26. Elbe-Pokal

Dresden (GER) 7 - 8 March 2020 Source: www.kufenflitzer.de

500m Men - Junior D2 7 March 2020

Rank Name Country Time
1 Peter KÜHNL MYA GER GER 45,40
2 Chris MENDE MYA GER GER 45,97
3 Rafael WEBER MYA GER GER 47,13
4 Carlos MITTAG MYA GER GER 49,55
5 Milan EHLERT MYA GER GER 50,15
6 Florian CONRAD MYA GER GER 51,58
7 Etienne TOURNIER MYA NED NED 51,59
8 Paul KÖBERNICK MYA GER GER 56,46
9 Arno TASCHENBERGER MYA GER GER 57,82

1000m Men - Junior D2 7 March 2020

Rank Name Country Time
1 Peter KÜHNL MYA GER GER 1.31,71
2 Chris MENDE MYA GER GER 1.35,28
3 Rafael WEBER MYA GER GER 1.35,67
4 Carlos MITTAG MYA GER GER 1.41,69
5 Florian CONRAD MYA GER GER 1.46,22
6 Milan EHLERT MYA GER GER 1.47,67
7 Etienne TOURNIER MYA NED NED 1.50,79
8 Arno TASCHENBERGER MYA GER GER 1.57,53
9 Paul KÖBERNICK MYA GER GER 2.02,74

500m Men - Junior D1 7 March 2020

Rank Name Country Time
1 Ben-Lukas DRECHSLER MYB GER GER 46,92
2 Oskar MELDE MYB GER GER 50,55
3 Karol JASKOLKA MYB GER GER 52,86
4 Bruno BÜTTNER MYB GER GER 52,96
5 Jasper Frederik ERNST MYB GER GER 53,25
6 Valentin BAUM MYB GER GER 54,20
7 Aleksander RICHTER MYB POL POL 56,61
8 Tim HANNIG MYC GER GER 1.00,62
9 Jonathan BRAUN MYB GER GER 1.00,67
10 Jits SINKE MYB NED NED 1.02,35

300m Men - Junior D1 7 March 2020

Rank Name Country Time
1 Ben-Lukas DRECHSLER MYB GER GER 28,82
2 Oskar MELDE MYB GER GER 30,28
3 Valentin BAUM MYB GER GER 32,44
4 Karol JASKOLKA MYB GER GER 32,68
5 Bruno BÜTTNER MYB GER GER 32,87 SB
6 Jasper Frederik ERNST MYB GER GER 33,91
7 Aleksander RICHTER MYB POL POL 34,04
8 Jonathan BRAUN MYB GER GER 36,45
9 Tim HANNIG MYC GER GER 37,51
10 Jits SINKE MYB NED NED 37,71 SB

SB - Season Best

500m Men - Junior E2 7 March 2020

Rank Name Country Time
1 Levente ENGST MYC GER GER 52,56
2 Marius RASCH MYC GER GER 54,73
3 Lukas KÜHNERT MYC GER GER 55,00
4 Nick TSYUPIY MYC GER GER 55,33
5 Jonas Leon KOBUCH MYC GER GER 56,86
6 Lando SCHENK MYC GER GER 59,53
7 Lennart EWINGER MYC GER GER 1.01,25
8 Jakub BEDNARZ MYC POL POL 1.07,02
9 Georg KEMPER MYC GER GER 1.07,67
10 Tony LANGHOF MYB GER GER 1.11,72
11 Dennis RISCH MYC GER GER 1.15,01
DNS Loïc de VRIES MYC NED NED DNS

300m Men - Junior E2 7 March 2020

Rank Name Country Time
1 Levente ENGST MYC GER GER 32,42
2 Jonas Leon KOBUCH MYC GER GER 33,93 SB
3 Nick TSYUPIY MYC GER GER 33,94 SB
4 Lukas KÜHNERT MYC GER GER 34,56 SB
5 Lennart EWINGER MYC GER GER 37,65
6 Marius RASCH MYC GER GER 38,50
7 Jakub BEDNARZ MYC POL POL 38,83
8 Georg KEMPER MYC GER GER 39,57
9 Tony LANGHOF MYB GER GER 41,49
10 Dennis RISCH MYC GER GER 42,35
11 Lando SCHENK MYC GER GER 43,06
DNF Loïc de VRIES MYC NED NED DNF

SB - Season Best

500m Men - Junior E1 7 March 2020

Rank Name Country Time
1 Justin DEMMLER MYD GER GER 1.15,83
2 Julius MORGENSTERN MYD GER GER 1.18,46 PR SB
3 Herre MAK MYD NED NED 1.21,00

PR - Personal Record, SB - Season Best

200m Men - Junior E1 7 March 2020

Rank Name Country Time
1 Justin DEMMLER MYD GER GER 28,20
2 Herre MAK MYD NED NED 29,17 SB
3 Julius MORGENSTERN MYD GER GER 33,68

SB - Season Best

500m Men - Junior D2 8 March 2020

Rank Name Country Time
1 Peter KÜHNL MYA GER GER 44,86
2 Rafael WEBER MYA GER GER 45,49
3 Chris MENDE MYA GER GER 45,76
4 Carlos MITTAG MYA GER GER 46,95
5 Milan EHLERT MYA GER GER 49,03
6 Florian CONRAD MYA GER GER 50,19
7 Etienne TOURNIER MYA NED NED 52,00
8 Arno TASCHENBERGER MYA GER GER 54,66
9 Paul KÖBERNICK MYA GER GER 56,20

500m Men - Junior D1 8 March 2020

Rank Name Country Time
1 Ben-Lukas DRECHSLER MYB GER GER 45,90
2 Oskar MELDE MYB GER GER 49,18
3 Karol JASKOLKA MYB GER GER 50,49
4 Valentin BAUM MYB GER GER 51,95
5 Bruno BÜTTNER MYB GER GER 52,60
6 Jasper Frederik ERNST MYB GER GER 54,17
7 Aleksander RICHTER MYB POL POL 55,74
8 Jonathan BRAUN MYB GER GER 58,84
9 Tim HANNIG MYC GER GER 1.03,17
10 Jits SINKE MYB NED NED 1.13,13

300m Men - Junior E2 8 March 2020

Rank Name Country Time
1 Levente ENGST MYC GER GER 31,37
2 Lukas KÜHNERT MYC GER GER 32,67 SB
3 Nick TSYUPIY MYC GER GER 33,53 SB
4 Jonas Leon KOBUCH MYC GER GER 33,69 SB
5 Lando SCHENK MYC GER GER 34,02
6 Marius RASCH MYC GER GER 34,21 SB
7 Georg KEMPER MYC GER GER 37,63
8 Lennart EWINGER MYC GER GER 38,02
9 Jakub BEDNARZ MYC POL POL 38,83
10 Dennis RISCH MYC GER GER 39,01
11 Tony LANGHOF MYB GER GER 40,42

SB - Season Best

200m Men - Junior E1 8 March 2020

Rank Name Country Time
1 Justin DEMMLER MYD GER GER 27,15 SB
2 Herre MAK MYD NED NED 28,09 SB
3 Julius MORGENSTERN MYD GER GER 32,21

SB - Season Best

200m Men - Sonderläufe 8 March 2020

Rank Name Country Time
1 Ole Emil HARTMANN MYD GER GER 26,12
2 Tom HERZMANN MYD GER GER 27,19

Native Language Names