 54,04
9 Egor POPOV (2008) Егор Попов MYB RUS RUS 54,25 PR SB
10 Arsenij IVANOV Арсений Иванов MYB RUS RUS 54,30 PR SB
11 Ivan KRAKHMALEV Иван Крахмалев MYB RUS RUS 54,80
12 Anatolij GLADKOV Анатолий Гладков MYB RUS RUS 55,20 PR SB
13 Egor PANFILOV Егор Панфилов MYB RUS RUS 56,81 PR SB
14 Evgenij BABOCHKIN Евгений Бабочкин MYB RUS RUS 58,66
15 Maksim SHELEPYATKIN Максим Шелепяткин MYA RUS RUS 59,10 PR SB
16 Mikhail IGUMNOV Михаил Игумнов MYB RUS RUS 59,22 PR SB
17 Mikhail MOSKVIN Михаил Москвин MYB RUS RUS 59,42 PR SB
18 Valerij MATVEEV Валерий Матвеев MYA RUS RUS 1.00,13
19 Dmitrij SOLOVEV Дмитрий Соловьев MYB RUS RUS 1.02,57 PR SB
20 Dmitrij YUROV (2007) Дмитрий Юров MYA RUS RUS 1.02,91
21 Maksim SPIRIDONOV (2007) Максим Спиридонов MYB RUS RUS 1.06,55
22 Kim SOBOLEV Ким Соболев MYA RUS RUS 1.12,81 PR SB

PR - Personal Record, SB - Season Best

1000m Men - Junior D 7 March 2020

Rank Name Country Time
1 Konstantin VOEVODIN Константин Воеводин MYA RUS RUS 1.34,61
2 Nikita USPEKHOV Никита Успехов MYA RUS RUS 1.34,78
3 Matvej PEREVOZNIKOV Матвей Перевозников MYA RUS RUS 1.40,86
4 Maksim SUTURIN Максим Сутурин MYB RUS RUS 1.43,43 PR SB
5 Nikita PONOMAREV (2006) Никита Пономарев MYA RUS RUS 1.44,93 PR SB
6 Evgenij BABOCHKIN Евгений Бабочкин MYB RUS RUS 1.45,72
7 Aleksej OLEFIR Алексей Олефир MYB RUS RUS 1.46,48 PR SB
8 Kirill BOROVIKOV Кирилл Боровиков MYB RUS RUS 1.48,68
9 Egor POPOV (2008) Егор Попов MYB RUS RUS 1.52,36 PR SB
10 Maksim SPIRIDONOV (2007) Максим Спиридонов MYB RUS RUS 1.55,67 PR SB
11 Ivan KRAKHMALEV Иван Крахмалев MYB RUS RUS 1.55,76
12 Timur GUSEV Тимур Гусев MYA RUS RUS 1.57,68
13 Egor PANFILOV Егор Панфилов MYB RUS RUS 1.58,69 PR SB
14 Arsenij IVANOV Арсений Иванов MYB RUS RUS 1.59,53
15 Dmitrij YUROV (2007) Дмитрий Юров MYA RUS RUS 2.00,34
16 Anatolij GLADKOV Анатолий Гладков MYB RUS RUS 2.02,48
17 Mikhail IGUMNOV Михаил Игумнов MYB RUS RUS 2.03,88 PR SB
18 Valerij MATVEEV Валерий Матвеев MYA RUS RUS 2.07,75 PR SB
19 Dmitrij SOLOVEV Дмитрий Соловьев MYB RUS RUS 2.09,08 PR SB
20 Mikhail MOSKVIN Михаил Москвин MYB RUS RUS 2.12,23
21 Maksim SHELEPYATKIN Максим Шелепяткин MYA RUS RUS 2.16,01
22 Kim SOBOLEV Ким Соболев MYA RUS RUS 2.47,92 PR SB

PR - Personal Record, SB - Season Best

100m Men - Junior E 7 March 2020

300m Men - Junior E 7 March 2020

100m Men - Junior F 7 March 2020

300m Men - Junior F 7 March 2020

Native Language Names