ISU World Cup #2

Tomaszów-Mazowiecki (POL) 22 - 24 November 2019 Source: live.isuresults.eu

3000m Ladies - Division A 22 November 2019

Rank Name Country Time
1 Martina SÁBLÍKOVÁ L30 CZE CZE 4.06,13 TR
2 Carlijn ACHTEREEKTE L30 NED NED 4.06,28
3 Natalia VORONINA Наталья Воронина LSA RUS RUS 4.06,61
4 Isabelle WEIDEMANN LSA CAN CAN 4.06,76
5 Esmee VISSER LSA NED NED 4.07,96
6 Evgeniia LALENKOVA Евгения Лаленкова LSA RUS RUS 4.08,96
7 Antoinette de JONG LSA NED NED 4.09,17
8 Ivanie BLONDIN L30 CAN CAN 4.09,46
9 Melissa WIJFJE LSA NED NED 4.09,57
10 Marina ZUEVA Марина Зуева LSA BLR BLR 4.10,03
11 Francesca LOLLOBRIGIDA LSA ITA ITA 4.11,56
12 Miho TAKAGI LSA JPN JPN 4.12,26
13 Yekaterina SHIKHOVA Екатерина Шихова L35 RUS RUS 4.12,49
14 Nikola ZDRÁHALOVÁ LSA CZE CZE 4.12,51
15 Reina ANEMA LSA NED NED 4.12,63
16 Valerie MALTAIS LSA CAN CAN 4.14,36

TR - Track Record

3000m Ladies - Division B 22 November 2019

Rank Name Country Time
1 Claudia PECHSTEIN L45 GER GER 4.10,04
2 Elizaveta KAZELINA Елизавета Казелина LN4 RUS RUS 4.10,57
3 Nana TAKAGI LSA JPN JPN 4.10,78 SB
4 Noemi BONAZZA LN3 ITA ITA 4.10,87
5 Nene SAKAI LSA JPN JPN 4.13,76
6 Nadezhda MOROZOVA Надежда Морозова LN2 KAZ KAZ 4.14,02
7 Michelle UHRIG LSA GER GER 4.14,43
8 Lemi WILLIAMSON LN1 JPN JPN 4.14,54 SB
9 Sofie Karoline HAUGEN LSA NOR NOR 4.14,77
10 Yuna ONODERA LN3 JPN JPN 4.14,86 SB
11 Saskia ALUSALU LSA EST EST 4.15,63
12 HAN Mei 韩梅 LN3 CHN CHN 4.15,94
13 Mia KILBURG-MANGANELLO L30 USA USA 4.16,07
14 Karolina BOSIEK LN1 POL POL 4.16,31
15 Ragne WIKLUND LN1 NOR NOR 4.17,37
16 Roxane DUFTER LSA GER GER 4.17,66
17 TAO Jiaying 陶嘉莹 LSA CHN CHN 4.18,07
18 YIN Qi 殷琦 LSA CHN CHN 4.18,62
19 Magdalena CZYSZCZOŃ LSA POL POL 4.19,28
20 KIM Bo-Reum 김보름 LSA KOR KOR 4.20,90
21 Anna KOVALEVA Анна Ковалёва LN1 BLR BLR 4.22,23
22 Karolina GĄSECKA LN1 POL POL 4.22,27 SB
23 PARK Do-Young 박도영 LSA KOR KOR 4.24,25
24 Paige SCHWARTZBURG LSA USA USA 4.24,35
25 Camilla LUND LSA NOR NOR 4.27,18
26 Gemma COOPER L30 GBR GBR 4.29,26
27 PARK Ji-Woo 박지우 LN2 KOR KOR 4.30,47
28 Nadja WENGER LSA SUI SUI 4.32,12

SB - Season Best

500m Ladies - Division A 23 November 2019

Rank Name Country Time
1 Nao KODAIRA L30 JPN JPN 37,77 TR
2 Olga FATKULINA Ольга Фаткулина L30 RUS RUS 37,97
3 Daria KACHANOVA Дарья Качанова LN3 RUS RUS 38,08
4 Brittany BOWE L30 USA USA 38,10
5 Angelina GOLIKOVA Ангелина Голикова LSA RUS RUS 38,11
6 Arisa GO L30 JPN JPN 38,21 SB
7 Kaylin IRVINE LSA CAN CAN 38,32
8 Jutta LEERDAM LN2 NED NED 38,37
9 Marsha HUDEY LSA CAN CAN 38,45
10 Maki TSUJI L35 JPN JPN 38,47
11 Konami SOGA LSA JPN JPN 38,66 SB
12 KIM Min-Sun 김민선 LN2 KOR KOR 38,75
13 Kimi GOETZ LSA USA USA 38,77
14 Sanneke de NEELING LSA NED NED 38,78
15 Michelle de JONG LN1 NED NED 38,90
16 JIN Jingzhu 金京珠 LSA CHN CHN 39,05
17 Heather MCLEAN LSA CAN CAN 39,21
18 PEI Chong 裴冲 LN4 CHN CHN 39,29(1)
19 TIAN Ruining 田芮宁 LN4 CHN CHN 39,29(3)
20 KIM Hyun-Yung 김현영 LSA KOR KOR 39,62

TR - Track Record, SB - Season Best

500m Ladies - Division B 23 November 2019

Rank Name Country Time
1 Vanessa HERZOG LSA AUT AUT 38,03
2 Miho TAKAGI LSA JPN JPN 38,42
3 Jorien ter MORS L30 NED NED 38,44
4 Kaja ZIOMEK LN3 POL POL 38,81
5 Irina KUZNETSOVA (1998) Ирина Кузнецова LN2 RUS RUS 38,93
6 Andżelika WÓJCIK LN4 POL POL 39,14
7 Dione VOSKAMP LN4 NED NED 39,22
8 ZHAO Xin (1992) 赵欣 LSA CHN CHN 39,43
9 Katja FRANZEN L30 GER GER 39,56
10 Irina ARSHINOVA Ирина Аршинова L30 RUS RUS 39,62
11 HUANG Yu-Ting L30 TPE TPE 39,64
12 Hanna NIFANTAVA Анна Нифонтова LN1 BLR BLR 39,65
13 Julie Nistad SAMSONSEN LN1 NOR NOR 39,72
14 Nikola ZDRÁHALOVÁ LSA CZE CZE 39,83
15 Erin JACKSON LSA USA USA 39,85
16 Stien VANHOUTTE LSA BEL BEL 39,89
17 ZHANG Lina 张丽娜 LN3 CHN CHN 39,90
18 SIN Seung-Heun 신승흔 LB2 KOR KOR 39,97
19 KIM Min-Ji (2000) 김민지 LN1 KOR KOR 40,09
20 Béatrice LAMARCHE LN2 CAN CAN 40,10
21 Yeugeniya VOROBYOVA Евгения Воробьева LN3 BLR BLR 40,17
22 Brianna BOCOX LN4 USA USA 40,30

1500m Ladies - Division A 24 November 2019

Rank Name Country Time
1 Ireen WÜST L30 NED NED 1.56,62 TR
2 Miho TAKAGI LSA JPN JPN 1.57,17
3 Evgeniia LALENKOVA Евгения Лаленкова LSA RUS RUS 1.57,28
4 Melissa WIJFJE LSA NED NED 1.57,45
5 Yekaterina SHIKHOVA Екатерина Шихова L35 RUS RUS 1.57,72(3)
6 Brittany BOWE L30 USA USA 1.57,72(8)
7 Elizaveta KAZELINA Елизавета Казелина LN4 RUS RUS 1.57,79
8 Francesca LOLLOBRIGIDA LSA ITA ITA 1.57,95 SB
9 Antoinette de JONG LSA NED NED 1.58,05
10 Natalia VORONINA Наталья Воронина LSA RUS RUS 1.58,23
11 Nana TAKAGI LSA JPN JPN 1.58,24 SB
12 Nao KODAIRA L30 JPN JPN 1.58,29
13 Jorien ter MORS L30 NED NED 1.58,85
14 Nikola ZDRÁHALOVÁ LSA CZE CZE 1.59,33
15 Daria KACHANOVA Дарья Качанова LN3 RUS RUS 1.59,46
16 Natalia CZERWONKA L30 POL POL 1.59,51
17 Noemi BONAZZA LN3 ITA ITA 1.59,84
18 HAN Mei 韩梅 LN3 CHN CHN 2.00,33
19 Ida NJÅTUN LSA NOR NOR 2.00,96
20 Reina ANEMA LSA NED NED 2.01,13

TR - Track Record, SB - Season Best

Mass Start (16 laps) Semi-Final 1 Ladies - Division A 24 November 2019

Rank Name Country Time Points
1 Ivanie BLONDIN L30 CAN CAN 8.57,75 66
2 KIM Bo-Reum 김보름 LSA KOR KOR 8.57,95 40
3 Nana TAKAGI LSA JPN JPN 8.58,06 20
4 Elena ERANINA Елена Еранина LSA RUS RUS 8.58,68 10
5 Noemi BONAZZA LN3 ITA ITA 8.59,39 9
6 Melissa WIJFJE LSA NED NED 9.00,06 9
7 Karolina BOSIEK LN1 POL POL 9.00,16 2
8 YIN Qi 殷琦 LSA CHN CHN 9.16,66 1
9 Michelle UHRIG LSA GER GER 9.00,25
10 Paige SCHWARTZBURG LSA USA USA 9.00,44
11 Nadezhda MOROZOVA Надежда Морозова LN2 KAZ KAZ 9.01,23
12 Tatsiana MIKHAILAVA (1987) Татьяна Михайлова L30 BLR BLR 9.01,98
13 Nadja WENGER LSA SUI SUI 9.03,38
14 Anke VOS LSA BEL BEL 9.32,84

Mass Start (16 laps) Semi-Final 1 Ladies - Division A 24 November 2019

Rank Name Country Time Points
1 Irene SCHOUTEN LSA NED NED 8.46,75 64
2 Elizaveta KAZELINA Елизавета Казелина LN4 RUS RUS 8.47,24 40
3 Francesca LOLLOBRIGIDA LSA ITA ITA 8.47,25 25
4 Mia KILBURG-MANGANELLO L30 USA USA 8.47,35 10
5 Ayano SATO LN4 JPN JPN 8.47,51 6
6 Claudia PECHSTEIN L45 GER GER 8.52,00 5
7 ZHOU Yang 周洋 LSA CHN CHN 8.47,65 4
8 Saskia ALUSALU LSA EST EST 8.52,02 3
9 Marina ZUEVA Марина Зуева LSA BLR BLR 8.48,54
10 PARK Ji-Woo 박지우 LN2 KOR KOR 8.48,88
11 Gemma COOPER L30 GBR GBR 8.54,17
12 Karolina GĄSECKA LN1 POL POL 9.00,54
13 Valerie MALTAIS LSA CAN CAN 7.53,36

Mass Start (16 laps) Final Ladies - Division A 24 November 2019

Rank Name Country Time Points
1 Irene SCHOUTEN LSA NED NED 9.03,26 61
2 Ivanie BLONDIN L30 CAN CAN 9.03,41 42
3 Nana TAKAGI LSA JPN JPN 9.03,43 20
4 ZHOU Yang 周洋 LSA CHN CHN 9.03,67 10
5 KIM Bo-Reum 김보름 LSA KOR KOR 9.04,10 6
6 Claudia PECHSTEIN L45 GER GER 9.18,44 5
7 YIN Qi 殷琦 LSA CHN CHN 9.19,22 4
8 Francesca LOLLOBRIGIDA LSA ITA ITA 9.04,24 3
9 Noemi BONAZZA LN3 ITA ITA 9.05,58 3
10 Melissa WIJFJE LSA NED NED 9.06,36 2
11 Saskia ALUSALU LSA EST EST 9.18,68 1
12 Mia KILBURG-MANGANELLO L30 USA USA 9.04,47
13 Elizaveta KAZELINA Елизавета Казелина LN4 RUS RUS 9.04,53
14 Karolina BOSIEK LN1 POL POL 9.04,79
15 Elena ERANINA Елена Еранина LSA RUS RUS 9.05,49
16 Ayano SATO LN4 JPN JPN 9.07,22

1500m Ladies - Division B 24 November 2019

Rank Name Country Time
1 Karolina BOSIEK LN1 POL POL 1.59,45 SB
2 Yuna ONODERA LN3 JPN JPN 2.00,21 SB
3 YIN Qi 殷琦 LSA CHN CHN 2.00,30
4 Nadezhda MOROZOVA Надежда Морозова LN2 KAZ KAZ 2.00,44
5 ZHAO Xin (1992) 赵欣 LSA CHN CHN 2.00,85
6 Marina ZUEVA Марина Зуева LSA BLR BLR 2.01,29
7 Michelle UHRIG LSA GER GER 2.01,31
8 LI Qishi 李奇时 LSA CHN CHN 2.01,72
9 Roxane DUFTER LSA GER GER 2.01,81
10 Ragne WIKLUND LN1 NOR NOR 2.02,79
11 Kimi GOETZ LSA USA USA 2.02,95
12 Brianna BOCOX LN4 USA USA 2.03,01
13 Béatrice LAMARCHE LN2 CAN CAN 2.03,04
14 Sofie Karoline HAUGEN LSA NOR NOR 2.03,26
15 Karolina GĄSECKA LN1 POL POL 2.03,56
16 HUANG Yu-Ting L30 TPE TPE 2.05,15
17 Nene SAKAI LSA JPN JPN 2.05,72
18 PARK Ji-Woo 박지우 LN2 KOR KOR 2.06,06
19 Anna KOVALEVA Анна Ковалёва LN1 BLR BLR 2.08,73

SB - Season Best

Native Language Names