Sächsische Meisterschaften 2018/ 2019 Altersklassen D1 - C2

Chemnitz (GER) 12 January 2019 Source: www.ecchemnitz.de

500m Ladies - Junior C2 12 January 2019

Rank Name Country Time
1 Emelie VOGELSANG LC2 GER GER 44,89
2 Olivia KATTNER LC2 GER GER 46,20
3 Vivien ZSCHIMMER LC2 GER GER 46,58
4 Liz MÜLLER LC2 GER GER 46,86
5 Anica GEY LC2 GER GER 46,94
6 Kim WILKENS LC2 GER GER 47,13
7 Janika SCHULZE LC2 GER GER 47,55
8 Luca Justyne LANGHOF LC2 GER GER 53,30
9 Josephine SCHLÖRB LC2 GER GER 54,43

1000m Ladies - Junior C2 12 January 2019

Rank Name Country Time
1 Emelie VOGELSANG LC2 GER GER 1.31,31
2 Josephine SCHLÖRB LC2 GER GER 1.32,91
3 Olivia KATTNER LC2 GER GER 1.36,55
4 Anica GEY LC2 GER GER 1.37,06
5 Liz MÜLLER LC2 GER GER 1.38,30
6 Kim WILKENS LC2 GER GER 1.41,59
7 Janika SCHULZE LC2 GER GER 1.44,73
8 Luca Justyne LANGHOF LC2 GER GER 1.52,75
DNS Vivien ZSCHIMMER LC2 GER GER DNS

500m Ladies - Junior C1 12 January 2019

Rank Name Country Time
1 Antonia OESTREICH LC1 GER GER 45,52
2 Alicia SOMMER LC1 GER GER 45,90
3 Nora KÄSTNER LC1 GER GER 46,14
4 Rosanna GÜNTHER LC1 GER GER 46,40
5 Karolin SCHEUNERT LC1 GER GER 46,53
5 Emma Helene ERLER LC1 GER GER 46,53
7 Larissa FLADE LC1 GER GER 46,84
8 Mia Luise AHNERT LC1 GER GER 47,81
9 Hanna Lena OEHME LC1 GER GER 50,38
10 Jessica FRIDLAND LC1 GER GER 51,21

1000m Ladies - Junior C1 12 January 2019

Rank Name Country Time
1 Antonia OESTREICH LC1 GER GER 1.35,24
2 Nora KÄSTNER LC1 GER GER 1.36,91
3 Rosanna GÜNTHER LC1 GER GER 1.38,42
4 Alicia SOMMER LC1 GER GER 1.39,15
5 Emma Helene ERLER LC1 GER GER 1.40,16
6 Larissa FLADE LC1 GER GER 1.42,84
7 Karolin SCHEUNERT LC1 GER GER 1.42,98
8 Mia Luise AHNERT LC1 GER GER 1.43,94 SB
9 Jessica FRIDLAND LC1 GER GER 1.46,12
10 Hanna Lena OEHME LC1 GER GER 1.52,07

SB - Season Best

500m Ladies - Junior D2 12 January 2019

Rank Name Country Time
1 Lina PODDUBNAIA LYA GER GER 46,63
2 Johanna RICHTER LYA GER GER 47,70
3 Lea MARTIN LYA GER GER 48,47
4 Sarah KÖNIG LYA GER GER 48,91
5 Tami ALTROGGE LYA GER GER 50,62
6 Tina HEMELTJEN LYA GER GER 51,49
7 Hannah LÖFFLER LYA GER GER 51,87
8 Jessie HOLLERBAUM LYA GER GER 53,32
9 Denise WOLF LYA GER GER 54,41
10 Amelie Luise BRAZDIL LYA GER GER 57,81

300m Ladies - Junior D2 12 January 2019

Rank Name Country Time
1 Lea MARTIN LYA GER GER 29,12
2 Johanna RICHTER LYA GER GER 29,82
3 Lina PODDUBNAIA LYA GER GER 29,93
4 Sarah KÖNIG LYA GER GER 30,11
5 Denise WOLF LYA GER GER 31,03
6 Tami ALTROGGE LYA GER GER 31,90
7 Tina HEMELTJEN LYA GER GER 32,30
8 Hannah LÖFFLER LYA GER GER 33,22
9 Jessie HOLLERBAUM LYA GER GER 33,29
10 Amelie Luise BRAZDIL LYA GER GER 35,61

500m Ladies - Junior D1 12 January 2019

Rank Name Country Time
1 Vanessa GEY LYB GER GER 48,54
2 Laura ZILLGER LYB GER GER 50,65
3 Kristina HAUSER LYB GER GER 51,57
4 Mara FUHRMANN LYB GER GER 53,56
5 Franziska RIEDEL LYB GER GER 54,04
6 Lena KOHLISCH LYB GER GER 54,69
7 Mariell ARNOLD LYB GER GER 57,48
8 Elin SPÄTE LYB GER GER 58,13
9 Hannah LOBER LYB GER GER 1.00,66 PR SB
10 Eleni TISCHER LYB GER GER 1.04,41
DNS Mirja BUBIC LYB GER GER DNS

PR - Personal Record, SB - Season Best

300m Ladies - Junior D1 12 January 2019

Rank Name Country Time
1 Vanessa GEY LYB GER GER 30,70
2 Kristina HAUSER LYB GER GER 32,18
3 Laura ZILLGER LYB GER GER 32,21
4 Mara FUHRMANN LYB GER GER 32,64
5 Franziska RIEDEL LYB GER GER 33,51
6 Lena KOHLISCH LYB GER GER 33,79
7 Elin SPÄTE LYB GER GER 34,12
8 Hannah LOBER LYB GER GER 36,31 SB
9 Eleni TISCHER LYB GER GER 39,68
10 Mariell ARNOLD LYB GER GER 43,35
DNS Mirja BUBIC LYB GER GER DNS

SB - Season Best

Native Language Names