60th Student Festival of the North
60-ый Юбилейный Праздник Севера Учащихся
Olenegorsk (RUS)
17 - 18 March 2020

Allround Ladies - Junior B
	Name                       	                          			500m 			1500m  			1000m  			3000m  			Total
	                           	                          			17 Mar 			17 Mar 			18 Mar 			18 Mar 				
1	Agapitova, Mariya          	Агапитова, Мария          	LB2	RUS	43,63  	43,630	[1]	2.27,88	49,293	[2]	1.33,85	46,925	[2]	5.02,91	50,485	[1]	190,333
2	Vorona, Vera               	Ворона, Вера              	LB2	RUS	45,04  	45,040	[2]	2.25,45	48,483	[1]	1.32,05	46,025	[1]	5.05,88	50,980	[2]	190,528
3	Matkovskaya, Marina        	Матковская, Марина        	LC1	RUS	48,94  	48,940	[3]	2.43,27	54,423	[3]	1.42,07	51,035	[3]	5.37,13	56,188	[3]	210,586
4	Semenova, Zlata            	Семенова, Злата           	LC2	RUS	52,20  	52,200	[4]	2.48,24	56,080	[4]	1.46,03	53,015	[4]	5.42,04	57,006	[4]	218,301

Allround Ladies - Junior C
	Name                       	                          			500m 			1500m  			1000m  			3000m  			Total
	                           	                          			17 Mar 			17 Mar 			18 Mar 			18 Mar 				
1	Korzhova, Kseniya          	Коржова, Ксения           	LC2	RUS	43,51  	43,510	[1]	2.20,58	46,860	[1]	1.27,54	43,770	[1]	4.50,05	48,341	[1]	182,481
2	Kuprikova, Anna            	Куприкова, Анна           	LC1	RUS	44,51  	44,510	[2]	2.38,04	52,680	[4]	1.33,06	46,530	[2]	5.20,39	53,398	[2]	197,118
3	Voronkova, Anastasiya      	Воронкова, Анастасия      	LC1	RUS	47,39  	47,390	[3]	2.35,16	51,720	[2]	1.38,06	49,030	[3]	5.32,09	55,348	[6]	203,488
4	Kochneva, Vera             	Кочнева, Вера             	LC2	RUS	47,60  	47,600	[4]	2.40,36	53,453	[6]	1.39,12	49,560	[4]	5.24,16	54,026	[4]	204,639
5	Lodyagina, Kseniya         	Лодягина, Ксения          	LC2	RUS	48,83  	48,830	[6]	2.36,49	52,163	[3]	1.49,96	54,980	[6]	5.20,41	53,401	[3]	209,374
6	Cyplyaeva, Elena           	Цыпляева, Елена           	LC1	RUS	48,09  	48,090	[5]	2.38,41	52,803	[5]	1.56,30	58,150	[7]	5.26,54	54,423	[5]	213,466
7	Makukha, Tatyana           	Макуха, Татьяна           	LC2	RUS	51,28  	51,280	[7]	2.56,29	58,763	[7]	1.49,59	54,795	[5]	5.51,79	58,631	[7]	223,469

Sprint Ladies - Junior D
	Name                       	                          			500m   			1000m  			500m   			1000m  			Total
	                           	                          			17 Mar 			17 Mar 			18 Mar 			18 Mar 				
1	Zhurba, Valeriya           	Журба, Валерия            	LYB	RUS	48,89  	48,890	[1]	1.44,90	52,450	[2]	48,90  	48,900	[1]	1.43,42	51,710	[1]	201,950
2	Stoyanova, Alyona          	Стоянова, Алёна           	LYA	RUS	49,25  	49,250	[2]	1.42,32	51,160	[1]	49,71  	49,710	[2]	1.44,09	52,045	[2]	202,165
3	Medvedeva, Viktoriya (2007)	Медведева, Виктория (2007)	LYB	RUS	55,71  	55,710	[3]	1.59,46	59,730	[3]	52,69  	52,690	[3]	1.56,94	58,470	[3]	226,600
4	Smetannikova, Yuliya       	Сметанникова, Юлия        	LYB	RUS	58,77  	58,770	[4]	2.01,10	60,550	[4]	55,22  	55,220	[4]	1.58,96	59,480	[4]	234,020
5	Chesnokova, Aleksandra     	Чеснокова, Александра     	LYA	RUS	1.00,24	60,240	[5]	2.02,12	61,060	[6]	59,68  	59,680	[6]	2.02,94	61,470	[6]	242,450
6	Beresneva, Darya           	Береснева, Дарья          	LYA	RUS	1.05,48	65,480	[7]	2.01,59	60,795	[5]	57,01  	57,010	[5]	2.02,10	61,050	[5]	244,335
7	Kovalchuk, Milana          	Ковальчук, Милана         	LYC	RUS	1.03,16	63,160	[6]	2.20,94	70,470	[7]	1.01,77	61,770	[7]	2.17,73	68,865	[7]	264,265
8	Tikhonova, Valeriya        	Тихонова, Валерия         	LYC	RUS	1.15,59	75,590	[8]	2.22,87	71,435	[8]	1.05,85	65,850	[8]	2.29,45	74,725	[8]	287,600

Allround Men - Junior B
	Name                       	                          			500m 			3000m  			1500m  			5000m  			Total
	                           	                          			17 Mar 			17 Mar 			18 Mar 			18 Mar 				
1	Rakov, Nikita              	Раков, Никита             	MB2	RUS	39,42  	39,420	[1]	4.27,50	44,583	[1]	2.03,26	41,086	[1]	7.42,98	46,298	[1]	171,387
2	Kornienko, Maksim          	Корниенко, Максим         	MB1	RUS	39,85  	39,850	[3]	4.31,38	45,230	[2]	2.04,66	41,553	[2]	7.49,44	46,944	[2]	173,577
3	Uspekhov, Danila           	Успехов, Данила           	MB1	RUS	39,42  	39,420	[1]	4.44,27	47,378	[3]	2.14,33	44,776	[3]	8.03,36	48,336	[3]	179,910
4	Filippov, Vladislav        	Филиппов, Владислав       	MC2	RUS	52,70  	52,700	[4]	6.13,08	62,180	[4]	2.49,32	56,440	[4]	9.26,00	56,600	[4]	227,920

Allround Men - Junior C
	Name                       	                          			500m 			1500m  			1000m  			3000m  			Total
	                           	                          			17 Mar 			17 Mar 			18 Mar 			18 Mar 				
1	Volkov, Andrej (2005)      	Волков, Андрей (2005)     	MC2	RUS	42,41  	42,410	[1]	2.19,61	46,536	[1]	1.30,13	45,065	[1]	5.10,83	51,805	[1]	185,816
2	Pustovalov, Kirill         	Пустовалов, Кирилл        	MC2	RUS	45,22  	45,220	[2]	2.24,40	48,133	[2]	1.33,44	46,720	[2]	5.21,07	53,511	[2]	193,584
3	Borovikov, Denis           	Боровиков, Денис          	MC1	RUS	46,49  	46,490	[4]	2.27,18	49,060	[3]	1.35,27	47,635	[3]	5.24,07	54,011	[3]	197,196
4	Shalavin, Sergej           	Шалавин, Сергей           	MC2	RUS	45,79  	45,790	[3]	2.37,57	52,523	[5]	1.36,68	48,340	[4]	5.51,11	58,518	[5]	205,171
5	Yakutkin, Daniil           	Якуткин, Даниил           	MC1	RUS	47,81  	47,810	[5]	2.36,70	52,233	[4]	1.40,85	50,425	[5]	5.36,86	56,143	[4]	206,611

Sprint Men - Junior D
	Name                       	                          			500m   			1000m  			500m   			1000m  			Total
	                           	                          			17 Mar 			17 Mar 			18 Mar 			18 Mar 				
1	Voevodin, Konstantin       	Воеводин, Константин      	MYA	RUS	46,47  	46,470	[1]	1.36,15	48,075	[1]	46,30  	46,300	[1]	1.35,98	47,990	[1]	188,835
2	Uspekhov, Nikita           	Успехов, Никита           	MYA	RUS	46,67  	46,670	[2]	1.38,67	49,335	[2]	46,37  	46,370	[2]	1.42,43	51,215	[3]	193,590
3	Perevoznikov, Matvej       	Перевозников, Матвей      	MYA	RUS	48,74  	48,740	[3]	1.46,61	53,305	[3]	48,45  	48,450	[3]	1.42,93	51,465	[4]	201,960
4	Suturin, Maksim            	Сутурин, Максим           	MYB	RUS	50,60  	50,600	[4]	1.48,60	54,300	[4]	49,00  	49,000	[4]	1.41,62	50,810	[2]	204,710
5	Borovikov, Kirill          	Боровиков, Кирилл         	MYB	RUS	53,13  	53,130	[5]	1.57,07	58,535	[7]	51,96  	51,960	[5]	1.50,85	55,425	[5]	219,050
6	Popov, Egor (2008)         	Попов, Егор (2008)        	MYB	RUS	54,50  	54,500	[6]	1.54,34	57,170	[5]	54,14  	54,140	[7]	1.58,26	59,130	[6]	224,940
7	Prokofev, Kirill           	Прокофьев, Кирилл         	MYC	RUS	54,70  	54,700	[7]	1.56,83	58,415	[6]	53,37  	53,370	[6]	1.58,66	59,330	[7]	225,815
8	Puczko, Roman              	Пуцко, Роман              	MYA	RUS	1.13,18	73,180	[8]	2.35,06	77,530	[8]	1.11,84	71,840	[8]	2.33,36	76,680	[8]	299,230

            

Native Language Names