Vysokova Prize
Perm (RUS)
26 - 27 January 2019

Junior A Ladies
	Name                     	                        			500m 			1500m  			1000m  			3000m  			Total
	                         	                        			26 Jan 			26 Jan 			27 Jan 			27 Jan 				
1	Vostreczova, Yuliya      	Вострецова, Юлия        	LA1	RUS	48,51  	48,510	[5]	2.38,37	52,790	[6]	1.40,23	50,115	[3]	5.44,00	57,333	[6]	208,748

Junior B Ladies
	Name                     	                        			500m 			1500m  			1000m  			3000m  			Total
	                         	                        			26 Jan 			26 Jan 			27 Jan 			27 Jan 				
1	Plotnikova, Elena        	Плотникова, Елена       	LB1	RUS	46,64  	46,640	[1]	2.26,71	48,903	[1]	1.37,24	48,620	[1]	5.09,81	51,635	[1]	195,798
2	Chivilina, Yuliya        	Чивилина, Юлия          	LB1	RUS	47,94  	47,940	[3]	2.35,11	51,703	[3]	1.40,47	50,235	[5]	5.32,80	55,466	[4]	205,344
3	Taskaeva, Anastasiya     	Таскаева, Анастасия     	LB2	RUS	49,12  	49,120	[7]	2.37,50	52,500	[5]	1.42,41	51,205	[6]	5.36,39	56,065	[5]	208,890

Junior C Ladies
	Name                     	                        			500m   			1500m  			1000m  			3000m  			Total
	                         	                        			26 Jan 			26 Jan 			27 Jan 			27 Jan 				
1	Bagaeva, Arina           	Багаева, Арина          	LC1	RUS	48,08  	48,080	[4]	2.30,00	50,000	[2]	1.38,95	49,475	[2]	5.27,35	54,558	[3]	202,113
2	Mosyugina, Anastasiya    	Мосюгина, Анастасия     	LC2	RUS	49,67  	49,670	[9]	2.36,67	52,223	[4]	1.43,85	51,925	[7]	5.23,94	53,990	[2]	207,808
3	Sakhabutdinova, Anzhela  	Сахабутдинова, Анжела   	LC2	RUS	52,44  	52,440	[12]	3.01,53	60,510	[14]	1.58,07	59,035	[16]	5.52,70	58,783	[7]	230,768
4	Churakova, Darya         	Чуракова, Дарья         	LC1	RUS	52,93  	52,930	[13]	2.51,16	57,053	[9]	2.08,83	64,415	[19]	6.03,22	60,536	[8]	234,934
5	Panova, Anastasiya       	Панова, Анастасия       	LC1	RUS	1.04,31	64,310	[21]	2.58,77	59,590	[13]	1.54,21	57,105	[13]	6.03,94	60,656	[9]	241,661
6	Dmitrieva, Sofiya        	Дмитриева, София        	LC1	RUS	55,74  	55,740	[17]	3.06,91	62,303	[16]	1.59,63	59,815	[18]	7.36,94	76,156	[10]	254,014

Senior Men
	Name                     	                        			500m 			1500m  			1000m  			3000m  			Total
	                         	                        			26 Jan 			26 Jan 			27 Jan 			27 Jan 				
1	Azmanov, Roman           	Азманов, Роман          	M30	RUS	42,16  	42,160	[2]	2.15,60	45,200	[2]	1.27,00	43,500	[2]	4.52,94	48,823	[3]	179,683
2	Volkov, Vadim            	Волков, Вадим           	MN1	RUS	42,34  	42,340	[3]	2.25,64	48,546	[5]	1.32,43	46,215	[5]	5.29,74	54,956	[12]	192,057
3	Nazarenko, Vladimir      	Назаренко, Владимир     	MN4	RUS	43,70  	43,700	[5]	2.27,70	49,233	[7]	1.31,56	45,780	[4]	5.24,46	54,076	[9]	192,789

Junior A Men
	Name                     	                        			500m 			1500m  			1000m  			3000m  			Total
	                         	                        			26 Jan 			26 Jan 			27 Jan 			27 Jan 				
1	Mulin, Maksim            	Мулин, Максим           	MA2	RUS	41,66  	41,660	[1]	2.13,54	44,513	[1]	1.24,60	42,300	[1]	4.50,43	48,405	[2]	176,878
2	Nazarenko, Aleksandr     	Назаренко, Александр    	MA1	RUS	44,55  	44,550	[6]	2.36,00	52,000	[14]	1.35,83	47,915	[9]	5.47,06	57,843	[16]	202,308

Junior B Men
	Name                     	                        			500m 			1500m  			1000m  			3000m  			Total
	                         	                        			26 Jan 			26 Jan 			27 Jan 			27 Jan 				
1	Russkikh, Orkhan         	Русских, Орхан          	MB1	RUS	43,57  	43,570	[4]	2.17,19	45,730	[3]	1.28,70	44,350	[3]	4.45,44	47,573	[1]	181,223
2	Pyankov, Mark            	Пьянков, Марк           	MB1	RUS	47,03  	47,030	[17]	2.28,43	49,476	[8]	1.36,03	48,015	[10]	5.15,74	52,623	[6]	197,144
3	Ugliczkikh, Maksim       	Углицких, Максим        	MB1	RUS	45,26  	45,260	[7]	2.29,49	49,830	[9]	1.36,05	48,025	[11]	5.28,63	54,771	[11]	197,886
4	Mitrofanov, Danil (2002) 	Митрофанов, Данил (2002)	MB1	RUS	46,04  	46,040	[9]	2.36,61	52,203	[16]	1.38,29	49,145	[15]	5.30,50	55,083	[13]	202,471
5	Kolbert, Leonid          	Кольберт, Леонид        	MB1	RUS	48,04  	48,040	[18]	2.33,57	51,190	[13]	1.40,32	50,160	[17]	5.36,38	56,063	[15]	205,453

Junior C Men
	Name                     	                        			500m 			1500m  			1000m  			3000m  			Total
	                         	                        			26 Jan 			26 Jan 			27 Jan 			27 Jan 				
1	Mazur, Artem             	Мазур, Артем            	MC1	RUS	46,33  	46,330	[12]	2.24,64	48,213	[4]	1.35,29	47,645	[7]	5.11,38	51,896	[4]	194,084
2	Tretyakov, Vladislav     	Третьяков, Владислав    	MC2	RUS	46,59  	46,590	[14]	2.27,04	49,013	[6]	1.34,32	47,160	[6]	5.22,09	53,681	[7]	196,444
3	Nakroshaev, Roman        	Накрошаев, Роман        	MC1	RUS	46,20  	46,200	[10]	2.30,00	50,000	[10]	1.37,11	48,555	[12]	5.13,48	52,246	[5]	197,001
4	Khokhryakov, Anton       	Хохряков, Антон         	MC2	RUS	47,00  	47,000	[16]	2.31,76	50,586	[11]	1.37,51	48,755	[13]	5.22,29	53,715	[8]	200,056
5	Redkin, Artem            	Редькин, Артем          	MC1	RUS	48,14  	48,140	[19]	2.39,00	53,000	[18]	1.42,34	51,170	[18]	5.33,21	55,535	[14]	207,845
6	Merkushev, Lev           	Меркушев, Лев           	MC2	RUS	48,52  	48,520	[22]	2.32,91	50,970	[12]	1.53,39	56,695	[24]	5.27,34	54,556	[10]	210,741
7	Sidorov, Daniil (2005)   	Сидоров, Даниил (2005)  	MC1	RUS	51,41  	51,410	[24]	2.51,44	57,146	[20]	1.46,90	53,450	[21]	5.47,27	57,878	[17]	219,884
8	Kazhin, Aleksej          	Кажин, Алексей          	MC1	RUS	52,96  	52,960	[25]	3.05,79	61,930	[22]	1.53,37	56,685	[23]	6.20,34	63,390	[18]	234,965

            

Native Language Names