ISU World Cup #1

Minsk (BLR) 15 - 17 November 2019 Source: live.isuresults.eu

3000m Ladies - Division A 15 November 2019

Rank Name Country Time
1 Isabelle WEIDEMANN LSA CAN CAN 4.04,67
2 Carlijn ACHTEREEKTE L30 NED NED 4.05,15
3 Ivanie BLONDIN L30 CAN CAN 4.06,08
4 Martina SÁBLÍKOVÁ L30 CZE CZE 4.06,40
5 Antoinette de JONG LSA NED NED 4.07,67
6 Marina ZUEVA Марина Зуева LSA BLR BLR 4.07,80
7 Natalia VORONINA Наталья Воронина LSA RUS RUS 4.08,07
8 Evgeniia LALENKOVA Евгения Лаленкова LSA RUS RUS 4.08,30
9 Esmee VISSER LSA NED NED 4.09,08
10 Miho TAKAGI LSA JPN JPN 4.10,30 SB
11 Reina ANEMA LSA NED NED 4.11,11
12 Valerie MALTAIS LSA CAN CAN 4.11,21
13 Francesca LOLLOBRIGIDA LSA ITA ITA 4.11,87
14 Claudia PECHSTEIN L45 GER GER 4.12,04
15 HAN Mei 韩梅 LN3 CHN CHN 4.16,52
16 Roxane DUFTER LSA GER GER 4.17,20

SB - Season Best

3000m Ladies - Division B 15 November 2019

Rank Name Country Time
1 Melissa WIJFJE LSA NED NED 4.07,72
2 Nikola ZDRÁHALOVÁ LSA CZE CZE 4.10,74
3 Yekaterina SHIKHOVA Екатерина Шихова L35 RUS RUS 4.10,81
4 Elizaveta KAZELINA Елизавета Казелина LN4 RUS RUS 4.10,93
5 Noemi BONAZZA LN3 ITA ITA 4.12,22
6 Nana TAKAGI LSA JPN JPN 4.13,82
7 Sofie Karoline HAUGEN LSA NOR NOR 4.14,32
8 Nadezhda MOROZOVA Надежда Морозова LN2 KAZ KAZ 4.14,46
9 Michelle UHRIG LSA GER GER 4.14,54
10 Nene SAKAI LSA JPN JPN 4.15,12
11 Ragne WIKLUND LN1 NOR NOR 4.16,39
12 TAO Jiaying 陶嘉莹 LSA CHN CHN 4.16,50
13 Natalia CZERWONKA L30 POL POL 4.16,65
14 Saskia ALUSALU LSA EST EST 4.16,74
15 Lemi WILLIAMSON LN1 JPN JPN 4.16,82
16 PARK Ji-Woo 박지우 LN2 KOR KOR 4.16,88 SB
17 Yuna ONODERA LN3 JPN JPN 4.17,78
18 Ida NJÅTUN LSA NOR NOR 4.18,19
19 Mia KILBURG-MANGANELLO L30 USA USA 4.18,99
20 LI Dan (1994) 李丹 LSA CHN CHN 4.22,18
21 KIM Bo-Reum 김보름 LSA KOR KOR 4.22,29
22 Anna KOVALEVA Анна Ковалёва LN1 BLR BLR 4.22,94
23 Karolina GĄSECKA LN1 POL POL 4.24,58 SB
24 Paige SCHWARTZBURG LSA USA USA 4.25,36
25 PARK Do-Young 박도영 LSA KOR KOR 4.27,04
26 Nadja WENGER LSA SUI SUI 4.31,67
27 Gemma COOPER L30 GBR GBR 4.38,24

SB - Season Best

500m Ladies - Division A 16 November 2019

Rank Name Country Time
1 Olga FATKULINA Ольга Фаткулина L30 RUS RUS 37,92 TR
2 Daria KACHANOVA Дарья Качанова LN3 RUS RUS 37,94
3 Nao KODAIRA L30 JPN JPN 38,17
4 KIM Min-Sun 김민선 LN2 KOR KOR 38,26
5 Maki TSUJI L35 JPN JPN 38,39 SB
6 Brittany BOWE L30 USA USA 38,45
7 Angelina GOLIKOVA Ангелина Голикова LSA RUS RUS 38,52
8 Marsha HUDEY LSA CAN CAN 38,55
9 Michelle de JONG LN1 NED NED 38,67
10 Sanneke de NEELING LSA NED NED 38,68
11 KIM Hyun-Yung 김현영 LSA KOR KOR 38,78
12 Jutta LEERDAM Yew-tuh LN2 NED NED 38,83
13 Konami SOGA LSA JPN JPN 38,94
14 Kimi GOETZ LSA USA USA 38,99
15 Arisa TSUJIMOTO LSA JPN JPN 39,04 SB
16 Kaylin IRVINE LSA CAN CAN 39,12
17 JIN Jingzhu 金京珠 LSA CHN CHN 39,13
18 PEI Chong 裴冲 LN4 CHN CHN 39,41
19 Hege BØKKO LSA NOR NOR 39,93
DQ Vanessa HERZOG LSA AUT AUT DQ

TR - Track Record, SB - Season Best

1500m Ladies - Division A 16 November 2019

Rank Name Country Time
1 Ireen WÜST L30 NED NED 1.56,46
2 Yekaterina SHIKHOVA Екатерина Шихова L35 RUS RUS 1.56,86
3 Brittany BOWE L30 USA USA 1.57,25
4 Evgeniia LALENKOVA Евгения Лаленкова LSA RUS RUS 1.57,30
5 Jorien ter MORS L30 NED NED 1.57,34
6 Miho TAKAGI LSA JPN JPN 1.57,54
7 Elizaveta KAZELINA Елизавета Казелина LN4 RUS RUS 1.57,57
8 Melissa WIJFJE LSA NED NED 1.58,00
9 Francesca LOLLOBRIGIDA LSA ITA ITA 1.58,32 SB
10 Antoinette de JONG LSA NED NED 1.58,48
11 Nana TAKAGI LSA JPN JPN 1.59,40
12 Ivanie BLONDIN L30 CAN CAN 1.59,58
13 Noemi BONAZZA LN3 ITA ITA 1.59,75
14 Natalia CZERWONKA L30 POL POL 2.00,23
15 Natalia VORONINA Наталья Воронина LSA RUS RUS 2.00,42
16 Reina ANEMA LSA NED NED 2.00,59
17 Ida NJÅTUN LSA NOR NOR 2.00,71
18 HAN Mei 韩梅 LN3 CHN CHN 2.01,10
19 Martina SÁBLÍKOVÁ L30 CZE CZE 2.01,89
20 Roxane DUFTER LSA GER GER 2.01,94

SB - Season Best

500m Ladies - Division B 16 November 2019

Rank Name Country Time
1 Arisa GO L30 JPN JPN 38,31 SB
2 Letitia de JONG LSA NED NED 38,47
3 TIAN Ruining 田芮宁 LN4 CHN CHN 38,90(3)
4 Heather MCLEAN LSA CAN CAN 38,90(9)
5 Irina KUZNETSOVA (1998) Ирина Кузнецова LN2 RUS RUS 38,99
6 Kaja ZIOMEK LN3 POL POL 39,24
7 HUANG Yu-Ting L30 TPE TPE 39,28
8 Dione VOSKAMP LN4 NED NED 39,34
9 ZHAO Xin (1992) 赵欣 LSA CHN CHN 39,36
10 Andżelika WÓJCIK LN4 POL POL 39,46
11 Hanna NIFANTAVA Анна Нифонтова LN1 BLR BLR 39,56
12 Erin JACKSON LSA USA USA 39,60
13 Katja FRANZEN L30 GER GER 39,64
14 Nikola ZDRÁHALOVÁ LSA CZE CZE 39,67 SB
15 LI Qishi 李奇时 LSA CHN CHN 39,75
16 KIM Min-Ji (2000) 김민지 LN1 KOR KOR 39,78
17 Julie Nistad SAMSONSEN LN1 NOR NOR 39,85
18 Irina ARSHINOVA Ирина Аршинова L30 RUS RUS 39,99
19 Brianna BOCOX LN4 USA USA 40,12
20 Stien VANHOUTTE LSA BEL BEL 40,20
21 Yeugeniya VOROBYOVA Евгения Воробьева LN3 BLR BLR 40,41
22 Béatrice LAMARCHE LN2 CAN CAN 40,42
23 SIN Seung-Heun 신승흔 LB2 KOR KOR 40,73

SB - Season Best

1500m Ladies - Division B 16 November 2019

Rank Name Country Time
1 Nao KODAIRA L30 JPN JPN 1.58,37
2 Nikola ZDRÁHALOVÁ LSA CZE CZE 1.59,77
3 Daria KACHANOVA Дарья Качанова LN3 RUS RUS 2.00,17
4 ZHAO Xin (1992) 赵欣 LSA CHN CHN 2.00,25
5 LI Qishi 李奇时 LSA CHN CHN 2.00,49 SB
6 Marina ZUEVA Марина Зуева LSA BLR BLR 2.00,52
7 Yuna ONODERA LN3 JPN JPN 2.00,66 SB
8 Karolina BOSIEK LN1 POL POL 2.00,70
9 YIN Qi 殷琦 LSA CHN CHN 2.01,01
10 Valerie MALTAIS LSA CAN CAN 2.01,72
11 Michelle UHRIG LSA GER GER 2.01,81
12 Sofie Karoline HAUGEN LSA NOR NOR 2.02,19
13 PARK Ji-Woo 박지우 LN2 KOR KOR 2.02,24
14 Karolina GĄSECKA LN1 POL POL 2.02,64
15 Ragne WIKLUND LN1 NOR NOR 2.02,65
16 Nadezhda MOROZOVA Надежда Морозова LN2 KAZ KAZ 2.02,73
17 Kimi GOETZ LSA USA USA 2.02,80
18 Béatrice LAMARCHE LN2 CAN CAN 2.03,21
19 Brianna BOCOX LN4 USA USA 2.04,03
20 HUANG Yu-Ting L30 TPE TPE 2.06,46
21 Anna KOVALEVA Анна Ковалёва LN1 BLR BLR 2.09,69
22 Gemma COOPER L30 GBR GBR 2.13,35

SB - Season Best

1000m Ladies - Division A 17 November 2019

Rank Name Country Time
1 Brittany BOWE L30 USA USA 1.15,35 TR
2 Jorien ter MORS L30 NED NED 1.15,95
3 Yekaterina SHIKHOVA Екатерина Шихова L35 RUS RUS 1.15,96
4 Jutta LEERDAM Yew-tuh LN2 NED NED 1.16,00
5 Letitia de JONG LSA NED NED 1.16,15
6 Nao KODAIRA L30 JPN JPN 1.16,32
7 Ireen WÜST L30 NED NED 1.16,58
8 Antoinette de JONG LSA NED NED 1.16,60
9 Miho TAKAGI LSA JPN JPN 1.16,62
10 Vanessa HERZOG LSA AUT AUT 1.16,67
11 Olga FATKULINA Ольга Фаткулина L30 RUS RUS 1.16,68
12 Daria KACHANOVA Дарья Качанова LN3 RUS RUS 1.16,77
13 Natalia CZERWONKA L30 POL POL 1.17,38
14 LI Qishi 李奇时 LSA CHN CHN 1.17,47
15 ZHAO Xin (1992) 赵欣 LSA CHN CHN 1.17,84
16 Kaylin IRVINE LSA CAN CAN 1.18,07
17 Angelina GOLIKOVA Ангелина Голикова LSA RUS RUS 1.18,16
18 Heather MCLEAN LSA CAN CAN 1.18,57
19 Arisa TSUJIMOTO LSA JPN JPN 1.18,70
20 Hege BØKKO LSA NOR NOR 1.20,64

TR - Track Record

Mass Start (16 laps) Semi-Final 1 Ladies - Division A 17 November 2019

Rank Name Country Time Points
1 Ivanie BLONDIN L30 CAN CAN 9.03,23 65
2 Nana TAKAGI LSA JPN JPN 9.03,34 40
3 Melissa WIJFJE LSA NED NED 9.03,46 22
4 KIM Bo-Reum 김보름 LSA KOR KOR 9.03,59 10
5 Karolina BOSIEK LN1 POL POL 9.04,25 6
6 Noemi BONAZZA LN3 ITA ITA 9.04,26 5
7 Tatsiana MIKHAILAVA (1987) Татьяна Михайлова L30 BLR BLR 9.20,29 4
8 Michelle UHRIG LSA GER GER 9.26,34 3
9 Nadezhda MOROZOVA Надежда Морозова LN2 KAZ KAZ 9.13,19 2
10 Paige SCHWARTZBURG LSA USA USA 9.04,44
11 Anke VOS LSA BEL BEL 9.09,36
12 LI Dan (1994) 李丹 LSA CHN CHN 9.20,03
13 Gemma COOPER L30 GBR GBR 9.23,65
14 Nadja WENGER LSA SUI SUI 9.24,47
DNF Elizaveta KAZELINA Елизавета Казелина LN4 RUS RUS DNF

Mass Start (16 laps) Semi-Final 2 Ladies - Division A 17 November 2019

Rank Name Country Time Points
1 Irene SCHOUTEN LSA NED NED 8.50,77 63
2 Francesca LOLLOBRIGIDA LSA ITA ITA 8.50,86 43
3 ZHOU Yang 周洋 LSA CHN CHN 8.50,91 20
4 Ayano SATO LN4 JPN JPN 8.50,97 10
5 Mia KILBURG-MANGANELLO L30 USA USA 8.51,00 6
6 PARK Ji-Woo 박지우 LN2 KOR KOR 8.51,80 3
7 Claudia PECHSTEIN L45 GER GER 8.57,64 3
8 Karolina GĄSECKA LN1 POL POL 9.02,78 3
9 Marina ZUEVA Марина Зуева LSA BLR BLR 8.51,97 2
10 Valerie MALTAIS LSA CAN CAN 8.52,78 2
11 Elena ERANINA Елена Еранина LSA RUS RUS 8.52,87 1
12 Saskia ALUSALU LSA EST EST 8.54,26 1
13 Ellia SMEDING LN3 GBR GBR 8.53,99
14 Stien VANHOUTTE LSA BEL BEL 9.08,55
DNS Nikola ZDRÁHALOVÁ LSA CZE CZE DNS

Mass Start (16 laps) Final Ladies - Division A 17 November 2019

Rank Name Country Time Points
1 Ivanie BLONDIN L30 CAN CAN 8.22,63 60
2 Irene SCHOUTEN LSA NED NED 8.22,71 40
3 Francesca LOLLOBRIGIDA LSA ITA ITA 8.23,57 20
4 KIM Bo-Reum 김보름 LSA KOR KOR 8.24,93 10
5 Noemi BONAZZA LN3 ITA ITA 8.44,25 9
6 Mia KILBURG-MANGANELLO L30 USA USA 8.25,05 6
7 Tatsiana MIKHAILAVA (1987) Татьяна Михайлова L30 BLR BLR 9.00,11 4
8 Melissa WIJFJE LSA NED NED 8.25,24 3
9 Claudia PECHSTEIN L45 GER GER 8.31,35 3
10 Karolina GĄSECKA LN1 POL POL 8.33,27 1
11 PARK Ji-Woo 박지우 LN2 KOR KOR 8.33,90 1
12 Karolina BOSIEK LN1 POL POL 8.26,93
13 Ayano SATO LN4 JPN JPN 8.27,45
14 ZHOU Yang 周洋 LSA CHN CHN 8.28,42
15 Michelle UHRIG LSA GER GER 8.33,25
16 Nana TAKAGI LSA JPN JPN 7.53,87

1000m Ladies - Division B 17 November 2019

Rank Name Country Time
1 Arisa GO L30 JPN JPN 1.17,45 SB
2 KIM Hyun-Yung 김현영 LSA KOR KOR 1.17,77 SB
3 KIM Min-Sun 김민선 LN2 KOR KOR 1.17,79
4 Karolina BOSIEK LN1 POL POL 1.17,90
5 Ida NJÅTUN LSA NOR NOR 1.18,12
6 Kimi GOETZ LSA USA USA 1.18,34
7 HUANG Yu-Ting L30 TPE TPE 1.18,37
8 Irina KUZNETSOVA (1998) Ирина Кузнецова LN2 RUS RUS 1.18,55
9 Brianna BOCOX LN4 USA USA 1.18,57
10 Nikola ZDRÁHALOVÁ LSA CZE CZE 1.18,71(1)
11 Maki TSUJI L35 JPN JPN 1.18,71(2)
12 YIN Qi 殷琦 LSA CHN CHN 1.18,71(4)
13 Katja FRANZEN L30 GER GER 1.18,92
14 Béatrice LAMARCHE LN2 CAN CAN 1.19,10
15 Kaja ZIOMEK LN3 POL POL 1.19,23
16 LI Dan (1994) 李丹 LSA CHN CHN 1.19,27
17 Michelle UHRIG LSA GER GER 1.19,29
18 Marsha HUDEY LSA CAN CAN 1.19,35
19 Nadezhda MOROZOVA Надежда Морозова LN2 KAZ KAZ 1.19,90
20 Stien VANHOUTTE LSA BEL BEL 1.20,52
21 Hanna NIFANTAVA Анна Нифонтова LN1 BLR BLR 1.20,68
22 NAM Ye-Won 남예원 LSA KOR KOR 1.21,46
23 Yeugeniya VOROBYOVA Евгения Воробьева LN3 BLR BLR 1.21,68
24 Ellia SMEDING LN3 GBR GBR 1.21,78
25 Julie Nistad SAMSONSEN LN1 NOR NOR 1.23,38

SB - Season Best

Native Language Names