European Cup

Innsbruck (AUT)19 - 20 January 2019 Source: www.tev.at

500m Men 19 January 2019

Rank Name Country Time
1 Artsiom CHABAN Артём Чабан MSA BLR BLR 37,25
2 Floris ROOT MN4 AUT AUT 37,99
3 Gabriel ODOR MA1 AUT AUT 38,15
4 Sebastian DRUSZKIEWICZ M30 CZE CZE 41,38
5 Armin HAGER MSA AUT AUT 1.09,77

3000m Men 19 January 2019

Rank Name Country Time
1 Sebastian DRUSZKIEWICZ M30 CZE CZE 4.02,85

Mass Start (10 laps) Men 19 January 2019

Rank Name Country Time Points
1 Armin HAGER MSA AUT AUT 5.00,74 35
2 Sebastian DRUSZKIEWICZ M30 CZE CZE 5.04,94 25
WDR Ricardo BRÜTSCH M35 SUI SUI WDR

500m Men - Neo-Senior 19 January 2019

1500m Men - Neo-Senior 19 January 2019

Rank Name Country Time
1 Yauheni BOLHAU Евгений Болгов MN1 BLR BLR 1.57,28
2 Anton ILYUSHENKA Антон Ильюшенко MN2 BLR BLR 1.58,67
3 Jakub KOPRIVA MN1 CZE CZE 1.59,45
4 Uladzislau ZAPOIKIN Владислав Запойкин MN1 BLR BLR 2.00,31
5 Sebastien BRIEŠŤANSKÝ MN1 CZE CZE 2.03,49

Mass Start (10 laps) Men - Neo-Senior 19 January 2019

Rank Name Country Time Points
1 Jakub KOPRIVA MN1 CZE CZE 5.01,93 35
2 Yauheni BOLHAU Евгений Болгов MN1 BLR BLR 5.02,07 23
3 Anton ILYUSHENKA Антон Ильюшенко MN2 BLR BLR 5.22,42 11
4 Floris ROOT MN4 AUT AUT 5.39,32 5
5 Sebastien BRIEŠŤANSKÝ MN1 CZE CZE 5.24,35 4
WDR Uladzislau ZAPOIKIN Владислав Запойкин MN1 BLR BLR WDR

500m Men - Junior 19 January 2019

Rank Name Country Time
1 Uladzislau HAPON Владислав Гапон MA1 BLR BLR 38,89
2 Ignaz GSCHWENTNER MB2 AUT AUT 38,94
3 Raman MAKHAKHEI Роман Махахей MA1 BLR BLR 39,02
4 Tsimafey TSIMAFEYEV Тимофей Тимофеев MA2 BLR BLR 39,33
5 Mikita KANONIK Никита Каноник MA1 BLR BLR 39,79
6 Cosmin Ionuţ NEDELEA MA2 ROU ROU 40,13
7 Anton BRANKOVSKIY Антон Бранковский MB1 BLR BLR 40,27
8 Vojtěch HURDES MA1 CZE CZE 40,58
9 Zdenék VASULKA MA1 CZE CZE 40,67
10 Evgenij MOZHEIKO MA1 BLR BLR 40,73
11 Max FIODARAU (2002) Максим Федоров MB1 BLR BLR 40,91
12 Simon BIGLER MB2 DEN DEN 41,86
13 Valentin BRUNNER MC2 AUT AUT 45,41 PR SB
14 Moritz PLANK MC2 AUT AUT 46,43
15 Alexander FARTHOFER MC1 AUT AUT 48,80
16 Paul SKOFICZ M? AUT AUT 50,24 PR SB
17 Enrico GERBER MC2 AUT AUT 50,74
WDR Yauheni HAHIYEU Евгений Гагиев MA2 BLR BLR WDR

PR - Personal Record, SB - Season Best

1500m Men - Junior 19 January 2019

Rank Name Country Time
1 Tsimafey TSIMAFEYEV Тимофей Тимофеев MA2 BLR BLR 2.00,99
2 Raman MAKHAKHEI Роман Махахей MA1 BLR BLR 2.02,74
3 Ignaz GSCHWENTNER MB2 AUT AUT 2.03,85
4 Uladzislau HAPON Владислав Гапон MA1 BLR BLR 2.04,55
5 Cosmin Ionuţ NEDELEA MA2 ROU ROU 2.04,81
6 Max FIODARAU (2002) Максим Федоров MB1 BLR BLR 2.05,37
7 Anton BRANKOVSKIY Антон Бранковский MB1 BLR BLR 2.07,22
8 Evgenij MOZHEIKO MA1 BLR BLR 2.08,51
9 Vojtěch HURDES MA1 CZE CZE 2.09,17
10 Simon BIGLER MB2 DEN DEN 2.09,51
11 Zdenék VASULKA MA1 CZE CZE 2.10,90
12 Moritz PLANK MC2 AUT AUT 2.32,05
13 Alexander FARTHOFER MC1 AUT AUT 2.34,77
14 Valentin BRUNNER MC2 AUT AUT 2.36,31
15 Enrico GERBER MC2 AUT AUT 2.42,67
16 Paul SKOFICZ M? AUT AUT 2.46,29 PR SB
DQ Mikita KANONIK Никита Каноник MA1 BLR BLR DQ

PR - Personal Record, SB - Season Best

Mass Start (10 laps) Men - Junior 19 January 2019

Rank Name Country Time Points
1 Gabriel ODOR MA1 AUT AUT 4.59,84 36
2 Raman MAKHAKHEI Роман Махахей MA1 BLR BLR 5.01,99 24
3 Uladzislau HAPON Владислав Гапон MA1 BLR BLR 5.06,48 10
4 Cosmin Ionuţ NEDELEA MA2 ROU ROU 5.22,25 4
5 Evgenij MOZHEIKO MA1 BLR BLR 5.35,36 2
6 Simon BIGLER MB2 DEN DEN 5.44,32 1
DNF Ignaz GSCHWENTNER MB2 AUT AUT DNF
DNF Vojtěch HURDES MA1 CZE CZE DNF
DNF Zdenék VASULKA MA1 CZE CZE DNF
WDR Tsimafey TSIMAFEYEV Тимофей Тимофеев MA2 BLR BLR WDR

500m Men - Out of Competition 19 January 2019

Rank Name Country Time
1 Adrian GERBER MYA AUT AUT 53,64
2 Lukas GASTEIGER MYC AUT AUT 55,32
3 Masin MAHMOUD MYC AUT AUT 57,06
4 Leo KOHLWEG MYC AUT AUT 57,32 PR SB

PR - Personal Record, SB - Season Best

3000m Men - Out of Competition 19 January 2019

Rank Name Country Time
1 Ricardo BRÜTSCH M35 SUI SUI 4.44,43 SB

SB - Season Best

1500m Men 20 January 2019

Rank Name Country Time
1 Gabriel ODOR MA1 AUT AUT 1.53,52
2 Linus HEIDEGGER MN4 AUT AUT 1.54,02 SB
3 Armin HAGER MSA AUT AUT 1.54,64
4 Floris ROOT MN4 AUT AUT 1.58,06
5 Sebastian DRUSZKIEWICZ M30 CZE CZE 1.58,35
6 Paul SKOFICZ M? AUT AUT 2.42,26 PR SB

PR - Personal Record, SB - Season Best

5000m Men 20 January 2019

Rank Name Country Time
1 Linus HEIDEGGER MN4 AUT AUT 6.52,71 SB
2 Sebastian DRUSZKIEWICZ M30 CZE CZE 6.56,73
3 Armin HAGER MSA AUT AUT 7.12,12 SB
4 Gabriel ODOR MA1 AUT AUT 7.22,10 SB
5 Floris ROOT MN4 AUT AUT 7.26,73 SB

SB - Season Best

1000m Men - Neo-Senior 20 January 2019

5000m Men - Neo-Senior 20 January 2019

Rank Name Country Time
1 Yauheni BOLHAU Евгений Болгов MN1 BLR BLR 7.12,43
2 Jakub KOPRIVA MN1 CZE CZE 7.25,78
3 Anton ILYUSHENKA Антон Ильюшенко MN2 BLR BLR 7.35,65
4 Sebastien BRIEŠŤANSKÝ MN1 CZE CZE 7.40,51

1000m Men - Junior 20 January 2019

Rank Name Country Time
1 Raman MAKHAKHEI Роман Махахей MA1 BLR BLR 1.16,74
2 Tsimafey TSIMAFEYEV Тимофей Тимофеев MA2 BLR BLR 1.17,01
3 Uladzislau HAPON Владислав Гапон MA1 BLR BLR 1.17,58
4 Ignaz GSCHWENTNER MB2 AUT AUT 1.18,67
5 Cosmin Ionuţ NEDELEA MA2 ROU ROU 1.20,02
6 Max FIODARAU (2002) Максим Федоров MB1 BLR BLR 1.20,25
7 Anton BRANKOVSKIY Антон Бранковский MB1 BLR BLR 1.20,30
8 Mikita KANONIK Никита Каноник MA1 BLR BLR 1.20,43
9 Evgenij MOZHEIKO MA1 BLR BLR 1.20,99
10 Vojtěch HURDES MA1 CZE CZE 1.21,14
11 Simon BIGLER MB2 DEN DEN 1.21,69
12 Zdenék VASULKA MA1 CZE CZE 1.22,58

3000m Men - Junior 20 January 2019

Rank Name Country Time
1 Tsimafey TSIMAFEYEV Тимофей Тимофеев MA2 BLR BLR 4.22,92
2 Max FIODARAU (2002) Максим Федоров MB1 BLR BLR 4.30,75
3 Evgenij MOZHEIKO MA1 BLR BLR 4.35,58
4 Vojtěch HURDES MA1 CZE CZE 4.39,75
5 Anton BRANKOVSKIY Антон Бранковский MB1 BLR BLR 4.40,82
6 Zdenék VASULKA MA1 CZE CZE 4.46,53
7 Simon BIGLER MB2 DEN DEN 4.51,56
8 Ignaz GSCHWENTNER MB2 AUT AUT 7.58,50

1500m Men - Out of Competition 20 January 2019

Rank Name Country Time
1 Ricardo BRÜTSCH M35 SUI SUI 2.13,89

5000m Men - Out of Competition 20 January 2019

Rank Name Country Time
1 Ricardo BRÜTSCH M35 SUI SUI 8.19,78 SB

SB - Season Best

Native Language Names