Belarus - Open Sprint Championships 2019
Minsk (BLR)
2 - 3 March 2019

Sprint Ladies
	Name                      	                         			500m 			1000m  			500m 			1000m  			Total
	                          	                         			2 Mar  			2 Mar  			3 Mar  			3 Mar  				
1	Nifontova, Hanna          	Нифонтова, Анна          	LA2	BLR	39,03  	39,030	[1]	1.19,80	39,900	[2]	39,18  	39,180	[1]	1.19,70	39,850	[2]	157,960
2	Sloeva, Ekaterina         	Слоева, Екатерина        	LN1	RUS	39,86  	39,860	[2]	1.18,81	39,405	[1]	39,53  	39,530	[2]	1.19,49	39,745	[1]	158,540
3	Krotava, Mariyia          	Кротова, Мария           	LSA	BLR	41,35  	41,350	[4]	1.22,13	41,065	[3]	41,59  	41,590	[4]	1.21,92	40,960	[3]	164,965
4	Varabyova, Yauheniya      	Воробьева, Евгения       	LN2	BLR	40,71  	40,710	[3]	1.24,10	42,050	[5]	40,92  	40,920	[3]	1.23,08	41,540	[4]	165,220
5	Palukarava, Palina        	Полукарова, Полина       	LN1	BLR	42,19  	42,190	[6]	1.23,67	41,835	[4]	42,31  	42,310	[6]	1.23,92	41,960	[5]	168,295
6	Shypulia, Karyna          	Шипуля, Карина           	LB2	BLR	42,21  	42,210	[7]	1.24,31	42,155	[6]	42,46  	42,460	[7]	1.24,07	42,035	[6]	168,860
7	Burmistrava, Krystsina    	Бурмистрова, Кристина    	LB2	BLR	41,80  	41,800	[5]	1.27,92	43,960	[8]	41,78  	41,780	[5]	1.27,25	43,625	[8]	171,165
8	Pchalkova, Lizaveta       	Пчелкова, Елизавета      	LA2	BLR	43,01  	43,010	[8]	1.27,91	43,955	[7]	42,74  	42,740	[8]	1.26,89	43,445	[7]	173,150
9	Shostak, Mariia           	Шостак, Марія            	LA1	UKR	44,23  	44,230	[11]	1.28,05	44,025	[9]	44,09  	44,090	[10]	1.28,06	44,030	[9]	176,375
10	Tselesh, Yuliya           	Телеш, Юлия              	LB1	BLR	43,88  	43,880	[10]	1.28,72	44,360	[11]	44,26  	44,260	[11]	1.30,68	45,340	[12]	177,840
11	Matsesha, Kseniya         	Матеша, Ксения           	LA1	BLR	45,00  	45,000	[14]	1.30,40	45,200	[13]	45,04  	45,040	[13]	1.29,79	44,895	[10]	180,135
12	Roslik, Yana              	Рослик, Яна              	L?	BLR	44,78  	44,780	[13]	1.31,45	45,725	[14]	44,81  	44,810	[12]	1.33,14	46,570	[14]	181,885
13	Shik, Kristina            	Шик, Кристина            	LB1	BLR	45,51  	45,510	[15]	1.32,84	46,420	[15]	45,58  	45,580	[14]	1.32,90	46,450	[13]	183,960
14	Tserashonak, Yauheniya    	Терешонок, Евгения       	LB1	BLR	43,30  	43,300	[9]	1.28,40	44,200	[10]	43,33  	43,330	[9]	1.47,34	53,670	[15]	184,500
15	Belaya, Valeriyia         	Белая, Валерия           	LN1	BLR	44,57  	44,570	[12]	1.29,27	44,635	[12]	54,77  	54,770	[15]	1.30,54	45,270	[11]	189,245
	Skavarodkina, Kseniya     	Сковородкина, Ксения     	LSA	BLR	45,72  	45,720	[16]	1.34,96	47,480	[16]	       			       			93,200

Sprint Men
	Name                      	                         			500m 			1000m  			500m 			1000m  			Total
	                          	                         			2 Mar  			2 Mar  			3 Mar  			3 Mar  				
1	Hahiyeu, Yauheni          	Гагиев, Евгений          	MA2	BLR	37,08  	37,080	[2]	1.15,11	37,555	[7]	37,13  	37,130	[1]	1.13,53	36,765	[1]	148,530
2	Bolhau, Yauheni           	Болгов, Евгений          	MN1	BLR	37,58  	37,580	[7]	1.14,22	37,110	[4]	37,86  	37,860	[6]	1.14,09	37,045	[3]	149,595
3	Ilyushenka, Anton         	Ильюшенко, Антон         	MN2	BLR	37,73  	37,730	[8]	1.13,56	36,780	[3]	37,83  	37,830	[5]	1.14,68	37,340	[5]	149,680
4	Zhyburtovich, Uladzislau  	Жибуртович, Владислав    	MA2	BLR	37,96  	37,960	[9]	1.14,70	37,350	[5]	37,60  	37,600	[3]	1.14,50	37,250	[4]	150,160
5	Zapoikin, Uladzislau      	Запойкин, Владислав      	MN1	BLR	37,31  	37,310	[5]	1.15,96	37,980	[10]	37,48  	37,480	[2]	1.15,32	37,660	[7]	150,430
6	Kirpichnik, Aliaksei      	Кирпичник, Алексей       	MN3	BLR	37,99  	37,990	[10]	1.15,76	37,880	[9]	38,14  	38,140	[8]	1.15,92	37,960	[8]	151,970
7	Damaratski, Yahor         	Доморацкий, Егор         	MA2	BLR	37,31  	37,310	[6]	1.12,58	36,290	[2]	42,44  	42,440	[16]	1.13,58	36,790	[2]	152,830
8	Rizhov, Evgeni            	                         	MSA	BLR	39,04  	39,040	[16]	1.15,46	37,730	[8]	38,64  	38,640	[12]	1.15,18	37,590	[6]	153,000
9	Loseu, Herman             	Лосев, Герман            	MN1	BLR	38,21  	38,210	[12]	1.16,97	38,485	[13]	38,28  	38,280	[9]	1.16,58	38,290	[10]	153,265
10	Ihnatsenka, Stanislau     	Игнатенко, Станислав     	MN2	BLR	38,29  	38,290	[13]	1.17,08	38,540	[14]	38,34  	38,340	[10]	1.17,09	38,545	[13]	153,715
11	Alsheuski, Ilya           	Ольшевский, Илья         	MA2	BLR	38,64  	38,640	[14]	1.16,97	38,485	[12]	38,82  	38,820	[14]	1.16,40	38,200	[9]	154,145
12	Samushchenka, Dzmitry     	Самущенко, Дмитрий       	MA2	BLR	38,03  	38,030	[11]	1.18,92	39,460	[16]	37,97  	37,970	[7]	1.17,46	38,730	[14]	154,190
13	Skavarodkin, Ilya         	Сковородкин, Илья        	MN2	BLR	38,92  	38,920	[15]	1.17,13	38,565	[15]	38,63  	38,630	[11]	1.17,00	38,500	[12]	154,615
14	Tsimafeyev, Tsimafey      	Тимофеев, Тимофей        	MA2	BLR	39,22  	39,220	[17]	1.16,54	38,270	[11]	38,78  	38,780	[13]	1.16,72	38,360	[11]	154,630
	Kandratsyeu, Maksim (1995)	Кондратьев, Максим (1995)	MN4	BLR	37,09  	37,090	[3]	1.14,99	37,495	[6]	37,75  	37,750	[4]	       		WDR	112,335
	Sipko, Ivan               	Сипко, Иван              	MA2	BLR	39,94  	39,940	[18]	1.19,54	39,770	[17]	42,22  	42,220	[15]	       		WDR	121,930
	Golovatsiuk, Ignat        	Головатюк, Игнат         	MN3	BLR	35,36  	35,360	[1]	1.11,83	35,915	[1]	       		DNF	       			71,275
	Hapon, Uladzislau         	Гапон, Владислав         	MA1	BLR	37,11  	37,110	[4]	       		DNF	       			       			37,110

            

Native Language Names