ISU Junior World Cup #2

Enschede (NED) 23 - 24 November 2019 Source: live.isuresults.eu

1000m Men - Junior 23 November 2019

Rank Name Country Time
1 Taiyo NONOMURA MA1 JPN JPN 1.11,22 SB
2 CHO Sang-Hyeok (2001-1) 조상혁 MA2 KOR KOR 1.11,66
3 Wataru MORISHIGE MA2 JPN JPN 1.11,88
4 Peder KONGSHAUG MA1 NOR NOR 1.11,91
5 Katsuhiro KURATSUBO MA2 JPN JPN 1.12,19
6 Jarle GERRITS MA1 NED NED 1.12,22
7 OH Sang-Hun 오상훈 MA2 KOR KOR 1.12,51
8 Stepan CHISTIAKOV Степан Чистяков MA2 RUS RUS 1.12,52
9 Jur VEENJE MA2 NED NED 1.12,76
10 Moritz KLEIN MA2 GER GER 1.12,93
11 Nil LLOP MB2 ESP ESP 1.13,22
12 Danil SMIRNOV (2001-1) Данил Смирнов MA2 RUS RUS 1.13,49
13 Sebas DINIZ MA1 NED NED 1.13,58
14 Diego AMAYA MB2 COL COL 1.13,63
15 Vyacheslav ZARETSKIY Вячеслав Зарецкий MA2 KAZ KAZ 1.13,81 SB
16 Niklas KURZMANN MA2 GER GER 1.13,85
17 Timur KARAMOV Тимур Карамов MA1 RUS RUS 1.14,09
18 XUE Zhiwen 薛智文 MB1 CHN CHN 1.14,11
19 Maksim SHARAPOV Максим Шарапов MA1 RUS RUS 1.14,16
20 Sander EITREM MA1 NOR NOR 1.14,17
21 Yuudai YAMAMOTO MA1 JPN JPN 1.14,19
22 Piotr NAŁĘCKI MA2 POL POL 1.14,33
23 Jonathan TOBON MB1 USA USA 1.14,48
24 Jordan STOLZ MB1 USA USA 1.14,58
25 Ignaz GSCHWENTNER MA1 AUT AUT 1.14,68
26 Rem de HAIR MA2 NED NED 1.14,69
27 Konstantin GÖTZE MA2 GER GER 1.14,78
28 Kasper TVETER MA1 NOR NOR 1.14,84
29 YANG Yang (2000) 杨阳 MA2 CHN CHN 1.14,93
30 Oddbjørn MELLEMSTRAND MA1 NOR NOR 1.15,16
31 Peter RICHES MA1 GBR GBR 1.15,20
32 Mikołaj JABŁOŃSKI MA2 POL POL 1.15,43
33 LIU Xifeng 刘锡峰 MB2 CHN CHN 1.16,25
34 Juuso LEHTONEN MA1 FIN FIN 1.16,28
35 Vladislav DOBROVOLSKIJ Владислав Добровольский MA2 KAZ KAZ 1.16,43
36 Raman MAKHAKHEI Роман Махахей MA2 BLR BLR 1.16,49
37 Altaj ZHARDEMBEKULY Алтай Жардембекулы MA2 KAZ KAZ 1.16,64
38 Nicky ROSANELLI MB2 ITA ITA 1.16,96
39 Niclas MASTRUP MA2 DEN DEN 1.16,98
40 Szymon WOJTAKOWSKI MC2 POL POL 1.17,20
41 Joonas VALGE MA2 EST EST 1.17,23
42 Lukáš STEKLÝ MB1 CZE CZE 1.17,62
43 Evgenij KOSHKIN (2002) Евгений Кошкин MB2 KAZ KAZ 1.17,76
44 Vojtěch HURDES MA2 CZE CZE 1.17,84
45 Eetu KÄSNÄNEN MB2 FIN FIN 1.17,94
46 Mattia PEGHINI MA1 ITA ITA 1.17,96 PR SB
47 Kalle KINNALA MA1 FIN FIN 1.18,28
48 Adrian NALEPKA MA2 POL POL 1.18,49(4) PR SB
49 Zdenék VASULKA MA2 CZE CZE 1.18,49(8) PR SB
50 Nicolae Răzvan MILITARU MA1 ROU ROU 1.18,50
51 Simon BIGLER MA1 DEN DEN 1.18,63
52 Tuukka SUOMALAINEN MB2 FIN FIN 1.19,38
53 Jakub KOČÍ MB1 CZE CZE 1.20,19
54 Alexander REZZONICO MB1 ESP ESP 1.20,36
55 Emil KLOCKAR MA1 SWE SWE 1.21,50
56 Matteo AMBROSINI MA1 ITA ITA 1.21,51
57 Gijs LUIJTEN MB2 BEL BEL 1.21,77
58 TU Hsin-Tse MB1 TPE TPE 1.22,05
59 Marcos VICOS MA2 ESP ESP 1.22,78
DQ Mikita KANONIK Никита Каноник MA2 BLR BLR DQ

PR - Personal Record, SB - Season Best

3000m Men - Junior 23 November 2019

Rank Name Country Time
1 Gabriel ODOR MA2 AUT AUT 3.52,44
2 Peder KONGSHAUG MA1 NOR NOR 3.54,25
3 Jordy van WORKUM MA2 NED NED 3.54,54
4 Daniil ALDOSHKIN Даниил Алдошкин MA2 RUS RUS 3.54,70
5 PARK Jun-Hyeong 박준형 MA2 KOR KOR 3.55,39 SB
6 Tobias FLØITEN MA1 NOR NOR 3.55,53
7 Motonaga ARITO MA1 JPN JPN 3.55,65
8 Tsubasa HORIKAWA MA2 JPN JPN 3.56,38
9 Sander EITREM MA1 NOR NOR 3.56,68
10 Beau SNELLINK MA2 NED NED 3.56,92
11 Taiyou MORINO MA1 JPN JPN 3.57,19
12 Aleksandr DAGAEV Александр Дагаев MA2 RUS RUS 3.57,22
13 Pavel TARAN Павел Таран MA1 RUS RUS 3.57,29
14 PARK Sang-Eon 박상언 MB2 KOR KOR 3.57,42
15 LIU Zehao 刘泽昊 MA1 CHN CHN 3.57,72
16 Harm VISSER MA2 NED NED 3.58,48
17 Teenbuli YEERKEN 特恩布力 叶尔肯 MA1 CHN CHN 3.59,85
18 YU Jiawei 于佳伟 MA2 CHN CHN 4.00,45
19 Jonathan TOBON MB1 USA USA 4.02,93
20 AHN Kon-Hyu 안건휴 MA1 KOR KOR 4.03,96
21 Lennart JASCH MA2 GER GER 4.04,54
22 Jason SUTTELS MA2 BEL BEL 4.04,60
23 Peter RICHES MA1 GBR GBR 4.05,22 NRJ PR SB
24 Jordan STOLZ MB1 USA USA 4.06,51 PR SB
25 Maciej DULEWICZ MA1 POL POL 4.07,59 PR SB
26 Lukáš STEKLÝ MB1 CZE CZE 4.10,53
27 Mikołaj JABŁOŃSKI MA2 POL POL 4.11,73 SB
28 Nuraly AKZHOL Нуралы Акжол MB1 KAZ KAZ 4.13,17
29 Zdenék VASULKA MA2 CZE CZE 4.13,35
30 Vladislav DOBROVOLSKIJ Владислав Добровольский MA2 KAZ KAZ 4.14,60
31 Mattia PEGHINI MA1 ITA ITA 4.15,77 PR SB
32 Adrian FIERAR MB1 ROU ROU 4.16,43
33 Niclas MASTRUP MA2 DEN DEN 4.17,76 SB
34 Matteo AMBROSINI MA1 ITA ITA 4.17,97
35 Kalle KINNALA MA1 FIN FIN 4.18,53
36 Adrian NALEPKA MA2 POL POL 4.20,60
37 Eetu KÄSNÄNEN MB2 FIN FIN 4.21,98
38 Jakub KOČÍ MB1 CZE CZE 4.21,99
39 Gijs LUIJTEN MB2 BEL BEL 4.26,13
40 Jef MARIËN MA2 BEL BEL 4.33,79

NRJ - Junior National Record, PR - Personal Record
SB - Season Best

1000m Men - Neo-Senior 23 November 2019

Rank Name Country Time
1 Connor HOWE MN1 CAN CAN 1.10,93
2 WANG Haotian 王浩田 MN3 CHN CHN 1.11,24
3 Kristian Solland REINTON MN4 NOR NOR 1.12,01
4 Cooper EMIN MN3 CAN CAN 1.12,37
5 JIN Yanan (1997) 金亚男 MN3 CHN CHN 1.12,38
6 Hayden MAYEUR MN3 CAN CAN 1.12,55
7 Jan ŚWIĄTEK MN2 POL POL 1.12,89
8 WANG Rui (1999) 王锐 MN1 CHN CHN 1.12,93
9 Jeffrey ROSANELLI MN2 ITA ITA 1.12,94(3)
10 Marius BRATLI MN3 NOR NOR 1.12,94(5)
11 Michael ROTH MN2 GER GER 1.13,14
12 Sindre BAAS MN2 NOR NOR 1.13,43
13 Uladzislau ZAPOIKIN Владислав Запойкин MN2 BLR BLR 1.13,54
14 Anvar MUKHAMADEYEV Анвар Мухамадеев MN2 KAZ KAZ 1.14,42
15 Gaweł OFICJALSKI MN2 POL POL 1.14,51
16 Tsimafey TSIMAFEYEV Тимофей Тимофеев MN1 BLR BLR 1.14,53(5)
17 Ruslan BEGIMBETOV Руслан Бегимбетов MN4 KAZ KAZ 1.14,53(8)
18 Yauheni HAHIYEU Евгений Гагиев MN1 BLR BLR 1.14,61
19 David KARLINGSJÖ MN3 SWE SWE 1.14,93
20 Ole JESKE MN2 GER GER 1.15,12
21 Botond BEJCZI MN1 HUN HUN 1.15,79
22 Wilhelm EKENSSKÄR MN3 SWE SWE 1.16,11
23 Aleksandr CHIZHIKOV Александр Чижиков MN3 KAZ KAZ 1.16,30
24 Sebastien BRIEŠŤANSKÝ MN2 CZE CZE 1.16,64
25 Cosmin Ionuţ NEDELEA MN1 ROU ROU 1.17,30

3000m Men - Neo-Senior 23 November 2019

Rank Name Country Time
1 Connor HOWE MN1 CAN CAN 3.52,68
2 Lukas MANN MN1 GER GER 3.53,57
3 Vetle STANGELAND MN3 NOR NOR 3.54,46
4 Hayden MAYEUR MN3 CAN CAN 3.56,20
5 SHEN Hanyang 沈晗扬 MN2 CHN CHN 3.57,29
6 Gabriele GALLI MN3 ITA ITA 4.00,00
7 Mathieu BELLOIR MN1 FRA FRA 4.02,63
8 Botond BEJCZI MN1 HUN HUN 4.03,35 SB
9 Yauheni BOLHAU Евгений Болгов MN2 BLR BLR 4.04,18
10 Wilhelm EKENSSKÄR MN3 SWE SWE 4.07,78
11 Jan ŚWIĄTEK MN2 POL POL 4.10,73

SB - Season Best

500m Men - Junior 24 November 2019

Rank Name Country Time
1 Wataru MORISHIGE MA2 JPN JPN 35,88(3)
2 CHO Sang-Hyeok (2001-1) 조상혁 MA2 KOR KOR 35,88(6)
3 Katsuhiro KURATSUBO MA2 JPN JPN 36,01
4 OH Sang-Hun 오상훈 MA2 KOR KOR 36,13
5 Timur KARAMOV Тимур Карамов MA1 RUS RUS 36,17
6 Sebas DINIZ MA1 NED NED 36,22
7 Yuudai YAMAMOTO MA1 JPN JPN 36,28
8 Jarle GERRITS MA1 NED NED 36,55
9 YANG Yang (2000) 杨阳 MA2 CHN CHN 36,67
10 LIU Xifeng 刘锡峰 MB2 CHN CHN 36,72 SB
11 Moritz KLEIN MA2 GER GER 36,73
12 Niklas KURZMANN MA2 GER GER 36,91
13 Stepan CHISTIAKOV Степан Чистяков MA2 RUS RUS 36,92
14 Ignaz GSCHWENTNER MA1 AUT AUT 36,94
15 XUE Zhiwen 薛智文 MB1 CHN CHN 36,98
16 Rem de HAIR MA2 NED NED 36,99
17 Jur VEENJE MA2 NED NED 37,02
18 Diego AMAYA MB2 COL COL 37,15
19 Vyacheslav ZARETSKIY Вячеслав Зарецкий MA2 KAZ KAZ 37,27
20 Shougo TAKAMIZAWA MB1 JPN JPN 37,28
21 Szymon WOJTAKOWSKI MC2 POL POL 37,35
22 Håkon SÆTHER MA1 NOR NOR 37,46
23 Pavel TARAN Павел Таран MA1 RUS RUS 37,55
24 Jonathan TOBON MB1 USA USA 37,57
25 Nicky ROSANELLI MB2 ITA ITA 37,59
26 Evgenij KOSHKIN (2002) Евгений Кошкин MB2 KAZ KAZ 37,63
27 Kasper TVETER MA1 NOR NOR 37,65
28 Ilya NIKULIN Илья Никулин MA2 RUS RUS 37,66
29 Jordan STOLZ MB1 USA USA 37,84
30 Altaj ZHARDEMBEKULY Алтай Жардембекулы MA2 KAZ KAZ 38,03
31 Juuso LEHTONEN MA1 FIN FIN 38,04
32 Mikita KANONIK Никита Каноник MA2 BLR BLR 38,16
33 Peter RICHES MA1 GBR GBR 38,20
34 Raman MAKHAKHEI Роман Махахей MA2 BLR BLR 38,21
35 Vojtěch HURDES MA2 CZE CZE 38,58
36 Vladislav DOBROVOLSKIJ Владислав Добровольский MA2 KAZ KAZ 38,59 PR SB
37 Konstantin GÖTZE MA2 GER GER 38,60
38 Niclas MASTRUP MA2 DEN DEN 38,67
39 Tuukka SUOMALAINEN MB2 FIN FIN 38,67(3)
40 Max FIODARAU (2002) Максим Федоров MB2 BLR BLR 38,76
41 Joonas VALGE MA2 EST EST 38,95
42 Sander EITREM MA1 NOR NOR 38,99
43 Nicolas FOURNIER MA2 FRA FRA 39,04
44 Oddbjørn MELLEMSTRAND MA1 NOR NOR 39,06
45 Nicolae Răzvan MILITARU MA1 ROU ROU 39,13
46 Eetu KÄSNÄNEN MB2 FIN FIN 39,26
47 Zdenék VASULKA MA2 CZE CZE 39,32
48 Mattia PEGHINI MA1 ITA ITA 39,42 PR SB
49 TU Hsin-Tse MB1 TPE TPE 39,57
50 Gabriel Eduard NITU MC2 ROU ROU 39,68
51 Simon BIGLER MA1 DEN DEN 39,72
52 Adrian NALEPKA MA2 POL POL 39,91 PR SB
53 Kalle KINNALA MA1 FIN FIN 39,93
54 Lukáš STEKLÝ MB1 CZE CZE 40,30
55 Adrian FIERAR MB1 ROU ROU 40,50
56 Theo COLLINS MB1 GBR GBR 40,85
57 Jakub KOČÍ MB1 CZE CZE 41,01
58 Gijs LUIJTEN MB2 BEL BEL 41,13
DQ Mikołaj JABŁOŃSKI MA2 POL POL DQ
DQ Uladzislau HAPON Владислав Гапон MA2 BLR BLR DQ
DQ Nil LLOP MB2 ESP ESP DQ

PR - Personal Record, SB - Season Best

1500m Men - Junior 24 November 2019

Rank Name Country Time
1 Peder KONGSHAUG MA1 NOR NOR 1.49,99
2 Pavel TARAN Павел Таран MA1 RUS RUS 1.50,69
3 Gabriel ODOR MA2 AUT AUT 1.50,75
4 Stepan CHISTIAKOV Степан Чистяков MA2 RUS RUS 1.50,80
5 Motonaga ARITO MA1 JPN JPN 1.50,97
6 Kouta MITSUI MB2 JPN JPN 1.51,41
7 Jordy van WORKUM MA2 NED NED 1.51,57
8 Jur VEENJE MA2 NED NED 1.51,68
9 Sander EITREM MA1 NOR NOR 1.51,94
10 Teenbuli YEERKEN 特恩布力 叶尔肯 MA1 CHN CHN 1.52,19(8)
11 Tsubasa HORIKAWA MA2 JPN JPN 1.52,19(9)
12 PARK Sang-Eon 박상언 MB2 KOR KOR 1.52,56
13 Danil SMIRNOV (2001-1) Данил Смирнов MA2 RUS RUS 1.52,63
14 LIU Zehao 刘泽昊 MA1 CHN CHN 1.52,68
15 Kai in 't VELD MA1 NED NED 1.52,83
16 Peter RICHES MA1 GBR GBR 1.52,89
17 Moritz KLEIN MA2 GER GER 1.52,97
18 AHN Kon-Hyu 안건휴 MA1 KOR KOR 1.53,36(2)
19 Jonathan TOBON MB1 USA USA 1.53,36(9)
20 Diego AMAYA MB2 COL COL 1.53,65
21 Nil LLOP MB2 ESP ESP 1.53,73 NRJ PR SB
22 Tobias FLØITEN MA1 NOR NOR 1.53,81
23 PARK Jun-Hyeong 박준형 MA2 KOR KOR 1.54,16
24 Vyacheslav ZARETSKIY Вячеслав Зарецкий MA2 KAZ KAZ 1.54,85 SB
25 Piotr NAŁĘCKI MA2 POL POL 1.55,15
26 Jason SUTTELS MA2 BEL BEL 1.55,29
27 YU Jiawei 于佳伟 MA2 CHN CHN 1.55,41
28 Max FIODARAU (2002) Максим Федоров MB2 BLR BLR 1.55,90
29 Jordan STOLZ MB1 USA USA 1.56,17
30 Mikołaj JABŁOŃSKI MA2 POL POL 1.56,22 PR SB
31 Konstantin GÖTZE MA2 GER GER 1.56,48
32 Nuraly AKZHOL Нуралы Акжол MB1 KAZ KAZ 1.57,35
33 Mikita KANONIK Никита Каноник MA2 BLR BLR 1.57,50
34 Vladislav DOBROVOLSKIJ Владислав Добровольский MA2 KAZ KAZ 1.57,71
35 Uladzislau HAPON Владислав Гапон MA2 BLR BLR 1.57,83
36 Lennart JASCH MA2 GER GER 1.58,01
37 Juuso LEHTONEN MA1 FIN FIN 1.58,06
38 Lukáš STEKLÝ MB1 CZE CZE 1.58,90
39 Vojtěch HURDES MA2 CZE CZE 1.59,01
40 Niclas MASTRUP MA2 DEN DEN 1.59,52
41 Mattia PEGHINI MA1 ITA ITA 2.00,11 PR SB
42 Adrian NALEPKA MA2 POL POL 2.00,20
43 Nicolae Răzvan MILITARU MA1 ROU ROU 2.00,61
44 Simon BIGLER MA1 DEN DEN 2.00,89
45 Nicolas FOURNIER MA2 FRA FRA 2.01,28
46 Kalle KINNALA MA1 FIN FIN 2.01,36
47 Gabriel Eduard NITU MC2 ROU ROU 2.01,57
48 Jakub KOČÍ MB1 CZE CZE 2.02,65
49 Germain DESCHAMPS MB2 FRA FRA 2.02,85 PR SB
50 Martin BELLOIR MB2 FRA FRA 2.03,11
51 Nicky ROSANELLI MB2 ITA ITA 2.03,31
52 Eetu KÄSNÄNEN MB2 FIN FIN 2.03,53
53 Gijs LUIJTEN MB2 BEL BEL 2.03,55
54 Emil KLOCKAR MA1 SWE SWE 2.03,91
55 Theo COLLINS MB1 GBR GBR 2.04,63
56 Matteo AMBROSINI MA1 ITA ITA 2.05,81
DNF Jef MARIËN MA2 BEL BEL DNF
DQ Adrian FIERAR MB1 ROU ROU DQ
WDR Ignaz GSCHWENTNER MA1 AUT AUT WDR

NRJ - Junior National Record, PR - Personal Record
SB - Season Best

Mass Start (10 laps) Men - Junior 24 November 2019

Rank Name Country Time Points
1 Gabriel ODOR MA2 AUT AUT 5.38,29 30
2 Tsubasa HORIKAWA MA2 JPN JPN 5.38,73 20
3 Harm VISSER MA2 NED NED 5.38,78 10
4 Taiyou MORINO MA1 JPN JPN 5.39,58 4
5 Tobias FLØITEN MA1 NOR NOR 5.40,00 4
6 Nil LLOP MB2 ESP ESP 6.01,77 4
7 Jason SUTTELS MA2 BEL BEL 5.46,74 3
8 Aleksandr DAGAEV Александр Дагаев MA2 RUS RUS 5.39,69 2
9 Szymon WOJTAKOWSKI MC2 POL POL 5.51,76 2
10 Danil SMIRNOV (2001-1) Данил Смирнов MA2 RUS RUS 5.40,16
11 Jordy van WORKUM MA2 NED NED 5.40,35
12 Teenbuli YEERKEN 特恩布力 叶尔肯 MA1 CHN CHN 5.40,55
13 Peder KONGSHAUG MA1 NOR NOR 5.40,76
14 LIU Zehao 刘泽昊 MA1 CHN CHN 5.41,05
15 Raman MAKHAKHEI Роман Махахей MA2 BLR BLR 5.42,54
16 Jordan STOLZ MB1 USA USA 5.42,55
17 Jonathan TOBON MB1 USA USA 5.43,59
18 Niclas MASTRUP MA2 DEN DEN 5.45,58
19 Flavio GROSS MA1 SUI SUI 5.46,73
20 Peter RICHES MA1 GBR GBR 5.49,05
21 Lukáš STEKLÝ MB1 CZE CZE 5.50,13
22 Konstantin GÖTZE MA2 GER GER 5.50,76
23 Matteo AMBROSINI MA1 ITA ITA 5.51,18
24 Nicolas FOURNIER MA2 FRA FRA 5.51,96
25 Joonas VALGE MA2 EST EST 5.53,39
26 PARK Jun-Hyeong 박준형 MA2 KOR KOR 5.54,69
27 Vladislav DOBROVOLSKIJ Владислав Добровольский MA2 KAZ KAZ 5.58,08
28 Emil KLOCKAR MA1 SWE SWE 5.58,19
29 Nicolae Răzvan MILITARU MA1 ROU ROU 6.07,29
30 PARK Sang-Eon 박상언 MB2 KOR KOR 3.52,34

500m Men - Neo-Senior 24 November 2019

Rank Name Country Time
1 WANG Haotian 王浩田 MN3 CHN CHN 36,17
2 WANG Rui (1999) 王锐 MN1 CHN CHN 36,18
3 Kristian Solland REINTON MN4 NOR NOR 36,21
4 Jeffrey ROSANELLI MN2 ITA ITA 36,29
5 Cooper EMIN MN3 CAN CAN 36,31
6 Marius BRATLI MN3 NOR NOR 36,45
7 Connor HOWE MN1 CAN CAN 36,48
8 Ole JESKE MN2 GER GER 36,80
9 Yauheni HAHIYEU Евгений Гагиев MN1 BLR BLR 36,81
10 Gaweł OFICJALSKI MN2 POL POL 36,81(6)
11 JIN Yanan (1997) 金亚男 MN3 CHN CHN 36,82
12 Oliver GROB MN4 SUI SUI 36,94
13 Sindre BAAS MN2 NOR NOR 37,18
14 Ruslan BEGIMBETOV Руслан Бегимбетов MN4 KAZ KAZ 37,33
15 Uladzislau ZAPOIKIN Владислав Запойкин MN2 BLR BLR 37,42
16 Aleksandr CHIZHIKOV Александр Чижиков MN3 KAZ KAZ 37,46
17 Botond BEJCZI MN1 HUN HUN 37,99
18 David KARLINGSJÖ MN3 SWE SWE 38,10
19 Lukas MANN MN1 GER GER 38,52
20 Cosmin Ionuţ NEDELEA MN1 ROU ROU 38,71

1500m Men - Neo-Senior 24 November 2019

Rank Name Country Time
1 Connor HOWE MN1 CAN CAN 1.48,61
2 Hayden MAYEUR MN3 CAN CAN 1.49,88
3 SHEN Hanyang 沈晗扬 MN2 CHN CHN 1.52,09
4 Lukas MANN MN1 GER GER 1.52,12
5 Yauheni BOLHAU Евгений Болгов MN2 BLR BLR 1.52,20
6 Gabriele GALLI MN3 ITA ITA 1.52,66
7 WANG Haotian 王浩田 MN3 CHN CHN 1.52,69
8 Vetle STANGELAND MN3 NOR NOR 1.52,73
9 Cooper EMIN MN3 CAN CAN 1.52,87
10 Michael ROTH MN2 GER GER 1.52,93
11 Botond BEJCZI MN1 HUN HUN 1.53,00
12 Sindre BAAS MN2 NOR NOR 1.54,42
13 Jan ŚWIĄTEK MN2 POL POL 1.54,42(4)
14 Tsimafey TSIMAFEYEV Тимофей Тимофеев MN1 BLR BLR 1.54,74
15 Uladzislau ZAPOIKIN Владислав Запойкин MN2 BLR BLR 1.54,81
16 Oliver GROB MN4 SUI SUI 1.54,89
17 Ruslan BEGIMBETOV Руслан Бегимбетов MN4 KAZ KAZ 1.55,36
18 Wilhelm EKENSSKÄR MN3 SWE SWE 1.55,42
19 Anvar MUKHAMADEYEV Анвар Мухамадеев MN2 KAZ KAZ 1.55,97
20 Mathieu BELLOIR MN1 FRA FRA 1.56,20
21 Sebastien BRIEŠŤANSKÝ MN2 CZE CZE 1.58,75
22 Oliver LINDENSKOV MN3 DEN DEN 1.58,79
23 Cosmin Ionuţ NEDELEA MN1 ROU ROU 2.02,31

Mass Start (10 laps) Men - Neo-Senior 24 November 2019

Rank Name Country Time Points
1 Hayden MAYEUR MN3 CAN CAN 5.13,09 30
2 SHEN Hanyang 沈晗扬 MN2 CHN CHN 5.13,22 20
3 WANG Haotian 王浩田 MN3 CHN CHN 5.13,48 10
4 Gabriele GALLI MN3 ITA ITA 5.13,77 4
5 Botond BEJCZI MN1 HUN HUN 5.22,39 3
6 Oliver GROB MN4 SUI SUI 5.46,86 3
7 Connor HOWE MN1 CAN CAN 5.13,92 2
8 Mathieu BELLOIR MN1 FRA FRA 5.21,28 2
9 Yauheni BOLHAU Евгений Болгов MN2 BLR BLR 5.18,80 1
10 Jan ŚWIĄTEK MN2 POL POL 5.16,52 1
11 Oliver LINDENSKOV MN3 DEN DEN 5.22,59 1
12 Vetle STANGELAND MN3 NOR NOR 5.16,58
13 Sindre BAAS MN2 NOR NOR 5.17,50
14 Tsimafey TSIMAFEYEV Тимофей Тимофеев MN1 BLR BLR 5.18,81
15 Stephane BARBERA MN1 ESP ESP 5.21,94
16 David KARLINGSJÖ MN3 SWE SWE 5.23,29
17 Wilhelm EKENSSKÄR MN3 SWE SWE 5.33,75
18 Sebastien BRIEŠŤANSKÝ MN2 CZE CZE 5.35,61
19 Anvar MUKHAMADEYEV Анвар Мухамадеев MN2 KAZ KAZ 5.12,54
DNS Lukas MANN MN1 GER GER DNS

Native Language Names