ISU World Cup #1

Minsk (BLR) 15 - 17 November 2019 Source: live.isuresults.eu

5000m Men - Division A 15 November 2019

Rank Name Country Time
1 Patrick ROEST MSA NED NED 6.16,61 TR
2 Jorrit BERGSMA (1986) M30 NED NED 6.22,29
3 Denis YUSKOV Денис Юсков M30 RUS RUS 6.22,54
4 Danila SEMERIKOV Данила Семериков MSA RUS RUS 6.23,00
5 Graeme FISH MN3 CAN CAN 6.24,74
6 Davide GHIOTTO MSA ITA ITA 6.25,02
7 Alexander RUMYANTSEV Александр Румянцев M30 RUS RUS 6.25,50
8 Ted-Jan BLOEMEN M30 CAN CAN 6.25,56
9 Bart SWINGS MSA BEL BEL 6.26,30
10 Andrea GIOVANNINI MSA ITA ITA 6.26,38
11 Patrick BECKERT M30 GER GER 6.27,23
12 Sergey TROFIMOV Сергей Трофимов MSA RUS RUS 6.27,31
13 Sven KRAMER M30 NED NED 6.28,53
14 Sverre Lunde PEDERSEN MSA NOR NOR 6.30,00
15 Ryosuke TSUCHIYA 土屋 良輔 MSA JPN JPN 6.32,63
16 Håvard BØKKO M30 NOR NOR 6.33,55

TR - Track Record

5000m Men - Division B 15 November 2019

Rank Name Country Time
1 Marcel BOSKER MN4 NED NED 6.22,64
2 Douwe de VRIES M35 NED NED 6.23,07
3 Jordan BELCHOS M30 CAN CAN 6.24,16
4 Peter MICHAEL M30 NZL NZL 6.25,68
5 Michele MALFATTI MSA ITA ITA 6.25,91
6 Ruslan ZAKHAROV (1987) Руслан Захаров M30 RUS RUS 6.27,30
7 Nicola TUMOLERO MSA ITA ITA 6.27,79
8 Riku TSUCHIYA 土屋 陸 MN3 JPN JPN 6.28,33 SB
9 Vitaliy SCHIGOLEV Виталий Щиголев MN3 KAZ KAZ 6.28,66 SB
10 Livio WENGER MSA SUI SUI 6.29,66
11 Masahito OBAYASHI 大林 昌仁 MSA JPN JPN 6.31,54
12 Timothy LOUBINEAUD MSA FRA FRA 6.31,55
13 Vitaly MIKHAILOV Виталий Михайлов M30 BLR BLR 6.31,90 SB
14 Felix MALY MSA GER GER 6.32,42
15 Seitaro ICHINOHE 一戸 誠太郎 MSA JPN JPN 6.33,27
16 Fridtjof PETZOLD MN4 GER GER 6.37,09
17 Yahor DAMARATSKI Егор Доморацкий MN1 BLR BLR 6.37,22
18 Shane WILLIAMSON ウイリアムソン 師円 MSA JPN JPN 6.37,59
19 Szymon PALKA MN4 POL POL 6.38,08
20 Dmitry MOROZOV (1996.08) Дмитрий Морозов MN4 KAZ KAZ 6.38,40
21 CHUNG Jae-Won 정재원 MA2 KOR KOR 6.38,79 SB
22 Hallgeir ENGEBRÅTEN MN1 NOR NOR 6.39,28
23 UM Cheon-Ho 엄천호 MSA KOR KOR 6.42,05 SB
24 Artur JANICKI MN3 POL POL 6.42,32
25 Baoerjiang REHATI 包尔江 热哈提 M30 CHN CHN 6.42,63
26 WU Yu 吴宇 MN3 CHN CHN 6.43,29
27 Kristian ULEKLEIV MN4 NOR NOR 6.43,47
28 Demyan GAVRILOV Демьян Гаврилов MN3 KAZ KAZ 6.47,68
29 Aliaksei KIRPICHNIK Алексей Кирпичник MN4 BLR BLR 6.48,56
30 Ethan CEPURAN MN1 USA USA 6.51,41
31 LEE Jin-Yeong 이진영 MSA KOR KOR 6.58,27 SB
32 Josh WHYTE MSA NZL NZL 6.58,88
33 Philip DUE SCHMIDT MN4 DEN DEN 7.04,14 SB
DQ Viktor Hald THORUP MSA DEN DEN DQ

SB - Season Best

1000m Men - Division A 16 November 2019

Rank Name Country Time
1 Thomas KROL MSA NED NED 1.09,00 TR
2 NING Zhongyan 宁忠岩 MN1 CHN CHN 1.09,22
3 Kjeld NUIS M30 NED NED 1.09,27
4 Hein OTTERSPEER M30 NED NED 1.09,37
5 Kai VERBIJ MSA NED NED 1.09,51
6 Masaya YAMADA 山田 将矢 MN4 JPN JPN 1.09,86
7 KIM Jin-Su (1992) 김진수 MSA KOR KOR 1.10,13
8 Viktor MUSHTAKOV Виктор Муштаков MN4 RUS RUS 1.10,17
9 Laurent DUBREUIL MSA CAN CAN 1.10,28
10 Dai Dai N'TAB MSA NED NED 1.10,31
11 Håvard Holmefjord LORENTZEN MSA NOR NOR 1.10,33
12 Mathias VOSTÉ MSA BEL BEL 1.10,35
13 Nico IHLE M30 GER GER 1.10,47
14 Ignat GOLOVATSIUK Игнат Головатюк MN4 BLR BLR 1.10,51
15 Joel DUFTER MSA GER GER 1.10,67
16 David LA RUE MN2 CAN CAN 1.10,72
17 Allan Dahl JOHANSSON MN2 NOR NOR 1.10,73
18 Kimani GRIFFIN MSA USA USA 1.11,30
19 Tatsuya SHINHAMA 新濱 立也 MN4 JPN JPN 1.11,68

TR - Track Record

Mass Start (16 laps) Semi-Final 1 Men - Division A 16 November 2019

Rank Name Country Time Points
1 UM Cheon-Ho 엄천호 MSA KOR KOR 7.40,17 60
2 Andrea GIOVANNINI MSA ITA ITA 7.40,63 43
3 Livio WENGER MSA SUI SUI 7.40,97 24
4 Danila SEMERIKOV Данила Семериков MSA RUS RUS 7.41,01 11
5 Arjan STROETINGA M35 NED NED 7.41,02 6
6 Peter MICHAEL M30 NZL NZL 7.52,38 4
7 Ryosuke TSUCHIYA 土屋 良輔 MSA JPN JPN 7.41,11 3
8 Haralds SILOVS M30 LAT LAT 7.43,36 3
9 Ethan CEPURAN MN1 USA USA 7.49,32 3
10 Graeme FISH MN3 CAN CAN 7.41,52
11 Marcin BACHANEK MSA POL POL 7.41,76
12 Armin HAGER MSA AUT AUT 7.43,43
13 Tim SIBIET MSA BEL BEL 7.43,43
14 Philip DUE SCHMIDT MN4 DEN DEN 7.44,92
15 Hanahati MUHAMAITI 哈那哈提 木哈买提 MN1 CHN CHN 7.49,45
16 Aliaksei KIRPICHNIK Алексей Кирпичник MN4 BLR BLR 7.54,78
17 Fridtjof PETZOLD MN4 GER GER 7.58,75
18 Demyan GAVRILOV Демьян Гаврилов MN3 KAZ KAZ 8.11,78
19 Bence DÉKÁNY MSA HUN HUN 4.49,00
20 Cornelius KERSTEN MSA GBR GBR 4.49,00

Mass Start (16 laps) Semi-Final 2 Men - Division A 16 November 2019

Rank Name Country Time Points
1 Bart SWINGS MSA BEL BEL 8.02,26 60
2 CHUNG Jae-Won 정재원 MA2 KOR KOR 8.02,30 40
3 Ruslan ZAKHAROV (1987) Руслан Захаров M30 RUS RUS 8.02,63 20
4 Joey MANTIA M30 USA USA 8.03,15 12
5 Gabriel ODOR MA2 AUT AUT 8.03,19 6
6 Jorrit BERGSMA (1986) M30 NED NED 8.06,09 6
7 Alemasi KAHANBAI 阿勒玛斯 卡汉拜 MN3 CHN CHN 8.03,20 3
8 Maksim BAKLASHKIN Максим Баклашкин M30 KAZ KAZ 8.16,54 3
9 Jordan BELCHOS M30 CAN CAN 8.03,53 2
10 Artur JANICKI MN3 POL POL 8.05,55 2
11 TAI Wei-Lin (William) MN4 TPE TPE 8.31,39 2
12 Stefan DUE SCHMIDT MSA DEN DEN 8.07,43 1
13 Vitaly MIKHAILOV Виталий Михайлов M30 BLR BLR 8.03,93
14 Timothy LOUBINEAUD MSA FRA FRA 8.04,12
15 Kierryn HUGHES MSA NZL NZL 8.05,06
16 Felix MALY MSA GER GER 8.05,38
17 Botond BEJCZI MN1 HUN HUN 8.28,78
18 Michele MALFATTI MSA ITA ITA 8.01,35
19 Shane WILLIAMSON ウイリアムソン 師円 MSA JPN JPN 8.03,61

Mass Start (16 laps) Final Men - Division A 16 November 2019

Rank Name Country Time Points
1 Jorrit BERGSMA (1986) M30 NED NED 7.50,36 62
2 CHUNG Jae-Won 정재원 MA2 KOR KOR 7.50,88 40
3 UM Cheon-Ho 엄천호 MSA KOR KOR 7.50,96 20
4 Bart SWINGS MSA BEL BEL 7.51,31 12
5 Arjan STROETINGA M35 NED NED 7.51,52 6
6 Peter MICHAEL M30 NZL NZL 8.04,43 6
7 Danila SEMERIKOV Данила Семериков MSA RUS RUS 7.51,59 4
8 Haralds SILOVS M30 LAT LAT 7.54,29 3
9 Andrea GIOVANNINI MSA ITA ITA 7.51,73 2
10 Gabriel ODOR MA2 AUT AUT 8.03,84 2
11 Livio WENGER MSA SUI SUI 7.51,67
12 Alemasi KAHANBAI 阿勒玛斯 卡汉拜 MN3 CHN CHN 7.52,58
13 Joey MANTIA M30 USA USA 7.53,49
14 Ryosuke TSUCHIYA 土屋 良輔 MSA JPN JPN 7.54,45
15 Ruslan ZAKHAROV (1987) Руслан Захаров M30 RUS RUS 8.22,36
DQ Maksim BAKLASHKIN Максим Баклашкин M30 KAZ KAZ DQ

1000m Men - Division B 16 November 2019

Rank Name Country Time
1 KIM Tae-Yun 김태윤 MSA KOR KOR 1.09,97 SB
2 Koki KUBO 久保 向希 MN1 JPN JPN 1.10,03
3 Artem AREFYEV Артем Арефьев MA2 RUS RUS 1.10,20
4 Mikhail KAZELIN Михаил Казелин MN4 RUS RUS 1.10,29
5 Ryota KOJIMA 小島 良太 MN2 JPN JPN 1.10,64
6 Stanislav PALKIN Станислав Палкин MN4 KAZ KAZ 1.10,67 SB
7 Antoine GÉLINAS-BEAULIEU MSA CAN CAN 1.10,76
8 Alexey YESIN Алексей Есин M30 RUS RUS 1.10,79
9 Denis KUZIN Денис Кузин M30 KAZ KAZ 1.10,86
10 KIM Jun-Ho 김준호 MSA KOR KOR 1.10,89
11 CHA Min-Kyu 차민규 MSA KOR KOR 1.11,06
12 Shunsuke NAKAMURA (20040979) 中村 駿佑 MSA JPN JPN 1.11,11(0)
13 Tyson LANGELAAR MN2 CAN CAN 1.11,11(4)
14 CHEN Enxue 陈恩学 MN4 CHN CHN 1.11,15
15 Piotr MICHALSKI MSA POL POL 1.11,23
16 Sindre HENRIKSEN MSA NOR NOR 1.11,27
17 Ruslan MURASHOV Руслан Мурашов MSA RUS RUS 1.11,30
18 Odin By FARSTAD MN3 NOR NOR 1.11,37
19 Artur NOGAL MSA POL POL 1.11,44
20 Marcin BACHANEK MSA POL POL 1.11,45
21 Marten LIIV MN4 EST EST 1.11,52 SB
22 Alessio TRENTINI MSA ITA ITA 1.11,73
23 Hendrik DOMBEK MN4 GER GER 1.11,87
24 Mirko Giacomo NENZI M30 ITA ITA 1.11,92
25 Victor RUDENKO Виктор Руденко MN2 BLR BLR 1.12,14
26 Jeremias MARX MN3 GER GER 1.12,19
27 Gabriel ODOR MA2 AUT AUT 1.12,29
28 TAI Wei-Lin (William) MN4 TPE TPE 1.12,72
29 Roman KRECH Роман Креч M30 KAZ KAZ 1.12,73
30 Austin KLEBA MN1 USA USA 1.12,86
31 Cornelius KERSTEN MSA GBR GBR 1.13,10
32 Antero ESKOLA MN3 FIN FIN 1.13,51
33 Oliver GROB MN4 SUI SUI 1.13,69
34 Samuli SUOMALAINEN MN2 FIN FIN 1.13,81
35 Uladzislau ZAPOIKIN Владислав Запойкин MN2 BLR BLR 1.13,87
36 Konrád NAGY MSA HUN HUN 1.14,92 SB

SB - Season Best

500m Men - Division A 17 November 2019

Rank Name Country Time
1 KIM Jun-Ho 김준호 MSA KOR KOR 34,87 SB
2 GAO Tingyu 高亭宇 MN3 CHN CHN 34,91(3) SB
3 Dai Dai N'TAB MSA NED NED 34,91(6)
4 Tatsuya SHINHAMA 新濱 立也 MN4 JPN JPN 35,01
5 Kai VERBIJ MSA NED NED 35,10
6 Viktor MUSHTAKOV Виктор Муштаков MN4 RUS RUS 35,11
7 Yamato MATSUI 松井 大和 MN3 JPN JPN 35,14
8 Yuma MURAKAMI 村上 右磨 MSA JPN JPN 35,15
9 Ruslan MURASHOV Руслан Мурашов MSA RUS RUS 35,17
10 Tsubasa HASEGAWA 長谷川 翼 MSA JPN JPN 35,26 SB
11 CHA Min-Kyu 차민규 MSA KOR KOR 35,36
12 KIM Tae-Yun 김태윤 MSA KOR KOR 35,39 SB
13 Ronald MULDER M30 NED NED 35,44
14 Gilmore JUNIO MSA CAN CAN 35,50
15 Artem AREFYEV Артем Арефьев MA2 RUS RUS 35,52
16 Lennart VELEMA MSA NED NED 35,53(1)
17 Piotr MICHALSKI MSA POL POL 35,53(8)
18 Håvard Holmefjord LORENTZEN MSA NOR NOR 35,54
19 Joel DUFTER MSA GER GER 35,80
20 Bjørn MAGNUSSEN MN3 NOR NOR 35,90

SB - Season Best

1500m Men - Division A 17 November 2019

Rank Name Country Time
1 Kjeld NUIS M30 NED NED 1.46,22
2 Denis YUSKOV Денис Юсков M30 RUS RUS 1.46,45
3 Thomas KROL MSA NED NED 1.46,49
4 KIM Min-Seok (1999) 김민석 MN2 KOR KOR 1.46,68
5 Patrick ROEST MSA NED NED 1.47,37
6 Sverre Lunde PEDERSEN MSA NOR NOR 1.47,47
7 NING Zhongyan 宁忠岩 MN1 CHN CHN 1.47,49
8 Marcel BOSKER MN4 NED NED 1.47,53
9 Antoine GÉLINAS-BEAULIEU MSA CAN CAN 1.47,59
10 Takuro ODA 小田 卓朗 MSA JPN JPN 1.47,80 SB
11 Sindre HENRIKSEN MSA NOR NOR 1.47,87
12 Livio WENGER MSA SUI SUI 1.47,88
13 Allan Dahl JOHANSSON MN2 NOR NOR 1.48,01 SB
14 Bart SWINGS MSA BEL BEL 1.48,09
15 Masaya YAMADA 山田 将矢 MN4 JPN JPN 1.48,35 SB
16 Riku TSUCHIYA 土屋 陸 MN3 JPN JPN 1.48,41
17 Sergey TROFIMOV Сергей Трофимов MSA RUS RUS 1.48,47
18 David LA RUE MN2 CAN CAN 1.48,57
19 Seitaro ICHINOHE 一戸 誠太郎 MSA JPN JPN 1.48,79
20 Andrea GIOVANNINI MSA ITA ITA 1.49,84

SB - Season Best

500m Men - Division B 17 November 2019

Rank Name Country Time
1 Laurent DUBREUIL MSA CAN CAN 35,37
2 Roman KRECH Роман Креч M30 KAZ KAZ 35,42 SB
3 Hein OTTERSPEER M30 NED NED 35,44
4 Alex BOISVERT-LACROIX M30 CAN CAN 35,50(0)
5 Artur NOGAL MSA POL POL 35,50(8)
6 Alexey YESIN Алексей Есин M30 RUS RUS 35,52
7 Artur WAŚ M30 POL POL 35,54
8 Takuya MORIMOTO 森本 拓也 MSA JPN JPN 35,70
9 Artem ZOLOTAREV Артем Золотарев MN4 RUS RUS 35,71
10 Nico IHLE M30 GER GER 35,73
11 Damian ŻUREK MN1 POL POL 35,75
12 HOU Kaibo 侯凯博 MA2 CHN CHN 35,80
13 YANG Tao 杨涛 MN3 CHN CHN 35,82(2)
14 Ignat GOLOVATSIUK Игнат Головатюк MN4 BLR BLR 35,82(5)
15 David LA RUE MN2 CAN CAN 35,91
16 Odin By FARSTAD MN3 NOR NOR 36,03
17 Mirko Giacomo NENZI M30 ITA ITA 36,04
18 Austin KLEBA MN1 USA USA 36,08
19 Marten LIIV MN4 EST EST 36,11
20 Artur GALIYEV Артур Галиев MN1 KAZ KAZ 36,14 PR SB
21 Hendrik DOMBEK MN4 GER GER 36,16
22 Artyom KRIKUNOV Артем Крикунов MN4 KAZ KAZ 36,18
23 Mathias VOSTÉ MSA BEL BEL 36,19
24 LIU An (1996) 刘安 MN4 CHN CHN 36,20
25 Brett PERRY MSA USA USA 36,22
26 Miro PUOLAKKA MSA FIN FIN 36,29
27 Henrik Fagerli RUKKE MN4 NOR NOR 36,38
28 Artsiom CHABAN Артём Чабан MSA BLR BLR 36,39
29 Victor RUDENKO Виктор Руденко MN2 BLR BLR 36,71
30 Cornelius KERSTEN MSA GBR GBR 36,94
31 Oliver GROB MN4 SUI SUI 37,45
32 Konrád NAGY MSA HUN HUN 39,13
33 Jeremias MARX MN3 GER GER 41,85

PR - Personal Record, SB - Season Best

1500m Men - Division B 17 November 2019

Rank Name Country Time
1 Koen VERWEIJ MSA NED NED 1.47,71
2 Tyson LANGELAAR MN2 CAN CAN 1.48,44
3 Shane WILLIAMSON ウイリアムソン 師円 MSA JPN JPN 1.48,58
4 Daniil BELIAEV Даниил Беляев MSA RUS RUS 1.49,36
5 Kristian ULEKLEIV MN4 NOR NOR 1.49,47
6 Stefan EMELE MN4 GER GER 1.49,77
7 KIM Cheol-Min 김철민 MSA KOR KOR 1.49,84
8 JOO Hyong-Jun 주형준 MSA KOR KOR 1.49,95 SB
9 Adrian WIELGAT MSA POL POL 1.50,10 SB
10 Mathias VOSTÉ MSA BEL BEL 1.50,12
11 Mikhail KAZELIN Михаил Казелин MN4 RUS RUS 1.50,15
12 Peter MICHAEL M30 NZL NZL 1.50,19
13 Alexander RUMYANTSEV Александр Румянцев M30 RUS RUS 1.50,35
14 Ignat GOLOVATSIUK Игнат Головатюк MN4 BLR BLR 1.50,48
15 TAI Wei-Lin (William) MN4 TPE TPE 1.50,93
16 Ted-Jan BLOEMEN M30 CAN CAN 1.51,08
17 Hallgeir ENGEBRÅTEN MN1 NOR NOR 1.51,09
18 Gabriel ODOR MA2 AUT AUT 1.51,10
19 Alessio TRENTINI MSA ITA ITA 1.51,23
20 Haralds SILOVS M30 LAT LAT 1.51,39
21 Stanislav PALKIN Станислав Палкин MN4 KAZ KAZ 1.51,54
22 Mateusz OWCZAREK MN3 POL POL 1.51,66 SB
23 Dmitry MOROZOV (1996.08) Дмитрий Морозов MN4 KAZ KAZ 1.51,80
24 Marcin BACHANEK MSA POL POL 1.51,95
25 Jeremias MARX MN3 GER GER 1.51,99
26 Artur JANICKI MN3 POL POL 1.52,20(1)
27 Victor RUDENKO Виктор Руденко MN2 BLR BLR 1.52,20(6)
28 Stefan DUE SCHMIDT MSA DEN DEN 1.52,26
29 Vitaly MIKHAILOV Виталий Михайлов M30 BLR BLR 1.52,38
30 Yahor DAMARATSKI Егор Доморацкий MN1 BLR BLR 1.53,85
31 Aliaksei KIRPICHNIK Алексей Кирпичник MN4 BLR BLR 1.54,34
32 Cornelius KERSTEN MSA GBR GBR 1.54,38
33 Ethan CEPURAN MN1 USA USA 1.54,99
34 Oliver GROB MN4 SUI SUI 1.56,59
35 Ian QUINN MSA USA USA 1.56,99
36 Konrád NAGY MSA HUN HUN 1.58,56 SB
DQ Alemasi KAHANBAI 阿勒玛斯 卡汉拜 MN3 CHN CHN DQ

SB - Season Best

Native Language Names